Overlijden. DE OORLOG. VOOR ONZE LANDBOUWERS. ALLERHANDE NIEUWS. EERSTE COMMUNIE Echtg. J. CORNELIS De tering-(Tuberculose) (Naar Dr Stubbe) Vlaandrenland PETRUS-JOZEF-GHISLENUS MOENS, Ramp van den belgischen stoomboot Waesland i V roote zegepraal der Boeren. Mcirdbckc *n een 'lu^8^ouden dezer Gent. Het lijk zaterdag opgetrokken nabij den Dok, is herkend voor dit van Lievin Verheyden, van Geeraardsbergeu. Het lijk, zondag namiddag' opgevischt, is dit van Emiel Thienpont, brouwersgast te Lokeren. Maandag heeft men uit den Dok nog 't lijk opge haald van Prosper Lyueel, die sedert Januari uit zijne woning, Wondelgemstraat, verdwenen was. Oombergen.- Aygem.- Vereenigde-Staten.- PrinsHein- uu5>iei zeeie. dievCQ ingebroken bij hamer gebracht. De 12 hengsten- golden 34 uizend franken en de 24 merriën, brachten 75 duizend franken op. Andere tijden, andere zeden, Ge. ziet er waren toens geen reden Om 't minste ongerust te zijn, Hoe meer vervoer met stoom en trein Hoe duurder thans de paarden zijn. 'e te verre in de toekomst willen zien, slaan dikwijls nen missen. Voor eenen die maar twintig jaren vooruit au zien, zou zich rijk maken niet moeilijk zijn, maar... zoek ze maar eens. De profeten zijn van onzen tijd niet meer. Nieuw brood. Een bakker van EUeville (Nassau) komt volgens de Wiesbad general nzeiger, het middel te vinden om brood te maken, dat zijne frischheid en verschheid be- oudt gedurende eene gansche maand, zegge 30 dagen. Dit brood, van eerste hoedanigheid en bes ten smaak, bevat geen enkel spoor van schim mel of bederf, na eene maand bewaard te zijn. Volgpns hefr blad zou de intendentie van het Duitsche leger voornemens zijn zijn bre vet af te koopen. Van dit oogenblik af zullen de Duitsche pi otten mogen uitscheiden met te vragen Gib uus heute unses tagliges Brodmits ze dan voor 30 dagen in eens zuilen opgezakt worden. De sterrekundigen van het Observatorium te Lick, in California, hebben weer een op- schuddingwekkende ontdekking gedaan. Met hunne beroemde verrekijkers hebben ze eene zon van zesde grootte, Croombidge gehee- ten in het oog gekregen, ze komt met eene vervaarlijke snelheid,240 kilometers per se cond, recht op onze aarde. Nu steken wij er zeker aan, zeggen zij. Wij mogen echter onze lezers geruststellen, zegt kozijn Polidoor. Wat de groote sterrekundigen ook vertellen, cr is nog geene apprentie dat de wereld zal vergaan. Zoolang kozijn Polidoor zijne lezers niet verwittigt, moogt gij gerust slapen. En vergaan, dan waren wij van nen grooten wetenslast ontslagen, dat we dan geen testa ment meer behoefden te maken, mits er dan geen enkele overschiet, zegt hij zoo. Het gebruik der X stralen, de wonderbare uitvinding van den professor Roentgen, waar- meê men door alles heen ziet, begint althans op breederen voet te worden toegepast. Tot hiertoe waren het de dokters en heelmeesters alleen, welke de Rcentgenstralen te baat na men om het inwendige van het menschelijk lichaam te onder zoeken. De Temps zegt dat men ze in het postwe zen gebruikt om de kleine pakken te onder zoeken of ze werkelijk de aangeduide waarden bevatten. De douanen maken er eveneens gebruik van en zien dwars door de reiskoffers, tus- schen cols, hemdens, enz., de metalieke voor werpen die zich vooral door zwarte punten aanduiden, zelfs de juweeliers kunnen er ge bruik van maken, daar men er sprekend de valsche diamanten van de echte kan meê on derscheiden. De echte geven een zeer lichte schaduw, terwijl de onechte heel zwart wor den aangeduid. Enfin nog een klein stapje dient er door de wetenschap gedaan te worden om de inborst van den mensch te zien, dan kan ons niemand geene appelen voor citroe nen meer verkoopen, dan is alle bedrog onmo gelijk, alle veinzerij om zeep. Dan eerst zul len de X stralen de nuttigste uitvinding onzer eeuw zijn wij zijn op goeden weg, zegt ko zijn Polydoor. Het oudste huisgezin van Belgiö is wel dit van de wed. Marin, van Halne-St-Paul, in Henegauwen. Eene moeder die met hare 4 kinderen woont, en die met hun gevij ven sa men 394 jaar oud ziju, aldus verdeeld De moeder wordt op 8 April 103 jaren oud, de kinderen hebben opvolgend 84, 76, 71 en 61 jaren. Moeder met hare drie oudsten trekken ieder 65 fr. ouderdomspensioenen (260 fr.) de jongste zal binnen 5 jaar ook in genot van zijn pensioen zijn. Voor zulke menschen moet het ouderdomspensioen oprecht zoet binnenko men. Ze kennen vlaatnsch te Brussel! In 't staats blad maakt men van ingenieur principaleerst aanwezenden ingenieur, en conducteur princi pal vervlaamscht men door conducteur princi paal En, na al die kennisbewijzen van den rijk dom onzer vlaamsche taal zijn er nog altoos Vlamingen die klagen 't is ongehoord, zegt kozijn Polidoor. nnn, een andere Fransche geleerde, ons doen kennen, dat de lurb rculose besmettelijk en ineutbaar was. Hij bewees ook dat de parelziek te van het rundvee dezelfde was als die van den mensch. De eigenlij1 oorzaak der kwaal was echter nog niet bepaald. Het is eerst in 1882, dat de geneesheer Robert Koek, van Berlijn, zich steunende op de wonderbare ontdekkingen van Pasteur betreffende d besmettelijke ziek ten, de mikrobe. ontdekte die men Kock's ba- ciel gebeeten heelt. Dit krieldiertjt komt in het lichaam met het inademen der lucht of het innemen van voedels. Sedert werden geene merkweerdige uitslagen meer verkregen. Het vooroordeel dat de ziekte bijzonder ontstond als familieplaag is door ondervinding nopens dit punt weg van kant ge zet geworden. Middelen ter bestrijding De teering is eene aller besmettelijks te ziekte zij zet zich over van het eene dier tot het ande re, van den eenen mensch tot den audereu. Uit dien hoofde beveelt msn overal de afzon dering van aan tuberculose lydende personen en beesten. De ziektekiemen verspreiden zich meest door het inademen van besmette lucht, het nemen van besmet voedsel waaronder ODge- kookte melk van teringachtige dieren voor al af geraden wordt. Edel is dus het gedacht vau in gezonde streken sanatorium op te richten gestichten waar de lijders algezonderd hun ei gen leven verlengen en zoo dit van anderen spa ren. Voor de dieren benuttigt men boven de afzon dering het inspuiten met tuberculine, wat vol gens deskundigen toelaat de aangetaste dieren van de gezonde te onderscheiden en maatregelen te nemen om de besmetting te beletten. De tering zou in België veel min slachtoffers maken, indien men bij ons volk de reinheid hooger waardeerde vooral in woningen en stallen Gelukkig is de werkman, die vooruitziet en spaart om eenen gezonden eigen woon te bezit ten Verstandig handelt de veehouder, die zich mocht het ergste gebeuren, mocht de wereld %,b|ij.vert om zij ue diereu eene geschikte ver blij f- -pteïus te bezorgen 1 De enge vertrekken waar de stedelingen op eeugepakt huizen, de armtierige hutten sommi ge buitenliedën, d"e stallen waar ,steeds lucht en licht ontbreken, kunnen niets ander'S wezen dan geschikte bodems tot het ontkiemen der wreede tering. Zoolang dit niet wordt ingezien zal de Kock's Baciel meer levens fnuiken dan de oorlogen door lood en staal er deden omkomen. [O]— HUIS LANGE ZOUTSTRAAT, 46, AALST. Zondag toekomende en volgende da gen bijzondere uitstalling van GESCHEN KEN voor EERSTE COMMUNIEKANTEN en artikels in leder. Het geacht publiek is uitgenoodigd deze prachtige etalages te gaan bezich tigen. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIBR der gunstig gekeude Ilftn.trri-iJ F fan. Ofnmé, AALST, De tuberculose n is eene kwaal die heden- daagsch onder menschen en dieren de schrikke- lijkste verwoestingen aanricht. De landbouw berokkent zij. Qen aanzienlijk na deel en .^nder het mcnschplijk geslacht ver spreidt zij, rouw cn droefheid in de huisgezinnen. Tot op hgjt(einde der XVIII eeuw en zelfs tot in het beginner XIX eeuw had men maar zeer Ver warde gedachten over de tering zoowel bij den mensch bij de dierpn. Men erende de ziekte bij den mensch aan ze kere teekens, zooals vermagering, hoest, over- vloedige3«itspuwingen van bij zonderen aard. Maar daarbuiten wist men niets betreffende de natuur 2^e. der ipwendige verwoestingen der ziekte, u^u-jj^itomischen aard. In 1819, geleerde, Laënnec de ontlappj3B^a|j|w^fc^ itingen der ziekte, bestatig^fl^Hj^Hnfyl werk op de longen ja zelfs tde ingewanden, enz. Tot van. In en aan. •>fcJÜ7T*J Mmil i. Oh, indien ik dichter ware, Rijk begaafd aan poëzij, Of kon ik als Philomeld Zingen vol van melodij, 'k Zong een lied betoovrend schoone Van de streek waarin ik wone, Van het oord, het heerlijk land Dat ik noeme Vlaandrenland 1 II. Of kon ik 't penseel hanteeren Met de kunst een Rubens waard, 'k Zou u iets verrukkends schildreu Waar het oog verbaasd op staat 'k Zou iets malen godlij k schoone Van do streek welke ik bewoue, Van dat oord, dat heerlijk land Dat ik minne Vlaaudrenlaud III. Of kon ik 't klavier bespelen, Tonen scheppen lief en zacht, 'k Zou lijk Mozart u iets spelen Dat u in vervoering bracht 'k Speelde ja u hemelsch schoone Van de streek waarin ik wone, Van dat oord, dat heerlijk land Dat ik minne Vlaandrenland I IV. 'k Heb helaas geen dichtrenziele Die u zingen zou vol gloed, 'k Heb ook niet lijk vooglen hebben Eene stemme lief en zoet Maar al zing ik niet zoo schoone Van destreek waar ik in wone, Van dat oord, dat heerlijk laud, 'k Min u toch mijn Vlaandrenland j V. 'k Ben ook niet een kind der kunste Lijk een Rubens wijd vermaard, 'k Mag op toonkunde ook niet roemen, Slechts één Mozart leefde op aard' 'k Noem u toch verrukkend schoone, Lieve streek waarin ik. wone, 't Heerlijkst oord, het schoonste land Dat ik ken is Vlaandrenland I VI. Ja 'k bemin u dierbre streke Waar weleer mijn wiege stond, 'k Min u lijk de vogel 't nestje Waar hij ook eens 't leven vond En den Heere van hierboven Zskl ik danken steeds en loven, •Mtont hy sahonk mij 't schoonste land Vlaandrenland 1 L. C. Aalst. R Jfan dèes' fardé Woensdag is alhier in den Heer ontslapen, den heer De achtbare overledene was tot Aalst geboren den 28 September 1821. De duurbare afgestorvene was een dier kat holieken van den ouden stempel, die zijn leven gansch aan God heeft geschonken en aan zijnen eveumensch, maar bijzonderlijk aan den armen. Hij heeft zijne hand geopend voor de behoeftige en bermhertigheid geoefend jegens den arme. DE VOLKSSTEM stuurt zijne innige deel neming in den rouw welke de geachte Familie komt te treffen. R. 1. P. De plechtige Lijkdienst on Begrafenis zal plaats hebben Maandag 17 Maart 1902, in de St.-Martinuskerk. Verhalen vau ooggetuigen Een der opvarenden, M. Pattison R. Fer guson, van Peebles, die op reis was naar het verre Oosten, zegde in den loop van een inter vieuw dat er aan boord die opschudding niet was, die men in gegeven omstandigheden mocht verwacht hebben. Iedereen liep om redding-gordels en men vond dat sommige ze verkeerd droegen, zoodat zij, in het water, met de voeten omhoog zouden gesteken heb ben. Een man had niet minder dan 7 redding- gordels aan 1 Wonderlijk toeval M. Ferguson was ook aan boord der Waesland, toen zij bij Philadel phia in aanvaring kwam met een schooner. Hij heeft nu al zijne bezittingen verloren, met uitzondering van eenen bijbel, waaraan hij veel hield. Hij verhaalt dat, toen de laatste boot de Waesland verliet, men om hulp hoorde roepen en, toen de boot terugroeide, vond men nog twee matrozen. Zij sliepen en werden enkel gewekt door het water dat reeds langs de licht gaten binnen stroomde. Zij werden nog gered en tien minuten later zonk het schip. Het eenige wat men aan boord der Harmo- nides kon doen, was te zorgen dat de schip breukelingen zoéf goed mogelijk werden ver zorgd. De man Edwin Dangerfield, die gedood is door in eene boot te vallen, was mijnwerker en keerde met zijne vrouw en kinderen naar Kansas terug. De familie was naar Engeland gekomen met het doel er zich te vestigen Dangerfield was 60 jaar oud. Een ander passagier, M. Robert Livesey, kreeg eene wonde aan het hoofd en wordt nu verpleegd in het hospitaal te Liverpool. Al de passagiers werden op kosten der lijn geherbergd en zijn Woensdag vertrokken met de Noordland. Een eerste klas-passagier, M. J. E. Sou- thai, van Birmigham. verhaalt Wij hadden Liverpool verlaten, woensdag, met 114 passagiers en eene bemanning van 89 koppen, vol vertrouwen in den wakkeren gezagvoerder, kapitein Apfeld, sedert lange ja ren kapitein van de Waesland. De mail was niet aan boord, doch in tegen deel veel reisgoed en eene volle lading. Wegens den mist vorderde de Waesland heel langzaam, zoodat wij op het oogenblik der ramp enkel de Anglesey-kust hadden bereikt Om half 12 was ik gekleed en gereed om on der de dekens te kruipen, toen ik eensklaps een lichten schok gewaar werd, onuitlegbaar in dit oogenblik. Haastig eenige kleêren aantrekkend snelde ik naar het dek, waar ik reeds de stewards en matrozen bezig vond, de passagiers, die van alle kanten kwamen aanloopen, gerust te stel len. Ik liep naar den salon en zag daar de gapen de reet in den wand van het schip. Op dek te- rugkeerend kon ik vaststellen dat het aanva rende schip ons midscheeps getroffen had, Toen iedereen op de hoogte van den toestand was ging alles ordelijk toe en het neerlaten der booten geschiedde op voorbeeldige wijze. Dr Shelmerdine, van Philadelphia, verhaalt dat de Waesland zonk, 15 minuten nadat de laatste boot was te water gelaten en een uur na de aanvaring. Zij zonk weg in de diepte gelijk een reusach tig monster de aanblik was diep indrukwek kend. Ik kan met geen lof genoeg spreken van de schitterende houding der officiers en der gan sche bemanning. Tot de stokers toe legden eene gehoorzaamheid aan den dag, die waar lijk niet genoeg kan geprezen worden en de mannen, die aan de booten stonden, staken geen hand er naar uit, vóór de kapitein het bevel daartoe gaf. De tusschendekpassagiers gaven geen den minsten last en de vrouwen waren hier nog veel stiller en rustiger dan de mannen. Ik vernam dat kapitein Apfeld het geheel van 35 jaar spaargeld heeft verloren. Het lag in specie in zijn kajuit, doch hij wilde de com mandobrug niet verlaten, alvorens iedereen in de booten was. Generaal Methnen gekwetst en gevan gen genomen De victorie, door den Boerengeneraal Delarey ▼oor de tweede maal behaald op 14 dagen in het westen van Transvaal, is nog schitterender dan deze die hij behaalde te IJ zerspruit op 25 Februari, ea waar hij reeds verscheidene hon derden Engelsche gevangenen en drie kanons nam. Inderdaad, generaal lord Methuen werd dit maal door generaal Delarey gevangen genomen met 5 kauons en een groot aantal soldaten, na dat er vele Engelschen sneuvelden en werden gekwetst. Kitchener seint deze schitterende Bocrenze- gepraal zelf. Men zal zich herinneren dat, ten gevolge der zegepraal van Delarey, te IJzerspruit, op de ko- lon van Donop, welke er teenemaal werd uitge- delgd, drie Engelsche kolonnen den schitteren den Boerengeneraal werden nagezonden, kolon nen, onder bevel van Kekevitch, Grenfel en Methuen zelf. Deze laatste was uit Vrijburg naai Lichten- burg vertrokken. Het is dus aldaar ergens dat Methuen werd verpletterd. Men weet eveneens dat hij de engelsche ge neraal is, welke het langst in Zuid-Afrika strijdt; reeds 2 1/2 jaar. Inderdaad, 'tis hij die door Cronje zoo schrikkelijk verpletterd werd te Ma- gersfontein. Delarey voerde daar ook het bevel over de Boeren, Hij is nu ook de eerste Engel sche generaal die door de Boeren wordt gevan gen genomen. De laatste berichten luiden dat lord Methuen zich dapper verdedigde en aan het been werd gekwetst. Majoor Parys is eveneens onder het aantal gevangenen. Ziehier de telegrams over deze schitterende Boerenoverwinning, naarmate zij toekwamen en welke aantoonen dat Delarey eene tweevoudige overwinning behaalde. Hier volgt het eerste telegram welke door den minister van oorlog, M. Brodrick, maandag avond ter Lagere Kamer werd gelezen Lord Methuen en majoor Paris werden door Delarey aangevallen. Methuen, aan het been gekwetst, werd gevangen genomen. De Engelschen (eerste opgave) hebben boven dien 3 officiers en 38 man gedood, 5 officiers en 72 man gekwetst. Dit telegram sloot derwijze u Een officier en 300 man ontbreken Dit was toen onwaar, en later toegekomen tele grams melden dat er ten minsten 1000 gevan genen zijn. De lezing dezer telegrammen van lord Kit chener wordt onthaald door levemdige toejui chingen van wege de Boerenvrienden en Ieren. Eene tweevoudige nederlaag. Een nieuw telegram kwam van wege Kitche ner toe over Methuen's verplettering. Dit telegram bewees duidelijk dat het gou vernement de Engelsche klopping reeds kende sinds 48 uren, daar het uit Pretoria gedagtee- kend is 8 Maart 10 uur 's morgens, en boven dien dat deze verplettering veel belangrijker is dan men eerst meedeelde dat het de ergste ne derlaag is, door de Engelschen ondergaan, sinds hunne beroemde nederlagen van Colenso, Spion kop en Magersfontein. Ziehier dit telegram Pretoria, 8. 10 uur 's morgens Met leed zend ik u verdere bijzonderheden over Methu en's nederlaag. Met 900 bereden manschappen, onder bevel van majoor Paris en 360 voetgangers, 4 kanons en een pompomkanon, was hij van Wynburg naar Lichtenburg vertrokken. Hij moest Gren- fell inhalen, die 1300 man met zich had te Rooi- randjesfontein, op 8 Maart. Gisteren morgen, op 7 Maart dus, werd hij aangevallen door de strijdkrachten van Delarey te Tweebosch en Polimiet Kuil. De Boeren chargeerden langs drie kanten 560 hereden manschappen, gekomen zijnde van de lijn van Maribogo en Kraaipau, zoo wer den deze achternagezet door de Boeren op een afstand van 4 mijlen. Deze manschappen melden dat Methuen, Pa ris, de kacons, bagage, mond en schietvoor raad, wagens en alles in de handen viel der Boeren. Toen lord Methuen de laatste maal werd ge zien, was hij de gevangene der Boeren. De gekwetste officiers. Be gevangenen. Onder de vijf gekwetste officiers is een kolo nel doodelijk doodelijk gewond de vier andere officiers zijn erg gekwetst. Andere officiers wer den licht gewond. Wat het aantal gevangenen betreft, er zijn er ongeveer 1000 a 1200. Inderdaad, Methuen voerde het bevel over eene strijdmacht van 1200 man, cavalerie en infanterie te samen niet alleen overwon Dela rey deze kolon, maar bovendien eene andere van 56 man, gekomen uit het noorden van Kraai-Pan, op de grenzen van Bechuanaland deze kolon werd door Delarey eveneens terugge slagen, wat bewijst dat hij dus eene dubbele ze gepraal behaalde op ongeveer 1800 Engelschen. Van de gevangenen stelde Delarey er reeds meer dan 200 in vrijheid, met majoor Pari* aan 't hoofd, na ze natuurlijk geweren, kardoezen en paarden te hebben ontnomen, doch hij be waarde Methuen vooral en een groot aantal ge vangenen. Dat majoor Paris en een gedeelte der gevan genen in vrijheid zijn gesteld, blijkt inderdaad uit een telegram, gedagteekend uit Pretoria, 19, en meldend dat Paris met een gedeelte zijner gevangen genomen mannen ontwapend aan kwam te Kraaipan. Hoe majoor Paris zich poogt wit te wasscben. Telkens als de Engelschen eene groote neder laag opioopen, zijn het de muilezels, of de win- den of de regenj die er de schuld van lijo. Ma joor Paris poogt zich nu wit te wasschen met te b.weren dat, na den eersten aanval der Boe ren, er ordeloosheid heersclite in de achterhoe de. hen groot aantal Boeren galtoppeerden er langs beide zijden. De muilezels kregen schrik, vluchtten en sleepten de wagens mede, en dit verwekte nu, steeds volgens den verslagen Pa ris, eene groote wanorde. Majoor Paris poogde zich met eenige mannen te verdedigen, doch te vergeefs. De Boeren om singelden al de wagens, en Methuen werd ge kwetst aan de bil. Majoor Paris, omsingeld door de Boeren, gaf zich over om 10 uur 's morgens. De balt vaa Delarey. De buit van Delarey moet dus worden geschat op vijf kanons, meer dan 1000 paarden, talrijke muilezels, honderd wagens, duizenden geweren, 50 a 60,000 kardoezen, eene aanzienlijke hoe veelheid bommen, kleederen, mondvoorraad, enz. De iadruk te Loaden ea te Berllja. De groote zegepraal van Delarey op lord Me thuen verwekte te Londen groote verslagenheid. Hier en daar hoorde men reeds kreten van Weg met het War-Office I Weg met Chamber- lain Te Berlijn, toen de bijzondere uitgaven der avondbladen Delarey's zegepraal verkondden, heerschte cr eene grootsche begeestering. In vele straten riep men Hoerrah voor Delarey I Zele,- Zonda£ av°nd rond 7 1/2 ure, ont stond er brand bij Gustaaf Perdaen, vlaskoopman, wijk Stokstraat. De stal, met eene groote hoeveelheid ruw vlas, vier zwingel- molens en vier boogmachienen, is de prooi der vlammen geworden. Zondag nacht ging de 65 jarige Francies De Boek slapen op den hooischelf van de wed. Cornelis, Stokstraat. In den slaap viel hij met het hoofd op de wielen van een wagen en stuikte den schedel in. Maandag morgend vond men het lijk van het slachtoffer liggen. Maandag werden de huizen en stallen, met strooi gedekt, van de landbouwers Leander Hof man en De Backer, op 't gehucht Durmen, door een geweldigen braDd in asch gelogd. Alleen het vee kon gered worden. De schade is door verze kering gedekt. HlllpffPm - Donderdag morgend be- vond een melkboer van Zel- lick dat men in den nacht ziju peerd gestolen had. Hij verdacht twee kerels die daags te voren bij hem een koop waren komen voorstellen. De melkboer spoedde zich Daar de statie en nam den trein naar Aalst, daar vernam hij dat de dieven met het peerd langs deze stad gekomen en de baan naar Sottegem ingeslagen waren. Hij ont moette de dieven met het peerd te Herxele en gelukte er in een hunner te Hillegem te doen aanhouden. gemeente heeft maan dag een vader, tijdens een twist zijn zoon een slag met eene koolschup toegebracht. De dochter des huizes en een barer broeders, die ziek zyn werden eveneens mishandeld en moesten de vlucht nemen. De vader sloeg vervolgens den huisraad in stukken en daar de eerste zoon zich tegen de vernieling verzette, bekwam hij nog een zoo geweldigen slag in 't gelaat, dat een zy- ner oogen waarschijnlijk zal verloren zijn. Het parket van Gent is ter plaatse gekomen om een onderzoek te openen. Volgens 't oordeel vau vele genees- heeren bestaat de beste te volgen behandeling in geval van maagontsteltenis (maagontsteking) slechte spijsvertering, krampen, brakingen in 't nemen van de slijm verdrijvende Pil van Dr Walthéry. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Zaterdag is het huis van Emiel Eeckhout, Pont- straal, ten gronde afgebrand. Men heeft slechts eenige meubelen en kleedingstukken kunnen redden. Dank aan de moedige tusschenkomst der geburen, konden de stallingen en de nabijgele gen huizen gevrijwaard blijven. Er bestaat ver zekering. De twee personen van Aygem, de weduwe Berlanger en haar knecht, die aangehouden waren onder verden king van den man Berlanger vergiftigd te heb ben, zijn terug in vryheid gesteld, hunne on schuld bewezen zijnde. nen van Pruisen is te New-York bijna het slachtoffer van een rijtuigongeval geworden. Op 't oogen blik dat de koets van den prins voor den duit- schen schouwburg stil hield, steigerden de peer den. verschrikt door het gejuich der menigte. De wielen van de koets botsten tegen een der pijlers van den triomfboog, die aan den inkom van den schouwburg opgericht was. De pijler brak en de triomfboog viel op de koets en op een groep nieuwsgierigen. Verscheidene dezer laat- sten werden licht gekwetst. Een stuk van den triomfboog, raakte den prins en wierp zijn hoed af, de prins kwam cr ongedeerd van af. f - Maandag nacht zijn er den landbouwer H. Vande Velde. De schelmen doorzochten al de meubelen en stolen uit éen koffer eene som van ongeveer 700 frank. De da ders zijn onbekend, zij worden door de gendar merie ieverig opgezocht.

De Volksstem | 1902 | | pagina 2