raws TAB KOZIJN POLEOOR. Het Hospitaal vaiOlVr, Malst DE OORLOG. ALLERHANDE NIEUWS. me wei es* Godsdienstige ki onijk. Maldegem.- aTond züQ Kolossale diefstal. Gisticiit j(AN D' L. DOGMAIX WATERBREUK, ADERBREUK .MWM1PE LEDEIffykSUSEft De socialisten aan 't werk te Mechelen. zou tegenhouden ten voordeele Tan den belgi- schen landbouw. De fransche mout wordt vervaardigd met ransch graan en indien de belgische mout ook Met belgisch graau gemaakt werd, zou een recht °P e vreemde mout ongetwijfeld de kweek van •ucrioen en gerst zeer voordeelig zijn. ordt er echter uiet veel vreemd graan ge- ruikt m de belgische mouterijen en brouwe- njen. En ware het niet hot oogenblik voor de land- ouwers, een inkomrecht te vragen op gerst en «ucrioen, dewijl nu de moutmakers een inkom recht vragen op de mout. Beide inkomrechten schijnen voor den belgi- ichen landbouw zeer wenschelijk te zijn. Een tweede maatregel wordt ten voordeele van de mouterij en tevens van den landbouw gevraagd, te weten eene verordening van het gebruik van maïs in de brouwerij, zooals dit ge schiedt in sommige vreemde landen. Er zijn heden vele brouwers die gebruik ma ken van maïs in plaats van gerster zyn er die 70 °/o van den mout er door vervangen. Is het te verwonderen dat de prijzen van gerst en sucrioen verminderen, als men nadenkt dat de maïs in do brouwerij meer en meer de plaats van de gerstemout inneemtals dat zoo voort gaat, dan zal er binnen eenige jaren geen gerst of sucrioen voor de bierbrouwerij meer noodig zijn en dan is het gedaan met de teelt van gerst en sucrioen. Be landbouwers onzer streek, dus van heel Oost-Vlaanderen, hebben vooral belang in het behoud van deze voorname teeltzy zullen wel doen te overwegen wat hun te doen staat en alle maatregelen, die strekken tot bescherming van gerst te ondersteunen, Het is somtijds zeer moeielijk de wijzen uit j de gekken te onderscheiden, eene gebeurtenis welke wij in een dagblad lezen, geeft ons ten overvloede hier een bewijs van. Wie is de krankzinnige Onlangs gaf de bur gemeester van een dorp in frankrijk, aan den veldwachter bevel een krankzinnige naar het ge sticht in de naburige stad te geleiden. De bak ker, die ook naar de stad moest, zou meegeleider wezen. Toen het drietal op weg was, bemerkte de veldwachter dat de krankzinnige dien dag bij zonder helder was, en vreezende dat de man niet goedschiks zich zou laten opsluiten, wist hij niet beter te doen dan hem dronken te maken. Maar hij en de bakker namen ook een heel ste- vigen borrel, zoodat, toen het drietal in het ge sticht gekomen was, de bestuurder er uiet uit wijs kon worden en naar den burgemeester moest seinen Wie van de drie is de krankzinnige De burgemeester haastte zich te antwoorden Legrand, maar de telegrafist seinde dezen naam over in twee woorden Le grand (de groote). En daar de veldwachter de grootste was, deed de bestuurder hem opsluiten. Dat ging niet goedschiks, doch er was niets aan te doen of hij tegenspartelde en beweerde Ik ben niet de krankzinnige, ik ben de veldwachter, de bestuurder hield dat voor grootheidswaanzin en liet hem het dwangcamizool aandoen. Eerst drie dagen later kwam de vergissing uit, toen de werkelijk krankzinnige in het dorp was teruggekeerd en aan de vrouw van den veld wachter had gezegd Ik wist niet dat uw man gek was, ik heb hem zelf naar het gesticht ge bracht. Men weet dat onlangs, te Bucharest, eene bende werkstakers in de rumeensche Ka mer poogde te dringen. Vrijdag verschenen de voornaamste opstokers voor het gerecht vier hunner werden veroordeeld tot 4 maanden ge vang 37 andere woelmakers kregen 2 tot 3 maanden gevang. Zij hebben gezworen van niet meer tc herbeginnen 't is te gevaarlijk van revolutie te willen spelen. Vrijdag is te Geut, onder het eerevoorzit terschap van MM. Cooreman, gewezen minister, en Maenhout, volksvertegenwoordiger, een komiteit gesticht tot aanmoediging en bescher ming der vrijwilligers. Men heeft berekend dat het voldoende zou zijn, jaarlijks 917 vrijwilli gers in het arrondissement Gent te vinden, om er de loting te kunnen afschaffen. «En kan maar niet verstaan, zei madam Keudeparis, tegen haren man, dat g'al/.oo alle avonden kunt uitgaan «Ik wel, sprak Nachtmerrie, maar 'k en kan niet verstaan hoe 'k sommige keeren kan naar huis komen I Het Handelsblad van Antwerpen, zegt dat het vies effect deed, in den socialisten stoet die heeren te zien met het lint van het Leopoldsor de. Als we eens mogten weten wat die heeren gedaan hebben, hoe ze den koning gevleid en misschien plat op hunnen buik voor hem gekro pen hebben om dat lintje te bekomen zou men zien dat de logiek verre om zeep geraakt en dat de wereld eene schotsche parochie begint te worden. De socialisten zijn ten minste logiek zij zijn openhartig en winden er geen doekskens om, maar de liberalen die op stap gaan op de Marseillaise, terwijl men op vijf stappen van hen zong. Wij zullen Leopold den nek omwringen Zouden ten minste wel gedaan hebben dat lintje eerst en vooral afterukken om met een on geschonden knopgat in den stoet te verschynen, dan zou men hen ten minsten niet kunnen ver wijten dat ze meineedig handelen. In de vijf eerste dagen van Maart heeft Paus Leo XIII, ter gelegenheid van zijn jubel feest, meer dan 350,000 telegrammen en 2 mil joen brieven ontvangen. De Oostenrijksche kroonprins en zijne ge- maalin, die thans eene omreis in Italië doen, zijn woensdag, uit Napels komend, door Rome gereisd zonder er stil te houden. De italiaansche bladen zeggen nu dat dit gedaan is om geen be zoek te moeten afleggen bij den koning en zij zien er eene beleediging in voor het italiaansch vorstenhuis Onderwijzer, g'hebt de komplimenten van rnyn moeder, en ze laat weten dat Jantje aaar de school niet en kan komen. Ja, en wat mankeert er hem Een paar kloeffen, meester Het aardkundig genootschap van Luik hield zondag eene vergadering, om de ontdek king van het zwarte diamant in de Kempen te bespreken. De meededeelingen, die werden gedaan door verscheidene geleerden, zyn van het hoogste be lang voor de toekomst van ons land. Het oordeel der Luikenaardkundigen is, dat in 't noorden van België een steenkoolkom be staat, die de aansluiting daarsteld en de beruch te koolstreek vau Yorkshire in Engeland met de kom van Westfaleu. Hoogleeraar Lhoest zet de meening vooruit dat de koollageu in Limburg minstens zoo uitge breid zijn als deze van de kom van Bergen. M. Habets betoont dat de outginning der koolmij nen in Limburg veel minder moeite zal vergen dan deze van Westfalen. Door M. Forir wordt de kwestie opgeworpen van den moerassigen grond. Naar 't oordeel van den spreker zal men dergelijken grond te door boren hebben, doch dit is geene moeilijkheid om de werken op te geven. M. Harzé, rustend bestuurder der mijuen, is vast overtuigd vau den goeden uitslag die da ont ginning zal opleveren en brengt den wensch uit dat de staat boringen zou doeu ondernemen op de Staatsdomeinen vau Brasschaet, Hoogstraten en Merxplas. Door voorzitter Mourlon wordt bekend ge maakt, dat de hoogste verwachtingen zullen overtroffen worden. Een aardkundige maakt zelfs de berekening dat de ondergrond in 't noorden van Belgie eene groote hoeveelheid steenkool bevat die geschat mag worden op 13 milliard tonnen, wat eene waarde zou vertegenwoordigen voor 200 milli ard frank, een rijkdom die dus honderdmaal al de schatten overtreft der goudmijnen van Trans vaal. Schreeuwen wij het maar niet te luid of het komt Chamberlain ter oogen en dan mogen wij ons aan een inval der Engelsche Barbaren ver wachten. De E. H. Onderpastoors te Toulouae, die vervolgd werden om de berechting der zie- ken processiegewijs gedaan te hebben, zijn door den vrederechter vrijgesproken. De cirk Barnum gaat binnen kort Parijs verlaten om eene rondreis in het zuiden van Frankrijk te doen. De cirk heeft te Parijs ruim 300,000 fr. verloren, uit hoofde der groote on kosten van inrichting, doch zij rekende op een verlies dubbel zoo groot en acht het ruimschoots vergeld door de reklaam, welke haar verblyf te Parijs haar opgebracht heeft. De restauraties en koffiehuizen in den omtrek van den cirk hebben groote winsten opgedaan. Eiwel, rekruut, kunt gij zwemmen Ja 'k, serzant, 1 «En waar hebt gij dat geleerd In 't water, serzant Binnen kort zullen de wijzersplaten van O. L. Vrouw toren te Antwerpen verguld worden. Dit werk, zal 4 weken tijd vragen en 7009 fr. kosten. (Zaak Ducocq). De vermoedelijke dader van de moord te Parijs op de kleine Angéle Chèze gepleegd, Ducocq, die thans te Brussel gevan gen zit, is vader van twee kinderen, een 12 jarig zoontje dat bij ten laste der moeder gelaten heeft en een 11 jarig meisje dat te Neuilly in een ge sticht, door zusters bestuurd, opgenomen is. De ze kinderen zijn te Parijs geboren. Hunne moe der was een werkmeisje, die door Ducocq op 16 jarigen ouderdom bedrogen werd, toen 4iij in 1888, voerman was bij eeu koopman van den boulevard Voltaire. Ducocq werd door zijnen baas afgedankt toen deze zijn gedrag vernomen had. Hij bleef nog verscheidene jaren met dat meisje. Het was tien jaar later, in 1898, dat Ducocq, te Roubaais kennis maakte met Blanche Thiè- bault, zij was toen meid bij zyne zuster, die ee ne herberg in laatst genoemde stad hield. Eene maand vroeger had Ducocq eene diefstal van 58000 fr. gepleegd ten nadeele van een kassier, er bleven hem nog 4000 fr. over. Hij haalde Blanche Thiébault over met hem naar Parijs te vertrekken en huurde daar in de rue Caulain- eourt een kamerken waar hij ruim drie jaar ge woond heeft, en er in gelukkende aan de opzoe kingen der polïcie te ontsnappen. In 1899 werd Blanche moeder van een jongen, in 't gasthuis Lariboisière, zij gaf het kind aan onder den naam van Hector Thiébault. Veertien dagen la ter eischte Ducocq dat het wicht aan de Openba re Liefdadigheid zou overgelaten worden. Maandag werd de eerste prijs vlucht voor duiven gehouden in den Brusselschen omtrek. De oplating geschiedde te Quévrain. Verscheidene honderden duivers en blauwge- schelpten namen aan de prijsvlucht deel, zoo dat het duivenmelkersambacht nog niet met ver- dweining is bedreigd te Brussel. De bevelhebber van het 1® en het 2® regi ment der Burgerwacht van Brussel hebben be richt ontvangen dat de regeering goedkeurig verleent aan 't ontwerp van oefeningen, te hou den in 't kamp van Arlon. Het vertrek geschiedt den zaterdag 17 Mei en de terugkeer heeft plaats den 20. Er wordt als zeker gemeld dat de graaf van Vlaanderen zijn jachtrecht in het Hertog- wald zal overdragen aan drie of vier personen van den hoogen adel te Brussel, mits eene pacht van 20 a 25,000 fr. Dit geld zal besteed worden ten deele aan het Werk der Teerioglijders en den Onderstand door den arbeid, en ten deele om de verwoestingen, door de herten in het Her- togenwald aangericht, te herstellen. De nieuwe uurverdeeling (0 tot 24) in ge bruikt in 't bestuur der ijzeren wegen, zal ook toegepast worden voor de diensten van 't leger en van de burgerwacht. Welnu, beste Lezers en Lezeressen, 'k ben uitverteld gy weet nu alles wat er voorgevallen is, en ook wat er niet voorenviel 1 Uwen verkleefden kozijn, POLIDOOR. doob J. ROEGIERS, Priester. Kunstgewrochten en Oude Gedenkenissen. Boekdeel met 55 platen versierd. Te Aalst gedrukt bij E. Vernimmen-Liebaut. Prijs 3,50 fr. Een uitmuntend boek, dat iedereen met ge noegen doorbladeren zal en lezen. Het helpt ons om in verbeelding en geest, eene aange name en leerrijke wandeling te doen door een museum van oudheden en kunstvoor werpen, die alle gedenkenissen zijn van een en hetzelfde huis, en alle, van 't eerste tot het laatste, onbetwistbaar echt. Voor verdere afwisseling en verpoozing doet de schrijver nu en dan een praatje over schil ders of andere kunstenaars uit het verleden, die den roem der stad Aalst vermeerderden, of wier scheppend verstand het Hospitaal en de prachtige St.-Martenskerk opluisterde. Ineen Aanhangel volgt de geschiedenis van de kapel des kloosters en de van Gasthuiszalen. Het werk zal uiterst welkom wezen bij alle kunstenaars en kunstliefhebbers. Het brengt immers een uitgebreiden schat van kunstvoor werpen in het licht, waarvan het bestaan schier onbekend gebleven was. Mede, voorzeker, wordt het verschijnen van het boek door alle ware Aalstenaars met blijdschap begroet. Spreekt het niet, in 't lang cn breed, over de ontelbare schoonheden van het Aalstersch Hospitaal, het oudste gesticht der stad Han delt het niet over de honderden merkweerdig- heden van het zoo wel bekend Huis, dat alle Aalstenaars, van geslacht tot geslacht, sedert zevenhonderd jaren, in de meest beweeglijke omstandigheden bezochten en prezen En dat het boek de lezers zal bevallen, zulks bewijst niet alleen de rijke*verhandelde stof, daar zijn ook borge voor de vijf en vijftig lieve pla ten, die de meest op te merken voorwerpen verbeelden daar is borge voor het wel doordachte plan van den schrijver met gepaste indeeling en onderverdeelingen, waar bij de aanduidingen op den witten kant der bladzijden keurig aangewend zijn daar is borge voor, eindelijk, het klare en verzorgde geprente van het boek, met zijne afwisseling van grootere en kleinere staven, met zijne fraaie schei- en eindbeeldekens, enz. enz. De schrijftrant is ongekunsteld en alleszins eenvoudig. De beschrijvende, de verhalende en de beschouwende vormen wisselen elkan der af, terwijl soms een blikje in de algemeene geschiedenis nieuwe verscheidenheid voorstelt. 't Staat zoo vast, het verschenen boek zal lezers vinden. Maar wat gezegd over diens ze delijke strekking Ware het werk, onder dat opzicht, niet beter achterwege gebleven Is het wel ter goeder ure gekomen Waarlijk, het was eene goede gedachte de aandacht aller Aalstenaars te trekken op het Huis, dat de hooge belangstelling van zoo vele eeuwen draagt, 't Was eene goede gedach te derwijze eene lange rij van kostbare kunst voorwerpen door ons volk te doen aanschou wen, bewonderen en waardeeren. O 1 ja, 'twas eene bij uitstek heilzame gedachte de nieuws gierigheid en leerzucht der opkomende jeugd te wekken en die te richten naar uitgelezene kunststukken, om langs dien weg den kunst smaak der jongelingen uit te breiden, te louteren en tevens hun hert te versieren met het edel gevoel van 't schoone, zoo nauw en onafscheidbaar met het gevoel van 'l goede verbonden. Alwie belang stelt in de algemeene opvoeding, in de edele opleiding van den hoo- geren en van den lageren stand, zal den Eerw. HeerRoegiers bijzonder dank zeggen, in dezen tijd van onbezonnenheid, oppervlakkigheid en zinnelijkheid, over het verschijnen van een werk zoo uitermate wel geschikt om het ge moed te helpen sterken en vormen van degenen op wie de toekomst moet steunen. En, niet alleen zullen de wenken van den geleerden oudheidskundige de verstandelijke en zedelijke richting der jeugd in hooge maat bevoordee- ligen, maar te zelfder tijd doen zij de jonge Aalstenaars bemerken hoe de ambachtslieden schrijnwerkers, smeden, slotmakers door het beoefenen der kunst, gepaard met taai geduld en volherding, de bewondering van het nageslacht kunnen afdwingen en meteen hunnen stiel nu reeds tot eene bron van wel vaart en overvloed maken. Bij dat alles voegende dat elke bladzijde van het boek lieflijk tintelt van godsdienstzin, dat de schrijver bij iedere gelegenheid de plaatse lijke fierheid, innig verwant met de va derlandsliefde, in de herten zijner stadsge- nooten tracht op te wekken, mogen wij den Eerw. Heer Roegiers volop gelukwenschen met zijn werk. Het boek is schoon, aantrekkelijk en zal zeer veel goeds stichten. A. V. H. pr. Nog het gevecht van 'Iwecboscb. Lord Methuen heeft eenen stafofficier naar lord Kitchener gezonden met een telegram dat hij zelf opstelde. De berede achterhoede werd krachtdadig aangevallen en bij het aanbreken van den dag overrompeld. Methuen zond er dadelijk hulp heen en eene afdeeling der 38* batterie welke een uur lang streden. Terzelfdertijd werden 200 man aange voerd door lord Methuen, om te weerstaan aan den aanval der Boeren die den linkervleugel der achterhoede overrompelden. De Boeren vielen nog krachtdadiger aan en sloegen de hereden troepen terug, zoodat twee kanons der 38* batterie zonder bescherming wa ren, maar zy bleven voortschieten tot al de mannen, met uitzondering vau luitenant Nes- brand, waren getroffen geworden. Deze officier weigerde zich over te geven en werd gedood. Lord Methuen bevond zich toen met 200 fuseliers van Northumberland en twee kanons der 4* batterij hij vocht nog 3 uren. Andere gedeelten zijner kolon werden nog aan gevallen. Deze aanvallen der Boereu werden gestadigd hernieuwd. Het is alsdan dat lord Methuen werd gekwetst en groote verliezen waren veroorzaak geworden. Het detachement dat een kraal bezette, gaf zich over rond tien uur, toen het beschieten door twee kanons en een automatiek kanon de positie onhoudbaar maakte. Be iuvrijheidstelllHg van lord Ilflethacn. Het is ondanks het bijna eenparig verzet zij ner manschappen dat generaal Delarey de in vrijheidstelling bevolen heeft van lord Methuea, dien hij naar Klerkdorp zond onder het geleide van zynen neef. Een deel van het commando was zoo kwaad over die invrijheidstelling dat ve le Boeren lord Methuen terug wilden gevangen nemen, toen Delarey hem uit het kamp deed brengen. Delarey heeft zijnen gevangene met de grootste voorkomendheid behandeld en liet hem zelfs toe aan zijne vrouw te telegrafeeren. ■alptroepen. Vooraleer er eene maand verloopen is, zullen 10,000 man troepen Engeland verlaten hebben om de leemten in het leger van lord Kitchener te gaan aanvullen, dinsdag vertrokken er 1,045 man, Woensdag zyn er 1,185 vertrokken, den 22 en den 25 dezer 700 ruiters en 350 peerden, den 26, nog 900 ruiters en voetgangers, den 28 weer 1,350 voetgangers, in het begin van April 6,000 man der Keizerlijke yeomanry. Er zullen onmiddelyk in Engeland nieuwe compagnies voor yeomanry en de bereden infantery aange worven worden. In Indië worden insgelijks le gerkorpsen iugericht, die zoo spoedig mogelijk naar Zuid-Afrika zullen vertrekken. De engel sche krijgsoverheden schijnen in de eerstvolgen de maanden eene opperste poging te willen wa gen. Over den vrnchtelwozcu strijd tcgca Be Wet. Uit de laatste telegrammen van Kitchener blijkt het duidelijk dat er verleden week weer groote pogingen in het werk werden gesteld om De Wet, Steyn en Wessels met hunne comman do's in te sluiten iu den blokhuizendriehoek Kroonstadt-Lindley-Heilbron-Wolvehoek. De Boeren braken weeral eens door de linies, wier afsluitingen zij eerst door woedend gemaakt vee deden verbrijzelen. Voor de tiende maal hebben de Engelschen er nogmaals verwoest wat zij aantroffen in het gedeelte der streek, verlaten door de Boeren. De streek is volgens Kitchener voor de tiende maal schoongevaagd, tot de Boeren er weer zul len verschijien. De sehaadalea ia bet Eagelsch-leger. Maandag avond vroeg sir Henri Campbell Bannerman in het engelsch Lagerhuis dat er eene commissie zou benoemd worden, om een onderzoek in te stellen over de misbruiken ge pleegd in de aankoopen en leveringen voor de troepen in Zuid-Afrika, hij herinnerde onder an der dat de tusschenhandelaars, op den aankoop van 3,800 hongaarsche peerden, waarvoor 111,000 p. st. betaald werd eene som van 45,000 p. st. gewonnen hebben. De regeering weigert dat onderzoek te laten doen voor het einde van den oorlog. Ziekte vau Cecil Rhodes. De krachten van Cecil Rhodes nemen voort durend af. Zondag, om middernacht, seint men uit Kaapstad, zegde men dat hij redelijk goed sliep, maar dat hy nog verzwakte. 24° Verjaardag der Belgische Bede raarteu vau Mei aaar O.-L.-V. vau Lonr- des. Bedevaart goedgekeurd door Z. E. den Kar dinaal-Aartsbisschop van Mecheleu, onder het Eere-voorzitterschap van Mgr Mercier en het voorzitterschap van M. Rosman. Datum Van 6 tot 14 Mei 1902. Prijzen Volgens het vertrekpunt in 1* klas van 142 tot 156 fr.; in 2® klas van 91 tot 101 fr.; in 3* klas van 60 tot 66 fr. Verhooging van 5 fr. voor dezen die na 10 April's middags inschrijven. Bepaalde sluiting der lijsten, den 18 April 's middags. Week dee aeme zieken. De aalmoezen, alsook de vragen tot aanneming der ziekeD, moeten vóór 15 Maart gestuurd worden aan M. Paul Cartuyvels, advokaat te St-Truiden. Inschrijvingen. De inschrijvingen voor de bedevaart zullen ontvangen worden tot 18 April 's middags. De pelgrims die uit Gent en uit Oudenaarde vertrekken, worden verzocht rechtstreeks in te schrijven bij M. Osc. Vermeersch, notaris te Dendermonde. Voor inlichtingen, prospectussen, enz. wende men zich tot de correspondenten der provincie. AalstEerw. Heer Willems, pastoor van Sr-Jo- zefM. Camiel Liénart. Geeraardsbergen Mej. Van Bockstaele, Statieplaats. Sarlai'(lin<>en.- Genaariibtrgm. M. Neybergmees- ter-schrijnwerker, keerde met zy'a zoon huis waarts. Onderweg had de vader nog eene bood schap te doen en liet zijn zoou alleen naar huis gaan. Toen de vader later thuis kwam, was hij verwonderd er zyn zoon niet te vinden. Eenige minuten later brachten twee voorbijgangers den jongeling binnen, het lichaam met messteken doorboord. Het slachtoffer dat nauwlijks 16 jaar oud was, gat eenige oogenblikken later den geest. Het parket van Audenaarde is ter plaatse een onder zoek komen openen. Het schijnt dat onlangs het slachtoffer voor eene nietigheid meteen makker gevochten had en dat deze niet heelhuids uit de worstelling gekomen is. Sinds bestond er een doodelijke haat tusschen de twee jongelingen. De moordenaars van Sarlardinge blyven nog altijd onbekend, ondanks alle raogelyke op zoekingen der gendarmen van het kanton. Een onfeilbaar ganeesmlddel. Zoodra men den eetlust verliest en men ziet niet wel treurigen mismoedig gevoelt ts het voldoende een nf twee doozen purgeerende pillen van J> Walthéry te nemen om aanstonds vroolijk en gezond te worden. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. kerels, waarvan er een gemaskerd was, ingebroken by Franck, Statie straat. De dochter, die dacht den hond des hui zes aan de deur te hooren, ging open doen. De twee kerels sprongan binnen, grepen haar bij de keel en eischteu geld of haar leven. Zy werd ee- ue prop in den mond geduwd. De kwaaddoeners hebben slechts 18 fr. gevonden. Eene som van 300 fr. die in eene kas lag is door de dieven niet gevonden. Cruvbekc.- ?e ®torm Tan zaterdag heeft J den molen van M. Heyrman welke op een tien meters hoogen heuvel stond omgeworpen. De oudste zoou van den maalder werd onder de puinen uitgehaald, hy was erg aan het hoofd en de schouder gekwetst. Men schat de schade op ongeveer 8000 fr. Assenede.- ^aterdag namiddag zijn het huis, schuur en stalling van August Schauvliege, wijk Dankerseeke, geheel afgebrand. Het vuur was zoo hevig, dat er aan geen blusschen te denken viel. Eenige meubelen alsook het vee zijn kunnen gered worden. De schade is groot, maar door verzekering gedekt. VRAAGT OVERAL HET LtEUVENSBIBR der gunstig gekende Brmvé. IALST, Een onderzoek is iu het grootste geheim be gonnen, geleid door Belgische, Engelsche en Duitsche magistraten, betrekkelijk een juwee lendiefstal, die over eenige dagen wei d gepleegd op de spoorlijn Londen-Oosteude-Weonen. Twee Engelschen, een heer en eene dame, ontdekten, toen zij aan de Duitsche grens kwa men, dat zij onder weg beroofd waren van de juweelen, die zij bij de reisgoederen hadden ge plaatst en eene totale waarde van twee en een half millioen vertegenwoordigden. Het schijnt dat de diefstal niet in België ge pleegd is. De bagagewagon was bij het in België komen, zorgvuldig geloodzegeld, en de zegels waren ongeschonden, toen men die nazag te Brussel en te Herbestal. Het schijnt dus dat de diefstal op de boot gepleegd is, zegt de Petit Blue. Maar dan vraagt men zich af, hoe men het pak of het koffer niet gemist heeft bij het aan boord brengen der goederen. Want voor zoo iets draagt men toch meer zorg, dan voor een vallies met linnengoed of iets dergelijks. WOI) d e 1 <ih ein - Zat«rda« namiddag waren de werklie den der fabriek Standaert bezig met een schip superfosfaat te laden. Omstreeks 3 ure, is een stapel zakken omrergetuimeld en twee werklie den lagen er onder. De eene is van Evergem- Kerkbrugge en is genaamd Verlinde. Hij heeft een schouder en een bil gebroken. Hij is een ge huwd man. De andere is van Eeckloo en wordt verzorgd in het hospitaal van Wondelgem. 7», pu* de rin.Wut, JUK ET (hij Chirlarai) n ia Mill* da«eii, deer de verteeeede netlede wedolmv L. Deecum, perj.li> Tereedeideae dv—end" Klere |e>—upen vreaft ld»vu vartraawbdra peveaaen —een a jere* |*aea*i. dec" vee» kei levea, doet da ëtj-ideee metkade vu de»lor L. Manuux. TTL. DOOMAUX, pi dlli», e*«een*, Tt, rm dl f Ja—dei, Jewel, Kuip ra Wwuip, w I ft arra. IWÏftra til Overmeire.- ?oadae aïond omtrent 9 1/2 ure, heeft op het ge hucht Calgenberg een bloedig gevecht plaats ge had. Zekere C. Vareuberg werd bij het huis waarts keeren aangevallen door een onbekende. Op zijne noodkreten snelden zijne twee broeders toe, een dezer, Louis werd door een bijlslag aan het hoofd getroffen en viel bloedend neer. Vader Varenberg, insgelijks ter hulp gesneld werd ook erg gekwetst. De aanvaller kon de vlucht nemen, doch men is op zijn spoor. De wonden der twee slachtoffers zijn zeer erg. Maandag avond om 8 ure zijn in de kerk der EE. Paters Minderbroeders de conferencien voor mannen begonnen door den E. P. Basilius. De groote kerk was kroppens vol. Een 20 tal socia listen en anarchisten hadden post gevat achter in de kerk. Wanneer de E. Pater eenige oogen blikken aan 't spreken was, begonnen die kerels

De Volksstem | 1902 | | pagina 2