MEOWS VAK ROZIJN POLIDOOR. ALLERHANDE NIEUWS. CÉoMe Jonge Waclt, Aalst Voor onze Landbouwers. tvaciiieueKe. koeien gaat alhier Awiiseiiaua. nabij Bazel> is cene het leuvensbier iYederland.- \a 1901 b*bbB?ia hdbis- ©ÜÖOOQC 'LEVEmSPILLEftM lleiligschendende diefstal te Meirelbeke. Groote Spoorwegramp. Scliellebelle.- De Tel'!wa?^r '1,ezer Groote brand bij een drogist te Brussel. Stoutmoedige diefstal van .*>6,000 franken. Bond der Antisocialis tische Vakvereenigingen. BERICHT. De verslaggever meldt ons dat verscheidene officieren die van do logiën van Parijs deel ma- j en een voorstel bijgevoegd hadden waarbij men vau de legerhoofden den eed van getrouwheid *an de republiek zou eischen. Doch de peer was oog niet genoeg gebraden, en men heeft het ▼oorstel verschoven tot toekomend© jaar. Intusschen heeft de vergaduring de afschaf fing gestemd der katholieke kringen. Ziehier eene andere beslissing die door de ▼ergadering genomen werd. De godsdienstige plechtigheden gevierd op aanvraag van zekere korpsen zullen maar mogen geschieden met de toelating van den minister. De almoezonieri ▼an het zeeleger moeten afgeschaft zijn. De toe lagen die sommige geestelijke gestichten inde koloniën genieten, zullen alleenlijk gegeven worden aan de wereldlijke gestichten. Het getal kleine Seminarien zal verminderd worden. De omhalingen in de kerken mogen maar gedaan worden met toelating van het bestuur. De priesters en kloosterlingen zullen moeten hun kleed afleggen. Tot overmaat van verdraag zaamheid heeft een lid voorgesteld het stem recht te doen ontnemen aan priesters en kloos terlingen. Doch de vergadering heeft dit voor stel niet durven aannemen. Het ging wat te ver. En zeggen dat die mannen zich vereenigen met een menschlievend doelDat zij strijden ▼oor vrijheid, gelijkheid en broederlijkheid 1 Oh! bittere spotternij 1 Te Wittenberg (Duitschland) had de bruid van een soldaat, die uit China terug was ge keerd op haren trouwdag een bruidskleed van Chineesche zijde aan. Het Volksblatt te Halle had in een berichtje hierover de opmer king gemaakt dat deze oorlogsherinnering zeer goedkoop moest geweest zijn. De soldaat diende eene aanklacht in tegen den verantwoordelijken uitgever en daar hij eene kwitancie kon overleggen, blijkens welke hij de zijde te Tientsin gekocht had, is de on voorzichtige dagbladschrijver tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld. Het schijnt dat de h. Ad. Dacns niet te vreden is geweest over de wijze, waarop men hem te Strytlicm heeft ontvangen bij de laatste meetiug, waar hij aan onze brave boe ren appelen voor citroenen wilde verkoopen. Wat kan men daaraan doen Onze eenvoudi ge boeren blijven voortdurend in de meening verkeeren dat een priester, die aan zijnen bis schop ongehoorzaam is, niet moet geëerbie digd worden zooals een priester, die al zijne plichten kwijt. Of men nu gelooven moet wat in de gazet van Daens wordt geschreven Men is er wel meê Uit de beste bron heb ik vernomen dat deZ. E. H. Pastoor van Strythem, die daarin beleedigd werd, gedwongen is, dit blad voor de rechtbank te dagen om het te dwingen, het antwoord op de aanvallen, die het deed, op te nemen en aldus zijne lichtgeloovige lezers wat beter in te lichten. De viering van het socialistisch i* mei feest is zoo onbeduidend geweest, dat het bijna de moeite niet weerd is ervan te spreken. Te Brussel, na den mageren stoet, die een deel der stad doorloopen heeft, was er eene korte meeting in het Maison du Ptuple en ten io i/2 ure was reeds alles gedaan. Te Ant werpen ging 's avonds een stoet uit van 150 man ten hoogste. In Frankrijk beteekeude het i* meifeest al even weinig. Te Parijs alleen heeft de politie eenige samenscholingen moeten uiteen drij ven en er werd in 't geheel eene enkele aan houding gedaan. In de andere landen is er ook niets bijzonders voorgevallen. De fiasco is vol ledig. Te Aalst stellen de liberalen voor als werkelijken kandidaat, M. Jules Rens, van Geeraardsbergen als plaatsvervanger, M. G. Leveau, voorzitter van den liberalen werk manskring te Aalst. De buizen liggen reeds gereed. De regeering heeft aan de Kamer voor gesteld het budjet der gendarmerie te vermeer deren met eene som van 165,719 fr. 50, ten deele bestemd om de solde der gendarmen te vermeerderen, ten einde deze in verhouding te brengen met de solde, door de nieuwe mili- ciewet aan de soldaten verleend. De Staat zal dit jaar 29 gendarmen te peerd en 120 gendarmen te voet, bestemd voor de nieuwe brigaden, uitrusten en wapenen. De kosten beloopen 54,490 fr. De gazetten der groene democraten kla gen putten in den grond omdat met de toepas sing der nieuwe miliciewet, de soldaten van het voetvolk voortaan slechts 25 fr. per maand zullen trekken in plaats van 30 fr. Wij ook, wij hebben die vermindering betreurd en wij hopen wel dat de Kamer de vergoeding spoe dig op 30 fr. zal terug brengen. In alle geval, er is een middel om de volle 30 fr. te trekken, en dat verzwijgen de groene demokraten al de vrijwilligers van het contigent, 't is te zeg gen de lotelingen die zich voor de loting vrij willig aangeven om te dienen, trekken de vol le vergoeding van 30 fr. Er is ook nog eene andere opmerking te maken. Terwijl met de nieuwe wet de piotten n°g 25 fr. zullen trekken, wilden de groene democraten, samen met de liberalen en ande re militaristen, den persoonlijken dienstplicht invoeren, zonder eenige vergoeding voorde soldaten. Wat hebben de piotten nu liever: de 25 frper maand of het stelsel der groene demokraten, 't is te zeggen, niemendalle? Het antwoordt lijdt geen twijfel. Dat is het ver schil van de differencie. Uit her kasteel van het Loo wordt gemeld, dat zondag koningin Wilhelmina een nieuwe misval overkomen is. De geneesheeren, pro fessor Rosenstein, Dr Roessingh en anderen, bevonden zich in het kasteel en zijn er gausch den nacht gebleven. De jonge vorstin leed ver schrikkelijk, en ten 11 ure 's avonds was haar toestand zeer bedenkelijk. De geneesheeren hebben beurtelings bij de koningin gewaakt de prins-gemaal en de koningin-weduwe zijn niet slapen geweest. Volgens het geneeskundig bulletijn is het de ziekte, die koningin Wilhelmina had aan getast, die de oorzaak is dier nieuwe teleur stelling men had anders de gebeurtenis mo gen verwachten voor September. Maandag morgend was de toestand der koningin betrek kelijk voldoende, doch de geneesheeren had den voor het ergste gevreesd. Maandag namiddag hebben de geneeshee ren een consult gehouden het officieel bulle tijn, ten 2 ure afgekondigd, luidt dat de toe stand der koningin tot nu toe voldoende is. Te Tilsitt in Dnitsehlaad, is eene betreu- rensweerdige rechterlijke dwaling ontdekt. De echtgenoote Braun, ter dood veroordeeld en onthoofd, om haren man vergiftigd te heb ben, is onplichtig herkend. De moeder dezer ongelukkige heeft op haar sterfbed verklaard dat niet hare dochter, maar zij het vergift toegediend heeft Sedert de Paus voor de geleerde wereld de geschiedkundige documenten, zoo kostbaar en zoo overvloedig in de vaticaansche biblio theek, beschikbaar stelde, hebben talrijke ge leerden uit Duitschland, Frankrijk en andere landen zich naar Rome begeven om de archie ven te doorsnuffelen, te ontleden en er de in lichtingen uit te halen, die over het verleden nog in het duister lagen. Verscheidene gouvernementen hebben die opzoekingen aangemoedigd door te Rome een gesticht in te stellen en hunne landgenooten te herbergen, die voor deze werkzaamheden bij zondere geschiktheid bezitten. De belgische regeering heeft gemeend in deze beweging niet ten achter te mogen blij ven. Zij heeft een geleerden kloosterling van Maredsous naar Rome gezonden, Dom Buliè- re, gekend om zijne merkweerdige schriften over oude kloosters in België. De minister van binnenlandsche zaken denkt, hem binnen kort een jongen doctor in historische weten schappen toe te voegenhun werk zal bestaan in toebereidselen te maken voor de stichting te Rome van een belgisch collegie van hooge ge schiedkundige studies. Uwen verkleefden kozijn, POLIDOOR. W^phfphpLp - Hot smokkelen van goed vooruit, maar de tolbeambteu spareu zich ook geene moeite om den smokkelhandel te be teugelen. Vrijdag morgend rond 4 ure, kwamen vijf smokkelaars met eene koei langs de Kalven- brug, toen twee tolbeambten, J. Rydant en Ver- stringhe, toegesneld kwamen. De smokkelaars namen de vlucht, doch werden achtervolgd. Twintig minuten later gelukte de tolbeambte Rydant er in, de koei in beslag te nemen. Het ging niet gemakkelijk, daar de smokkelaars met zware knuppels gewapend waren en hevigen te genstand boden VRAAGT OVERAL HET XjEUVEjISTSBIIEjIR, der gunstig gekende Broutre»'ij, Frniw Orwtré, AALST. ftphQQrhpnlr - De toestand van den ocnaai uee&. policieageüt Hoffeit, in de Keizerlijke straat zoo vreeselijk gekwetst tij dens de laatste onlusten, betert van dag tot dag. Alle gevaar is echter niet geweken, zoolang de kogel niet uit de long gehaald is, deze operatie zal eerst kunnen plaats hebben, wanneer de krachten van den lijder zulks zullen toelaten. 17f IppKppL - M. de kolonel Regibo, van Lilt l Uit de carabiniers, werd vrij dag morgend op de oefeningsplein van Etter beek, waar de twee regimenten carabiniers en grenadiers manoeuvers uitvoerden, bet slachtof fer van een ongeval, dat erge gevolgen bad kun nen hebben. M. de generaal Wahis was ter plaats gekomen en prins Albert, aan 't hoofd van zijn bataljou, wisselde eenige woorden met den opperoflicier, toen M. de kolonel Regibo naar ben toegereden kwam. Met zijn peerd plot- selingin te houden op eenige stappen van generaal Wahis, struikelde her dier en de kolonel strui kelde ten gronde. Het peerd sprong over hem. Men snelde den kolonel ter hulp, doch deze stond, zonder moeten geholpen te worden, recht en steeg terug te peerd. Alhoewel gekneusd keerde de kolonel, aau 't hoofd zijne manschap pen, naar de kazerne terug. c/*r»l<*ri/l Te Grenzach, een dort» schrikkelijke misdaad gepleegd. Een genaamde Hartmanu, 70 jaar oud, schilder, werkte sinds eenigeu tijd niet meer en leefde van wat zijne 63jarige vrouw in eene fabriek wou. Ilartmanu die aan den drank verslaafd was, vroeg gedurig geld aau zijne vrouw, om naar de kroeg te gaan. Een dezer dagen kon de vrouw hem niets geven, daar zij nog maar j uist geld genoeg had om in de noodwendigheden van het huishouden te voorzien. Hartmann werd razend kwaad, greep razend cene bijl en kapte den schedel van zijne vrouw in stukken. Daar de ongelukkige nog niet heel en al dood was, neep de ellendeling haar de keel toe. Hartmann stak het lijk in een zak en legdo het in een heerd op een zak met hout dien hy met petrol begoten had, doch hij kon onmoge lijk den stapel in brand krijgen. De moordenaar werd dan door schrik bevangen. Hij sloot de deuren en vensters, nam het weinig geld dat nog in huis was, eu vluchtte, het wapeu der misdaad meênemende. In het dorp verkocht hij de bijl aan eenen schrijnwerker voor 3 mark, daar de ze laatste hem deed opmerken dat er bloed aan de bijl kleefde, antwoordde Hartmann, dat hij een hond gedood had. De dader begaf zich ver volgens naar Bazel, waar hij de herbergen afliep cn eindelijk aangehouden werd. Vrijdag mor gend vond men hem in het gevang opgehangen. VRAAGT OVERAL der gunstig gekende Ofouirrry Diuiré, AALST Ronsse - 't gehucht La Dureune is een ongehoord feit gebeurd. Een 15 jarig meisje bewaakte de woning harer ouders, die op het veld werkleu. Twee kerels kwamen binnen en vielen het meisje aan. De ar me kleine, die een wichte op den arm hield, wil de vluchten en riep om hulp. Een der vagebon- bouden trok zijn mes en doorkerfde wreed het gelaat van het wichte. De schurken afkomstig uit West-Vlaanderon, werden eenige oogenblik- ken nadien aangehouden en naar het gevang van Au lenaarde gevoerd. dom van Haarlem alleen, ongeveer 500 personen, meestal gewezen protes tanten, zich tot den katholieken godsdienst be keerd Bclcclc.- Donderdag avond rond 9 ure zijn de schuur en stallingen af gebrand van den landbouwer Vau Brussel, op deu Osseuhoek, te Belcele-Puy velde. Tweo koei en en twee runders liggen verkoold in de puinen eene koei is kunnen gered worden door den va der met zijnen zoon, die er nabij 't leven bij in schoten. Heel don inhoud der schuur met den alom is er in gebleven. Men denkt dat er kwaad willigheid in 't spel is. KUNT GIJ NIET SLAPEN Zijl gij moedtloos, droefgeestig Neemt de I WARE Fr. ROMAN k«;j zult opgeruimd worden, gansch herleven en 5 nlkomene rust terugvinden, l fr. 25 de doos over Algemeen depot Apotheek Fr. ROMAN, C.rm Harkt, Dendenniui.le. Tc verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Na de voetsporen te oordeelen, door de dieven Achtergelaten, moeten deze met drie geweest zijn, en zij zijn vertrokken in de richting van Gent. Het is duidelijk dat de ellendelingen voor al gekomen waren om te steldu. Talrijke verzil verde voorwerpen hebben zij gebroken om te zien of het geen zilver was, slechts koper vin dend hebben zij dan die voorwerpen in stukken gestampt. Men denkt dat zij slechts aan 't moed willig vernielen gegaan zijn, uit kwaadheid om dat hun buit zoo gering was. Zij hebben in 't ge heel 3 fr. kunnen bemeesteren, maar de aange richte schade wordt oppervlakkig op 2500 fr. In de deur der groote sakristij, hebben zij 22 gaten geboord rond een ijzeren bekleedsel. Dit bekleedsel, dat zij millimeters dikte heeft heb ben zij dan met geweld omhoog gewrongen en het slot verbrijzeld. Achter het hoogaltaar ston den twee oliekannen, waarvan de eene het op schrift petrool droeg, deze hebben zij geno men, maar ze waren bedrogen, want de inhoud was vetolie, en hieraan is het te danken dat de brand zich niet sneller uitgebreidt heeft. De schurken zijn over den muur van het kerkhof geklommen en ook langs daar terugge keerd, hunne voetsporen zijn achter het kerkhof gevonden in het veld. Het is de vierde maal dat in de kerk van Meirelbeke gestolen wordt, de drie voorgaande keeren was het in 1873, 1888 en 1896. Ilïlllf* - Dit ongelukkig land, zoo zeer be- proefd door besmettelijke ziekten, hongersnood en drukkende belastingen, is door cene nieuwe ramp geteisterd. Eene windhoos heeft Dacca verwoest, gelegen in de provincie Bengalen, tusschen Ganges en Brahmapouter. Volgens de laatste berichten zijn er 416 dooden. Een •■feilbaar geneesmiddel. Zoodra men den eetlust verliest en men ziet niet wel treurigen misnoedig gevoelt is het voldoende een of twee doozen purgeerende pillen vau Dr Wal- théry te nemen om Aanstonds vroolijk en ge zond te worden. Te verkrijgen, bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Een trein met bedevaarders naar Lourdes, dinsdag namiddag uit Moeskroeu vertrokken, is in Frankrijk, tusschen Amiens en Compiègne ontriggeld. Er zijn dooden en gekwetsten. Nade re bijzonderheden ontbreken. De tolbeambten Hillaert, De ÖICACÜC.- Bruycker en Pelleman hebben vrijdag nacht op de grensscheiding van Kemse- ke en St-Pauwels een kiekendief aangehouden die een zak droeg met vier kiekens te Kemseke gestolen. Eeu medeplichtige kou de vlucht ne men. Men heeft op de plaats der aanhouding nog een ledigen zak, een revolver en een hamer gevonden. SiflAPY - Zondagavond stond Ed. Parys CJiiictcj.- gpreken tegen de meid van P. Van Eynde, aan den Hoogenakker. Een ja- loer8che muldersknecht kwam toegeloopen en bracht Parys drie messteken iu den rug toe. De toestand van het slachtoffer schijnt bedenkelijk te zijn. gemeente heeft dins dag namiddag een kerel, reeds verscheidene malen uit Hoogstraeten ontsnapt, die tien uren in het ronde door de vreedzame lieden gevreesd was aangehouden. Uw raad heeft mirakels verricht, want dank zij eene doos dezer lekkere borstpastillen Wal- thérij ben ik gansch verlost van mijnen hoest en keelpijn, waaraan ik sinds zoo lang leed. Elvire Caisset, Leerares te Brussel. Te verkrijgen, bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Maandag voormiddag, om 11 ure, brak een geweldige brand uit bij MJeuchtmans, drogist, Annoessensplaats. Na hour haar met naphte gewasscheu te heb ben op hare slaapkamer, naderde Mev. Jeucht mans te dicht bij het vuur. Zij werd door vlam men omringd. Zij sprong naar het venster en hief smartkre ten aan. De vlammen breidden zich uitende kruik naphte ontplofte. Twee werkliedea, in een naburig huis aau den arbeid, F. Lepain en H. Jolivier, klommen moedig naar de verdieping op, doch reeds had den de vlammen den trap aangetast. Dank aan de koelbloedigheid van deze perso nen kon men de twee kinderen redden welke bij hunne moeder waren en wier kleederen reeds brandden. Mev. Jeuchtmans werd in een erbarmelijken toestand uit den vuurpoel gehaald zij werd op de afgrijselijkste wijze verbrand op gansch het lichaam. Er hingen lappen vleesch vau hare armen en beenen, Zij werd naar het St-Pieters- gasthuis overgebracht. De pompiers van verschillende posten tast ten het vuur krachtdadig aan. Na drie kwar tiers gewerkt te hebben, waren zij meester van den brand. De eerste verdieping en eon deel van het gelijkvloers zijn vernield. De schade is zeer aanzienlijk. Zondag morgend, toen de trein nr 2892, ver trekkende uit Gent om 4 u. 43, te Kortrijk aan kwam ten 6 u. 5, wilde de treinwachter M. De Smet zijne weerden, die hij te Gent in den foer- gon had gesloten, er uithalen. Hij bestatigde tot zijne groote verwondering dat alles verdwe nen was niet de minste braak werd ontdekt. De dienstdoende onderstatieoverste, M. Van de Kerckhove, werd verwittigd en eenige minuten nadien vertrokken trein en fourgon naar Door- nijk, waar een nieuw onderzoek werd geopend. De zegels werden op den foergon gelegd en deze met den reizigerstrein n 2899 terug naar Kort rijk gebracht. Het parket kwam om 9 ure en half ter plaats en het onderzoek werd voortgezet. Weldra ver nam men dat de gestolen voorwerpen eene som van 36,000 fr. bedroegen, bestaande in bankno ten, gezonden door de Banque Liégeoise van Brugge, aan M. Godfrey, vlashandelaar te Kort rijk, 15 briefjes van 1000 fr., en aan M. Brown, vlashandelaar te Kortrijk, 21 briefjes van 1000 fr., verder twee omslagen uit Keulen met weer den, waarvan het bedrag tot nu toe niet gekend is. De Banque Liégeoise van Brugge verzendt se dert verscheidene jaren in den nacht van zater dag tot zondag aan verscheidene handelaars van Kortrijk en omliggende groote weerden, waar mede zij dan den maandag namiddag hunne koopmans ter markt betalen. Het is ook de eerste maal dat deze bank slechts zulke geringe som verzendt. Het ingestelde onderzoek doet vermoeden dat de dief die zijn plan wel had be raamd, tot het personeel van den spoorweg moet behooren. De kerel had bij middel van eene boor in den bak van den foergon, waar ge woonlijk de treinwachters hunne weerden in steken en palende aan het üondenkot, vier ga ten geboord en dau bij middel van eene dunne zaag eene plank van omtrent 10 centimeters hoogte op 50 lengte uitgezaagd daarna had hy binnen den bak twee kleine stukjes ijzer gena geld en de plank wederom op hare plaats gezet. De stoutmoedige kerel moet alsdan, nadat hij gezien bad dat de treinwachter zijne weerden in den bak gesloten had, van «enige oogenblikken afwezigheid gebruik gemaakt hebben om het hondenkot te openen, met een nagel of eenig ander voorwerp de plank uic te .heffen en de weerden te stelen. Tot nu toe heeft men niet het minste bewijs dat tot het ontdekken van den dader zou kun nen leiden. Zondag verleden vierde onze moedige Ka tholieke Jonge Wacht haar Patroonfeeet. Tal rijke leden hadden het zich ten plicht gere kend, om, met muziek en vlagge vooruit, naar de Hoofdkerk te trekken, waar eene mis werd gecelebreerd. Na de kerkelijke plechtigheid greep in den Katholieke Kring, bij M. C. Van den Bossche, Groote Markt, eene buitengewo ne vergadering plaats. Onder de aanwezigen bemerkten wij de heeren Baron Leo Bethune, volksvertegenwoordiger, Leo Gheeraerdts, burgemeester, Rudolf Eeman, lid der besten dige deputatie van Oost-Vlranderen, Pol Pie- raert, kandidaat voor de toekomende Kamer- kiezing, enz., enz. De heer Hoofdman D. De Wolf, gaf ver slag over het verloopen jaar, waaruit blijkt dat het ledental wederom vermeerderd is. Vervolgens wakkerde M. Pol Pieraert, in eene krachtige taal de Wachten aan tot den strijd, hun belovende dat hij steeds aan het hoofd der Jonge Wachten zal staan, in den strijd voor het goede. De socialisten, liberalen en daensisten zingen in Geeraardsbergen het vol gende versken, zegde hij Als Pol wordt representant Moet hij komen naar onzen kant En wil hij er niet kom(m)en Dan smijten wij met bommen. Waarop ik aan een hunner opperhooofden gevraagd heb, aan zijne makkers het volgende antwoord op hun liedje te zeggen Pol zal nooit komen langs uwen kant Als hij zal zijn representant, Hij heeft reeds veel slagen gegeven Maar nooit geen gekregen. Geheel de zaal barstte los in een daverend handgeklap en lang juichte men langs alle kanten Leve M. Pieraert 1 LeveM. Pieraert! Nam nog het woord M. Henri Boone, on derhoofdman, die M. Pieraert, bedankte voor zijne woorden van opwekking welke hij de Jonge Wachten kwam toe te sturen. Maandag avond om 8 uren, vergaderde men in het Café Universelbij M. J. D'Haese, Groote Markt, om een uitstap in de stad, met muziek aan 't hoofd, te doen het slecht we der heeft echter dien uitstap belet en men heeft zich dan onder malkander deftig in dit lokaal vermaakt. Dat de Katholieke Jonge Wacht blijve bloeien tot vreugd harer leden, tot de verplet tering van al degenen die onze geboortestad willen tot redeloozen en anti-christenen val brengen 1 De Bond der Antisocialistische Vakvere nigingen van Aalst, t'akkoord met de Geeste lijke en Wereldlijke Overheden dezer Stad, willende hulde en dankbaarheid brengen aan de Vaderlijke inzichten van Zijne Heiligheid LEO XIII, heeft besloten op Zondag 11 mcl 190*2, zijn jaarlijksch Feest te vieren om de afkondiging van den heilzamen Wereldbrief Rerum Novarum over den toestand der Arbeiders te herdenken. Eene plechtige Mis van dankzegging zal om 9 uren in de St-Martinuskerk worden opgedra gen. Wij verzoeken dringend alle katholieken door hunne tegenwoordigheid het hunne te willen bijdragen om dien heugelijken Verjaar dag waardig te vieren. Wij znllen ons in stoet naar de Hoofdkerk begeven. Gelief dus te ver gaderen ten lokale van den Katholieken Werkmanskring ten 8 1/2 uren 's morgens stipt. Allen op postNiemand van ons mag zich aan dien plicht van dankbaarheid onttrekken Wij moeten hulde breugen aan den Grooten PAUS, LEOXIII, den Vader der Werklieden! Leve Z. H. Leo XIII HET BESTUUR. Het College van Burgemeester en Schepe nen, der gemeente Woubrechtegem, heeft de eer het publiek bekend te maken dat het voor nemens is, is ten bekwamen tijde de uitpaling te doen van den voetweg n° 43, gelegen tus schen de eigendommen van M. wed. Leo Wy- nant, wonende te Oultre, en d'heeren August Van der Ilaegen, Donatus De Koninck en Jan Baptist Van der Bracht, wonende te Wou brechtegem, palende zuidwaards aan de Nere- wijkstraat Alwie vermeent tegen deze uitpaling re- claam te moeten inbrengen, is aanzocht zulks te doen voor den 5 Juli 1902, aan den Heer Burgemeester. Woubrechtegem, den 3 Mei 1902. Op bevel. Het College Voornoemd De Sekretaris, H. Michiels. B. Herreman. K. L. Wij nan t. E. De Loof. Het bloeden van een wonde houdt meestal op, als men het gekwetste lichaamsdeel in wa ter met azijn houdt. Baat dit echter niet, dan bevochtige men de bloedende plek met eenige druppels ijzerchloride, of legge er ijzerchlorid- watten op, bij eiken apotheker verkrijgbaar dit doet het bloed stollen en zoo de kleine ade ren sluiten. Zekere zeugen brengen meer biggen ter we reld dan zij in staat zijn te zoogen. Worden 4 a 6 biggen meer geboren dan de zeug melk kan verschaffen, dan worden ze niet alle vol doende van voedsel voorzien en 't is in zulke omstandigheden voordeeliger de zwakste big gen dadelijk weg te ruimen en liever een klei ner getal goede, dan een grooter getal slechte biggen op te kweeken. Brengt daarentegen een zeug veel en krachtige biggen ter wereld, welke men haargeerne zou laten houden, dan kan dit groot getal met meer zorg, welke de biggen zoowel als de zeug vereischen, toch goed gedijen. Eerst moet de zeug met goed voedsel, zoo als tarwezemels, zoete en zure melk, gekook te aardappels enz. rijkelijk gevoerd worden zoodat ze genoeg moedermelk krijgt, terwijl 't doelmatig is, de biggen in twee partijen te verdeelen, waarvan de eene helft verscheidene uren bij de zeug blijft, terwijl de andere helft in eene mand op eene warme plaats wordt ge bracht. Op deze manier kunnen de biggen bij afwisseling gezoogd worden, geheel rust ne men en daardoor goed groeien. De zwakke diertjes, die door de grootere en sterkere steeds naar de buik- en dijspeneu (welke min der melk geven dan die aan 't middelste en voorste gedeelte van 't lichaam) verdrongen worden, kunnen niet behoorlijk groeien, wan neer zulk een scheiding in de biggen niet ge-? schiedt, welke dus een dubbele reden heeft.

De Volksstem | 1902 | | pagina 2