1 ic4 BELANGRIJKE REDE 44 JaaFgang_^568. Inschrij vingsprijs «E Zatei day 27 Januari V Aankondi- gingsprijs Mijnheer Woeste. Afgeluisterd aan de poorten van d'helle. Snippertjes. Aan een toekomst igen briefwisselaar Sukkelaars Sukkelaars Arm België. Hare herlevingjes. Bittere vruchten. Pius X en de arme weduwe tremnoed. Abonnementsprijs voor gansch Belg* tranco ie huis, 2.50 oor de vreemde linden, 5,00. pakken en brieven hoeven vrachtvrij toetrezonden te worden. AUeH*r" tikels moeten den iosdagavond en het nieuws den woensdagavond op onze bareel en toe gekomen zijn. Ongeteekende brieven worden m de scheurmand ge worpen. A"' astbureelen ont vangen inschrijvin gen, op alle tijd stippen van het jaa De onkosten dei ««temouiUiig. «lieve, !>>j »era? lering hetiaiattereebtwli* ren te 'ernien Drukker- Uitgever J. VAN NUFFEL—DE GENDT, Kerkstraat, 9, AELST ^rr.ak Vonnissen 1 fr den kleinen regel. Aankondigingen tosnohen de nieuws tijdingen 20 cen tiemen per regel. -* Aankondigingen op de 8" blz. 10 cen tiemen den regel. Anuoncen op de 4* hladz. worden hero- k end volgens plaats- i aim te. Vooralle advertentiöH zich rut sluitend te wen den op ons BU REEL, Kerkstraat 9, Aalst. De geabonneerde hebben 't recht «en •na! per jaar eono annonce van 5 regel ,e plaatsen, die vier maal achtereenvol- L .ns zalverschijner Ruchtbaarmak ing in te zenden voor Woensdag. van Op het feest der Aalstersche Konink lijke Maatschappij van Harmonie heeft Mijnheer Woeste, verleden zon dag eene belangwekkende redevoe ring uitgesproken. Wij zijn gelukkig het bijzonderste deel aan onze le zers te kunnen mededeelen Het ontwerp van Antwerpen ver wekt zegt men eene ernstige griefzekere volksvertegenwoordi gers hebben hunne verbintenissen met den nationalen wil miskend. Het is gemakkelijk het vraagstuk op te lossen met woorden. Het is gemak kelijk te zeggen ik ben tegen de forten en vijandig aan de militaire uitgaven ik wil van geene nieuwe lasten weten. En dan, na dit gezegd te hebben, keert men terug tot zijne vermaken, of tot zijne bezigheden en men laat aan anderen de zorg over, om uit den modderpoel te geraken. Wij, Volksvertegenwoordigers, zijn veroordeeld om met een kalmen blik den gezichteinder te onderzoeken en rekening te geven over onze da den. Wij moeten ons afvragen wat er ons te doen staat. Er zijn twee deelen in t ontwerp van Antwerpen een deel dat de ha ven betreft en een militair gedeelte. Op het eerste gedeelte schijnt men t'akkoord om de noodige uitbreiding aan Antwerpen's haven te geven. Dit werk zal 200 millioen kosten; 't is het grootste der twee deelen. Maar de forten Men verwijt ons geene toegeeflijker houding te heb ben aangenomen, en niet gezegd te hebben Geene forten Dat men alles aibreke 't Is gemakkelijk om zeggen. Maar België is een klein land, langs alle kanten open, geene natuurlijke hinderpalen heb bende gelijk Zwitserland. Het land zou door onze naburen op 48 uren in genomen worden en eenmaal ingeno men zouden die lieden er niet aan denken er van door te trekken. Is dit de geschiedenis niet van ons land? Was het niet altijd het slat/veld ran Europa Het is niet op het oogenbtik dat Europa verdeeld in, dat Bel gië zou mogen zeggen Ik hield mij in mijne waardigheid. (Toejui chingen) De groote mogendheden zouden deze verandering beschouwen uit de hoogte hunner belangen en zeggen een land dat zich niet verdedigen kan, hetwelk niet eenige millioenen kan besteden aan zijne verdediging, is een land goed om in te palmen. Ziedaar de overwegingen van man nen welke verantwoordelijkheid dra gen. Indien het land zich eenmaal niet verdedigen kon zij zouden ver vloekt worden, om onze onafhanke lijkheid en met haar onze duurbaar ste rechten niet te hebben gevrij waard. Ziedaar waarom de voorstaanders van het ontwerp de toekomst van het land beschermen. Is het niet redelijk als men inziet wat er gevraagd wordt De eerste omheining bestaat uit forten, eertijds machtig, maar welke heden Antwerpen bloot stellen aan een bombardement. Het gouvernement heeft gezegd Schaffen wij die eerste omheining af; zij belemmert de uitbreiding van Antwerpen; volledigen wij de verde- werpen, het toevluchtsoord onzer na tionaliteit, zich krachtig verweren kunne, maar ook beschut weze tegen een bombardement. Vaderlandsch denkbeeld, dat men goedkeuren moet. Maar als de stad belegerd wordt, kan een plotselinge inval tusschen de forten der eerste lijn den schrik wer- in het hart der sterkte, indien jjuui ■fc. pen geen enkele hinderpaal den vijand tegen hield. Die hinderpaal moet de tweede verdedigingslijn wezen. Het ontwerp verbindt dus de be langen van Antwerpen uit het dub bel oogpunt: zoo van handel als van verdediging. Ziedaar waarom wij het ontwerp hebben voorgestaan. Zat 'I onze tasten vernraren \eeu Wij hebben niet alleenlijk het woord van het gouvernement, maar ook het woord van den Koning. Er zullen geene nieuwe persoonlijke lasten, noch geene enkele verzwaring van belastingen uit volgen. De oude forten hebben hunne waarde verloren door de ontwikke ling van 't geschut. De nieuwe forten zullen daarin verhelpen. Ik ben overtuigd, dat onze bevol king, eenmaal dat zij zal zien dat er geene nieuwe lasten uit voortsprui ten, gemakkelijk hare dwaling zal erkennen; Ondanks de onnauwkeurigheden verspreid door zekere bladen, zijn wij niet teruggedeinsd voor eene tij delijke ongunst bij het volk. Uwe volksvertegenwoordigers die fjanseh ute verleden van rerhleef ilheitl aan utre he la nf/eu achter zich hebben, zou den het niet gewaagd hebben, indien zij het niet aanzien hadden als eene gewetensplicht. Zij zouden onwaar dig zijn van uw vertrouwen, indien zij hunnen plicht niet stelden boven hunne populariteit. (Lange toejui- citing en). EN WAAR ZIJN l Watzoudt gij zeggen van eenen mensch, die altijd den akker van zijnen gebeur zou bebouwen en nooit den zijnen Ziedaar nochtans wat gij doet. Gij zijt gedurig bezig met een ander te beknibbelen en al zijn kwaad uiteen te doen, terwijl gij uw eigen geweten vor- waarloosd en nochtans, ais de dood zal komen, zal men over zijne eigene zaken moeten verantwoorden, en niet over die van anderen. Alsdan zal onze ziel zijn zooals een stuk ijzer vol roest, dat door het vuur moet gezui- verd worden. Gelukzaligo Pastoor van Ars. Lucifer Op duivels jongens, allemaal op, hiftr Dij mij of, hoort gy niet Belzebub. Hier, mees ter hier zijn we reeds, en wat is er van uwen dienst Ali DE DUIVELEN. Al meestor 1 waar moeten wij naartoe Lucifer. Opent uwe oogeö, heiledragon- ders 1 en kijkt allen naar Belgenland. (Al do duivelen gryDzen en kijken). Belzebub. Welnu, meester, wij kijken en wij zien daar een volk, dat met moed en koera- gie werkt en leeft, en dat oprecht gelukkig wordt. Lucifer. 't Is juist dat geluk dat wij ver nielen moeten Al de duivelen hi hihi Lucifer. l)at volk, dat getrouw wil blij ven aan den godsdienst en 't waar geloof. Al dé duivelen. Dat volk moet kapot, 't moet vernield worden. Lucifer. Wij moeten dat volk dwingen 't moet zijn geloof verzaken. Al de duivelen. Ja, zyn geloof verzaken. Belzebub. Hoe zullen wij, duivels, daar toe helpen Lucifer. Ha 1 duivelskind, gij weet dat niet? Welnu, 'k zend gansche legers duivels naar dat land, 't is kiezing dit jaar en 1906 moet iD onze zwarte boeken met pek geschre ven staan. Al de duivelen Kiezing hi I hi I hi Lucifer. Ja, kiezing 1 Maar onze zaken staan daar niet goed Ziet de klezlngcn to Kgheezée, en die te Morlanwez, en te Knokke, en te Sart Bernard, en te Serville tydens deze laatste weken 't is schrikkelyk gelijk do katholieker^daar overal vooruitge gaan zijn. Vervloekt !,i. 't volk is jnet hen Vervloekt ge moet meer werken 1... Ge zult demenschen zeggen dat... Belzebub. Zeggen, ja, Meester, dat het tijd wordt dat de kinderen opgebracht worden zonder God 1 Al de duivelen. Ja, als zwijntjes, hi, hi, hi 1 Lucifer. Ge hebt het, duivelsjongens als zwijnen, verkens, die scholen daar uioetcn zonder God worden, alle zonder gods dienst. Al de duivelen. Hi I hi 1 hi Lucifer. En wie zijne kinders naar die scholen niet wilt zenden, geen eten meer, verhongeren moeten zij, of den bak in, in 't kot. Al de duivei en.Hi I hi hi I Lucifer. W'en hadden daar in lange gee- nen goeden oogst meer, dat volk wordt te rus tig, alla duivelsjongens, allen naar Belgenland) en werke maar, dan 120,000 boetelingen in de toevluchtshuizen; bestuurd door nonnen. Zonder kosten voor den Staat, pasten de kloosterlingen duizenden krank zinnigen op. En de Fransche liberalen en socialisten heb ben al die edelmoedige belangloozen wegge jaagd. Gevolg Overgroots lasten voor dc fi nanciën van het goddeloos Frankrijk 1 Ziedaar, hoe men een land naar den afgrond leidt Vergeet het nietde belgische liberalen en socialisten bewonderen dat vuil werk, eu hun vurigste wensch is de gelegenheid te hebben hetzelfde na te volgen 1 Opent dus de oogen, gij allen, die wilt dat België blijve een christelijk landeken, waar handel en nijverheid bloeit 1 Welaan Hand aan hand gewerkt tegen die ellendige vervolgers vau den gods- dienst en dezes ontelbare liefdewerken. cents verdien had, hield zij er volstrekt aan, deze den H. Vader tc overhandi gen, om toch ook een deeltje van zijn vaderlijken zegen te mogen ontvangen. Innig geroerd door deze treffende mededeeling, haalde de paus uit zijne schrijftafel eene der groote zilleren me- daliën, die bij gelegenheid van het tweede jaar zijns pontificaats geslagen werden, en gaf die, met zijn apostoli- schen zegen, aan pater Brandi, opdat deze ze overbrengen zou aan de liefda dige vrouw, die zoo treffend aan de ar me weduwe uit het Evangel ie herinnert. Treffend bewijs van de edelmoedig heid en de goedhertigheid van den Hei ligen Vader Pauselijke jubilee. In 1908 zal Z. H. Pius X zijn vijftigjarig priesterfeest vieren 15 Sep tember 1858 werd de Paus door Mgr Antonio Farina priester gewijd. Ref-dsnu maakt men de noodige voor bereidselen om dat jubilee op dezelfde wijze te vieren als het bij zijn voorganger geschiedde. Overal zal het episcopaat het initiatief tot do feestelijkheden nemen Er zal, naar gemeld wordt, eene inschrijving geopend worden onder de katholieken; de opbrengst er van zal aan den Paus worden aangeboden. Twee uleuwlgbedcu zjjn 0p het spoor inge voerd. Voortaan zal de machinist op zijne locomotief een toestel geplaatst vinden, waarbij in tijden van mist hem op zelfwerkende wijze, een signaal wordt aange duid door eene lichtwerpende schijf. Anderzijds is op de locomotief een vernuftig toestel aangebracht dat, in geval van sneeuw, toelaat de wis selsporen en naalden vrij te houden. De sneeuw werdt bij middel van stoom en warm water op die plaatsen gesmolten en kan geen hinderpaal ineer uitmaken voor de werking der wisseldraaiors, Blauken lu Congo. Er zijn op dit oogen- blik in Congo 1410 Belgen, 51 Duitschers, 48 Amerika nen, 132 Engelschen, 1 Argentijner, G Oostenrijkers. 1 Braziliaan, 83 Denen, 4 Spanjaarden, 45 Franschen, 2 Grieken, 109 Hollanders, 238 Italianen, 31 Luxem burgers, 1 Mexicaan, 24 Noren, 130 Portugeezen, 33 Russen, 129 Zweden en 92 Zwitsers, 't zij een totaal van 2511 vreemdelingen. flink geantwoord. Een Limburger ont ving dezer dagen ven eenen heer uit het Vlaamsche land eenen omzendbrief, in 't Fransch opgesteld, met verzoek om eene almoes vooreen goed werk. De Limburger zond hem volgend antwoord Die mijn Vlaamsche taal niet eert, Is mijn Vlaamschen duit niet weerd 1 Heel wel geantwoord en wij wenschen dat meer der- gal jko bestraffingen gestuurd worden, ook naar de handelaars uit den Vlaamschen lande, die ons hunne waren in 't Fransch aanbevelen. De bonden. Dokters vestigen de aandacht op 't gevaar dat het likken van honden aanbiedt. 0r Op het kongres van de tuberculosis te Parijs werd lastert, scheldt uit en door docter Landouzy op dit gevaar gewezen. 6 t. 't geen dat zij brengt mij dan al de gevangene zielen, bij ons branden in onze helle. Belzebub. Alla, duivelsgeesten, naar Belgenland. Al de duivelen. Allen naar Belgenland 1 allen (Vervolg.) Nu, dierbare Vriend, wat meer over ik u raadde. 1° Stel met uit. Men moet het ijzer smeden als het warm is. Uitgesteld is dikwijls verscho ven voor altijd. Als ge vandaag kunt schrijven, stel niet uit tot morgen. Als ge den eersten post bode met uwen brief kunt belasten, wacht niet naar den volgenden. Ge weet immers wel dat al de dagbladschrijvers geern het pluimken op hunnen hoed steken. Dat zij 't nieuwsken eerst gegeven hebben. 2° Een goed middel om de eerste te zijn, dat is, van kort en goed te schrijven. Als ge gaat wachten van iets over te brieven, tot dat ge alles, van naaldeken tot draad, buDt opgeven, dan zult ge voorzekei te laat komen. Geef seffens en bondig, den grond der zaak is het noodig, gij kunt op de bijzonderheden later terugkomen Daarom ook, rond den pot niet gedraaidGrijp maar aanstonds den stier bij de horens. Van het eerste woord af moet men den nagel op den kop slaan den dag, de uur, de plaats van het ge beurde welke personen er een rol in speelden, wat ze deden, en hoe alles uitviel. Wilt go dan, met twee woorden, eene zedeles of een besluit daaruit trekken of in het opschrift uw gedacht 't Smerig Papierke van 't Socialism heeft vier blad- zijdekens, waarvan 't laatste enkelijk annoncen. Welnu: op 't eerste verheft men het stelsel der evenredige verte genwoordiging, welke dank aan de /ialholiehen is gestemd op 't tweede schandvlekt men de libe rale fabrikanten; en op 't derde... raadt ne keer... Ja raadt tot in 't jaar één Op 't derde doet men nen op roep aan de socialisten en liberalen om de Katholieken omver te werpenlü Ja! Ja! 't logiek van die mannen is zoo nummer i doet goede zaken nummer 2 doet slechte... bijgevolg wij doen mee met nummer 2 Die dat niet verstaat moet maar naar de Socialisten ter school gaan. Seffens telt men daar zoo dat Ucee en Iteee... drij niaahl. Sukkelaars Ongelmtkige sukkelaars en gij geeft eenen cent voor zulk ezelblad lü De totale handel in 1905 bedroeg bij den invoer 19,4 8,887 ton ter- waarde van 2,886,220,000 frank te-' gen 17,924.808 ton, ter waarde van 2,672,199,000 fr. in 1904, 'tzij eene vermeerderiüg van 1,484,079 ton of 8.3 en 213,051,000 fr 8 °/0. Bij den uitvoer in 1905 15,305,493 ton ter waarde van 2,186,380,000 fr. tegen 15,330,508 ton ter waarde van 2,074,000,000 frank in 1904 zijnde eene vermindering van 25,015 ton, maar eene waarde vermeerdering van 112,380 000 fr. of 5 °/0. De tolontvangsten bedroegen 55,572,351 fr. teg 50,184,412 frank in 1904 zijnde eene ver meerdering van 5,382,939 frank of 10.7 °/o- De totale scheepvaartbeweging voor alle Bel gische havens bedroeg 9255 schepen, metende 11,651,601 ton tegen 9063 schepen metende 11,176,239 ton in 1904 zijnde eene vermeer, dering van 102 schepen en 439,362 ton. Dat is België, het eerste land der wereld voor zijnen voorapoed cn bloei, dat door onze te genstrevers toch gedurig afgeschilderd wordt als arm, ongelukkig, verdrukt, achteruitgaande enz 1 Welke treffende weerlegging van die blauwe roode en groene leugentaal. van honden wier rompen werden geschouwd, zijn on derhevig bevonden aan tering en de meeste dezer dieren war- n de eigendom van drankslijters te Parijs. Geraadzaam is het dus van de vuile gewoonte zich door honden de handen of gelaat te laten likken, af te zien. Sterke drank. In Duitschland heeft de mi nister van spoorwegen aan alle beambten, ondeF hun nen dienst, het gebruik van alcoholhoudende dranken verboden. Misbruik van sterke dranken is reeds menig maal de oorzaak geweest van ernstige spoorwegonge lukken. In geval van overtreding bedreigt de minister het personeel met ontslag, uitsluiting van bevordering, onthouding van toelagen, enz. Tevens beloofde minister Budde zorg te zullen dragen, dat de beambten overal, al naar den tijd van het jaar, verwarmende ot verkoelende, niet bedwelmende dran ken kunnen bereiden of voor matige prijzen koopen. Ware dat overal niet mogelijk Rechter. Dat is nu de zevende maal dat ge veroordeeld wordt. Beschuldigde. Ja, dat wordt allemaal opgeschre ven en aan de groote klok gehangen, maar hoe dikwijlg ik vrijgesproken ben, daar hoort men niet veel van 1 of de les aanduiden, daar beu ik niet tegen diging 'door voorforten, opdat Ant- J maar geen pastoorssermoen, als 't u belieft. Er waren in Frankrijk meer dan 160,000 kloosterlingen, waaronder 30,000 mannen en 130,000 vrouwen. Zij onderwezen, zonder kosten voor den Staat, meer dan 3 miljoen kinderen zij ver zorgden, zonder kosten voor den Staat, meer dan 110,000 zieken, gebrekkelijken of ouderlingen zij hadden, zonder kosten voor den Staat, meer dan 65,000 weezen opgenomen er waren meer Eenigen tijd geleden, overhandigde pater Brandi Jesuiet, den H. Vader 80,553,70 lire, als vijfde uitkeering der door de Civilta Cattolica ontvangene giften voor de noodlijdenden van Cala- brië. Op die lijst komen aanzienlijke sommen voor uit de bisdommen Angers (7000), Chambery(2560), Trento(270o) enz., doch ook een kleine bijdrage van 50 cents,door eene arme vrouw uit den omtrek vau Benevento geschonken. Aangaande deze gift schreef de her der dier parochie «Toen deze vrouw in de kerk vernaai, dat er voor de noodlijdenden in Calabrië eene geld inzameling zou gehouden worden, be zat zij 5 cents, noc h min noch meer. Nadat zij dan, eenig;e dagen later, 50 Hoera Hoera allerliefste vrienden, wij zyn er 1 Dank aan Brabant], het onvermoeid werkeude Brabant drukt De Volksstem deze week bet overgroot getal van R6000 ESQIU1- mer$ J„, Hoera Dank deu goeden God, wil het dierbaar Brahand nu ook goed toe van de scboone weekgaZet De Volksstem van Aalst, ile grootste gazet, die verkoc.it wordt tegen een CC ml200 ecn geeft weer al nieuwen moed aan de on vei moeide schaar der medewerkers der Volksstem en 't geeft terzelf- dertijd ook een klein denkbeeld je van de katho lieke herleving, die heel iets anders is dan de fameuze en koddige liberale hevle- rtSiff. waarvan de liberale kloppingen ofte daveringen te Eghezée, te Morlanwez, te Knob- be, te Sart Bernard, enz. eene ferme voorstel ling hebben gegeven deze laatste woken I.. Alla vrienden Katholieke strijdmakkers, de wind waait in onze zeilen, het volk is m^t ons 1 Vooruit met vereerende, Oiibembare brachten vooruit tegen do vuige werb| kiDg der framassonsloge, die het liberalismu?, en 't socialismus en het daensism gebruikt om ons dierbaar Belgenland in slavernij en kerkver volging te krijgen.... Vooruit met IcCU- Uit l'per seint men ons dat zaterdag mor- gend een behendige gauwdief, op de Kleine Bo ter merkt, den geldbeugel met eeu 8tal franken heeft gestolen van de echtgenoote Depuydt, wo nende in het Handelskwartier. Ja, vrienden 't is zoo de soort, die Gods geboden niet volgen wil, is altijd op loer. Oppassen, dat is dus de boodschap.En in Indië zijn verscheidene pro vinciën waar honyersnooil heerscht. 143.000 personen leven op het oogenblik enkel van hulp. Ecn pijntijh oni/rlah viel voor te Wnnncghciu Lede. Zaterdag namiddag kwam de wed. De Ryck aldaar gereden in volle snel heid, zittende in eene hondenkar. Door aan de Lindekens, te kort te draaien, is zy uit hare kar gestuikt en met het hoofd terecht gekomen op eenen boom. Helaas zij bleef dood ter plaats. OttersOilers I te 8t Laureyu* heb ben die weeral van hunne pluimen gelaten 1 Vrijdag zijn er drie joDge gevangen door Jules De Meulemeester en Charles Van Hecke zij waren reeds zoo groot als eene kat. Men heeft den grooten otter nog niet kunnen krijgen. En sprekende van eene kat, komt $II|Iimc- Kcn Slim ineens in huis gesprongen Die deur

De Volksstem | 1906 | | pagina 1