raws TAB KOZIJN POLIDOOR. 1 DE ROZENMAAGD Losgelaten. WIE HET AL&EMEEN STEMRECHT. 8" Jaargang. N' 572. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Zaterdag 19 April 1902. Inschrij vingsprijs Aankondi- gingsprijs. Aan onze werklieden. 4*md AbonnementsDrij I ▼oor gaaich België, franco t« huil, 2.60. Toor de vreemd# landen, 6,00. 6 centiemen het num- sier. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezon den te worden. Alle briefwiaielin- Ïen moeten den ijnedag avond op onze bureelen toe- E «komen zijn, het lad den woensdag avond terpers gaan de. Ongeteekende brieven worden in de scheurmand ge worpen. AJle postbureelen ont vangen inschrijvin gen, op alle tijd stippen van het jaar De onkosten dor kwijtingbriefjes zijn ten laste van den bestemmeling. Men Selieve, bij veran- ering van woonst, ket juist terechtwijs te zenden. fcrukkfr-Blttflmr Jan Dan Huffcl-Br flftrntt, Hapfllratraat, 13, te JUUt P£Wmgm Vonnissen1 rr. den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuws tijdingen 20 cen tiemen per regel. Aankondigingen op de 3* blz.10 cen tiemen den regel. Annoncen op dei* bladz. worden bere kend v olgensplaats- ruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost- Vlaanderenxich uit sluitend te wenden tot het OJtct de Pu- licit/, Rue de U Medelnne, Brussel. De geabonneer- den hebben 't recht een maal per jusr eene annonce van 6 regels te plaatsen, die viermaal achter eenvolgens zal ver schijnen. Ruckt- baarmakingen in te zenden vóór 's ftfaandaags. De liberalen waren met veel moed en goe- den ijver aan het werk gegaan. Hand in hand, j arm aan arm, zooals dat voor rechtzinnige bondgenooten betaamt, gingen zij met de soci alisten meetingen geven om in heel hel land eene machtige en onweerstaanbare beweging voor het algemeen stemrecht te verwekken. Het is eene aardigheid om te hooren hoe doctrinaire volksvertegenwoordigers de socia- listen afschilderden als de braafste jongens van de wereld, met de beste inzichten bezield en j onbekwaam om zelfs eene vlieg kwaad te doen. Van hunnen kant prezen de socialisten de edelmoedigheid hunner liberale medewerkers hunne volksgezindheid, hunnen onbaatzuchti- gen, verheven geest van rechtvaardigheid. 1 Maar lang heeft de ijver der liberalen niet i geduurd. Het ging met hen gelijk met eene oude vrouw die, maar moeielijk haren weg kunnen- de .vervorderen, haren zoon, een struischen maar drittigen vent, vraagt om haren arm in den zijnen te mogen hangen om daarin steun en verlichting te vinden. Zie zoo, zegt zij, nu zal het wel beter gaan. Maar nauwelijks hebben zij samen twintig stappen gedaan of reeds kucht het oude moedertje «och kom, jongen, laat mij maar los gij gaat mij toch veel te rap, ik ben al heel buiten adem, ik zal nog liever alleen stillekens achterna sukke len. Stillekens, zachjes aan, jongens ver maanden de liberalen. Maar, jawel dat zit niet in den aard van de socialisten, en het gaat zoo gemakkelijk niet zijnen aard zoo ineens af te leggen. Weldra was het hun onmogelijk zich in te toornen al- lengskens gingen zij harder en harder, spoedig was het draven, loopen, bok kesprongen ma ken, zoodat de liberalen hijgend moesten zuchten och, laat ons toch los, want uwe hulp doet ons meer kwaad dan goed. Bokkesprongen dat wil zeggen bedreigingen, opruiingen, baldadigheden, dynamietaansla- gen en wat dies meer. Dat kan wel in den smaak der roode revo lutiemannen en der heethoofden van de libera len vallen maar behalve die heethoofden zijn er zelfs in de liberale partij nog een aanzien lijk getal bedaarde en bezadigde burgers, wien orde, de vrede en de wettelijkheid nog meer ter harte gaan dan hunne bewondering voor de onsterfelijke liberale princiepen. Daarbuiten zijn er in de steden nog eene menigte kiezers, die eigenlijk geen princiepen hebben, en die alleen voor hunne nering be zorgd en bekommerd zijn. Als zij zich maar stil en rustig op hunnen handel kunnen toe leggen, dan is het hun om het even of de re geering katholiek of liberaal zij. Onder die soort nu van liberalen en nering doeners zijn er velen, die het bondgenootschap van de liberale aanvoerders met de socialisten met leede oog en aanzagen, en luid genoeg te kennen gaven dat zij in zulke voorwaarden met de partij der orde, met de katholieken aanhou den, dan hunne stem aan halve revolutionairen te geven. En de kiezing is zoo kort bij 1 Nog niet heel anderhalve maand zijn wij er van gescheiden. Helaas helaas h zuchten nu de doctrinai- ren, wat hebben wij gedaan Wij hoopten, door ons met de socialisten te verbinden, de katholieke regeering te kunnen omver smijten, wij meenden aan hunnen arm vaster en snel ler te kunnen voortstappen op den weg naar het bewind, en ziet, nu zouden wij nog meer kiezers van ons afkeerig maken dan wij er zochten voor ons te winnen, het scheelde maar weinig meer of, doodmoede en heel uit geput, gingen wij op de baan nedervallen, on machtig om nog op te staan. Wat bleef er hen nog anders over dan zich stillekens uit den arm der socialisten los te ma ken, en zoo goed of zoo kwaad zij konden hin kend en strompelend, voetje voor voetje voort te sukkelen. Nu beginnen zij op de socialisten te kijven en hun te verwijten dat zij zich in hun gezel schap nog niet fatsoenlijk gedragen konden. Maar te laat zijn. De getuigen van hun bondgenoootschap antwoorden hun dat zij zich met dat volk cok maar niet hadden moeten aanleggen en overigens dat zij zelf hun vroeger die brutale manieren geleerd hebben. Stem Koekoek. I. De liberalen Wie voert er strijd tegen de Kerk De Geus Wie maakte lasten zwaar en sterk De Geus Wie wilde rooven de ziel van 't kind, En vloog daarom van het bewind De Geus, de Geus, de Geus (bis) II. De Socialisten Wie versmaadt God en vaderland 't Sociaal Wie wil breken den huw'lijksband 't Sociaal Wie wil nog stelen den eigendom, En afschaffen het koningdom 't Sociaal, 't Sociaal, 't Sociaal 1 (bis) III. Dc Baenslsten Wie doet er mêe met 't Geuzenras Daensist 1 Verried zijn partij gelijk Judas Daensist Wie wil 't Katholiek brengen ten val, Door een schandalige cabal Daensist, Daensist, Daensist 1 ('bis) IV. De Katholieken Wie spaart ons geld alsook ons goed 't Katholiek 1 Wie werkt voor 't land met kloeken moed 't Katholiek Wie zorgt voor burger, werkman, boer, Verdient te blijven dus aan 't roer 't Katholiek, 't Katholiek, 't Katholiek (bis) (Het Vlaamsche Land.) Driesken de Nijper Uit de officieele statistieken blijkt dat eiken dag 6500 werklieden van den buiten met den ijzerenweg naar Brussel komen, en 4900 met de stoomtrams. Dat is gansch een leger Ook uit gansch onzen omtrek gaan eiken dag eene menigte werklieden naar Brussel hun brood verdienen. Maar voor die neerstige men- schen bestaat er een groot gevaar. De socialis ten hebben sprekers op de treinen aangesteld, die voor taak hebben door gesprekken, door lezingen en door het verspreiden van nieuws bladen de verleidende en verderfelijke leering der socialisten onder die werklieden te ver spreiden Dat die brave menschen op hunne hoede zijn, en naar de verleiders niet luisteren, die door vele beloften, door vele klachten, door niets te geven, enkel voor doel hebben den werkman ontevreden te maken, en wederspan- nig om hem verder in het ongeluk te storten. De volksverleiders, als ze zien dat ze met braaf werkvolk te doen hebben, spreken tegen de religie niet. Ze zeggen dat nopens dat punt ieder vrij is, maar 't zijn valschc leeraars, die hun echte leering verduiken. De socialisten hebben vrijdenkersbonden gesticht. Deze bonden hebben rot doel, den priester is de uur der dood van het sterfbed der socialisten te verwijderen, en dc burgerlij ke begraving der deelgenoóten, welke op hun sterfbed de HH. Sacramenten weigeren, op te luisteren met muziek en roode vaandels. De bond neemt geen deel aan de begraving van de leden welke zich op bun sterfbed bekeerd hebben en als christen menschen gestorven zijn. De socialisten, nageschreeuwd door eenige andere politieke die niet meer weten uit welk hout pijlen te maken, de socialisten dan ei- schen eene nieuwe uitbreiding van 't stem recht. België nochthans, staat aan de spits der lan den, waar het stemrecht op de breedste schaal uitgeoefend wordt. Iedereen die den kiesouderdom bereikt heeft en wiens rechterlijk boeksken zuiver is, wordt tot de stembus toegelaten. Het algemeen stemrecht bestaat, ofschoon bij - komende stemmen worden toegekend aan ze kere klassen personen geleerden, huisvaders, belastingschuldigen Slechts Frankrijk is ons op het kiesgebied vooruitmet Zwitserland staan wij nagenoeg gelijk maar Duitschland, Oostenrijk, Portu gal, Denemarken, Engeland, Holland, Italië, Zweden en Noorwegen komen achter ons. Hoe komt dat Omdat in al die landen, waar het zoogezegd puur en simpel in Yoe- ge is, de wet zoodanig veel bijkomende voor waarden stelt, dat heele klassen burgers, die in België recht tot stemmen zouden hebben, niet de stembus toegelaten worden. Frankrijk komt dan vooraan met zijn kies stelsel. Maar is dat land er te ongelukkiger om Heeft het puur en simpel bij onze Zui derburen al die weldaden en wonderen teweeg gebracht, die de socialistische raddraaiers hunne volgelingen voor de oogen doen de 00- gen doen schemeren Nergens is er meer haat en nijd onder het volk. Het zedenbederf heerscht er oppermachtig. De vrijheid ligt er aan banden. Zijne volksvertegenwoordigers, benoemd 1 door 't zuiver algemeen stemrecht, zijn om te I koopen voor een handvol goud, gelijk gealco- liseerden met eenen kapper genever de Pa- nama- en andere beruchte schandalen getuigen het. Het aantal faillieten en bedrieglijke ban- kroeten klimpt er zoo dapper als het aantal onwettige geboorten. De socialisten zullen aanvoeren dat die toe stand niet het gevolg is van het puur en sim- i pel kiesrecht. Wij stellen vast dat het puur en simpel dien toestand niet kon voorkomen, hem niet kon voorkomen, hem niet kan verhelpen, j Neen, het puur en simpel heeft niet kun- nen verhinderen, dat in Frankrijk niettegen- f staande de goocheltoeren der regeering, het eene tekort op het andere volgt. i Het puur en simpel bevat dus geenszins de heilzame hoedanigheden noch de geheime krachten die de rooden er aan toeschrijven. Hoogstens is het goed om misschien een half dozijn socialistische schreeuwers meer aan eenen Kamerzetel te helpen. 1 En zal 't land dan gered zijn -J - De politiekers, die het rptwren simpel j aanprijzen en eene soort revalenta arabica te- gen alle maatschappelijke en economische kwalen, zijn doodeenvoudig valsche profeten, kluchtspelers, kwakzalvers De Romeinen kenden ook de woelige da gen van kiezing, juist als wij. Pouipeï was in volle kiesstrijd wanneer het onder de lava werd bedolven, zoodat de namen der kandida ten, hunne beloofsbelijdenis en zelfs hunne karikaturen tot ons zijn gekomen. Te Pompei was er strijd tusschen drie kan didaten, Vatia, Prochelinius en Photin. Van de laatsten wordt gezegd dat het een goeie jongen was. De karikaturen stellen Photin voor als een klein dik mannetje, Proelinus, lang en mager en Vatia met een ossenhoofd en beken dat hi) niet al te slim was. Hoevele socialistenkandidaten zouden niet moeten met een ossenkop verbeeld worden. Men berekent dat de buitengewone poli- ciedienst, door de socialistische woelingen te Brussel veroorzaakt, aan de stad ongeveer 5,000 fr. daags kost. En de stadskas is al zoo goed voorzien. Een van de zeldzaamste klokken der we reld was onlangs tentoongesteld te Sl-Peters- burg. Zij was oorspronkelijk gemaakt voor wijlen hertog Karei van Brunswijck, die haar vermaakte aan het Zwitsersche Bondgenoot schap. Er waren niet minder dan vijf-en-negentig kanten aan dit kolossale uurwerk. Het wees tergelijkertijd den tijd op den dag aan op dertig verschillende plaatsen der wereld daarnaast de beweging van de aarde om de zon de standen der maan, de teekenen van den dierenriem, den loop over den meridiaan van meer dan vijftig sterren van het noordelijk halfrond en den datum naar Gregoriaansche, Grieksche, Mahomedaansche en Joodsche tijd rekening. Zoo fijn samengesteld was het werk stuk, dat het twee jaren vorderde om het in elkaar te zetten nadat de klok in afzonderlijke stukjes van Zwitserland naar Rusland was ver zonden Het gerucht dat in omloop was, als zou de regeering van zin zijn nog twee milicieklas- sen binnen te roepen, wordt gelogenstraft. Er bevinden zich thans ongeveer 35,000 man schappen onder dienst. Te Brnssel alleen be vinden zich 20,000 man onder de wapens, po litie, gendarmen, en burgerwacht meegere kend Aan 33,000 lijfrentmaatschappijen is uit betaald geweest voor premie van 2 fr. voor de 3 eerst gestorte frs. de som van 410,000. Aan het betalen der toelaag van fr. 0,60 is besteed geweest 1086,000 fr. Eindelijk, 175,000 pensioenen van 65 frank, zijn uitbetaald geweest, waarvoor 11,275,000 fr. noodig waren. Kortom, de uitvoering der pensioenwet van 10 Mei 1900 heeft eene totale som van 12 mil- lioen 771,000 fr. genoodzaakt voor het eerste dienstjaar. Donderdag avond, terwijl in de straten te Bruanel de woelingen plaats hadden, woonde citoyen Destrée, socialistisch volksvertegen woordiger, heel rustig de vertooning in den Muntschouwburg bij en verschiedene andere roode kopstukken zaten lustig geuzenlambic te drinken in eene herberg der Groote Markt. En ondertusschen vochten de simpele socialis ten voor het A. S. Een veekoopman van Antwerpen, had in Holland eene kudde van 60 schapen gekocht en wilde die vrijdag, langs het kantoor van Arendonck, invoeren. De veearts M. Huynen, die de dieren moest keuren, bestatigde dat de ze aan de pootziekten hadden geleden en wei gerde de toelating tot invoer te geven. Ja maar de schapen stonden reeds op 't Belgisch grond gebied en nu weigerden de Hollandsche tolbe ambten, ze terug in Holland te brengen. Alzoo waren de dieren ingesloten langs den eenen kant der Hollandsche en langs den an- 16 Mbhgelwerk. Verbodes babbdi. Verhaal uit de Fransche Revolutie DOOR Petrus VAN NUFFEL. Herkent mevrouw de gravin hem niet Neen?... Nu, geen wonder ook het is bijna tien jaren geleên dat gij hem de laatste maal zaagthij deed zijne studiën in het kollegie van Angers, en daarna was hij werkzaam in de stad, bij eenen notaris. Ik riep hem terug, om mij als geheimschrijver bij te staan ge kunt gerust op zijne trouw tellen: zijne gevoelens zijn de mijne; hij kent mijne inzichten nopens uwe familie en zal zelfs alles deen om zijnen vader te helpen. Hij is met mij gebleven, onder voorwendsel het proces-verbaal te schrijven dat ik hem moest voorzeggen doch ik ben van gedachte veran derd hij zelf zal de acte opstellen, terwijl wij ons onderhoud voortzetten. Alfred nam aan de tafel plaats en begon met geveinsde aandacht te schrijven. Bonvalet trok een blad papier uit eene tesch, toonde dit aan Mev. de Boisdesmares en vervolgde Hier hebben wij de onderrichtingen van hetComiteiteene der eerste schrijft mij vóór, al uwe papieren op te zoeken, de meubels te openen, waarin zij zouden verborgen zijn, ze in beslag te nemen, en na er den inventaris van op gemaakt te hebben, de stukken te nummeren, te teekenen en ze, in 't bijzijn van getuigen, in een gezegelden omslag te sluiten. Welnu, me vrouwen, verneemt hoe ik zinnens ben, mij van het eerste gedeelte mijner zending te kwijten gij gaat in allerhaast papieren en brieven uit kassen en laden nemen ge verbrandt alles wat u schadelijk schijnt en geeft my het overige terug, hetwelk mijn zoon zal opnemen. Ik zal u tijdens die bezigheid niet vergezellen ik blijf hier bij Alfred, alhoewel mijn proces verbaal luiden zal, dat ik het was, die tot het openen der kassen, tot de opzoeking der papieren over ging. Ge ziet, ik laat u de handen vrij, volkomen ▼rij- i Dergelijk aanbod getuigde metterdaad van een goed hart... Nochtans wilde mev. de Bois desmares die reeds het grootste getal brieven, van aard hen te verdenken, had doen verdwij nen, men verstaat genoeg om welke reden, de belangrijkheid van dit voorstel niet al te zeer op te nemen. Ik dank u innig voor uwe welwillendheid, zegde ze tot Bonvalet. Uw voorstel is ons hoogst aangenaam, alhoewel wij er niet kunnen van ge- nieten, vermits niets in onze briefwisseling, niets in onze papieren van aard is tegen eenen der onzen vijandige vermoedens te verwekken... Een beruchte minister schreef indertijd Geef mij drie regels geschrift van eenen man, en ik zal het middel vinden hem te doen han gen. n Gij hebt gelijk. Wij zullen van uwe toela ting gebruik maken, en zien of geene brieven meer in ons bezit zijn die zouden kunnen aanlei ding geven tot gewichtige beschuldigingen. Eene halve uur nadien kwamen de vrouwen terug en overhandigden aan den rentmeester een bundel papieren, hem zeggende, dat hij er naar goeddunken kon over beschikken, dat zij er eenige onbeduidende schriften der jonge de Boisdesmares hadden uitgenomen, vreezende dat deze, alhoewel gansch onschuldig van in houd, aanleiding zouden kunnen geven tot kwaadwillige veronderstellingen. Bonvalet nam het pak, zonder opmerking te maken, en het aan zijnen zoon, met last de pa pieren stuk na stuk in te schrijven. Mevrouw de Boisdesmares vroeg alsdan of er geen middel zou zijn uitstel te bekomen voor de overbrenging van haren echtgenoot en haren vader, gezien hunnen zorgwekkenden toestand. Dat zal zeer moeilijk zijn, meende de Kom- missarishet zou ons meer last veroorzaken dan de overbrenging. Vooreerst, de heeren zijn niet ziek genoeg om niet kunnen verdragen te worden, en dan, ik ben bereid het vervoer te laten geschieden in onze eigen rijtuigen, met al de noodige voorzorg, ten einde hen al te groote vermoeienis te sparen. Zoo niet, ware ik ver plicht u in hechtenis te nemen en op het kasteel eene gewapende bende achter te laten om de heeren te bewaken derwijze zoudt ge van hen gescheiden wezen en hun opdragen aan de onbe scheidenheid van lieden wier beleefdheid en eerlijkheid veel te wenschen overlaten. Als het zoo is, spreken wij er niet meer van, zuchtte Mev. de Boisdesmares ik wil niet gescheiden zijn noch van mijnen vader, noch van mijnen echtgenoot. Eene bede nog, heer Kommissaris nademaal ge u zóo edelmoedig toont, mag ik u smoeken, ons in geen vochti- gen, somberen kerker te doen opsluiten Maar, ge wordt in geenen kerker opgeslo ten, mevrouw een onderkomen is u voorbereid in het oud klooster der Benediktijnen, waar ge een talrijk gezelschap, bestaande uit menige kennis van uwen rang, zult aantreffen. En mijn zoon jammerde Mev. Lodewijk zou ik die moeten verlaten Zeg, Bonvalet, ik mag hem met mij medenemen, niet waar Strikt genomen, ware zulks niet onmoge lijk, doch op den huidigen stond valt het hoogst lastig. Meest al de cellen der weggejaagde kloos terlingen zijn opgepropt, en men was reeds ge dwongen de dienstboden van talrijke gevange nen weg te zenden, om plaats te maken voor nieuwe gekomenen. Indien uw zoon twee of drie jaar oud was, dan zou uw wensch geen verzet ontmoeten nu echter moet zijne voedsterlinge hem noodzakelijk bijblijven en deze ware een nieuwen, overtolligen last voor het Bestuur... Overweeg het goed, mevrouw is het voor ide gezondheid van uw kind niet beter, dat het in opene lucht blijft, dan in een naar gevang opge sloten te worden Na de huiszoeking, die ik, voor den vorm, ga doen, zal ik de deuren der bijzonderste vertrek ken toezegelen en als bewakers aanstellen va der Grisot en zijn schoonzoon, de echtgenoot der Rozenmaagd derwijze kunnen zij op het slot blijven en zal het Magdalena gegeven zyn, uwen zoon beter te verzorgen, dan zij het zou kunnen doen in het voormalig Benediktijnerklooster. Mevrouw de Boisdesmares deelde het gevoe len van Bonvalet, en mevrouw Lodewyk stem de er eindelijk in toe, heur kind te verlaten, op beding dat men het tweemaal ter week bij haar bracht. ('t Vervolgd).

De Volksstem | 1902 | | pagina 1