Be socialisten gam flen berg al. DE R0ZENMAAGD Hoe ui de liesstrijl gaan ■IS TUI Ut POLIDOOR. r Inschrij vingsprijs 4-* XA Meimaandzang De Pensioenen. Leest en vcrsprcii!! De Volksstem. Voor de Franschman gingsprijs. Hoe zout in wijn veranderde Pietje van Meclielen. Abonnementsprijs ▼oor gansch België, (riuco te huis, 2.50. Yoor de vreemde landen, 6,00. 5 centiemen het nurn- mer. Pakken en brieven hoeven f vrachtvrij toegezon den U worden. Alle brief wisselin- Sen moeten den ijnsdag avond op onze bureelen toe gekomen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaan de. Ongeteekende brieven worden in de scheurmand ge worpen. Alle postDureelen ont vangen inschrijvin gen, op alle tijd- jtippen van het jaar De onkosten der kwy tingbriefj es zij u ten laste van den bestemmeling. Men Ïelieve, by veran- ering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. •ruhkfr-lltittffurr 3au b«n tlufftl-8t ®tuM, HUptllcutraat, 13, tt 2laUt Weêr in jeugdig maagd'lijk leven, Prijkt de ontloken moederaard' Met de geuren die er zweven, Met de schatten die zij baart, Met haar zang en zonnedreven, Schijnt zjj Eden's lentegaard. In de heil'ge tempelkoren, Biedt zij d'eersten bruidstooi aan Met die Moeder, rein geboren, Die ge in 't loovergroen ziet staan. En in maagden lichten gloren, Is het heil ons opgegaan. Maar die bloemen, hoe zij pralen, In de frissche feestgierland Maar die lichten, hoe zij stralen, In de geur'ge lustwarand 't Kan bij 't Maagd'lijk hart niet halen Dat van heil'ge liefde brandt. O dat bij dit nieuwe leven, Vlekkelooze Hemelbruid 1 Mij een liefde werd gegeven, Als uw Maagd'lijk Hart omsluit Rein zou 't Meilied tot U zweven, Met der Eng'len harpgeluid. De katholieken hebben voor goed den kies strijd geopend. Hunne kandidaten zijn gekend, en, naar wij hier en daar hooren, wel ont haald. De kiesvergaderingen op de gemeenten zijn begonnen. Hoe staat het met de tegenstrevers en wat zullen zij doen Hunne gazetten blijven stom gelijk karpels. Do liberalen zwemmen tusschen twee wa ters. De eene willen arm in arm gaan met de socialisten en de zoogezegde christene de mocraten, zij richten dan onder malkaar mee tingen in. De andere zijn benauwd en vinden het gevaarlijk eene publieke vrijagie aan te vangen met een goedje dat durft langs de stra ten zingen Geeft gij 't Stemrecht niet. Wij smijten met dynamiet. Die benauwdheid komt wat te laat. Immers heelt M. Vandevenne niet ingeteekend op de inschrijvingslijst door de socialisten geopend, om de kosten te dekken van hunne zoogezeide beweging ten voordeele van het algemeen stemrecht Waarom nu die vrees Is het voor de soci alisten of is 't voor de weldenkende liberalen Wij zullen dus nog eenige dagen in afwach ting blijven. De socialisten van hunnen kant en vragen niets beter dau te mogen in de arms liggen van de liberalen. Zij zouden, lij f en ziel er voor op offeren. Wat verschil van nu bij vroeger als zij een verbond voor eene onuitwischbare vlekke, voor eene eeuwige schande aanzagen 1 De derde betaling i"* semester van 1902 zal beginnen den 1° Juni en alles zal gedaan zijn voor den ia Juli. De Minister heeft besloten eene verandering te brengen in de betaling der pensioenen. De post betaalde tot hiertoe slechts op het vertoon van eene getuigenis van het bescherm- komiteit of der beroepskommissie. De oudjes moesten dit briefje gedurende jaren en jaren bewaren en men oordeele over de moeilijkhe den welke daaruit voortspruiten. Voortaan zullen zjj slechts een bewijs van hunne identiteit moeten toonen De minister van nijverheid en arbeid heeft, in antwoord op de vraag van een lid der Ka mer van Volksvertegenwoordigers, verklaard dat de belanghebbenden welke, na de jaarlijk sche toelagen van 65 Ir. bekomen te hebben, van woonplaats veranderen en het recht op pensioen in hunne vorige gemeente verliezen, nog eene nieuwe aanvraag mogen doen nadat zij mededeeling ontvangen hebben van het be sluit waardoor het Beschermingscomitelt hen in de gemeente van hun vorig verblijf uitge^ schrabt heeft. Deze verklaring is van het grootste belang dengenen die zich in dit geval bevinden, zijn dus niet van hun recht op de toelage van het tegenwoordig jaar vervallen omdat zij ver waarloosd hebben eene nieuwe vraag in te die nen vóór 1 Januari. Het tijdstip waarop de veldarbeiders naar Frankrijk vertrekken, nadert snel zelfs zijn er nu reeds veel naar de steenovens vertrok ken doch de massa gaat gewoonlijk met het begin van de maand Mei weg. Met het oog op de talrijke moeilijkheden die bij gebrek aan schriftelijke verbintenisseu, tusschen onze Franschman en de fransche landbouwers oprijzen, heeft het bureel van het Beschermkomiteit der tijdelijke Uitwijke lingen formulen van werkkontrakten doen drukken, opgesteld iu de beide talen, en ge schikt naar de kontrakten in Frankrijk in voe ge. Er zijn twee verschillige formulen, een voor de steenbakkers en een ander voor de veldar beiders. Reeds zijn er op sommige gemeenten door tusschenkomst van het Beschermkomiteit zul ke formulen aan de Franschman uitge deeld. Daar het ons onmogelijk is geweest de ver- i schillige parochiën, waar Franschmans zijn te bezoeken, berichten wij bij deze de per- i sonen dier parochiën, die zich met de Fransch- mans bezighouden, dat zij ten allen tijde die formulen mogen vragen aan den schrijver van het Beschermkomiteit, den Heer Louis Du- prez, Oudburg, 34, Gent. Het Komiteit. Vonnissen 1 rr. den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuws tijdingen 20 cen tiemen per regel. Aankondigingen op de 3* blz.10 cen tiemen den regel. Annoncen op de 4* blad 7.. worden bere kend volgens plaats ruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost- V laanderen zich uit sluitend te wenden tot bet Office de Pu blicity, Rue de la Madeleine, Brussel. De gcabonneer- den hebben 't recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achter eenvolgens zal ver schijnen. Rucht- baarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. wereld eeu erg benijdenswaardige positie mag heeten, maar wie minister in België is moet, ge lijk eeu Zweedsck vakgenoot mij zeide, wel ie mand zijn op wien al het lawijt en geschimp om eu togen hem, evenveel invloed hebben als eenige speldeprikken op een olifant Een zoo danig man schynt de minister de Smet de Naey- er te wezen. Kalm, onschillig liet hij in de stormachtige zittingen alles langs zich gaan, zich geen oogenblik opwindende, geen spier ver trekkende, toen een der socialistische afgevaar digden dreigdend en schreeuwend vóór zijn bank kwam staau... Er bestond een lawaai dat ie mand hooren en zien deed vergaan. Voor jour nalisten die gewoon zijn aan het volgen der be sprekingen in de Brusselsche en Parijsche Ka mers, was dit zeker niets beteekenend, doch voor journalisten, zooals ik, gewoon aan kalmer parlementair gepraat, was het nu eu dan een Poolsche landdag. Een voerman van een kalkoven bij Ren- hrm bracht een paar dagen-geleden eeu lading steenen weg. Voor zijn kar liep een afgebeuld peerd, dat op den weg naar Rennes herhaaldelijk door den voerman hevig geslagen werd. Nadat de vracht te Rennes was gelost wildo de man het dier uitspannen, toch het ging op hol en reed in volle vaart de stad in. Eenige 1 voorbijgangers gelukten er in, het dier tot staan te brengen en het peerd liet zich kalm terug- breugen, maar nauwelijks zag het den voerman, vatten en de andere die aangespoeld waren, - .q de kwam aangeioopen, waren wijn. t 1 0f pakte hem met de tanden in de borst, eene in de heele buurt welke den kop tegen mij recht gehouden heeft eu die gebleven is waar hij was, placht Pietje te zeggen, en dat is de toren van Sint-Rombauts, tegen deze zal ik het moeten verliezen, lachte hij in zijn vroolijke luim. De goede man heeft waarheid gesproken, Pietje is gevallen en de toren staat nog. Maar Pietje is gevallen in een gezegenden ouderdom van elk gekend en bemind, omdat de ouder dom eene eerekroon is op de wegen van eer lijkheid en gerechtigheid. Dit wonder is met Paschen in het zuiden van het eiland Wight vertoond. Op Paasch zondag strandde daar een Fransche brik uit Fécamp,. op weg naar New-Foundland. Daar het schip niette redden was, werd de lading, welke vol gens den kapitein uit vaten met zout bestond, aan land gebracht en op het strand geborgen. Des avonds ging den wind om, het schip werd stuk geslagen en de overige vaten spoel- denaan land. De strandbewoners waren er schielijk bij en een hunner zette een heel ver baasd gezicht toeij hij het vocht, dat uit een reet van een der vaten liep proefde, het smaak te niet naar zout, maar naar alcool. Inderdaad dat vat bleek bij nader onderzoek cognac te be- Wat er ook gebeure, de katholieken staan gereed en veerdig. Eensgezind en met ver dienstelijke mannen gelijk de vijf voorgestelde candidaten mogen zij stout den strijd door drij ven en met zekerheid den zegepraal te gemoet loopen. Talrijk zijn de feiten, die bewijzen dat de socialisten stillekens aan, maar zeker den berg afgaan. 1. Te Luik, bij de kiezingen voor den Ar beidsraad, werden de socialisten gekozen slechts in 6 afdeelingen, terwijl de anti-socia listen den zegepraal behaalden in 10 afdeelin gen. 2. Verleden Maandag werden, in den Bori- nage, de socialistische sprekers op verschillen de meetings uitgejouwd en beleedigd door de mijnwerkers. 3. Te Brussel is er twist in het socialistisch huishouden, de werklieden verwijten aan de hoofdmannen dat zij door dezen niet geraad pleegd werden over het eindigen der werksta king. Op 4 Mei wordt een Congres gehouden om alles te trachten weêral aaneen te lappen. Al die feiten hebben eene groote beteekenis. De stad Mechelen heeft haren oudsten bur ger, Mijnheer Pietje Van der Ouwera, verloren. Pietje heeft eer aan zijne zaken gedaan, van iedereen was hij gekend en elk achtte hem. God heeft hem een lang en gelukkig leven ge schonken en ofschoon hij 95 jaar op zijne kruin droeg, was hij op het einde zijns levens 1 een rap en genoeglijk man. De naam van Piet Van der Ouwera zal te Mechelen in zegening blijven, barbier en baarkapper van zijn 15 jaar j heeft hij op dit lang tijdstip eene uitgestrekte clienteel onder mes en scheer gehad. Daar j Pietje de trouwe barbier en haarkapper van de Seminaries was, zal het op geen honderden 1 te bepalen zijn hoeveel jonge livieteu en pries ters hij ouder de scheer heeft gehad op dit tijd stip. Wat men met zekerheid van hem zeggen kan, is dat hij opvolgentlijk 4 Aartsbisschop pen van Mechelen heeft geschoren en als klant heeft gehad, te beginnen met Mgr. Graaf de Mean, welke van 1817 tot 1831 den zetel van het Aartsbisdom bekleedde, verbolgens de Aartbisschoppen Sterckx, De Champs en deu tegen woord igen kardinaal Mgr. Goossens. Uit deze omstandigheden blijkt dat er wellicht geen enkele priester in het Aartsbisdom van Mechelen is, die Pietje Van der Ouwera niet gekend heeft. Gedurende het lange tijdstip dat hij als barbier en coiffeur onder de schaduw van Sint-Rombauts toren werkzaam was, en kalm en gelaten al de ontstane onweersbuien over zijn hoofd liet vliegen, zag hij n ver schillende burgemeesters op het stadhuis bren gen en er ook weer afüegelen, er is er maar De Paasch maandag onderscheidde zich dan ook door buitengewone opgewektheid onder de eilanders, die zich trouwens haastten de vaten waar zij konden te verbergen, zoodat de feestvreugde nog dagen lang voortduurde. De kapitein en zijne bemanning hadden zich in- tusschen ijlings uit de voeten gemaakt, want ook de geheele geborgen lading bestond uit wijn en cognac, die zij als-zout hadden willen binnensmokkelen Ter gelegenheid der beroerde tijden, welke wij onlangs in Belgenland beleefden, zijn talrij ke vreemde dagbladschrijvers naar Bru»«el ge- ktmen om aan hun blad verslag te leveren over de gebeurtenissen. Een dezer dagbladschrijvers doet in het Algemeen Handelsbladvan Amster dam, de volgende bemerkingen. Ik geloof niet dat minister zijn ergens ter lichtte hem van den grond, wierp hem vervol gens tegen de straatsteenen en ging ten slotte op hem liggen. Een groot aantal personen moesten al hunne krachten aanwenden, om den voerman uit zijn gevaarlijke positie te bevrijden. I)e toestand van den man is zeer zorgwekkend. Volgens opgaaf is de koffieoogst iu j Brazilië in 190i zóó overvloedig geweest als nooit te voren en Havre was er de grootste afne- i mor van. In gewone tijden brengen de schepen van de Char geur s Réunis alle koffie naar Havre over, doch het vorig jaar moesten voor dat doel I bovendien nog een groot getal andere schepen bijaangeworven worden. In het geheel werden 3 millioen balen koffie te Havre ingebracht, de grootste hoeveelheid welke ooit in eene haven bijeen geweest is en even groot als de geheele voorraad in de Ver- eenige Staten. De betoogingen beginnen eene besmettelij ke ziekte te zijn. Zweden en Noorwegen vol gen nu het voorbeeld van België. In heel het land hebben zondag groote mani festaties plaats gehad voor het algemeen stem recht. Te Stockholm had in den namiddag eene bot sing plaats tusschen do politie en de menigte die de lijnen wildo breken, onder het geroep Naar het kasteel 1 (het koninklijk paleis). Een korps troepen bezet nu de brug die naar het kasteel leidt. De policie trok den sabel eu kwetste verscheidene personen. Do socialistische leider Brantir heeft ver scheidene redevoeringen gehouden. Te Malmoê namen 15,000 personen deel aan de betooging. Vrijdag morgend is in al de koolmijnen van den omtrek van Bergen de arbeid herno men, zoodat de werkstaking in gansch Borinage geëindigd zijn. 18 Mbngelwekk. Veeboden nadruk. Verhaal uit de Fransche Revolutie D O O B Petras VAN NUFFEL. Een offer zóo groot eischt de redding niet, jonkvrouw. Het volstaat, dat gij u verwant met eene familie, die machtig genoeg is, het leven der uwen te sparen. En gij alleen, ik herhaal het, hebt hun geluk in de handen. Verklaar u nader. Wilt ge mijn zoon huwen Leonia verbleektehare handen zochten eenen steun aan de schouwplaat. Bonvalet,... sprak ze met gesmoorde stem: wat ge mij vraagt is monsterachtig De Kommissaris gebaarde alsof hij deze woorden niet hoorde en vervolgde Alfred kent en bemint u hij zal zich ge lukkig achten, tot het heil uwer familie te kun nen meêwerken. Hij genoot eene goede opvoe ding, gij hebt denzelfden ouderdom dit huwe lijk heeft dus van beider zijde geen ander onder scheid dan dit der geboorte maar, helaas geldt hedendaags eene hoogedele geboorte nog als een benijdenswaardig voorrecht Van langs om meer verwonderd over dit on verwacht aanbod, bleef Leonia, lijk een steenen beeld, onbeweeglijk. Haar fyngesneden wezen, een meesterstuk der Grieksche beeldhouwkunst evenarend, was zoo bleek als eenen doek star gluurden hare oogen den gewezen toezichter aan. Bonvalet herhaalde, woord voor woord, hetgeen hij kwam te zeggen. Het edel meisje verbrak het bange stilzwij gen, deze veronderstelling wagende Maar, burger, indien gij en uw zoou waar lijk de macht bezit mijne, familie te redden, dan zou het mij veel edelmoediger schijnen, zoo gij het deed zonder mij eene zoo afschuwelijke voorwaarde te stellen. Ongetwijfeld, bejade Bonvalet: en zeker zouden wij het gedaan hebben, ware dit moge lijk geweest. Doch het is eene gansche andere zaak, genade vragen voor eene familie van ver dachten, waaraan men teenemaal vreemd is, of iets vragen voor dezelfde familie die de onze is geworden. In het eerste geval zou meu zich zei ven verdacht maken in het tweede geval ware er niets meer natuurlijk en zou men u met belangstelling aanhooren. Moest mijn zoou, die geheimschrijver werd vau eeuen der invloedrijk ste afgevaardigden, voor den gewezen graaf en gewezen gravin de Boisdesmares ten beste spre ken, in plaats van hem laten uit te zeggen, zou men hem met afzetting bedreigen, terwijl hij, aandringende in den naam zijner vrouw, namens schoonvader en schoonmoeder, zou aanhoord worden en alles bekomen wat we verlangen. Genoeg Na een langdurig onderhoud, waarin Bonvalet al zijne welsprekendheid uitspreidde, was Leonia overwonnen en beloofde zij den reutmeester in alles blindelings te volgen Arm slachtoffer der ouderliefde De dochter in zijne macht, bekwam Bonvalet zonder moeite de toestemming van vader en moeder. Stilzwijgend aanhoorde graaf de Bois desmares het voorstelgeen enkele klacht, geen de minste tegenwerping kwam over zijne lippen. Slechts wanneer hem de huwelijksacte werd voorgelegd, dan beefde de pen in zijne hand, dan weende hij als een kind dan zuchtte Wj Het schijnt me, dat ik den edeldom mijner familie vervallen verklaar het schijnt me, dat ik mijn doodvonnis teeken... ZESDE HOOFDSTUK. Het geheim der Rozemnaagd. Men schreef 1802. Acht jaren verzwonden iu den dwarrelkolk der eeuwigheid sedert de voorvallen van het laatste hoofdstuk. Orde eu Vrede verwonnen Omwenteling en Broederkamp. Eene op vasten grond gebouwde regeering heeft het revolution- nair beheer vervangen. De partijen zwijgen de driften bedaren stilaan keert de Maatschappij tot vredigerdagen weèr, en het door rampen en onheilen geteisterd Frankrijk ziet, met de glo rie eener nieuwe eeuw, zijue aderen van versch, gezond bloed zwellen, voelt zich tot een nieuw leven herboren. Het voorgeborchte Saint Germain, te Parijs, sinds geruimen tijd als in den slaap der dood gedompeld, schijnt van lieverlede te ontwaken. Eene der woningen, die het eerst hare eigenaars zag terugkeeren, was deze der de Boisdesmares, gelegen in de Rue Saint Dominiquetusschen de Rue Saint Guiilaume en de Rue du Bac. Luttel tijds na Robespierre's val werden, tot groote verbazing der geburen, de vensterluiken en deu ren van dit huis ontsloten twee reiskoetsen, door vurige peerden getrokken, waren, onder de breede poort dóór, op deu koer gereden. Uit het eerste rijtuig stapte een grijsaard met zilve ren haarbos en sneeuwwitten baardzijn oog appel was dofde uitdrukking van zijn gelaat verraadde zieleleed het hoofd op de borst, sleepte hij de been en traagzaam voort. Uit de andere koets kwamen twee jonge vrouwen, waarvan eene zeer ziekelijk scheen dan volgde nog eene derde, de oudste van het drietal, die men, bij den eersten aanblik, voor de moeder der twee eerste kon herkennen. Deze lieden waren in grooten rouw gehuld op aller wezen lag een zweem van smart, een waas van leed. Buiten eenen kamerdienaar, die den ouden heer, bij het uitstappen, zijnen arm ter ondersteuning reikt, bemerkt men geen dienstboden deze waren hunne meesters en meesteressen naar Parijs voorafgegaan. Nu de koetsen op den koer staan, snellen meiden, kuechten, koetsiers en een kok toe en brengen het welkom. Onze lezers zullen denkelijk reeds geraden hebben, dat de personen in het hotel de Bois desmares aangekomen, naastbestaanden waren van hen, die wij in de voormalige abdy gevan gen zagen. Behalve den onden graaf de Lorgè- res, onlangs overleden, waren zij er allen. Het huwelijk van jonkvrouw Leonia met Al fred Bonvalet had plaats gehad. De door deu gewezen rentmeester beloofde uitslag was ver wezenlijkt de familie do Boisdesmares werd noch verontrust, noch lastig gevallen, uoch vóór de Republikasnsche vierschaar. Den 9 ther- midor sloeg het uur hunner invrijheidstelling. Naderhand voelden ze geen gading, weêr te keeren naar het slot de Lorgcres, dat bijna gansch verwoest lag en geen enkele bewoonbare kamer meer aanbood. ('t Vervolgt),

De Volksstem | 1902 | | pagina 1