De ontripling van den trein der ■Atx-gheim:. Voor onze Landbouwers. Woorden en daden. het leuvbnsbier M. Hens te Moerbeke. Kolosale aftruggelarij der moderne tijden. ;LEVEN3PILLEN De vreeselijke ramp op Martinique. De paters van den H. Geest in Martinique. -4 De socialisten schreeuwen tegen de rijken, en hunne bazen bewonen kasteelen, gaan naar bad steden en leven in weelde gelijk graven en prin sen. /ij willen het collectivismus, maar de ronden die wat bezitten, houden het voor zich alleen. Zij moeten hebben 8 uren werken, 8 uren ▼rij, 8 uren rusieu en... 8 fr. er bij maar gaat eens ion in hunne coöperatieven, of men dit daar zoo doet Ge zult lachen, gelooft ons /ij vragen een minimum dagloon, en hunne kopstukken worden door de rechtbank gestraft omdat zij den werkman hun loon niet betalen. Zij schreeuwen tegen de stoomtuigen, en zou den alles per stoom willen doen gaan zells zal in den toekomstigeu socialistenstaat het eten alzoo bereid worden leest daarvoor Arbeidsvcr- spillmgeen socialistisch boek. Zij zijn tegen pracht en weelde, en gaan ge kleed met pelsen trakken, hooge hoeden, ver- koopen in hunne coöperatieven goul- en zilver werk, wijnen en ander gerief voor arme men- schen. Zij willen van God, noch Koning, nocii mees ter, maar doen al wat mogelijk is om Kamerlid, gemeenteraadslid of zooiets te geraken, om toch maar den kop boven anderen te kunnen uitste ken. Zij maken de handelaars of winkeliers uit ▼oor dieven, en zij verkoopen zelf in 't groot eu in 't klein. Zij zijn tegen rechtbanken en gendarmen en 't zyn zij juist die deze het meeste werk verschaf fen en hunne hulp inroepen om zelf beschermd te worden Zij hadden bedreigd het Katholiek Gouverne ment in t zand te doen bijten, en nu loopen ze zelf gevaar door hun bedrogen en razende aan hangers gesteonigd to worden. Plechtig was het omzieu, wanneer zij dit waar eeremet;iul staken over de zoo wettig fiere hoof- deü van de voorzitters dier deftige maatschap pijen, meest al Burg'•meesters onzer katholieke buitengemeenten, die gïlukkiglijk nog niet mee- nen dat. burgerlyk l« stuur mo- t onverschillig zijn aan zedelijke en geestel\jk< belangen, en weten dat men het volk geenen beteren dienst kan bewijzen dan met goede voorbeelden te ge ven. Mochten wij zulke feesten dikwijls bijwonen 1 Hoe aanmoedigend zooveel brave menschen sa men te zien en te bestatigen hoe levendig het geloof is in ons Vlaanderen. Dank dus van herte aan de moedige en wijze geestelijkheid onzer pa rochie. En gij, broeders Xaverianen, tot weder- j ziens eerlang bij onze geburen.. VRAAGT OVERAL der gunstig gekende cet'èj, ït-ntta Ormré, AALST. Men schrijft ons Verleden zondag was het, hier op ons dorp, een van die feesten die tellen in de jaarboeken eener gemeente. De ievervolle Bestuurders van ons Xaveriusgenootschap, de E. H. Ach. Van Hemelryck, is er in gelukt hier niet min dan 3000 vreemde Xaverianen te vergaderen, en eene ontzaglijke christene menigte van alle kan- j ten en zijden. De gelegenheid was de inhuldi- j ging van eenen prachtigen bronzen troon voor j ons beeld van den H. Franciscus. De E. Pater Poppe, algemeeno overste der Xaverianen van ons bisdom, die reeds voor de Xaverianen onzer gemeente, een plechtig triduum had gepredikt, j met zulken bijval dat 300 Xaverianen tot de H. Tafel zijn genaderd, deed aan die opcr i gedro- 1 men scharen, de bestgepaste en krachtigstem aanspraak die men hooren kan. Hij stelde Fran- i ciscus-Xaverius voor, als het toonbeeld van ee nen waren volksvriend, die in stede van het ge- i luk van 't volk te slachtofferen aan heerschzuch tige eu belanghebbende inzichten, zich gansch j aan het welzijn van zijnen evenmensoh heeft toegewijd, die verre van zich te bedienen van j het volk, gelijk do valscho volksvrienden, om aan eervolle en vetbetaalde plaatskens te gera ken, en bovendien dan nog bij middel van alle slach van penningen, hunne zakken vullen, met de zuurgewonnen centen van den werkman, zijn eigen fortuin aan het hoofd uitdeelde, aan goed eer en wellusten verzaakte, om zich geheel aan 's naasten welzijn op te offeren, die, hoewel hij als 's Pausen gezant was aangesteld, nochtans niets wilde oudernemen tenzij met de goedkeu ring en op bevel van de bisschoppen der streken waar hij duizende koningen bekeerde en met ei gen hand meer dan een millioen heidenen het H. Doopsel toediende. Zich slachtofferen voor het volk, onder het geleide der geestelijke overheid, dit is het kenmerk der ware volksvrienden. Het antwoord op die puike rede liet zich niet wachten Uit 3000 borsten ontschoot als een donder het machtig lied O Moederkerk van Rome.... Ons katholieke vadren, zijn wij, hun zonen, weerd, hun bloed doorstroomt onze adren van smetten vrij bewaard. Ja, en zóo is hetons vlaamsche volk is ka tholiek tot in het diepste der ziel als het niet lis tig verleidt, en het is in alle rechtzinnigheid dat het hier uitriep Wij willen 't leven derven, Maar staan 't geloof niet al 1 Dan, onder het heerlijk gezang der okzaal van Aygem, zag men al die fiere hoofden buigen en de zegen van den God-Monsch kwam over allen. De menigte wachtte ongeduldig buiten de kerk den ingang der Xaverianen. Immers de zoo voordeelig gekende muziekmaatschappijen van Moerbeke, Denderhoutem en Herzele, de trom- pettersclub van Aalst moesten spelen op de ki osk, en Heldergem moest er zingen. De uitvoering overtrof de verwachting het volk stond daar opeengedromd, vol geestdrift, en niemand dacht aan weggaan. Men kon vree zen dat de zangmaatschappij van Heldergem het onvermijdelijk rumoer van zulk eene menigte niet zou te boven gekomen zijn. Maar ziet, eens klaps iedereen zwijgt, luistert, hangt aan de lip pen der zingers. Immers die gloedvolle stemmen lieten hooren wat schuilde iu ieders hertgevoe lens van godsdienst, vaderlandsliefde eu chris tene vreugd. Toejuichingen zonder einde bejegenden spe lers en zangers, en de overheden beklommen op hunne beurt de kiosk om de medaliën uit te reiken aan de voorzitters der 19 genootschappen daar aanwezig. Daar stonden volksvrienden gelijk de heer Baron Leo Bethune, volksvertegenwoordiger, de provinciale raadsleden Advokaat Od. Van der Haegen en Notaris Jozef De Vuyst, de heer Burgemeester van Aygem, de heeren doktors De Rycke van Aygem en Verstraeten van Vlierze- le, benevens andere notabiliteiten, den E. H. Pastoor van Aygem en de geestelijkheid van gansch den omtrek. Nationale Tentooustelliug van Kuodvee te Brnasel. De nationale prijskampen van Rundvee, Verkens en Melkerij gehouden te Brussel, op 26 en 27 April, waren allermerkweerdigst ruim 900 runddieren waren aanwezig, waar van slechts 20 stieren, 40 koeien en een aan tal veerzen uit Oost-Vlaanderen, Antwerpen en het oosterlijk gedeelte van West-Vlaande- ren. Wij laten hier de belooningen onzer landge- nooten volgen8° prijskamp Stieren met niet meer dan twee tanden. 3e prijs, Tambourvan V. Van Bever, te Nieu werkerken. Dit dier is sedert verkocht aan een syndi caat van Leuze, voor de som van 1200 fr. 90 prijskamp Koeien van allen ouderdom. 5® prijs, Griza, van M. Em. Vermeren, te j Denderwindeke. 6° prijzen Madame, van M. P. J. Mertens, I te Pollare Anna, van M. Willem Van Muy- I lem, te AalstLisvan M. Em. Vermeren, voornoemd Paulina, van M. Em. Buysse, te Nieuwerkerken allen blauwgrijze dieren. Eervolle melding aan Gryse, van de kinde ren Verbeke, te Meldert en Trinettevan M. Em. De Vos,, te Pollare, allen dieren van het j lot. In den elfden prijskamp komt de tweede j prijs (der veerzen met niet meer dan twee tan- j den) toe aan Charlottevan M. Karei Sonck, te Nieuwerkerken, Werd vereerd met den vierden prijs in den prijskamp der groote stieren Brillantvan M. E. Maesfranck, te Nieuwenhove. Hulde aan onze bekroonde landbouwers. Zondag verleden is hier een held te zien ge weest, maar een held van eene gansch bijzon dere soort. Ge moet weten, 't was hier en te Viane ook, meeting van den alom weinig of niet bekenden advokaat Rens, kandidaat van de liberaaltjes voor de aanstaande kiezing. De toeloop van 't volk was zoo groot dat al de stoelen van den Café de la Station nog niet volzet geraakten. Er was voor den spre ker toch volk genoeg om uiteen te doen waar in zijne heldendaad ging bestaan. Te Viane en misschien hier ook, hun deuntje is toch overal 'c zelfde, zcide hij de volgende verschrikkelij ke woorden Over België zweeft de dood, over België zweelt eene zwarte hand, en 't is meer dan tijd dat er maatregelen genomen worden om België van de dood te bevrijden, om die zwarte hand van over België te doen verdwijnen. Dat over België de dood zweve, dat er eene zwarte hand over zweve, zal hij, advokaat Rens, België van die dood, van die zwarte hand verlossen Wij zullen het af wachten, 't zal ne slag geven. Maar zijt voorzichtig de slag zou kunnen te geweldig zijn. Mijnheer de advokaat heeft er reeds iets van gewaar geworden, wanneer een der toehoorders hem vroeg Mijnheer de advokaat, zegt eens wat gij zeggen wilt door die dood, door die zwarte hand die over België zweven. Dat was al te veel gevraagd, de advokaat had zulke aardige vraag niet ver wacht. Hij stond paf. Maar hij riskeerde zich toch nog een woord Ik zal u daar later op antwoorden, vriend, ik heb vandaag den tijd niet De gordijn werd neergelaten. Zijn dat geene helden Sedert jaren is in Frankrijk een proces aan gang tusschen de echtgenooton Humbert en de gebroeders Crawford, om eene erfenis van niet minder dan 120 millioen. De gebroeders Grawford spanden een proces in tegen M. Humbert, Mevr. Humbert, geboren d'Aurignac en hare zuster Louise d'Aurignac, omdat Mevr. Humbert zich niet gedroeg naar de bepalingen van het testament van wijlen M. Crawford, die de twee broeders had onterfd ten voordeele van Mev. Humbert. Om die reden maakten zij aanspraak op de millioenen, neergelegd in de brandkas der fami lie Humbert. Sedert 20 jaar sleep dit proces voor alle recht banken in Frankrijk, de meest beroemde advo caten en avoués zijn er in opgetreden, maar... nooit is een Crawford in persoon voor de recht bank verschenen, nooit heeft een advocaat in levenden lijve een Crawford gezien. Intusschen had de schatrijke (I) Mev. Hum- bert hier een millioen, daar twee millioen, gin der vier millioen ontleend, zoodat zij niet min der dan 50 millioen heeft losgemaakt en een hotel bewoonde op de Avenue de la Grande Ar mee, te Parijs, dat 6 millioen gekost heeft. Eene vrouw, die evenwel 100 millioen bezit, stond immers boven alle verdenking en was im mers zoo solvabel als zuiver goud. Nu echter ten slotte het gerecht een einde aan de processen wilde stellen, te meer daar in het publiek gezegd werd, dat er geen Crawfords bestonden, is plots het bewijs geleverd dat heel die zaak de ontzaglijkste mystificatie is, die ooit in een menschenbrein is outstaan. Op een bevel van den voorzitter der rechtbank heeft men gisteren de koffers geopend in het ho tel der Avenue de la Grande Armee het bevatte eenige oude, waardelooze papieren en een fan- taisiering ter waarde van 3 fr. 50. Wat M. en Mev. Humbert en Mej. d'Aurig nac betreft, zijn spoorloos verdwenen. Heel het proces was door hen uitgevonden, om de gapers te doen geloovcn aan het bestaan van de 120 millioen der erfenis Grawford. M. Humbert is de zoon van een minister en zelf oud lid der Kamer. Om deze comedie 20 jaar uit te houden is men overtuigd dat hij meeplichtigen moet hebben in de politieke wereld en in de balie. Indien het hotel, dat de familie Humbert be woonde, al niet geheel gehypothekeerd is, zullen de schuldeischers den boel kunnen verkoopen om een klein deel hunner millioenen, terug tc krijgen. Buiten aanhoudingsmandaten tegen 3 hoofd schuldigen dezer outzaglijke aftruggelarij, zijn er ook nog teg n andere personen uitgevaardigd men beweert tegen een bekend oudmagistraat. Moet men geruchten gelooven dan zitten de slachtoffers en de meeplichtigen in de hoogste kringen der republiek. Het schandaal is zonder voorgaande. Na de opening van het koffer is de avoué der niet bestaande broeders Crawford. Mr. Par- meutier, avoué te Havre, die de opening bij woonde, onmiddelijk in hechtenis genomen. Mr Dumont, notaris te Rouaan, die door zijne getuigenissen het bestaan der 120 millioen hielp bevestigen, zal, volgens de Etoile, ook aange houden worden. DE MEESTE ZIEKTEN f komeu voort vau b< andig tu onzuiver bloed, ver- k stoptheid en slechte spijsvertering. De WARE Fr. ROMAN P gevenop korten tijd zuiv-r en rijk bloed, genezen I maag eu iugewsudeu I fr. 2S de doos in alle goede 1 apotheken Vrachtvrij verzonden tegen postbon. Algemeen depot Apotheek Fr. ROMAN, oude I apotheek Bruylaut-Yan Aerde, Groote Markt. Dender- k monde. Te Terkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. 4#,000 Slachtoffer». Er komen thans nadere bijzonderheden over die ramp, waarvan al de uitgestrektheid natuur lijk nog niet te overzien is. Volgens het laatste telegram van den bevel hebber der Suchet aan den Franschen mi nister van marine, waren er in 't geheel te St- Pierre een 30 tal overlevenden op eene bevol king 20,000 zielen. St-Pierre is eene haven op de westkust van het eiland Martinique, de stad die op eene hel ling gebouwd is, was beschut t^gen de oostewin- den door een hoogen heuvel. De stad ligt aan den voet van den berg Pelée, aldus genaamd, omdat eene vroegere uitbarsting alle boomen en gras onder de lava en de assche deed verdwijnen. De vulkanische kegel, die 1350 meters hoog is, werkt zelden de laatste aardbeving dagteekent uit 1851. Thaus deden zióh sedert eenige dagen vulka nische verschijnselen op het eiland voor en de groote vulkaan was sedert 5 Mei in werking. De groote vulkaan van Martinique is de Mout pelée. Op 5 Mei, ten 1 uur 's middags, begon de krater een dikke laag gloeiend slijk uit te braken, dat naar beneden droop langs het dal van de rivier de Blanche, en op zijnen weg eene fabriek geheel overromoelde en eene andere fa briek deels verwoestte. Er zouden aa deze ramp reeds 23 personen vermist zijn. Verder komen nu nog de volgende berichten De gemeenschap per kabel ten zuiden van St- Lucie is verbroken. Van St-Lucie ziet men den rook eu de vlammen boven de sollataras van St- Vincent. Te Parijs heeft men de eerste tijdingen over de ramp ontvangen, gisceren morgend te 5 ure. Op het ministerie van kolonieën, waar de eerste berichten van den bevelhebber der Suchet ontvangen werden, was er spoedig een groote toeloop van menschen, bloedverwanten of vrien den van bewoners van St-Pierre welke weeuend inlichtingen kwamem vragen, die de bedienden niet konnen meedeelen. Ook veel kooplieden, die belangrijke zaken hebben op Martinique, kwamen hooren. Men weet reeds dat alle plantagies, al de kerken ver nield zijn, in eenen omtrek van vetscheidene ki lometers rond de stad. Men denkt dat er niet alleen kwestie is van eene vulkanische uitbarsting, want men dacht dat deze vulkaan was uitgedoofd en hij ligt ook op 5 kilometers van de stad. Men verondersteld dat de uitbarsting is vergezeld gegaan van eene groote aardbeving en dat deze veel heeft bijge dragen tot de ramp. Onder de geredden meldt men den procureur- generaal met heel zijne familie. De senateur van Martinique M. Kinght, was over eenigen tijd naar St-Pierre vertrokken, waarheen hij door de kiezing geroepen was. Zijne familie die te Pa rijs is achtergebleven, verkeert in groote ont steltenis. Het is hoogst waarschijnlijk dat de senateur bij de ramp het leven heeft ingescho ten. Men kan zich overigens noch geen denk beeld maken van de uitgebreidheid der ramp, daar het eskader vernield is en het zelfs gevaar lijk is de rede te naderen. In het ministerie van kolonieën vreest men dat de algemeene gouverneur van Martinique onder de slachtoffers zij. Hij heeft inderdaad eenige dagen geleden geseind, dat hij zich naar St-Pierre begaf. Het gouvernement zal aanstonds hulpgelden sturen naar Martinique. Londen, 9 Mei. Een»-" nota, aan de dagbladen meegedeeld, meldt dat de twee ontsnapte schept n Roraima en Roddam Engelsche schepen zij n. De Rod- dam had 26 man aan boord en waarschijnlijk 14 inlandsche arbeiders. Een telegram van St-Lucie meldt dat het schip is aangekomen zonder anker, zonder keten en met de bedekking der lading verbrand wat bewijst hoe £snel het de haven van St-Pierre heeft moeten verlaten, daar het anker en ket tingen heeft moeten kappen om weg te komen. De ramp is dus zeer plotseling geweest. Dat blijk nog meer uit het feit dat de mannen aan boord erg verbrand zijn, in zooverre dat er twaalf zijn omgekomen. New-York, 9 Mei. De bevelhebber der Suchet meldt dat in den namiddag St-Pierre geheel in vlammen was gehuld. Hij zond zijne officieren aan land, maar 't was onmogelijk van in de stad door te drin gen. Zij hebben hoopen lijken zien liggen. Men denkt dat geen enkele inwoner heeft kunnen ontsnappen. De gouverneur der kolonie de kolonel van zijn militair huis en zijne vrouw, die zich te St-Pierre bevonden, zijn verdwenen. Uit St-Thomas wordt gemeldt, dat de Suchet dezen morgend te Pointe de Pitre is aangeko men. De kapitein der Roddam bevindt zich in het gasthuis van St-Lucie. Al de officieren en mecaniciens van de Roddam, zyn dood of ster vend. Bijna heel de bemanning is omgekomen, daar zij over boord sprong of verbrand werd. Volgens een telegram uit St-Jaen-de-Porto- Rico, is de stoomboot Guappler gelast met de herstellingen aan den onderzeeschen kabel, met man en muis omgekomen by de ramp op Martinique, 't was een der eerste schepen die verdwenen. Volgens nieuwe berichten zou de ramp zeer plotseling en zeer snel gebeurd zijn. Zij zou gee ne drie minuten gebeurd hebben. l)e lava barst door de wanden van den krater en, volgens de uitdrukking van eenen overlevende, geleek St- Pierre op dit oogenblik aan eene ware hel. De stad is in eenen omtrek van drie mijlen heelemaal vernield. Vijftien schepen lagen op de reede en zijn met hunne bemanning omgeko men. De Engelsche gouverneur heeft aan het Colonial Office laten weten, dat er de heelo verleden week aardbevingen gevoeld waren. Al de kabels zijn doorgesneden. 40,000 meimchen binnen la minnteu gedood. De minister van het zeewezen heeft de volgen de depeche ontvangen van den commandant der Suchet Pointe a Pitre (zonder datum.) Ziehier inlichtingen, die ik heb kunnen in winnen. over de gebeurtenissen van gisteren. Rond 8 ure 's morgends wierp de vulkaan eene aanzienlijke massa rook en aarde op. Dadelijk daarop volgde een stortvloed van vuur, en op hetzelfde oogenblik stond heel de stad in brand. De schepen werden ontmast en verbrand, en gedurende een k waart uurs viel er een regen van rotsen neer. Ik ben te Saint-Pierre gekomen ten 2 ure 's namiddags, om eenige personen te redden die van de schepen kwamen. Ik heb geen levend wezen in de stad gezien, welke het overigens onmogelijk is, binnen te gaan. Er liggen talrijke lijken langs het strand. Get. SUCHET. Laatste tijdingen. In den Franschen ministerraad van Zaterdag heeft de minister van koloniën meêgedeeld dat het ongelukkig maar al te waar is, dat er van de stan St-Pierre op de Fransche Antillen niets is overgebleven. De raad gaf aan den minister van financiën verlof alle sommen te verschieten, die zouden noodig zijn om de kolonie ter help te komen. Zondag inschepen te Brest, met een eerste hulp geld van 500,000 fr. De raad besloot ten teeken van rouw de vlag halftop te hangen gedurende drie dagen, op al de openbare gebouwen. Het telegram van den gouverneur van Gua deloupe, dat de ramp meldde, luidde als volgt Suchet is aangekomen uit Martinique. Saint Pierre vernield door eene vuurhoos. Slechts een dertigtal personen, komende van de schepen op ree, zijn door de «Suchet» opgenomen. Alles laat veronderstellen dat de gouverneur Moutet en Madame, kolonel Gerbault en Madame, die te St-Pierre waren, omgekomen zijn. Suchet kwam levensmiddelen halen. Heb bevelen gegeven voor het spoedig inschepen van voorraad te Point a Pitre eu Basse Terre. Su chet vertrekt heden avond naar Martinique. Alles waarover Guadeloupe beschikt is aan uwe beschikking. Get. MERLIN. De Paters van den H. Geest, die eene Aposto- lieke school bezitten te Lier, bestuurden het Seminarie-collegie van St.-Pieter, in het eiland Martinique. Tot heden hebben zij auders geen nieuws kunnen ontvangen, dan de telegrammen die door de dagbladen zijn afgekondigd geweest. Den avond van den 13 Mei waren noch het getal noch de namen van de ongelukkige slacht offers in het Moederhuis gekent; 't is zeer waar schijnlijk dat een tiental paters of broeders om gekomen zijn. Zoohaast het juiste nieuws zal aankomen zullen de paters vau den H. Geest ze spoedig doen kennen aan hunne talrijke vrienden, door de dagbladen. Zij verhopen tot vergoeding van dat wreed ongeluk dat God menige roepen zal doen ontstaan in België voor hunne missiën van Afrika en Amerika. Zij herinneren aan de eerw. Herders van de parochiën dat zij de bin ders die ernstig verlangen zendeling te worden zonder onkosten ontvangen indien dit anders niet kan zijn. Eene groep dames en jufvrouwen van Oosten de, die ongedeerd teruggekomen zijn, en in een rijtuig vau tweede klas reisden, verhalen hunne gewaarwordingen als volgt Wij reden zachtjes voort, toen opeens dé trein hevig aan 't schommelen ging. Een onzer maakte de opmerking of dit schokken weer lang gaat duren en eene andere, als door het gevaar ingegeven, mompeltOnze Lieve Vrouw, spaar ons van alle ongelukken Plotseling wordt het rijtuig gedeeltelijk omgeworpen en eene van de onzen, Mej. Clem. Meyus, roept uit't Is niets, wij leven nog Langs de gebroken vensters uit het rijtuig komende, zagen wij een groot deel van den trein als een gekronkelde keten omgeworpen liggen. De eerste der ontriggelde wagens lag schuins, de tweede meer, de derde geheel en gansch, de vierde was geheel blijven rechtstaan, terwijl de vijfde insgelijks scheef lag, en de zesde en zevende geheel verbrijzeld waren, de achtste en negende ongedeerd. Vele der reizigers moesten bij middel van ladders uit de rijtuigen gehaald worden. Hier zag men een mensch met een voet afgerukt, daar was het een gebroken arm, of een hand die afgekapt was, een aangezicht in bloed, enz. Een geneesheer van Brugge, die zelf gekwetst was, was een der eersten om hulp te geven aan de ongelukkige gewonden. Mej. Meyus, voor noemd, was eene der zeldzame onder de niet-ge- kwetste bedevaarders, die het hoofd niet ver loor, en met ware zelfopoffering bracht zij hulp aan een groot getal gekwetsten Op zekere plaats werd hare hulp ingeroepen door eene dame van Brugge, die haar vroeg eens te zien wat aan haar voet haperde. Deze hiug nog slechts aan een draad vast aan het been. Gezegde geneesheer bijgeroepen, zette den voet geheel al en omwond de wonde met strooibundels, door do boeren van het omlig gende bezorgd, bij gebrek aan voldoenden voor raad linnen. Verder was het eene dame, die be nevens een gebroken been, ook eene hand ver loren had. Een 12jarig meisje gaf den geest in de armen van MejMeyus. De inwoners van het omliggende betuigden de grootste deelnemiug aan de gekwetsten, uit roepende Ces pauvres Beiges. Zij brachten alles aan wat zij meenden te kunuen van nut zijn om bijstand te verschaffen Geen der 2e klasreizigers werdeu gekwetst. Een enkel persoon van Oestonde was onder het getal slachtoffers Mej. Emma Defloor, die eene wonde bekwam aan het hoofd, doch wier toe stand geruststellend is. Een aantal bedevaarders hadden om zoo te zeggen het hoofd verloreu. Dr Van Vossel. De Parijzer Matin brengt de volgende hulde aan Dr Van Vossel, vau Wieze, bij Aalst, die als geneesheer do bedevaart vorgezoldo t Terwijl heel het dorp Wacquemoulin de bedevaarders uit deu treiu hielp eu luen de lij ken onder lakens legde, hield een maa zich be- zich met de gewonden, verbon.I ca waschte hun ne kwetsuren en gaf huu al de zorgen in zulk oogenblik vereischt. n Nochtans was die mau zelf zwaar gewond, met eene gapende opening in 't hoofd, waaruit het bloed overvloedig vloeide. Maar hij wilde van geeu zorgeu voor hem hooren, bond eene servette rond zijn hoofd en zonder verpoozen, zonder rust, bleef hij tot 6 ure zijne zieken ver plegen. Want die man was geneesheer, 't Was Dr Van Vosselhij had eene apotheek bij zich, die gegeel uitgeput geraakte eerst ten 10 ure be reikte hij Compiègne eu daar viel hij, vau uit putting en bloedverlies, in bezwijming. Aan een interviewer van Figaro zegde Dr Van Vossel dat hij nu voor de tweede maal aau den dood ontsnapt is reeds vroeger werd hij te Wieze in eene hinderlaag bijna vermoord, het geen onze lezers zich nog wel herinneren. Volgens den Gautois zouden in het gasthuis van Amiens twee vrouwen aan hunne wonden bezweken zijn Leontine Morreeuw en Rosalie Depiere. De eerste had een oog verloren en een been verbrijzeld de tweede was vreeselijk gesteld aan het hoofd. Mevr. Hocheralf ligt zeer gevaarlijk gewond te Amiens. De erg gewonden zijn overigens allen naar Amiens of Compiègne vervoerd, nadat van som migen reeds een arm of een been was afgezet. De Figaro meldt De overheden zijnhetnog altijd niet eens over de oorzaak der ramp. Volgens den hoofdingeneur zou de baan zijn gezakt. 10 der gewonden bevinden zich in zorgwek- kenden toestand. Men vreest nieuwe 0verlij- Het 12jarig meisje, Van deu Abeele ge naamd, dat gedood werd, was het dochterke van den over 14 dagen overleden koster van Veurne. Zij had, in 't blauw gekleed en bij middel van spaarcenten, mcê de bedevaart ondernomen. Hare tante, die haar vergezelde, juffer Ry- ckewaart, is erg gewond. De koning heelt zijnen gezant te Parijs, baron d'Anethan, gelast zich in te lichten over den toe stand der gewonden en te zorgen dat alle maat regelen genomen worden om hen te helpen. De toestand van Mad. Malvina Laghast, 60 jaar, winkeldochter tc Brugge Louise en Pha- raïlde Hauwen, zonder beroep, 57 en 60 jaar oud, beide van Ieperen wed. Rondelay, te Brugge wed, Doosselaere, 63 jaar oud, is zeer bedenkelijk.

De Volksstem | 1902 | | pagina 2