DpiÉtaaislag tt Iele. 1EÜWS VAN KOZIJN POLIDOOR. Bpamietaanslao te La Louvriére. gent. De stemrechtbetooging DE NIEUWE LEGERWET. ALLERHANDE NIEUWS. Voor onze Landbouwers. Beroepshof van LUIBRECHTS Zwijudreeht.- ÜKSTILHT VAN D' L. DOliMAliX BREUKEN KÏÏt WATERBREUK, ADERBREUK IISVORIDE LEDER Geruchtmakende zelfmoord er-Joelen Donderdag heeft het Hof uitspraak gedaan in de zaken ingespannen wegens eer- rooi door M. A. De Clippele, Arondissement- commissaris tegen 1° Van Schuylenbergh, uit gever van Klokke Roeland 2° tegen Van Hau- wermeiren, uitgever van 't Verbond van Gee- raardsbergen. Klokke Roelaud is veroordeeld tot twee afkondigingen van 't arrest in Klokke Roeland tot eene afkondiging in drij verschillige dagbla den van het Arrondissement, bekendmaking bij plakbrieven. De kosten der afkondigingen en plakbrieven mogen beloopen tot 400 fr. ver krijgbaar bij lijfsdwang, waarvan de tormijn is bepaald op eene maand. 't Verbond is veroordeeld tot twee afkondi gingen van 't arrest in 't Verbotidtot eene afkondiging in drij verschillige dagbladen van 't arrondissement. De kosten der afkondigingen mogen beloopen tot 325 fr. verkrijgbaar bij lijfsdwang waarvan de termijn is bepaald op eene maand. Eene wajirNchuwiug Uit de Landbode ov.igenomen. Naar wij vernemen worden thans op verschil lende plaatsen van ons land, door vertegenwoor digers van een Fransch handelshuis, pogingen aangewend om aan de landbouwers eeue kracht- vette te verkoopeu, aan 19 of 20 fr. de 100 kil., die in werkelijkheid slechts 5 of 6 fr. waard is. Die organische vette wordt bereid met beir en andere zelfstandigheden van geringe waarde. De landbouwers zulleu dus wel doen, met de vreemde rondleurders, die zich ten hunnen hui ze voor den verkoop vau dergelijke vetten zou den aanbieden, eenvoudig aan de deur te zet ten. Het is, ten andere, altoos gewaagd en gevaar lijk vau meststoffen of voedsmiddelen van onbe kende personen te koopen, die zich meesten deels toch maar juist in streken begeven waar ze niet gekend zijn om des te stoutmoediger de lichtgeloovige buitenmeuscheu te kunnen be driegen. VRAAGT OVERAL HET ITETJ'VEISrSBIEIR, der gunstig gekeude H tro'ijFf ana MMrutcé, MjS'JT. TB BRUSSEL. De ophitsende redevoeringen in de Kamer en op de meetings, de taal der dagbladen, enz. hadden de hoofden warm gemaakt en het is dus geen wonder dat eenige vriendjes verder gaan dan de leiders wel zouden wenschen. Zoo komt het dat Vrijdagnacht te Binche een dyuamietaanslag gepleegd werd op de woning van den katholieken volksvertegenwoordiger en burgemeester M. Derbaix Zoo komt het dat den volgenden nacht een zelfde aanslag werd gepleegd op het postbureel van La Louvriére Zoo komt het dat de studenten van de Brus- selsche hoogeschoool, toen prins Albert van den muntschouwburg kwam, waar hij eeu liefdadig heidsfeest van de oud-soldaten had bijgewoond, den prins uitjouwden en hem d bas la calotte achterna riepen. Doch, dat alles gebeurt des nachts, in den donkere. Overdag houden zij zich nog betrekke lijk stil. Maar wie zegt ons dat zij stil zullen blijven Want, men weet, eens het misleide volk losge laten, holt het voort. De zoolang voorbereidde monsterbetooging is te Brussel geweest wat zij overal was eene socialistische betooging, in welke de liberalen met eenen lanteern te zoeken waren. Hoeveel duizenden er geweest zijn, daarover is men nooit tot akkoord. MAAR al waren er honderd duizend, en haalde men als argument aan dat dit alleen genoeg zegde, dan konden wij daar tegen opwerpen Zijn er voor heel de pro vincie Brabant hoaderd duizend die het alge meen stemrecht willen, dan zijn allen die er niet bij waren, er tegen. Er waren in het geheel, zegt een brusselsche blad 21 blauwe vlaggen, 7 groene en 60 roode. Het getal betoogers kan, ruim geteld, op 7000 gerekend worden. Een klein incident had tijdens den optocht plaats toen de groep christen-demokraten, met Daens voorop, aan de Beurs voorbij trok, riepen eenige Aalstenaars Weg met Daens Eenige Brusselaars, waaronder onzen Vriend G. E. riepen Leve WoesteHierdoor ontstond er eene kleine vechtpartij welke spoedig door de policie uiteengedreven werd. Aan de Groote Markt gekomen, houdt de stoet stil en de afgevaardigden, die het adres aan den burgemeester moeten overhandigen, gaau het stadhuis biuneu M. Robert overhandigt het adres en spreekt een redevoeringske uit. M. De Mot beantwoordt dit met korte woorden, waarin hij de manifesteer- ders op slimme manier afscheepte en hierop be gon het défilé voorbij het stadhuis. De liberale muziekeu spelen operastukken, of stukken van Peter Benoit. De socialistische spelen de Marsaillaise. De studenten van Luik en Brussel roepen Démission l démission als zij voorbij M. De Mot passeeren. Onder de opschriften is er een, dat luidt als volgt De beenhouwersgasten vragen de zondagrust. Dat is ten minste practisch. M. Vander velde is vergezeld van zijne Mad. Lala. Naast haar stapt Hector Denis. Dan hoort men weer eens gezang van de Carmagnole of geroep van Roi de cartond bas De Mot Op de Jamarplaats gekomen, verdeelt de stoet zich in een half dozijn groepen, die zich rond de daar opgerichte tribunen scharen, van waar Lorand, Vandervelde, Daens, Smeets, Ducatil- lon, Robert en anderen het volk toespreken. De Senaat heeft, in zijne zittiug van donder dag, zonder verandering, de nieuwe leger wet aangenomen, zooals zij door de Kamer gestemd geweest was. Zooals men weet, is door de nieuwe wet do werkelijke diensttijd aanzienlijk verminderd. De volgende tafel zal een gedacht geven van die vermindering. Zij toont aan hoelang de soldaten tot nu toe onder de wapens moesten blijven en op hoeveel maanden voortaan hunne dienst tijd verminderd is Diensttijd Diensttijd Wapens vroeger thans Linie en jagers te voet 28maand. 20 maand. Grenadiers en carabiniers 36 20 Ruiterij 48 36 Artillerie te peerd 48 36 Bereden artillerie 48 28 Trein 28 28 Vestingartillerie 36 n 22 Pontonniers eu vuurwerk makers 36 22 n Genie 36 22 Bestuurbataljon 36 24 n Tot nu toe mochten de soldaten, die slechts 28 maanden dienst hadden, in het vierde jaar van hunnen termijn voor eene maand terug binneugeroepen worden. Dit zal voortaau nog het geval zijn, in het derde of het vierdejaar van hun termijn, voor de manschappen die slechts 20 maanden te dienen hebben. In de cij fers, welke wij hooger meedeelen, zijn begrepen 15 dagen verlof'sj aars, waarop elke soldaat recht heeftdat vermindert dus nogmaals zoo veel den diensttijd. Wanneer het getal vrijwilli gers en soldaten die terug dienst nemen, 18,300 zal beloopen, zal de verloftijd voor al de man schappen gebracht worden op eene maand per jaar. Wat nu de vrijwillige dieustnemiug betreft, er zullen voortaan vier soorten van vry willigers Luibrechts reist met zijn zoontje per ijzerenweg. De kleine buigt zich gedurig over 't portel, niettegenstaande zijn vader het hem altijd verbiedt. Daar hij toch niet wil luiste ren, pakt Luibrechts eensklaps den jongen zijnen hoed af en steekt hem achter zijnen rug. Ziet ge, nu is uwen hoed gaan vliegen wat zal moeder nu zeggen De kleine begint luidop te weenen, Nu, zwijg maar 'k en heb maar te schuif- felen om uwen hoed doen weder te komen Luibrechts fluit en zet den hoed terug op ziju zoontje hoofdDit vermaakt den kleinen uitstekend en luidkeels lachend, werpt hij zelf zijnen hoed door 't venster, terwijl hij zijn vader toeroept «Hé, vaderken, schuiflelt nu nog ne keer zijn 1° vrijwilligers van beroep, die dienst nemen voor een gansch milicietermyn. Zij kunnen daarvoor teekenen van af hun 16® jaar. 2° vrijwilligers van het contingent, 't is te zeggen jongelingen, die het jaar voor dat zij aan de loting moeten deelnemen, teekenen voor een milicietermijn. 3° vrijwilligers der reserve, 't is te zeggen sol daten, die op bet oogenblik van in onbepaald verlof gezonden te worden, nog voor twee of vier jaar bij teekenen. 4° eindelijk, de vrijwilligers met premie en de plaatsvervangers. Voortaan zullen de vrijwilligers, na hun eers te termijn uitgediend te hebben, mogeu trou wen, mits toelating van den minister van oor log. Zij zullen den voorkeur hebben voor ver schillende burgerlijke bedieningen in het leger, en, in geval zij daartoe benoemd worden, recht hebben op een pensioen. De onder officiers, die ten minste 20 jaar werkelijken dienst hebben en geen postje van den staat hebben kunnen be komen, zullen op 40jarigeu ouderdom recht hebbeu op eeu pensioen. De maandelijksche vergoeding voor de troe pen wordt bepaald als volgt25 fr. in het voet volk, 30 fr. in de ruiterij. De vrijwilligers vau het contingent trekken 30 fr., 't is gelijk iu welk wapen zij dieuen, en de vrijwilligers vau beroep, vanaf den ouderdom vau 18jaar, 35 fr. Op dat geld wordt 15 fr. afgehouden voor de ouders of andere rechthebbenden van den sol daat. De soldaten die geene bloedverwanten te ondersteunen hebben, trekken de volle som. Degenen, die na afloop van hunnen termijn, opnieuw dieust nemen, zullen 35 fr. trekken, de kaporaals en brigadiers in dat geval 40 en de onderofficiers 50 fr. per maand. Op de maandelijksche vergoeding zal eene som afgehouden worden, die iu de spaarkas ge stort wordt. Die som zal de 15 frank per jaar niet te boven gaan en dienen om aan den sol daat een pensioen te verzekeren. Het geld, waar op hij recht heeft, wordt op een spaarboekje geschreven, dat, behalve de uitzonderingen door de regeering te bepalen, eerst 5 jaar na afloop van den werkelijken diensttijd kan getrokken worden. De vrijwilligers van beroep mogen vra gen om onmiddellijk over een zeker deel van het hun toekomend geld te beschikken. De vrijwilligers met premie en de plaatsver vangers trekken de vergoeding niet, tenzij in het geval dat zij opnieuw dienst nemen. Er is eindelijk nog bepaald dat de wet enkel toepasselijk is op de milicieklassen van af 1902 te beginnen. De soldaten der vroegere klassen zullen nochtans niet langer onder de wapens moeten blijven dan deze van 1902 de soldaten dier vroegere klassen, welke in het voetvolk dienen, zullen hunne 30 fr. blijven trekken. Vrijdag nacht werd te Binche een dyuamiet aanslag gepleegd. Er waren twee kardoezen ge- legd tegen de woning van M. Derbaix, katholie ke volksvertegenwoordiger, De kardoezen ont ploften met eene tusscheuruimte van 1 minuut. De eerste ontploffing gebeurde rond 12 1/4 ure. De slagen waren verschrikkelijk en veroorzaak ten een grootea angst en ontroering in de stad. De schade aan Let huis vau MDerbaix aange richt is aanzienlijk. Er blijft geene ruit meer heel in de vensterramen, de koetspoort is ver nield, letterlijk in stukken gehakt. De klink der deur werd met zulk geweld tegeu de deur van het huis, aan den overkant der straat, geslin gerd, dat zij er dwars doorging. Al de ruiten der huizen van de rue de Charle roi en avenue Vanderpepen, waar M. Derbaix woont, zijn verbrijzeld. Er ziju geene ongeluk keu van personen te betreuren. De menigte kwam langs alle kanten naar de plaats van den aanslag gestroomd. De straat werd door de gen darmen afgesloten. Het parket is ter plaatse ge komen. Er valt niet te twijfelen of die aanslag staat in verband met de socialistische beweging voor het A. S. In 1886 en 1893, toen de socialisten en anarchisten ook aan 't woeleu waren werden er in het walenland menige zulke aanslagen, en nog ergere gepleegd. Waarlijk, 'tzijn schoone boud- genooten, waarmee de liberalen en daensisten nu aangespannen ziju om de katholieke regee ring to bestrijden. Behooren de dynamietaansla- gen misschien ook tot de wettige propaganda middelen? Nadfeb Bijzonder heden. De twee dynamietkardoezen waren gelegd aebter de paalsteenen aan de koetspoort zijner woning, de paalsteenen sprongen aan stukken, die verscheidene meters verder, in de muren der naburige huizen drongen. M. Derbaix en zijne familie sliepen op het oogenblik dat de aanslag gepleegd werd. De twee vleugeldeuren der koetspoort werden door den slag vernield. Twee binnendeuren en de muren van den gang werden beschadigd. Tot op den afstand vau 60 meters werden de vensterruiten der uaburige huizen verbrijzeld. Zekere mad. Adam werd in haar bed door glas scherven gekwetst. Andere persoonlijke onge lukken zijn er niet. In de woning van M. Derbaix werd de tuin deur. gelegen op 't einde van eeu 14 meters lan gen gang, door stukken geutijzer doorboord. Een kindervoituur, oen paraplubak en andere voor werpen die in den gang stonden, werden gebro ken. Het parket van Charleroi is zaterdag, ten 1 ure 20 aangekomen. De policie en de gendar merie hebben tot nu toe niets gevonden dat 't spoor der daders zou kunueu doen ontdekken. Men is overtuigd dat de aanslag door verschei dene personen gepleegd werd. Men zoekt vier personen van Binche op, die als anarchisten ge kend zijn. Zij zullen het gebruik van hunnen tijd moeten bewijzen. De leden van den gemeen teraad en de geestelijkheid zijn in korps naar M. den burgemeester geïtiffien om hem geluk te wenschen omdat hij met zijne familie aan den aanslag ontsnapt is. De schade, aan de woning van M. Derbaix en aan 18 naburige huizen, wordt op ongeveer 10,0 0 fr. geschat. M. Derbaix en zijne familie waren vrydag avond, zooals naar gewoonte, rond 10 ure slapen gegaan. Te middernacht gebeurde eene eerste ontploffing. De slag was zoo gewei dig dat gansch de bevolking gewekt werd. Eenige seconden later had de tweede, nog verschrikke lijker ontploffing plaats. Na de eerste ontploffing was M. Derbaix opge staan, terwijl zijne echtgenoote naar eene kamer gelegen boven den gang, liep, waar haar kind, van 17 maanden oud, met eene meid sliep. Mad. Derbaix, meer dood dan levend van schrik wikkelde het kind in een deken en wilde naar beneden loopen, toen de tweede ontploffing gansch de woning schudde. M. Derbaix niet wetende of er geene derde ontploffing ging volgen, oordeelde het voorzich tig boven te blijven en opende een venster Reeds kwamen geburen aan hunne vensters, vragende wat er gebeurd was. De ontroering iu de stad was onbeschrijfelijk en langs alle kanten kwam eene menigte inwo ners, half gekleed, naar het huis vau den burge rmeester geloopeu, waarvan de koetspoort op den grond lag. Men dacht eerst dat eene gaz- ontploffing de vernieling aangericht had, doch men zag spoedig dat er onder de deur stukken jont en stukken van dynamietkardoezen lagen Zooals wij gemeld hebben is de schade over groot. bureel gevestigd is, zijn gescheurd eu de deurf langs do straat, werd ook verbrijzeld. Er zijn geene ongelukken te betreuren. Het telefoen- en tek'raaf bureel gelegen, heeft uiets geleden. Het parket van Bergen is zondag namiddag ter plaats gekomen. Eene groote menigte kwam naar het beschadigde zien. Iu de koffiehuizen hoorde men van niets anders dan van den dyua mietaanslag spreken. Men aanziet algemeen den aanslag voor het werk van een heethoofd, die zich door de politieke driften heeft laten opwin den. In tegenwoordigheid van de gevallen van schrikaanjaging te Binche en te La Louvière ge pleegd, hebben meestal de nijverheidsgestichten en de kloosters van het Center nachtwakers aan gestemd Het gerucht is iu omloop, schrijft Le Peuple dat men gepoogd heeft buskruit ou dynamiet te stelen in de bureelen der koolmijn van Haine-St- Piere en La Hestre. De deur der plaats waar de ontploffiugstoffen liggen, zou beschadigd, doch de poging mislukt zijn. Over den aanslag vau La Louvière zegt Le Peuple dat men een gebouw van den staat heeft gedinamiteerd, ten einde de regeering schrik aan te jagen. Zoodat deze ontploffing ook het werk van socialisten is. Dinsdag heeft M. de volksvertegenwoordiger Derbaix eene naamlooze aanklacht ontvangen, betrekkelijk den dyuamietaanslag tegen hem ge pleegd. M. Derbaix heeft den brief aan het par ket van Charleroi gezouden dat een onderzoek geopend heeft. Zaterdag nacht, ten 1 ure 20, werd de bevol king van La Louvière cu den omtrek door eeue schrikkelijke ontploffing uit den slaap gewekt. Men had gepoogd bij middel ecner dynamietkar- does het postbureel van La Louvière te doen springen, gevestigd in het statiegebouw. De mis dadiger die den aanslag gepleegd heeft, had de kardoes gelegd op de zuil van een getralied ven ster. Al de ruiten van het postbureel werden brijzeld en de meubelen beschadigd. In een ho tel, rechtover de statie, werden eenige ruiten verbrijzeld. De nachtwaker Dury kwam oogenblik kelijk na de ontploffing toegeloopen en verwittigde M. Dechèvres, statieoverste, die op zijne beurt de policie verwittigde. Ten 1 1/2 kwam M Girlet, opperkommissaris van policie, ter plaatse, open de een onderzoek en maakte het parket van Ber gen met den aanslag bekend. De muren van het gebouw, waarin het post- bij St.-Truiden, is opgesloten, heeft de raads kamer der rechtbank van Hasselt besloten, dat hij in dit gesticht moet blijven. Het proces, door de Broeders van het gesticht ingespannen tegen Le Petit Bleudie hen beschuldigde den zinneloozen priester wederrechtelijk opgesloten te houden, zal op 10 April aanstaande voor de rechtbank van Hasselt gepleten worden. Al de fransche dagbladen en tijdschriften, die, ter gelegenheid van het eeuwfeest der ge boorte van Victor Hugo, gedichten of prozastuk ken van dezen laatste hebben afgekondigd, hebben nu daarvoor van de eigenaars der wer ken eeue rekening ontvangen van 25 centiemen per regel. De bewierrookers van Victor Hugo trekken nu lange gezichten. Uwen verkleefden kozijn, POLIDOOR. Een drooge Maartmaand is goud waard, als 't in April maar regenen wil. Maart kan zoo onstuimig ziju als eeu wild paard, maar ook zoo zacht als wol. Onze Lezers herinneren zich nog wel de zaak der burgerwacht vau Aarlon. door het verbrekinghof voor den tuchtraad van Namen gezonden. Deze laatste veroordeelde achtien wacbten tot 5 uitsluiting en 500 fr. boet. wegens ongehoor zaamheid aan kapitein LazarJ. Vier wachten, hij verstek veroordeeld, ver zetten zich tegen de uitspraak en Donderdag werd de zaak opui- nw behandeld. De wachten verklaarden, zich nooit tegen kapitein Lazard verzet te hebben, in dezen zin, dat zij zijn gezag niet miskend hebben en betreu ren het gebeurdezij beloofden in 't vervolg goede wachten te zijn en vroegen M. Lazard in het publiek om vergiffenis. M. Lazard, in grooten teuue, leverde goede getuigenissen omtrent de wachten. Na eene goede pleidooi van hunnen advokaat, werden de wachten van hunne eerste straf ont heven en veroordeeld tot 50 fr. boet of drie dagen gevangenis. Baas Kwakkels was verleden week in eene verwoede koleire, en hij schreeuwde cegen zijnen knecht Gij zijt een ezel, een stommerik een uil, een varken en gij vergeet dat alles wat gij zijt aan mij te danken hebt De rechtbank van Vervier» heeft een zonderlinge kwestie op te lossen. Een genaamde H., die over eenige maanden verdween, een briefken aan zijne familie nala tende, waarin gemeld werd dat hij zich ging zelfmoorden, werd vervolgd voor bedriegelijk bankroet. Ter rechtbank kwam hij nietmen had te Antwerpen, een lijk opgevischt, dat door een zijner famieleden herkend werd als zijnde dat van H. Maar zoodra deze persoon hoorde dat er on kosten op rezen, zegde hij dat het H. niet was. Andere bloedverwanten werden nu bij het lijk geroepen, dat reeds begraven en weer ont graven was, zoodat men niets meer vond dan een geraamte. Het was dus niet herkenbaar Toch nam de familie den rouw aan. Dit zal echter voor de rechtbank niet voldoende zijn en deze zal, 'tzij hij dood of nog levend zij, H, voor bedriegelijk bankroet bij verstek veroordee- len. Het openbaar ministerie heeft ten miuste zijne reroordeeling gevraagd. Moeten de geneesheeren der burgerwacht alleen de eerste zorgen toedienen aan de garde- civieken, die ziek of gekwetst worden tijdens eene oefening, of moeten zij, kosteloos, voort gaan met hen te verzorgen tot volkomen herstel? De vraag is te Luik gesteld, waar een wacht tijdens eene oefening de knieschijf gebroken heeft. De geneesheer van dienst had den ge kwetste nogal langen tijd behandeld en kwam op 't laatste van de markt met zijne rekening voor de pinnen. De gardeciviek zond de rekening naar den staf. De minister van binnenlandsche zaken werd geraadpleegd en verklaarde dat een geneesheer van de burgerwacht niets tc eischen had van de manschappen, die tijdens de oefening gekwetst en door hem verzorgd worden. Drommels dat is aardig mompelde Kobe Snaps terwijl hij met een goed stuk in zijnen kraag zigzakkend 's avonds naar huis keerde Van de kroeg naar huis, dat is wel drijmaal zoo ver als van huis naar de kroeg. Kobe begreep dat niet. Op verslag der twee geneesheeien door den minister van justicie gelast de verstand vermo gens te onderzoeken van den E. H. Paulus, die in het Krankzinnigengesticht van Ziekeren van de wed. Vereist, op den Rijsselschensteen- weg afgebrand. Een peerd is in de vlammen om gekomen. (VovapAth - Vrijdag is de genaamde Ver- .IdZdieill. pJaatse) die afgehouden was als verdacht Tan den moord op schepene Vanden Abeele, Van Astene, gepleegd, iu vrij heid gesteld. No»it genoeg; zal ik de slijmverdry vende pil len van Dr Walthéry aan de familien kunnen aanbevelen, want hoe meer ik haar leer kennen, hoe meer ik overtuigd ben dat er geen beter ge nees middel is tot bewaren der gezondheid. Michel Boulin, kruidkundige te Roubaix. Te verkrijgen bij M. Renueboog, Nieuwstraat. ^nttpcrpin - In den nacht van 24 tot 25 dezer zijn dieven gedrongen in den ijzer- en beeldenwinkel van de wed. Rol- lewagen, in de Statiestraat, alhier. De dieven hadden de deur opengebroken, de nachtwakers vonden ze open en wekten de inwoners. Men ging seffens op zoek en de dieven gingen op de vlucht, zonder iets te hebben medenomen. De ieverige nachtwakers en de eigenaars zijn de schelmen achterna geloopen, doch hebben ze niet kunnen vatten. 70, rue de t'lnetttut, JtfMET (bij Charleroi) en in eenige dagen, da doktor L. Doaauux, apeeklut. nrNtorl« ae«h*dc Verseheideae ekere gencMngen vraagt adraaien van vertrovwbare personen «adert jaren gweaan. eenige dagen en voer kei leven, door de Mjnendere methode van doktor L. Bmjsaux. kniestijfheid, en*. JT L. DOGMA UX, tpaaatiil, omvangt, 79, rm ét rifulitmt, Jumat, Maandags en Woensdag, van m I aren. Tdefam AH. |j CwPIlt - ^en °Proell van Vooruil beant- .woordende, begaven zich zaterdag avond een groot getal socialisten naar de statie, om den terugkeer van de volksvertegenwoordi gers uit Brussel af te wachten. M. Verhaegen die de eerste de statie verliet, werd uitgejouwd, uitgefloten en beleedigd. De socialisten volgden den katholieke volksvertegenwoordiger tot naby Sint-Baafs, waar de policie er in gelukte de straat af te sluiteu. Frans Ver helst, verkooper van katholieke dagbladen, werd maandag avond, rond 10 ure, nabij de statie door eene bende socialisten aan gerand. Men verbood hem zijne gazetten te ver- koopen en dreigde hem te slaan. Verhelst kon ontsnappen en vluchtte in eene herberg der Graaf van Vlaanderenplaats. Eenige minuten la ter kwam hij weer buiten en werd door een kerel aangesproken, die een groot mes naar zijne borst richtte en hem toesnauwde Als ge nog durft roepen, is 't met u gedaan Verhelst kon nog maals ontsnappen. Er was geene policie te zien. F1 PfknIri»iïlr - Een oud ingenieur, M. A. pierron> 82jaar oudj di# in eene alleenstaande villa te Marseille woont had maandag in de stad eene som van 41,000 fr. ontvangen. Hij had bij vrienden gedineerd, was daarna naar den schouwburg gegaan en toen hy 's avonds nabij zijne villa was om huiswaarts te keeren, werd hij door twee jongelingen aange vallen en aan alles wat hij bij zich droeg beroofd. M. Pierron verdenkt vrienden van zijne vroe gere meid, welke hij had moeten wegzenden we gens hare verdachte kennissen. Dit meisje wordt opgezocht. Een drama dat in het leger indruk zal maken, had plaats in de bureelen van het kaartkundig gesticht te Brussel. De ordonnans van generaal Hennequin, be stuurder van het gesticht had zijnen meester ver laten om uit te gaan. Tien minuten daarna, nog eer hij het huis uitging, hoorde hij eensklaps in de kamer van den generaal een schot weerklin ken. Hij snelde naar binnen en vond zijnen meester dood, met doorschoten hoofd op den vloer liggen. Deze had zich met een geweer door den kop geschoten. De minister van Oorlog werd aanstonds ver wittigd en dadelijk worden de zegels gelegd. Geen enkele brief, geen enkel schrift heeft eenige inlichtingen gegeven over dingen, die tot zelfmoord aanleiding konden hebben gegeven. Generaal Hennequin, vroeger stafkolonel, was 65 jaar. commandeur der Leopoldsorde en van de kroonorde van Congo. Hij was een onzer meest onderscheidene offi cieren, die reeds sedert 20 jaar het bestuur had over het kaartkundig gesticht. Ft u^likKirl - opperofficiers, betrok- HUMdUU ken< iQ de zaak vaa landyer- raad van kolonel Grimm, zijn tot de doodstraf veroordeeld, de andere medeplichtigen zijn naar Siberie gebannen.

De Volksstem | 1902 | | pagina 2