Zij willi ie gewapende natie. ALLERHANDE NIEUWS. Vrienden Wen Truc. Aan onze Landbouwers. M. Rara. DE OORLOG. Ocii toestand in te zien gelijk liij wezenlijk is, en te luisteren naar de stem der gezonde rede. Alleen het wit puntje zwart maken van 'tzwart vierkant ilat boven aan de lijst der katholieke kandidaten staal. N° 5. Paul Pieraert Em. Vandertaelen Ouders Kiezers in 'l alge meen Gij moogt de roode revolutiemakers en hunne liberale hondgenoolen de gelegenheid niet geven de vergoeding der soldaten af le sehall'en. Het middel daartoe Als één man ge stemd voor de Katholieke lijst. Tcgcii hel Vaderland Kiezers ÏO mlllioeii Crank 150,000 rr. 4 millioen Frank 14 milliocu en half Een simpele soldaat heeft zooveel recht op vergoe ding als een officier. Daar om verhoogden de Katho lieken de maandelijksche vergoeding. Thans kan een soldaat, buiten zijne solde, tot SO fr. per maand gaan. Zaak Humbert-Crawford van Parijs. O Belangrijk bericht aan de Kiezers Rechtbank van Leuven. Dendermonde.- jxeReigem. rie Van de M kwam LEVENSPILLEN Ge weet nu hoe de zaken in ous land staan, e strijd is niet meer tusschen katholiek en li eraal, katholiek en socialist, maar tusschen 01 «Ie en wauocde. inwendigcu vrede en revolutie, wettelijkheid en oproer, alge- nit eue welvaart en algenicenen uudcr- gau« /"lfs het onafhankelijk bestaan van ons Jaud staat op het spel. tijdens de laatste woelingen, kondigde het groote Parijzerblad Le Figaro een teekeuiug af, die veel opschudding verwekt heeft, omdat er veel waarheid lag in hetgeen ze voorstelde. Ze verbeeldde eenen muur de grens van België waarachter de revolutie volop aan 't woelen, branden, vernielen en moorden was. John Buil, de Engelschman, en Pinhelm, de Pruis, kwa men eventjes kijken over dien muur O het was maar uit nieuwsgierigheid... Het dool van Le Figaro was de Fransche Regeering aan te zetten de gebeurtenissen in België geenszins uit het oog te verliezen, opdat als er buit te deelen ware, frankrijk klaar zoude staan om zijn paart te ontvangen. t Is een stellig feit, moest de revolutie ooit in België zegevieren, we bestonden geen drij maanden meer als onafhankelijke natie, daar de mogendheden nooit een broeinest van oproer en anarchie dulden zouden te midden hunner eigen rijken. Nu, het gevaar der revolutie ligt eerst en vooral in het socialisme, dat het geweld der straat wil opdringen als opperste wetgevende machtdan in het liberalisme, dat, met het oog op eenig tijdelijk kiesvoordeel, de socialisten vleit, steunt, en de revolutie openlijk verdedigt tegen alle wettelijk gezag. Alleen het kan niet genoeg herhaald, de cenc en oiiverdeclbarc katholieke partij, machtig door haar getal, door hare eendracht, door de onsterfelijkheid Jharer prin ciepen, is nog in staat met goed gevolg op te rukken tegen de revolutie en deze in 't zand te doen bijten. Dit heeft zij getoond in den loop der verleden maand, en de wending welke de gebeurtenissen toen namen, hebben heur de gedragslijn voor de toekomst afgeteekend Maar opdat zij kunne standhouden, heeft zij de hulp noodig van al wie ordelijk is en vrede wenscht, de kiezingen van 25 Mei moeten haar versterkt en onoverwinbaar uit den strijd doen komen. Wat is dan uw plicht, vrienden Jammer genoeg de chefs van de nieuwerwet- sche geuzerij van Geerardsbergen zijn nog veel te jong en te groen, en kunnen hunne tong niet stilhouden als zij een half glasjen te veel ge dronken hebben. En de fijne Truc kwam uit alvorens de duts die de rol van slachtoffer speelde zijne kandidatuur te Aalst had ingediend. Het derde lijstje telt dus nietde strijd blijft tusschen Kathol leken, verdedigers van de grondslagen onzer samenleving, Godsdienst, Eigendom en Huisgezin strijders voor Troon en V aderland en Soelalinten aanklevers der Commune, oproermakers en republikeinen 1 Tusschen die twee partijen is de keus van het ordelievende vlaamsche volk niet twijfe lachtig 11 De Truc der Reuzen zal tot niets dienen dan hun zelve belachelijk te maken Elk weet het nu Er zijn drij lijsten Een Katholieke. Twee socialistische I Die twee zijn koeken van eenen deeg. De eene is slecht de andere deugt niet I Alle twee dus moeten ze weg Alle twee voor lang verpletterd en begraven onder de potiooden van tienduizend kiezers die allen, als één man, op 25 Mei zullen stem men voor de Heeren Op het laatste oogenblik zijn de socialisten met een belachelijk kandidaatjen voor den dag gekomen. Dit kandidatuurken dat overal met mede lijden spotgelach onthaald wierd is noch tans zoo dom niet uitgevonden het heelt im mers een zeker doel, en wel het volgende Rens, de advokaat, hier van iedereen gekend ah een verkleefde partijganger en verdediger der socialistische gedachten, weet in hart en ziel, dat de gematigde liberalen nooit voor hem zullen stemmen. Vele nog zijn vijandig aan het A. S. Zonder waarborg van lasten of bekwaamheid, alle meest hebben de laatste revolutionnaire bewe gingen luide afgekeurd, en, den raad volgende der Brusselsche liberalen Huysmans en Hy- mans zich langs den kant van het Ministerie geschaard om het hunne bij te dragen in het handhaven der orde. Zoo zagen wij, onder an dere, de liberale Burgemeesters van Brussel, Luik, Verviers enz... krachtdadige maatrege len nemen om den oproer te beteugelen. Meester Rens, integendeel, vond niets be ters dan samen te spannen met de oproerma kers, niet alléén in gedachten maar ook in wer ken. Hij op twee, drij vluchtschriften zijnen naam koppelen met die van De Froy, den baas uit den Zak (Volkshuis), hij stond aan het hoofd van den stoet die hier eenen Gentschen bierzuiper aan de statie ging afhalen, niettegen staande het verbod van den Burgemeesterhij stond op het balcon van den liberalen kring toen die Gentsche luis ons werkvolk lafhertig tot geweld ophitste, hij trok van daar naar de Zak, en zijn naam stond uitgeplakt als rede naar voordien avond. Met wien men verkeert, zoo wordt men ge- eerd Jules Rens weet dat, hij is dien dag in de achting der echte liberalen diep gezakten hij hoort, hij ziet, hij gevoelt, dat hij van hen vroegere partijgenooten die hij verraden heeft, weinig of geen stemmen zal bekomen. De klopping zou dus al te verpletterend ge weest zijn, en kost wat kost, moest Rens van de geneerende klopping der Socios ontlast worden. En deed hij De nieuwerwetsche chefs staken den kop bijeen, wikten en wogen den toestand, en zagen geene redding dan in het voordragen eener Socialistische kandida tuur voor den vorm, al de socialisten hun ne stem blijvende geven aan hunnen boezemvriend Rens Op die manier zou Rens kunnen vooruitko men als vrije liberaal, hij zou afgescheiden staan van de geneerende Socialisten, die hem wel hunne stem maar niet hunnen naam zou den geven, en men dacht zoo de echte libera len van het arrondissement in den strik te van gen. Zij willen dus het een en het ander, de socia listen De gewapende natie, of alleman zijn geweer in huis 1 Wij hebbeu die fameuze gewapende natie aan bot werk gezien, waarmee de socialisten zoo schermen. Het was, zoo schreef een progessist, M. Caudorlier, in een vlugschriftLes Hommes du Drapeau rouge, op bladzijde 56. bet was de gewapende natie, de 250.090 nationale gar den die beweerden ia 1870 tegen de Pruisen te zullen stellen Zonder hunne rol te beoordee- len tegenover den overweldiger, mag men, ten minste, zeggen dut deze gewapeude natie vooral gevaarlijk was in tijd van vrede.» Als Thiers wilde dat de orde in de straten en de openbare vrede gewaarborgd werden door de ontwapening der voorsteden, richtte de gewapende natie zich tegen het vader land, en maakte den verschrikkclijk- fttcu en deu afgrijselijksteu opstand, in de geschiedenis vermeld n Zijn deze voorvallen niet vol beteekenis Ziet gij te Brussel en elders duizenden ge wapende mannen Ziet gij onze groote nijverheidssteden vol mannen die op het minste teeken het wapen opnemen Ziet gij in deze voorwaarden den op roer van 1886 herbeginnen Zoo sprak de grogressist M. Cauderlier, en wij voegen er bij Ziet gij den straatoproer der maand April te Brussel, te Leuven, in de Walen en elders her beginnen Ziet gij die razende benden, met hunoe wa pens in opstand tegen wet en regeering, om, met geweld, hunne eischen af te dwingen Ziet gij ze morgen optreden om hunne repu bliek in to voeren en overmorgen om, met hun collectivisme, al wie een pandje bezit, te beroo- ven Aan mannen, die zoo klaar laten zien waar zij met ous land naartoe willen, aan hunne bondgenooten, zult gij uwe •tem uiet geven tuurlijk te zaam. Dank aan dien maatregel konden onze land bouwers met veel kans tegen de vreemde landen mededingen. De zege bleef aan hen. De prijs van het vleesch steeg nochtans niet, omdat onze kweekers de inlandsche markt in voldoende hoeveelheid voorzagen. Wat hebben nochtans de geuzen niet ge schreeuwd op de katholieken en ze als volksuit hongeraars uitgescholden Dat feit moet ons bewijzen wat al 't getier van geus en socialist wel weerd is. De veestapel werd de bijzonderste bron van winst voor den landbouw. Hij breidde zich dus uit. Maar de uitbreiding vermeerderde het ge- vaar waaraan de landbouwers zijn bloodgesteld. Ziekten kunnen zoo gemakkelijk de veestallen teisteren. Hier weerom hadden de katholieken een hee lenden balsem hier weerom wisten zij raad te schaffen. Het katholiek bestuur voerde het stelsel der vergoedingen in, iu geval de dieren aan zekere besmettelijke ziekten waren bezweken. an 1884 tot 1901, beliepen zij tot do colossa- le som van meer dan Leest 10 millioen frank. Dit was echter niet voldoende om alle kwade kansen van den veestapel af te weren. De katho lieke Regeeeriog steunde krachtig de persoon lijke voorhandneming inzake van veeverzeke- riug. Zij schonk verleden jaar aan de bestaande inrichtingen de rijke toelage van In ous land bestaan er thans ruim 800 Men verzorgt geerne wat voordeel brengt. Aan onzen veestapel, de winstgevende bron, moest men ook eene byzondere zorg besteden. Ons katholiek bestuur verleende toelagen tot het veredelen on verboteren van onze landelijke rassen van vee. Van 1885 tot 1900 beliepen zij de schoone som van meer dan Dc landbouw is van rad veranderd. Er zijn thans bijzondere kennissen noodig wier nood wendigheid men vroeger zoozeer niet gevoelde. Al de takken der landbouwnijverheid worden door onze Regeering mild ondersteund. Vele vruchten worden thans geteeld die vroeger onbe kend waren. Die bijzondere culturen eischen bijzondere kennissen welke onontbeerlijk zijn geworden. Ons katholiek bestuur is voor opoffering niet niet achteruit gegaau omdat het den welstand van onzen buiten betrof. Het heeft veel geld uit gegeven om het landbouwonderwijs te doen ver spreiden, om bie- en booomteeld algemeen te doen waardeeren, om de melkerijscholen in te richten. Zij gaven daaraan en dat geld is goed op interest gezet de somme van Landbouwers, vergelijkt uwen toestand met dien van vroeger,--en leert uwe vrienden door huune daden kennen. Leest en overweegt. Eens verkeerde de landbouw in benarden toe stand de crisis woedde hevig. De graanteelt was vervallen, de prijs der tarwe bijvoorbeeld, was op min dan do helft gezonken. Klachten gingen op, alarmkreten stegen doch de geuzendie alsdan aan 't roer waren roerden niet. Zij deden niets voor u, gij waart barbaren ploegen die in God geloofden onweerdig van de oplettendheid van de partij des lichts. Toch wel, zij deden iets. Zij verzwakten den invloed van den huiten met aan vele boeren het stemrecht te ontnemen. Gij moest in de onmo gelijkheid verkeeren uwe rechtveerdige eischen te doen gelden 1 De katholieken kwameu aan het bewind na de davering van 1884 zy wezen de landbouw een andere richting. De graanteelt was verloren maar de veekweek kon winstgevend worden. Wat deed het Katholiek Ministerie Om de landbouwers te helpen den strijd door te worstelen en heu op gunstig terrein te plaat sen, hieven zij inkomrechten op het inkomend vee en op het geslacht vee. Beide gaan na- Hier dient opgemerkt, dat het Gouvernement het totale bedrag van de inkomende rechten op vee en vleesch afstaat aan het gemeentefonds, evenals de op brengst van het vergunningsiecht. Zonder die cadcaukes van Staatswege, zonden de gemeentekassen der liberale steden nogal erger in den krot zitten. Een der grieven van onze liberale tegenstre vers is, dat het katholiek gouvernement enkel politieke vrienden in al de plaatsen benoemt en allerwege creaturen in den kaas steekt. En daarover deelen ze statistieken mee, die zoo klaar als de zon moeten bewijzen, dat die ongelukkige liberalen verstoken en verstooten worden uit alle ambten. Maar zeg eens, lammeren vau verdraagzaam heid, hoe ging het dan toch in den tijd van Ba- ra Wij halen zijne benoemingen aan in de magi stratuur Beroepshof vau Luik 162 benoemingen 127 liberalen, 19 katholieken, 16 twijfelachtigen. Id. Brussel 153 benoemingen, 114 liberalen, 20 katholieken, 19 twijfelachtigen. Id. Gent, op 137 benoemingen 127 liberalen, 5 katholieken, 5 twijfelachtigen. Kortom, op 643 benoemingen van magistra ten en notarissen, door M. Bara op drie jaren gedaan, waren er wel 69 katholieken I Ziedaar hoe in den tijd van M. Bara de recht vaardigheid werd verstaan. Van 26 tribunalen van eersten aanleg waren er 15 uitsluitend uit liberalen samengesteld het beroepshof van Gent was liberaal van den hoogsten magistraat tot den minste. Katholiek zijn was een diploom van onbe kwaamheid, van onwaardigheid. Het katholiek gouvernement heeft sinds 1884 eenigzins getracht verbetering te brengen in dien toestand, maar het is jammerlijk veel te zwak geweest en nog op vele plaatsen, ondanks 18 jaar katholieke regeering, is het evenw icht niet her steld. Niettemin wordt dit weinige, dat de katholie ke ministers voor eigen vrienden deden, hun als eene grief aangerekend. Wat denkt ge ook wel de plaatsen zijn immers alleen voor de libera len Zoo verstaan die mannen van 't licht de recht vaardigheid en dat is het stelsel dat ze droo- men over heel het land toe te passe n. 'Ne stamp zal 't kiezerskorps hen geven, dien ze zich lang zullen herinneren. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouirw^, fraiu firmré, .4.4 LS T. Mad. Humbert heeft over eenigen tijd aan eene dame van Rouaan uitgelegd iu welke om* standigheden zij deu ouden heer Grawford heeft leeren kennen. Mad. Humbert zou aan bedoelde dame gezegd hebben dat zij M. Grawford voor de eerste maal ontmoette aan tafel in een hotel van het Zuiden, waar hij met haar een gesprek aan knoopte. Het toeval wilde dat zij elkaar 's an derdaags terug vonden in het zelfde komparti- ment van den trein, die hen naar Parijs voerde. Tijdens deze reis viel de oude heer Grawford in bezwijming en mad Humbert verzorgde hem zoo goed dat hij haar uiterst dankbaar bleef en ten slotte haar zijne miljoenen vermaakte Men is het eens om te zeggen dat M. Humbert vader, evenals de andere leden der familie, ko medie gespeeld en zijnen naam en zijn ambt mis bruikt heeft om talrijke personen de slachtoffers van de bedriegerijen zyner schoondochter te doen worden. In 1875 verliet M. Humbert zijn logement, dat hij 800 frank per jaar betaalde, om een appartement te betrekken in de Rivoli- straat, te Parijs, dat 9,000 frank van huur kost te. Men verzekert dat de echtgenooten Humbert met eene som van tien millioen vertrokken zijn. Zij zouden op de volgende wijze aan deze som ge raakt zijn Mad. Humbert had hare dochter, Eva, voor zulke som laten verzekéren, betaal baar bij hare meerderjarigheid. De stortingen zouden regelmatig gedaan zijn en het is waar schijnlijk en zelfs zeker dat Mej. Eva bij hare meerderjarigheid, over vier maanden, de 10 mil joen getrokken heeft. Men weet nog niet waar de familie Humbert verblijft de verschillende geruchten aangaande hunne schuilplaats zijn slechts op veronderstellingen gesteund. Er komen nog altijd nieuwe feiten aan het licht betrekkelijk de knoeierijen van mad. Hum- bert. Zoo wordt er nu gemeld dat zij te Nantes een huis gekocht maar niet betaald bad, dat gansch verhuurd is aan verdachte vrouwen. Volgens eene depeche uit Fontainebleau zijn zaterdag nacht dieven in het kasteel van Vives- Eaux, toebehoorende aan de familie Humbert, gedrongen en hebben er kostbare schilderijen uit de lijsten gesneden en gestolen. Het parket is nopens dezen diefstal een streng onderzoek ge opend. Volgens de verklaring van den brusselschen bestuurder der Rente Viagère van Parijs zou in Belgie een kapitaal van ongeveer 125,000 frank door verscheidene personen gestord in deze pen sioenkas, verloren zijn. De Humbert-d'Aurignac's bezitten, op onge veerd 3 kilometers van Toulon, op de baan van Nizza een uitgestrekten eigendom, de u Thérèse waarvan er nog niet gesproken is. Deze eigen dom, ruim 9 hectaren groot, besproeid door een rivierken, werd over ongeveer tien jaar gekocht voor 80,000 frank, doch de d'Aurignac's wilden nooit dat men den eigendom bebouwde of onder hield. Het woonhuis is te midden van een klein park gelegen. Een enkel lid der familie, de jong ste broeder, Louis d'Aurignac, kwam er, over vijf jaar, bij zijnen terugkeer van Madagascar eenige weken woneu, hij ging zich vervolgens in Tunis vestigen. De Rente Viagère bezit te Rouaan verscheide ne huizen, waartusschen eene villa. Deze villa gelegen te Pontaillac, werd in den zomer van 1900 bewoond door de familie van groot-hertog Constantijn. Dc samenkomst voor dc vrede te Vereeniging. Beijers en zijn staf zijn Donderdag avond met een bijzonderen trein naar Vereeniging vertrok ken. Alle afgevaardigden zijn van daar nu aan gekomen, sommigen vrijdag morgend. De bijeenkomst, die naar men verwacht, he den gehouden zal worden, zal van ruimer priva ten aard wezen. Lord Kitchener heeft de afge vaardigden alle gelegenheid aangeboden om ver trouwelijk over een besluit te beraadslageu. De beslotenheid zal strikt geëerbiedigd worden. Naar men verneemt zal elke stemming met brief jes gebeuren. Gedurende de beraadslagingen zullen de En- gelsche troepen te velde zich houden aan de overeenkomst tusschen Lord Kitchener en de Boerengeneralen, om geen commando's aan te vallen, waarvan de aanvoerders op de vergade ring zijn. Eene nota aan de dagbladen meldt dat de Boe ren Donderdagavond eene eerste bijeenkomst hadden te Vereeniging om te beraa4slagen over aan lord Kitcbener te onderwerpen voor- stellen. Daar zullen we niet erg veel van voortvertel len, alhoewel alles schijnt aan te duiden dat de Boeren de voorstellen van Engeland niet aanne men en eigen voorstellen doen. Terwijl eenieder hier op hoop leeft, nog vóór de kroningsfeesten eene duurzame vrede in Zuid- Afrika gesloten te zien, komen ons van tijd tot tijd berichten van het oorlogsterrein toe, welke als emmers ijskoud water op deze hoopvolle ge moedstemming neervallen zoo deelde zondag de Sundag Special een telegram mee, verleden vrij dag door een bijzonderen briefwisselaar uit Jo hannesburg verzonden, en hetwelk veel stof tot nadenken oplevert. Ziehier den volledigen in houd De vergadering der Boerenafgevaardigden is begonnen. Alles wijst steeds op het sluiten van vrede als den einduitslag, maar de bespreking zal denkelijk langdradig zijn, en het is niet on waarschijnlijk dat pogingen zullen aangewend worden om meer voordeelige voorwaarden van Groot Britanje te verkrijgen. Indien zulke pogingen gedaan worden, heeft lord Kitchener bevelen ontvangen, onmiddelijk de onderhandelingen te sluiten, zonder uitstel aanvallend op te treden, en den veldtocht op de op de hardnekkigste wijze voort te zetten. De Boeren zijn daarvan op de hoogte gesteld en men hoopt dat deze kennis de onverzoenlijken tot verstand zal brengen. Dit telegram, volgende op de weinig opbeu rende berichten welke ons verleden week door de Times en door Reuter aangebracht werden, en op de jongste speech van Chamberlain, waar in hij zegde I am hopeful, but not sanguine geeft u zeker den indruk dat er iets hapert, ja dat er iets hapert, en dat de vredesonderhandelingen niet zoozeer op wieltjens loopen, als men ons over weinige dagen deed gelooven. 1 Den 9 April kondigde Vooruit een beleedigend en eerroovend artikel af tegen de eerw. paters Benedictijnen van den Cesarsberg, te Leuven, Stautemas, de kandidaat-plaatsverger voor de Kamerkiezing hier in het arrondissement Aalst, de zoogezegde uitgever, en de socialistische volksdrukkerij werden vervolgd en zaterdag sa men verwezen tot het betalen eener schadever goeding vau 1500 frank, tot het kosteloos inlas- schcn van het vonnis in Vooruit en tot het beta len der kosten voor 't inlasschen van 't vonnis in twee andere bladen. Voor STAUTEMAS is dc lijfsdwang bepaald op drie maanden. fvPIll - Vrijdag middag is in de kazerne der Citadel eene bom ontploft, die moest verplaatst worden. Er zijn gelukkig geen personen gekwetst geweest. De outplofïing had plaats in de smis der kauonniers. Al de vensters der smis werden uitgeslagen. donderdag namiddag, rond 4 ure, eenige meters buiten onze statie, langs den kant der Boonwijk. Een bediende, zekere Erniel Heyvaert, 35 jaar oud, gehuwd en vader van verscheidene kinde ren, is bij 't maooevreeren dor treinen, door een der wagons gevat en overreden. De ongelukkige verloor letterlijk de linkerhand, zijn rechterbeen werd verpletterd, en hij bekwam gevaarlijke kneuzingen aan de ribbenkas. In zeer erbarme- lijken toestand werd hij naar het hospitaal ge dragen. Bericht aau de talrijke personen die aan ec zema's dauwworm en jeu ksel lijdeu. Volgens 't oordeel der geneesheeren, is het voldoende zich het bloed gedurende eenigen tijd met de Slym- verdrijvende Pil van Dr Walthéry te zuiveren om zich volkomen te vrijwaren van bloedonzui- verheid hoe verouderd zij ook weze. Te verkrijgen, bij M. Renneboog, Nieuwstraat. HpI pIo-pid - Een 19 jarig meisje, Ma- donderdag avond van Brussel te Denderleeuw aan. Zij volgde bij 't verlaten der statie, den weg naar Hekelgem, waar hare ouders wonen. Het meisje werd door eeu kerel aangesproken, die zegde dat hij eveneens naar Hekelgem moest, beiden stappe vlug door, toen aan den draai der baan, de kerel het meisje onverwacht tegen den grond wierp, erg mishandelde eu haren geldbeu gel stool. De schurk nam de vlucht. Het slachtoffer sukkelde naar de ouderlijke woning waar zij de aanranding bekend maakte. De gendarmerie werd verwittigd. Vrijdag morgend is het parket van Brussel te Hekelgem afgestapt. Het meisje heeft de persoousbeschrijving vau den ellende ling kunnen opgeven. DE MEESTE ZIEKTEN komen voort van brandig eu onzuiver bloed, ver stoptheid en slechte spijsvertering. De WARE Fr. ROMAN geven op korten tiid zuiver en rijk bloed, genezen maag en ingewanden. I fr. 25 de doos in alle goede apolhekeu- Vrachtvrij verzonden tegen postbon. Algemeen depot Apotheek Fr. ROMAN, oude apotheek Bruylant-Van Aerde, Groote Markt. Dender-1 monde. V «9»$'«f* Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Rruo o P - Twee gekwetsten vau de spoor- 05 wegramp van Moyenneville, MejMaria Coens, van Brugge, eu M. Pierre Devoghel, vau Veurne, die nog in het gasthuis van Compiègue verzorgd werden, zijn zaterdag naar België overgebracht. De Compagnie du Nord had een wagon-salon ter beschikking dezer twee gekwetsten gesteld van Compiègne naar Veurne eu Brugge. De bestuurder der spoorwegmaatschappij vergezelde hen. MM. Declerck, vader en zoon, slachtoffers van de ramp van Moyenne-Ville, zijn maandag, rond 8 ure, langs den spoorweg van West-Vlaan; deren te Brugge teruggekomen. Zij zaten in een 1" klaswagon en waren vergezeld door een op ziener der Compagnie du Nord Zij hadden het hoofd met windels omwonden? Verscheidene bloedverwanten bevonden zich aan de statie. Het wederzien was aandoenlijk. De slachtoffers werden per rijtuig naar hunne woning overge bracht. Wat de spoorwegramp betreft, schijnt het bewezen dat zij aan het breken van een as moet i

De Volksstem | 1902 | | pagina 2