mm naar onze en kijkt niet naar onze daden. DE R0ZENMAAGD ANSEELE. Voor onze Landbouwers. Zaterdag 22 Maart 1902. Inschrij vingsprijs Briefwisseling. Aankondi- gingsprijs- De Toestand. Onverdraaglijke taal. Abonnamantiprij s voor gantch België, franco te huis, 2.60. Voor da vreemde landen, 6,00. 5 centiemen het num mer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezon den te worden. Alle briefwisselin- 5en moeten den ijnsdag avond op onze bureelen toe gekomen zijn, het blad den woensdag avond terpers gaan de. Ongeteekende brieven worden in de scheurmand ge worpen. Alle postDureelen ont vangen inschrijvin gen, op alle tijd stippen van het jaar De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den bestemmeling. Men gelieve, bij veran dering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. •rnkkcr-tUtflrtfr 3«n ##n Itufftl-Bt ®tniit, Hoiifllfatraat, 13, tt 3latat. i-. SR 't Zijn de groene christene democraten die dat spreekwoord allerbest te werk stellen. Luistert liever Daens schreef onlangs Men kan geen enkele Vooruit in handen nemen, of er is gevloek in, tegen God. Zoo zal er vrede en geluk in de wereld komen, maakt er maar staat op, menschen...! Kan iemand meer den schijnheiligaard afge ven Diezelfde Daens die dat schrijft en de li beralen met hem, spannen te samen met de vloekers en de godslasteraars van Vooruit om het katholiek ministerie te doen vallen. Arm en arm gaan zij met de roode vloekers mon sterverbonden aan, geven te zamen meetingen op meetingen, bij zoo verre dat rooden en groenen malkaar niet meer en kunnen missen wij zien het hier alle dagen te Aalst. Nog over eenige dagen drukte het socialis tisch volksblad van Gent dat er den c zondag dag namiddag een 30otal partijgenooten van Vooruit van de Garenplaats te Gent naar Ever- ghem getrokken waren, vergezeld van de Har monie Vooruit om de manifestatie en de mee ting door de christene Volkspartij ingerichtkracht bij te zetten. Hoe vindt zij die verbroedering van chris tenen met vloekers En nu zondag 14 dagen geleden, zat ook diezelfste Daens tüsschen liberalen en socia listen te Gent op het spreekgestoelte, en deed hem voor zijne révolutionnaire aanspraak door de vloekers en godslasteraars van Vooruit toejuichen. Wij vinden in 't verslag dat Vooruit geelt over de vergadering van dat liberaalsociaalde mocraat drijverbond, een staalke van de aan spraak welke die christen democraat ge houden heeft. Tot stichting van onze lezers nemen wij het hier over gelijk het gaat en staat. Daens. De werkers zijn in deze maat schappij waarlijk honden. Van 's morgens 4 ure moeten de werklieden naar Brussel en andere steden vertrekken. Des avonds komen zij om 9 ure terug. Is dat geen echt hondenleven. In de maand April gaan die werklieden naar Frankrijk en keeren slechts zes maanden later terug, zonder eens hunne familie gezien te hebben. En die werklieden worden hun één stemmetje afgenomen. Is dat een diefstal, ja of neen (Geroep ja, jal) De werklieden ver vloeken dit ministerie dat hen besteelt. Om rechten voor die werklieden strijden wij met elkeen met socialisten, met vrijmetselaars met allen die strijden voor de rechten des volks. Wij eerbiedigen alle opiniën en werken me» hen mede. (Bravo.) Het volk moet verbetering hebben, het heeft niet genoeg om zich te kleeden en te sla pen. Is het niet erg dat ons land, dat sinds jaren en jaren niet geteisterd werd door oorlog, zoo ellendig is (Toejuichingen.) De bewaarders hebben daar de schuld aan door de aanhoudende drukking die op de wer kers weegt. De daden van den schelm Woeste zijn over al :.ekend. A. S. is de rechtvaardigheid, de heilige hulp aan het volk. A. S., gij moet de naarstige bevolking van Vlaanderen welstand brengen en zijne kinde ren in goede voorwaarden doen opschieten. Werklieden Gij moet AS. hebben en niet wac 'iten en er is maar een middel wanneer zij niei willen luisteren, dat is den heelen boel weg- kuis:hen. (Toej.) Kamerleden, let op 1 Laat u niet bedriegen do< r dubbele stemmen of andere loensche middelen. Werkstakingen zoo het noodig is, geene belastin gen meer betalendit alles zijn goede middelen om tot ons recht te komen. Al de opofferingen die wij nu doen zullen ons troost en geluk verschaffen. Vooruit dus Vooruit dus Wij willen wat is recht, En zullen winnen wat wij willen. (Langdu rige toej.) Wat zegt gij ervan Zou een socialist of een anarchist het beter kunnen uiteendoen, en is het te verwonderen dat de christene democraten toegejuichd worden door de gods diensthaters van allen kaliber en van al dat niet en deugt Ah Daens, liberalen eu tutti quanti gij zijt kitteloorig voor het gevloek van Vooruiten al nen anderen kant stelt gij u aan als voorloo- pers om de ware vereerders van God en de verdedigers van zijnen godsdienst om verre te werpen en ze te vervangen door vloekers en godlasteraars 1 Verleden week was citoyen Mansart, volks vertegenwoordiger van Zoningen, aan 't spre ken in de kamer over A. S. Zijne voordracht verveelde zeker zijne eigene vrienden die rond i hem zaten want zij vielen in luide gesprekken, j Verbitterd over pie oneerbiedige houding van j zijne makkers schoot citoyen Mansart in eene j wreede kolere en legde er nen helsche sacre j door om ze te doen zwijgen, dat de ruiten der 1 kamer er van daverden. De socialisten weten dat hunne onbeschoftheden en beestigheden beginnen tegen te steken, ook heeft citoyen j Mansart zijnen afgrijselijke vloeken doen weg laten uit het beknop verslag en uit de hande lingen der Kamer. 'tls dus in Vooruit alleen niet dat ze vloeken maar al de socialisten dooreen kunnen het. Dat bewijst eens te meer met wat proper de c christene democraten en liberalen inge- spannen zijn. In zijnen vastenbrief van 1899, schreef Mgr j Waffelaert, bisschop van Brugge, van degenen j die hen den naam van christene demokraten geven Verdwaalde broeders die onder den naam van christenen, in opstand gekomen tegen de kerkelijke overheid oneenigheid zaaien onder de christene menschen en niet aarzelen samen te spannen met de ergste vijanden van Gods dienst cn Vaderland om de verdedigers van ons katholiek geloof en van al wat ons heilig is omver te werpen en de grootste onheilen te weeg te brengen Hoe treffend zijn heden die woorden niet Aan den heer uitgever van De Volksstem. Ik kom te vernemen dat de nieuwe militiewet door de sectien van het Senaat aangenomen is gelijk ze van de Kamers verzonden werd, er is dus geenen twijfel of het Senaat zal dezolfde in haar geheel goedkeuren. I volutionnairen zouden trekken uit die daad van j ongehoorde zwakheid. Indien de straatrevolutie nog eens moest zegepralen, zou het nog altijd gedaan zijn met orde en wettigheid. Den dag waarop men krachtdadig zou tegenwerken, zou men zich tegenover eene ware uitbarsting be- vinden en het leger zou de oproerlingen slechts kunnen meester worden ten koste eenor wezen- Vounissaa 1 Tr. den kleinen repel. Aankondigingen tuifchen de nieuws tijdingen 20 cen tiemen per regel. Aankondigingen op de 3* bit.10 cen tiemen den regel. Annoncen op del* bladz. worden bere kend Tolgens plaats ruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost- Vlaanderen zich uit sluitend te wenden tot het OfLce de Pu blicity, Rue de la Madeleine, Brussel. De jreabonneer- den baboe* 't recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achter eenvolgens zal ver schijnen. Kucht- baarmakingen in te zenden vóór 's Maan daags. waarvoor Anseele op 't banksken zat en veroor deeld wierd En het misleide volk juicht zulke politieke bedriegers toe 1 Hoe is het toch mogelijk Volgens mijn inziens worden de wetten ge- slacllting Wat iQ Jea tegeuwoordigen toe- ïolrfr Am ma in nrantiiil ta (tflllan An fim Ar ZOÜ- I ill I... maakt om ze in practijd te stellen en om er zoo veel voordeel uit te trekken mogelijk Jaar en dag hebben wij allen geschreeuwd te gen die menschenloting, welnu de tyd van schreeuwen en kabaal maken is voorbij, er dient deugdelijk werk daar te stellen. J£r is middel, door de nieuwe wet, gansch de loting af te schalfen, maar daartoe dient er ge werkt te worden, laat men anderzijds de zaak draaien gelijk eeneu windwijzer, dan blijft de lo ting bestaan juist gelijk vroeger. Wat moet er dan gedaan worden Zie hier mijn gedacht, ik stel voor eene ver gadering te beleggen in ons militie kanton Aalst dit wil zeggen voor alle de gemeentens die hier loten, daarop uit te noodigen de personen die er belaüg bij hebben zooveel vrijwilligers te vinden dat geene loting meer moet geschiedeu, often minsten de loterij zoo beperkt mogelijk te ma- keu. Welwillende personen zullen er wel gevonden worden die er het woord zullen voeren, om ons de voordeelen der nieuwe wet voor oogen te leg- stand noodig is, is vastberadenheid en koelbloe- j digheid. 1 Volgens het liberaal orgaan hebben de leden j der regeering die hoedanigheden niet en zou zoo I iets nooit gebeuren onder een liberaal rainiste- i rie- Wij weten niet zegt de Journal de Bruxelles wat de liberalen in zulken toestand zouden doen. Zij hebben nooit tegenover eene zoo woc- 1 lige minderheid gestaan als tegenwoordige, j Maar wat wij weten La Meuse mag er over denken zij zooals zij goed vindt is dat indien 1 de betoogiug vau Vastenavond door geene ande- re werd gevolgd, zulks vooral to danken is aan I de krachtige maatregels door de Regeeriug ge nomen. En zoo zal het nog zijn in het toekomen de. Er wordt nog al veel gezaagd over het al of niet gelukken der oproerige beweging, door ee- UJIUCC1CU uci uicunu "tu iv/ui "-6 I ÜÜS het middel aan te wijzen hoe er dient 1 tige gelukzoekers op touw gezet. gen gehandeld te worden enz. 't Is waar, wij hebben nog wel een gansch jaar voor ons, doch ik beschouw de zaak van groot belang genoeg om niet tp^lraleu on maar seffens to beginnen, daarbij de zaak kan veel tijd ver- geu. In de hoop dat vele ouders mijn gedacht dee- len, en dat er op mijn schrijven wel werking ko men zal, groet ik u heer uitgever mot de beste gevoelens. Boer Janssens. De liberalen die de oproerige houding der so cialisten aanmoedigen en ondersteunen, op ge- vaar af 't land in regeering losheid te brengen, en inzonderheid de vooruitstrevende kliek onzer stad die, in het fanatiekste en lasterenste schimp blad des lands, opentlijk met de socialisten aan spannen, zouden weldoen de volgende opmerkin gen gemaakt door La Meuse het liberaal blad van Luik, te overwegen. Denkt gij dat, indien wij morgen het alge- gemeen stemrecht hadden, de socialisten zouden i ophouden ons te bedreigen met algemeene werk- stakingen en oproerige betoogingen In 't ge heel niet, Zij zouden herbeginnen voor het acht- urenwerk, voor het minimum van dagloon, enz., en al bleven zij minderheid in de wetgeving, toch zouden zij het zijn die de wet zouden geven en het land beheerschen door schrikaanjaging. Volgens mij kan men niet krachtig genoeg handelen om te voorkomen dat zoo iets gebeure. Men heeft reeds groot ongelijk gehad artikel 47 der grondwet te herzien onder de bedreigingen van den oproer, in plaats van de beraadslagin gen der Kamer op te schorsen en alle besluit te verdagen tot de orde hersteld was. 't Is hetgeen moedig werd gevraagd door Frère-Orban, die maar al te wel had voorzien welke partij de re- Wij verhaasten ons de ordelievende en treffe- lijke lieden gerust te stellen uit allerbeste bron meldt meu ons uit Brussel dat de Kouing volkomeu 't akkoord is met het Katholiek Mi- 1 nisterie, en dat de gedragslijn dier hoogere machten de volgende zijn Verwcrpiog dor in aanmerkinguemiug van het voorstel der socialisten over de herziening yaste verbintenis tegenover het kiezerskorps het algemeen stemrecht der massa en de herziening j te verwerpen krachtdadige weerstand, door j alle middelen van recht, tegen de stoorders der i openbare rust, Bravo 1 dat is handelen als mannen van ka- j rakter, mannen die de verantwoordelijkheid i dragen van België's toekomst het doen moeten 1 Te dikwijls reeds hebben de katholieken wei- nig heldhaftig toegegeven. Het wierd tijd dat er anders gewerkt wierd. Alle mannen van orde zullen het ministerie toejuichen, en met de con servatieve Kamerleden het revolutionnair Soci alism toeroepen Tot hier.en geen stap verder Die arme roode man zegde verleden week in de Kamers tot M. Woeste, de dappere leider der rechterzijde Ik beu een zoon der werkende klas, en eet meer zwart brood dan gij ooit briochen geëeten hebt, vuile reactionnair die gij zijt. (Langdu rige toejuichingen der socialisten). Die arme snul trekt 4000 fr, als kamerlid, 9000 fr. als beheerder der Coöperatief Vooruit van Gent, zonder veel kleine profijtjes te lang om op te sommen. Dit alles krijgt hij van de werkende klas als hij met die duizenden zooveel zwart brood eet, wat moet het uitgezogen werkvolk dan eten Wat aten ook de trensenmaaksters van Gent BeackermlBK der zaalïag van gerat. De landbouwers onzer streken hebben met groote teleurstelling de prijzen van gerst zien dalen sedert lang hebben zij inkomende rech ten gevraagd, maar te vergeefs. Op dit oogenblik wordt door de belgische mouters eene beweging ondernomen, ten einde bescherming te bekomen voor de raoutnyver- heid, hij middel van twee maatregelen die van de Kamer moeten uitgaan. Zij vragen vooreerst 4 frank inkomrechten per 100 kilos mout om te kunnen streven tegen de bedriegelijke mededinging die hun door den vreemde worth aangedaan. Iu Frankrijk namelijk, bestaat een inkom- recht van 3 fr. per 100 kilos gerstdoch als de fransche handelaar 100 kil. graan over de gren zen zendt, dan trekt hij de premie van 3 fr. terug Daar is eigenlijk niets op af te keuren. Ziehier echter waar de knoop gebonden ligt De franscbe handel trekt voedergerst uit den vreemde de in voerder ontvangt een bewijs stuk dat hem do premie van 3 fr. de 100 kilos, welke hij terug zal uitvoeren, verzekert. Die bewijsstukken mogen aan andere perso nen overgemaakt worden zij die voedergorst invoeren, leveren die bewijsstukken aan do moutmakers, die daarmee 3 frank premie zullen trekken per 100 kilos gerst, welke zij onder den vorm van mout zullen uitvoeren. Men rekent dat 100 kilos gerst 75 kilos mout opleveren. Als de Fransche moutfabriokant 100 kil. mout uitvoert, dan trekt hij 4 fr. weer, het inkom - recht van 3 fr. per 100 kilos graan, dus 4 fr. per 125 kilos. 100 kilos mout die uitgevoerd worden zijn aanzien als voortkomende van 125 kilos inge voerde gerst, voor denwelken de invoerder aan- geteekend staat als hebbende 4 fr. betaald. Indien de fransche moutmaker, graan bezig de welke wezenlijk ingevoerd werd dan zou er niets op te zeggen zyn, maar hij gebruikt in- landsche gerst welke geene rechten betaalt heeft en niettegenstaande, bekomt hij 3 fr. per 100 kilos van dat graan dat hij uitvoert. Als hij bijgevolg 100 kilos mout in België ver koopt, welk met fransche sucrioen of gerst is vervaardigd, dan trekt hij eene premie van 4 frank. In die voorwaarde is het den Belgische mou ters om zoo te zeggen onmogelijk, met de fran scbe mouterij in mededinging te treden. Het graan dat de fransche moutmaker ver werkt, is immers nagenoeg van dezelfde hoeda nigheid als het belgisch graan De fransche mouterij heeft bijgevolg een mer kelijk voordeel op de belgische. De belgische moutmakers komen met rede op tegen die ongelijkheid, en vragen een inkom- recht van 4 fr. per 100 kilos mout zy staven de billijkheid hunner aanvraag, zeggende dat een inkomrecht den invoer van fransche mout 12 Mengilwbm. Yerbodkk XJlBKUK Verhaal uit de Fransche Revolutie DOOR Petras VIN NUFFEL. Men schreef alsdan den 19 Juni 1792 den dag na den rampvollen voorganger van den 10 Oogst, op denwelken den reeds zoo diep onder mijnden troon van Lodewijk XVI teenemaal omvergestooten werd. In vredigerdagen ware deze geboorte door gansch de familie, ja, uren in den omtrek, le vendig gevierd. Zekerlijk veroorzaakte de komst van het kind aan vader, aan moeder, aan groot vader eene dier zoete voldoeningen welke men vruchteloos aan eene andere vreugd zou verge- lyken maar de blikken werpende op den te- genwoordigen tijd en in de toekomst, die zich in kleuren zoo somber en doodsch afteekende, dan brak het hart, dan biggelden heete tranen van de wagen, dan vroeg men zich onwillekeu rig afu Helaas welk lot is dit arm kind be schoren Een dergelijke smartzucht ontsnapte de lip pen der lijdende gravin de Boisdesmares, waar op eene stem antwoordde Zijn lot, mevrouw zal wel zoo ongelukkig niet zijn, als gij het vermoedt 1 Heb vertrouwen in Gods barmhartigheid Hij, die dit wichtje het leven schonk, zal het het niet verlaten. Ik, ik aanzie de komst van dit lief kind als de ver schijning van den regenboog, die ons het weg trekkend orkaan verkondigd. Het was de troostende stem van Magdalena, onze oude kennis, die zelf reeds een onlangs verwekt zoontje had, en thans aangeduid werd om de voedsterliuge te wezen van het nieuwge boren kind. Moge God u verhooren, lieve Magdalena zuchtte Mev. de Boisdesmares ik weet wel, dat hong het geluk mijns kinds slechts van u af, het niet beter verzekerd kon zijn. Twijfel er niet aan, mevrouw ik bemin uw zoon al zoo zeer, misschien nog inniger als mijn kleine Georges. Het doopsel van den eerstgeborene gebeurde toch met zekere sier de graaf en de gravin do Boisdesmares, in hoedanigheid van peter en meter, begaven zich stoetsgewijze naar Gods huis de klokken van slot en kerk bengelden vroolyk over berg en dal, en na den doop ge schiedde eene uitdeeling van eetwaren en geld ook het kinderensuiker was niet verge ten aan de behoeftigea der gemeente. Het kind werd Hendrik geheeten, hetgeen den naam was zijns grootvaders. Het was de laatste bur gerlijke acte, die in het kerkregister werd ge schreven, want luttel tijds daarna ontnam men de Pastoors deze oorkonden, om ze over te leve ren in de handen van burgerlijke officieren. (1) In den beginne moest Magdalena Grisot met haar voedsterkind het kasteel bewonen, daar noch de moeder noch de grootouders van het wichtje wilden scheiden. Georges, de zoon der Rozenmaagd, werd aan de zorgen van moeder Grisot toevertrouwd, die hem met de melk ha rergeit voedde en dewijl Georges een welge vormd en struisch spruit was, kon meu geens zins de mangel aan eene voedsterlinge bespeu ren. De kleine Hendrik had, integendeel, een zwak gestel, dat de teederste zorgen vergde maar Magdalena was de vrouw niet om iets te verzuimen, van datgene wat de plicht haar op- lei, en na eenige maanden bleek de gezondheid en de samenstelling van het kind zoodanig ver sterkt, dat het bijkans zoo wel te pas bleek als haren Georges. Dikwijls schiepen de twee moe ders er behagen in, de twee kinderen hij elkan- (1) De wet die in elke Fransche gemeente de officieren van den Burgerlijken Stand aanstelde, met volmacht de geboorte,- huwelijks- en overlijdensakten te houden, dagteekent van den 12 September 1792 tot dan wsren al deze registers door de Geestelijkheid ingevuld. der te vergelijken en te wegen, en zekeren dag zegde Mev. Lodewijk tot Magdalena Hebt ge reeds bemerkt, lieve voedsterlin ge, dat, indien er zoo groot een verschil niet be stond tusschen de kleur der oogen en het haar ODzer kinderen, men ze gemakkelijk zou kunnen verwisselen Werkelijk, Hendrik droeg zeer blond haar, had blauwe oogen en eene huid vau melkkleuri ge witheid, terwijl Georges een bruin vel, zwart haar en zwarte oogen bad, gelijk deze zijner moeder. Mevrouw, antwoordde Magdalena, zelfs al bestond dit verschil niet, en dat anderen er zich in misgrepen, noch gij, noch ik, zouden derge lijke dwaling begaan, want het oog eener moe der kan men niet bedriegen. Noch het oog eener grootmoeder, zei de gravin de Boisdesmares, met eenigen trots. Ik zou onze kleine Hendrik tusschen honderden andere kinderen herkennen, al waren ze zoo blond als hij, al had ik hem zelfs in verscheide ne jaren niet gezien, en dit namelijk aan drie lidteekens, die hij draagthet een op de lin kerwang, onder het oog; het ander op den hals, nabij den rechterschouder en dan nog een, links van de borst, in de richting van het hart. Deze teekens dragen insgelijks mijn echtgenoot en myne kinderen, en allen bijna op dezelfde Onbegrijpelijk wonder! Steeds hebben deze indrukken onze familieleden onderschei den, en in zoodanige mate, dat men ze heette de lidteekens der Boisdesmares, en dat zij prijken in hunne wapenschilden, onder de ge daante van drie eivormige blauwe vlekken, twee laugs den liuker en een laugs den rechter hoek van het schild. Wij hebben kans sprak Mev. Lodewijk droevig glimlachende vermits men de blazoe nen komt af te schaffen, zullen onze kinderen altijd de onuitwischbare teekens hunner edele geboorte blijven dragen. Ziedaar ten minste een voordeel, dat hun kan te sta komen in den tijd van zoogezegde gelijkheid, of beter van alge meene wanorde. Wat ge daar onbedacht zegt, beste Arman- - da, wederveer de schoonmoeder, bevat wellicht meer waarheid dan gij u inbeeldtwant, wie weet wat er ons over het hoofd hangt,... wie verzekerd ons, dat wij van die lief kind niet zullen moeten scheiden, te midden derheer- schende regeeringloosheid, vervolgd door den wraakdorstigen omwentelaar, die slechts op edel bloed jaagt O gilde de jonge echtgenoot© dergelijke ramp zou ik niet overleven!... Maar zulks zal niet gebeuren, zulks ware onmogelijk (Vervolgt).

De Volksstem | 1902 | | pagina 1