Een Koning zonder Kroon LIBERALE VRIJHEID. Vien en Stien. 8* Jaargang. Nr 381 S CENTIEMEN HET NUMMER. Zaterdag 21 Juni 1902. Inschrij vingsprijs Ten voordeele van de pestlijders van Indië. Kerkhof-vrede. Aankondi- gingsprijs ®rukkrr-mitgr«fr 3an tian Hufftl-®r Aa)JcUtstrant, 13, tt Aal»t AboanementsDrij ▼oor gansch België, franco te huis, 2.50. Yoor de vreemde landen, 6,00. 5 centiemen het num mer. Pakken en brieven hoeven -C vrachtvrij toegezon den te worden. Alle briefwisselin gen moeten den dijnsd&g avond op onze bureelen toe gekomen zijn, het mid den woensdag avond terpers gaan de. Ongeteekenda brieven worden in de scheurmand ge worpen. All® postoureelen ont vangen inschrij vin gen, op alle tijd stippen van het jaar De onkosten der kwij tingbrieQ es zij n ten laste van den I bestemmeling. Men Selieve, bij veran- ering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. Aalst. Ter eere van Sint-Antonius Naam- looze gifte Tan 20 Ir. OU. Aalst. Een katholiek huisjezin Omdat den H. Antonius ons zou zegenen 1 fr. 00. Al de personen die rerlangen dit werk te ondersteunen, mogen hunne aalmoezen zenden naar een der kloosters der Paters Kapucienen of wel naar den Z. Eerw. Pater Firminus, secre taris der Missie, Klooster der Paters Kapucie nen, Boureriestraat, Brugge, ol ten bureel Tan De Volksstem. Zij zeggen de partij tan vrijheid en verdraag zaamheid te zijn. Onophoudelijk hebben zy de groote woorden van vrijheid van geweten in den mond. Duizenden gaaien geven hun hunne stemmen met de domme overtuiging dat zij waarlijk de verdedigers zijn van de rechten van het volk terwijl de katholieken, denken zij, er de tegen strevers van zijn. Is er dan niemand om de oogen van die ver blinden te openen en hun in de liberalen de ergste vijanden van de vrijheid te doen zien Een nieuw staalken onder duizenden en meer andere. Over eenige dagen stond het volgende in de Croix van Parijs te lezen De ontvanger van 't enregistrement te Chabeuil (Dröme). M. Hugues, wierd dezer da gen voor zijne oversten geroepen. Daar vernam hij dat hij onder de zwaarste beschuldigingen stond en dat hij gedaagd was om hem te ver antwoorden. De beschuldigingen waren M. Hugues had, 1Een zijner zonen in het Seminarie van Valence; 2. Een anderen zoon bij de Broeders der Christelijke scholen van Chabeuil 3. M. Hugues had men alle zondagen met zijn huisge zin naar de kerk zien gaan. M. Hugues antwoordde dat hy aan niemand rekening te geven had wegens die daden, dat hij alle tusschenkomst strijdig aan zijne vrijheid van burger van kant wierp. M. Hugues wierd in beschikbaarheid ge steld en vervangen door eenen protestant die alle vryheid zal hebben om naar den tempel te gaan en zelfs van zijne zonen dominés te maken. Te Mechelen, teEdinghen, overal waar de liberalen meester zijn geweest, hebben wij soort gelijke daden zien gebeuren Kan men grooter dwingelandij uitpeizen En die mannen dur ven dan spreken van vrijheid en verdraagzaam heid 1895 te Rosario, waar Juliaan Van Zandweghe thaDS, in de Calle Beunos-Ayreseen groot ma gazijn van meubelen, beeldhouwwerk, garnier- sels, enz., bezit. Hij is bijgevolg pas 22 jaar oud. Dc jonge nijveraar heeft niet alleen een zeer ont* ikkelden geest voor alle kunstwerken, maar La Cronista vermeldt tevens van hem eene uit vinding, die tot groote ruchtbaarheid geroepen is, om het te zeggen met het Spaansche blad, de machien door hem uitgevonden is bestemd om eene ware omwenteling in de mekaniek teweeg te brengen (estd destinada d producir una verda- dero revolution en la ntecdnica.) Deze machien ontwikkelt een onbeperkt getal paardenkracht, zonder eemg stookmiddel te ver bruiken te oordeelen naar de eerste proeven zal gezegde machien ver al de gewone middelen van beweegkracht, als stoom, electriciteit, gas, kerosene, enz. overtreffen. Zij kan gebezigd worden op oorlogschepen en alle vaartuigen, in fabrieken, op spoorwegen trams en automobielen. Naar M. Van Zandweghe aan het blad mee deelde, zullen de voluum en het gewicht zijner uitvinding slechts het vijfde deel bedragen van de tegenwoordige machienen van alle stelsels en een zelfbewegend toestel zal aan de machien toelaten 20 a 30 dagen te gaan, navolgens de kracht die zij zal ontwikkelen. De uitvinder heeft aan de Argentijnsche re- geeriDg het brevet gevraagd voor zijne uitvin ding, welke hij als u machien Van Zandweghe in de wereld Ty.il sturen. La Cronista doelt het portret mee van Juliaan Van Zandweghe en de afbeelding dor door-hem gedane uitvinding. Uit eenen brief van vader Van Zandweghe aan eenen bloedverwant te Antwerpen waar in hij de verzending van La Cronista aan Het Handelsblad meldt schrijft deze dat zijn zoon sinds zeven jaar werkt aan deze machien, wier kracht verbazend is. De uitvinder gaat haar nu toepassen op eene automobiel, die hij bezig is voor zichzelven te vervaardigen. In October zal hij met zijn motor wagen kunnen rijden. Reeds zijn hem aanbiedingen gedaan aan zeer hoogen prijs, om het geheim zijner uitvinding af te koopen. Aangezien Juliaan Van Zandweghe nog veel familie heeft te Antwerpen en in West-Vlaande- ren bijgevolg nog vele kennissen in ons land bezit zal men met belangstelling het nieuws vernemen van die uitvinding die, indien de Cro nista goed is ingelicht, Van Zandweghe in eens zal stellen tusschen de groote uitvinders van on zen tijd. Belfioehe uitvinder in Argentinië Juliaan Van Zandweghe. In het nummer van 5 April van het Argentijn sche weekblad La Cronista, verschijnende te Rosario, Santa-Fé, Argentijnsche Republiek. In dit blad vinden wij de uitvinding vermeld van eenen in die stad verblijvenden Belg, Juli aan Van Zandweghe. Op 12 jarigen ouderdom kwam deze jonge Belg, geboren te Blankeuberghe, met zijnen va der en zijne broeders in Argentinië en, na vijf jaar verblijf elders, vestigde de familie zich in De jaarlijksche prijskamp en markt voor Paarden en Veulens van het zwaar inlandsch trekras der Cantons Aelst en Herzele, alsook van de Gemeenten Appels, Audegem, Dender belle, Dendermonde, Lebbeke, Mespelaere, St-Gillis, Wieze en Denderhautem, welke zal plaats hebben op Zaterdag 5 Juli, Kermis avond, om 8 ure s voormiddags op het Espla nadeplein (nabij de statie des ijzerenwegs), be looft dees jaar buitengewoon luisterrijk te zijn. Een groot getal inschrijvingen zijn reeds toegekomen en alles doet voorzien dat het ge tal paarden en veulens, ten toon of te koop gesteld, verre het getal van verleden jaar zal overtreffen. Gelukkige instelling. De liefhebbers zullen terzelyertijd, dat ze de veulens bezichtigen er ook de stamouders van zien. Eene bijzondere commissie is gelast om hun den oorsprong ervan te bevestigen en hunne kostelooze in schrijving te vragen op het Belgisch Paarden stamboek. Een bijzondere prijskamp is ingericht voor de beste voortteelers vergezeld van het puik- ste lot zuigelingen afstammelingen ten minste ten getalle van zes (6) welke eene zekere aan moediging zal voortbrengen bij onze menig vuldige hengstenhouders. Geen zegelied, geen gloriezang Een strakke lucht hangt zwaar en bang Op de Afrikaansche velden... Gelescht is Englands rauwe dorst En dichtgesnoerd de fiere borst Der overwonnen helden. Geen kopje spreidt met vlammenmond De blijde maar van vrede in 't rond En duurgewonnen vrijheid Een sombre geest waart door de lucht En wekt een onbedwingbren zucht, Geen hartekreet van blijheid. Trotseerd heft de Luipaard hoog De Britsche vlag voor 't brandend oog Van die in 't stof gezonken, Vol lijdenskracht en stervensmoed Den kelk van tranen en van Woed TjQL.np«fe.heffen dronken. Nu *tvaatt"zTj -overJt w i j laritf Verwoest, vereenzaamd, kaalgebrand, Een land van louter puinen, Nu schallen cheers God save the King Om na de lange worsteling De zege uit te bazuinen. Maar gulden Vrijheid, heilig l\echt Ligt er gekneveld en geknecht En met den voet getreden... Hoe wringt dat volk vol heldenmoed, Schier uitgemoord en doodgebloed, De onbuigbaar stoere leden Vergeefs de noordsche dwingeland Heeft zijnen heerschersstaf geplant Op 't kuekelveld der glorie En heiligschennend schrijft zijn hand, Gevoelloos nog voor eigen schand, Het heilig woord Victorie. O Gij, die niet bukt voor geweld, Die steeds onwraakbaar oordeel velt, Schrijft gij uw oordeel neder, Historie 1 hier is grond en stof Voor blaam en hoon, voor roem en lof Van uwe blanke veder. Wees gij de stem, wees gij de tolk Van 't wreed geknechte heldenvolk, Dat alles prijs moest geven De doodsklok heeft voor 't volk geluid, i Maar 't heldenras sterft nimmer uit, Want helden blijven leven, j Neen, Albion, gij oogst geen roem Geen krijgstrofee, geen zegebloem, i Op 't graf der Leeuwendalers 1... Maar door het verre nageslacht j Wordt nog hulde en lof gebracht, Oranjers eu Transvalers A. H. M. Ruijten. Vien. Hoe meer de zaken voor deo dag komeu, Stien. hoe klaarder wij zien welken heerlijken zegepraal dekatholieken behaald heb. hen in de laatste kiezingeu. Stien 't Is inderdaad overprachtig 1 Vien. Men rekent dat we sedert 1900 rond de negentig duizend stemmen gewonnen hebben. gTn!N. Dat komt uit op een zeventig dui zend kiezers. Met de vermeerdering van Kamer leden, neemt kiezing in 6 provinciën dat maakt eene wiost van twaalf duizend kiezers per pro vincie. 't Is het pakken weerd, non dc twaall Vien.En voor al wie een beetje klaar wilt zien en is de oorzaak daarvan al niet verre te zoeken de domme beestigheden, die de socia listen onlangs uitgesteken hebben, hebben zon der twijfel de oogen van menigon twijfelachtigen kiezer doen opengaan. Stien. Zonder twijfel. En ook, Vien, het wijs bestier van onB katholiek ministerie en is daar ook niet vreemd van Vikn. Van eigen. Al wat het gouverne ment reeds gedaan heelt voor nijverheid, land bouw, werkmaD, enz. dat alle» weegt zwaar in de schaal van den kiezer ten voordeele van de katholieken. Stien. Wees verzekerd, Vien, dat de wet op de pensioenen onder andere menige stem voor de katholieke partij gewonnen heeft. Vien..En pertank, Stien, aan de praat van de liberalen, socialisten en dommekraten, dat pensioen van 65 fr. is een spotpensioen Stien. Een spotpensioen Ja 't verdorie Vraag het ne keer aan al die werkmenschen, die 't mogen gaan opstrijken Ha 't is een spotpensioen 1 En België is 't cenigste land van geheel de wereld, waar er zoo een pensioen toe gestaan wordt. Als dat een spotpensioen is, wat moeten wij dan zeggen vau 't pensioen gege ven in Frankrijk, in Duitscbland, in Engeland, in Spanje, met een woord in al de andere lan den van geheel de wereld Vien. Laat ze maar spotten, Stien, die onnoozelaars de menschen die dit pensioen ontvangen en spotten er niet meê, verre zij van daar Die 65 franks komen toch zoo zoet binnen zei er mij onlangs 'nen braven ouden werkman Stien. 't Is gevonden geld, zei er mij 'nen anderen, en met 65 franks kunt ge algelijk al wat doen. Vien. 't Is onze pacht en wij hebben nog overschot, zoo sprak er nog iemand. Ik en mijne vrouw trekken alle twee ons pensioentje en se dert dien we rekenen dat we voor niets wonen wij en moeten nu op geen huishuur meer pei- zen en te voren die schreeuwende pacht, die onverbiddelijke huishuur was onze ware nacht merrie... Stien. 't Zijn mijn kolen voor een geheel jaar, zei er mij nog 'nen anderen. O I dat kost baar pensioentje Vien. Laat de vijanden maar spotten, Stien. Als ze eens aan 't hoofd van 't land gera ken, ze gaan zij 'ne frank daags geven, zeg gen ze, aan den afgesloofden werkman Stien. Met beloften en rotte appels en kwetst men niemand, zegt het spreekwoord en TonnissenI rr. den kleinen regel. Aankondigingen tnsschen de nieuws tijdingen 20 cen tiemen per regel. Aankondigingen op de 3* blz.10 cen tiemen den regel. Aunoncen op de 4* bladz. worden bere kend volgens plaats ruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost- V laanderen zich uit sluitend te wenden tot bet Office de Pu blicity, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneer- den hebben 't recht een tnaal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achter eenvolgens zal ver schijnen. Rucht- baarmakingen in te zenden vóór Maandaags. de gemeene man weet geheel wel, dat dit al maar beloften en woorden zijn in den wind. Vien. Zoo is 't, Stien. Ik sprak onlangs nog met 'ne werkman die ook zijn pensioentjen heelt, en weet ge wat die man zei De libera len, socialisten en dommekraten beloven ons bergen van goud, 'ne frank daags en nog meer maar ik, voor mij, lach met al die beloften, 'k Zie ik liever de katholieken, die niet alleen lijk en beloven, maar die geven. Ik heb liever éénen vogel in mijn hand dan twintig die daar vliegen. Maar, 't is al gelijk spijtig dat de werkman in 't algemeen de wet op de pensioenen niet beter en verstaat. Stien. De werkman, Vien, is altijd wan trouwig. Hij is immers reeds te dikwijls bedro gen geweest door de socialisten en meer andere kluchtspelers. Vien. En ook, Stien, de werkman luistert te veel naar de vijanden van 't gouvernement, die hem alle soorten van leugens en twijfels trachten in te blazen en op te hangen. Ge hebt, bij voorbeeld, in de pensioenwet het volgende De werkmenschen die den 1 Januari 1901 55, 56, 57 en nog geen 58 jaar en waren, moeten 18 frank storten om te kunnen hun pen sioen trekken aan 65 jaar. Stien. Ze moeten daarvoor, als ik wel onthouden heb, 18 frank storten in drie jaar ten minste, en iedere storting en mag niet min zijn dan drie franks. Is 't alzoo niet Vien. Juist. Héwel, zoudt ge gelooven dat de werkmenschen, welke die stortingen doen, raar gevonden worden Stien. 't En is zijn leven geen waar Vien. OfT waar is. En al die nalatige of wantrouwige menschen gaan aan 65 jaar geko men, dan geheel verwonderd zijn dat ze zonder pensioen staan. Stien. En dat ze er zoo gemakkelijk kun nen aan geraken, te meer dat die 18 frank, die ze storten, zullen dienen om hun pensioen te vergrooten. Vien. Voor al de andere, beneden de 55 jaar, geeft Staat en Provincie milde toelagen maar vele worden er gevonden die daar al niet en willen van profiteer en. 't Is waarlijk bekla- gensweerdig. Stien. Al die menschen zullen 't beklagen als het te laat zal zijn Voor een kleintje die ze zouden gestort hebben zouden ze een betamelijk pensioen genieten aan zekeren leeftijd. Vien. Eenige voorbeelden zullen dat klaar doen verstaan, Stien Wie 12 fr.'s jaars stort van 21 jaar voort, krijgt aan 65 jaar een jaarlijksch pensioen van 319,76 fr. Wie 12 fr. 's jaars stort van 25 jaar voort, krijgt aan 65 jaar een jaarlijksch pensioen van 257,06 lr. Wie 12 lr. 's jaars stort van 30 jaar voort, krijgt aan 65 jaar een jaarlijksch pensioen van 192,74 fr. Wie 12 fr. 's jaars stort van 40 jaar voort, krijgt aan 65 jaar een jaarlijksch pensioen van 100,14 fr. Stien. En dat is al met voorbehouden kapi taal't is te zeggen, dat, wanneer zij voor dien tijd komen te sterven, geheel hun gestort geld met de intresten, aan de erfgenamen terug ge geven wordt. Vien. 12 fr. 's jaars, 't is toch een kleint je, niet waar, Stien 't En is maar 'ne fr. per 2 Menoelwerk: Verboden nadruk. Verhaal uit de Fransche Revolutie DOOE PETRUS VAN NUFFEL. Deze laatste zich langs een onderaardschen gang tot den Kroonprins richtende, hem in de armen nam en in veiligheid bracht. Alsdan vereenigde de familie de Koning, mevrouw Elisabeth, mevrouw Royale, dochter des Konings, de Kroonprins, die, spelende met de haarvlechten zijner zuster, uitriep Moe der, ik heb honger Waarop de Koningin, de tranen in de oogen, antwoordt dat men moet wachten totdat het rumoer stilhoudt. De Koning stijgt op het balkon. Dat de Koningin ook kome 1 schreeuwt de volksmenigte. Marie-Antoinette verschijnt met hare twee kinderen. Alleen Geen kinderen De Vorstin geeft de kinderen aan Lodewijk XVI en, in hare oogverblindende schoonheid, bewonderenswaardig in haren moed, treedt zij, de armen op de borst gekruist, tot de omheining der gaanderij De menigte juicht toe. Ten 1 uur verlaat de koninklijke familie Ver sailles, waar zij zoo gelukkig is geweest, en stapt in een rijtuig voor Parijs. In de Tuileriën komende, krijt de Dauphin Mijn God 1 wat is het hier akelig Dit was eens de woning van Lodewijk XIV, antwoordt de Koning wij moeten niet kiescher zijn dan hij Stippen wy in het voorbijgaan aan het bezoek der Vergadering aan Koning en Koningin. Ge hoor gevende aan den wensoh van den voorzit ter, M. Fréteau, verscheen de Koningin, den erfgenaam van den croon in de armen, vóór de bezoekers. Leve mijnheer de Dauphin galmde het geestdriftig. Hij had nog voor Gouvernante mevrouw de Tourzei Eens dat ik den jeugdigen prins verraste op iets dat hij slecht uitsprak, schrijft zij in hare Memoireswas er iemand bij mij, die zei Ik wed dat mevrouw de Tourzei ongelijk heeft, en den Dauphin altijd gelijk. Mijnheer, zegde de knaap al lachende, ge zijt een vleier, want dezen morgen heb ik mij nog gram gemaakt. In het eerst had hij een afkeer van de lezing Daar de Koningin hem zegde, dat zij be schaamd was omdat hij nog niet lezen kon, Moeder, sprak hij, ik zal tegen nieuwjaar kunnen lezen. Men vras einde November. Ver nemende dat hij slechts eene enkele maand meer over had om zijne belofte te kunnen ver vullen, zei hij tot den abt d'Avaux, zijn leer meester Ik bid u, mijn goede abt, geef me twee lessen daags en ik zal mijn best doen. Op Nieuwjaarsdag kon hij lezen. Zich bij zijne moeder, den eersten dag van 't jaar aanbiedende sprak bij, haar zijn leesboek toonende Ziehier uw Nieuwjaar ik kan le zen Men schonk hem een stukje grond in den hof der Tuilleriën, op het uiteinde van het terras, aan den boord van eenen waterloop hij kweek te bloemen en hield konijnen op den bodem, die later toebehoorde aan den koning vaD Rome, aan den graaf van Bordeaux en aan den graaf van Parijs. Edoch, daar waren het de schoone morgenstonden van Versailles niet meer, daar ademde niets meer rust en kalme vreê eene sterke soldatenwacht, de Nationale Garde, be waakte, bespiedde de minste zijner bewegingen. Men vormde voor hem een klein regiment, samengesteld uit de burgerij gekozen knapen, hetgeen men de Royal-Dauphin heette. Het uni form was nagebootst op dit der fransche wach ten. Tweemaal ter week deed het regiment oef® ningen en zoo leerde het kind het geweer hau- teeren. Terwijl de koninklijke familie te Saint-Cloud was, en het regiment der Dauphin-Dragonders langs daar op weg naar Parijs voorbijkwam, ge lastte de graaf de Choiseul mevrouw de Tourzei den Kroonprins zijn spijt uitte drukken, daar hij hem zijn regiment niet kon voorstellen. Wat wilt ge, dat ik van uwentwege over breng vroeg zij aan het kind. Wil voor mij antwoorden, als 't u belieft. Ik zal hem zeggen dat M. de Dauphin, slecht kunnende spreken op zijnen ouderdom, antwoorden zal wanneer hij zal grooter geworden ziJn- Wat zijt ge stout 1 en hij ontstak in gram schap. Daarna, ziende dat men er weinig acht op sloeg Ik zal gansch alleen antwoorden, kreet hij Zeg aan M. de Choiseul, dat ik ge lukkig ben aan het hoofd van mijn regiment, en bedank hem voor alles wat hij me zeggen doet, hem en al zijne soldaten. Tijdens de ongelukkige reis van Varennes ging de Koningin den slapenden knaap wekken. Hij sluimerde zóo zacht.. Richt u op, zei ze, het is om het bevel te gaan nemen over uw regiment. Rap, mijn sabel, myne laarzen Laat ons vertrekken Men gaf hem noch sabel, noch laarzen, maar 'n eenvoudig kleed en een mutsje. Mevrouw Royale vroeg aan haar broeder wat hij dacht dat er ging plaats grijpen. Ik geloof, antwoordde hij, dat men een kluchtspel gaat opvoeren. Men gaf hem tijdens die droeve reis den naam van Aglaé. Bij den terugkeer u Karei, zegde hem zijne zuster, gij hebt u bedrogen het is geen klucht spel. Ik heb het reeds lang bemerkt, antwoord de bij somber. Na een betrekkelijk gerust jaar, terwijl de koninklijke familie nochtans gevangen bleef in de Tuilleriën, werd het karakter vaD 't konink lijk kind zachter en weeker men zou gezegd hebben dat hij het verdriet zijner ouders wilde lenigen door zijne lieftalligheid en zijne minne- koozingen De lijfsdwang was deze, dat de Koningin ver gezeld werd van vier officieren der Nationale Garde telkens dat zij haren zoon een bezoek bracht. Evenwel werd het haar eenige maanden later, toegestaan, met haar kind te wandelen. Alsdan bleek hare vreugde grenzeloos. Moeder, steende hij, wat beklaag ik de ongelukkigen, die immer opgesloten zyn ('t Vervolgt

De Volksstem | 1902 | | pagina 1