tc GOEDS VRIJDAG. DE ROZENMAAGD 7 Is Paschen. DE KLOOSTERS TE R0UBA1X 8e Jaargang. Nr 369. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Inschrij vingsprijs •fflSfa fm Leo XIII tloor de protestanten beoordeeld Aankondi- gingsprijs- ..„,n 1 roor KauVcö nVl' taco BW.' Voor i« "eMQi: Enden, j.ntieinen net nam* er. - P'kk«"> brieven hoeven rrachtvry toegexon- ian te worden. llle briefwiiiehn- r«u moeten den iijnsdag avond op jnze bureelen toe gekomen zijn, het Dlad den woenidag avond terpers gaan- ie. Ongeteekende brieven worden in de iche urmand ge worpen. Alle postbureelen ent- vangen inschrijvui- gen, op alle tijd- itippen van het jaar De onkosten der kwijtingbriefjes rijn ten laste van den bestemmeling. Men Selieve, bij veran- ering van woonst, het j uist terechtwijs te zenden. Brukhtr-Btt(jf»fr - /ZtkS».if \*K*'KS»feCi 3an ban Muffrl-®c ®tnM, RapflUMraat, 13 tc 3oti5t. aac.s; Goede Vrijdag, verjaring van de schrikke lijke dood van onzen Zaligmaker die vooraleer te sterven deze aanbiddelijke woorden tot zijn hemelschen vader stuurde Vader vergeeft het hun, zij weten niet wat zij doen Het is ongelooflijk, heeft M. de Chateaubri and gezegd, hoeveel daden van barmhartig heid die goddelijke woorden gewrocht, hoeveel reeds tot wraak opgegeven armen eensklaps tegenhouden hebben, Eene nalie heeft hare vlag, een leger zijn vaandel, eene familie haar wapenschild elke maatschappij wil een zinnebeeld hebben dat haar bemerkt Welk zal dan het zinnebeeld zijn van de groote zedelijke maatschappij der aarde Welk teeken zal de algemeene kenmerken des menschdoms in zich kunnen bevatten en aan aller oogen duidelijk uitdrukken Dit zal het kruis zijn. Het kruis vooreen galg der slaven, 't is te zeggen van de drij vierden van het menschelijk geslacht, het kruis, waarop de ge durende veertig eeuwen verwachte Verlosser de doodstraf der slaven ondergaan heeft, dat is de Standaard der vrijgemaakte en over hunne verlossing dankbare volkeren. Het kruis is de hoogste uitdrukking van het menschdom. Het weerkaatst op hunne won derbare wijze tot in zijne onmerkbaarste be- teekenissen,'t is een overgroot bock, waarin onze oorsprong, onze natuur, onze lotgeval len, ons einde geopenbaard worden, 't is de korte inhoud van hemel en aarde. Het herin nert ons God, den Schepper, den Verlosser, den Zaligmakerhet herinnert ons den on schuldiger!, den zondigen, de wederherboren mensch, 't is het vereenigingspunt waar de heiligheid, de rechtvaardigheid en de barmhar tigheid goddelijker wij ze vereenigd zijn, 't is het einde van ai de oude opleveringen, 't is al daar waar de zonde verzwolgen wordt in de uitboeting en het berouw. Het kruis gebiedt, gelijk welken mensch, te eerbiedigen, den in lompen gehulden zoowel als met purperen mantel omhangen mensch, den zwakke zooals de machtige. Door al het bloed waarin het baadt, wekt het ons op tot grootmoedigheid, goedertierenheid, tot verge ving der smadelijkste beleedigingen. Zoo voor den grooten als voor den kleinen, voc r den onwetenden als voor de geleerden, is de verlossende boom eene altijd levend on derricht der verhevenste deugden. Als een he me' sch zinnebeeld des geloofs, der hoop en der liefde, verlevendigt het de zielen, ver ste: kt ze omvat ze en, hun eene nieuwe we: kkracht toedienend, regelt het deze, steunt ze, behoudt ze voor afwijking en voor val. Ook is de bron van Jesus-Christus' roem het Kruis zijn verhevenste titel, is deze van Gekruiste; en, volgens zijne voorzegging, moest het kruis de machtige zeilsteen zijn die deginsche aarde tot Hem zou trekken. Met het kruis in de hand, vlogen de apostelen ter overwinning van de wereld in het kruis put- teden zij al hunnen moed en al hunne hoop. Zij wilden niets kennen dan hunnen gekruisten Meester, zij wilden zich op niets beroemen dan op Zijn Kruis. Laat ons dus het levensteeken op onze dag bladen, op onze huizen, op onze voorhoofden, op onze borst op al onze ledematen prenten dat dit altijd zegepralend schild ons schoonste sieraad zij. Het heeft de dood overwonnen, het is de hoop der wereld, het licht der volke- rdn, de vrijwaring der Kerk. Het Kruis, het tecken van de onbegrijpe- lijkste liefde vereenigd, eere en erkentenis aan het H. Kruis 't Is vreugde in 't veld De natuur herleeft. De vogelkens keeren weer en beginnen al stillekens aan hunne stemmen gelijk te stellen tegen het groot zo- merconcert. Daar begint al hier en daar een bloemeken open te komen, de botten zwellen en de jeugdige blaarkens zullen wederom frisch en levendig onze oogen verrukken. Alleluia 't Is vreugde in de kerken De klokken die gisteren zwijgend in den stommen toren hingen, zenden thans hunne vreugdetonen door het juiijhend luchtruim Christus is verrezen De dood is overwonnen De Hemel is geopend en de hel gesloten. Alleluia 't Is vreugde in de herten Den Paschen gehouden De gerustheid van geweten, 't zoetste genot 1 In regel met ons eigen zei ven zijn, met God en met onzen medemensch 'tzijn dagen van vreugde en 'tis als een voorsmaak van het eeuwig Alldiua. dat wij eens in den Hemel zullen mogen aan heffen. Volgens art. 21 der frausche wet tegen de kloosters, moeten de gemeenteraden advies uit brengen over de vraag om oorlof tot bestaan, bij de regeering ingediend door de kloosterorden ter plaats. In zijne zitting vau Dijnsdag avond, had de gemeenteraad van Roubaix aldus uitspraak te doen over de vraag van negen vrouwelijke orden j en één mannelijk klooster. M. Motte, de nieuwe meier (burgemeester), toonde dat de vröuwelijke orden in kwestie zich bezig honden met zieken en gebrekkelykeu te verzorgen in gods- en gasthuizen, arme zieken en verwonden ten huize kosteloos te gaan op passen en van zuivere windsels te voorzien, zie ke moeders in haar huishouden te gaan helpen te verplegen, arme kindereu te onderwijzen, gevallen jonge vrouwen op te beu ren, kosteloos weeskinderen te onderrichten, aan workmausdochLers het huishouden te leeren enz. De besproken mausorde in deze der Fran- ciskauen, die zich toewijden aan het oploiden van missionarissen, dewelkeu den invloed van Frankryk tot in de ongenaakbaarste wereldstre ken dragen. Om gunstig advies uit te brengen over de vra gen tot toelating, steunt de, meier zich op dien sten, alsook op deze bewee^edeus Dat de ge wetens vryhewl ons gebied den wil te eerbiedigen dergenen, die verlangen hunne neiging tot het kloosterleven in te volgen Dat men hun de vrijheid moet laten, zich toe te wijden aan de verzorging der arme zieken, on geneesbaren, gebrek kelijken, ouderlingen, weeskindereu, enz. n Dat men aan ddn faiö'iT^vadèr fhrmügel heid eu het recht moet laten, voor zijne kinders een ouderwijs te verkiezen volgens zijne overtui ging. Socialist Wattremez riep daarop dat het woord vrijheid slechts een blufwoord is. In het publiek werd de verklaring van den meier toegejuicht en geroepen Leve do vrij heid 1 De socialisten antwoordden daarop. Weg met de papen Over en weêr werden de lieflijkste benamin gen gewisseld en M. Motte had moeite zooveel stilte te bekomen, dat de socialist Bailleu[ ver klaren kon Wij wenschen dat de republiek alle kloosterorden voor altijd verbiede. De Meier schetste het werk van zekere kloos terzusters, die alle avonden zich verspreiden in de werkerswij ken en er ieder een post betrekken bij het bed van een erg zieke, om hem geduren de gansch den nacht op te passen 's morgen s dragen zij het vuil linnen mede, dat zij den vol genden avond gewasschen terugbrengen. Socialist Wattremez zegt dat die zusters zulks maar doeu om de werkersgezinnen af te spieden. Stem in 't publiek Stop uwou bek M. Motte zegt dat het publiek moet zwijgen, Wilden wij de zusters uit de stad jagen, het zou ons ontzaglijke sommen kosten om haar bij de arme zieken te vervangen, en het socialisten be stuur heelt daartoe de noodige middels in de kas niet gelaten. Overigens, gedurende hunne tien jaren bestuur, hebben zij zelveu de blinden en doofstommen der stad aan de kloosterlingen toe vertrouwd. (Toejuichingen in 't publiek.) Socialist Van Waerebeke.We moesten wel, er was niemand anders voor. M. Motte. Dit bewijst dat er werken ziju, waarvoor men de kloosterlingen niet missen kan. (Nieuwe tocj.) Na eenig geschreeuw van klerikalism, uitge bracht door de socialisten, verklaarde M. Le- houcq, dat bij persoonlijk voor bet wereldlijk onderwijs is maar zich 't recht niet toekent, aan iemand de vrijheid te een christelijk onderwijs voor zijne kinders te verkiezen. (Langd. toe.,). De socialisten schreeuwden nog als bezetenen en brachten allerlei scheldwoorden uit aan t adres der papen. M. Motte merkte hun dienaangaande op dat het, voor leden der Vrije Gedachte, zeer zonderling is aan anderen de zienswijze niet te veroorloven die bun past. Autisocialisten en socialisten, bracht do ge meenteraad dan een gunstig advies uit voor alle negen de vrouwelijke ordeu in kwestie. Voor de Franciscanen meende socialist Car- peutier nog eenige grofheden te moeten uitbra ken, M. Motte antwoordde hem dat al de ministers Millerand inbegrepen, kredieten stemmen voor de missiën van de Franciskauen. Van Waerebeke. Millerand is een verra der. v M. Motte. Dat neemt ge voor uwe reke ning. Wij oordeelen dat het voor onze missiou- narissen geldt, Frankrijk's vaandel on invloed hoog te houden tot in de verste streken. (Geest- druft. toej. Geroep Leve de meier.) Ten slotte werd de toelating voor de Francis canen ook gunstig beoordeeld 23 stemmen tegen 7 en 5 outhoudingeu. liet publiek juichte luidruchtig toe, aldus den vr^heidshaat van de socialisten scbandylekkend i" TeffiÖTd e ëfh'n'fï'. en" Gewend als wij er aan lijn van wege de ket- tersche of afgescheurde sekten niets dan laster tegen de Kerk en hare bedienaars te hooren doet het ons goed, verheugt het ons katholiek hart te zien en hooren hoe onze roemrijk re- geerende Paus Leo XIII, door zijne wijsheid, door de onloochenbare weldaden welke bij der samenleving bewijst, den eerbied afdwingt niet alleen van zijne katholieke onderdanen, maar zelfs van hen die het geluk met hebben tot de eenige ware Kerk van Christus te be- hooren. Al mocht zelfs de hulde door de protestant- scheen schismatieke vorsten aan den van zij ne Staten beroofden Paus gebracht, als eene enkele beleefdheid en hoffelijkheid schijnen, nog zou het eene verheugende gebeurtenis wezen, als zijnde eene hulde zooals er door Koningen slechts aan Koningen gebracht 1 wordt. Maar het is meer dan enkele hoffelijkheid, het is oprechte genegenheid, het is diepe eer- bied, ware bewondering, zooals er wellicht aan gêêïTenkel staatshoofd zou te beurd vallen. Tot staving vertalen wij eenige zinsneden uit een artikel door het engelsch protestansch 1 blad de Daily Telegraph, aan het jubilee van Leo XIII gewijd, 1 Wij twijfelen of er, schrijft de Dailv Te- I legraph, sedci t dat de Stoel van Petrus den j troon der Cesars vervangen heeft, eene enke- Yonniasra1 rr. den kleinen regel. Aankondigingen tuaschen de nieuws tijdingen 20 cen tiemen per regel. Aankondigingen op de 3* blz.10 cen tiemen den regel. Annoncen op de 4* bladzworden bere kend rolgens plaats ruimte. Voor de advertentiên buiten do provincie Oost- V laanderen zich uit sluitend te wenden tot het Ofice de Pu- bticüé, Rue de la Madeleine, Brutsel. De geabonneer- den hebben 't recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die Yiermaal achter eenvolgens zal ver schijnen. Rucht- baarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Ie gebeurtenis in de geschiedenis van het Paus dom een levendiger gevoel van genegenheid er\ eerbied in de wereld heeft opgewekt en ver diént heeft. Niet één Paus is er geweest, wiens macht, menschelijker wijze besproken, bekrompener geweest, is, en niet één, wiens invloed den zij nen overtroffen heeft. Leo XIII is de eerste Paus die na de inneming van Rome gekozen werd, hij vond het erfdeel zijner voorgangers berooid van het laatste overblijtsel eene bur gerlijke souvereiniteint, zijne tijdelijke macht bederkttot het Vatikaan, het pauselijk gezag dat zich vroeger over de gansche wereld had uitgestrekt, scheen maar een ijdel woord meer ten allen kante lag het catholicisraus in strijd met de staatsregeeringen. Het zou niet overdreven zijn te beweren dat de Kerk nooit zoo machteloos geschenen had en hare toekomst zoo akelig duister, en meer dan een profeet, zich met een doordrin genden waarnemingsgeest begaafd wanende, voorspelde stout dat Joachim Pecci de laatste Paus zou wezen. En daarentegen was Leo XIII tot niets minders bestemd dan om als het ware de hersteller van het Pausdom te wor den. Het jubilee dat hij deze dagen viert is een allerschitterendste triomf van het hoogste geestelijk gezag, van een zedelijk leven tot den uitstekenden graad der heiligheid verheven. De luchtkring zelf, die Leo XIII omgeeft, ademt niets dan vrede, verzoenend en vrede stichtend is zijne tusschenkomst geweest over al waar zij zich heeft kunnen uitoefenen, en zóó beheerschend is zijn aanzien dat het zich opdringt aan de uitgelezenste mannen van het- zelfste welke geloofsbelijdenis, zulk een schouwspel heeft men sedert de Hervorming meer gezien. Al de regeeringen zonderscheid van gods dienst zenden ter gelegenheid van dit grootsch jubilee hunne vertegenwoordigers naar Rome, juist als zij het doen zouden voor een regeeren den vorst. De protestansche natiën eenerzijds, de ho ven van Oostenrijk en Spanje anderzijds wed ijveren in die toesnelling naar het opperhoofd der christenheid, en het Vatikaan, dat Midden punt, waar het heelal samenstroomt, wordt een gemeen vergaderpunt waar de volkeren zich vereenigen om de deugden te vieren van Paus zoo vaderlijk en eerbiedwaardig als de verheelding alleen er zich een scheppen kan. Voor hen die zich in den schoot der Kerk bevinden, welke in de twee halfronden der wereld de helft van het blanke ras begrijpt, met minstens driemaal zooveel volgelingen als vóór de groote scheuring, ligt er iets oneindig groots en indrukwekkends, niet alleen in die versmelting van gevoelens en gedachten welke het jubilee zelf ontstaan doet, maar ook in het leit zelf dat de oude Opperherder er getuige van zijn mag. Niet immers werd minder ver wacht toen Leo XIII door de in konklaaf ver- eenigde Kardinalen gekozen werd. Inderdaad, ja, er ligt voor de katholieken, zooals het protestansch blad zegt, iets onein dig verheugends in dit jubelfeest. Het is een bewijs te meer van Gods be scherming van de Kerk, hoe akeliger de om standigheden waren waarin Leo XIII den pau- telijken troon beklom, des te duidelijker schijnt uit hoe God met al de berekeningen der vijanden spot. 13 Mengelwerk. Verboden nadruk. Verhaal uit de Fransche Revolutie DOOB Petrus VAN NUFFEL. Mijne dochter, hernam de gravin vriende lijk, ia eenen tijd gelijk dezen, wanneer men op de puinen eener veertieneeuwenoude Monarchie de Republiek ziet vestigen wanneer men den Koning beschouwt, aan boeien geklonken door zijne onderdanen, die hem, een lagen boef gelijk van den kerker vóór de rechtbank sleuren, wan neer men, tijdens de laatste maand September, onze prinsen en edelen in de gevangenissen als honden zag vermoorden dan, zeg ik, mogen wij ons aan het ergste verwachten, Maar, vervolgde de edele vrouw met wilskrachthet is onzen plicht met aandacht de gebeurtenissen te volgen, er nut uit te trekken en ons vooral geene be goochelingen te maken. Wordt het ons niet ge geven als mannen te strijden, welnu, toonen wij dan te minste die moed, die vastberadenheid, die christelijke onderwerping, zoo passend aan dochters, aan vrouwen, aan moeders van edele stamhuizen Mevrouw, de taal die gij voert, vervult mij met hangst en afschuw. Klaarblijkelijk schijnt het mij, dat ge ons anderwerf eene nieuwe ijse lijkheid aan te aankondigen hebt... Betreft het mijnen echtgenoot? of zijnen broeder Sinds acht dagen vernam ik niets meer van Lodewijk, en zijn stilzwijgen stort mij in eenen afgrond van schrik en bange onzekerheid... O, spreek, ik smeek er u om... Verontrust u niet ten onrechte, mijne dochter uw man en uw broeder zijn welvarend. Desnietaltemin, bedroog uw voorgevoel u niet heel en gansch. Het nieuws maakt de ronde, dat Koning door de Conventie ter dood veroordeeld werd. Ter dood veroordeeld I Mijn God Af schuwelijk Maar nooit zal men eene euvel daad zoo hemeltergend durven begaan, zeg Gansch Frankrijk zou in verontweerdiging op staan om het te beletten Men zal wel durven, en, o wee Frankrijk zal niet opstaan. Enkel een klein getal konings- gezinden vormden het ontwerp, den Vorst uit zynen kerker te verlossen, of hem op te ligten wanneer hij naar het schavot wordt ge bracht. Zullen zij slagen In de verste verte flonkert een straaltje van hoop... Ziedaar eene gevaarvolle onderneming onze edelen volkomen waardigen lukken of niet, door alle eeuwen heen, zal zij in deze van bloed en tranen door weekte geschiedenisrollen, met de namen der dapperen, in gouden letters aangestipt blijven. Maar Lodewijk en zijn broeder verblijven te Parijs, en naar alle waarschijnlijk zullen ze aan dit zoo grootsch en edel ontwerp hunne hulp hebben toegezegd. Waarom verwittigde mijn echtgenoot ons niet? Vreesde hij allicht dat ik hem van zijn verheven besluit zou terughou den Wanneer mijne zonen vertrokken, was er nog niets beslist trouwens, gij waart alsdan nog zoo zwak, zóo lijdend, en Lodewijk had me gesmeekt, u slechts van zijn ontwerp te spreken als ik meende zulks te mogen doen zonder vrees voor uwe herstelling. Alhoewel ge thans bla kende van gezondheid zijt, zou ik misschien de ze onthulling nog langer uitgesteld hebben, in dien ik niet verplicht was geweest u te waar schuwen voor een ander gevaar, dat ons be dreigd het schijnt, dat het komplot om den Koning te redden nitleek men spreekt ervan allerwegen. Waar nestelen de verraders Ik weet het niet. Dit is echter zeker wij worden bewaakt, en de Republikaansche overheden van Ancenis hebben volmacht ontvangen om ons al len aan te houden mijn vader, mijn echtge noot, n, Leonia en mij als verdachten en als onderpand van Lodewyk's en Leo's gedrag. Dit bevel bleef tot heden onuitgevoerd, dank <le tus schenkomst van iemand die grooten invloed heeft op het Revolutionnair Komiteit van Ance nis. Die iemand is onze oude rentmeester, de burger Bonvalet, die doorgaat voor den vurig- steu Republikaau des lands, en die, na zich bij het onstaau der omwenteling tegenover ons zoo vijandig uitlatende, vandaag eene buitengewone verkleefdheid aan onze familie toont. Het was hij die mij onderduims verwittigde vau hetgeen tegen ons op touw werd gezet, mij tevens de stipte geheimhouding bevelende en mij bevolen- de, dat, zoo het aanhoudingsmandaat werd uit gevaardigd, hij pogingen zou aanwenden om met de uitvoering ervan gelast te worden. Hij wil op onze veiligheid waken, en het moet ons geene verwondering noch leed veroorzakenzoo hij, in de tegenwoordigheid van getuigen, eene ruwe en strenge taal voert daartoe is hij ver plicht om niet verraden te worden en geen be letsel te ontmoeten ons nuttig te zijn wij mo gen ervan verzekerd zijn de grootste achting zal ons omringen in het aanhoudingshuis, waar wij voor een min of meer langen tijd die hij zal trachten zooveel mogelijk te verkorten zullen in hechtenis gehouden worden... Dat wa ren zijne woorden En gij stelt vertrouwen in dien man Bitter weinig. Ook kon ik geene beweging van argwaan weêrhouden, en ondanks zijne pro- testatiën zei mij eone inwendige stem dat wij tegenover hem op onze hoede dienen te zijn vergeefs vraag ik mij zeiven af welke reden hem zoo plotselings tegen over ons deed veranderen, en ik vind op deze vraag geen bescheid. Zou de oude toezichter wroeging gevoelen berouw heb ben over het kwaad dat hij zijne vroegere wel doeners berokkende Neen zijn blik loert kat achtig valsch zijn gelaat drukt schijnheiligheid uit. Baatzucht is de drijfveer van dezen omkeer in zijne vroegere handelwijze het mangelt Bon valet in geenen deele aan wijze berekening, aan slim vooruitzicht, en hij vreest dat den huidigen toestand geen duur hebben zaldat de euvelda den, aan dewelke de leiders der Conventie en de Jacobijnen zich schuldig maken, zeker en vast, eene betergde bevolking tot eene tegenrevolutie zullen bewegen zulks doet hem, als een man van vooruitzicht, zijne voorzorgen nemen, en ho pen, op tijd en stond, beloond te worden voor den dienst, die hij ons binst het gevaar, bewees. Kortom, welke drijfveer hem ook bewege, wij zullen van zijn aanbod genieten, evenals een drenkeling, die alle hulp vastgrijpt, van waar ze hem ook wordt toegestoken, en zonder ons te bekommeren of dezen die ons de hand der red ding bied, door sluwe eigenbaat aangevoerd of met edele grootmoedigheid behelpt is. (Vervolgt)

De Volksstem | 1902 | | pagina 1