19 lï 1 I EMILIUS Nieuws uit de streek* 1 ffl t; la ri lot van .">00,000 ii*.van do om- vervolgers en met hun. steunpilaar, den schismatk-ken pastoor Daens I.. Vriend Lezer. HA. Slot. Opwijck-IVijverseel. VOOR DEN SPIEGELTRA! LA! LA 1 Brievenbus. De staat buiten de school. Oordegem. Nieuwer kerken. Mijn- Denderhauten; Cruyshautem. 'Üy Geeraardsbergen. k~ Erenabodegem. Braband. Assche-ter-Heiden. Malde ren. - De sPie8. Sl-Pielers-Leeuw Mou bericht UIT MOORSEL. .1 flenij rei ge n I i 6' i nj'ij v |c r: ig a I i- 'j e school van Lier gekomen, was beticht van aan- j slagen op minderjarige kinderen. De slechterik is tot zes maanden gevang verwezen... Ken 8 "jarige ouderling, M. Louis Chantrain, uit de Parmastraat, te Brunei, was verleden Zondag uit i'4'H Vi'UHti'V vaQ bet twec* de verdiep gevalleu. De ongelukkige werd in kopeloozen toestand naar het St-Pietersgasthuis gebracht, waar hy Zondag nog overleden is zon der het bewustzijn weergekregen te hebben... Kind'-lijk is de winner gekend van het groot zettingsleening der stad Brussel, 't Is een kleine handelaar van Juslenville, bij Theux (provincie Luik). De man wil niet dat zijn naam gekend zij van t publiek, 't Is gelijk, de Volksstem wenseht hem toch uit voller herte proficiat Weiboe 1 schaamtelooze pastoor Daensgij zoudt gij willen dat onze eerweerde pastoors en ouderpastoors zich de Bi44*Z4U4g niet aan trekken 1... Neen 1 Duizendmaal neen 't Is de plicht onzer priesters van te zorgen, te werken en te streven, opdat de Ii4d!i%/itp4*t*tf4)t fier* van alle bestuur zouden afblijven in ons katholiek vaderland, en ook al degenen die de kelkvervolgers ondersteunen, gelijk gij, on gelukkige priester, die tegen den Paus, Chris tus plaatsvervanger in openlijken opstand zijt Vivan onze eerweerde pastoors en onderpas- toors i en weg nu t de kerk In de Ardennen is eene groote hoeveelheid M44*4*4444? gevallen. Op sommige plaatsen iigt zij 1 m. 2o dik. Wat er te ftitncy is gebeurd, dat zal do vuile en vuige Framassonnerij eens doen nadenken Komt, Vrienden, luistert naar mijn lied Wat er te Nancy al is geschied. Daar was cr den 13 Maart, inventaris in de hoofdkerk. Heel de tralala was er, gelijk elders een geheel regi ment suldaten, eene bende ruiters, enz, enz. Bisschop en Pastoor protesteerden, 't volk jouwde de slotbrekers uit... uiets hielp. Op eens roept er iemand onder 't volk naar de Loge En op nen pink zijn or honderden mannen op een loopken naar de framassonsloge, in do straat Drouin. Binst dat soldaten enruiters hot volk uit de kerk verdrongen, gaat men aan den gang om don inventaris der Loge op te maken. Een grooto koetspoort wordt eerst ingestampt, an dere deuren worden opengebroken, tot dat men in de vergaderzaal is binnengedrongen. De inventaris hier duurt niet lang een half uur na dien vond men uiets meer dan stukken en brokken in de zaal: degens, ponjards, plankon, schootvellekens, trouweelen on al wat de raoortelbroers in hun donkere holon gebruiken om de godsdienstige plechtigheden na te poetsen, alles was in gruis of medegevoerd. De raoortelbroers weenden hun schootvelleken vol over de onteering van hunnen Tempel En 't schoonste van d'historie ni-mand heeft iets gezien Niemand werd aangehouden I Politie en sol daten moesten de kerk beschermen En ondertusschen werd de Loge glad geplunderd Go ziet Allerbeste Vrienden Lezers der Volksstem, daar steekt in do Franschen nog moed en genoeg om te we- derstaan aan de booze ondernemingen der ge vloekte Framassonnerij. Een dingen is spijtig t is dat men te laug gewacht ueeft en niet eenttf/ezinfi samergewerkt heeft. Dit is eene les voor ons. Dus, Vrienden, allen te werke togen de Framassonnery, de gevloekte, gedoomde vijanden van onzen Heiligen Gods dienst co van ons tijdelijk on eeuwig geluk. Ten werke en ten strijde Vrienden, om haar in de maand Mei al do stommen te onttrekken van burgers, landbouwers en werklieden. Bij de katholieke partij is ons geluk te vinden. (Zie 't Socialistenblad 18 Meert.) Wel we zijn waarlijk verstomd Reeds meermalen riepen wij... O sukkelaars O suk kelaars 1 die 't socialistenblad leest... O drij maal sukkelaars die er ne cent voor uit uweu zak haalt II Maar nu nu het is te dwaas te bovenmate dwaas 11 Ten eerste Er zijn in België en in Frankrijk vreeselijke rampen, die iedereen moet beweenen en helpen, volgens bij kan. Welnu, die mannen die nooit geenen duit uit hunnen eigenen zak geven, die durven schrijven dat 't socialismus de werkers van die ongelukken zou bevrijden Ja wij weten het, zoodra de socialisten meester zijn, zullen zij een plakkaat uithangen, waar geschreven staatDe ongelukken zijn verboden.. En, op staande voet, zal de natuur permissie komen vragen, om een mijn te doen ontploffen of, om waters door de dijken te doen stroo men III... Jammer I dat wij wc-ten dat de natuur haar weinig met de<affichen van 't socialismus bekommert III Jammer dat we weten ook dat 't socialismus zelf, als het verklaart Artikel I Alleman is vrij. daarbij voegt Artikel IIIedereen moet socialist wordeD dat is de eenige vrijheid. 41 MENGBLWEHX NADBUK VKBBODEN. Rechtveerdig was het vonnis, geveld over den verrader, welke ook de beweegredens mogon geweest zijn van deze, dio het uitvoerde. Wie zal zeggen welke afgrijselrjko gedachten den legalus in het hoofd woelden, welke akelige spo ken, sprekende van gruwelen en wanhoop, rond dit kruis waarden, totdat honger, dorst en ein delijk krankzinnigheid, hun werk volbracht hadden? Het lijk van den verrader van Antiochië verrotte aan een krnis I Ons verhaal is bijna uitwij hebben alleen nog enkele woorden te zeggen over de bijzon derste personen, waar wij kennis hebben mede gemaakt, en ook over Antiochië. De Perziërs stroomden, als een stortvloed, over Syrië, Cilicië en Cappadocië Tarsus, Odessa en andere steden deelden het lot van Antiochië diepe dalen werden opgevuld met de Jijkeu der gesneuvelden eene ontelbare me nigte gevangenen verging van gebrek aan voed sel en water anderen sleepte men, ah kudden vee, naar de nabijgelegen stroomen, waar zy uitdrinken mochten. Cyriades kreeg het beheer vaa het wasten van Sapors keizerryk deze immers, aan het Wij vernemen dat 't menneken 't Opwijck-Nijverseel in de kleeren gestoken is. 't Menneken sprak van den persoonlij keu dienst... Ma... Een eenvoudig boerken staat recht en heeft do stoutheid hem te vragen Ma neer g'het ga ook al gelot ue waa V Ja Boerken en 'k was er uit... Hadde er ha In gelot zoude ook geene man gekocht hebben hé? En 't manneken stond paf.... wist niet meer wat zeggen.... de meeting was uit. 'tEen malheur komt zonder 't ander niet. 's Avonds kwam 't manneken nog al laat t'huis... fier ?I?i over zijnen TRIOMFontbaal van Nijverseel... Hij belde en de deur ging open... 't was mamaken die, ongerust, zelf kwam opendoen... Maa Maa... Menneken toch waar zijt ge zoolang gebleven... Mamaken 't was meeting te Nijverseel... en er was daar nen boer die tegensprak.... maar 'k heb hem zijnen bol gewasschen... Ta., ta.. ta.. meetingen.... menneken ik begin dat beu te worden.,, en 't schoonste van al... niet loochenen zulle... want ik weet het... g'hebt l'apaken weten te fl dderen hé I... en hij heeft u ne frank gegeven... geef hem eens hier en rap zulle... 'k zal hem in uwen spaarpot steken.... 't Menneken beteuterd... draait en keert... Maar ma maken... hij is op... de trein naar Opwijck... en met Boeboe een glas bier gaan drinken.... Watte... watte.... nog zoo jong... en een glas bier gaan drinken en dat mee Boeboe... Menneken, Menneken, Papaken gaat nog naar geen herberg en gij gaat al op staminee... dat met Boeboe... ware Boeboe hier ik smeet hem rap op straat.... Maar mamaken ik.... Zwijg menneken over eenige dagen nog gaf ik u des zondags ne cent om carot- tan te koopen.... en dan zweegt ge.... en waart ge con tent... en nu moet ge ne frank hebben om op staminee te gaan... wij hebben altijd zoo spaarzaam geleefd... en nu zoudt gij op stam nee gaan en hot opdoen... Maar mamaken ik ben candidaat voor de Liboralen... 'k Zal ik u gaan candidaten... watte, watte candidaat... men hooit het gerucht sis van iemand die fel op zijne broek krijgt... en dan... Aai...Aai...Aai...Aai... mamaken'k zal 't niet meer doen... 'k zal 't nietmeer doen... En nu recht naar boven.... recht naar uw bed.... en zonder eten... 'k zal u leeren menneken. Afgeluisterd. Het Leeuwkeu vau Soraerghem heeft zich wèerom wat kwijt gemaakt iu de groene Vrije Klok ou in Het Recht. H. PI. is christen democraat (dat zegt hij zelf, dus I) maar toch schijnt hij te betreuren dat do christenen de ware christenen van Gent in de werbmanskiezing do socialisten eens goed ge klopt hebben. In zijn artikel over die kiezing is II. PI. ver strooid, geloven wij, daar waar hij de handel wijze iler socialisten wil afkeuren Hij beschrijft in zijn artikel zijne eigene handelwijze en zegt dau maar eenvoudig dat de socialisten met zulk een gedrag erg misdoen u Dat gestadig ophitsen der driften, die gloei- endo haat tegen de rijke menschen, dat over- dreven vleien der massa, die gestadig aange- predikte klassenstryd, dat vooruitzettea van stelsels die in de huidige omstandigheden niet uit te voeren zyn, enz. zeggen den verstandi- gen werkman dat langs dien kant de redding niet is. Oordeelt zelf, beste lezers, is dat beschryf niet de historie der Daensisten Handelen zij ook zoo niet ?I Wanneer kinderen voor oen' spiegel spelen meenen zij het spel van andoren te zien zou H. PI. misschien vóór renen spiegel gezeten hebben toen hij het socialism beschreef ?11 STAD LUIK. Leening van 50,000,000 frank van 1905. 5® Trekking. 15 Maart 1906. 7 seriën 150 obligatiën uitkeerbaar te rekenen van 1 Juni 1906. 436 3056 9502 11592 18881 19252 19962 De premiën bevielen aan de volgende nummers S, 18881 n. 13 fr. 10000 S. 3056 n. 14 fr. 125 436 6 500 9502 3 125 19252 3 250 9502 20 125 19*252 2 200 9502 22 125 19962 5 200 11592 21 125 18881 20 150 18881 15 125 3056 15 150 18881 24 125 436 2 125 19252 13 125 436 5 125 19252 17 125 436 18 125 19252 19 125 3056 8 125 19252 24 125 3056 9 125 19962 14 125 3'56 ÏS 125 Al de andere nmnmars begrepen in a a 0 seriën zijn aflosbaar aan 110 fr. L. Courage, man I Zwijgen dat ge zweet. Ei, eens in 't kiesgauksken, ge herinnert u Jan dat ge een vrij man zijt, een trouwe zoon van Onze Moede? de II. Kerk. Heel het christen Assche gaat het zoo doen. A. Niet te haastig wachten is de bood schap. A .2. Niet xoo. Trek uw kind uit de geuzen- handen. Ha I tea ouder heeft groote verant woordelijkheid voor God. Alle liberale maat schappijen zijn een groot gevaar voor 't geloof der jonkheuen. X. Uwe medewerking is ons zeer welkom Zend maar boa meer hoe liever. hoofd van het grootste gedeelte vau het Perzi sche leger, had! Artabanus op de hielen gevolgd. Edoch de overwinnaar koesterde geene hoop de landen, welke hij doorliep, bij zijn rijk in te lijven hij zoclit enkel maar te verbranden, te plunderen, te verwoesten en te verdelgen, ach ter zich eene wc-estyn latende, en met zich me devoerende de overlevende inwoners en hunne kostbaarheden- Te midden d»*zer verwoesting waren de Chris tenen het voorwerp vau Gods voorzienigheid op wonderlijke wijze vermaand nopens de komst der Perziërs, wasren zij schier allen uit de stad, tijdens de verdelging van Antiochië. De ongelukkige Valeriaaus kreeg geene gena de hij Saporalle beleedigingen, welke men uitdenken kan, werden hem aangedaan. Overal werd hij behandeld als een gevangene, overladen met boeien, en, uit bittere spotternij, immer gfkleed in keiaerlyk purper, opdat in zijnen persoon de grootheid en de majesteit van Rome gehoond zouden worden. 's Keizers voornaamste officieren, die ont snapten aan dc dood, deelden in zyn lot, totdat zij bezweken onder den last hunner rampen. Men vertelt zelfs dat hij, dien men eertijds als eono godheid begroette, opgesloten werd in eene kooi, waar men hem alleen te voorschijn uit bracht, om als voetbanbjo aan Sapor te dienen, wanneer deze te peerd steeg. Velen der bond genoten van Sapor smeekten om genade voor den gevallen Keizer, opdat hij eerder een pand van vrede wezen mocht dau een voorwerp van hoon. Edoch de Perzische Koning bleef onwan- Zietdaar, embrasmakend liberalism en socialism van Aalst, zietdaar wat wij eischen. Weihoe I de gemeentescholen die peperduur betaald worden door iedereen, durft gij aanzien als uwe scholen Dat spel heeft al te lang ge duurd, hoort ge het De menschen zijn moede van al uw bes%g en al uwen embras. Bouwt en onderhoudt gij ook scholen, gelijk zoovele brave katho lieken doen. Gij ook zult geusbsidieerd worden volgens verdienste. En dat al le staatsonderwijs verdwiine: Dat de Staat betale en daarmeê al: De staat- buiten de school, zij onze leus. heer R. Moyersoen alhier eene voordracht geven over do Pensioenkas en Ouderlingen Bijstand. Hij deed op klare eenvoudige en boeiende wyze, de onschatbare jen ongeschatte voordeelen der Pensioenwet uiteen, en wees er op hoe een vooruitziende werkman tegenwoordig geen ge brek meer heeft te vreezeu noch ten tijde van ziekte, want daartoe bestaat de Zieken beurs, noch in zijnen ouden dag, want daartoo bestaat de Pensioenkas, 't Is te hopen dat die kernachti ge voordracht vale vruchten zal opleveren. WpIIp Velleden Dinsdag heeft aldaar de begraving plaats gehad vau Joannes Van Muiders, lc schepene der gemeen te en lid van het kerkfabriek. De afgestorvene was geboren den 6 November 1831. Ware christen, goedhartig, gedienstig daarom van iedereen geacht en bemiDd. R. I. P. I\fillO VC "T Onlangs stapte het parket al- hier af om eene zaak van opslui ting te onderzoeken.Die aak bracht eene groo te opschudding te weegt een 30tal getuigen wer den ondervraagd. Met het onderzoek is do op sluiting niet bewezen. T< adiengevolge heeft het parket een bevel van niet vervolging afgeleverd. Oultre op zijnon weg aangerand en bekwam drie messteken. De man viel ton gronde en werd ineenen bloedplas gevonden. De dader is reeds aangehouden en heeft bekentenis afgelegd. De moordenaar verklaarde zich vergist te hebben van persoon. Houtman is vader van verschei dene kinderen. Zijn toestand is hopeloos. de wed. Leo Merlier, steenweg van Olsene. Zij hebben eene som geld medegenomen, alsook een spaarboekje en eenige kanten. Adeffeill Dinsdag voormiddag is hier O een wervelwind over onze ge meente gewaaid. Van de molen ran Kamiel Gri- son is eeoezril afgeglad'J kwam Zondag avond rond 11 u<*en iu de herberg van Louis Van Damme. De baas weigerde hem drank en daarop sloeg de kerel eene ruit in de voordeur uit. dag is er brand uitgebroken in de onlangs door onzen Burgemeester gekochte driewoonst aan de kapel van O. L. V. T*r Muren twee der hui zen stonden ledig, het andere was bewoond door den herbergier Z..., dezes meubelen zijn in den brand omgekomen en waren niet verzekerd. De oorzaak van den brand fe onbekend. 11/plfprpn ~~Lo jongman Bernard Ver- ifcucicu. stragten, geboren te Wette- ren 8 Oktober 18 2 die geweigerd had zij nen jubile te vieren van 100 jaar, is al hier overleden. Zaterdag is hij onder eenen grooten toeloop van volk begraven. Een volledig schrijuwerkersgerief werd ge stolen ten nadeele van Callebaut, schrijnwerker. Een vreeselijk gevecht heeft Maandag voor middag op de wijk Ten Bede plaats gehad. De vechters sloegen-met kluppels. Zekere Fr Vermart bekwam zulken hevigen slag op't hoofd dat hy badend iD zijn bloed ^ten gronde storte De veldwachter Schue heeft er een einde aan gesteld. Vermart is verzorgd door Dr Segers; de gendarmerie heeft een onderzoek begonnen. Zaterdag is alhier schie lijk overleden in den onder- dom van 82 jaar. ColettaVan der Haeghen.wed. Van Pieter Raes. kelbaar in zijn besluitwanneer de Keizer ein delijk bezweek onder het verpletterende pak van al dio rampen, werd zijn lyk opgevuld, der wijze dat het de gedaaèie vertoonde van r enen mensch, en opgehangen in eenen tempel, als eeuwigdurend zinnebeeld der nederlaag van Rome en der oppermacht van Perzië. Eilaas 1 de ongelukkige Keizer had de hand opgeheven tegen de Uitverkorenen Gods de steen, die nederviel op zijn hoofd, had hem verbrijzeld tot stof. Iatusschen nam zijn zoon Galliënus de teugels van het bewind in handen, gaf zich volop over aan de weelde, en vergat dat zyn vader nog leefde hij deed niet ééne pogiüg om den ellen- digen Valerianus te verlossen. Het landhuis van Cornelius werd zorgvuldig door de Perziërs van alle verwoesting vrijge houden zulks was immers de wil van Chosroës die door zijne edelmoedigheid zich kweed van de schuld, welke hij a.o Emilius te betalen had. Maar Cornelius en zijne familie konden niet verbly ven te midden dier tooneelen van ijselijke smerten en verdelging. Zij verlieten dan ook Syrië, scheepten te Seleucia in, en zeilden af naar Italië, waar zij eene woning uitkozen, aan den voet der Sabinische heuvelen, in een kalm en afgezonderd landhuis, dat deel maakte van Cornelius's erfgoed. De vervolging was over, cn de Christenen genoten rust voor een korten tyd. 't Is gemakkelijk oca begrijpen dat het huis gezin aldra kennis maakte met het Evangelie. Emilius was de onderwijzer zyner ouders, tn Vivan onze mannen Dank i den poll van Zondag laatst hebben wij de volgende uitmuntende kandidaten voor de wetgevende kiezing van 27 Mei aan staande Wrrkelyko kandidaten 1 Nerincx, 2. Wau wermans, 3. De Coster, 4. Renkin, 5. Carton de Wiart, 6. Colfs, 7. Van der Linden, 8. De Lants- heere, 9. De Bue, 10. Bonnevie, 11. De Bont ridder, 12. De Jaer, 13. Hellinckx, 14. Bor- ginon, 15. Van Cauwenbergh, 16. Renson. Plaatsvervangers: 1. De Bontridder, 2. Graaf de Grunne, 3. De Bue, 4. Delacroix, 5. Hel linckx, 6. Borginon. Welaan 1 fiere Brabanders I allen ten strijde om de uitmuntende kandidaten in de kamer te brengen. Niet meer gerust I aan het werk over al tegen 't liberalism,'t socialism en schismatiek daensism. Aan ons de volle zegepraal. was onze zoo rustige gemeente in do grootste verslagenheid gedompeld bij het vernemen der wreede moord op onze gemeente voorgevallen. Jaloerschheid schijnt de oorzaak te zijn der schrikkelijke misdaad. Dl po ll pm Zondag 25 Maart moet er hier eene kieziug plaats heb ben in vervanging van twee overleden Katho lieke gemeenteraadsleden. MM. l)e Coninck- Mes landbouwer en Van der Aa, Burgemeester. In den pol der Katholieke vereeniging zyn als kandidaten aangeduid. MM. Philip J'oodt, han delaar en voorzitter van den Katholieken Volks bond, en M. Velheiden, rentenier. De liberale partij komt op met MM, G. De Coninck. bestuurder der kantonfabriek van Dieghem. en Jan Van Audenhoven, kleermaker, De kiesstrijd is zeer hevig, doch wij zijn over tuigd dat onze vrienden hun best zullen doen om aan de katholieke kandidaten een schitte rende zegepraal te verzekeren. sens, poeldemer werd ter- wyl hij rustig iu eene herborg zat, door drie ke rels aaugevallen en van zijn geld en koopwaren beroofd. k-u 1UM-IS uetuw. aan al de vrien- den van deftig vermaak dat het Avondfeest in den Mariakring waarlijk puik wezen zal. Deuren 5 1/2. Gordijn 6 ure, zeer stipt, Braband is 't liberalism aan 't verpletterenhoera AsSPllP Hipar de maan.... Beste lezers, ieder van u, zoo wel als ik zal in zyne k'ndeijaren, het vertelsel gehoord hebben van Janneken uit de maan». Doch ziet ge de oudjes zouden het kunnen bevestigen) men vertelt dit reeds zoo lang en van in 't begin was het een stokoud Janneken zoodat het nu gansch versleten is en hoofdnood- zakelyk moet vervangen (geremplaceerd) wor den natuurlijk door iemand die dc maan en ha re grillen goed kent..*. Ehwel, Boeboe is nu op weg met 'nen koepon simple(pas de retour...bravo!) en gaat uit woede om zijne mislukte voordracht, Janneken ginder remplaceeren.., hiènde! Jal ja 't ventje kon maar niet verkroppen dat de lompe sussen van Assche niet verbluft staan voor 't pittig verstand dat er in zyn bolleken huist; dat die versufte jappers nog liever hun nen Cathecismus gelooven dan zijne opgeblazene schoolvosserij dat hij ze maar niet kon wijs maken dat maan en sterren van zelf uit huune schelp zijn gekropen. Al zijn poe der (en hij had er toch zoo weinig) heeft hij daar vruchteloos op verschoten en ziet dat zit Boeboe in den kop, hij is cr 't gat van in.,.. En vol woede over deze mislukkingen nen knapzak papenvleesch (Brr I slechte kost I) op de schouders heeft hij de reis naar de maan on dernomen met dien langen trein waarvan hij gesproken heeft. Kon men daar eens op eenen dag, aller et re tour, naartoe gaan, wij zouden eens gaan kijken ginder, om hem te zien zitten, met vier oogen naar onzen aardbol kijkende, om te zien welk wéér hij moet geven om de aardbeziën vroege hof wortels of andere dingen te doen rijpen. Als 't weer nu niet en betert, met z'oon nen chauffeur aan 't roer. Ook 'k had het byna vergeten men zal nu ook den familienaam moeten veranderen 't zal nu zijn nBoeboekesmaan, opvolger van het huis xJaunekes maan» smaakte het innig genoegen getuige te ziju van hun doopsel, dat ter zelfder tijd aan Cornelia en Lentulus werd toegediend. Hij zelf zal spreken in eenen brief, dien hij toen ten einde schreef aan zijnen vader in God, Damelijk Cyrillus. Deze was, na de inneming van Nisibis, aan het zweerd en de gevangenschap ontsnapt, en leefde thans voor eene korte wijl in de nabijheid van Jerusalem, moed en kracht puttende in dat land, eertijds geheiligd door de tegenwoordig heid van God Emiliusaan zijnen vader in Godgezondheid. Het schijnt my onnoodig, allerdierbaarste vader, u te zeggen hoe groot eene vreugde ik gevoeld heb, wanneer ik uwe redding vernam, en uwe aankomst in Palestina, het land der Christenen, waar ik met u tegenwoordig ben van herte, ofschoon niet met het lichaam. Dagelijks denk ik aan u, want nooit kan ik vergeten al wat ik u schuldig ben, te beginnen van den dag waarop gij mij reddet uit de klau wen der wolven, tot op heden. Maar vooral heugt mij die ongelukkige dag, waarop gij mij tegenkwaamt in de wouden, niet verre van myns vaders landhuis, waar ik, ten prooi aan de uiterste bitterheid des herten, een vreemdeling aan God, een banneling vaa Si<»D, droefgeestig ronddwaal ie, tot dat de Heer u tot mij zond, ten einde mij te spreken vau die liefde waar uwe ziel van overstroomde, en die ook aldra de mijne zou vervullen. Ik bedank Hem Naar het maantje, naar het maantje willen wij gaan om Boeboe als remplagant daar zien tc staan. (Wijze: Naar de Congo Tolleken V. V. Treurzang van Boeboo... Aan zijn Troetelkind 't Menneken de Keffer... over zijn mislukt notaris- schap... op de wijze van Blondinetje. 1. Geen notaris Mennekën O dat is toch spijt I dat uw beste penneken, nu geen akten schrijft I Geeu notaris Menneken goen gebruik van 't penneken 't notaris-chap kwijt, janverdekken d'as spijt voor, 't portemonnaieken. 2. Ge moet daarvoor niet schreeuwen 1 O mijn besie vriend en daar niet staan geeuwen O mijn troetelkind. Ge moet daarvoor niet schreeuwen noch daar staan te geeuwen 'k neem de-lin uw spijt want bet is geen profijt voor, 't portomonnaieken. 3. Maar ge moet u wreken, dat zeg ik Boeboe de Jap in kleeren 3teken lapt er maar op toe ja ge moet u wreken de Jap in kleeren steken 't verjaagt het verdriet en zoo wint ge toch iet, voor, ?t portemonnaieken. 4. Span U aan de keting, van het liberaal dat men voor uw meeting, U maar goed betaal' span u aan de keting geef dan toch maar meeting al8 is 't zeeverij daar is toch wel iets bij voor, 't portemonnaieken. 5. Antwoord van 't Kefferhen aan Boeboe. Maar die vervloekte boeren, stoppen d'ooren toe Ze zien niet naar mijn toeren Beest I niet waar Boebo° 1 Maar die vervloekte boeren zien niet naar mijn toeren, 'k waar' beter toch t'huis want ik krijg weer e*n buis, irte m voor 't porte nionnaieken. Tweezano. 't Menneken. Ik ben dan to beklagen ik uw troetelkind 'k zou mijn eigen slagen 'k heb het niet verdiend 'k ben dan te beklagen 'k zou mijn eigen sUgon 't notarisschap kwijt, en daar ligt al 't profijt voor 't porte Boeboe. Ge zij t dan te beklagen gij mijn troetelkind 'k zou mijn eigen slagen 'k heb het niet verdiend ge zijt dan te beklagen 'k zou mijn eigen slagen 't notarisschap kwijt ja daar ligt uw profijt monmieken. Samenspraak op den werkmanstrein maandag morgend tusschen Assche en Zeliick Heintje Awé, Noö, wat docht er u af gis teren na d'hoogmis. Noo. (Ligt te zuilen en schiet wakker). Ah, Heintje, mijne kop, jongen gisteren d'half tonne bier bij onze gebuur helpen afzuipen. Gij zegdet daar van gisteren na d'hoogmis. My dunkt dat 't nog al wel was. Heintje. Als ik nu uitgerekend heb zyn er 28 die betaald hebben, 't Is bitter weinig. Ea alzoo'n propagapde gemaakt... ledereen uitge- noodigd en verscheidene gedwongen om te ver schijnen, en wie was er dan eigentlijk als eenige jonge snotmuilen van 16 tot 20 jaar en een tieu- tal groote menschen. Mij dunkt, Noö, dat 't van den manken hennen is, jongen. Noo. Ja matr, Ja maar. Wij zullen er met 't scherp opzitten. Die niet gedwee en is, dat z' oppassen. Heintje. 't Is gelijk, jongen, gaan wij daarmêj beginnen, dan zijn wij zeker den berg, af. Eerst geven wij do katholieken uit voor dwingers en wij zouden op 't laatste nog d' ergste zijn Ik geloof dat gy u te veel laat op- vyzen van 't groot verstand (onder ons gezegd hij bederft g'heel ons spel met zijnen onnoozelen zeever.) Noó. Roept dat niet te nijg, go weet toch immers dat hij de chef van ons partie is. Heintje Dat hy is dat hij wil en daarbij om voort te klappen ik geloof niet dat er eenen ge dwongen is bij den zwarte bond. Ge ziet het wel die mannen zouden voor een vechten. Noó. 't Is gelijk, als dat van ons afhangt van onder moeten z' er. Heintje. Ik weet goed, kameraad, dat er i i den katholieken bond meer als tachtig leden rijn, zij zijn ferm ingericht, 'z hebben een fel be- s uur, wij kunnen er niet tegen op, man. Noó. Heintje, Heintje, gy begint zoo aardig te klappen, gij zijt zeker van zin van weerom uw blad te keeren. Heintje. 'k Eu doen, 'k en doen.... maar al mijn leven goede kristen geweest enmijn geweten.... mijn geweten... Noó Stil, Heintje, men zou ons kunnen hooren, want g'heel ons compartiment zit vol domporsen (Ze klappen voort over 't weêr). voor die genade, maar nooit kan ik Hem genoeg bedanken de eeuwigheid alleen zal voldoende wezen om Zijnen eu roem te getuigen. Nu heeft hij mij geschonken al wat mijn herte wenschen kan miju beminde vader, myne moe der, mijne zuster, te zamen met Lentulus, wer- deu gisteren gedoopt. Hebt gij bemerkt op wel ken dag? Ja, buiten allen twijfel 't was juist op den verjaardag van een dierbaren heilige Gods, Eteocles wien ik mijn leven schuldig bsn, en meer nog. 't Is daarom ook dat wij dezen dag hebben uitgekozen, en indien de gelukzalige ooit hunne schitterende woning verlaten om zich een oogenblik te vergasten op het zicht der vruchten van hunne voorspraak en van hun werk, zeker was Eteocles met ons onder het getal der engel bewaarders, die de nieuwgeborenen zyn komen eischen. Hoe innig mijne vreugde was, daar ik by de doopvont stond, kan ik met beschryven. Al die treurige jaren van lyden, al de zorgen al de smerten zijn nu tiendubbel vergeld. Ik dacht op den dag, waarop ik myn huis verliet om als een balling en een doolaard te leven om Christus's wil, en op de samenspraak met vader voor myn afscheid, in den hof van ons landhuis te Antio chiëde vergelijking van mynen toestand van heden met dien van toen, vergrootte mijne vreugd, en dee-1 mij tranen storten van geluk. 't Vervolgt üpgonotueu met toelating van don Uitgever De Seyn-Yerhougstraete, Aalst.

De Volksstem | 1906 | | pagina 2