fe - DpÉtaanslaj aj let Mis van I. ïerlaega te Gent. ALLERHANDE NIEUWS. »E OORLOG. Voor onze Landbouwers. BERICHT. |L EVEfc PILLEN! Onder eene instorting begraven. Meire. Donderdag avond bevonden zich drie jongelingen van Nieuwerker- ken te Meire in eene herberg en kregen er twist met inwoners der gemeente. Opeens vroeg een dezer laatsten aan de Nieuwerkerkenaars: Jon gens, kunt gij goed loopen Deze, die wisten wat dit beduidde, verlieten de herberg en zetten het op een loopen een hunner die niet goed kon volgen, de genaamde Camiel Slagmulder, werd ingehaald en bekwam verscheidene mes steken in 't gelaat. Dr Crommeling heeft den gekwetste de eerste zorgen toegediend. Schellebelle.- In den nacht van don derdag tot vrijdag heb- ben dieven de kerk van Schellcbelle bezocht. Zij hebben het tabernakel opengebroken, maar de gewijde vaten bevonden zich in verzekerde bewaring. Vier offerblokken zijn opengebroken en gelicht en de dieven hebben een twintigtal zilveren kruisjes meegenomen. Zij hebben ook eene kapel opengebroken niet ver van de kerk en de offerblokken geroofd. Eist.-De genaamde Theophiel Depret schoot een kanonneken af, het tuig vloog in stukken en de man werd zoo erg aan het hoofd gekwetst dat hij overleden is, zonder het bewustzijn herkregen te hebben. Het slacht offer heeft nog de H. Olie kunnen ontvangen, Schaarbeek.- Maan,da« yond dr™- Temsche.- Set Peerd,"V? de weoz?D Sinds lang waren de inwoners van Snn- verbitterd over het feit dat de spoor wegstatie dier stad voorloopig op den Boulevard gevestigd was en dat de maatschappij ze niet el- ors verplaatste. Maandag heeft een groep per sonen de statie in brand gestoken. Gansch het ge ouw met talrijke koopwaren werd door de v ammen vernield. Talrijke personen vragen de afzetting van den prefekt en van den burgeiuees- er, ie deze radikale wijze zich te ontlasten ee- ner statie die in den weg stond, niet hebben kunnen voorzien en beletten. Uwen verkleefden kozijn, POLIDOOR. Be Vredesvoorstellen. Er wordt gezegd dat het meerendeel der Boei encommandos de engelsch vredesvoor stellen verworpen hebben. De krijgsverrichtingen. Het wekelijksch verslag van lord Kitchener over de krijgsverrichtingen in Zuid'-Afrika, is maandag in het ministerie van oorlog te Lon den toegekomen. Lord Kitchener heefter zorg vuldig de kleine neerlagen uit weggelaten, welke de Engelsche troepen in de laatste da gen ondergaan hebben. Hij geeft de verliezen der Boeren op als volgt25 dooden, 75 gevan genen, 25 vrijwillige onderwerpingen, 50 ge- weeren buit gemaakt. Verder meldt hij dat de Engelsche hulptroe pen in het westen der Kaap het garnizoen van Ookier versterkt hebben, en dat dit gar nizoen tot nu toe al de aanvallen van den vij and heeft kunnen afweeren. Dat beteekent eenvoudig dat de Boeren daar den strijd nog krachtdadig vol houden. In den Oranje-Vrij- staat zijn er gevechten geleverd geweest tus schen de engelsche legerafdeeling van kolonel Rochfort err het Boerencommando van Baden- horst, doch lord Kitchener vergeet er den uit slag van mee te deelen. De legerafdeeling van generaal Elliott heeft in den Oranje-Vrijstaat ook nog veel spel met de commandos van De Wet, terwijl in Transvaal de afdeelingen van de generaals Jan Hamilton en Bruce Hamil ton te vergeefs jacht maken op de Boeren. Kortom de krijgsverrichtingen duren voort alsof er volsterkt geene spraak was van vre desonderhandelingen Aankoop van peerden. De peerdenmarkt van Kairouan, in Tunis, is donderdag geopend. Men bemerkt er talrij ke sicilianen, gelast aankoopen te doen voor de engelsche troepen in Zuid-Afrika. De engelsche regeering heeft bevel gegeven in Hongarie nog 13,000 peerden aan te koo- pen, die te Fiumo naar Zuid Afrika zullen in gescheept worden Hatelijke weigering:. De engelsche regeering heeft met eene wei gering geantwoord op de vraag van het duitsch komiteit, ambulancies aan de Boeren te mo gen zenden Het College van Burgemeester en Schepe nen, der gemeente Woubrechtegem, heeft de eer het publiek bekend te maken dat het voor nemens is, is ten bekwamen tijde de uitpaling te doen van den voetweg n° 43, gelegen tus- schen de eigendommen van M. wed. Leo Wy- nant, wonende te Oultre, en d'heeren August Van der Haegen, Donatus De Koninck en Jan Baptist Van der Bracht, wonende te Wou brechtegem, palende zuidwaards aan de Nere- wijkstraat. Alwie vermeent tegen deze uitpaling re- claam te moeten inbrengen, is aanzocht zulks te doen voor den 5 Juli 1902, aan den Heer Burgemeester. Woubrechtegem, den 3 Mei 1902. Op bevel. Het College Voornoemd De SekrelarisH. Michiels. B. Herreman. K. L. Wijnant. E. De Loof. Leest ïuet aandacht. Ons Staatsbestuur de groote verliezen in ziende die het mond- en klauwzeer onze vee houders kan berokkenen, heeft eene premie uitgestoken van 10,000 fr. voor den persoon die een genees- en voorkomend middel zou aanduiden tegen deze gevreesde veeplaag. Een Wazenaar, ingezetene der gemeente Vracene, dingt mede voor dien prijs. Zijne remedie is door hem op verscheidene stallen beproefd en met goeden uitslag bekroond. Zij is niet kos telijk. Bij eenen apotheker kan men zich al het benoodigde voor een drietal franken aan schaffen. Ook zeggen scheikundigen zelve, dat de samenstelling van het middel geschikt is om door de dierlijke warmte onmiddelijk na het gebruik eene oplossing te geven. Ziehier hoe men de bereiding doet. Men late goed koken, steeds wel roerende 2 kilos witten gemalen aluin 2 kilos solver- bloem 2 kilos bruine zeep 3 liters regenwa ter 1 pint wijnazijn 5 druppels levendige kwik. Men giete dan alles in eenen aarden pot, die men goed stopt. Hoe ouder het medicament wordt, hoe beter. De gebruikwijze is eenvoudig. Men wascht de pooten zuiver bijzonder tusschen de klau wen, daarna bestrijkt men ze met de vloeibare stof alsook de muil. Wanneer er geene besmetting in de wijk heerscht, is het goed als voorkomend middel dit eens te doen. Bestaat er besmetting in de buurt dan moet alle dagen boven aangeduide bestrijking gebeuren. Landbouwers, knipt deze regelen uit en plakt ze ter bewaring in uwe stallen. Zij kun nen u van groot nut wezen. j OB MEibT; ZIEK'EN p komen voort van bramiig eu onzuiver bloed, ver-I stciptneid en slechte ^ijsvertering De Fr. ROMAN MD kor 'lilleken d, genezen 11 alle goede nsilinn. s k k. I'i lil'M VN. out!.' ■nOie ,M ,k'.t ■¥K Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Donderdag namiddag werkten verscheidene werklieden in de Lindenstraat, te Schaerbeek, ter plaats gezegd de Keet achter het ge meentekerkhof, aan het delven van een water put. Een der werklieden, de baas, Karei Fran- cklemont, 26 jaar oud, wonende met zijuo moe der, eene weduwe, in do Kareelovenstraat, 23, bevond zich op den bodem van den put, op eene diepte van ongeveer 12 meters. De put heeft eene totale diepte van 18 meters doch het met selwerk had reeds eene hoogte van 6 meters be reikt Francklemont stond op eene stelting en ontving, bij middel oener mand, door een wind as afgelaten, de noodige steenen voor het met selwerk. Opeens, ten 3 1/2 ure, schoof een der wanden van den put af en do arme man werd onder eene laag zand en steunhouten bedolven. Door de instorting werd de put nagenoeg gevuld. De polieiekommissaris Linster werd aanstonds verwittigd en richtte, met al de aardewerkers en landbouwers van den omtrek, de reddings werken in. M. Jan De Mesmaeker, aannemer, wonende te Evere, bestuurde de werkzaamhe den. Men ging dapper aan 't graven langs twee kanten. De pompiers en de pontonniers kwamen weldra ook ter plaats en een derde put werd ge graven. Tusschen de pontonniers bevond zich de broeder van het slachtoffer. De nieuwsgieri gen kwamen langs alle kanten toegesneld en tusschen hen bevond zich de moeder van den verongelukten putgraver. Haar man was ove 9 jaar op dezelfde wijze verongelukt. Een hart roerend tooneel had plaats tusschen de moeder en den broeder van den armen Francklemont. De pontonniers, 25 in getal, onder de beve len van kapitein Lemarinel en luitenant Bete, hadden de plaats verlicht met eene hdlichtende lamp Wells met petrol en samengeperste lucht, want de avond was reeds ingevallen. Gansch den nacht werden de werken ieverig voortgezet en, zonder tegenslag, hoopte men ten 5 ure 's morgends de plaats te bereiken, waar het slachtoffer bedolven lag. Het heeft moeite gekost de arrac moeder van de plaats der ramp te verwijderen. Rond 9 1/2 ure 's avonds kwam het parket van Brussel ter plaats. De pompiers hadden eene luchtpomp aangebracht, langs waar, door peilputten, lucht op den bodem van den put waar het slachtoffer lag, gepompt werd. Rond 1 uur 's nachts had de reddingsput reeds eene diepte vau 8 1/2 meters bereikt. De Mes maeker en Pieter Franklemont, de broeder van het slachtoffer, bevonden zich op deze diepte. De aaunemer sloeg met eenen hamer op de schutshouten van den put en men hoorde den bedolven man op de slagen antwoordden deze proefneming werd nog verscheidene malen met goeden uitslag hernieuwd. Luitenant Bete was ten 1 uur van gedacht dat Francklemont nog maar twee meters dieper lag. De werken wer den nog ieveriger voortgezet en het goede nieuws werd door Pieter zelf aan de. moeder meêge- deeld. Ten 3 1/2 ure 's morgends antwoordde het slachtoffer evenwel niet op de slagen. Men dacht dat hij het bewustzijn kwijt was of reeds een lijk. Ten h ure 's morgends was het slacht offer nog niet ontdekt. De ontroering in de streek was algemeen. Wat later werd er nogmaals geklopt, en toen hoorde men een zwakken kreet. Met nieuwen iever ging men aan 't werk en gansch den nacht door werd er onverpoosd gegraven. Ten 8 ure 's morgends had men eene diepte bereikt, om trent gelijk aan die waar het ongeval gebeurd was in den ingestorten put. Herhaalde malen had men Francklemont hooren roepen Moed, vrienden I... Ik ben nog in leven I... Maar haast ui... Ik kan slechts met moeite ademen Hij vond zelfs den moed nog om te lachen Och vrienden, wat verveel ik mij hier, zoo gansch alleen Nog altijd bevond zich in den omtrek der plaats eene groote menigte volks, die angstig deu uitslag der reddingswerken afwachtte. Men bemerkte er ook de gemeenteoverheden enjtwee onderpastoors van Heimet en St-Servaas. Wel dra bevond mon dat een der putten het dichtst bij de plaats der instorting was, en de soldaten der genie stelden nu daar al hunne pogingen in het werk. De groote ladder der pompiers werd er in neergelaten. Ten 10 ure was men nog steeds aan 't werk, doch 't scheen dat men reeds duidelijker de stem van den putmaker hoerde. Ten 11 ure bevond men zich nog slechts op 1 meter afstand van de plaats waar hij zich be vond. Men hoorde hem zeggen dat hij beschermd was door het metselwerk, dat hij kon rechtstaan en neerzitten, doch dat hij gebrek aan lucht had. Ten 12 ure bemerkte men, op de aandui dingen van Francklemont zelf, dat men te diep groef*: hy bestuurde dan zelf de werken, en een kwart uurs later bereikte men het metselwerk van den puter werd eene opening in gekapt en ten half een kwam Francklemont er rustig uit. Hij wilde aanstonds langs de ladder naar bo ven klimmen, doch de geneesheeren verzetten er zich tegen endeden hem oxygène inademen. Dan nam een soldaat der genie hem op den rug en bracht hem naar boven. De geredde wilde te voet naar huis gaan, en men had moeite om hem te bewegen zich naar zijne woning te laten voeren. Hij was 21 uren begraven geweest en is thans reeds van zijne schrikkelijke ontroering hersteld, 't Is dank aan de planken, die een soort van zoldering boven hem gevormd hadden en die door reepen tegengehouden waren, dat hy aan het schrikkelijk gevaar ontsnapt is. VRAAGT OVERAL het leuvensbier der gunstig gekeude HwnntcewiJ, fiviiM fti'enré, AALST. LOUVOII.- bevel vau het parket wor den opzoekingen in de Dijle gedaan, aan de Broekstraat, om te zien of de socialisten, tijdens de laatste onlusten, er geene wapens in geworpen hebben. Her onderzoek over de botsing tusschen de oproermakers en de burgerwacht heeft den ver wachten uitslag opgelevezd. Het is nu bewezen dat de omsingelende beweging goed ingericht en voorbereid was. Inderdaad, de bende die van j uit do Prolétaire vertrokken was, had zich in j twee groepen verdeeld, die door kopstnkken van do socialistische partij aangevoerd werden. De ploeg die het geweervuur ondergaan heeft iu de Broekstraat, werd geleid door drie socia listische menners, die alle drie gekwets werden. De pröfcurour des kouings heeft de drie kerels in het gasthuis doen aanhouden. Op bevel vau 't parket zijn maandag nog vier aanhoudingen gedaan tusschen de gekwets- j ten van den 18 april. Jos. Demesmaecker en j Ed. Piot, 18 en 17 jaar oud, die nog in 'tSt- I Pietersgasthuis verbleven, werden 's avonds, ten 9 ure, aangehouden. Een derde gekwetste, De Wyngaerde, bijgenaamd Cravatc, moest den zelfden namiddag in hechtenis genomen wordou, doch hij verliet *s middags het gasthuis eu alle opzoekingen om hem terug te vinden zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. Twee andere gekwets- ton, die in hunne wouing verzorgd werden, Ver- liuden en Van Craesbeek, werden maandag morgend door de gendarmen aangehouden en, evenals de anderen, in de ziekenzaal van 't ge vang opgesloten. Dank voor uwe goede borstpastillen Walthé- ry zij verrichten wonderen in 't genezen van val lingen en keelpijn. Wij zullen er steed» in 't ge sticht voor handen hebben stuurt er ons a. u. b. 10 doozen op. Zr St-Vincent, St-Germain (Luik.) Herzele.- om 1 ure 's mor gends, kwam een welgekleede persoon bij een huurhouder te Brussel en vroeg hem een rijtuig om hem naar het ministerie van posten en telegraffen te voeren. Er werd een prachtig rijtuig ter zijner beschikking gesteld en de man wierd naar het ministerie gevoerd. Na daar zijne zaken afgedaan te hebben, die van zeer korten duur waren, verzocht de reiziger den koetsier hem naar Herzele (Oost-Vlaanderen) te voeren. Aangezien hij op voorhand zijne reiskosten aan den huurhouder betaalde, bekwam hij sef fens voldoening. In den namiddag kwam de mi nisteriebezoeker te Herzele aan, alwaar hij naar het Café St-Joris moest overgebracht worden. De passagier in kwestie werd daar seffens door iedereen herkend, het was niemand anders dan X., gewezen briefdrager, die sedert eenige da gen teekens van zinsverbijstering vertoont. H'lmhiircr - Een groot huis van Ham- burg heeft, ten gevolge der koersvlottiDgen in den nitraathandel, zijne be talingen geschorst. Het deficit zou, zegt men, 6 millioen bedra gen, waarin Antwerpen voor een groot gedeelte te lijden heeft. De Kölnische meldt dat de getroffen fir ma het huis Cesar Wehrmann is en zegt dat mislukte speculaties in salpeter en ijzer de ramp uitlokte. Het huis heeft eene succursaal te Antwer pen. 't Is een strijd tusschen het huis Wehrmann, invoer van Chili-nitraat, en het huis B,, van Li verpool, dat de ramp teweegbracht. De firma te Liverpool speculeerde op de rijzing, het huis van Hamburg op de daling. Liverpool wierp op de markt ontelbare hoe veelheden nitraat en, om de prijzen te kunnen houden, moest Hamhurg opkoopeD, al wat op de markt kwam. De strijd heeft twintig dagen geduurd en ten slotte heeft Hamburg moeten capituleeren. Men is overtuigd dat men er in gelukken zal, het def tige en soliede huis Wehrmann te redden. 't Is op de markt te Antwerpen dat de strijd tusschen de twee huizen in kwestie werd ge voerd. Rnprripo-hpin Zaterdag nacht zijn *>«*eiuegueui. alhier dieyen in de kerk gedrongen, na de ijzeren staven verwron gen en de ruiten der vensters van het beender- huisje uitgesneden te hebben. De schelmen sto len een olielamp, twee H. Oliepotje, de zilveren kroon van O. L. Viouw en twee kandelaars. Een offerblok werd opengebroken en geledigd. In dezen blok stond ook de schaal der kerk, die een som van 20tal frank bevatte. De dieven braken verder het tabernakel open doch hat was ijdel. De deur der sakristij weer stond aan de pogingen der heiligschenders, Ver scheidene schilderijen werden doorkerfd of be schadigd. De daders zij onbekend. Haniine.- Een inwoner van de gemeente verkeerde met een meisje uit do buurt, tegen den wil van haar vader. Deze laatste ontmoette zondagavond hot koppel op de baan, tusschen Elversele en 1 lamme. Een twist ontstond en de jongeling sloeg den vader duchtig af en de worstelaars rolden in eenen gracht. De vader zou ongetwijfeld in de modder ver smoord zijn zonder de tusschenkomst van voor bijgangers. Men zegt dat de man in stervensge vaar verkeert. Het parket van Dendermonde is donderdag ter plaats gekomen en heeft den da der doen aanhouden eu in 't gevang van Den dermonde opgesloten. Bui Maandag rond 3 ure namiddag is er brand ontstaan in de woning van Romanus Baeten, landbouwer, op den Stok Op het geroep brand braud zijn de landbouwers van het omliggende komen toege sneld. Dank aan hunne krachtdadige pogingen zijn zij er in gelukt de schuur en stallingen voor het vuur te vrijwaren. Alleen de woning is de prooi der vlammen geworden. De schade is aan zienlijk, doch door verzekering gedekt. gen twee kerels in de woning van de echtgenooten D.., Mon Plaisirlei te Heimet. Deze laatsten waren afwezig hunne drie kinderen en de meid, Christine V.., 16 jaar oud, waren alleen thuis. Toen deze laatste, na de kinderen slapen gedaan te hebben, op hare kamer kwam, werd zij door de twee schurken vastgegrepen, den mond gestopt en de armen gebonden. De ongelukkige werd vervolgens erg mishandeld. Het slachtoffer had hare aanranders herkend, het waren twee jongelingen uit de buurt. De eene werd dinsdag morgend ten 4 ure door de policie aangehouden de andere is voort- duchtig. Het parket van Brussel is dinsdag mor gend ten 10 ure in de woning van de echtgenoo ten D. Weiteren - Een inwoner der gemeente die zondag avond dronken was thuis gekomen, zocht twist tegen zijne vrouw, en mikte met een revolver op haar. Een gebuur kwam toegesprongen en wendde het wa pen af, de kogel drong in de zoldering. De dron kaard werd ontwapend en aan de policie over geleverd, doch maandag morgend in vrijheid gesteld Martens, landbouwers, in de Schoenstraat, gingen donderdag op hol, op het gehuchtVeile De geleider Al. Martens, oud 30 jaren, sprong naar het dier toe om het te bedwingen, maar hij werd ongelukkiglijk ge vat en verpletterd tusschen eenen boom en de bos van de kar. De dood was om zoo te zeggen oogenblikkolijk. Everfihem.- De genaamde Lieven De 5 Boever, metserdiener, en zijne zuster Theresia, beiden bejaarde lieden, werden zaterdag nacht gewekt door het herhaald geklop op de deur. De man deed open en een kerel met zwart gemaakt gelaat eu gewapend met een mes sprong binnen en vroeg de beurs of het leven. De zuster van De Boever liep naar 't venster en riep om hulp. De bandiet nam de vlucht. De policie heeft hem evenwel ontdekt en zondag aangehouden. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Bwnntcewii F wans Bwutcé, AALST VnPPHP - bondag nacht werd er op de Nieuwe baan duchtig gevoch ten, tusschen jongelingen uit de Koeffering. Een hunner bleef huilende van pijn liggen. Ge- buren droegen den jongeling in eene herberg, waar hij door doktoor Verstokt verzorgd werd. Het slachtoffer had een messteek onder het oog bekomen, zijn rechterbeen was ook op twee plaatsen doorgestampt. De politie heeft reeds eenige der daders ontdekt. crPTYl Zondag waren kinde- wv uuueigem» reQ aan ,t spelen aan de statie met de wagons, waarmede men .aarde vervoert. De kinderen deden de wagons voort rollen. Een jongen, 12 jaar oud, Camiel Van- houte geheeten, werd tusschen twee waggons gevat en op den slag gedood. Volgens 't oordeel van vele genees heeren bestaat de beste te volgen behandeling in geval van maagontsteltenis (maagontsteking) slechte spijsvertering, krampen, brakingeu, in 't nemen van de slijmverdrijvende Pil vau Dr Walthéry. EIi'ik^pI - De burgerlijke begrafenis van het derde slachtoffer der soci alistische woelingen Antoon Demarez, had zon dag namiddag plaats. In het doodenhuis van 't St-Pietersgasthuis, waar de deelnemers aan den lijkstoet voor de lijkkist defileerden, zwoer een socialist, Demarez te zullen wreken. Op 't oogen- blik dat de lijkstoet zich in beweging zette, deed de policie van den corbillard zes kronen wegne men, die het opschrift droegen Gestorven voor 't Algemeen Stemrecht Het muziekkorps van het Maison dn Penple en afveerdigingen van socialistische kringen, met acht in rouw ge hulde roode vlaggen, vergezelden den lijkwagen naar het kerkhof van Evere. Op 'tgraf werden redevoeringen uitgesproken. De policie van Brussel begeleidde den lijkstoet tot aan de Ma- douplaats, waar zij door de policie van St-Joost- ten-Noode vervangen werd. De vier grenadiers, aangehouden voor een zoogezegd komplot tegen prins Albert, zijn maandag avond terug in vrijheid gesteld, doch zij zullen voor den tuchtraad van hun korps moeten verschijnen. Van een eigenlijk 'komplot is er geen spraak meer alleen heeft een der grenadiers dreigende woorden tegen den prins uitgesproken, misschien zonder er zelf veel be lang aan te hechten. Een erge dynamietaansiag, die schrikkelijke gevolgen had kunnen hebben, werd maandag avond, rond 9 1/2 ure, gepleegd tegen de wo ning van M. Arthur Verhaegen, katholieke volksvertegenwoordiger voor Gent-Eeckloo, Ou de Houtlei, te Gent. De ontploffing was buiten gewoon geweldig en de geburen kwamen ver schrikt aan hunne vensters geloopen. De uitwer king der dynamietbom was verschrikkelijk. Al de ruiten van het huis van M. Verhaegen wer den verbrijzeld, aisraede de deur en de venster ramen, het dynamiet richtte in den gang en in de kamers van het gelijkvloers eene ware ver woesting aan. Gelukkig bevonden zich M. Ver haegen en zijne familie is eene kamer uigevende op den koer, zij kwamen er met schrik van ai. De policie werd oogenblikkelijk van den aan slag verwittigd en het parket kwam denzelfden avond nog ter plaatse. Uit hot onderzoek blijkt dat geburen, eenige oogenblikken voor de ont ploffing drie kerels gezien hebben, die schenen zich haastig te verwijderen. Zoodra de ontplof fing gebeurd was, poogden de gobnren de drie verdachten terug te vinden, doch hunne opspo ringen bleven vruchteloos. Zooals men wel den kou kan, veroorzaakte de aanslag eene groote opschudding in de stad, en langs alle kanten kwamen eene menigte nieuwsgierigen toege sneld. De politie richtte een ordedienst in en sloot de straat af. In den laatsten tijd werden, zooals men weet, nog dynamietaanslagen gepleegd te Binche, La Louvière, Brussel (aan de Nationale Bank), Tbi- méon en to Wellin. De hatelijke aanslag tegen de woning van M. Arthur Verhaegen is eene po litieke wraakneming te meer, een gevolg van de ophitsende artikels der socialistische dagbla den. Het is te hopen dat de policie de hand zal leggen op de ellendelingen, die zich aan het ha telijke misdrijf plichtig gemaakt hebben. Het is aan de woning van M. Lammens gewe zen senatenr van Kortrijk, ook betrokken door zijn schoonzoon, M. Verhaegen, dat de aanslag gepleegd word. De arduindorpel werd door den slag verbrijzeld. De eikenstraatpoort en een pa neel der afsluiting van het portaal waren door boord, Stukken hout, ijzer en glas waren ver spreid tot achter in den gang, teg.-n do deur der eetzaal. De groote ruit van het portaal en een groot getal vensterruiten op den gelijkvloers wa ren verbrijzeld. De ruiten der twee naburige huizen waaronder dat van den notaris Nowé, hebben ook veel geleden. Twee minuten voor de ontploffing had M. Verhaegen, die van eene vergadering der anti socialistische coöperatief weerkeerde, nog op den dorpel staan klappen met M. Huyshauwer. Misschien was de bom er toen reeds gelegd. Op het oogenblik dat zij ontplofte, bevond eene meid zich in den gang zij had de brievenbus gelicht en werd bijna getroffen door de stukken hout, die rond haar heenvlogenr De slag is in gansch de midJeustad gehoord geweest. Het omhulsel der kardoes is weerge vonden eu zal door M. Schwartz, scheikundige, ondeizocht worden. Eenige oogenblikken na de ontploffing heeft de policie een 18jarigjongeling uit de Brandstraat aangehouden, doch wij we ten nog niet of die aanhouding in verband staat met den aanslag. De briefdrager Cesar De Pourcq, van zijne ronde komende, ging naar huis en was juist op den hoek der Brandstraat toen de ontploffing plaats greep. Hij sprong terug in de Oude Hout lei, maar heeft niemand bemerkt, ook niet toen hij van de Bestormstraat naar de Brandstraat ging. Heel de straat was voor twee drie minu ten iu eene stofwolk gehuld. M. Verhaegen zegt dat hij pas twee minuten binnen was toen het tuig ontplofte, llij had zij nen overjas aan den kapstok gehangen en was in de eetzaal gegaan waar zich zijn schoonvader, M. Lammens en verscheidene zijner kindereu bevonden. De meid Mathilde, die de brievenbus was gaan lichten, bevond zich in de vestibuul, en ze zag eensklaps vuur en riep, terwijl de knal losdonderde Eene bom eene bom en liep met opge heven armen de keuken binnen, nog roepende Vluchtnaar achter I naar achter 1 Er waren op dat oogenblik een 15tal perso nen in huis M. Lammens, M. en Mevr. Ver haegen, zeven hunner kiuderen en vijf dienstbo den. Het jongste kind van M. Verhaegen, een zoon, telt 9 jaren. Na den eersten schrik kon men zich rekening geven van het gebeurde. De bom is gelegd ge weest in den hoek rechte van de deur, tegen eenen deurstijl in eiken hout en den muur, op de arduinen zuil. De slag heeft gewerkt op den deurstijl, waaruit van onder een stuk geslagen is door dat gat heelt de uitzettingskracht der ontploffing gewerkt op het portaal, waarvan eene spiegelruit is gebroken en een paneel is De vloer van den gang is bedekt met brijze- lingen glas en houtvan de deur der eetzaal, die rechtover de ingangdeur komt, op omtrent 7 meters afstand, is de verf afgeslagen door splinters. Stukken ijzer van den deurstijl ge rukt, zijn met zulk geweld in den stijl van het portaal geworpen, dat een ervan twee centime ters diep is gedrongen. De bom was geladen met nagels, gebrokene en heele vijzen, waarvan men er een aantal ver zameld heeft. Op het oogenblik der ontploffing werd de gang vervuld met eenen vuilen poeder reuk. De jongeling uit de Brandstraat, Vossaert, dio aangehouden werd, is na 2 uren weer losge laten hij is voor niets in de zaak. Toen hij on der het volk stond, zegde hij, iemand bij M. Verhaegen ziende binnengaan Ik zou wel eens meegaan om de brokken op te rapen. De omstaanders waren zoo kwaad dat zij hem vastgrepen, en dat vier policieagenten hem uit de handen moesten halen. Over acht dagen was een kerel, gekleed met

De Volksstem | 1902 | | pagina 2