raws ra kozijn polidoor. ALLERHANDE NIEUWS. VLAAMSCHE H00GESCH00L DE OORLOG. LUI BR EC HTS De huisplanten. der Afrikaansche Missiën. De moord van Sarlardingen Scheldewindeke.- Nederland.- filSTlCHT VAN D* L. DOIMAIX WATERBREUK, ADERBREUK ■1SV0RBDE LEDERiïï"T^Ö. De brand in de kathedraal te Brugge. zers cn onderwijzeressen verminderd hebben, die is zoo valsch als de rest. fir zijn heden bijna een duizendtal meer onder wijzers en onderwijzeressen in de lagere ge meentescholen dan tijdens het liberaal ministe rie. Ia 1878, waren er in die scholen 7,676 we reldlijke ouderwijzers en onderwijzeressou in 1883, bet laatste jaar der liberale dwingelandij, waren cr 8,641. Nu zijner (de laatste versche nen cijfers van 1899 genomen) 9,525, dus 884 meer. fin die 9,525 onderwijzers en onderwijzeressen hebben thans geheel iets anders te doen dan ko nijnen te kweeken, want het getal leerlingen der lagere gemeentescholen, wat de vuilpers er ook over liege, is nu in ons land veel grooter dan onder het liberale dwangstelsel. In 1881 telden die scholen 339,317 leerlingen nu heb ben zij er 476,660, 't zij eene vermeerdering van 137,343 leerlingen. De vermeerdering der kinders die lager on derwas genieten is echter nog veel grooter. De lagere scholen aan het Staatstoezicht onderwor pen, de vrije scholen bijgerekend, telden 340,118 leerlingen in 1881. In 1889, was dat getal ge klommen tot 785,801, Het getal volkskinderen, die lager onderwijs genieten, is meer dan ver dubbeld onder de katholieke regeering. Op die wijze is 't, dat de katholieken het volks onderwijs vernietigd hebben 1 De vuilpers zou dus, voor haar eigen, veel beter dat potje gedekt en de konijnenkweekers bij hunne vette wachtgelden laten. Het is haar alleszins geraden. Voor de vermindering der jaarwedden ver zenden wij haar daarenboven naar het socialis tisch Onderwijzersblad, hetwelk verleden zomer schreef, dat hetalleen aan de klerikale school wet van 1895 tt danken is, zoo de jaarwedde der officieële onderwijzers werd verhoogd. Luibrechts was dijnsdag verleden bij zijnen vriend Spiegels naar Aalst gekomen om zijn huis in d'assurance te zetten. Na over den prijs overeengekomen te zijn, zei- de Spiegels aan Luibrechts Morgen zal ik met mijnen knecht een ge tuigschrift zenden uwer assurance en daar gij niet schrijven en kunt, moet gij slechts een kruisken maken onder de woorden De verze kerde n. 's Avonds van den zelfden dag komt Spiegels zijn Luibeken tegen. Maar drommels, zegt hij, wat hebt ge nu gedaan Gij en hebt gij geen kruisken gemaakt gelijk ik u gezegd heb. Ik toe zelle, antwoordt Luibrechts want ik en had papier nog niet in handen, als ik al bezig was met mijn knus te maken en dat nog met wij water. De groote uitbreiding, welke in het alge meen de liefde tot het kweeken van planten genomen heelt, zoowel onder de arme lieden als onder de burgers en rijke menschen, is een der merkwaardigste en tevens verheugendste verschijnsels onzer dagen. Men ga waar men wil, van de grootste stad tot in 't kleinste dorpje, overal ziet men de vensters met planten bezet en versierd. De liefhebberij voor de planten groeit dus overal aan Nochtans zijn er liefhebbers die, als zij eene plant bij den hovenier gekocht hebben en zij er geenen voldoenden uitslag van hebben, dur ven zeggen dat die man hen bedrogen heeft. Om zulks te vermijden zal ik hier, in deze korte woorden, eenige punten opsommen, welke dienen in acht genomen te worden bij het kweeken der huisplanten indien, wel ver staan, men er aan houdt, zijnen kweek te doen lukken. 1Men moet eerst zorgen dat de aarde frisch is, zonder nochtans te vochtig te zijn, om de verrotting der wortelen niet te veroorzaken. Iets waar men dikwijls geen acht op neemt is het plaatsen van schotels onder de potten die water bevatten, dat is zeer nadeelig voor de plant. Men moet natuurlijk een schotel of telloor onder zetten, maar men lette wel op dat zij niet het minste vocht bevatte. Men be- sproeie ook de planten met regenwater. 2. De planten moeten alle acht of veertien dagen gewasschen worden met eene kleine spons, of wel is 't ook goed de spuit te nemen, de plantjes zachtjes te besproeien en ze dan met eenen doek af te kuischen 3. Men moet wel letten op de potten welke men aan de planten geeftzij mogen niet te groot ot ook niet te klein zijn, Het is eveneens slecht de planten in verlakte of porceleinen potten te steken. De verpottingen worden ge woonlijk in de lente gedaan omdat het dan best is. Men lette op van de potten maar te vullen tot een centimeter van den rand of boord om alzoo de besproeiingen te verge makkelijken. 4. Indien men een weinig mest aan zijne planten wil geven, gebruike men duivenmest (Colombine). Men scheppe twee of drie schup- jes in eenen emmer met water, men late dit mengsel 24 uren trekken zonder het te gebrui ken dan giet men 't vocht stillekens af en men begiete er mee de plant. Men drage ook zorg de planten genoegzaam lucht te laten genieten men voorkome ook dat de kamer waar zij in verblijven, den eenen dag te warm en den anderen dag niet te koud zij. Het is zeer slecht voor de planten, altijd van luchtgesteldheid moeten veranderen. 5. De aarde welke gewoonlijk gebruikt wordt voor de huisplanten is de boschaarde. Als de boschaarde een zure reuk uitwasemt mag men ze niet meer gebruiken, het is een teeken dat ze te oud geworden is. Indien men nu deze verschillige punten in het oog houdt, dan is men zeker dat de plan tenliefhebbers den besten uitslag met hunne planten zullen bekomen. Men verhaalt dat Generaal Cronjé, toen men op het eiland van St.-Heleua een gevangen Boer binnengebracht, wiens gelaat gansch doorkorven was, met een hall oor en een stuk neus, op schertsende wijze, aan den Gouver neur zegde Exelentie, men ziet de dapperheid klaar op zijn gelaat, niet waar De gouverneur liet zich die scherts wel gevallen, doch antwoordde spoedig En diegenen, die hem die wonden toegebracht hebben, wat mogen die wel zijn De Boer liet zijn generaal geen tijd om te antwoorden, stak vinnig het hoofd op en zeg de Excelentie, neem het niet kwalijk, die zijn alien dood. Duitschlamd. Men weet dat de socialistische leiders zeer nederig en demo- kratiek leven. Het avondtuur aan den duit- schen socialist Gens, lid van den Reichstag, overgekomen, bewijst het eens te meer. M. Gens begaf zich van Dessau uaar Berlijn en had plaats genomen in een voorbehouden i* klaswagen. Minder toch kon hij niet doen I Met denzelfden trein, in een gewoon ie klasrij tuig, begaf zich prins Edward vou Anhalt- Dessau naar Wittenberg, waar hij verwacht werd door de plaatselijke overheid en de be volking. Toen de trein aankwam, werd de socialist Gens door statige lieden op zeer eer biedigen toon aangesproken met de woorden Monseigneur!.... Uwe Hoogheid 1... ter wijl de prins als een gewoon socialist de statie verliet. 0 Op Goeden-Vrij dag heeft de koningin regentes van Spanje, genade geschonken aan g ter dood veroordeelden. Er zijn nu eenige bijzonderheden bekend geworden over der ramp die eenige tijd gele den de Japansche militaire afdeeling, in een sneeuwstorm verdwaald, bij een oefenings- tocht in het Noorden van het rijk getroffen heeft. De berichten zijn afkomstig van kapi tein Koeraieji, den eenigen officier die aan den tocht deelnam en er levendig van overbleef. Van Awomori, dat aan de noordpunt van het eiland Nippon ligt, was den 23° Januari een afdeeling van 210 man op weg gegaan om marschoefeningen te houden in de sneeuw. Er waren 9 officieren, een bijzonder officier en 6 onderofficieren bij. Reeds toen men het ont bijt gebruikte alvorens op weg te gaan, was het zoo koud, dat de soldaten ternauwernood de handen konden gebruiken om te eten. 's Avonds werd het bivak opgeslagen in het woud. Elke compagnie maakte muren van sneeuw om tegen den wind beschut te zijn, maar men kon deze sneeuwhutten niet bedek ken. De mannen schaarden zich om het vuur heen, aan slapen was geen denken, zelfs niet aan het bereiden van warm eten. Toen midden in den nacht een sneeuwstorm opstak, gaf de commandeerende majoor het bevel tot den terugtocht naar het 14 kilom. verwijderde Awomoriwel is waar, was het doel van den tocht, Tasjiro, slechts 4 kilom. van het bivak af, maar men kon de tusschen- liggende rivier niet oversteken. Weldra konden twaalf mannen den marsch in den sneeuw storm niet langer volhouden, zij werden door hunne kameraden meegesleept maar moesten ten slotte in den steek gelaten worden. Zoo had men den volgenden morgend al 24 man verloren. De afdeeling raakte nu den weg kwijt. Officieren en soldaten verloren het ge bruik hunner handen, ook bevroos bij ver scheidene het gelaat, en men kwam slechts zeer langzaam vooruittoen 's avonds gebi vakkeerd moest worden, was men vermoede lijk geen 3000 meters van het overige bivak verwijderd. Men moest voortdurend in beweging blij ven om niet te bevriezen de zwaksten werden in het midden genomen en door hun kameraden heen en weer geschud. Majoor Okitsoe stierf, en in dien nacht verloor men nog 39 man be wusteloos neer toen men weer op marsch ging. Zij leefden nog, maar konden zich niet meer bewegen en niet meer spreken. Majoor Jama- goesji werd bewusteloos. Men verbrande de ransels van de manschappen om zich te ver warmen, maar niets hielp. Eerst toen de storm bedaarde, werdeu patrouilles uitgezonden Jamagoesji kwam bij en nam het commando weder op zich, hetgeen den moed van de over levenden wat opbeurde. Koeraisji bereikte eindelijk de rivier waar aan Awomori ligt men moest echter nog een nacht in de open lucht doorbrengen en kwam ook den volgenden dag, den 28® slechts weinig vooruit, zoodat een kapitein en een luitenant gingen liggen, om den dood af te wachten. Ma joor Jamagoesji bevond zich toen in den omtrek. Den 30° slaagde Koeraisji er in een heuvel te beklimmen en daar werd hij door een uit gezonden patrouille gezien en gered. De ande re patrouilles redden nog 17 soldaten alle andere moeten omgekomen zijn, men vond 108 lijken. Voor de nagelaten betrekkingen der slacht offers, worden in heel Japan inzamelingen ge houden. S Over Cecil Rhodes zijn nogal eenige anecdoten in omloop gebracht. Ziehier een der best gekende Te Lomdem bevond Rhodes zich met twee vrienden in een herberg en een dezer stelde voor een glas whisky, dit aanbod afwees, antwoordde hij Om drie redenen. Vooreerst zwoer ik op 'tgral mijns vaders nooit nog whisky te drin ken, tweedens, verbood mijn geneesheer mij den drank en derdens, ik heb er heden toch reeds 32 glazen van gedronken. Woensdag namiddag was men in het noordelijk zijportaal van Sintjacobskerk te Antwerpen, aan het schuren, om de toebe- reidsels voor de versiering van Witten Don derdag te maken. Bij het schuren liep het water de poort uit cn daar het buiten het uur was, kwam er een policieagent en deze maak te tegen de schuurster proces-verbaal op 11! Uwen verkleefden kozijn, POLIDOOR. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekeude Ufot4$ce»'U, Femte» Drnieé, .4 1 MjST. Kruistocht van Gebeden TEN VOOEDEELE Zijne Heiligheid Leo XIII heeft zich gewaar- digd de Sociëteit van den H. Petrus Claver ep eeue geheele bijzondere wijze aan te moedigen en te zegenen. Het doel dezer Sociëteit is hulp te bieden aan de Afrikaansche Missiën, en de middelen die zij daartoe gebruikt zijn vooral die Missiën beter doen kennen giften van allen aard te hunnen voordeele in ie zamelen, en de apostolische roepingen te begunstigen. Ieder jaar richt de Sociëteit een Kruistocht in het geldt hier niet een optocht naar verre afgelegen landen, gelijk ten tijde onzer voor vaderen, die gewapenderhand de vijanden van Christus giugen bestrijden neen alhoewel het kwaad niet minder groot is dan in de raid- deleeuwen, alhoewel de duivel tallooze zielen buiten maakt toch willen wij slechts oorlog voeren met de wapens van het gebed, machtige wapens, daar zij ten allen tijde het hart van God bewogen hebben. Dus roepen wij God wil het Ja, God wil het heil der zielen, voor dewelke Hij zijnen Zoon heeft gegeven God wil de ver lossing van onze rampzalige broeders, de negers, die leven en sterven in de slavernij en in het heidendom. De Vader der geloovigen, wien het lot dezer ongelukkigen nauw aan 't harte ligt, omdat zij arm en verlaten zijn, vormt de vurigste wen- schen opdat zij zoo gauw mogelijk zich komen werpen in den schoot der heilige katholieke Kerk. Daar nu de Sociëteit van den H. Petrus Claver zeer verkleefd is aan Zijne Heiligheid den Paus, zoo acht zij zich gelukkig hare wen- schen met de zijne te vereenigen, en een Kruis tocht van gebeden vötJr te stellen die het hart van den goddelijken Zaligmaker voorzeker zul len treffen. Deze Kruistocht bestaat in eene noveen, ge durende dewelke men iederen dag het zij in het bijzonder of in het openbaar tot het H. Hart van Jesus een gebed leest door de H. Kerk goedgekeurd. Die noveen wordt ieder jaar gehouden vóór het Beschermingsfeest van den H. Jozef (3® zon dag na Pascheu). Het voornoemd gebed wordt kosteloos en franco gezonden, in Vlaamsche, Fransche of Duitsche taal, aan al die het verlangt en zijne vraag richt aan het volgende adres Sociëteit van den H. Petrus Claver, Kerk van O. L. V. van Lourdes, Oostacker (Gent). Medegedeeld. Naar aanleiding van het afsterven van den heer A. Motte, hoogleeraar in de Geschiedenis te Gent, heeft de studentencommissie tot ver- vlaamsching der Gentsche Hoogeschool aan mi nister de Tbooz een brief gestuurd waarin het volgende voorkomtWij nemen de eerbie dige vrijheid de opmerkzaamheid van Ued. te roepen op de wet van 1890, die tot de afschaf fing van de Vlaamsche Normaalleergangen be sloot en waarbij bevolen werd dat die leergan gen voortaan aan de Hoogeschool zouden gege ven worden. Met het oog op de vorming van pro fessors die later in de Vlaamsche Athenea zou den decoreeren, werd tevens beslist dat ten min ste twee verplichtende leergangen in 't Neder- landsch zou gegeven worden dat daarenboven de de dissertatie die de studenten bij het eindigen hunner studiën in te dienen hebben, in het Fransch en in het Nederlandsch zou worden op gesteld, en ten laatste dat hunne les bij eind- exaam ia 't Nederlandsch zou gegeven worden. Wij doen Ued. opmerken dat thans geen enkel verplichtende leergang in die fakulteit in 't Ne derlandsch gegeven wordt, deels omdat de pro fessors wegens hunnen oorsprong in de onmoge lijkheid verkeeren dien leergang behoorlijk in 't Nederlandsch te geven, deels omdat ze die taal niet machtig zijn. De benoeming van een leeraar die Neder landsch kent, zou een misbruik doen verdwijnen dat strijdig is met bovengemelde wet. Er zijn geene docenten om die plaats te bekleeden maar er zijn wel kadidaten, die Nederlandsch kennen en tevens geschiedkundigen zijn wier kennis op dat gebied niet te versmaden valt. Tevens is aan den heer minister de Tbooz een brief gestuurd, uitgaande van de studenten in de fakulteit der Wijsbegeerte en vragende een Vlaamschkennend kandidaat te benoemen en hem bij zijne benoeming op te leggen in 't Nederlandsch te onderwijzen, zoodra de ver- vlaamsching der hoogeschool zal aanvangen. Van de 50 studenten dier fakulteit zijn er 33 die die dit verzoekschrift onderteekend hebben, waaronder al de studenten in geschiedenis (het vak van Prof. Motte), slechts drie studenten hebben zich aan de vervlaamsching der hooge school vijandig verklaard en de 14 raderen vin den het om het even of de leergangen in 't Ne derlandsch of in 't Fransch gegeven worden. Wij herinneren dat een referendum, ingericht in de fakulteiten van wetenschappen en genees kunde 110 handteekeningen ingebracht heeft ten voordeele van de vervlaamsching der hooge school en slechts acht tegen. Er zijn vier fakulteiten (in de fakulteit der rechten werd nog geen referendum ingericht) zou dus de uitwijking veroorzaken van elf stu denten. En dit onbeduidend verlies aan studen ten zou heel zeker vergoed worden. Ziedaar ons antwoord op de lasterende aantij ging dat de meerderheid der studenten uit de vier fakulteiten vijandig is aan de vervlaam sching der Gentsche HoogeschoolEn men ne me wel in acht dat het aantal handteekeningen die ten onzen voordeele zijn, als een minimum moet aanzien worden, daar de zedelijke invloed der hoogleeraren, waarvan de helft zich openlijk verklaard heeft voor het behouden eener slente rige verfransching, niot weg te cijferen valt. Wij verwittigen de Vlamingen dat er voor de opvolging van hoogleeraar Motte geen alge meen petitionnement der Vlaamsche maatschap pijen wordt ingericht, daar het ontzaglijk aantal vertoogschriften, die na het afsterven van hoog leeraar Bouqué aan den minister en aan de Kamer gestuurd werden, genoegzaam betoond heeft dat het Vlaamsche land het eens is met de Gentsche studenten Uwe de hamfdinacht der Boeren omtanapte. Kolonel Kekewich heeft eene ontmoeting ge had met den vijand ten westen van deze plaats. Er zijn nog geen bijzonderheden ontvangen over het gevecht behalve dat Kekewich er in ge slaagd is, drie kanonnen en twee pompons te he roveren die, of de vorige maand op von Donop's konvooi of op Lord Methuen's troepen vermees- terd waren. Er zijn nog vier kanonnen in han den van de Boeren in deze streek, maar twee ervan zijn onbruikbaar. De Westminster Gazette merkt op dat de drijf jacht tegen Dela Rey de eerste bewegiug van dien aardis die nog in westelijk Transvaal on dernomen is. Er loopt eene blokhuis-linie van Klerkdorp naar Tafeldorp, ten noorden van Lichtenburg. De Commando-drift, aan de Vaal, ligt in eene rechte lijn ten zuiden van Lichten burg, deze drifr is weer 50 kilom. ten N. O. van Hoopstad, en in de buurt van deze laatste plaats veronderstelt men dat De Wet en Steyn thans eene samenspreking houden met Schalk Burger en Reitz. Van de Commande-drift naar Lichtenburg is ten naaste bij 160 kilom. De Engelsche kolon- nen hielden deze liuie bezet, en er werd vervol gens een oostwaartsche beweging gemaakt om de Boeren tegen de blokhuislinie van Klerksdorp naar Tafelkop te drijven. De breedte van bet terrein van de drijfjacht was niet zoo groot als bij de krijgsverrichten in den Vrijstaat, maar de lengte van de bezette linie was grooter, en daar het aantal kolonnen dat er aan deel nam, veel kleiner moet geweest zijn, twijfelt de Westmin ster Gazette er niet aan, of het grootste gedeelte van den vijand, die op 1500 man werd geschat is door de linie heengeglipt en in het geheel niet tegen de blokhuislijn gedreven. Gevoelige Engelsche neerlaag in de Kaapkolonie. De verliezenlijst levert ons het bewijs, dat er van wapenstilstand geen spraak is. Verleden Donderdag is er te Meintjesnek, vermoedelijk in den Vrijstaat, een gevecht gele verd, waarin een kapitein en 3 man gevaarlijk gewond werden. Op 26 Maart is er bij Taungs, tusschen Kim- berley en Vrijburg, gevochten en verloren de Engelschen 6 dooden en gewonden. Eindelijk, op 25 dezer, hebben de Engelschen verloren, bij Sutherland, in de Rhenostervallei, 1 luitenant en 7 man gedood, 8 man gewond en 28 krijgsgevangenen. De Boeren hebhen deze laatste, volgens hunne gewoonte in vrijheid gesteld. Sutherland ligt in het westen der kaapkolonie veel zuidelijker en blokhuizenlijn, van Victoria West naar Clanwilliam, waar achter, volgens de weekbulletijns van Kitcher, de commandos Ma- ritz-Theron-Wessels reeds lang verdwenen zijn. Het tegendeel is waar. Zij zitten zoo sterk in 't Zuiden dat zij aan de Engelschen kloppingen in dezen aard kunnen geven, waarbij heel goed een konvooi in hadden der Boeren en rebellen kan gevallen zijn. Van dien kant is er dus geen kwestie dat de strijd opgegeven is. Be samenkomst te Parijs De Patrie bericht, dat Dr Leyds te Parijs is aangekomen met omvangrijke bundels beschei den en het bezoek ontvangen heeft van den se nator Pauliat, en wien hij zich twee uren heeft onderhouden. Dr Leyds heeft aan de Patrie ver klaard, genoodzaakt te zijn zich van elke ver klaring te onthouden, hieraan nochthans toege vende, dat hij eerst dien morgen zelf de tegen woordigheid van Rosebery te Parijs vernomen had, zoodat het samen zijn geheel toevallig is. Lord Rosebery heeft aan den Temps ver klaard, geen intervieuw te hebben toegestaan en naar Parijs te zijn gekomen voor particuliere be langen. Wat Dr Leyds aangaat, dien wij dezen mor gend gesproken hebben zoo zegt de Temps hij verzekert met nadruk de tegenwoordigheid van Rosebery te Parijs eerst te hebben verno men bij zijne aankomst aan de Noordstatie. Zij ne reis heeft de betrekkingen ten doel, die hij onderhoudt met verschillende, den Boeren gun stig gezinde, inrichtingen. Het parket van Audenaarde, na lange opzoe- zoekingen, heeft de daders vau den moord, ge pleegd op den zoou Neyberg aangehouden. Het ziju drie inwoners van Paricke, waarvan de oud ste nog geene 20 jaar is. Zij zijn in het gevang van Audenaarde opgesloten geworden, in af wachting hunner verschijning voor het assisen hof. De lijkschouwing, door de wetsdoktoors ge daan heelt uitgewezen dat de ongelukkige Ney- berg drie en dertig messteken bekomen had. Bij de aanhouding wilde de menigte de drie moorde naars lijncheeren en er was eene sterke afdeeling gendarmen noodig om hen aan de volkswoede te onttrekken. De dader hebben volledige bekente nissen afgelegd, doch zij verklaarden dat zij zich van persoon vergist hadden en dachten te doen te hebben met een anderen werkman, die in de koolmijnen werken cn dagelijks langs de baan van Sarlardingen komt. van Theopiel De Clercq in de Dreef op hol. Groote ongelukken werden voorkomen dank aan de koelbloedigheid van den briefdrager Thien- pont, die het peerd kon tegenhouden, vooraleer het «p de Dorpplaats was. Denzelfden dag heeft men den genaainden Ch. L. De Nutte, rond de 70 jaar oud, wagen maker, langs den weg naar Oosterzeele dood viuden liggeu nevens zijnen kruiwagen, waarop eene egge lag, die hij naar eenen landbouwer wilde voeren. Degenen die hem vonden, meen den dat hij zat te rusten. Baar de Apothekers onzer stad er geen verkoopen gelieft mij terstond 10 doozen Borst- pastillen van D* Walthery op te sturen, zij zijn heilzaam in 't genezen van een valling, keel en borstaandoeningen. Hierbij 2 dollars. Em. Delannoy. Chicago Amerika. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. met zout, van Duitschland uaar Bergeu-op-Zoom gesleept dooi1 de hollandsche sleepboot Content. In de nabijheid der Dorstmanplaat (SLavenisse) woedde het tempeest zoo hevig, dat het schip op de plaat strandde eu de sleepboot, op eigen behoud bedacht, verplicht was de uabijzijnde haven van Wemeldiuge binnen te loopen, waar ze halfvol water binnenkwam. De daarliggende belgische stoomboot Louis Gutjahr, kapitein P. H. Van Oosten, stoomde er oogenblikkelijk full speed heen, ter opsporing van het in govaar verkeerde schip. Na talrijke gevaarvolle pogingen gelukte het ein lelijk, een touw over te brengen en het schip van de strandingsplaats af te sleepeu. In 't gezicht der reddingshaven brak het schip middendoor en verdween in de diepte, schipper en bemanning medeslepend. Kapt. Van Oosten eu zijn zoon Henry stelden terstond allle pogingen in '1 werk orn de drenke lingen te redden door lijnen en reddingsbooien toe te werpen. Reeds waanden zij allen gered, toen zij eensklaps dien schipper, A. Bisseling, ofschoon hij eone lijn omklemd hield, in de diepte zagen verdwijnen. Half dood werden de twee knechts aan boord van de Louis Gutjar ge haald. 73, rua da Hnstttut, JU MET (bij Charleroi) DDCIItfCfl (breUaf, spot)volle feneciDf va* alk DnCUItCB breuken mIw lud, voor tet leve* en i* «enig* dagen, door de vtrMvd* methode «a doktor L. Dooéuux, apeefcliat. VersebeMeoe deken de* aekere feaekngenvraagt air wen van vertrouwbare personen Moert jaren geaeaen. eenige dagen ea voor hel kvea, door de bijaondere methode va* doktor L. Doeauux. knkatijflMid, ean. V L. DOQffIA £71, tpeeiaUei, «Meen#t, 79, me ét FlfUtUmt, Jnmet, Jfaawdap» en Woensééf$. van 1 mt uren. Tdefoen 47t. Maltebruffee.- Woensdag nacht zijn 00 dieven ingebroken in de kerk van het Sint-Jozefsgessticht, bestuurd door de Broeders van O. L. Vrouw vau Lourdes. Het Tabernakel werd opengebroken, de hosties ontheiligd, de cibories gestolen en de offerblok ken geledigd. Om in hun werk niet gestoord te worden, hadden de schelmen de kerkdeur ge- barrikadeerd. Donderdag namiddag is het par ket van Gent een onderzoek komen openen. Zaterdag nacht heerschte eene groote op schudding in de stad, bij het nieuws dat een brand uitgeborsten was in de hoofdkerk. Het noodsein bracht des te meer ontroering teweeg, daar de kerk vroeger reeds in 1838 half af gebrand werd. Het vuur was ontstaan in het dak van de kapel van het H. Sakrament. Geluk kiglij k was er geen wind, anders had het vuur zich met groote snelheid kunnen uitbreiden tot de aanpalende daken der andere kapellen en zou de gaasche kerk groot gevaar geloopeu heb ben. Het was 3 ure waaneer men den brand ont dekte, strenge maatregelen werden aanstonds genomen. Een groot getal overheden waren spoedig ter plaats de kolonel Goffinet van het 3® lanciers kwam aangesneld met een piket solda ten. De kerk werd afgesloten en alles werd in 't werk gesteld om, bij uitbreiding der brandramp, t onmiddelijk de kostbare schatten der hoofdkerk1 te redden. Gelukkiglijk, dank aan de krachtda dige pogingen, kon het vuur spoedig uitgedoofd worden, een gedeelte van het dak alleen werd afgebrand. Wat de oorzaak aangaat, zij is niet goedgekend. Loodgieters waren tot zaterdag avond aan het werk geweest aan het deel der kerk.

De Volksstem | 1902 | | pagina 2