Medelijden, medelijden, gij die welstellend zijlmedelijden met 2000 Vlaamsche huisgezinnen, in de zwartste armoede gedompeld.... YOOR 01ZE BEDRUKTE VÜMSCHE BROEDERS. PmiKiale taMpjslijst. Schitterende zegepraal. 14' Jaargang 1V°"»76. Zalertlaj; 24 Ifuarl 1906. Inschrij vingsprijs Aankondi- gingsprijs II eest Si al iij WAT KOMT ER DIT HETCENEYERGLAS. Onzijdige school. Kleine Nieuwsjes. Te onthouden weerd. De waarheid bekend. Abonnemen tsprij s voor gansch België franco te huis, 2.50. ✓oor de vreemde landen, 5,00. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. 4lie ar tikels moeten den ji nadat; avond en het nieuws den woensdagavond op onze bureeien toe- gekomen zijn. Ongeteekende brieven worden uo de scheurmand ge worpen. AJ1< ..ostoureelen ont vangen inschrijvin gen, op alle tijd stippen van het jaai De onkosten der kwijtingbriefjes zijr ten laste van dei )estemmeling. Me wiieve, bij veran dering van woonst, bet.uist terechtwij zen te eenden Drukker- U itgever J. VAN NUFFELDE GENDT, Kerkstraat, 9 AELST Vonnissen 1 fr den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuws tijdingen 20 cen tiemen per regel. Aankondigingen op de 3* blz 10 cen tiemen den regel.— Annoncen op de 4® bladzworden bere kend volgens plaats- mirote. Vooralle advertentiën zich uitsluitend te wen den op ons BU REEL, Kerkstraat 9, Aalst. De geabonneerde hebben 't recht een maal per jaar eene annonce van 5 regel ut plaatsen, die vier maal achtereenvol gens zalverschijner Ruchtbaarmaking in te zenden voor Woensdag. Een weergalooze stortvloed teisterde ver- Schrikkelijk ons dierbaar Vlaanderen..y Meer dan 2000 huisgezinnen zijn daardoor ten onder gebracht... Alias, alles, hebben die ongelukkige menschen verloreu, hun huis, hunne meubels, hunne kleederen, hun vee, hunnen oogst, hun geld, ja zelfs het middel om hun brood te winnen... De ijselijke ramp strekt zich uit vooreerst op den linker oever der Schelde, over de ge meenten Hamme, Grembergen, Moerzeke en Zele, verder van de monding der Durme tot aan Calloo, en vervolgens op den rechten Scheldeoever te Baasrode, Vlassenbroeck, Boom, Willebroeck, Puurs, enz. 't Is pijnlyk aan 't gemoed, als men dien wijden waterplas aanschouwt, welke opeens zooveel onheil, zooveel angst, wee, verdriet en honger komen verspreiden is te midden van eene werkzame bevolking. Wie toch, zou zijne tranen kunnen weder- houden Zondag verleden waren wij, ginds ter plaatse getuige van die Wreede ellende... 't Is om een steenen hart te breken Daarom verleenen wij volgaarne onze me dewerking tot het welgelukken eener provin ciale inschrijving, welke onder de bescherming der provinciale overheden geopend is. De giften mogen gezonden worden aan den Heer Gouverneur der Provincie, in het Gou- vernementshötel te Gent, ofwel ten bureele der Volksstem, Kerkstraat, Aalst. gandisten, uitsluitelijk werklieden, op wie gansch de last van den strijd gewogen heefc. Moge hun initiatief tot aanmoediging strek ken en veel gelijkaardige toewijding opwek ken, even belangloos en even onvermoeibaar. Zoo schrijft de Bien Public en die woor den dienen door alle katholieken overwogen te worden. De volgende regelen van een brusselsch dagblad de XX0 Siècle bevatten ook eene waarheid die de ernstige aandacht van alle strijders voor het goede, verdient. Te Gent hebben de katholieke werklieden eene zegepraal behaald, waarover hun warm moet geluk gewenscht worden. Ziedaar, duide lijk iu 't licht gesteld, de macht der werkers organisatie, die alle katholieken tvenwel nog niet begrijpen. Zonder onze wakkere vrienden van den Volksbond, die al hunne krachten wij den aan 't stichten van vakvereenigingen of aan 't versterken der bestaande inrichtingen, zouden de socialisten, in al de steden van Vlaanderen, de werkende klas overheerschen. Dank aan die apostels, ontsnappen de katho lieke werklieden der Vlaanderen, zells dezen der grootnijverheid, meer en meer aan de re- volutlonualre dwingelandij. Welke les voor al de katholieken welke bewonderens waardig voorbeeld 1 welk beslissend antwoord aan de ongelukkigen, door onbekendheid ol tegenneiging genoeg verblind om de katholie ke vakbeweging tegen te werken en zelfs te bespotten Hulde aan die moedige en onverpoosde werkers Mocht hun voorbeeld overal na volgers vinden 1 Kent gij onderscheid tusschen een dronkaard en een dier Het eenig verschil is, dat een dier zich laat regee- ren, en een dronkaard niet. Een beroemd geneesheer zei op zijn sterfbed Troost u, er blijven nog drie doctoren over, die veel knapper zijn dan ik. Toen men hem nu vroeg hoe die heetten, antwoordde hij fluisterend Matigheidar beid en vroomheid. Ouze gentsche vrienden mogen met recht fier zijn op den prachtigen uitslag derkie- zing voor den Werkrechters- raad. In Gent bekwamen de antisocialisten over driejaar 2500 stemmen, nu 3300 stemmen, dus eene winst van 800 stemmen op 2500, dus ruim 80 per cent. De socialisten zijn van 6300 in 1903 geklom men tot 7400het per cent der wmst is dus maar 17. Ia den buiten hebben de aüti-socialisten grooteren vooruitgang gedaan, terwijl de so cialisten merkelijk achteruitgeslagea zijn. In 1903 was het 't omgekeerde, dan waren de anti-socialisten achteruitgegaan en de socialis ten hadden opgestreken wat zij verloren. Eene zegepraal als deze, eene aauwlnat vau bijna twee duizend stemmen, mag niet onopgemerkt voorbygaan. Aan de wakke re gentsche strijders onze hartelijkste geluk- wenschen 1 De zegepraal, die de antisocialistische werklieden van Gent behalen, biedt niet al leenlijk belang aan onder beroepsoogpunt. Ook onder oogpunt van algemeene politiek, bevat zij aanwijzingen, die de stoeferij der verbon den papenvreters tot hare wezenlijke waarde terugbrengen. Verre van vooruitgegaan te zijn sedert *$03» zijn de vrienden en bondgenoten onzer doctrinairen vreeselijk aan 't wijken. En 'tgaat hier niet op, van de vier eerloosheden te spreken. De kiezing is met algemeen stemrecht gebeurd een man, eene stem I Is het niet be- j teekenisvol dat, in eene zoo nijverige streek als onze stad en omliggende, de socialisten zelfs onder de nijverheids-werklieden de meerder- heid verliezen Is 't niet het bewijs dat onze vrienden, in de streken waar de triomf van 't socialism thans zeker schijnt, spoedige en ernstige uitslagen kunnen bekomen, indien zij zich op hunne beurt tot den weerstand willen inrichten Sedert vijftien jaren zaaien en ploegen de gentsche antisocialisten in een lastigen grond zy vermenigvuldigen de werken van alle slach mutualiteiten en vakvereenigingen, vooral vakvereenigingen zij voeren eene propa ganda zonder verpozen. Zooals men ziet, be ginnen hunne pogingen vruchten af te werpen. Wij wenschen er bun geluk om wij wenscüen vooral geluk aan den moedigen groep propa- Kiuders slordig aangestooten, Stoel en tafel met drie pooten, En geen eten in de kas Eene moeder bleek en lijdend Vruchtloos tegen armoe strijdend Dat komt uit 't geneverglas Mannen die hun vrouwen slagen, Twist en ruzie alle dagen, En het huis steeds vol ambras 1 Kinders vol van kwade streken Die steeds vechten, stelen, breken Dat komt uit 't geneverglas Eer ea deugd met voeten treden, Leven wild en zonder zeden Even als een dierenras Vloeken tieren en verwenschen Dat het scband is voor de menschen Dat komt uit 't geneverglas Wilt gij vriend, in vrede leven, En met weelde zijn omgeven Wilt gij zijn gezond en kras Wilt ge op aarde vreugde smaken, Rustig's levens eind genaken, Vlucht dan steeds 't geneverglas I Te St.-Paul, eene ge meente bij Fiers (Frank- ryk) gaf een der onderwij zers op de c onzijdige staatsschool de volgende onderrichtingen aan zijne leerlingen Er is geene hel, dat is maar praat. De bijbelsche geschiedenis is eene leugen. Wanneer de pastoor u zegt, dat die geschiedenis waarheid is, dan liegt hij. Er is geen God of duivel.... 's Avonds vertelden de kinderen vol verbazing aan hunne ouders de nieuwe lessen, die de on derwijzer hun gegeven had. .Den volgenden morgen bleef het heele schoollokaal ledig de onderwijzer wachtte te vergeefs. Alle ouders hadden hetzelfde besluit genomen, om, bij wijze van verzet, hunne kinderen niet meer naar die school te zenden. Vandaag of morgen vinden wij het onderwij zertje, wel in een of andere gewichtige staats betrekking terughij zal natuurlijk door het goddeloos gouvernement beloond worden. Ouders, gy die uwe kinderen bemint, bedenkt dat de geuzen, ook in ons vaderland zulke on zijdige scholen zouden verplichtend maken, waren ze baas tte lilrzliigcu In Rusland. De vooraf, gaaudelijke kiezingen te Moscou en in de provincie zijn zondag vreedzaam afgeloopen, maar met de onthouding van een deel der werklieden. Op 17G nijverheidsonder- 1 emingen te Moscou, waarvan de werklieden kiesrecht hebben, hebben 2d gestichten geweigerd aan de kiezing deel te nemen. Wat bdii trg-cnlioudt. Eenige dagen gele den, zegt de Ami de l'Ordrewilden te Namen do socia listisch* vrijdenkers zich meester maken van het lijk van ecnen werkman, om hem bujgerlijk to doen begra ven, alhoevel de zieke, vooraleer^te sterven, door eenen priester was bijgestaan- Indien wij geen schandaal maken, zegde e"n dezer godsdiensthaters, 't is omdat d» kiezingen aanstaande zijn. Dat zou een slechten indruk maken op de kiezers, die aan den godsdienst gehecht zijn. Kiezers, overweegt die woorden Eene redevoering vim Keizer Willcui. De Keizer heeft voor de rekruten der marine eene redevoeri-g gehouden, te Willemshaven, waarin hij de trouw aau plicht, de voorbeelden der geschiedenis en het vertrouwen in God verheerlijkte. Hij sloot a's volgtAls God met ons is, en als wij met ware lipfde en vertrouwen tot Hem opzien, mogen wij de toekomst onbekommerd te gemoet gaan, met al wat zij mede brengt, zells dan wanneer heel de wereld tegon ons zou vereenigen. Eervoile onderscheiding President Roosevelt is voornemens een zulke too te kennen aan de stad San-Francisco. Bij de laatste volksoptelling is ge bleken, dat het de vruchtbaarste stad is der Vereenigde Staten. Nergens vindt men zoovele met talrijke kinde ren gezegende huisgezinnen. Fights 39 huisgezinnen, welke elk meer dan 81 kinderen, pn 69, die er meer dan 8 hebben. GodwdlcuMhaat. Te Candebeck-Ies-Elboeuf (Frankrijk) stond op het kerkhof een zeer schoone kal- varieberg, in 1866 opgericht. De gemeenteraad besloot dien tedo^n afbreken, en zocht in stilte een metselaar voor die schanddaad. Geen enkel wilde er di hand toe leenen. Dan hebben d^ geme-nteraadsleden besloten het zelf to doen, en zij hebben hun voornemens uitge voerd. Met koorden haalden zij het kruis neer en met houweelen braken zij den berg af. De stukken werden op den weg geworpen 1 Arm, ontaarde Frankrijk De prijn der kolen. De mijnramp van Courrières heeft voor eerste gevolg gehad dat de vette kolen, bestemd voor de nijverheidsgeslichten, in prijs zijn geklommen. De mijnen van Courrières brachlon dagelijks 2000 ton kolen voort eu leverion de noodige brandstof aan de nijverheidsgestichten op de Fransch-Belgische grens. De mijnen van den Borinage hebben vele aanvragen naar dergelijke kolen ontvangen, zoodat de prijs dade lijk is geklommen. Buiteugcwoou mierennest. Weldra zal men iu het muzeum van natuurlijke geschiedenis van Brussel een mierennest tentoonstellen dat in Luxem burg werd ontdekt. Een mlerenmest, zal men zeggen, is eene zeer gewone zaak. Inderdaad, doch minder gewoon is het dat dit mierennest 1,20'' kilo weegt. Het meet 2 meters 20 langs den bovenkant, 2 meters 60 langs den onderkant en heeft eene doorsnede van 8 meters 60. Er zijn huizen die kleiner zijn. Moeder. (iu de kinderkamer). Is dat een specta- kel maken, Dora. Zie Frans eens, hoe stil en bedaard hij daar zit. Doka. Neen, moeder, Frans is anders niet zoo be daard en stil, dat moet zoo bij het spel dat wo spelen. Frans is vader, die laat uit de herberg is gekomen, en ik ben u, moeder. In Frankrijk, waar het er du zoo droef uitziet met die heiligschenende inventarissen m de ker ken, zijn er toch nog mannen die kunnen lachen. Ziehier een schoone klucht die te onthouden weerd is. Te Cominac, kanton van Oust, wonen er ver schillende familiën die met dansende beren rondgaan van dorp tot dorp, van stad tot stad, zelfs tot in vreemde landeD. Onder die reizende passanten zijn veel brave menschen en over eenige jaren moest de kerk van hun parochie herbouwd worden. Telkens als ze van de eene of andere reis thuis kwamen, gaven ze een deel van hun zuur gewonnen geld tot het voltrekken van hun ge liefd kerkje. Ge kunt denken hoe die brave menschen du verwonderd opzagen, als ze hoÖrden zeggen dat de framasons nu gingen komen om baas te spe len iu hun kerk. Wat doen ze? Ze staken de hoofden samen er wordt verzinJ en beraamd... Daar springt een dier mannen recl.t en geeft den volgenden kluchtigen raad Onze beren hebben onze Kerk gebouwd, wel. nu, onze beren zullen ze ook verdedigen. Allen juichen too over de grappige vondst; seffens zijn de prachtigste en krachtigste onder dio dansende viervoeters uit hunne muit ge haald; en als M. Peyton, de ontvanger van Oust, maandag 5 Maart te Cominac toekwam om den inventaris der kerk op te maken, wie vond hij daar staan als schildwacht vastgebon den aan de deur der kerk vier groote beer en, zonder muilband wel te verstaan, zonder geweer op den schouder, maar met hun gapende muil en met hun wreede klauwen gereed om den tweevoetige boer-Jen ontvanger, een man neken min te maken. Onnoodig te zeggen dat zulke zonderlinge wacht allen inventaris onmogelijk maakte dat de ontvanger jar file d gauche maakte, en dat gansch de streek hartelyk lachte over die grap. t Is algelijk een beetje 1 Do beesten moeten nu de kerken, de woning van bunnen Schepper, beschermen tegen de goddeloosheid der men schen I Dat is te onthouden weerd Iq geen een land heeft de Katholieke Kerk eenen invloed zooals dezen dien zij uitoeient in België; zij heeft dat te danken aan het godsdienstig gevoelen, het machtigste op de menschen. Zij heeft het te danken aan hare in richting, die haar gelijke niet heeft op de we reld, eu aan bare geestelijkheid, die, bij ons in 't dlgemeen, door bnre zeden en linre geleerdheid, den eerbied der christenen be waard heeft.Zwaro daden zonden er noodig zijn om haar geloof te doen wankelen. Politiek testament van Frèbe Oeban liberale minister. Het liberale blad van Brussel, de In- dépendance, schrijft het volgende: «De partij van priester Daens boe zemt ons belang in omdat zij zich stoutvol heeft durven blootstellen aan al de tegenkantingen van het lderica- lisme... Met de boeren te overtuigen dat ze moesten werken aan hunne stof felijke vrijmaking heeft priester Daens hunnezedrlijke vrijmaking voorbereid en deze zal geschieden ten voordeele van het antiklevicalismas't Is daa rom dat de schismocratie een goed werk volbracht heeft. Beklagen wij den diepgevallen pries ter Hij werkt dus ten voordeele van het antiklericaiisine, hij priester En daardoor verricht hij een goed werk roepen de belgische kerkvervolgers Schandige belooning voor zijn hate lijk werk. Zou het land van Aalst» deze lofbe- tuigingen van de brusselsche franmas- sons niet opnemen? Allerbeste Lezers der Volksstem wij hebben u niet durven al de bijzonderheden overdruk ken, de andere week, van de verwoestende Sprillglij, welke meer dan 2 duizend huisgezinnen in droefheid en ellende stortte, 2 duizend vlaamsche Imlsgc- ZllRIBCII, zonder te spreken van den rouw dien zij bracht in een zeker gotal familiën te Oostende en te MelseleWie wil ziju hart tot medelijden bewogen voelen, ga eens naar de diepbeproefde streek, ga b. v. eens naar Hamme, of Moerzeke, bier dicht tegen, 't Is er hertverscheurend oprecht. Ja, daar is nu in ons dierbaar Vlaanderen een rijke rCjSJCH BlOOtlltf van gouden penningen. Te Htimuie beloopt het getal ingestorte, overstroomde en bc schadigde huizen juist 749. Een duizendtal personen hebben een onderkomen gevonden iu de patronagie van den H. Vincon- lius. Op eene halve mijl strekt •de waterspiegel zich uit. Te Steendorp staat alles onder water een 50tal huizen vertoonen nog slechts het hoogste van het dak. In het gasthuis en bij de burgers zijn de geteisterde familiën ingeno men. De steenweg tusschen Elversele en Ham me is vernield. De wanhoop der inwoners van Melsele Polder is ten toppunt. De tweede dijk is doorgebroken, en tot Verrebroek is het gelijk eene zee. De inwoners van het lager ge- deeldto, die opgenomen waren door de geburen, tot hiertoe van de overstroomingen bevrijd, riin wederom zonder schuilplaats, daar hunne be schermers op hunne beurt de vlucht hebben moeten nemeü. De lij keu der drie slachtoffers vrouw Van WenceJaar en haar 16jarige zoon, en vrouw Van Raemdonck, zijn weggespoeld en niet terug gevonden. To Moerzeke was ecu buisje aan bet oog der redders ontsnapt. Zater dag ging men er binnen; op den zolder, een voet in 't water zat een huisgezin van 5 man, een vader, moeder en drie kindoren, allen ten prooi aan den hevigsten honger. Zij zaten daar reeds vaQ maandag avond zonder vuur of zonder levensmiddelen. Te Moerzeke zijD 600 perso nen zonder dak re Stcendorf» 20 huisgezin nen en te 'Fhielrodc 10. Zondag zijn er een aantal naar Temscbe overgebracht en in scho len en gestichten geherbergd. De andere, heb ben in andere gemeenten, op dezelfde wijze er-uen toevlucht gevonaeu. Die ongelukkigen zijn van alles beroofd. Te 'Femacïne kwam za terdag bij kennissen eene familie toe bestaande uit vader, moeder eu tien kinderen. Ze bezaten nog enkel de kleedore i die ze aan het lijf had den. O ver tien dagen was de man nog oen boer met twee paarden en verscheidene koeien; alles is verzwolgene z. enz. enz. overal, overal, overal 1... Wat al jaren zijner niet noodig om zooveel verwoesting te herstellen... Ea nu is spoedig hulp noodig, hoogst noodig. Te recht rekenen de duizenden ongelukkigen op een overvloedigen regen van gouden penningen. Ja, maar ja maar 1 afgevallen pastoor Daens, 't is niet genoeg met te zeggen wij verdedigen de vrijheid van geweten, den eerbied voor den Godsdienst, de rechten der Katholieke Kerk. teaarltetff is dat gy alles in 't werk stelt om de vijanden van geweten, de vijanden en vervolgers van den Godsdienst eu van onze dierbare Moeder de II. Kerk aan 't hoofd van ons Vaderland te brengen. Tot uwe welverdiende straf zult gij nu zelf ff j'f f/f* Kamers vliegen en al d&hopboeren zul len roepen, vreugdedronken 't hL^e^besteed voor hem, die togeu don Paus dicrFopstaan. In Briizillë brak er over Rio dc Janeiro een geirell/ig tempeest los, dat instortingen en overstroommgen voor gevolg had. Er zijn een 20tal doodeu en gekwetsten. Te Petropolis hadden er instortingen plaats die de dood van een vijftigtal personen veroorzaak ten. Ook zijn er talrijke gekwetsten. Iu de werkhuizen De Mosselhutte, te Zee- foriiggp werd een werkmau door eene OHt- plipffillf/ gedood. De meestergast August Vau L>aele, 45 jaar oud, werd door een stuk ijzer van eenen coksoven, welke ontplofte aan het hoofd getroffen. De ODgelukkigo was den schedel gekloven en stierf op den slag Ue burgemeester ran tul- teer pen, M. Van Ryswijok, heelt gewei gerd neg een mandaat als volksvertegenwoordi ger te aanvoerden, flij wordt gewaar, dat zijne oude vrienden, de liberalen hunne goesting van hem hebben en daarom trekt hij er van door. Nu, in alle geval, 't is lust, want hij is ook van de kliek der kerkvervolgers, en alle mannen van die sooit kunnen wij gemakkelijk missen, zoowei ais den afgeralleii pries ter Daens, van wen do Brabantsche kop- boeren ook huDne volle goesting hebben. Weg met alle blauwe, roode, of groene Kliek I Vivau I vivan 't geloof en 't katholiek I Ach Heere I ach Ilecrc weeral c-cne schrikkelijke ramp in de we reld 1 Op t eiland lurinown, in Japan, is cr eene uuntbe- Ciltg geweest, die SlaClllOfrei'M maakte Menschen, menschen, 't is noodig dat wij meer onzen toevlucht nemen tot het gebed en de boet- veerdigheid.... Er komen tegenwoordig ijselijke rampen over het menschdom... De gebroeders Coussóe, zagers te Lichtervel- de, waren bezig met boomen te zagen,op de bol- st< de van Cnmilio Luypaert te Tliorliout toon eensklaps de schragen mot deu boom omwaai den. Bené Coussée, oud 17 jaar, die er juist onder bezig was, kreeg den boom Op bef ty/'bij werd bewusteloos iu het hol binnen gedragen. De geneesheer werd erbij geroepen. De ongelukkige jongeling is 's anderdaags over leden. Wie tot hiertoe nog niet bemerkt heeft dat het Darnslsin de menschen naar den f, f. f/t OII ft der goddeloosheid leidt, hoeft maar te zien naar t geen er in 't arrondissement van Turnhout tegenwoordig gebeurt. Daar werden met honderd duizenden nummers verspreid van een liberaal blaadje, het volksblad genoemd. Wilt gij nu weten, dierbare Lezer, waar hot Volksblad, het liberaal propagandeblad, zooals het Vuil Allruws het noemt, opgesteld en ge drukt wordt 't Is in het bureel eu iu de druk- kerij van Het Rc-cht, orgaan der daensisten van Braege. Dat is eene manier van kristen «te zijn, waar alle echte katholieken eenen walg van hebben Ja, zoover komt men met te durven opstaan tegen zijn wettigen Bisschop co den Paus van Kome, C/iristlls'PtaatS- rerrauger. 't is droef i Een oflicieële ouifeririixer imo,

De Volksstem | 1906 | | pagina 1