Bloedige onlusten in België. Voor onze Landbouwers. Wat men in den vreemde denkt. LUIBKECI1TS 'I'c Kriisscl. Te Geut. Te Geei*aai*d«I>ergen. Tc Antwerpen. In Borinage. In Luik. Te Boel- lu Henegouw. Te Thuln. deren kant der Belgische tolbeambten. Dit maakte natuurlijk op de grenzen eenige op- sc udding. Doch de eigenaar der schapen yoeg weldra aan de Hollandsche overheden e toelating vairze terug te mogen brengen "aar den stal, van waar zij kwamen. Dit werd eindelijk toegestaan. Uwen verkleefden kozijn, POLIDOOR. Le Journal des Débats, een der gezagheb bendste bladen van Parijs, schrijft het volgen de over de socialistische woelingen in Belgiö Indien men aan de vooruitstrevende partijen het recht niet kan weigeren, eene politieke propaganda te doen ten gunste hunner gedach ten, er kan toch maar eene stem zijn om de ontaarding dier propaganda in eene oproerige beweging te veroordeelen. 't Is aan de Kamers in volle vrijheid van geest beraadslagend, en niet aan de straat dat het toehoort over de kwestie (van het stemrecht) te beslissen. De onlusten te Brussel zijn bijzonder erg en hate lijk geweest. Er is inderdaad iets walgelijks in het schouwspel dier benden woestelingen, die in de voorstad Schaarbeek weerlooze agen ten hebben aangevallen en hunne bijna leven- looze slachtoffers nog mishandelen. Het is gelukig dat de regeering er eindelijk toe besloten heeft militaire maatregelen te ne men om den opstand krachtdadig te onder drukken. Wat zij ook moge doen om de orde te herstellen, zij mag bij voorbaat rekenen op de goedkeuring van alle verstandigen en on partijdige lieden, want het spreekt van zelf dat alle politiek zou onmogelijk worden, indien de partijen begonnen met de straat in opstand te brengen, ten einde de wetsontwerpen te on dersteunen, die zij in de Kamers voorstellen. Ongelukkig is het altijd eene gewoonte ge weest van wege de belgische regeering, zich te laten schrik aanjagen door de straatbetoo- gingen. Wat onlangs te Triest en te Barcelona gebeurd is, bewijst nogtans dat men, met een beetje krachtdadigheid, den in schijn drei gendsten oproer kan onderdrukken Om nog beter te doen uitschijnen wat soort van gespuis de woelingen te Brussel verwekt, zullen wij erbij voegen dat in een der huizen te Schaarbeek, waar de roode schoelies de po litieagenten achtervolgden, zij de meubels hebben doorsnuffeld en eene som van 180 fr. gestolen hebben. Dat is zeker ook voor het A. S. Wij moeten ook doen opmerken dat tot nu toe de regeering te Brussel en in de voorste den niet is moeten tusschen komen, 't zijn de burgemeesters die voor de handhaving der orde moeten zorgen en de noodige maatre gelen genomen hebben. Slechts in geval van dringend gevaar, komt de regeering met de troepen tusschen. Het zoontje'vau Menheer Spiegels is den eer sten van zijne klas geweest en ontvangt op de prijsdeeling de gouden medahe. Fier als een pauw stapt vader Spiegels met zijn manneken aan da hand over de straat, wan neer hem boer Luiörechts tegenkomt, die uit roept Aaah, menheer Spiegels, proficiat, zelle Dat moet uw vaderhart toch deugd doen, want 'k heb het dees jaar op de Paaschmarkt van Aalst ook ondervonden, toen mijn verken de medalie ontving. Over liet ïuesteu dei* fruitboomen. Wanneer behoort men de fruitboomen te mes ten Toen men de boomen plant, indien de grond niet vruchtbaar is, ofwel als hij uitgeput is van krachten. Waarom? Om aan den boom alle de noodige elementen te geven tot zij ne wassing. De volwassen fruitboomen moet men mesten 1° Als zij kwijnen. 2* Als de vruchten afvallen vooraleer rijpte zijn ofwel als zij hun gewooD wasdom hebben. 3* Als de boomen overlast zijn van vruchten. 4° Na een rijk jaar, 't is als de boomen zeer vele vruchten gegeven hebben. Bemerking. De vruchten der boomen die gekweekt zijn in al te vette gronden, zijn zoo aangenaam niet van smaak, dan dezen die grooi- en in min zwaar land. Het mest het best beschikt is voor fruit boomen is het volgende. I6 De afval van wol. Dat mest houdt lange tegen, en 't is zeer voordeelig voor de groote plantagiën. 2° Stalmest. Hetwelk men enkel mag ge bruiken toen het half verteerd is. Indien men het versch wil gebruiken 't moet langs blijven. Deze soort van mest is voordee- ligst voor de zandachtige gronden. 3® Vloeiend mest. Ten allen tijde mag men dat mest gebruiken, 't Is raadzaam te gieten in het qitkomen van't seizoen en alleszins is 't voorzichtig mengelen met water. 4° Het kalk. 't Kalk is terzelver tijde een goed mest, en een verbeteringsmiddel, 't Prik kelt insgelijks de boomen aan tot groeite. o® Chimieke vetten. Deze geven aan de boo men juist hetgeen hun ontbreekt. Daarom is 't noodzakelijk vooraleer er gebruik van te maken te zoeken, en te vragen, welke soort van vette past op zulk of geene plant en boom. Ziehier een algemeen begrip over 't gebruik van zekere chimieke vette. 't Gewicht is ge rekend op 10 vierkante meters grond.) Voor flauwe boomen, 500 gr. nitrate de soude 4 0 gr. scories, 600 gr. kaïnite. Voor boomen die redelijk dragen, 250 gr. nitrate de soude, 500 gr. scories, 100 gr. kainite. Voor boomen die al te fel en te vei zijn, 150 gr.,nitrate de soude 1000 gr. scories, 1000 gr. kaïnite. Ziitrrdn; :«voii«l Rond 9 ure werd do Jozef Stevensstraat door de jagers ver kenners ontruimd. De ontruiming gebeurde met kalmte en de menigte was van goeden wil. Betrekkelijk weinig volk bleef op de Kapelleplaats en den Zavel staan. Toen M. de burgemeester De Mot ten 9 ure ter plaats kwam was alles rustig, doch het duurde niet lang. Men begon met bouten en steenen te werpen naar de jagers-verkenners, die langs den kant der Ka pelleplaats de straat afsloten. Vervolgens werd er met eene oude kasserol, glasscherven en stuk ken blik geworpen. Een officier der jagers-ver kenners zegde op dit oogenbliktot eenen adjunkt van policie Indien een mijner manschappen gekwetst wordt, dan zal ik zonder verwittiging doen schieten. Op de Kapelleplaats stonden een groot getal straatbeugels en oen hoop schoelies, het schuim van de bevolking. Ten 9 ure 20 begon de policie de plaats vrij te maken de agenten gingen kalm te werk, den sabel in de scheè en de re volver in de hoos. Zij werden op gehuil, gefluit en steenworpen onthaald. De politie trok dan den revolver. Een bout viel naast een politieoffi cier neer. De officier loste, als verwittiging, een schot in de lucht. Het gepeupel antwoordde met revolverschoten. De gendarmen te voet kwamen langs do Ste vensstraat toegesneld zij chargeerden de mui ters in de Steenpoortnabij de Cellebroeders- straat werd er op de gendarmen geschoten. An dere pelotons gendarmen te voet kwamen toe- geloopon en in al de zijstraten werd er gechar geerd de straten worden vervolgens door eene rij jagers-verkenners afgesloten. De gendarme rie te peerd kuischte de Hoogstraat leeg. Men hoorde in alle richtingen en langs alle kanten schoten knallen. De policie deed de draukslij te- rijen en herbergen ontruimen en sluiten. Men hield de personen op straat aan en alwio wapens op zak had werd naar 't gevang gevoerd. Ten 10 ure was de Kapelleplaats heel en al ontruimd. Bloedige beteugeling. De rust scheen hersteld, toen rond 10 1/4 ure opeens een revolverschot in de Hoogstraat ge lost werd op een peloton gendarmen te voet, die aan de Tempelstraat stonden. Andere revolver schoten werden gehoord doch weldra hoorde men geweerschoten losbrauden Het waren de gendarmen die vuur gaven in de richting der Tempelstraat en er eene vreeselijke vernieling aanrichtten. Een man werd op den slag gedood een kogel had hem midden in het voorhoofd ge troffen. Men droeg het lyk, gelijkertijd met ee nige gekwetsten, naar het St-Pietersgasthuis. Een ander man werd doodelijk gekwetst door een kogel in het hoofd. Vier werklieden droegen den gekwetste op de schouders weg in de rich ting van do Kapelleplaats eene breede streep bloed duidde den ge volgden weg aan. Op den hoek der Joseph Lebeaustraat gebeur de er een akelig tooneel de policie wilde den stervende naar de gemeenteschool der Rolle- beekstraat overbrengen, waar eene ambulancie ingericht was. De werklieden die den man droe gen, riepen naar 't Maison du Peuple Een strijd om den gekwetste volgde. De ongelukkige die slechts met een gekleurd hemd en eene broek gekleed was, werd in de worsteling schier geheel uitgekleed, 't Was akelig om zieu.>Op 't einde behaalde de policie de bovenhand en de gekwetste werd naar de Rollebeekstraat overge bracht, waar hij weldra den geest gaf. Eenige oogenblikken later werd in de school der Rollebeekstraat een jonge man binnenge bracht die een kogel dwars door de borst gekre gen had. De wonde is uiterst gevaarlijk en laat weinig hoop op genezing. Zeudag avond. Van af 7 ure werd het Maison du Peuple ge sloten en al de lichten er uitgedoofd. Niemand, zelfs niet de leden der socialistische partij, wer den er toegelaten. Ondanks dezen voorzichtigen maatregel vormden zich samenscholingen in de Jozef Stevensstraat, waar nog geene policie te zien was. Leden van het bestuur van den socia- listischen bond kwamen hunne makkers verzoe ken weg te gaan. Niets hielp, en Vandervelde moest zelf de socialisten komen aantoonen dat zij zich aan een groot gevaar bloot stelden. Rond 8 ure trok Vandervelde de menigte met zich mede naar de Kapelleplaats. Daar gekomen klom Vandervelde op eene der vensters van de kerkde socialistische leider herinnerde de bloedige gebeurtenissen van zaterdag avond en maande al de socialisten aan stil naar huis te keeren en bezwoer hen alle botsingen met de ge wapende macht te vermijden. Eenigen juichten den spreker toe, doch velen protesteerden en riepen Wij willen niet betoogen, wij willen de slachtoffers wreken 1 n Vandervelde vertrok langs de Jozef Stevens straat, altijd gevolgd en omringd door eene sa mengepakte menigte. Men deed hem opmerken dat, zoolang hij er bij zou zijn, de groepen niet zouden uiteengaan. De socialistische leider wei gerde weg te gaan, met te zeggen dat zijne plaats was daar waar er gevaar bestaat en dat hij op den eersten rang wilde blijven. Doch, eenige oogenblikken later, toen Van dervelde en zijne socialisten de Regenciestraat naderden, werden zij door de gendarmen en de policie gechargeerd en namen ijlings de vlucht. Een mau werd door een sabelslag licht gewond. Het voorval had voor gevolg dat de jagers- verkenners der burgerwacht en de gendarmen te voet ter plaats kwamen. De betoogers en de nieuwsgierigen, waartusschen kinderen en zelfs vrouwen met busselkinderen op den arm, wer den ver van het socialistisch lokaal verdreven. Eenige chargen moesten nog gedaan worden en weldra kon het Maison du Peuple letterlijk door de gewapende macht ingesloten worden. Al de aanpalende straten werden door de jagers-ver kenners bewaaktde herbergen, in den omtrek, werden door de policie ontruimd en moesten ge sloten worden. Een aantal lieden werden tegen gehouden en de zakken doorzocht, om te zien of zij gewapend waren. De personen die in het kwartier woonden, werden door burgerwachten naar huis geleid eenige aanhoudingen werden gedaan. Patroeljos jagers-verkenners, vergezeld van am bulanciers en geneesheeren, doorkruisten het kwartier der Kapelleplaats. Ten 9 ure 30 werden al de straten die uitge ven op de Kapelleplaats en den Zavel, door de burgerwacht bezet. De Hoogstraat werd afgeslo ten tot aan de Tempelstraat, en de Trapstraat tot aau het Oudkoornhuis. De policie deed de herbergen van dit gedeelte der stad ontruimen. Vandervelde kwam terug naar het Marollen- kwartier en, met eenige getrouwen, doorliep de Hoogstraat om het gepeupel de kalmte aan te preeken. Eene afdeeling politieagenten, onder de bevelen van een adjuukt-kommissaris, volgde de groep. In de Blaesstraet werd er een steen naar den politieofficier geworpen, doch hij trof Vandervelde in den rug de man werd doods bleek, doch herstelde zich spoedig van den schrik. Van schrik gestorven. Tijdens eene charge, in de Blaesstraat te Brussel, vluchtte eene vrouw bij de aankomst der policie en viel. Toen men haar opnam, was zij dood. Het slachtoffer, Marie Van Engelhoven woonde in de St-Ghislainstraat, 70. Een persoon is eveneens van schrik gestorven aan de Beurs, ook tijdens oen stormloop der policie. Het is M. Emerick Jacob, Steenhouwersvest, Antwerpen. Maandag avond. Ten 7 ure stonden een paar honderd socialis- ten en nieuwsgierigen voor het Maison du Peuple. I De Hoogstraat en Kapelleplaats zagen zwart van i volk aan allo straathoeken hadden samenscho lingen plaats, groepen schoelies, met uitdagen de houding. Ten 7 1/4 kwamen eenige kompagnies van het bataljon belgische jagers post vatten voor het Maison du Peuple. De Jozef Stevensstraat werd ontruimd en al de aanpalende straten door bel gische jagers afgesloten. In de Samaritaanschestraat riepen eenige Ma- rollen, bij wijze van protestatie, Vive le S. U. Zij werden op do vlucht gedreven. Rond 7 1/2 ure kwamen de overige kompagnies belgische jagers post vatten op den koer der lagere ge meenteschool, .Rollebeekstraat. Terwijl het langs den kant der Hoogstraat nogal woelig toe ging en de policie, bijgestaan door burgerwach ten, verscheidene aauhoudingen moest doen, was het op den Zavel rustig. Een honderdtal mannen, eenige vrouwen en eene bende kwaê- jongens, 't uitschot van 't Marollenkwartier, wachtten daar op mogelijke gebeurtenissen. De ïust duurde daar voorzeker te lang en zulks beviel de straatbengels niet. Rond 8 ure vonden zij dan ook het middel de nieuwsgieri gen en ook groepjes socialisten, die zich op den Zavel bevonden, op de vlucht te drijven met voor de voeten van de dubbele rij belgische ja gers, die langs dien kant de Jozef Stevensstraat afsloten, een paar zevenslagers het gekend vuurwerk, af te steken De bengels gingen scherp fluitend loopen en riepen aan het adres van de menschen, die zij op de vlucht gejaagd haddeu Zotzotop de gekende laugge- rekte wijze, Buiten dit luimig voorval en hier en daar eenige onbeduidende botsingen was er in den omtrek nog niets meldensweerdig voorgevallen. Altijd zeker was het dat het getal nieuwsgieri gen veel kleiner was dan de vorige dagen. Het volk in de Hoogstraat was samengesteld uit de woelige menigte die daar en in de aanpalende gangen en straatjes huist. Ten 8 1/2 ure waren langs den kant van de Gerechtshoofstraat, Goudstraat, Madalenasteenweg en verder op in al de straten al de winkels en herbergen geslo ten. Buiten het Marollenkwartier zag men om zoo te zeggen geene menschen op straat. Dinsdag avond. Dinsdag namiddag rond 4 ure kwam eene bende van 150 werkstakers aan de Groote Fa briek, Zwarte Lieve-Vrouwstraat, om met den bestuurder te onderhandelen. Een detachement politieagenten heeft eene charge met den sabel gedaan en de bende uiteengedreven tot aan de Ridderstraat. Een der socialisten werd door een sabelslag licht aan den rug gekwetst. 's Avonds rond 7 ure verdrongen zich een 300tal socialisten en nieuwsgierigen voor het Maison du Peuple. Er bevonden zich slechts eenige policieagenten in de Jozef Stevensstraat de burgerwacht was in dc gemeenteschool der Rollebeekstraat en in het kommissariaat der Regenciestraat geconsigneerd. De policie hield hier en daar eenige moedwilligaards aau in 't bezit van een hunner werd eene scherpe vijl ge vonden. Vandervelde kwam ronl dit uur buiten het Maison du Peuple en hield meeting. Hij maakte aan zijne toehoorders bekend wat er in de Ka mer gebeurd was en noodigde hen uit zich ten 8 ure in de Nouvelle Cour de Bruxelles te bevinden waar eene groote meeting moest plaats hebben, alsook tegenwoordig te zijn bij de begrafenis der gedooden, woensdag morgend ten 6 1/2 ure. In de stad wandelden nogal veel nieuwsgieri gen rond nergens was een spoor van gewapen de macht te zien. Vele winkels sloten. Ten 7 1*2 ure brak een onweer boven de stad los en de geweldige stortregen dreef socialisten en nieuwsgierigen overal op de vlucht. Op een oogwenk was aan het Maison du Peuple geen spoor van samenscholing meer. Het onweer duurde tot 81/2 ure voort. Ondanks den plasre gen trokken van rond 8 ure groepen socialisten naar de Cour de Bruxelles om de meeting bij te wonen. Zij waren nochthans niet zeer talrijk. Ten 8 1/2 ure begon de meeting. In de stad was 't overal rustig. Men was in 't algemeen van gedacht dat de nacht rustig zou afloopen. Woensdag; avond. Ten 6 ure krioelde het van volk in en rondom het Maison du Peuple. In de drinkzaal wordt de zitting der Kamers druk besproken. Ten 6 1/2 ure werden de burgerwachten die van 's namiddags dienst gedaan hadden naar huis gezonden en in de verschillende gebouwen door andere korpsen vervangen. Ten 7 ure kwamen de jagers-verkenners bij een in het atheneum, Eikstraat. Er waren veel nieuwsgierigen op straat, doch alles was uiterst kalm. Ten 7 ure hadden op de Kapelleplaats talrij ke samenscholingen plaats, klaarblijkend groe pen werkstakende socialisten. Een tiental poli cieagenten handhaafden de orde. De rust werd evenwel niet gestoord. De Hoogstraat krioelde van volk, doch langs den kant van den Zavel was schier geen mensch te zien. In het begin der verleden week hebben eenige jagers-verkenners der burgerwacht van Gent, zich aan ergerlijke feiten plichtig gemaakt zij liepen met de kolven omhoog, manifesteerden met de socialisten en zongen revolutionnaire liedjes. Er is spraak geweest uit hoofde van die feiten het korps der jagers-verkenners te ontbin den, doch dit ware de onplichtigen straffen met de plichtigen. Er is dan ook besloten enkel deze laatsteu te treffen drie hunner zijn uit de bur gerwacht gesloten en vier anderen werden op de lijst dor jagers-verkenners uitgeschrabt. Zij zul len bovendien voor den tuchtraad te verant woorden hebben. Er was een aanhoudingsbevel uitgeveerdigd tegen den socialist Jan Samyn, in 1896 veroor deeld tot 10 jaar opsluiting voor moordpoging op den bestuurder van de fabriek La Lys ge pleegd, en die in 1898 voorwaardelijk in vrijheid gesteld was. Die Samyn was nu een der voor naamste leiders en woordvoerders van de gent- sche socialisten. De regeering heeft het besluit zijner voorwaardelijke in vrijheid stelling inge trokken. Samyn werd zondag namiddag aange houden. Zaterdag avoud heeft er te Gent geene betoo ging meer plaats gehad, doch zondag namiddag liepen de socialisten in benden rond. In den om trek der kazerne hebben eenige onbeduidende botsingen plaats gehad tusschen de soldaten en de deugnieten uit de buurt. Een soldaat werd door een messteek gekwetst. De troepen waren geconsigneerd van af 7 ure 's avonds. De policie heeft aan de statie een kerel aangehouden, die aan een kamaraad oen revolver liet zien. Zondag hebben de socialisten te Geeraards- bergen eene meeting gehouden. Toen zij de meeting verlieten, jouwden zij de gendarmen uit, doch deze joegen de bende uiteen. Het onaangename weer, een killigo motregen, zal waarschijnlijk velen der nieuwtgierigen en andere in-den-weg-loopors thuis gehouden hebben. Althans op het gewone uur waren er minder gapers aanwezig dan de twee vorige da gen. Toch was er nog veel volk te been, Maar... de bijzondere korpsen der burgerwacht waren op geroepen, en dat is voor veel menschen altijd eene attractie. Er waren door de policie ditmaal goede maat regelen genomen. M. Desguin vervult de functie van burge meester. Het was ook M. Desguin, die het verbod van samenscholingen teekende. De uitgang aan de statie was afgesloten, als ook heel de Keyserlei tot aan den Pschorr De policie en de groene jagers der burger wacht hielden de nieuwsgierigen op afstand. Vóór de statie stond M. Desguin, schepene, d.d. burgemeester, terwijl binnen de statie zich bevonden MM. de substituut Denyn, De Win ter, onderzoeksrechter, alsook de bevelhebber der gendarmen. Bij de aankomst van den gewonen trein, ten 6 ure 10, zag men MM. Tonnelier, Terwagne en Verheyen afstappen. Zij meldden dat de zitting der Kamer nog niet gedaan was en dat de ka tholieke volksvertegenwoordigers met den vol genden trein zouden komen. Met den trein van 6 ure 49 kwamen zij nog niet. Ten 7 ure 46 kwamen eindelijk de katholie ke volksvertegenwoordigers aan met M. Del- vaux. M. Van den Broeck wilde langs den gewonen uitgang de statie verlaten, doch de aanwezige overheidspersonen drongen er op aan dat zij langs den uitgang der koopwaren en in rijtuig zouden gaan. MM. Van den Broeck en De Winter waren vergezeld van hunne zonen en M. Coremans van zijne dochter. De steeds aangroeiende volksmenigte, die nog altijd aan de gewone uitgangspoort stond te wachteu, had er dus het wachten op toegegeven. De sigarenmakers en de metaalbewerkers heb ben dinsdag morgend den arbeid gestaakt. Aan de dokken is nog alleman aan het werk, alhoe wel de groene demokraten tot staking ophitsen. De bijzondere korpsen der burgerwacht waren 's avonds onder de wapens geroepen. Maandag avond werd te Berchem eene mee ting gehouden door liberalen en socialisten. De katholieken zijn naar de vergadering gekomen en er is een gevecht ontstaan, waarin een revol verschot gelost werd. Verscheidene socialisten werden duchtig afgeslagen. In al de metaalfabrieken te Hoboken waren er dinsdag nog al veel werkstakers, evenals te Hemixem en te Boom. De gendarmerie patrouil leert. Maandag heeft men te Quaregnon de ruiten uitgeworpen van de katholieke samenwerkende brood bakkerij, 's Namiddags kwam eene bende van 150 werkstakers van Cuesmes naar Ciply, de werklieden der vettenfabriek verplichten den arbeid te staken zij begaven zich vervolgens naar de werkhuizen Bernard, te Mesvin. Een peloton gendarmen dreef de werkstakers uiteen. Maandag namiddag kwamen talryke werksta kers van Cuesmes voor het arsenaal der avenue de Cuesmes, te Bergen, post vatten zij hadden eene roode vlag bij zich. Hunne tegenwoordig heid trok veel nieuwsgierigen aan. Op 't oogen- blik dat de werklieden van 't arsenaal naar hun werk kwamen, wilden de socialistische senateur Bastien en een socialistisch lid der bestendige deputatie, citoyen Caty, meeting houden. Op dit oogenblik kwam een peloton gendarmen te peerd in vollen galop aangerend en chargeerden met den blanken sabel de menigte. Eene alge- meene vlucht volgde en verscheidene personen werden omgeworpen en vertrappeld. Dinsdag morgend was de werkstaking alge meen in de koolmijnen van Borinage het getal werkstakers beloopt ongeveer 25,000, ,de me taalbewerkers, pottenbakkers, metsers, enz. in begrepen. De Boraios naar Brussel. Eene talrijke bende mijnwerkers uit Borinage heeft zich dinsdag morgend te voet op weg ge steld naar Brussel. De gendarmerie van Zinnik is opgerukt om hen tegen te houden. In Borina ge werden maandag nacht verscheidene u zwarte meetingen 't is te zeggen zonder licht, gehou den. De socialisten dreigen den spoorwegtunnel van 's Graven-Brakel te doen springen. In de stad Luik lagen dinsdag eenige fabrie ken stil. Te Verviers zijn er 4,000 werkstakers. Te Ans heeft eene bende woelmakers het werk doen staken in de koolmijnen van Patience en Beaujoncen van Fanny. Te Herstal is er enkel werkstaking in de Petite-Bacnure en in de Belle- Vue. Te Hoei zijn eenige fabrieken voorzichtig heidshalve gesloten. In de steengroeven van de vallei der Hoyoux ligt overal het werk stil. 500 man van het 14® liuie zijn aangekomen om de steengroeven te bezetten. Te Verviers ligt het werk stil in de tien kam- merijen en in 8 weverijen. Er zijn ook talrijke werkstakers onder de ijzérgieters en de schoen makers. in het arrondissement Hoei zijn m iandag ook gedeeltelijke werkstakingen begonnen, onder andere in de groeven van Ouffet, Anthines en Mondave. Deze werkstakingen werden veroor zaakt door eene bende van ongeveer vijftig groefwerkers van Anthines, die de werklieden het staken oplegden. Maandag namiddag, ten 4 ure kwam eene bende werkstakers naar de hui- denvetterijoQ van Régissa, waar zich vier gen darmen te paard bevonden. Deze werden spoe dig overmand en de werkstakers drongen in de fabriek en sloegen op den koer alles in stukken wat onder hun bereik viel. De gendarmen stormden den koer op, doch op dit oogenblik werden door de werkstakers verscheidene revol verschoten gelost. Een der gendarmen werd erg gekwetst, hij had een kogel in het hoofd en een andere in den rug bekomen. Een tweede gendarm werd door steenworpen en een messteek gewond. De ben de trok vervolgens op Hoei af. De policie heeft in deze stad al de hoopen steenen, kasseien, enz. doen wegnemen. In het Center is de werkstaking algemeen. Te Houdeng-Gcegnies is een soldaat aangehouden, die door de werkstakers dronken gemaakt was en die weigerde te gehoorzamen aan zijnen lui tenant. Te La Croyère is een soldaat, die een rood vlagskeaan zijne bayonnet vastgemaakt had en de Marseillaise zong, tot 7 dagen gevang en 6 maanden bijvoegelijken dienst veroordeeld. Te 's Graven-Brakel is de werkstaking alge meen in de fabrieken. Te Lessen zijn er 4,000 werkstakers in de fabrieken en n Te Quaregnon en te Frameries heelt men maandagavond telegraafdraden doorgesneden, en te Horuu twee telegraafpalen doorgezaagd. In den bassin van Charleroi waren er dinsdag 42,000 werkstakers. In verschillende fabrieken werd er nog gewerkt. De glasblazerijen liggen daarentegen stil, uitgenomen die van Morel. In de spiegelfabrieken is ook het werk gestaakt. M. Valère-Mabille, te Morlanwelz, heeft zijne werkhuizen gesloten tot 5 mei aanstaande. Men zegt dat verscheidene andere nijveraars der streek dat voorbeeld zullen volgen, 't Zjjn nu de werkstakers die staan te zien. De streek roud Thuin ontsnapt ook niet aan de werkstaking. Te Erquelinnes werd het werk maandag morgend gestaakt. Eene bende van ongeveer 400 werkstakers werd gevormd en be gaf zich op weg in de richting van Thuin. Overal op hunnen doortocht, dwongen de werkstakers de fabriekwerkers den arbeid te staken. Te Merbes-le-Chateau, Sart-la-Buissière, Solre-aan-Samber. enz. moest de arbeid stil ge legd worden voor de bedreigingen der werksta kers, doch te Lobbes werd de bende door de gendarmerie van Thum tegengehouden en uit eengedreven. De werkstakers die eene dreigende taal voer den, hebben op verscheidene plaatsen baldadig heden aangericht. Te Merbes-le-Chateau, onder andere, hebben zij het hekken van de werkhui zen Puissant ingebeukt en de werklieden ver- Te Anderleus hebben de werkstakers het

De Volksstem | 1902 | | pagina 2