Brie! van eenen werkman. DE ROZENIAAGD olaHiïb BOEKEN j i)e bevolking van Vlaanderen bereikt tegen- nummer. 8" Jaargang Zaterdag 26 April 1962. schrij- ïgsprijs CENTIEMEN w\ Aankondi- gingsprijs. De Grondwetsher ziening verworpen. Leest en verspreidt IX- Volksstem. Priester Daens en de Neringdoeners. VlEN EN StïEN. oaasmsutSDrüs gfcfisch Belfie, so U huil, 2.60. da Yreemdo m, 6,00. 6 emen hat nam- Pakken en even hoeven atv rij toegezon- te worden. briefwifiekm- moeten den deg avond op bureelen toe- men rijn, Bet den woensdag d terper» gaen- Ongeteekendc en worden in shenrmand ge en. Alle mreelen ont- en intchrijvin- op alle tijd en van het jaar e onkosten der ingbriefjesrijn laste van den mmeiing. Men re, by veran- g van woonst, list terechtwijs iden. ®nikhtr-llit«rDrr 3an Dan Mttfftl-Br «rnïit, SUprllegtraat, 13, tf 2Ul«t Vonnissen 1 rr. den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuws tijdingen 20 cen tiemen per regel. Aankondigingen op de 3* blz.10 cen tiemen den regel. Annoncen op de 4* bladz. worden bere kend volgens plaats ruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost- Vlaanderen zich uit sluitend te wenden tot het OJlce de Pu- blicité, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneer- den heboen 't recht ren maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achter eenvolgens zal ver- Bchijnen. Rucht- baarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. j woordig '293 inwoners per vierkanten kilometer. Als Frankrijk zoo bevolkt was zou het 157 milli- oen Frauschen tellen. 3p het oogenblik dat de werklieden der ste- opruien tegen dezen die hun met zoovele Idheid behandeld hebben, om ze het staatsbe- ur te ontrekken, zien de Vreedzame burgers j t genoegen op dezen neder die de sterkste dedigers van de orde en de steunpilaren van Behoudsgezind gouvernement zijn. Ik wil eken van de Boeren. Jok 't is met genoegen dat wij hier het oor- •1 mededeelen van een liberaal blad over die itenlieden, waarop koningen en staatslieden ijd hebben gerekend als op hunne sterkste 'dedigers. Jver eenigen tijd schreef M. Francois Coppée der Fransche Academie, een fraai portret j den Franschen hoer j De boer is de echte Franschman Tan Fran- jk, hij is opgegloeid op de plaats waar hij sproten is, gelijk de boom van de streek, ge- de eik, als het in Bretanje is, gelijk de olijf, het in de Provence is. Fouten en gebreken pit hij, zooals wij allen ook hebben waar hij waart veel beter dan de stedelingen de deug- a, die de kracht uitmaken van eau volk en 3 ras. Bij wieu vindt meu zoo ongeschon- i de gehechtheid aan den geboortegrond, de fde voor de familie, de eerbied voor de over- eriug, de moed in den arbeid, het geduld in t lijden, de lust voor de spaarzaamheid, de rvulling onzer maatschappelijkcn plichtHet in de diepte van het boerenland, dat de schat de wijsheid van ons Frankrijk begraven zijn. Maar als zulks waar is, wat moeten wij dan ibrijven van onzen Vlaamschen hoer Nu dat alle nieuwsbladen een wooid reppen er de ontvolking van Frankrijk, welke door de atste statistieken duidelijk bewezen wordt aaktoen liberaal blad eene vergelijking tus- hen Vlaamsch België en de landbouwstreken in het Fransche land, op de volgende wijze Over vijftien jaren berond zich Vlaanderen ,u een zeer benarden toestand. Van 1846 tot 1856 was het overschot der geboorten op de sterfgevallen slechts 1,4 per duizend inwoners, «aar op de Vlaanderens betrekkelijk armen bo lero woont een krachtig en manlijk volk, dat Hen arbeid niet vreest. Het heeft de opbrengst van dien bodem ver- neerderd door een krachtdadige en onverpoosde se schouwing geene groote nijverheid kunnende drichten heeft het alle slach van kleine en mid- ielmatige nijverheid te baat genomen. Niet genoeg grondstoffen bezittende, besteldt L het Vlaamsche volk in alle streken der we- ■eld het katoen in Amerika, het vlas in Rus and, de hennig in Indië, de zijde in China, het eder in La Plata, de caoutchouc en ivoor in Vfrika, en vertienvoudigt er de waarde van door Eunstigen arbeid Het Vlaamsche volk heeft de zon van het Zui len niet tot zijnen dienstmaar het bedekt hon- lerden hectaren met glazen broeikassen, waarin iet in alle jaartijden de zeldzame bloemen der reerkringen, alsmede sappige perziken en drui sen wint, die het vervolgens door gansch Europa :er markt brengt. Het hangt van Frankrijk af, wiens bodem zoo rijk en verscheiden is, dat wijnbergen, prachti ge stroomen en haven van eerste klas bezit, zij- 'A'at dunkt u daarvan, lezer Dat is het oor- de. 1 van een liberaal blad Wij voegen er bij dal men hetzelfde zou kunnen zeggen van gansch Vlaamsch België, natuurlijk met iets verschil, volgens de streek. Daar woont een krachtig en manlijk volk, zegt de liberaal maar hy vergeet er bij te voe gen dat bet een christen volk is in merg en been. Wat denken nu van vroegere liberale spreu ken, onder andere, dat bet Vlaamsche volk ver stompt is door de bijgeloovigheid Alte maal praatjes voor den vaak De Vlaamsche boer laat die wijze neuzen ka- zelen, Hij gaat voort met landbouw en kleine nijverheid en zorgt voor zijn huisgezin. Hij ge looft in een ander leven, bij vreest den moeite vollen arbeid niet, bij onderhoudt de tien gebo den, hij perst eindelijk de bewondering uit eene liberale pen, die hém verheft boven den Fran schen boer, nochrauszoo zeer geprezen door M. Francois Coppée. Donk aan zijn ond chrislelijk geloof en dank aan zijne Dietsche taal, is het Vlaamsche volk tot dusverre oulsnapt aan do onzedelijkheid zij ner Zni.lernaburen. Vlaamsche boer, n, opgepast Blijl't trouw aan uw verleden Blijft steeds uw Vlaanderen oorsprong waard Weest Vlaamsch van harten Vlaamsch van aard Weest Vlaamsch in uwe spraak en Vlaamsch in uwe [zeden. Met 84 stemmen 'egen 64, 't is te zeggen met 20 stemmen meerderheid, heeft de kamer vrijdag het voorstel van grondwetsherziening verworpen, of, juister gezegd, geweigerd dat voorstel in aanmerking te nemen. De grond wetsherziening is dus voorloopig begraven, en men begrijpt wel dat de beroepen der socia listen op den koning, dien zij anders |niet ge noeg kunnen beschimpen en belasteren, vruchteloos zullen zijn. 't Is niet na eene stem ming met zulke meerderheid door de Kamer uitgebracht, en te nauwernood eene maand voor de kiezingen in de helft van het land, dat de koning, tegen het gevoelen van de re geering en de meerderheid in, de kamers zal ontbinden. Dat de werklieden in de Walen nu ook aan den arbeid gaan en aan het kiezerskorps over laten op 25 mei aanstaande zijn oordeel te doen kennen over de politiek van de katholieke re geering en van de meerderheid. Priester Daens heeft, men weet het, eene overeenkomst gesloten met eenen Bond van zoogezegde handelaars en neringdoeners om 1 te zamen, bij de aanstaande kiezingen, eene i en zelfde lijst voor te dragen, j Priester Daens wil dus optreden als de ver tegenwoordiger niet alleen van de christen demokraten, maar ook van den geringen bur- gerstand. En wat doet priester Daens nu j Hij gaat, evenals de socialisten, de alge- 1 meene werkstaking aanpreken. Al de bladen van het land hebben dat deze week gemeld. Priester Daens ondersteunt en prijst diens volgens een maatregel aan, die de socialis ten zeggen het luidop rechtstreeks tegen de burgerij is gericht. En diezelfde burgerij zou priester Daens in de Kamer willen vertegenwoordigen Ook geen uilen zullen de geringe burgers zeggen, en tegelijkertijd zullen zij dien alle mansvriend eenvoudig wandelen zenden. Wij kunnen hun geen ongelijk geven 1 Mijnheer den Uitgever, mag ik aan uwe brave Lezers eens uiteenzetten waarom het nu revolutie geweest is, 't Heeft er op gew. est out aan 'l schotelken tï geraken. Liberalen, Socialisten en Daensisten kun nen het niet meer verkroppen, dat Belgie be stuurd wordt door eene partij, die door het stemmen van talrijke volkswetten er een hand je van heeft om zijne macht bij iedeie kiezing hernieuwd te zien, of zelfs versterkt. De groote koppen der geuzenpartijen, en ook die eener vreemsoortige deniokratie eischen nu voor leder man één stem. Zoo hopen zij eens meester te worden en hunne helsche plannen tegen Godsdienst Eigendom en Huisgezin te kunnen verwezentlijken. Alhoewel in vele landen men ons kiesstelsel benijdt, daar 't al gemeen stemrecht zooals in Frankrijk tot den ondergang leidt zet men het volk aan het niet op te geven, totdat hier ook die hervorming ingevoerd was. Voor niets wijkten zij achter uit, revolvers wierden uitgedeeld, dynamiet leerde men maken en dat allemaal om aan het gespuis dat zich daarvan bediende zooveel recht te geven dan den defstigsten burger van het land. Een man. Een stem 't is verleidend en wie niet nadenken wil, zou rap zeggen 't is recht- veerdig. Doch, hola In niet één goed huisgezin heeft de zoon van 21 jaar zooveel te zeggen dan de vader van 45 of 50 jaren. Ehwel, dit zou volgens de socialisten, daensisten en liberalen nu moeten veranderen voor wat betreft het kiezen der bestuurders van ons land. Zij willen den huisvader nu de stem afnemen die de katholieken aan hem meer gaven dan aan zijne pas geloothebbende zonen. Is dat recht Jong en oud, dom en slim, rijk en arm mag maar één stem hebben roept den trio van zeteljagers. Weihoe Is het niet om mede te lachen I Een mensch die geen a uit een h kent, een kerel die al wat hij verdient, verkwist en ver brast die moet zooveel te zeggen hebben dan mannen, die jaren en jaren studeerden en be kwaam zijn over wetten en alles te oordeelen Een gast, die altoos te lui was van te werken, die er behagen in vindt alles stuk te zien slaan, ten einde van roof en plundering te kunnen leven die moet zooveel macht krijgen dan de vlijtige mensch, die met slaven en zwoegen wat eigendom wist te bekomen Een laplan- der, die nooit iets te verliezen heeft, zou nu moeten zooveel stemrecht hebben dan een labrikant die honderden menschen 't brood laat verdienen, en dag en nacht voor 't behoud van zijn kapitaal en den goeden gang van zijnen handel bekommerd moet zijn 't land wel te zien besturen. Neen Vrienden, 't is niet uit rechtveerdig- heid dat men huilt, moordt en brandt voor één man één stem. 't Is om aan het schotelken te geraken. En dan Ja wat zou er gebeuren kwamen de socialisten boven Alle schoone wetten verdwenen geen soldatengeld meer of vrijwilligersleger Alleman naar de kazer ne Niet meer gepeisd om de boeren nog meer te geven voor af te maken beesten, zooals M. Bethune, en C,é vragen, de mijnwerkers gin gen voor. De burgerij, die nu lijdt, stierf dan I seffens uit. De socialisten, die reeds overal bazars en coöperatieven inrichten, waar hun- nen haring braadt, maakten dan overal staats- 1 magazijnen. Eigendom is diefstal, zeggen ze, 'i en buiten van vader, moeder, broeder of zus- I te, viel er nooit meer te deelen. 't Gouverne- ment zou schier alles inpalmen. Voor scholen zouden zij zorgen, doch de priesters en de catechismus werden er uit gehouden. Ja, beste Vrienden van De Volksstem, om 1 eens den beer te kunnen spelen hebben de socialisten en andere tistcn zulk leven ge- houden. En toch heeft het al boter aan de galg ge- weest I De katholieken hebben er zich boven i opgezet. Zij geven niet meer toe Er is bloed voor vergoten doch dat de op- stokers het op hunne rekening schrijven. De socialisten zijn de schuld, dat onze jon gens in't midden van 't werk binnen geroe pen werden en dat vele ambachten weeral stil moesten leggen. De revolutiemakers zijn de schuld dat in ons land duizenden en duizenden franken aan den handel onttrokken worden, nu iedereen was benauwd met dat gespuis in betrekking te komen en daarom bleef alleman stil te huis zitten. De oproerstokers zijn de oorzaak van alles wat er gebeurd is en welke door iedere mensch met een menschelijk hert afkeurt, en nooit zal vergeten. Vooruit, katholieken, houdt voet bij stek, dan zal er weldra rust en vrede in ons land zijn, en zullen wij wellicht voor altijd be waard blijven van een volk dat nooit de meerderheid mag hebben, daar zij niet gelij- ken om baas te sp.elen i En daarom roep ik voor het slot van mij- I nen brief Leve ons katholiek Gouverne ment Leve M. Woeste I Dat zeg en denk ik FRANS V. Fabriekwerker op den Tragel, I/S. Vien. De barbaren zijn aan 't werk geweest, hé Stien, in ons land Stien. Zwijg, Vien, als ge zulke gruweldaden hoort en ziet, zoudt gij al beginnen te peinzen dat de helle uitgebroken is. Vien. En 't zijn de kopstukken, de op hitsers van die monsters, die beweren dat zij moeten aan 't hoofd van 't land zijn, en België bestieren en geleiden Stikn. Belgis bestieren en geleiden, ja s verdorie I recht naar den afgrond... Vien. Waarom maken zij revolutie? Waarom moorden en branden zij Is 't voor algemeen stemrecht? Stien. 't Algemeen stemrecht is eenvou dig een voorwendsel, 't Algemeen stemrecht bestaat sedert eenige jaren in ons land, 't en is maar juist dat het wijsselijk gematigd is door de meervoudige stemmen. Wat zij eigentlijk willen is het gouvernement omver werpen, den koning wegjagen, de republiek uitroepen, en de commune van Parijs tot stand brengen. En die helsche plannen verduiken ze niet. Vien. En onze liberalen en valsche de mokraten doen mede met ilie afschuwelijke pelroleurscommunards en dynamitards. Moet ge daarvoor niet stekeblind zijn 1 Stien. Niet alleenlijk doen ze meê, maar zij zijn de schuld van al wat er gebeurt, niet rechtstreeks, neen, maar zijlings. Hadden de liberalen nooit geen verbond gemaakt met dat schoeljegoed, de socialisten en zouden nooit beproeld hebben wat zij tot nu toe hebben be gaan. Hunne plicht was de hand te Ieenen aan 't gouvernement en het bestier te ondersteu- nen, tegen den oploop van de revolutionnairs, en hadden zij dat gedaan die brigands en zou- den nooit den kop opgesteken hebben. Vien. 't Is geheel het gedacht, Stien, van 1 de groote parijsche gazet Les journal des Dcbats. Hoort hoe die schrijft De liberalen van België, na een moment te samen geloopen te hebben met de socialis- ten, zien eindelijk waar men ze naartoe ge- leidt, en zij houden stil op den boord van den afgrond. Maar daarom zijn zij niet ont- slegen van alle verantwoordelijkheid over de tegenwoordige onlusten, want de zede- lijke steun dien zij geleend hebben aan de socialisten heeft veel geholpen om de socios tot het geweld te doen overgaan. Stien. Zoo is het, Vien. Met het ministe rie te ondersteunen, zooals het hunne plicht is, en de roode moordenaars en brandstichters alleen te laten loopen, voorkwamen zij, al de wanorders en afschuwelijkheden, die gebeurd zijn, en 't zal hun vooraltijd tot schande gere kend worden verbond gesloten te hebben met de ergste vijanden van goed order. Zij zijn aan de schandpaal en voor altijd 't is een onuit- wischbaren schandestempel gedrukt op het voorhoofd onzer blauwe haaien. Vien. Haaien I 't Is met dien schand- naam dat ze door de socialisten zelf, hunne roode bondgenooten in de Kamers gedoopt zijn geworden. Ze zwommen achter den rooden zeerooversbootmet de hoop van de brokken te kunnen deelen. Helaas alles ontsnapt hun, en zij blijven met de schande. 17 Mengelwerk. Verboden nadruk. Verhaal uit de Fransche Revolutie DOOB Petrus VAN NUFFEL. Eèfis deze schikkingen genomen, werden de wachten binnen geroepen. Deze laatsten hadden weinig gading de eetzaal te verlaten. Het ge^ schiedde zooals Bonvalet voorzien had, enrffa eene korte huiszoeking, legde de Kommissaris tan het uitvoerend Bewind de zegels en noemde de bewakers, achterna deed men de aangehou denen in do rijtuigen zitten de portellen wer den gesloten, en weg vlogen de koetsen, met hunnen dierbaren last, naar het oud klooster.... De duur hunner gevangzitting ongeveer achttien maauden was het rampspoedigste tijdvak der Revolutie de dood van Lodewij k XVIhet oproer in Vendée, met zijne heldhaf tige veldslagen en zijne bloedige neerlagen het heerschend schrikbewind, datroemde op zijne schavotten, zijne guillotienmessen, zijne mitrail leuse, zijne theiligschenderijen, zijne godverge ten buitenspoiigheden en verdelgingen, zijne ijselijke moorderijen en het verkrachten van al les wat aan schoonheid, aan jeugd, aan on schuld, den roem van 't Fransch geslacht nog staande hield ziedaar de reeks gebeurtenissen, die eiken dag ontsteltenis en afgrijzen te midden der aangehoudenen kwamen werpen. Bij het on geluk der algemeenheid, waaraan de familie de Boisdesmares ruim deelnam, voegde zich nog de bange onzekerheid omtrent het lot der ge broeders Lodewijk en Leo. Al met eens galmde de tijding der schrikke- lijkste der onheilen. Na de ontvoering van Lodewijk XVI te heb ben zien mislukken, vooraleer dat ze zelfs een *plan van uitvoering hadden kannen op touw zet ten, keerden de edele gebroedejs in de Wester- terprovinciën weèr, waar te "dien tijde den op stand het hoofd verhief. Zij vatteden zonder ver wijl de wapenen en namen aan de beweging een werkzaam deel. Tengevolge der nederlaag van Mans, waar het overschot van 't Koninklijk le ger, in de hoop Bretanje Je herwinnen, zijne laatste krachten verspilde, wendden Leo en Lo dewijk de schreden naar den geboortegrond, brachten de bewoners van Lorgcres aau de mui ten, namen bezit van het voorvaderlijk slot en maakten er hun hoofdkwartier. Verscheidene te gen hen uitgestuurde legerkorpsen werden krachtig afgeslagen doch tenlaatste verscheen op het voorhof der burcht een bataljon soldaten aangeleid door eenen overste, die bovendien het hevel voerde over eene afdeeling ruiterij en een sterk geschut. Een bezet in regel had plaats. De belegerden vochten, de wanhoop en de razernij in het hart; een vleugel van het ge bouw bezweek vóór de scbrootbrakende muilen der kanonnen. De onmogelijkheid van eene zoo gevaarvolle stelling te behouden, inziende kozen de verdedigers het nachtelijk duister om te ont vluchten en, onopgemerkt, het nabijgelegen bosch te bereiken de Republikaansehe solda ten roken echter lont, vervolgden de Koniugsge- zinden en dooden het grootste getal der vluchte lingen Tusschen de gesneuvelden trof men eene vrouw aan, die in de armen een kind prangde en aan de borst hield zij en het wicht waren doodelijk getroffen. De twee lijken oplichtende, herkende men ze voor den zoon van Lodewijk de Boisdesmares en zijne voedsterlinge. De gebroe ders de Boisdermares zijn onder de dooden niet aangetroffen, hetgeen doet veronderstellen dat erin gelukten te vluchten moeilijk, evenwel, zullen zij ontsnappen aan de ieverige opzoekin gen tegen hen bevplen en albereids in uitvoe ring. De vorige zin is enkel den inhoud van het verslag dat opgemaakt werd door den bevelheb ber, met het bestoken van het slot de Lorgères gelast. Bonvalet, die met de vrouwen de Boisde- mares onafgebroken de beste betrekkingen on derhield, hen alle verzachtingen, zoo noodig in hunnen beweenlijken toestand, verschafte en hen op de hoogte hield van alle nieuwstijdingen, liet hen een afschrift van bovenstaande verslag geworden. Wij zullen niet pogen de grievende smart der ongelukkige lamilie af te schetsen. De jonge vrouw kreeg een zenuwaanval, zoo erg dat men haar leven vreesde de graal de Bois desmares verviel in eene sombere zwaarmoedig heid, die voorgoed den knak gaf aan zijne reeds zoo diepe ondermijnde gezondheid. De oude graaf de Lorgères alleen bleef schijnbaar onge voelig sinds eenigen tijd verkeerde hij in eenen staat van kindsheid, de voorbode eener nakende zinneloosheid, tengevolge eener beroerte, die hem bij zijne vervoering had getroffen. En toch was de galbeker nog tot den bodem niet geledigd. Nieuwe onheilen bedreigden van her het ongelukkig geslacht Het gruwelijkste oogenblik van t schrikbe wind brak aan 't was het tijdstip waarop den droefbefaamden Carrier, te Nantes, duizenden slachtoffers aan zijnen bloeddorst offerde, en daar de guillotien niet snel genoeg werkte, ze in de Loire liet verdrinken of in de meerschen van Maures door het hoofd schieten, terwijl het Re- volutionnair Gerecht, te Parijs, dagelijks, hon derden hooiden van het schavot deed rollen. El- ken dag werden medegevangenen der familie de Boisdesmares afgehaald en gestuurd, 't zjj naar Nantes, 't zij naar Parijs nieuw voedsel voor den beul Do beurt der afstammeliugen van het edel geslacht zou dra aanbreken Die beurt, ze was voor 's anderendaags aangekondigd, wanneer Bonvalet jonkvrouw Leonia bij hem deed roepen en haar zegde Tot gisteren nog, deed ik ongehoorde po gingen ten einde dit noodlottig oogenblik te ver dagen vandaag echter moet ik, met hartzeer, mijne onmacht inzien... Hemel ge ziet zoo bleek, heer Kommissa ris I Op het register staan uwe namen met een rood kruis gemerktde guillotien... Erbarming help ons kreet het meis je, daar zij vóór de voeten van den ouden rent meester neêrzeeg. Er blijft nog een middel, éen, om uwe la milie redden. O spreek mijn goede Bonvalet. Gij alleen zijt bij machte dit middel uit te voeren. Indien het van mij afhangt, welaan niets zal me te zwaar vallen... Vergt ge mjjn jong, onschuldig leven als bloedoffer Ik ben bereid het te geven, burger. ('t Vervolgd).

De Volksstem | 1902 | | pagina 1