DE ROZENMAAGD IN 1895 EN IN 1902. Tot inlichting. Katholieken 'S* Jaargang. Nr-37L 5 CENTIEMEN HET NUMMER. £alerdag 12 April 1902. Inschrij vingsprijs \Y^ Aalst. Kiesnieuws. Onze gevangenen Aankondi- gingsprijs. Leve NI. Woeste Leve de Jonge Waclit n Abonnementsprij s voor gansch België, franco t« huis, 2.60. Voor de vreemde landen, 6,00. 5 centiemen het num mer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezon den te worden. Alle briefwissehn- Ïrn moeten den ijnidag avond op onze bureelen toe- Eskomen zijn, het lad den woensdag avond terpers gaan de. Ongeteekende brieven worden in de scheurmand ge worpen. Alle postoureelen ont vangen inschrijvin gen, op alle tijd stippen van het jaar De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den bestemmeling. Men Selieve, by veran- ering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. Oruhhfr-llilumr 3ati Hun ttufftl-Ot ®rnM, Aq>tllt»traut, 13, tt -7 V\"f, Om de katholieke regeering omver te smijten zijn wij bereid zelfs met den duivel een verbond te sluiten. Zoo sprak eenigen tijd geleden de heer an- derkindere, professor aan de hoogeschool van Brussel. En de duivel, de partij der socialisten heeft het gehoord en geantwoord Hier ben ik, ik zal u helpen, maar op voorwaarde dat gij mij het algemeen stemrecht geeft. 't is wel, was het wederantwoord der libe ralen, maar heb toch een weinig compassie met ons, en dood onze partij toch niet gansch en in éénen keer. En de socialisten hebben zich laten vermur- ven en stemmen er in toe eenige toegevingen aan de liberalen te doen. Welke die toegevingen zijn, zal blijken uit het volgende. Op Paaschdag hebben de socialisten, te Brussel in het Volkshuis hun 17® congres ge houden. Na aflezing van verscheidene versla gen van minder belang, heeft men de quasstie besproken van het verbond met de liberalen aan te gaan tot bekoming van zuiver algemeen stemrecht. De volgende dagorde werd door den alge- meenen raad van de partij voorgesteld en ten slotte met eene groote meerderheid gestemd. Het congres besluit Het princiep der evenredige vertegen woordiging zal in de Grondwet geschreven worden, indien deze inschrijving voor de be koming van het algemeen stemrecht onont beerlijk is. De aanstaande herziening der grondwet zal beperkt worden tot het algemeen stem recht voor de manspersonen. En in geval van de clericale partij de quasstie van het vrouwenstemrecht in de be spreking zou mengen, vertrouwt het congres op de waakzaamheid van de lasthebbers der werkmanspartij om deze krijgslist te verijde len en de eenheid der voorstanders van alge meen stemrecht ongekrenkt te handhaven Volgens loffelijke gewoonte is de beraadsla ging nog al onstuimig geweest eer men 't ak koord was. Eenige woorden tot inlichting. ie De liberalen voorziende dat zij geheel en al door de socialisten zullen overvleugeld wor den, indien de evenredige vertegenwoordiging niet een klem, al is het dan ook een heel klein getal hunner kandidaten komt redden, weige ren hunne medewerking in de beweging voor algemeen stemrecht tenzij de evenredige ver tegenwoordiging een artikel der grondwet worde. Daarom alhoewel de overgroote meerder heid der socialisten er tegen is, stemt het con gres er in toe de evenredige vertegenwoordi ging in de grondwet te nemen. 2® De socialisten zien er, ten minste van lan ge jaren, van af het stemrecht voor de vrou wen te vragen. Dat zijn twee toegevingen aan de liberalen. Destrée, de iameuze verdediger van wedu wen en weezen, heeft de punten op de i's wil len zetten. De ondervinding heeft geleerd dat de liberalen, zoo dikwijls zij een verbond met de socialisten gesloten hebben, dezen altijd vei raden hebben hij vreest dat zij den duivel nogmaals konden te plat zijn, en zijne party- genooten beetnemen. Daarom vraagt hij, ten einde alle dubbel zinnigheid uit hunne beslissingen te weren, een klaar, duidelijk en bondig antwoord aan gaande de volgende punten. Destrée. Is het algemeen stemrecht dat wij eischen, wel wezenlijk het zuiver alge meen stemrecht, één man ééne stem, op een en twintigjarigen ouderdom na zes maanden vei blijf En de verjaring antwoordt: welzeker, zeker zuiver algemeen stemrecht op 21 jaar. Destrec. Wij kunnen aan het vrouwen stemrecht niet verzaken wij zijn er toe ge bonden door het socialistisch programma, door onze voornaamde congressen, door onze standregels die de twee derden der stemmen eischen om het programma te herzien en art. 15 uit onze standregels weg te schrabben... Ik versta dat men het vrouwenstemrecht tot later verdage, maar niet dat wij er aan verza ken. Is het zoo verstaan Aangaande dat punt krijgt Destrée maar heel kleine voldoening. Blcwiuuc antwoordt hem in naam van den algemeenen raad Het vrouwenstemrecht zou onvermijdelijk de clericale partij nog vijf en twintig jaar aan het bewind houden. De triomf van het vrou wenstemrecht ware eene echte ramp voor ons ideaal, voor de hervormingen voor de arbei derswereld. voor het belang der vrouwen zei ven. Achttien jaren strijden wij tegen het cle ricalism, dat de lucht verpest... En zouden wij dan tot de werklieden zeggen, maakt revolutie ter wille van het vrouwenstemrecht? Neen, neen, liever zegde ik tot de werklieden blijft thuis en gaat te bed liggen. Het vrouwenstem recht zou erger, slechter zijn dan al de overi ge, en eer nog zou ik het behoud van het meervoudig stemrecht verkiezen dan het on- middelijk invoeren van het vrouwenstem recht. Destrée. De liberalen verzoeken ons geene revolutionnaire houding aan te nemen. Wij willen, wij, vrij blijven. Ik spreek geen oproer aan, maar dit kan misschien noodzake lijk worden. Indien de clericalen weigeren ons iets te ge ven, wat blijft er ons dan te doen over Wij, volksvertegenwoordigers, wij kunnen inde Kamer obstructionism maken, alle wet geving beletten. (Bravo's) En het volk, wat moet het volk doen Het kan algemeene werkstaking maken en de wer- kende klas zal weten te toonen dat zij zich weet op. te offeren om tot haar doel te gera ken. {Bravo's) Eindelijk indien wij het algemeen stemrecht j bekomen, zal het moeten dienen om economi- I sche hervormingen in te voeren. Indien ons akkoord met de liberalen niet i moet dienen tot den triomf der groote sociale hervormingen door de werkende klas verbeid, j welnu dan zal de werkmanspartij van dat ver- bond niets willen weten. Levendige toejuich.) Dewinne (sprekende in den naam van den algemeenen raad). Destrée verwijt ons, ons ideaal te verkleinen. Dat is eene erge beschul diging. Ons ideaal is Communisme, en het algemeen stemrecht is slechts een middel om het te verwezenlijke. Van dat ideaal doen wij geene letter af. Ziedaar dan de voorwaarden van het ver bond Algemeen stemrecht, niet op 25 jaar, noch met eene tweede stem op 35 of 40 jaar (zooals eenige doctrinairen voorstelden) maar op 21 jaar en na slechts een half jaar verblijf in het kiesdistrikt. Komt ons, heeren liberalen, ook geen wet ten stellen of lessen geVen, over de wijze, waarop wij het algemeen stemrecht moeten veroveren. Belieft het ons in de Kamers te flui ten, te schreeuwen, te tieren belieft het ons straatbetoogingen en wat gij oproer heet te maken, belieft het ons algemeene werkstaking te houden, dat is onze zaak, wij, wij willen vrij zijn en doen wat ons belieft. Weet het ook wel indien wij het algemeen stemrecht machtig worden dan zal moeten dienen om ons ideaal, het Communism te ver wezenlijken. Staan u die voorwaarden aan, geeft ons dan de hand, zoo niet, gaat gij dan uwen weg, wij wij gaan den onzen. schijnen de geesten dan nog zoo goed gestemd. Ilet tolk moot weten en er diep van overtuigd zijn, dat er in België geene regeeringspartij meer bestaat buiten de katholieke het zal er wel meer dan tweemaal op nadenken vooraleer eenen sprong in de duisternis te doen, en 't land, de openbare orde en de algemeene wel vaart prys te geven aan de gevaren der regee- ringloosheid en der revolutie. Wij vernemen als zou de kandidaat voor den nieuwen Kamerzetel zijn M. Pierard, ge neesheer te Geeraardsbergen, en plaatsver vangend lid M. Van der Taelen, burgemeester te ldegem. Voor den Senatorszetel zou aangeduid zijn M. de Kerchove-d'Exaerde, en als plaatsver vanger M. Leo Gheeraerdts, burgemeester te Aalst. Einde der maand zal den poll plaats hebben. De eerstkomende kiezingen voor de Kamer hebben plaats den 25 Mei aanstaande. Ze staan dus voor de deur. In 5 der provinciën tred-n de Kamerleden af: in Antwerpen, Brabant, West-Vlaanderen, Namen en Luxemburg. En daar 14 zetels bijge- j maakt worden, als gevolg van het aangroeien der bevolking, zullen er, buiten die provinciën, I terzelfdertijd ook gedeeltelijke kiezingen plaats hebben te Luik, Charleroi, Soignies, Geüt en 1 Aalst. Er zijn in die 5 genoemde provinciën 77 volksvertegenwoordigers aan herkiezing onder worpen daaronder zijn 47 katholieken, 20 libe ralen en 10 socialisten. Ofschoon de katholieken bij deze kiezingen niets te winnen hebben, zullen de uitslagen weinig verandering toebrengen aan de weder- zijdsche sterkte der verschillige partijen in de Kamer. De vooruitzichten zijn dat de kandidaten der katholieke partij overal zullen herkozen wor den. 't Ware zelfs niet onmogelijk dat de libera le gekozene voor Yperen zijn mandaat verloor, daar bij in 1900 maar gekozen werd tengevolge van oneenigheid onder de katholieken, ruzie welke thans bijgelegd is. Wat nu de 14 nieuwe Kamerzetels betreft, daar komen er zeker 6 van ten goede aan de ka tholieken 1 te Antwerpen, 1 te Brussel, 1 te Brugge, 1 te Kortrijk, 1 te Aalst, 1 te Gent. De socialisten rekenen er op 5 nieuwe zetels te veroveren 1 te Brussel, 1 te Namen, 1 te Charleroi, 1 te Soignies, 1 te Luik. De liberalen meenen kans te hebben op 1 zetel te Antwerpen en 1 te Brusselmaar 't zou wel eens nevens hunnen neus kunnen gaan, vooral te Antwerpen, waar de Meeting, als 't wat meêslaan wil, 8 harer kaodidaten kan ge kozen zien. Maar er dient gewerkt, hard gewerkt, al lu 1909 Door het invoeren van zuiver algemeen stemrecht verlost men ons land van onrecht en bedrog. Gazet van Daens, 30 Maart 1902. In 1H95 u Zuiver algemeen «temrechl op 91 jaar, dal willen wij ook niet Daens, in de Kamer der Volksvertegenwoor digers. Zitting van 3 April 1895, bij de behan deling der kieswet" voor de gemeente. Meervoudig «Icmreclil op 95 jaar met evenredige vertegenwoordiging, dat vraag ik :»l» zijnde de algemeene a weuttcli van gansch de clicistcn dc- mocratie. Ook hoop Ik dal wij er wcl- u dra znllen in lukken, dal billijk eu bevredigend stelsel In te voeren. Daens in de Kamer, den 5 April 1895. In 1895 was dus het meervoudig stemrecht een billijk en bevredigend stelsel, volgens de woorden van priester Daens zelfin 1902 is de wind gekeerd en geeft priester Daens de hand aan den socialist Vandervelde, om datzelfde meervoudig stemrecht af te breken Voorwaar, het rijk van de politieke weer hanen is nog niet uit M. Richabd VAN ERTVELDE, lid der Kat holieke Jonge Wacht, die samen met MM. Ebne8ï VAN BRANTEGHEM en Fbans VER- LOES, veroordeeld werd om aan William Borre- mau de som van 10,000 franken te betalen, is Maandag namiddag aangehouden door M. Van Muylem, deurwaarder alhier. Ziehier in welke omstandigheden zulks plaats greep Daar geenen der veroordeelden bereidt is te betalen, zoo is M. Borreman begonnen met den lijfsdwang (6 maanden) toe te passen op M. Van Ertvelde, pasteibakker, Lange Zoutstraat. Nu, maandag nanoen liep de mare ouder de be volking dat hij vóór 6 uren in 't gevang van Den- Vonnissen 1 rr. den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuws tijdingen 20 cen tiemen per regel. Aankondigingen op de 3* blz.10 cen tiemen den regel. Annoncen op 4* bladz. worden bere kend volgens plaats ruimte. Voor de advertentiën buiten iie provincie Oost- V laanderen zich uit sluitend te wenden tol het Office de Pu blicity, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneer- (ieu hebben 't recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achter eenvolgens zal ver schijnen. Rucht- baai makingen in te zenden vóór 's Maan daags. dermonde moest aanwezig zijn. Hoe ongelooflijk ook, was 't maar al te waar. Om 2 «uren werd ter Groote Markt een stoet van honderden vrienden gevormd. Een openrijtuig, met twee paarden bespannen, verscheen met M. Van Ert velde, die gansch in plechtgewaad uitgedoscht was. Een luide hoerakreet galmde door de lucht Leve de Katholieken De geestdrift was on beschrijflijk. De stoet trok langzaam statie- waarts, onder de sympathie der bevolking Geen enkel liberaal was te hooron of te zien (Waren ze bang voor de volksmassa of voelden ze knaging van consciëntie of drukte hun dien Zegetocht het hart in Aan de statie van den ijzerenweg bevonden zich ook talrijke vrienden waaronder MM. M-L. Gheeraerdts, burgemeester, P. De Paepe, he velhebber van 't gewapend Pompierskorps enz.., verders do stedelijke politie, do bevelhebber der gondarmerie met eenige manschappen, om het volk op afstand te houden en eindelijk M Van Muylem, deurwaarder, daar aanwezig om de plichten van zijn ambt te vervullen. Tus schen haakje gezegd, we zijn zeker dat het M. Van Muylem pijn aan 't hert zal gedaan hebben. M. de deurwaarder vroeg dan aan M. Yan Ertvelde of hij bereidt was de som te beta len JVU/EJV galmde het uit duizende mon den, dat gansch het statieplein ervan dreunde. In de uaam der wet zijt ge miju gevangene 1 Vriend Richard werd aangehouden. Maar alsdan gebeurde iets gansch onverwachts. M. Ernest Van Brantoghem, als toeschouwer tusschen de menigte, werd de zelfdo vraag ge steld. Onze vriend Ernest, ver van ontroerd te ziju, ging eensin zijnen giletzak, alsol hij naar klinkende munt zocht, en antwoordde dan Mh Hij werd op zijne beurt aan gehouden. (Wij zullen hier het sohandige dezer daad niet besprekon deze onverwachte aan houding kenschetst genoeg de hatelijke liberale kremeiskliek 1!) Talrijke kennissen vergezelden de gevangenen naar Dendermonde. Rond 4 1/2 uren bood men zich in het gevang aan. Het Comiteit der Jonge Wachten de Broeders van de gevaugenen wer den binnengelaten. Het afscheid was grootsch én hartroerend Wanneer de poort voorgoed gesloten werd, nam vriend Richard zijnen hoed af eu dezen zwaaiende riep hij ons tot afscheids groet toe Hoe troostend voor ons, Katholieken, derge lijke harten, dergelijke helden in onze rangen te tellen Mochten onze Vrienden, met moed de dagen van ballingschap doorbrengen 1 In Aalst, kloppen, duizende harten van warme ver kleefdheid en bewondering 1 ln Aalst wordt U bij uwe invrijheidstelling een ZEGETOCHT bereidt, eene bntoo- giüg waarin het heilgezang der verlossing, de liberalen als een doodvonnis in de ooren zkl klinken Goede Vrienden, schept moo& In de beproeving wordt men sterk De Volksstem roept de onschuldige partij- genooten goeden moed toe en een spoedig weer zien Dan zal het feest zijn in Aalst Het gerucht loopt, datM. F. Verloes, derde veroordeelde, insgelijks binnen eenige zal aangehouden worden D. V. 16 Menoblweek. Verbodbïi kadbuk. herhaal uit de Fransche Revolutie d o o B Pel rus VAN NUFFEL. Nu, gevolg gevende aan uwe vragen, heb ik u te zeggen, dat mijn vader te neer geslagen ligt met eene verlamming, die hem het gebruik zijner ledematen teenemaal heeft ontnomen; het is hem onmogelijk zijne kamer te verlaten, zooals gij er u, overigens, zelf zult kunnen van overtuigen. Wat mijn echtgenoot betreft, hij staat pas op van eene zware ziekte, die hij, ten gevolge eener verkoudheid, zes weken geleden, had betraptthans is hij aan de beterhand. Doch ik geloof niet, dat hij, noch mijn vader, zonder gevaar naar een gevang zullen kunnen overgebracht worden, waar zij voorzeker de zor gen zouden ontberen, die hunnen toestand ver gen. Alles zal onderzocht worden, meende Bon- valetalleen een geneesheer, te mijner beschik king gesteld, heeft daaromtrent een oordeel te vellen. Maar gij zegt niets over uwe zonen, bur geres? Zijn ze hier?... Neen, mijn...., neen, burger, hernam de gravin geestdriftig twee maanden geleden ver trokken ze naar de jacht, bij eenen hunner vrienden, in de omstreken van Mans sinds veeztien dagen ontvingen wij geen de minste tijding van hen zoodanig dat het ons op dit oogenblik onmogelijk is te zeggen waar zij zich bevinden. Zoo dat ge houdt staan, dat zij op het kas teel van Lorgères niet zijn Ik verzeker het u, en ik ben bereid het te zweren, als ge dit verlangt. Onnoodig. Ondanks uwe bevestiging, zul len we gedwongen zijn, gansch het slot ea zijne afhankelijkheden te onderzoeken, ten einde ons te verzekeren of zij, alsmede alle andere ver dachte personen, er niet verdoken worden: sinds geruimen tijd, toch, is dit kasteel aangeduid als de gewone vergaderplaats van al de aristokra- ten des lands, die bijeenkomen met het eenig doel samenzweringen tegen de Republiek te smeden. Maar vooraleer tot de huiszoeking over te gaan, bid ik u, burgeres, of liever eisch ik voegde de commissaris erbij, op eenen toon om door de aan de deur staande soldaten te worden gehoord dat gij verfrisschingen doet geven aan het volk, dat mij vergezelt en vermoeid is van de afgelegde reis. De gravin gelastte aanstonds Magdalena, den kok en den spijsmeester te verwittigen staan devoets gehoorzaamde deze voedsterlingeDan keerde zich de kommissaris tot zijne mannen en riep hen toe Volgt deze vrouw naar de eetzaal, waar u een lekker eetmaal zal worden voorgediend, Ik laat u een uur vrij, ten einde behoorlijk uwen nooddruft te nemen naderhand zullen wij onze bezigheden hervatten. Intusschentijd begin ik met het opstel van mijn proces-verbaal en de rechterlijke ondervraging der gevangenen. In dien er onder u zijn, die niet verlangen aan het eetmaal deel te nemen, en wenschen als getuige mij ter zij te staan, ze kunnen blijven. Geen enkel soldaat vond trek in dit laatste aanbod allen waren er al te zeer opgesteld, eens te proeven van den wijn des graven en een goed stuk wild of eene sneê taart te eten. Zelf de hatelijke, wantrouwige Brutus oordeelde het voor hem overbodig het opstellen van 't proces verbaal bij te wonen hij kon trouwens even goed teekenen na de lezing ervan gehoord te hebben ook hotste hij vliegens met de anderen, achter Magdalena, den keukentrap af. Zoodra Bonvalet met zijnen geheimschrijver, een jonkman van rond de vijf en twintig jaren, alleen was, kwam hij in het salon weêr, sloot de deur met voordacht achter den rug daarna zyn hoofd ontdekkende en eerbiedig buigende, naderde hij de vrouwen, daar hij sprak Mevrouw de gravin, mevrouw de burggra vin, jonkvrouw Leonia, nu wij geen onbeschei den oogen tc vreezen hebben, weze het mij ver gund, u de eer te bewijzen, die uwen rang toe komt. Wilt mij de brutale taal vergeven, waar mede ik u daar straks bejegende, tegen miju hart, ik bezweer het u 1 ge weet, dat uwe en mijne veiligheid deze voorzorg vercischten. Alles is u vergeven, mijnheer Bonvalet, antwoordde de gravin met waardigheid. Aan gaande uwe taal en uwe doenwyze, die den rol van Republikaau u opleggen, ge moet er niets aan veranderen noch verduiken de aard der zending, welke gij op u naamt, vergt noch eer bied noch hoffelijkheid en betitelt gij ons als mevrouwen en gravinnen, toch zijt ge hier bin nen gedrongen om ons aan te houden en deze woonst, onder het ellendig- voorwendsel van verdenking of huiszoeking, te plunderen. Het oogenblik is slecht gekozen, mevrouw, om in al te wijdloopige uitleggen te treden, die mijne gedragslijn aanstonds zouden wettigen wij beschikken over weinige oogenblik ken, en indien wij dezen kostelijken tijd, die ik, door het verwijderen mijner troepen, de goedheid had u te schenken, moesten verliezen, bedenk dat zulks schrikkelijke gevolgen zou kunnen hebben, gevolgen welke ik uit al mijn vermogen wil verhoeden. Het was met dit doel, dat ik deze zending aanvaardde, of, rechtuit gezegd, af smeekte zonder dat ware ze toevertrouwd ge weest aan iemand anders, aan een persoon die u gekoord en gekneveld naar den kerker hadde gesleurd, terwijl ik gekomen beu met zuivere inzichten, met het voornemen u te redden Twijfel nietik heb de macht mijn woord goed te doen,... ten minste als gij zelf er u niet tegen verzet,.. Bonvalet sprak deze laatste woorden met klem. Mevr. Lodewijk en Leonia waren diep getroffen zij naderden de gravin fluisterden haar iets in het oor dezo bedwong een gebaar van ontsteltenis en zei tot haren ouden rent meester Wij aanvaarden de diensten die gij ons zult bewijzen, met ware erkentelijkheid wees dus zoo goed ons te veropenbaren wat gij te zeg gen hebt... Doch, voegde zij er onmiddellijk bij, den jongeling beziende, die Bonvalet vergezel de acht gij de tegenwoordigheid van dien j on- gen heer noodig om ons uwe verklaringen te stellen Verschooning, mevrouw, zoo ik in al de beslommeringen van mijn ambt, vergeten heb den jonkman voor te stellen. Het is mijn zoon Alfred. ('t Vervolgd).

De Volksstem | 1902 | | pagina 1