-TC .*<2 uab^ ihandige plundering. SLIM SïIAaB SNOOD. BRIEFWISSELING. 9Üö 20 Januari Zaterdu tf Jaai ischrij igsprijs Aankondi- gingsprijs Roode slavernij. Onweerlegbaar. Allerhande waar. Bekentenis. Het Bed el kn aapje. ONPARTIJDIGHEID. fesMah Een koppel van twee. Malsche Weiden. en verpIcKtcremle ruin- feest innements pr ij a yansch Belgie o te huis, 2.B0. de vreemae n, 5,00. wén en brieven Tn vrachtvrij rezonden Alle D rukker-Uitgever J. VAN NUFFEL—DE GENDT, Kerkstraat, 9, AELST. AkL;—"' na. moeten den lay avond en nieuws den sdayavond op bureelen too ien zijn- Jngeteekende ■n worden in heurmand ge- n. ^,e .reelen ont- 1 inschrijvin- ,p alle tijd- van het jw jnkosten dei gbrieljeswin ite van den ueling. Met bij veran ran woonst, te recht wij- enden Vonnissen 1 fr den kleinen r*gei. Aankon, beringen tnpsc.hen <1* nieuws tijdingen 20 cen tiemen per regel. Aankondigingen op de 3e hlz. 10 cen tiemen den rogel.— A nonnen op de. 4* hladz. worden here- kendvolgens plaats- tnimte. Voor alle advertentiën zich uitsluitend te wen den op ons BU REEL, Kerkstraat 9, Aalst De geabonneerde hebben 't recht een aal per jaar eene u nonce van 5 regel plaatsen, die vier maal achtereenvol gens zalverschijner Ruchtbaarmaking in te zenden voor Wcnsdag. ;dereen weet hoe de kloosterlin- uit Frankrijk als misdadigers jaagd, en hunne goederen hun laf- k 'ontstolen werden wat ver- chten zij tegen het brutale geweld i goddelooze kerkvervolgers die wraakroepende dieverij door nze belgische combisten goedge- eurd zou millioenen in de Staats- rs brengen, beloofden de francmas- ;ns. Eenige weken geleden was er de fransche kamer spraak van de :handige uitbuiting door de offi- eele likwideerders gepleegd wij ten hier eenige staalkens volgen: 'Zonder wettelijken oorlog zijn ten □ste der staatskas, reeds voor ,462,953 frank voorschotten ge- aan aan die likwideerders, onder oorwendsel van reis-en verblijtkos- :n Aan een sen id werd 1,365 frank etaald om de deuren van een kloos- :r open te breken er is, ten minste, ooveel in rekening gebracht voor ien éénen smid. In een klooster te 'inchebrey werd een inkas van i .500 -ank gevonden 1.000 frank gingen an eenen advokaat, 400 frank aan en pleitbezorger en.100 frank op ekening van den Staat. In de staatsrekening, die aan 't volk /ijsmaakte dat de goederen der loosters een miljard bedroegen, ond een /.-tooster van Sint- 1 mand Koortienvoor eene aarde van 340.000 frank ingeschre- ;n het is verkocht voor 20.000 ank. Ite Ito tuinihanersen van ianej/ hadden eene kapel haar lor een rijken katholiek geschon- ;n, die aan kunstwaarde 200.000 fr. ad gekost; men heeft ze afgebroken - echt wandalenwerk en van de aaterialen 1250 frank gemaakt De likwidatie van het klooster der Carmelieten, te Ver sailles, kost 9000 frank meer dan :e heeft opgebracht. Aan de oude arbeiders hun- cr groote werkhuizen en landbouw- ltginningen, betaalden de Karthui- :rs een schoon pensioen. Hun kloos- r met alle afhankelijkheden is hun ror den Staat ontstolen en de offi- eele likwideerders hebben t/eteei- erd, aan die oude teerh eden hun pensioen te he den En wat hebben de Karthui- ;rs daarop gedaan Uit hun land erbarmen, hebben zij, in hun bal- ngsoord, de noodige som opgehaald a zeiven nog het pensioen aan hunne ,ude arbeiders gezonden. rDe radico-socialistische meesters 'an Frankrijk zaten verplet door al lie onthullingen, die reeds voorafge- raan waren van de aanklacht, dat .an een lid der oppositie eene rositie van 250.000 frank 's jaars als ilertbezorger was aangeboden, om laar de radico-socialistische meer- lerheid over te komen 1 De man heeft lat voorstel met verontwaardiging rfgewezen. Dat alles zijn geen uitvindsels van gazetten te ij schrijven het uver uil hel verslat/ der fransche Kamer. Het volk kan er aan zien, wat het te verwachten heeft van de politie kers, die het, ook hier in België, trachten op te hitsen tegen de kloos ters. GODSDIENSTVERVOLGING, diefstal van kloostergoederen dtrinr/elandij en broodroof ziedaar de hoofdpunten onzer belgis che combisten. Dat de verblinde volgelingen dier blauwe en roode vervolgers dit eens ernstig overwe gen Het bestuur der Duitsche socialisten partij is volop in ruzie met den opstelraad van Vorwarts, het voor naamste blad der partij. Op het congres, te Jena, werd het geschil schijnbaar bijgelegd, en de opstellers aanvaardden de overeenkomst te goeder trouw. Maar onmiddellijk daarna belegde het par tijbestuur geheime vergaderingen, waarin het alstellen van drie opstellers besloten werd, zonder dat dezen mochten gehoord worden in hunne vervanging werd voorzien, en Rosa Luxemburg werd aangewezen als bewaker dier menschen. Drie andere opstellers verklaar den zich echter solidair met de afgestelden, en alle zes hebben nu hun ontslag genomen, nog vóór de afstelling aan de drie veroordeelden geteekend werd. Zn brengen du de reden van hun ontslag onder het oog der partijleden, die van de snoo de plannen der partijbestuurders niets wisten, en laten het publiek oordeeleu over de enjfe- hoorde geesteaslavernlj, die aan de socia listische pesridders wordt opgelegd. En dat zijh dan de mannen die-hefc volk wil len verleiden door hunne ellendige beloften van gelijkheid, vrijheid en broederlijkheid O wat kluchtspelers De miljoenen, geofferd aan den alcohol, zijn de schan de van onze natie. Zij spreken van ijdele geldverspilling niet alleen, maar v»n onberekenbaar groote lichamelijke ellende. Wie zijn vaderland lief hS^ft, werke mede, om die schande van ons volk weg te nemen Een zegepraal op den drankduivel is ondenkbaar, als de vrouwen niet ernstig en krachtig medestrijden want de vrouw vormt de zeden. 2ij is 't machtigste par lement bij den man en de alvermogende koningin, ja, de alleenheerscheres in de kinderkamer. Bevolking; vwo België, De vermeerdering der bevolking van het Belgisch rijk, sedert 1831, be draagt 2,883.918 zielen. Van 1831 tot 1864 beliep de jaarlijksche toeneming 36,759 zielen. Van 189j tot 1898 beliep de jaarlijksche toeneming 75.051 zielen. Hoe men een kerkdief verdedigt. Voor de rechtbank van Gent stond een persoon te recht die in de kerk van Deinze de offerblokken geledigd had. Zijn advokaat vroeg zijne vrijspraak, op grond, dat het geld in de offerblokken gegeven wordt door onbe kenden aan onbekenden, en dus eigenlijk aan niemand toebehoort De rechtbank was niet van dit gevoelen, en zond den dief voor eenige maanden achter de grendels. Waarlijk dat blauw advokaatje heeft schoone prin ciepen 1 Heldenmoed van een jongen priester. Te Parijs heeft zich een jongen priester, gaande door de Neuillydreef, aan het hoofd van eon paard gewor pen, dat op hol sloeg, en voorkwam aldus groote onge lukkon. De menigte bracht hem eene geestdriftige ovatie. Hij heeft geweigerd zijn naam te noemen. Voor 't vol/isonderwlj».Ben liljeraal blad meldt dat het liberaal engelsch ministerie met de katho lieke bisschoppen in onderhandeling getreden is voor het vaststellen der hervorming van 't openbaar onder- wijs. De engelsche liberalen gelijken geenszins aan de onze: zij eerbiedigen eikeens vrijheiden zijn geene fanatieke geloofsvervolgers gelijk onze blauwe jannen. Vertoogschrift. De vrije katholieke onder wijzers hebben opnieuw een vertoogschrift naar de wetgeving gestuurd ten einde eene wet toe te stemmen van aard om hun voldoening te schenken. Wij drukken den vurigen wensch uit dat men einde lijk aan hunne gegronde wenschen voldoening geven zou. Bc nieuwe Bnnkuoteu. van 1C0 frank zijn in omloop gebracht. Wat ze op het eerste zicht, van de oude onderscheidt} is dat het watermerk in de pap gedrukt—zeer duidelijk uitkomt en eene bruine kleur aanbiedt. Lieden, weinig vertrouwd met het papiorengeld ne men de nieuwe bankjes maar met achterdocht aan. Men hoeve echter niet meer te vreezen valsche bank noten te ontvangen, mits men bij verzamelaars te Brussel meer dan de waarde van een goed biljet voor die papiertjes kan bekomen. Gelukkige Zwitsers. Uit Bern wordt ga- meld dat de toestand van Zwitserland zoo bloeiend is, dat de begrooting een overschot van verscheidene mil joenen aanwijst.Men verwachtte zich nochtans aaneen tekort van 1 1/2 miljoen, maar de douanen hebben ver ledenjaar 7 miljoen meer opgebracht dan men ver wachtte. Leveud bfgrftv**o Een grafmaker te Charl ton, in Engeland, is op het kerkhof treurig aan zijn einde gekonen. Iiij daalde langs eene ladder in een nieuw gedolven graf van 12 voet neder,doch werd er onder eeDe aardin- zakking begraven. Wanneer men hem teiugvond, was hij reeds dood. Voorzichtig. Hoe kunt ge bij zulke koude met uwe vrouw gaan wandelen. Ik kies de koudste dage* uit om te wandelen. Dan zijn de ruiten Yan de modemagazijnen bevrozen. Charles Bos, radikaal lid der fransche kamer, schrijft in het radico- socialis tisch blad L' Union démocratique van Saint-Flour eenen brief, die als volgt eindigt Ik was lid der Vrijmetselarij, 'k Ben het niet meer. Het kon mij niet bevallen langer lid te blijven van eene vereeniging, die van baar mutualiteitsdoel is afgedaald even als van de maatschappelijke solidariteit, om te vervallen tot de laagste verklik king en de schandelijkste vervolging. De vrijmetselarij begrijpt overigens zelve dat zij de vrijheid niet meer kan aanvaarden, vermits zij met hardnekkig heid vrijzinnige radikalen bestrijdt zoo als mijne vrienden Doumer en Lockroy en mij zelve, terwijl zij met vurigheid de combistische kandidaten ondersteunt gelijk de dokter Hugon, uw politieke bestuurder. Ik heb de verklinking en de vervol ging geschandvlekt M Hugon heeft ze integendeel aangemoedigd, onder steund en goedgekeurd. Dat hij dus mijne plaats inneme bij de nieuwerwet- sche vrijmetselarij. Hij is het waardig. (Geteekend) Charles Bos, afgevaardigde. Zouden onze liberale bladen, die aan de loge verkocht zijn dien brief niet eens aan hunne lezers willen mededee- len Sbppen. Brozen jongen, go doet 't waiein mijnen mond komen Brozen. Als ge wilt zal ik u komen roepen, wij zullen sameis gaan zien. Seppen. Ja, doe dat, dat is een goed ge dacht. Eu nu loop ik voort, mijn vrouw zal niyt weten wat peinzen omdat ik zoo lang wegblijf. Brozen. Kom, kom, z'en zal u geen slagen geven. Kom. Seppen, pak eerst 'ne snuif, dat zal u verfrissehen. Seppen.Ja, dat en refuseer ik niet. Zoo 'nen snuif op tijd eu stond, dat is mijn lang leven. (Hij doet een f"rme greep io de snuifdoos.) Zalut Brozeu Brozen. Salut, Seppen De komplimenten thuis. Seppen. Attisch... 'k en zal uit t c.aukee- ren Attisch Ik kom aan uw deure en bode' waj. brood, De winter is hard, de ellende is groot. O, rijke, wil mij toch aanhooren O geef mij wat voedsel gij hebt toch zoo voel, En goef van uw kleedsel een weinig mijn deel, Want zi 'k bon van kou schier bevroren O Zend rpij niet w"pg onmeedoogend en koud, Kwaaint gij in onz' woning, o rijke ge zoudt Van droefheid en modelij weenen Mijn vader is ziek en mijn' moedor Aio treurt. De ellend heeft mijn zusterkes wangen cntklourd, En ik moet door sneeuw- en door hagelvlaag henen 0 Rijke o goede verzacht onzeu nood En geef mij wat kleeds l en geef mij wat brood Ik zal het aan vader en moeder gaan toonen En als ik te huis kom dan noem ik uw naam Eni»id ik voor u met mijn zusje te zafun Omdat God uwe weldaad zou loonen Ererabodegem. A. Vandemaele. TgjgrV Eenigen tijd geleden herdacht het Alge meen Nederlandsch ver bond het eeuwfeest 4 der geboorte van Vlaanderens dichter Ledeganck. Dit feest zou «onpartijdig» zijn, en gevierd worden in den Vlaams schen schouwburg te Gent. De inrichters van dat feest nu gaven blijk van 'n aardige onpartijdigheid le Het katholiek volksblad dier stad werd niet uitgenoodigd 2e Zeker heer schap kon niet nalaten, zijn liberaal fanatism te laten doorschemeren in zijne voordracht over het leven van Ledeganck, met te beweren dat deze een overtuigd liberaal geweest is, het gene tee-nemaal valsch is. Blijkt het niet duidelijk, dat onpar- tijdig-zijn van langs om meer onmo gelijk wordt Brozen staat aan zijn deur een pijpken te rooken, wanneer Seppen daar voorbij komt. Seppen. Goeden dag, Brozen Hoe is 't met de man Brozen. Wel, jandorie wie we daar hebben, onze vriend Seppen I Leelt ge nog jongen ?'t Is een eeu wigheid leên dat ik u gezien heb Seppen. Ja vriend, veel werk op den win kel, maar nu zijn w'er bijkans door. Allo, Bro zen,'ne zaligen zulle jongen, en veel geluk en zegen in de familie. Brozen. Van de gelijken, Seppen, al wat ik u wenschen kan Hoe is 't met de vrouw Seppen. Geheel en gansch hersteld, ze kan weer loopen gelijk 'oen hazewind, z'en is nooit beter geweest. Brozen. ProficiatEn de kinderen Seppen. God zij gedankt, allen frisch en gezond, en blozen gelijk kriekskens. Brozen. 't Doet mij waarlijk plezier. Ha Seppen, ge moogt Onzen Lieven Heer wel be danken, jongen, waot Hij zorgt vooru. Maar a propos, hebt ge 't nieuws al vernomen Seppen. Neen ik toch. Brozen Wel er is een feest op handen. Seppen. Zoo Brozen. Den 18 Februari geven de Mees ters der Patronagie van St Aloysius een luister rijk Avondfeest in hun lokaal iu de St Jorisstraat. Seppen. Is dat waar Brozen. Ja, eo. zo zeggen dat er zal span nen. Seppen. Ik geloof het wel, ik heb de mees ters van de patronagie nog zien spelen, en ze mogen er zich mee bemoeien, 't Zijn felle jon gens Brozen. Nu, daar gaan wij naartoe, hé? Seppen. Vasten zeker, op zulke feestjes wil ik niet ontbreken, al moest er mijnen laat- sten cent aan. Zie, Brozen, ik ben kontent dat er weêrom leven komt onder de jonkheid, want 't hwft er daar nen tijd geslabbakt. Brozen. Ob, dat en ba>» geen kwaad daar zitten ferme koppen iu die patronagie, mannen met iever en koeragie in hun lijf, en daarmee moet de wagen vooruit, willen of niet Seppen. Nu, des te beter. Zijn d'affichen al uitgeplekt Brozen. Neen, nog niet, maar ik heb er al 't een en 't ander van gehoord. Toonecl, zang, muziek, alleenspraken, 't zal allemaal voor de pinne komen. Z'hebben mij daarbij verzekerd dat't dezen keer iets buitengewoons zal zijn, allo iets extra, uit den fijnen bak Heer Uitgever van De Volksstem. De beraadslagingen der volkskamer over de kwestie van Antwerpen worden aandachtig gevolgd en druk besproken de uitgebrachte stemmingen worden gewikt en gewogen el keen weet er zijn deuntje op. De lezers van de Volksstem kunnen daar ook met onverschillig aan zijn ze moeten >ok gaarne den eenen of den anderen weerklank booren van al die ge- zegdeos en daarom zou ik wel deze regelen, indien gij het goed vindt aan uwe lezers wil len aanbieden. Ik ben met voornemens uit te varen tegen dezen of genen onzer katholieke Volksvertegenwoordigers die zich mee of tegen het Ministerieel ontwerp verklaarden dat zul len wij overlaten aan dezen die het in hunne gazetten met roepen en tieren moeten halen. Ik blijf overtuigd dat zij allemaal volgens ge weten gehandeld hebben. Maar wat is dat nu toch van die forten van Antwerpen moeten er daar forten zijn De bestaande versterkingen van Antwerpen dagteekenen van 1859. bijgevolg reeds dan ook vond men dat België zijne onafhankelijkheid moest kunnen verdedigen. Ten anderen er niet eene politieke partij, eene partij wel te verstaan, die meer dan iwee leden in de volks kamer telt, die zou durven beweren dat men alle versterking van Antwerpen mag verwaar lozen. De liberalen zijn van ouds militarist 't is te zeggen, zij zoeken cp alle mogelijke en onmo gelijke wijze de soldatendienst te vermeerderen en te verzwaren en indien zij nu tegen het wetsontwerp stemmen 't en is niet om die on kosten aan 't land te sparen, maar enkel en alleen om het katholiek bestuur te kunnen over boord werpen. Een dezer dagen hoorden wij daaromtrent het volgende De liberale volksvertegenwoordigers zoo meende iemand uit het gezelschap, zullen zeker door die anti- militarische steuning, velen hunner vrienden in 't leper verliezen Toch niet, was het antwoord, de liberalen mogen dat allemaal doen, als het te kiezen valt, zijn en blijven ze toch eerst en vooral li beraal, 't is te zeggen tegenstrever van al wat geloof en Godsdient is. En wij vonden het ant woord nogal gepast, doch wij dachten aan on ze katholieke vr enden die te goeder trouw het spel van zulke mannen somtijds zouden wil len meespelen. Antwerpen moet versterkt worden wij her halen het al de politieke partijen zijn er op 'takkoord. Antimilitarist zijn, zooais wij ka tholieken het zijn, wil niet zeggen dat men het leger en zijne benoodigheden van 's lands be- grootiug wil schrabben. Onze katholieke volksvertegenwoordigers mogen dan ook, onzes dunkens, de noodige uitgaven stemmen. Geene nuttelooze onkosten, neen, dat niet. Eu daarom zien wij gaarne dat ons katholiek bestuur, gehoor gevende aan de eischen der opeubare meening, van zijn ont werp afknipt al wat er eenigszins kan afgeknipt worden. Maar als het dan eens zoo is dan mogen en moeten onze katholieke volksvertegenwoordi gers het katholiek bestuur van 't land onder steunen. Dan is het ook eerst en vooral ka tholiek, geen geuzenspel gespeeld. En om te eindigen Heer Uitgever druk ik de hoop uit dat menigeen uwer lezers met mij wensche dat ons katholiek gouvernement zich weldra onder steund zie door al zijne vrienden in de Volks kamer. Een Lezer. 't Liberalism 't socialism on 't daensism zijn weerom al bezij? nu t hun verplichtend onderwijs. 0 Ja, als dat ne keer in Boly >n bestaat, als ieder kind ne keer gedu rende een tiental jaren, op de banken zal moeten zitten, dan is ons landeke veranderd in een hemelsch para dijs Mochten wij eens die schoone dagen zien aan komen Helaas., de wereld bestaat lang, men heeft het luilekkerland beloofd... de wereld zal nog lang be stem men zal 't luilekkerland nog dikwijls belooven,., maar hot zien I.. dat is een andere zaak I... Kleine kin» dors, ei\noozele megschpn... kunnon daar naar wach ten.... Intusschcntijd, lezers, ziet hier Ten eerste, de ondervinding bewijst dat om kinders te doen naar schooi gaan, eene wet van schooldwang eene groote O is, daar waar de menschen beschaving ge nieten. Ten tweede, de verklaringen der antikatholieken be wijzen dat, indien zij de schooldwang willen opdringen, het niet is, uit liefde van verlichting, maar uit haat te gen den godsdienst. Van dage een woordje op h«t eerste punt. Onze twee naburen, de Franschman en de Engelsch- man, hebben sedert jaren het verplichtend ondorwys. Eh, wel I er zijn meer ongelelterden, waar de school dwang best^t, dan bij ons. Men telt in Frankrijk 171,215 kioderen die hoegenaamd geen onderwijs ge nieten en in Engeland 1,022,701. Hoe komt dat? Wel 't is geheel eenvoudig. In ons land hebben do kinderen alle gemak om naar de school te gaan do schoolmees ters zijn menigvuldig in getal, en de ouders beseffen hunne waardigheid, en willen hunne kinders geleerd zien.... Welke kinders worden niet onderwezen? Alleen lijk, die ongelukkige, wier ouders, g<gn gedacht heb ben van eer en van plicht, wipr ouders eeon begrip heb ben der waarde van do ziel, en noch aan God, noch aan zijn gebod gelooven Als zij mot huune kinders be moeid zijn,'tis alleenlijk om hen te doen dienen als werktuigen. Welnu denkt gij dat eeno wet, die zor- gelooze of slechte ouders uit de wercl-i zou verbannen Of denkt gij dat de wet zich iu de plaa'.s van zulke ou ders zal kunnen stellen Gij ziel het hoe het gaat in Frankrijk en in Engeland... En hier zou 't juist hei zelfde zijn geen enkel kind zou men meer in do school vinden. Die soort van slechte ouders zouden blijven wat ze zijn, en do wet zoo min als die der dronkenschap, zou kunnen streng toegepast worden... Maar zal men zegg' n, waarom dan tegen T verplich tend od der wijs zijn Alles zou blijven gelijk het is Wel Sapristi 1 waarom Omdat die wet langs den ee nen kant nutteloos zou wezen, en dat fit' Êtflgen al yeaocff Itcbbm ran al ttle inht-itn- plngsen banner rrijhetlen, welke 't libera lism, 't socialism en 't daensism onder allerlei voor wendsels hun wil opdringen En dat langs den anderen kant. wederom al het snoode daaronder schuilt !U Maar over dat tweede punt spreken wij de naaste keer. Wat nu roept Stien. bij 't zien van dat op schrift der Volksstem Mecnen die mannen daar in de Kerkstraat te Aalst, dat wij reeds in de Lente zijn, misschien StilVriend Stien, zoo haastig niet, zoo haastig niet, want Haast en spoed, Zelden goed I... 't Is vandaag gelijk den anderen keer, spre kende van dio lachende meiroosjes wij zien in de toekomst. Luistert liever in do uiannd Hel van dit jaar, als hot liberalism, 't socia lism en 't daensism eene (l«tVCS*Clt(lC Eliclillg borsteling zal gekregen üeb- ben, en dat heel België zal victoria en triomf gezougen hebben, en dat al de kanonnen zullen gedonderd eu al de klokhen zullen geluid hebben van aau de Noordzee tot aan de Maasboorden, daarna dan om wat uit te rusten, luistert wel gij, Vriend Stien en alle wijze land bouwers, welnu ja, om wat uit te rusten 's an derdaags na die grootsche triomffeesten, zult gij eens uwe akkers eu weiden gaan bezichtigen en vindt gij uwe weiden bedekt met levend groen dichtopeengepakt, malsch eu kloek gras, O I dan zult gij uitroepen Wel I welwat zoete nasmaak onzer katholieke triomf Welnu, gelijk die triomtfeest

De Volksstem | 1906 | | pagina 1