van een De vrede in Transvaal. HIEÜWS VAH KOZIJN POLIDOOR. ALLERHANDE NIEUWS. Voor onze Landbouwers. De koning te Antwerpen. Dc nieuwe miliciewet. LUIBRECHTS Voor de beenhouwers van Sottegem. £XX5Q0OCI5O< pLEVENSPILLENj VJO Zwijndrecht.- maand, vijf-en-twintig centiemen per week. at zij d) ie pinten min drinken per week en zo maken hun pensioen Stien. 't Is inderdaad niet te beklagen, dat ei vele werkmenschen dat niet beter en ver staan J>e Staat wilt hun den pap in den mond geven en de dwazerikken weigeren te gapen. Vien. 't Is te hopen, Stien, dat er van langs om meer zullen van profitceren. riKN- 't Ware te wenscheu, Vien. VRAAGT OVERAL HET EETTVEnSTSBIEE der gunstig gekende Fran» liruiré, 14MjST. De gaz, de petrool, de stoom, zullen wel haast hunnen tijd gehad hebben gelijk de sui- kerpeekens en het laatste woord zal blijven aan de geheime natuurkracht, aan de electri- citeit. Alle werkkracht zal men in de electri- citeit zoeken en men zal nog tot veel grootere macht, grootere snelheid, grootere zekerheid geraken. Een Zwitsersche horlogiemaker heeft nu weer een tijdmeter of uurwerk uitgevon den, wie/ beweegkracht door electriciteit ge schiedt en zoodanig juist is dat ze de geregeld- ste uurwerken welke tot hiertoe werden uit gevonden, ver in de schaduw zet. De uitvinder heeft zijn nieuw uurwerk aan de geleerden van het observatorium van Neuf- chatel onderworpen, en na eene pro -f van 5 wei. en hebben deze het zoo juist bevonden, dat het op al dien tijd maar zeventienden van een secopd zou verloopen zijn. Daarbij heeft het nog dit voordeel tegen de gewone zakuur werken, dat het veel kleiner is, en dat het nooit moet opgewonden worden, of ten minste toch maar... alle 15 jaren. Als dit nu niet de volmaaktheid in hare volle perfectie is, dan ken ik er niets meer van. Wat er in het inwendige vau onzen aard bol te doen is, weet ik niet, maar het schijnt dat al de groote vulkanen aan eene epidiini- sche ziekte lijden. In al de streken waar die groote vuurbazen gelegen zijn, z :n ze in wer king, de Pelée op de Martinique, van wier ontzettende ramp met duizende slachtoffers gij gesproken hebt, de Etna op Secilie, de Ma- kuoweoweo op de eilanden Hawaï, andere vuurbergen van mindere gehalte in Australië, allen zijn in hun element en spuwen vuur en vlam, zelfs de Vesuvius in Napels, doet drei gementen. Uit Budapest in Hongarië meldt men dat de berg Tabor langzamerhand aan 't inzakken is. Eenige huizen zijn reeds ingevallen, verschei dene anderen en villas zijn bedreigd. De inwo ners ontruimen in alle haast hunne woningen en verlaten in allerijl de plaats, die waarschijn lijk door een ramp bedreigd is. Men vreest dat er een nieuwe vulkaan zal ontstaan. We zijn gelukkig van op het platte land te wonen en geene vulkanen onder onze voeten te hebben. Keizer Mennelick heeft ter gelegenheid van de kroning van Edward VII, 12 leeuwen en 2 Zebras als geschenk afgezonden. Kleine presentjes onderhouden de vriend schap, maar ik zou die lieve cadeaukens niet graag helpen uitpakken. 't Is hoogst waarschijnlijk dat veel der gekroonde hooiden en vorsten, als ze van de kroningsfeesten naar hun vaderland terugkee- ren, in België eens zullen afstappen en zelfs een toerken in het binnenland zullen maken. Koning Leopold zal opscheppen Te Beeriugcu heeft men steenkolen ontdekt op 500 k 600 meters diepte. Men moet daarom toch niet denken dat wij er al van aan 't stoken zijn. Op zijn korste en beste ge nomen, als alles meeslaagt, zal het no 4 8 of 10 jaren duren, eer men de mijn zal aan 't ont ginnen zijn. Zulke werken kosten geld en tijd dat 't ko lossaal is. Eene voorloopige boring, op goed valle 't uit ondernomen, kost, als alles mee- slaat, 80 a 100 duizend franken en bij den minsten tegenslag 130, 150 tot 180 duizend franken. Dat zal er veel tegenhouden om mee nen zotten kop aan 't boren te gaan. Koning Leopold heeft een automobiel besteld van 120 kilometers per uur. Oppassen voor de processen-verbaal, Sire, en voor ar men en beenen. Nen Engelschman uit het Noorden heeft tc Londen in eene tentoonstelling van land bouw voor eene enkele bloemplant, eene nieu we Orchidée, 425 pond sterling (10625 frank) betaald. De tentoonstelier was een Belg. Die moet alle jaren zoo geen bloemeken kweeken om in gang te blijven. Ik zou ook liever de ponden sterling hebben dan de bloem, ze mogen dan nog duizendmaal zoo schoon zijn. DeOrchi- déen kunnen bevriezen, de ponden sterling niet en hoe bestendiger iets is, hoe meer ver trouwen ik er aan hecht. Om een gedacht te geven hoe vast de dagbladschrijvers van Amerikain hunne schoe nen gaan, diene het volgende Een heer bood zich aan op het bureel van een Amerikaansch blad, om te protesteeren tegen een artikel, waarin men zijn overlijden gemeld had. Men zond hem naar den hoofdre dacteur. Deze stak zijne pen achter het oor, schoof zijnen pince-nez wat dichter tegen de 00£en» en bekeek den raren bezoeker van on der tot boven met een air cPimportance, die de Amerikaansche dagbladschrijvers alleen eigen is. Nadat de hoofdopsteller het protest aan hoord had, van den bezoeker die zijn eigen doodsbericht gelezen had, zegde hij Indien gij het bericht in mijn blad gele zen hebt, dan zal dit wel zoo zijn, en dan zijt gij werkelijk dood. Wat zotten praat is dat nu, gij ziet mij hier^levend voor u staan, ik vraag u, en ik eisch dat gij het doodsbericht zult intrekken. Ik trek niets in, wat geschreven is blijft geschreven, wat dood is blijft dood en gij kunt mij niet bewijzen of gij dan geene schim in plaats van een levend persoon zijt. Gij ziet heel klaar dat ik niet dood ben, en ik eisch dat gij uw artikel zult intrekken... en intusschen was hij op den hoofdredacteur aangesprongen en had zijn stok dreigend bo ven zijn hoofd gezwaaid. De hoofdredacteur bleef heel kalm en ge baarde niet den minsten schrik. Hoor eens, zegde hij, van intrekken kan hier geen spraak zijn. Wij hebben nog nooit iets ingetrokken, hebben wij u dood verklaart dan blijft gij dood, tenzij gij eene minnelijke schikking aanvaardt. Minnelijke schikking hoe dat? Laat eens hooren... Wij zullen u morgen tusschen de ge- boortens zetten, dan komt gij weer frisch en gezond tusschen de levenden. Er stond niet bij gemeld of de reclameur die schikking aangenomen heeft, maar het protest heeft toch geene verdere gevolgen gehad. Uwen verkleefden kozijn, POLIDOOR. Dat was een vreesslijke nachtTe Mont- Rouge hoorde en voelde men het genoeg 't zou de vernieling zijn, de dood voor St- Pierre, dat een einde verder lag. En inderdaad, de Pelée had gesteenigd, verbrand, versmacht, verzengd, bedolven, de huizen en de bewoners in de stad, de schepen en de schepelingen in de haven en in het ron de. Ze dreven op de zee, wat wrakken nog van verbrande schepen ze lagen daar te St- Pierre, de puinen en de lijken, puinen ^n rom pen, rompen van 26,000 bewoners dier voor malige stad In den hof van ons college, heelt men la ter de lijken van zeven onzer paters gevonden; de andere paters waren dood op hunne ka mers. Te Mont-Rouge bleef ik gespaard. Brief vau eeueu ooggetuige» Er wordt nog altijd gemeld en geschreven over de uitbersting van den vuurberg Pelée, op het fransch eiland Martinique, eene ramp gelijk er nog maar weinig in de wereld zijn ge beurd. Een kleine dertig duizend dooden 1 De eerw. pater Bruno, die op Martinique verbleef, is een der ontsnapten van de ramp, en van zijne hand is er nu een verhaal der ge beurtenissen, 't welk wij verkort eens gaan meêdeelen. De Pelée begon eerst te rooken, en dat was een vervaarlijk, doch prachtig schouw spel doch niemand hier die over dit ver schijnsel erg benauwd was. In den nacht van 2 tot 3 Mei, begon er een regen van asch te vallen, en nog was men niet vervaard. Trouwens in de jaren 1851 en 52 was het zelfde gebeurd. De studie in ons gesticht kon eventwel niet voortgaan de assche drong overal door, en de lucht was zwaar en lastig. Alle studiën werden dus gestaakt. Het tooneel van den vuurberg wordt van langs om grootscher doch aan gevaar denkt men niet. De Pelée werpt nu ook kokend slijk uit in massa. Doordien slijkregen zijn ongelukken ge beurd, en wij spannen onze muilezels in om te gaan helpen en de ongelukkigen in hunne laatste stonden bij te staan. In de stad St-Pierre zelf vreest men nog niet. Oh, men heelt de Pelée nog weten wer ken, en ook, wij zijn 7 kilometers van den grooten krater af. Eenige personen zeggen wel dat zij reeds vlammen gezien hebben maar, 't en kan niet zijn, beweeren anderen vlammen en kokend slijk gaan niet samen. De nachten werden hier, door zekere lie den, op walgelijke wijze doorgebracht, en des nachts hoort men lasterende zangen tegen Christus en de H. Maagd. Tot zelfs aan de muren der hoofdkerk, werden er beschimpingen tegen O. L. Vrouw aangeplakt, an de pastoor der kerk heeft moeten doen afscheuren. In den nacht van Dinsdag tot Woensdag, zagen wij vlammen uit de Pelée opgaan, en onze paters begonnen van nu afaan te denken dat er van alles kon gebeuren «Wij hadden eenen kijkuit op den Pélee wij zagen duidelijk lava stroomen, in eene zoo groote massa, dat men zou gevreesd heb ben voor den ondergang van Fond-Coré, een< voorstad van St-Pierre. Welke vreeselijke nacht, deze van Woens dag Ik was te Mont-Rouge, en daar, nog be ter als te St-Pierre, hoorde men den berg be nauwelijk grollen en woelen. Den volgenden morgen was het eene uit bersting alsof de wereld verging, en eene wolk van assche, rook, vuur, steenenen lava werd de lucht ingejaagd. 't Is gelijk nacht, 't is helledonker en ziet, die alvernielende massa drijft, of liever jaagt recht op St-Pierre, gevolgd door nog andere massa's. Te Mont-Rouge komt geheel de bevolking naar de kerk gestormd, en de menschen vra gen maar een ding te mogen biechten en zich tot de dood te bereiden. Oh welke tooneelen De paters, de paro chiale geestelijkheid doen al wat zij kunnen. HetH. Sacrament wordt uitgesteld. «Wat was dat een bidden, onder de menig te, een smeeken om vergeving, om genade, terwijl ginder verre de Pelée grolde, spuwde, braakte, begon te vernielen Ik kon de mis eindigen, en geheel dien dag, en ook geheel den volgenden nacht hoor den wij biecht, terwijl in den morgen een ont zaglijk getal heilige communiën werden uitge deeld. Aanspraak vau Br Wet. Een telegram uit Wynburg (Oranje) gedag- teekend 12 juni, meldt dat hartroerende toonee len zijn voorgevallen wanneer de Boerenstrij ders, na hunne geweren te hebben afgelegd, in het concentratiekamp zijn gekomen eQ men van wederzijden vernam, wie er bezweken en wie nog in leven was. Generaal De Wet is dau op eene tafel ge klommen en heelt vrouwen en kinderen bedankt voor den heldhaftigen steun, dien zij aan de va - derlaudsche zaak gedurende den oorlog gegeven hebben en van hunnen bewonderenswaardigen geest van zelfopoffering, die toegelaten heeft den strijd 32 maanden uit te houden. De dappere generaal voegde er bij dat de on- derwc ping volstrekt noodzakelijk was gewor den wij hebben enkel de wapens neergelegd toen er geen hoop meer was. Zeker is het hard, uit mijnen mond te moeten vernemen, dat wij eene nieuwe regeering heb ben, maar wij zijn verplicht geweest, de natio nal e zaak, voor dewelke wij zooveel geleden hebben, op te geven. Ten slotte z ^de De WetIk verzoek u trouw de nieuwe rogoering te dienen. Voorlzetting der overgaven. Heilbron, 9 Juni. Te Reitz, verleden Zaterdag, hadden 1985 man, met 1973 geweeren, hunne onderwerping gemaakt. Verscheidene officieren kregen oorlof hunne wapens te houden. Generaal Elliott werd ingelicht dat twee kanonnen op eene hoeve wa ren begraven en men heeft er nu opzoekingen naar gedaan. Honderden mannen kwamen naar Heilbron hunne familie zoeken. Zij droegen nu nieuwe kleeren en zagen er gelukkig uit*. Een groot ge tal reden recht naar 'hunne hoeven anderen kregen vrijgeleiden naar de concentratiekampen aan de kust. Zij die zich nog uigt onderworpen hebben, verlangen naar het einde en wachten enkel op de komst van generaal Elliott om hunne wapens in te leveren. Kroonstad, 10 Juni. De Kroonstad- en Hoopstadcommandos, 782 man sterk, onderwierpen zich vandaag. Generaal De Wet sprak het eerst tot de bur gers. Hij zette hen aan rustig en vredelievend te zijn, nu alles voorbij was, en drukte de hoop uit dat zij trouwe burgers der nieuwe regeering zouden zijn. Eenige oude mannen waren ongewapend, doch een groot aantal knapen hadden geweren De Wet beschreef hen ais zijne beste soldaten en zegde dat zij soms stellingen bezet hielden, toen de anderen haar reeds ontruimd hadden. In 't geheel waren de mannen dezer comman dos arm gekleed en zij lieten zich het maal, dat hun werd voorgezet, lekker smaken. Nadat passen cn rantsoen waren uitgedeeld sprak generaal Elliott de burgers aan. Hij zegde hun dat zij met hunue passen mochten gaan waareen zij wilden. Hij raadde hen aan niet te haastig te zijn om hunne familiën uit de kampen weg te halen, maar te wachten tot zij op de hoeven in hun onderhoud konden voorzien. De regeering zou haar best doen, om hen te helpen, want de eenige wensch des konings, der regeering en van het Engelsche volk was, de burgers zoo gauw mogelijk in hunne hoeven en gelukkig te zien. De koning heeft een tele gram gezonden, om hun geluk te wenscheu over hun dapper verzet. De burgers riepen hoera voor den koning en voor lord Kitchener 11 Juni. De nationale verkenners werden vandaag door lord Kitchener geschouwd. Zij riepen hoera voor den opperbevelhebber en voor lord Milner. Er waren 500 dezer mannen, onder andere generaals Andries Cronjé en Celliers, te samen met Snyman, Breytenbach en John Dory, schoonbroêr van Schalk Burger. De betrekkingen tusschen de Nationale ver kenners (lees verraders) en de zich nu overge vende Boeren zijn voortreffelijk De volgende Boerenkorpsen rukten in voor overgave 800 te Marico, 730 te Boschrand, 460 te Tafelkop, 380 te Machadodorp. Totaal overgaven tot heden 10225. Berichten uit de districten bewijzeu dat de onderworpen Boeren bezield blijven met de bes- te gevoelens en dat in vele gevallen onder hen trots en geestdrift voor het Britsche Rijk is ont staan Ik sprak (al deze telegrammen zijn van Renter- correspondent) gisteren met verscheidene Boe renleiders. Het eenig gevoel van bitterheid bij hen was tegenover do Europeesche mogendhe den, voornamelijk tegenover Frankrijk en Duitschland. De oorlog heeft zoo lang geduurd, wegens de houding der pers in die twee lan den Tot nu toe hebben in den Oranje-Staat zich 11,225 Boeren overgegeven en in Transvaal 3.595 er werden 16,123 geweren ingeleverd. Eene depeche van lord Kitchener verzekert dat de overgave in Transvaal en den Oranje- Staat thans volledig is, doch dat in de Kaapko lonie een zeker getal commandos zich nog niet overgegeven hebben. De getalsterkte der Boeren. Volgens commandant Kemp, beliep de getal sterkte der Boeren 50,000 man te velde in het begin van den oorlog. Eens de vijandelijkheden bogonnen werden geene vreemdelingen meer in het Boerenleger ingelijfd. Van de 50,000 strij ders zijn er velen, die aan geen gevecht hebben moeten deelnemen. DCDIPUT Te HOFSTADE, DLnlUn I 't Schipken is er alle dagen Paling te verkrijgen, gebak ken, gestoofd en opgelegden. Ik beveel mij in de gunst van de liefhebbers. Rozeken. De grenzen blijven toe. Men schrijft van de Belgische grens naar de N. R. Ct. Over eenige dagen liep hier het gerucht, dat de Belgische minister van landbouw bin nenkort de grenzen zou openen voor den invoer van Nederlandsch en Fransch jong lokvee. Ook enkele Belgische bladen meldden dit goed nieuws. Wij hebben bij steeds welingelichte perso nen inlichtingen ingewonnen en heden schreef men ons, dat er hij het Belgisch Miuisterie van landbouw mets omtrent dergelijke plannen be kend is en dat de minister waarschijnlijk niet voornemens is, vooreerst verandering te breo gen in het tegenwoordig stelsel van invoer. Woensdag morgend, ten 10 ure 8, is de ko- i ning uit Oostende te Laeken aangekomen. Ten 1 uur 17 vertrok hij met een galatrein naar Antwerpen, waar hij de aardrijkskundige ten toonstelling bezocht heeft. De koninklijke trein kwam ten 2 ure iu de statie vau Antwerpen aan. De koning, verge zeld vau M. de Favereau, minister van buiten- landsche zaken, generaal Van Spank, stafoffi cier, en graaf d'Oultremont, groot-maarschalk van het Hof, werd verwelkomd door MM. Co- gels, gouverneur der provincie Antwerpen Desguin. dienstdoenden burgemeester, de gene raals Ninitte en de Hollain, enz. De militaire eer werd bewezen door de jagers verkenners der burgerwacht en een bataljon van het 5® liuieregiment. De koning nam de troepen in oogenschouw en begaf zich recht streeks naar de tentoonstelling langs eene bij zondere deur, uitgevende in de statie. Men weet dat de Dierentuin aan het statiegebouv paalt. Zijne Majesteit, na met veel belangstel ling de tentoonstelling bezocht en de inrichters hartelijk geluk gewenscht te hebben, is rond 4 1 /4 ure terug vertrokken Ten 5 ure 20 keerde de kouing in de Noord statie weeer, en ten 5 ure 59 vertrok hij met den express terug naar Oostende. De nieuwe miliciewet verleent de tijdelijke vrijstelling van krijgsdienst aan hot eenig wette lijk erkend kind eenige steun zijner moeder op voorwaarde dat de wettelijke erkenning gedaan zij ten minste een jaar voorde afkondiging van de lyst der lotelingen, waartoe de belanghebben de behoort. Een groot getal onwettige kinderen, vooral in de buitengemeenten, zijn niet wettelijk er kend, omdat men over het algemeen denkt dat de vermelding van den naam der moeder in den geboorteakt gelijk staat met eene wettelijke er kenning. Het is dus in het belang, zoowel van moeder als van zoon, bij tyds die erkenning te regelen. De minister van binnenlandsche zaken heeft een omzendbrief aan de gemeentebesturen ge richt, om hen te verzoeken de aandacht der be langhebbende op dat punt in te roepen. had verschrikkelijken last met twee plafonneurs, die in zijn huis aan 't werk en den ganschen dag schuifelden. Luibrechts, sprak hij tot zijnen knecht, ga 'ne keer naar boven en maak dat die kerels met dat helsch gefluit ophouden 1 Spoedig is 't doodstil on Luibrechts komt te rug. Dat is ten minsten gowerkt, zegt Spiegels maar hoe hebt ge ze den mond gestopt En Luibrechts preusch lijk vijftig Met een paar van uwe beste sigaren, mijn heer Er is goed nieuws voor de beenhouwers. Ten allen tijde nam het bestuur der ijzerenwegen de verzending aan van het ijs, noodig voor het be waren van het vleesch, in waterdichte zakken. Dit jaar werd geeischt dat deze verzendingen gedaan werden hij middel van kuipen, tonnen of bakken. Daaruit volgde eene verhooging van kosten en talrijke moeilijkheden, die de been houwers van Sottegem uitgelegd hebben iu een vertoogschrift dat, door M. den volksvertegen woordiger Woeste warm ondersteund, aan den minister van spoorwegen gezonden is. M. Lie- baert heeft nu aan M. Woeste laten weten dat voortaan de verzending van (ijs, zooals vroeger, mag gedaan worden bij middel van waterdichte zakken. De beenhouwers hebben dus het pleit gewonnen. Velsiaue road 81/2 ure 1 's avonds, is er brand ont staan in de woning van Raymond Sanglan, op de dorpplaats alhier. Het vuur dreigde eene schrikkelijke uitbreiding te nemen, want al de huizen palen aaneen en wat erger is, allen zijn in strooi gedekt. Spoedig waren de pompiers der gemeente met hunne bluchtoestellen ter plaats en geholpen door eenige moedige en dienstveerdige burgers, gelukten zij eriu zich meester te maken vau het vernielend element, dat reeds een tweede huis had aangetast. Alles is verzekerd. Zonder de pompiers welke noch gevaar noch vrees kennen, waren er minstens 6 a 7 huizen de prooi der vlammen geworden. Lokereil.- ^0D(^a8 avond tusschen 7 en 8 uren heeft er eene erge vechtpartij plaats gehad tusschen een groot ge tal jongelingen van Lokeren en Zele, allen van 18 tot 20 jaar oud, op eene plaats omtrent de Visgraat, gezegd den Hoek gelegen tusschen Lo keren en Zele. De messen werden getrokken en Clement Dauwe van Zele, 20 jaar oud, bekwam een messteek in den buik, die de dood veroor zaakt heeft. Een ander Zeienaar heeft verschei dene messteken in het hoofd gekregen. Een zeker getal jongelingen van Lokeren zijn maandag bij de policio ontboden, waarvan tot hiertoe vier zijn aangehouden De Clercq en Roosens zitten reeds van maandag te Dender- monde gevangen, Steeman en Thiryn werden in de gevangenis van Lokeren opgesloten en moes ten dinsdag namiddag naar Zele worden overge voerd, alwaar het parket hen wachtte. Bij een der vier aangehouden heeft de policie een zak mes aangeslagen. ZUIVERT UW BLOED metde WARE Fr. ROMAN w Maagpijn, slijmen, hoofdpijn, lamheid, hart- Kloppingen, Jicht en rhumetlsmua talles u 1 onbekend zijn. q 1 fr. 25 de doos oreral. Te Dendermeade, «po- 4 ilieek Fr. ROMAN, Groote Markt. 1 Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Onwvr»k - genaamde Alfons De L J Gheest had zondag morgend ten 4 ure eene hevige woordenwisseling met zijn vader. Verblind door de gramschap ging Alfons een geweer halen, met het inzicht op zijn vader te schieten. Zijn jougste broeder, Pieter, kwam tusschen en, na eene korte worsteling, ontwa pende hem. Twee uren later, ten 6 ure, was Al fons De Gheest opnieuw in twist met zijn vader, nogmaals ging het geweer halen. Pieter kwam wederom toegeloopen om zijn broeder te ontwapenen. In de worsteling ging het schot af en Alfons, door het schot in het ge laat getroffen, viel bloedend ten gronde. Het on derste van het gelaat was letterlyk weggeslagen. De gekwetste werd in zeer ergeu to. stand naar het gasthuis van Opwyck gedragen, 's Ander daags stapte het parket in de hoeve De Gheest af. Uit het onderzoek bleek dat er geene moord poging in 't spel was, maar enkel een ongeluk. Pieter De Gheest, die door de gendarmerie aan gehouden was, is terug iu vrijheid gesteld. Volgens 't oordeel vau vele genees- heeren bestaat de beste te volgen behandeling, in geval van maagontsteltenis (maagontsteking) slechte spijsvertering, krampen, brakingen in 't nemen van de slijm verdrijvende pil van Dr Wal- théry. Te verkrijgen, bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Walshoutem.- ,ErJ3 nog geen rolle licht over de geheim zinnige misdaad, alhier gepleegd. De ongelukki ge vrouw Fleussus werd niet met messteken ver moord, zooals eerst gemeld werd. Zij is ver wurgd geworden door eene zoo sterke hand dat de strotslagader letterlijk verpletterd was. Het slachtoffer was gekleed en had blokken aan, zij had de gewoonte van gekleed te slapen. Het woonhuis is walgelijk vuil en het krioelt er van ongediert. M. de onderzoeksrechter Gregoire is opnieuw ter plaats gekomen, vergezeld van zijn griffier. De neef van het slachtoffer werd nauwkeurig ondervraagd. Men heeft bevonden dat hij, den nacht der misdaad, in de woning zijner moeder geslapen heeft, die 's morgends ten 4 ure opstond om naar Scherpenheuvel te vertrekken. De neef zal, wat men ook heeft kunnen denken, niet ver ontrust worden. Zware vermoedens wegen op een kerel van het dorp die door den onderzoeks rechter ondervraagd is. Brussel - Sin(*s eenig®ntüdisdeHene- gouwlaan opgebroken voor de werken van den electrieken tram. Maandag nacht is op den hoek der Philip-van-Champag nestraat en Iienegouwlaan eene groote buis van de waterleiding gesprongen. Eene waterzuil sproot tot aan het eerste verdiep der huizen. Op eenige oogen blikken stonden de werken van den tram onder water en de materialen werden door de kracht van het water in alle richtingen geslin gerd. Weldra stond gansch de laan alsook de Philip-van-Champagnestraat onder water en lie pen de kelders onder. Men telefoneerde naar den waterdienst en eenige minuten later werden de verlaten gesloten. De pompiers werden ont boden om de kelders, waar het water tot twee meters hoog stond, leeg te pompen. De stoffelij ke schade is aanzienlijk, meubels zijn beschadigd en muren en vloeren met een geelachtig slijk be dekt. De werken van den tram hebben ook veel schade geleden. gereden, toen hij bijna 't Vlaamsch Hoofd opeens viel. Twee werklieden van den ijzerenweg kwa men den ongelukkigen ter hulp en droegen hem naar de gendarmerie, waar hij de eerste genees kundige zorgen ontving. Toen men hem, 's avonds, naar 't gasthuis van Antwerpen wilde overbrengen, gaf hij, onderweg, den geest. Het slachtoffer heet Leon Gilmant, 33 jaar oud, woonde te Borgerhout en was gehuwd en vader van drie kinderen.

De Volksstem | 1902 | | pagina 2