RÉPAMTH JÜDICME. RÉPARAT11 JÜDICIAIRE. Hoe stemt men in andere landen. Em Koaing tiiüJer Kroon 8e Jaargang. Nr 588. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Zaterdag IT Juni 1902. Inschrij vingsprijs Aankondi- gingsprijs Twee Diploma's. 2 Gezworen kameraden. AbonnementsDriji voor gansch België, franco te huis, 2.60. Voor de vreemde landen, 6,00. 5 «cntiemen het nam- mar. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezon den te worden. Alle briefwiaselin- gen moeten den aijnsdag avond op onze bureelen toe gekomen zqn, het blad den woenidag avond terpera gaan de. Ongeteekende brieven worden in de gcheurmand ge worpen. Alle postbureelen ont vangen inschrijvin gen, op alle tijd stippen van het jaar De onkosten der kwij tingbriefjes zij n ten laste van den bestemmeling. Men gelieve, by veran dering van woonst, ket j uist terechtwijs te zenden. •rukkfr-mttjfDfr 3a n Dan ®rni>t, *«ytllt«traat, t3, t( 2Ul»t Vonnissen 1 rr. den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuws tijdingen 20 cen tiemen per regel. Aankondigingen op de 3® blz.10 cen tiemen den regeH Annoncen op de 4® bladz. worden bere kend volgens plaats ruimte. Voor de advertentiëü buiten de provincie Oost- Vlaauderen zich uit sluitend te wenden tot het OMce de Pu blicity Rue de U Madeleine, Brussel. l)e geabonneer- den hebben 't recht een maal per jaar eeue annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achter eenvolgens zal ver schijnen. Rucht- baarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Jugement rendu par le tribunal de ire instan ce de Termonde le 9 Novembre 1901. En cause de M. Abel De Clippele, commis- saire d'arrondissement et M. Paul De Clip pele, avocat et industriel, tous deux domicilies a Alost, demandeurs, avocat plaidant Mr Jo seph Eeman. Contre M. Pierre Van Schuylenbergh, impri- meur-éditeur, domicilié a Alost, défendeur. Ouï les parties en leurs moyens et conclu sions. Vu les pièces du procés, notamment le ju gement rendu par le tribunal de cesiège le 13 Juillet 1901 Attendu que les demandeurs soutien nent que Partiele publié par le défendeur dans le numéro du 24 Mars 1901, de son journal Klokke Roeland intitulé De Conseilda- gen commen$ant par les mots van jaar tot jaar et finissant par les mots Meiren brin- gen» est diffamatoire, injurieux et dommagea- ble Attendu qu'il n'est pas établi que le deman- deur Paul De Clippele ait eu a souffrir des im putations contenues dans Partiele publié par le défendeur, mais que le dit article a un carac- tère injurieux évident en ce qui concerne le demandeur Abel De Clippele et qu'il y a lieu de réparer le dommage subi de ce chef, en statuant comme il sera dit ci-après Par ces motifs, le Tribunal, ouï M. Soudan substitut du Procureur du Roi en son avis con forme, rejetant toutes tins plus amples ou contraires, dit pour droit que Partiele publié par le défendeur, dans le numéro du 24 Mars 1901, de son journal Klokke Roeland n'est pas dommageable pour le demandeur Paul De Clippele, le déboute, le condamne aux dépens, que le préjudice souffert par le dit Abel De Clippele sera suffisamment réparé par la pu- blicité donnée au présent jugementcondam ne le défendeur a publiér deux fois celui-ci dans la huitaine a dater de la signification, sous peine de dommages intéréts a fixer pour chaque jour de retard-dans son journal Klok ke Roeland autorise le demandeur Abel De Clippele a publier le présent jugement dans trois journaux de l'arrondissement d'Alost et dans un autre journal de la province a son choixa afficher le dit jugement k cinquante exemplaires, le tout aux frais du défendeur, sans que le coüt de ces insertions et de l'affi- chage puisse dépasser quatre cents francs; condamne le défendeur aux dépens taxés a la somme de fr. 158.62, non compris le coüt de l'expédition du présent jugement; déclare le présent jugement éxécutoire par provision, nonobstant appel etsans caution. Ce jugement a étconfirmépar arrêt de la Cour d'appel de Gand du 20 Mars 1902, qui décide en outre que les frais des publications et affiches ordonnées seront recouvrables par la voie de contrainte par corps, dont la durée est limitée k un mois. Arrêt rendu dar la cour d'appel de Gand, ie chambre civile, en date de 20 Mars 1902. I En cause de M. Ernest Van Hbuwer- meiren, imprimeur-éditeur, domilié k Gram- mont, appelant d'un jugement du tribunal de i i* instance d'Audenarde en date 22 Novembre 1 1 1901. Contre i° M. Abel De Clippele, commissaire d'ar rondissement. 20 M. Paul De Clippele, avocat et industriel, tous deux domicilés a Alost, intimés, avocat plaidant Mr Joseph Eeman. Attendu que Taction a pour objet la répara- tion du préjudice que les intimés prétendent leur avoir été causé par l'insertion dans le journal Het Verbond numéro du 31 Mars 1901, sons le titre schoone gelijkheid d'un article en grande partie extrait du journal Klokke Roeland commengant par les mots: «Wij lezen in Klokke Roeland et finissant parceux-ci Dat is schoon, hé 1 En ce qui concerne l'intimé Paul De Clip pele Attendu qu'il est constant quel'auteurde Tarticle dont s'agit, n'a point eu pour but de porter atteinte a la considération de l'intimé Paul De Clippele Qu'au surplus il n'est pas établi qu'un dom mage quelconque ait été accasionné k celui-ci personnellement par la publication incriminée; En ce qui concerne l'intimé Abel De Clip pele Attendu que i'article incriminé est calom- nieux et dommageable pour l'intimé Abel De Clippele, commissaire de l'arrondissement d'Alost Qu'en effet eet article reproche a l'intimé prédit d'avoir abusè de l'influence et de Tauto- rité que lui donnent ses fonctions pour obtenir frauduleusement du conseil de milice différen- tes décisions grci.ee aux quelles son fils Paul De Clippele, n'a pas été appelé au service mi litaire Attendu que cette imputation d'un fait pré cis, dont la preuve légale n'est ni rapportée ni offerte, est de nature a nuire k l'honneur de l'intimé Abel De Clippele et k l'exposer au mépris public Qu'il résulte du ton et de Tensemble de Tar ticle litigieux que celui-ci a été écrit dans une intention méchante Attendu que les faits articulés, avec offre de preuve par l'appelant, ne sont ni pertinents ni concluants qu'ils ne renferment, en effet, aucune articulation de fraude dans le chef de l'intimé Attendu qu'en reproduisant Tarticle d'un autre journal, le journaliste encoure une res- ponsabilité qui lui est propre Attendu que le préjudice souffert sera suffi samment réparé par les condamnatïons énon- cées dans le dispositif du present arrêt Par ces motifs, La Cour, Ouï en audience publique M. de Pauw pre mier avocat-genéral, en son avis conforme. Statuant tant sur l'appel principal que sur les appels incidents. Confirme le jugement dont est appel, en tant qu'il a déclaré Tarticle inséré dans le journal Het Verbond n° du 31 mars 1901, sous le titre schoone gelykheid calomnieux et dommageable pour l'intimé Abel De Clippele Met k néant le dit jugement pour le surplus Emendant et rejetant toutes conclusions plus amples ou contraires; Déclare l'intimé Paul De Clippele non fon- dé en son ac.tion Ten déboute Condamne l'appelant, 4 titre de réparation du dommage causé, l'intimé Abel De Clip pele, k insérer les*motifs et le dispositif du présent arrêt a deux reprises dans son journal Het Verbond dans la huitaine d dater de sa signification, kpeine de vingtcinq francs par jour de retard l'autorise en outre a publier le dit arrêt dans trois journaux de Tarrondisse- ment d'Alost Dit que les trais de ces publications ne pour- ront depasser la somme de trois cent vingt cinq francs, et seront recouvrables par voie de la contrainte par corps dont la durée est limi- j tée k un mois Condamne l'appelant aux trois quarts et l'intimé Paul De Clippele k un quart des frais de i6 instance Condamne l'appelant et l'intimé Paul De Clippele chacun k la moitié des frais de l'in- stance d'appel. Voor onze geachte Lezers die de fransche taal niet machtig zijn, en bovenstaande artikel niet begrijpen, dienen wij een woordje uitleg te geven. Klokke Roelandhet groen democratenblad van Aelst, werd"op aanzoek vanM. A. De Clip pele, arrondissements-kommissaris onzer stad, door de rechtbank van Dender- monde en het Beroepshof van Gent ver oordeeld tot twee afkondigingen van 't arrest in de Klok tot eene afkondiging in drij ver- schillige dagbladen van het arrondissement, bekendmaking bij plakbrieven. De kosten der afkondigingen en plakbrieven mogen beloo- pen tot 400 fr. verkrijgbaar bij lijfsdwang, waarvan de termijn is bepaald op eene maand. H Verbond tot twee afkondigingen van 't ar rest in 't Verbond, tot eene afkondiging in drij verschillige dagbladen van 't arrondissement. De kosten der alkondigingen mogen beloapen tot 325 fr. verkrijgbaar bij lijfsdwang waarvan de termijn is bepaald op eene maand, 't Is eene der rechterlijke eerherstellingen, waartoe de Klokke Roeland en het Verbond veroordeeld werden, die wij thans in ons blad opnemen, wel te verstaan, op de kosten van de Klok en 't Verbond De liberalen toonen zich kwaad op de soci alisten en de socialisten op de liberalen. 't Is de oude geschiedenis van den pot die den ketel verwijt dat hij zwart is. Waarover gaat de twist Natuurlijk over de kiezing. Hoe zouden ook de liberalen het kunnen verkroppen dat zij op twee jaar tijds, niette genstaande de vermeerdering der bevolking en van het getal kiezers, omtrent de 10,000 stemmen verloren hebben Hunne eigene fouten, die hen b.j het kie zerskorps hebben hatelijk gemaakt, niet wil 1 nde erkennen en toch een uitleg over hunne nederlaag moetende geven, leggen zij nu de schuld ervan op de socialisten. Gij zijt het, verwijten zij hun die alles ver kletst en bedorven hebt. Door uw gemeen ge drag, door uwe schavuitenstreken, uwe balda digheden en echte baanstrooperspolitiek hebt gij de burgerij den angst op het lijf gejaagd en haar bij de katholieken de handhaving van or de en rust doen zoeken. Ziedaar hoe wij be loond worden voor de rechtzinnige en edel moedige hulp en medewerking welke wij in den strijd voor het zuiver algemeen stemrecht verleend hebben, 't Is gedaan, voortaan willen wij niets gemeens meer met u hebben. Hoort nu het antwoord van de socialisten. O, gij kullebroers, daar gij zijt. Gij zoudt ons nu verwijten dat wij wat hevig geweest zijn-J Zoudt gij ook zoo spreken, indien onze beweging te uwen voordeelc was uitgevallen, indien gij, dank aan onze krachtdadigheid, aan ons moedig optreden, de katholieke 1 egeering had kunnen omversmijten en zelf in hare plaats treden Dan zoudt gij geen woorden genoeg gevonden hebben om onzen geestdrift cn moed te vereffen «1 ons voor onze diensten te bedanken. Of zijt gij vergeten, dat gij het zijt die u van ons bediend hebt toen er in 70, in 84 en 86, in 99 ten kleine opstand moest ge maakt worden Verwijt ons niet dat wij, wan neer wij het noodig achten, tot geweld onze toevlucht nemen wilt gij uw geheugen een beetje verfrisschen, zoo zult gij u gemakkelijk herinneren dat gij het zijt die ons die gewelde narijen, zooals gij dat noemt, geleerd hebt. Gij wilt niets gemeens meer met ons hebben, snauwt gij ons verachterlijk toe, en wij, wij antwoorden u dat wij het moede zijn onzen rug langer te krommen om u er over tot het bewind te laten opkruiten. Zoo zitten de oude vrienden en bondgenoo- elkander in het haar en plukken dat het een aardigheid is. Ons gaat het eigenlijk niet aan, en 't is ook niet te verwachten dat de twistende partijen de katholieken tot scheidsrechters of bemidde- laars zullen kiezen. Wij zouden hun anders zeggen van beide kanten hebt gij gelijk en ongelijk. Gij hebt gelijk liberalen, als gij beweert dat de woelingen en baldadigheden der socialisten gedeeltelijk ten minste oorzaak zijn van uwen diepen val en uwe erbarmelijke nederlaag de •weldenkende burgers hebben, zooals gij zegt, begrepen dat de katholieke partij alleen in staat is vrede en orde in het land te handha ven maar van den anderen kant moet gij be kennen dat de betreurde onlusten niet alleen de oorzaak zijn van uwen achteruitgang, die achteruitgang dagteekent van 84 en heeft sinds dien geen vertraging meer gekend. Zes jaren had het land u aan het roer gezien, en gezien hoe slecht gij het bestierdet die zes jaren al ken zijn voldoende geweest om u alle vertrou- %voa te doen verliezen. Overigens gij kendet de «ocialisten genoeg toen gij u met hen in scheept om het algemeen stemrecht te gaan ve-'overen, en moest er u aan verwachten dat zij kwade perten zouden spelen. Gij moet ook zoo hard niet roepen dat gij voortaan niets meer met de socialisten wilt te doen hebben, men zou u later die woorden kunnen herinneren en verwijten, 't Is nog geen drie jaar geleden dat gij, bij monde van La Gazette aan Janson verweet met pak en zak tot het socialism te zijn overgegaan. Reeds vroeger had de Brusselsche burgemees ter gezegd M, Janson is socialist geweest en heeft verklaard dat hij het bleef. Ik stel u voor te zeggen dat wij de kandidatuur van M. Janson niet aannemen, omdat wij van het so cialistisch vaandel niets weten willen, noch vandaag, noch morgen, noch ooit I Diezelfde M. Janson riep, nog geen halfjaar geleden, iu de Kamer uithet is als socialist en republi kein dat ik hier ben binnengetreden, zonder eene enkele mijner opinies af te leggen. Welnu, diezelfde heer Janson, alsook Féron en Lemonnier die al niet veel minder socialist zijn, diezelfde Janson stond nog bij de kiezing van 25 Mei op dezelfde kandidatenlijst als de doctrinairen en is met hen eu door [hunne stemmen gekozen. Roept dus niet te haastig tot de socialisten dat gij niets meer van hen weten wilt, gij kunt en zult nog meer dan eens vrede en vriend schap met hen sluiten. En gij, socialisten, neemt de verwijten der liberal,en zoo hoog niet op, 't is maar in eene eerste,J licht begrijpelijke opwelling van spijt en gramschap dat zij ze u toesturen. Gij moet ten andere niet vergeten al wat gij aan het li- beralismus te danken hebt. Is het Anseele niet die gezegd heeft dat het de liberale scholen en boeken zijn die een so cialist van hem gemaakt hebben Is het Vandervelde niet die te Seraing uit riep 't Is het liberalism dat het volk ge maakt heeft wat het is, goddeloos, twijfelzuch tig en onregeerbaar Had het liberalism niet al gedaan wat mogelijk is om het volk zijnen eerbied voor het gezag, zijne hoop op een beter, eeuwig leven, zijn geloof en zijnen godsdienstzin te ontrooven, nooit zoudt gij zoo machtig zijn geworden als gij thans zijt misschien moest gij, in België nog geboren worden. Komt, jongens, liberalen en socialisten, nu de kiezing toch voorbij en er niets meer aan te veranderen is, toont u nu verstandi en weest bedaard. Gij zijt altijd goede vrienden geweest trouwe bondgenooten tegen den gemeenen vijand zooals Le Peuple nog een dezer da gen het catholicismus noemde. Zoudt gij nu dien gemeenen vijand door uw onderling krakeelen gaan verblijden Neen, geeft elkan der weer de hand gij zijt toch van hetzelfde bloed, en dat is sterker dan gij zelf vroeg of laat moet het u toch weer doen verbroederen. 1Ia Engeland De kiezer krijgt er ballot paper, soort souche bulletijn van den achter kant genummerd en van den voorkant de namen dragend. De kiezer zondert zich af, zet een kruis achter den voorkozen kandidaat, vouwt de bul letijn en steekt hem zelf in de stembus. 2. In Duitschland Voor de rijksdag ge schiedt de stemming met geschreven of gedrukte bulletijns op wit papier zonder teeken of iets buiten de zaal gereed gemaakt en door den voor zitter aangenomen. 3. In Oostenrijk Is de zelfde manier als in Duitschland, maar hier krijgen de kiezers een 2 Mengelwerk: Ybrboden nadruk. Verhaal uit de Fransehe Revolutie DOOK PETRUS VAN NUFFEL. Neen, lieve moei, ik slaap nietkan men slapen wanneer moeder de Koningin zingt. Zekeren dag studeerende, zuchtte hij het was gehoord en men berispte hem hierover. O zegde hij, ik studeer zóo slecht, dat ik zelf er van zucht Hij had voor zijne moeder de diepste gene genheid en daar hy wist dat zij bovenmate de bloemen liefhad, ging hy eiken morgen, met zij nen vriend Moufflet in den tuin een ruiker plukken, die hij in de kamer der koningin bracht alvorens deze ontwaakt was. Men stond hem een stukje grond af, op het terras van het kasteel, vóór zijne kamer en men gaf hem hoveniersgereedschap. Hij wilde gansch alleen zijne bezigheid verrichten en door nie mand geholpen worden. Ik wil zelf deze bloe men doen groeien, sprak hij, opdat zij moeder zooveel te aangenamer zouden zijn ik ben slechts de kwéeker, de voortbrengsels zijn voor haar. Eens dat hij zich door doornig struikgewas wilde wagen, deed hem eene hofdame des ko ning», Mev. Hue, het gevaar opmerken van er door te gaan. De doornige wegen, leiden tot de glorie antwoordde hij Eene onderwijzeres van Parijs had de toela ting gevraagd, met drie harer leerlingen aan hem voorgesteld te worden en de hand van den kroonprins te mogen zoenen. De drie jonge dochterkens, zijne hand gekust hebbende, zeg de hij tot de vrouw, heur zijn lieflijk gelaat toe- keerende Ik bid u, mevrouw, kus gij me op 't voorhoofd. De volgende trek toont nog zijn vriendelijk karakter. Een jongen kamerdienaar eene onschuldige poets geapeeld hebbende, deed moeder de konin gin, om haren zoon te straffen, zynen hond Moufflet eenen halven dag opsluiten. De jonge prins vroeg om de plaats van den hond te mogen innemen, het onrechtvaardig achtende dat dezen gestraft werd voor hem. Dit alles zijn nietigheden, maar nietigheden die het karakter teekenen. Ondervraagd over het verschil tusschen den vergelijkenden en den overtreffenden trap de vergelijkende trap, antwoorddê hij, is wanneer ik zeg Mijn leermeester is beter dan een adde ren leermeester den overtreffenden trap, is wanneer ik zeg Moeder is de minzaamste en de meest beminde der moeders. Den 24 Juli 1789 maakte de koningin aan mevrouw de Tourzei van haren zoon het volgen de portrer Mijn zoon is vier jaren, vier maan den min twee dagen, oud ik spreek niet van zijn lichaamsgestel noch van zijne trekken ge moet hem zien zijne gezondheid was immer goed, maar zelf in de wieg kon men bemerken dat zijne zenuwen zeer zwak wareu en dat het minste buitengewoon gerucht op hem vat had j zijn eerste tanden kwamen laat, doch ze kwa men zonder lijden, zonder ongeval het was slechts bij de laatste, ik geloof dat het bij den zesden was, te Fontainebleau, dat hij stuipen kreeg sedertdien heeft hij er twee gehacl, eene in den winter van 1787 of 1788, en de andere bij zijne inenting, maar deze laatste was betrekke lijk klein De teederheid zijner zwakke zenuwen heeft voor gevolg, dat het minste gerucht aan hetwelk hij vreeifrd is, hem altijd bang maakt zoo is hij benauwd van honden, omdat hij eens naast hem heeft hooren bassen. Ik heb nooit gepoogd hem te bedaren, nademaal ik meende dat deze vrees wijken zou naarmate zijn oordeel zich ont wikkelde hij is, gelijk meestal de kinderen, welvarend, zeer los en opvliegend in zijne gram- schap, maar het is een goed kiod, aanvaUig telfs; wanneer hij met iemand in vriendelijke onderhandeling is, sal hij alle ongeduld 'erJui - ken en zacht en minzaam schijnen hy toont eene groote getrouwheid, wanneer hij iets be loofd heeft, maar hij is nieuwsgierig en herhaalt graag datgene wat hij hooren vertellen heeft, en dikwijls, ronder te willen liegen, voegt hij er eenige grepen uit rijne verbeeldingbij het is rijn eenigste gebrek eindelijk, ik herhaal het, 't is een brave knaap en met do buigzaamheid en te zelfdertijd de standvastigheid, zonder al te gestreng te rijn, ral men van hem maken wat men verlangt; maar al teveel strengheid zou hem opwinden, want hij heeft te voel karakter voor zijnen ouderdom en, om maar een voor- beeld aan te halen van rijne prilste jeugd af stootte het woord verschooning hem altijd tegen de borsthij ral al doen en zeggen wat men wil, als hij ongelijk heeft, edoch het woord verschooning zal hem over de lippen komen tus schen overvloedige tranen en met de grootste moeite der wereld. Men heeft mijne kinderen immer gewoon gemaakt een groot vertrouwen in mij te hebben en wanneer zij ongelijk hebben het mij zelf te zeggen zulks maakt, dat wan neer ik hem berisp mijne stem meer troostend dan verwijtend schijnt. Mijn zoon kan niet lezen en lesrt slechtmaar hij is te onbezonnen om zich toe te leggen; hij heeft geen enkele gedach te in het hoofd en ik tracht vurig opdat zulks zou voortduren. Onze kinderen leeren altijd rap genoeg wat ze zijn. Hij bemint zijne zuster uit den grond zijns harten wanneer eene zaak hem genoegen doet, 't zij men spreekt van ergens heen te gaan of dat men hem iets geeft, vraagt hij voor zijn zusje hetzelfde hij is vroolijk voor zijne gezondheid heeft hij veel lucht noodig en ik geloof dat het best ware hem te laten werken en spelen op den grond van het terras, liever dan hem ver te doen reizen de oefeningen die de kleine kinderen nemen al spelende en loopendo zijn veel gezon der dan hen te dwingen ver te gaan, wat meer maals hunne lenden vermoeid. Echter raakte dit gelukkig verschijnsel van het schoon kind aanzijn einde. Het orkaan be gon in de verte somber op te doemen. Wie kent de akelige geschiedenis niet van den nacht tus schen den 5 en den 6 October en den dag van den 6 October het gepeupel het kasteel inne mende, twee lijfwachten gedood, MM. de Vari- court en Deshuttes gedood daar ze poogden de vlucht der Koningin te beschermen, een andere, M. Guéroult d'Huberville, die, door alle geva ren heen, éene wonde gelijk, de Koningin ver wittigde, en daarna tot den Koning liep. ('t Vervolgt).

De Volksstem | 1902 | | pagina 1