NIEUWS ÏAN KOZIJN POLIDOOR. JTL- Mannen dic tot zo° laag sedaaid LUIBRECHTS Assisen van Oost-Vlaan- deren. Moord van Erembodegem. Te Cent. Rond Charleroi. In Luik. In Borinage. Te Brussel. ho!i>L-pN' Wat za' er 6ebeuren De kat- verkloektT"' J13"™" VcreeniSd dan °°"- vorenuk H S'ri'd' Za' st^er dan te. trouw worsteling opkomen, en het ver wonne„7"1We,deDkendeQn--h dJlZ ~En h°e anders. Stien? Wie nog met dTe IT2"051 b6Zit' zal wille" l0»Pe» verstand h nreVOlU-!emanneo En wiu' die de I I 1L'e za' z'in vertrouwen stellen uwe svvanzelaars, die voorde schim van de bla •Pn ,v"-" uc awum van aan Sterfe brieventesch, hun vaderland koopenV baanstr00P«^ wilden ver- z n hebben noodzakelijk het vertrouwen, van ren n?'/ ugLe e" «rlljke menschen verlo- Zij hebben nu schoon te zeggen Wij de tnd2°rerre nietgaan- en de schanddaden bekWd6 ngtndS kCUren W'J af >s laa' beklaagd g,j kondet en moestet die gevolgen zaam'ea' en,alies' ten anderen, is ugenoeg zaam voorzeid geweest. vtEN. Zoo is 't, Stien. De liberalen, met de 'h J omw'entelaars te ondersteunen en in bLan d Werke"' hebben Cenen misslag begaan, die zi, moeielijk zullen herstellen. uilLTl bl0edP,ek> die ziJ moeielijk zullen Congozeep."' gebrUlken ziJ een Seheel *Wp hebben geloopen met brand- vprt Cft Cn moordenaars> en met wien men anreet T VerCerd ZCgt he' woord. Dat zij nu de schande dragen van hun snood en onbezonnen gedrag. Hct blijkt van langs om klaarder, ke de partij is, in ons land, alleen bekwaam om België wijselijk te bestieren, en te bestie. ren, en te geleiden langs den weg van bloei voorspoed en geluk. Stien. Vraagt het tegenwoordig aan de burgers dergroote steden, aan de liberale zoo wel als aan katholieke, wie er maakt dat de affairens goed draaien, en wie er al met eens dien voorspoedigen loop van zaken komt stille e 'eggen, en zij zullen u wijzen op de sodalis- ten en hunne bondgenooten. Vien. - En vraag ook wie er den armen werkman gaat uithongeren, door de domme algemeene werkstaking, en wederom zal men wpzen op de eigenste uitbuiters, bedriegers en verdrukkers van het volk. Stien. O mochten alle weldenkende bur gers en werklieden tot eindelijk klaar zien in die zoo belangrijke zaak. VlEN; ware te wenschen Stien, voor 't welzijn en den voorspoed van ons volk en vaderland. kenzaal van oen gesticht overgebracht. prschillige roaiiifr-steerders zijn Zaterdag voor .Ir (-.rroctiomi". I. rechtbank van Brussel veroordeeld. j ken handelsbediend*- 26 jaar oud, drager van een revolver bevonden, 11 maanden gevangenis en 26 fr. boet. Een schilder, tijdens eene wooliug aangehou den, 3 maanden gevangenis en 2G fr. boet. Een goudsmid, die steeuen wierp naar de po- bcie, I maaad gevangenis en 26 fr. boet voor waardelijk. Een boekhandelaar, die de policie voor laf- faards uitschold, 15 dagen gevangenis en 26 ir. boet voorwaardelijk. Andere, voor smaad, 1 maand gevangenis. Toekomende week komt er nog een boel la- 1 wijt makers voor. De Union Syudicale van Brussel had verleden week een vertoogschrift aau den ko- uing gezonden, om hem te verzoeken tusschen te komen eu een einde te doen stellen aan den beloerden toestaud, die zoo nndeelig en gevaar lijk is voor den handel en de nijverheid van Bel gië. De koning heeft daarop het volgende doen antwoorden door zijnen sekretaris Zijne magesteit weet wol hoe zeer do onlus ten, die wij betreuren, nadeel veroorzaakt heb ben aan den handel, do nijverheid en al de klas sen der samenleving. De orde is de grondslag met alleen der openbare vrijheid, maar ook van s lands wolzijn. Een land, dat dit zou vergeten eo zich tot de regeeringloosheid zou laten ver voeren zou ophouden een beschaafd land te zijn. De regeering des konings, de oogen gevestigd op het heden en de toekomst, getrouw aan de na koming der grondwettelijke voorschriften, heeft voor plicht do politiek te volgen, die zij het nut tigst oordeel voor hot het welzijn on de rust des vaderlands. Gij weet hoe zeer de koning, bijzon der in het belang der nijverheid on dei- arbei dersklassen, verlangt Belgie meer eo meer zijne hulpmiddelen te zien ontwikkelen to midden der rust. n Uit den brief blijkt genoeg dat, hot ministe- riehet volle voltrouwen des kouiugs geniet en dat deze ten volle de politiek der regeerinv goed. keurt. Uwen verkleefden kozijn, POLIDOOR. Bloedige onlusten in België. Il LcilVGIl. J uitgekomen J.-B. Crab, 19 iaar oud. een lrncr«1 ito Verleden Zondag trok Luibrechts per ijzerenweg met zijnen oudsten zoon van 10 jaar oud, van Aalst naar Dendermonde. Tot Hofstade toe zaten ze alleen in 't komparti- ment en gedurig was klein Luibeken maar bezig aan bas 't spelen met zijnen cou I1ÜS<" pon. Op eens 't Hofstade stilstaande, ziet Lui brechts een ouden vriend naar zijn komparti ment komen en roept zijn zoontje toe Steek uwen coupon weg, gie stommerik, of die heer zal nog zien dat wij in derde klas zitten De gemalin van Edward VIII, komende van Kopenhagen, is donderdag door België ge reisd. Twee prachtwagons van den franschen Noorderspoorweg wachten te Esschen op de ko ningin en haar gevolg. De trein hield nergens •til en de reis naar Frankrijk werd gedaan langs Antwerpen, Meirelbeke, Kortrijk en Moeskroen. Daags te voren hadden de statieoversten ver trouwelijk bevel gekregen de baan op gansch den doortocht te doen bewaken. Op 't oogenblik van 't voorbijrijden van den trein werd het pu bliek in de verschillende staties niet toegelaten. De vier burgerwachten van Antwerpen, die verleden zondag in opstand gekomen waren tegen de policie, werden donderdag door den tuchtraad veroordeeld voor een dag gevang en 25 fr. boete en voor een jaar van den lijst der burgerwacht geschrabt. Zij zullen bovendien nog voor de boetstraffelijke rechtbank moeten verschijnen. De diensoversten van de banen en werken der Staatsijzerwegen zijn, op bijzonder bevel van het bestuur, verwittigd geworden dat zij geene werklieden voorloopige of op proef, meer mogen wegzenden voor lichamelijke gebreken, dan wanneer het zal bewezen zijn dat het gebrek het gevolg is van het slecht gedrag van den werkman (vechtpartij, dronkenschap, enz.) of bekomen is buiten werkelijken dienst, hijvoor beeld wanneer hij bij 't leger was ol voor bijzon- deren werkte, tusschen zijnen diensttijd in. De nadeelige gevolgen, welke de woelin gen der laatste dagen voor den handel en de nij verheid teweeg gebracht hebben, kan men ge makkelijk nagaan door de vermindering van het spoorwegverkeer.Op zekere spoorweglijnen is de dagelijksche ontvangt voor het vervoer van rei zigers en koopwaren verminderd met 7 tot 21 t. h., en zelfs tot 401. h. in het Center eu iu Bori- nage. Zekere Lucien Héry, 24 jaar oud, van Saint-maudë, had over eenige maanden van zijne grootouders uit er hand, als legaat iu leveu voor 100,000 fr. titels en weerden ontvangen. Deze onverwachte fortuin bracht het verstand van den jongeling op hol. Hij stelde zich altijd Toor dat men hem bestelen wilde en droeg daar om bestendig zijne fortuin op zich. Dinsdag be gaf hij zich naar het buitengoed zijner ouders, te Fontenay-sous-Bois, hakte eenige boomen af,' maakte een stapel en verbrandde voor 90,000 fr. titels en weerden. De ongelukkige loste zich vervolgens een revolverschot in'thoofden kwets-" te zich. Men heeft Lucien Dubois naar de zie- De zaak ten laste van Domien Arys, 26 jaar.metserdiencr te Erembodegem,beticht van zijne vrouw vermoord te hebben is dijn, atgeloopen Ziehier in welke omstandigheden de mis daad gepleegd werd Arys was in Mei 1900 getrouwd en had de twee kinderen zijner vrouw gewettigd. Sedert haar huwelijk was er op het gedrag der vrouw niets te zeggen. Arys werkte echter weinig en dronk veel en zoo kwam er ruzie Arijs mishandelde zijne vrouw, die verscheidene malen het echtelijk huis verliet, maar telkens terugkeerde. In November laatst echter, zette hij eens zijne vrouw buiten, verkocHt een groot deel van de meubels en vertrok naar de koolputten. Zijne vrouw ging weer bij hare ouders en ging werken in eene fabriek te Aalst. Arys kwam echer drie weken nadien terug, en vroeg aan zijne vrouw om weer samen te wonen. Maar gij hebt noch huis noch meubels, zegde zijne vrouw, dat kan niet zijn. Arys was misnoegd, 's anderendaags ging hij weer zijne vrouw te gemoet. Deze be vreesd zijnde, had aan eenen agent gevraagd haar te vergezellen, en Arys sprak haar niet meer aan. Den vrijdag 20 december, kocht hij in eenen winkel der Lange Zoutstraat te Aalst een groot mes, en ging zijne vrouw afwachten aan het Schalienhuis, waar zij moest voorbijgaan. Deze kwam weldra, vergezeld van haar nichtje Elmina Snel, 15 jaar oud. Hij ging met haar voortaan de Kapel van O. L. Vr. ter Muren, greep hij eensklaps zijne vrouw bij het haar vast met de linkerhand, en trok haar tegen zijne borst met de rechterhand, hield hij zijn mes. De vrouw riep om hulp en dan op eens Hij snijdt 1 Gendarmen, die eenige meters verder ach terkwamen, snelden toe. Toen ze ter plaats kwamen vonden zij de vrouw dood ten gronde liggen. Ze was de keel afgesneden het hoofd was half af. Arys werd aangehouden hij ver klaarde dat het hem niet speet zijne vrouw vermoord te hebben, maar dat het hem speet niet eerst den vader zijner vrouw te hebben vermoord Arys is tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Sinds vier dagen hadden te Leuven socialis tische betoogingen plaats, doch de orde werd met merkelijk gestoord. Vrijdag avond werd eene nieuwe betooging ingerichtde stoet door liep de bijzonderste straten van de stad, om zich naar de woning van M. Schollaert, voorzitter der kamer, St-Autoniusplaats te begeven. Deze plaats was door de burgerwacht bezet. De stoet verdeelde zich daarom in twee groepen. De eene groep trok laugs den St-Antoniusberg en wilde langs de Thienschestraat gaan om voor den Ka tholieken Kring te gaan betoogen, die door een peloton burgerwacht bewaakt word. De policie poogde vruchteloos den stoot eene andere rich ting te doen nemen zij werd door do socialis ten overmand, die ook de rij uitgezette schild- waenten doorbraken; het peloton burgerwach ten schoot op de betoogers eu zeven dezer laats- ten stuikten ten gronde een hunner was op den slag dood gebleven, de zes anderen waren erg gekwetst. Zij werden uaar het socialistiseh lo kaal Lc Prolétairc, Mechelschestraat gedragen. De tweede groep socialisten trok rond de plaats door do burgerwacht, aan de woning van M. Schollaert, afgezet, en keerde laugs de Poel- straat terug zij poogdeu door een peloton bur- wacht to dringen, die langs dien kant de St-An- toniusplaats afsloten. Zij werden, zoo het schijnt, schier rakelings gefusilleerd vier mannen wer den gedood en zes andereu erg gekwetst. De ge vallene,, werden ..ogenblikkelijk door hunne makkers opgenomen en eveneens naar hun lo kaal overgebracht. Het was ten 8 ure 45 dat de rij burgerwach ten, voor het klooster der Paters Jesuiten ge plaatst, doorgebroken werd. Eeaige ruiten wer den in het klooster der paters Jesuiten uitge worpen, in Justus Lipsius een raam beschadigd; in t gesticht van den Goeden Herder, in het klooster der Maricollen werden do ruiten inge worpen. De socialisten poogden verder de burgerwachten, die de woning van M. Schollaert St-Antoniusplaats, bewaakten, in den rug aan te vallen, en dan, geholpen door eene andere groep socialisten, die op de plaats stonden, in de woning van M. Schollaert te dringen. Van Langeudonck, die op eene groote pomp geklom men was, hield op dit oogenblik meeting op gemelde plaats. De bende socialisten, die de burgerwachten langs achter wilde aanvallen, was in de Broekstraat gekomen; daar botsten zij op eene rij van dertien burgerwachten, die den doortocht afsloten. Luitenant Coen, een katholiek, naderde de betoogers en zegde hun dat zij niet mochten vooruitkomen, om de wach ten niet in de pijnlijke noodzakelijkheid te stel len gebruik van hunne wapens temoeten maken. Voor alle antwoord preep men den officier bij de keel en ging men hem zoo te lijf dat de onge lukkige onbekwaam was zijn revolver te prijpen; met schier verdoofde stem kon hij nog vuur! bevelen. Elf woelmakers stuikten ten gronde. Dr Willems, geneesheer van het peloton, ging bellen bij de Broeders van Liefde om hulp te vragen toen hij terugkwam had de policie aan de socialisten bevel gegeven hunne gekwetsten weg te dragen. Vier waren gedood en zeven gekwetst. De socialisten, teneêr geslagen, door den schrik schier verlamd, droegen de elf slacht offers weg. 's Anderendaags nog zag men het bloed op de straatsteenend Dit alles gebeurde rond 9 ure of eenige minuten later. Onnoodig te zeggen dat de indruk door de bloedige ge beurtenis veroorzaakt, verschrikkelijk was. In de Thienschestraat gebeurden de zaken zooals wij ze hooger gemeld hebben. Daar was de bevelhebber een liberaal, M. Frére, nijve- raai hij heeft goed zijnen plicht gedaan. De schuld van dit bloedbad was de tamboer, die naar .Ie socialisten overgeloopen was, en hun verklaard had dat de burgerwachten niet schie ten zouden. Zaterdag avond zijn in 't geheel drie der ge kwetsten in 't gasthuis overleden allen hadden eenen priester gevraagd. Het getal ilooden be loopt bijgevolg acht. De vijf eerste lijken waren, zooals men weet, naar het Huis der Proletaren! Mechelschestraat, overgebracht, waar de socia listen, ten einde de menigte op te hitsen, ieder een vrij toebeten. Doch de burgemeester die, in den nacht alle samenscholingen van meer dan tien personen toegelaten had, gaf zaterdag mor- gend verbod de lijken langer tentoon te stellen. Het is op bevel van den burgemeester dat zon dag morgend ten 8 ure de begrafenis zonder mu ziek plaats had. De burgemeester werd zaterdag naar het mi nisterie van binnenlandsche zaken, te Brussel, ontboden. De arrondissementskommissaris M. Capellen, heeft alle samenscholingen verboden te Heverlé, "Wilsele en Herent. Zondag nacht werd de ordedienst door het leger gedaan. Er gebeurde niets, uitgenomen eene poging van Van Langendouck om te manifesteerende woelmakers werden door de gewapende macht uiteengedreven men zegt dat een der kerels nogal erg toegetakeld werd. Zaterdag nacht was de burgerwacht in de lo kalen geconsigneerd. Be slachtoffers. uitgekomen J.-B. Crab, 19 jaar oud, eeu kogel in deu hals J.-B. Ceusters, 40 jaar oud, werd bet schedelbeen door een kogel doorboord Ch. Vermunuig, 17 jaar oud, een kogel in den arm Dewyngaerde, 25 jaar oud, een kogel in de bi! en een in den rug Edouard Piot, 17 jaar oud, werd den mond door een kogel doorboord en een andere vloog hem dwars door de borstVictor Hendrickx, bijgenaamd Cravate, 30 jaar oud, kogel in de lenden, die de ingewanden doorboord heeft. Vier der ongelukkigen, Perdiens, Ceus ters, Piot en Hendrickx waren doodelijk getrof fen. twee deeden. Een der gekwetsten is zaterdag morgend over leden, namelijk Victor Hendrickx. Rond den middag stierf Ceusters. Twee andere gekwetsten ▼erkeeren in stervensgevaar. Eene proklamatle van den burgemeester. M. Vital De Coster, progressistische senateur en burgemeester, heeft zaterdag de volgende plakkaart op de muren van Leuven doen plak ken Medeburgers, Gisteren avond zijn erge en pijnlijke feiten voorgevallen. Het bloed heeft in de straten van Leuven gestroomd. De burgerwacht, aangesteld om de openbare orde te handhaven, heeft de pijnlijke zending te vervullen gehad, gebruik te moeten maken van hare wapens, om door den opstand niet overmand te worden. De houding der burgerwacht is onberispelijk geweest en ie dereen zal haar deze hulde brengen. Iedereen zal ook de verdwaaldheid van ze kere medeburgers betreuren. Door een gewet tigd medelijden vervuld, heb ik besloten intee- keningslijsten ten voordeele der slachtoffers neer te leggen. Ik hoop dat het vergoten bloed het laatste zal zijn. Ik doe een oproep tot de een dracht, en ik hoop dat deze oproep beter zal be antwoord worden dan de eerste. v Vital DE COSTER. De doodeu. Het is bij vergissing dat het overlijden van een zevende slachtoffer gemeld werd, Victor Hendrickx. De ongelukkige, aaugetast door eene longontsteking, veroorzaakt door de doorbooring der longen, lag zaterdag avond op sterven. Nog- tbans in den nacht verbeterde zijn toestaud en thans hopen do geneesheeren hem te zullen redden. Indien deze hoop zich verwezentlijkt, zal het getal slachtoffers zich tot zes bepalen! Hopen wij het. De andere gekwetsten, uitgenomen Willem Ferdiens, die den schedel door een kogel door boord werd, waren maandag aan do beterhand. Rechterlijke vervolgingen Er wordt gemeld dat verscheidene burgers van Leuven door hot parket vervolgd worden en binnen een paar dagen voor de boetstraffelijke rechtbank zullen moeten verschijnen, om zon dag of maandag kwaadwillige gesprekken ge houden te hebben over de officiers en de wach ten die deel maken van de pelotons welke het geweervuur van vrijdag uitgevoerd hebbeo. Dinsdag morgend werd te Gent het werk in al de fabrieken hernomen. in de glasblazerijen hadden maandag reeds 6,000 arbeiders het werk hernomen en in de metaalnijverheid was er ook gedeeltelpe her neming. Zoo er in vele koolputten nog niet ge werkt wordt, dan is het omdat de koienvoorraad zeer aanzienlijk is eu de besturen de mijnwer kers verzocht hebben, als zij toch staakten, maar in eens acht dagen thuis te blijven. Maandag morgend verschenen voor de boet straffelijke rechtbank van Luik, de kerels die verleden week te Luik aangehouden worden voor opstand tegen de policie of het dragen van verboden wapens. De uitgesproken straffen Jzijn zeer streng negen betichten werden verwezen tot gevangenisstraffen van 8 dagen tot 2 maan den gevang. Betichten, die nog geene veroor deelingen ondergaan hadden, kregen acht dagen gevang. Tusschen de veroordeelden bevonden zich een turk en een duitscher. Ziehier juist de namen van de personen, die vrijdag avond, tijdens de beteugeling van den oproer, gedood werden In de Thienschestraat werd de genaamde Pieter Jenssen, 16 jaar oud, gedood in dé Broekstraat bleven vier dooden Pieter Im- brechts, 17 jaar oud Pieter Janseghers, 36jaar oud Jan Govaerts, 22 jaar oud Marten Van lens, 38 jaar oud. Allen bleven op den slag dood. Het getal gekwetsten beliep 20; meest allen werden, na in de ProUtaire verbonden te zijn, naar hunne woning geleid. Acht, die erg gekwetst waren, moesten naar 't St-Pietersgastbuis gevoerd worden, namelijk G. Perdiens, 20 jaar oud, het hoofd door een kogel doorboordhet lood was langs den nek Het parket van Bergen is maandag namiddag te Flenu afgestapt, waar zondag nacht een erge aanslag gepleegd werd. Tot hiertoe onbekende kerels hadden zware ardninsteenen, die de borst- weering van de brug te Marescot uitmaakteu, op den ijzerenweg gestooten. Een werkman van den spoorweg zag gelukkig in tijds deze misda dige poging tot ontriggeling en kon de ramp voorkomen, die onvermijdelijk zou gebeurd zijn daar eene halve uur later een reizigerstrein Yoorbijstoomen moest. Te Quaregnon heeft men zondag nacht eene flesch met 700 grammen buskruit, met nagels doormeng!, op de vensterzuil gezet van het huis bewoond door Louis Boucq, metser. Aan de flesch was eeue lont van dertig centimeters vasthet geheel was gewikkeld in twee num mers van Le Peuple. De lont was aangestoken doch slechts half opgebrand. Had de flesch moe ten springen, do schade aan het huis ware groot geweest. M. Boucq zelf ontdekte het ontploffings- tuig maandag morgend, ten 6 ure. De man was, ondanks de bedreigingen der socialisten, verle den week aan het werk gebleven. Er is bijge volg eene poging tot wraakneming in 't spel. Het parket van Bergen is maandag morgend, ten 10 ure, ter plaats gekomen. De werkstakingen. Dinsdag morgend was in de koolmijnen van Borinage het werk nog maar gedeeltelijk herno men men is zeker dat er aanstaande week in alle putten met volle ploegen zal gewerkt wor den. In al de fabrieken is de arbeid reeds her nomen. In het Center ook is het getal werksta kers aanzienlijk verminderd. In de streek is alles rustig. In den bassin van Luik is de werk- staking geëindigd. Socialistisch schandaal. Een feit, dat alles overtreft wat men tot hier toe van socialistische huichelarij en lafhertig- heid had kunnen vermoeden, wordt verhaald door de Etoile Balge die zegt het verhaal aan eene zekere bron geput te hebben. Dinsdag 8 April verdween te Eisene, uit de woning zijner ouders, dejouge Henri M gebo ren den 10 April 1886. De vader, schil,lersgast, een brave en eerlijke werkman, vreesde een ongeluk oa richtte zich tot de polmie. Deze deed een onderzoek, maar ontdekte niets. Dan ging vader M., zelf op zoek en hij ontdek te zijnen zoon den 15, 's avonds voor het Mai- son du Peuple Hij sprak zijneu zoon aan en deze antwoordds dat hij aan t naanifesteereu was. Niet voldaan over dit antwoord eu terecht verontweerdigd, bracht hij hem uaar het poli- ciebureel van Eisene waar de jonge M., de vol gende ongelooflijke verklaring aflegde Ik verliet het huis mijns ouders den 8 April ten 7 ure 's avonds. Ik wilde, als nieuwsgierige' de zich vormende manifestatie bijwonen, volgde de menigte laags de Joseph Stevensstraat en kwam zoo in hetMaisou du Peuple Ik was in de herberg, toen iemand mij ter zijde nep en zegde Ziehier een geladen re volver. Wilt gij er u van bedienen tegen de po licie en de gendarmerie Voor eiken kogel, dien gij op hen afschiet zal ik u 1,50 fr. geven.' Alle avonden zult gij mij den revolver toonen en ik zal de afgeschoten kardoezen tellen eu u beta len. Daags nadien, voor het begin der betooging zal ik u dan weer e-m anderen geladen revolver bezorgen Ik aanveerdde die voorwaarden eu nam den revolver aan. Alvorens mij te verlaten raadde de beer mij dringend aan, op de gendarmen te schieten en op de policie, niet wanneer wij te genover elkander stonden, maar onder het vluchten, achter mij, om alzoo de sabelslagen te vermijden, die mij zouden kunnen worden toebedeeld. Ik heb eenmaal op de policie geschoten, den avond der zaak van de Keizei lijkesiraat, waar men eenen policieagent vermoord heeft. Het was op 10 April, eu een andere maal, Zaterdag laatst, op eenen officier der gendarmerie, tijdens de zaak der Hoogstraat. Denzelfden avond betaalde men mij in het Maisou du Peuple, 1,50 fr. pn- afgeschoten kardoes. Vervolgeus werd Henri M., nog ondervraagd over kamaraden, aan welke uien dezelfde voor stellen had gedaan. Hij duidt twee jongens van zijnen ouderdom aan, Henri G„ geboren in 1888 en Albert G., geboren in 1887, ook bei den van Eisene. Na het opgeschreven verhaal goedgekeurd en geteekend te hebben werd hij naar het paleis vanjusticie geleid, waar een aanhoudingsman daat tegen hem werd afgeleverd. Beide jongens werden spoedig gevonden en zij verklaarden dat men ook aan hen in het Maison du Peuple revolvers had willen ge ven om op de policie en gendarmen te schieten. Men zou hen voor eiken avond 5 fr. betalen. Beiden weigerden. Ook zij onderteekenden de verklaring en werden vervolgens met Henri M geconfronteerd, die ditmaal alles -introk en loo chende wat zijne kamaraden zeggen. Zij werden nu met drieën opgesloten en toen hoorde men Henri M., en Henri G., te samen spreken. Als men ons naar het Maison dn Peuple leidt, zegde de eerste, pas dan op dat ge den man niet aanduidt, die mij den revolver gaf en hom u wilde geven. Wij zullen naar St-Hubert worden gebrachtdaar zullen wij sparen en, als wij na twee jaar terug komen, koopen wij dyna miet en laten het gemeentehuis van Eisene springen. Maar gij, G., als gij geen lust hebt om naar 3t-Hubert te gaan, is er niets eenvoudiger dan u zinneloos te houden. Alle drie werden toen weer, uit de cel ge haald en door den onderzoeksrechter onder vraagd. Zij erkenden het bovenvermeld gesprek gehouden te hebben. Van den anderen kant bekennen de twee laatst aangehoudenen dat zij, even als Henri M dagelijks in het Maison du Peuple gingen eten en hun eten betaalden met het geld dat men hen gaf. Henri M., hierover ondervraagd, verklaart dat hij geld won met boodschappen te doen maar G., andermaal in zijne tegenwoordigheid gebracht logenstraft hem formeel. Deze zegt dat bijua alle jonge lieden die in het Maison du Peuple .kwamen, dagelijks geld ontvingen. Met eene zonderlinge eenstemmigheid verkla ren alle drie dat zij den man niet kennen, die de revolvers uitdeelde. De ouders van Henri M., zijn wanhopig De rader verklaart, niet geweten te hebben, dat zijn zoon zoo bedorven is. Hij had hem enkel naar het policiebureel geleid opdat men hem daar V eene goede berisping zou toedienen. Men oor- deele over zijne verbazing, bij het vernemen met welk gezelschap de jongen aangespannen was. Henri is de oudste van zes kinderen. Hij gaat dikwijls naar het Maison du Peuple maar maakt geen deel van de Jeune Garde

De Volksstem | 1902 | | pagina 2