VAN DE MOEDER Denkt er wel op GOED HEIL Hier en ginder Een Vraagsken. hectaren bosch Bib hrand op zoek naar haar kind. Voor de Overstroomden. Nooit deden de liberalen iets anders voor de land bouwers dan ze verachten en beschimpen. Vliegende telegrammen uit ons Vlaanderen. Twee mennekens. hip hoerah aan ons katholieke strijdend Braband. 'ieters-Lceiiw. Sinte- Catharina -Lombeek. Ooze liberalen en socialisten juichen de j Fransche Combisten toe en hunhPt'CU naar de Staatsmacht om ze hier te kun Den na volgen. Dat hebben heeren Lorand en Cambier dezer dagen vlakaf verklaard op het Kongres der progressisten te Brussel. Welnu, volgens do zeer nauwkeurige bepaling van M. Detys Co- chiD, Fransche volksvertegenwoordiger, bestaat het Combism in uiets anders dan in do christene menschen op denzelfden voet t.e stellen en te behandelen als... <|e SlllSfiadfigCrS Ja, menschen, menscheu zoo groot is do gOiimtii'HHthaat van 't liberalism en t socialism.. En daarmede doet priester l>acns volop mee, niettegenstaande bet uitdrukkelijk verbod van zijnen bisschop, ja zelfs van onzen Heiligen Vader den B*UU.H ran ito me01 al wie christeu zijn wil, schoure zich at van dien verdwaalden priester, en bc-strijde samen met ons het goddelooze libe ralism eu socialism 1... In italië, 't schoono Italië, daar is 't nu iets met den leniriiu Iiij spuwt vuur, altijd vuur en zijne uitberstiDg neemt gedurig in hevigheid toe. Men heelt berekend dat de aschwolken, die zich boven den krater verhef fen, tot ongeveer 800 meters hoogte stijgen; met ontzettend gebulder en hevige aardschot- teu werpt de spuwende berg overgroote rots blokken in do hoogte, die glooiend in den om trok nedervallen. Een lavastroom van 200 mecersireedte en 7 meters hoogte heeft ver scheidene dorpen en steden verwoestmeer dan 200.000 menscheu zijn naar NapcIS gevlucht... Honderden menschen verloren het leven... 't Is een ijselijk weeklagen in die volk rijke en diepbeproefde streek... Keire en hulde aan /kentler- tttvnde. Die stad heeft aan het land een be wonderenswaardig voorbeeld van edelmoedig heid en kristeno liefdadigheid gegeven. De icschrijvingslijsten, voor de overstroomden van Grembergen, MOCCZCkC en Hamrne, in omloop gebracht door bet halkolil'h hulphom Heil hebben in twee dagen tijds lr. 16,179,02 opgebrachtde inzamelingen in de kerken der stad gedaau, brachten eene som op van ODgeveer 1,200 fr. Daarenboven heeft de verkoop van printkaarteD, door gemelc komiteit uitgegeven eu waarvan do geheele op brengst in de hulpkas is kunnen gestort worden 4,000 fr., opgebracht. Dat maakt dus te zamen fr. 21,879,62 voor eene bevolking van 10,000 zielen of merkelijk meer dan gemiddeld twee frank per inwoner. Dat is schoon en verdient eene eervolle melding. Ja 'tis waar 'tgeen een oud arm vrouwtje gisteren zegde Als ge in nood ol druk zyt, ge moet bij geeue goddeloozen gaan, 't is bij de cbristene menschen, dat ge geholpen en getroost wordt Alles voor mij, En niets voor een ander 1 Is de leus van booswicht en van geus Te i'Jehloo viel er een vreeselijk ouge- luk voor, door aaneengekoppelde karreD. 't Was Vrijdag avond, rond 6 1/2 uren. Daar kwamen twee aaneengekoppelde driewielkarren, geleid door Jan Ramont, in de Zuidmoerstraat gere den. Het 5 jarig knaapje Honoré Lippens, ge raakte onder de wielen en bekwam erge ver wondingen aan het hoofd en aan den arm. Luis tert, Vrienden 1 op do aulo'ti moet er gewaakt worden, dat is zeker, zelfs kan men er niet te streng op zijn. Doch dat aaneenkoppelen van karren, daar morst de policie ook streng op zijn, overal. Niemand zou zich een gedacht kunnen maken van die ongehoorde en schPPPHtmi de aarditfheden welke de li cl CIIS- g ii X CI C' BI tegenwoordig schrijven durven, 't Roept waarlijk om de ver ontwaardiging van alle oprechte menschen Peinst eens, peinst eens, rechtzinnige lezers in een artikel over de Eorste Communie durven zij M eh ij n h ei li ff vragen aan de kinde ren Bint voor priester Daens en priester Fon- teyne, opdat zy de zalige vruchten van hun- nen strijd zouden zieD, van op deze wereld... Wat zegt ge er over, menschen die rechtzinnig zijt, wetende dat priester DaCHS en priester Fontcync in openlijken opstand zijn tegen hun wettigen Bisschop en tegen onzen Heiligen vader den Paus, BlhPIftlUS Flaalsr err anger op aarde Verder durven die schaarntelooze bladen zich verstouten aan de eerw. Paters der Missie t.e Aalst te zeggen wat zij preêken mogen III Wel Wel 1 boe is 't mogelijk I Die Daensen willen zich met alles moeien wat hun niet aangaat.... 't Wordt duidelijk voor al wie oogen heefthun rijk gaat instorten. |g flOOtf lijd II! Ha I in Frankrijk gaandeframasson- scbe kerkvervolgers maar altijd voort in hun duivelsch werk. De E. H. Sicard, pastoor van Montou, verscheen zaterdag voor de boetstraf felijke rechtbank van Rodez, omdat hij, tijdens de boedelbeschrijving, in de kerk den hoed van den ontvanger der registratie afgenomen had, zeggendeGroet de kerk, mijnheer 1 De priester werd tot 200 fr. Óoct veroor deeld 11 Ach wat droevigonveval te TFcmSCtW Zaterdag was men met een groot getal man schappen werkzaam tot het sluiten van den dooorgespoelden dijk van den Eschpolder voor rekeniDg van den aannemer De Tay. Door den hevigen stroom die door de opening kwam geraakte de boot die er juist voor lag en met arduinsteeuen was geladen, los. Een der wer klieden, Frans Teugels, kwam bijgesprongen en wilde het vaartuig vast leggen, maar ongeluk kiglijk sloeg de touw hem rond het heen, «n tij werd mede in het water getrok- knn, waar hij verdronk, niettegenstaande alle bulp. De Lamper Isidor die zijnen makker trachtte te redden, viel insgelijks in den strrom doch kon door middel van eenen haak uit zijnen netelieen toestand gered worden.... Te Riga Rusland is maandag eene bende ralttchmunlers anngehouden. Zoo- Veel te beter, zegt onze brave gebuur, al de dieven moesten zoo varen I Eeno depêche uit New-York meri- ka) meldt ons dat ||ciB «IlliZCIIfl «taan. ^«j steden zijn door de vlammen omringd, dio reeds verscheidene gebouwen aan tastten. Toch hoopt men nog de steden te red den... Nabij het eiland Sint-Maurits, in den archipel der Mascareignen, is het eiland Rodri guez door eene cgcloon eer- te oen! Een stoomer is nabij de kusten ver gaan.. En de \resurius i3 nu stü geval len. Doch onmetelijk zijn de verwoestingen wel ke nij aanrichtte. Tot hiertoe heeft men onder de puinen van San Giuseppe 79 dooden en tal rijke gekwetsten gevonden. Op de baao van Ottajaao heelt men 200 dooden gevonden. Tal rijke personen zijn als verdwenen opgegeven. De Monte Olivetomarkt te Napels, is nog enkel een puinhoop, waaronder men tot hiertoe reeds tien lijken en een honderdtal gekwetsten gevon den heeft... Ach menschen. menschen! laat ons boetveerdigheid doen over onze zonden. Daar gebeuren schrikkelijke dingen in do wereld tegenwoordig... Maar 't is waarlijk niet te verwonderen, als men overdenkt dat duizenden liberale en socialistengazetten dage lij k s de ijselijhtde god sta sier in - ff en uitbraken en dat er christenen zijn, wel ke zich laten geleiden door SlfvillligC priesters, als Daens en Fonteyne.... Boetveerdigheid 1 boetveerdigheid I... Dit zal zelfs een uitmuntend middel wezen om ons te bereiden tot eeno rouwmoedige Biecht en eeno heilige Communie nu met |*«tSCllCII... Alla, goede vrienden, toonen wij ons vurige christenen, en kloeke strijders voor het goede. In die zoeto hoop wensch ik, uit voller herte, aan al onze Lezers, een zaligen Paschen. 't Was een koude winternacht j'dikke wolken dreven door de lucht en groole sneeuwbrokken vielen op de aarde. In een kleiD en armtierig huizeken zat eene moeder bij de wiege van haar kind.Zy zuchtte, telken keer zij het bleeke aan- gezichtje bekeek van bet arm wicht want het kind was ziek, erg ziek. Dagen en weken reeds had zij gewaakt aan zijne zijde. Zij had het kindje gestreeld en aan haar hert verwarmd, terwijl zij hare zachte en weemoedige liederen zong. Nu was de moeder droeviger nog dan vroeger, haar kindje immers was zieker de arme vrouw zuchtte diep en schreide. 't Sloeg juist twaalf keeren op de horloge en tok, tok, ging het op de deur. De goede vrouw ging opendoen en zie voor haar stond eene aardige gedaante, gehuld in eenen langen wij den mantel, die met honderden sneeuwbrokjes als met sterrekens was bedekt. Mag ik mij een beetje warmen vroeg die gedaante met holle stem, 't is buiten zoo koud. Kom binnen en warm u wat, zegde de vrouw, wijl zij naar don heerd ging en het vuur wat opstookte. Intusschen was de gedaante, die meer op eene vrouw dan op een man geleek, botsend on knot- i In Frankrijk is er geene vrijheid, De Framassonslogie mag school hou' den; brave menschen niet. De Framassonslogie mag bezitten; de kloosters niet. De Framassonslogie gèeft de wet het klooster wordt gesloten en gesto len, De Ambtenaren mogen, ja moeten van de logie deelmaken willen zij we gezien zijn. Een ambtenaar, die naar de misse gaat, of zijne vrouw en kinderen er naartoe laat gaan, is een verloren man. Hij wordt aan de deur gezet. De logiegasten hebben het al te zeg gen! de kloosterlingen worden «11$ moordenaars uit hun land ge jaagd. Dat gebeurt in Frankrijk. 't Water komt in onzen mond als wi dat zien, schrijft de «Réveil» offïciee blad der Liberale Kiesvereeniging van Brugge, Voor liberalen stemmen is al zoovee als vragen dat men in Belgie gelijk in Frankrijk zou te werke gaan. send binnengekomen en nevens het vuur gaan staan. Haar wezen was bleek en beenderig, hare oogen stonden in diepe holen en glinster den, en hare leden geleben op dorre beenderen, die bij de minste beweging kraakten en stootten. De moeder was weer bij het wiegsken gegaan en nu draaide die gedaante zich om en gluurde zoo vreemd, hare leden schokten en, tusschcn de scheuren van den mantel, kon men eene scherpe zeis ontwaren. Het kindje was zeer verslecht, zijno kaakjes waren bleekor nog dan vroeger, zijne lipjes zoo blauw. De moeder wiegde, wiegde en zong, en hare stem blonk droevig en klagend. De asem van het kindje wierd in eens zoo kort. De gedaant1, was intusschen ook bij het wiegsken genaderd ineens schoten hare oogen zulk aardig vuur dat de vrouw verschrikte en opsprong. Wreedaardig zwaaide het beenderig geraamte nu de zois in het rond, en opeens vloog zij de deur uit. Huilend greep de moeder naar baar kind, maar het was weg. Het hert van wee toegenepen, vloog de ongelukkige bui ten en kermde en riep naar haar kind. Niemand antwoordde op hare stem en zij, zij lette noch op koude, noch op sneeuw, maar liep en vloog immer voort. Wanneer zou Pantoo»' i>aen* naar Assciie terug komen Men zou hem gaarne eens naar den prijs der hop vragen.',Ge kunt nietgelooven hoe populair die misloopen priester hier is geworden, bijzon der sinds zijne beruchte interpellatie waarin hij de Asschenaren uitmaakte voor Schobejak ken, blasphemeerders sn schoelies. Zulke complimenten kruipen precies in do voeiering niet. Neen ne mensch is geene veuss Stil en treurig zat de nacht in het midden der velden. Hare zwarte oogen blonken in de duisternissen, hare lange zwarte haren waaiden in den wind en haar lang zwart kleed daalde tot op den grond. Zij zat daar en strekte bare armen uit over de velden en weiden, boomen en struiken. Te CllEKUCllAitlP is zekere A. E. zoodanig in den slag geweest dat hij Maandag moest te bed blijven. Te LF.DE werden vijf jongelingen aangevallen door drie voorvechters van Wiche len. Twee der jongelingen Daelman Frans en Roelandt Adolf hebben veel slagen bekomen, do andere zijn kunnen vluchten. Te UELDER- GBEM werden aan zekeren D'Hoker een revol verschot toegebracht in den hals en een in den arm. De moordenaar is aangehouden. Te Mortsel zijn dieven in de bureolen ge drongen van het ijzermagazijn Geerts-Van Haelst, aan de statie. Zij hebben alle lessenaars en kassen opengebroken en hebben slechts eeni- ge postzegels kuDnen buitmaken. Een boeren zoon van Bjfhhehe reed op eene kar met vier honden bespannen over den spoorweg Een trein snelde voorbij en sleepte hem een heel eind mee. Toen men hem vond, gal hij slechts nog teeken van leven. Vrijdag werden de dorpen Mloerzehe, Pantel en t-'rctu- ber-f/cn opnieuw overstroomd tengevolge van het doorbreken van den nieuwen dijk, die men achter de groote bres van Moerzeke aan het maken was. De wegen naar Dendermonde, Ham- me en Castel staan opnieuw onder water nog maar over en kelo dagen terug getrokken was lï'ieateetihnre bereidt zich tot het prachtig vieren eener godvruchtige plechtigheid. De Eer waardige Heer Emiel Van Cauwelaert, leeraar in de hoogere school van Godsgeleerdheid in de Universiteit van Leuven zal op 16 Apri 2" Paaschdag het H. priesterschap ontvangen tot Luik. Woensdag 18" April 4® Paaschdag za hy om 10 ure zijne eerste mis zingen in zijne geboorte kerk. Te Htllef/esn is een begin van brand ontstaan in de tweewoonst, bewoonc door Foucart en Remi Van den Berghe. Geluk kig, heeft men het vuur kunnen uitdooven. Ze zeggen dat het genootschap der H. Familie te Erondegetn zoo wonder bloeit. Alla dat doet plezier aan de Volksstem. Zelfs heb ben wij vernomen dat die maatschappij, slechts kortelings ingesteld, reeds, voornemens is dee te nemen aan het groot vlaggefeest der Xave- riancn te Erpe. Ook ze mag schier al de manspersonen der parochie maken reeds dee van het schoon genootschap. De Eerwaarde Heer Pastoor en al de parochianen halen er waarlijk eer van. Pas d' argent pas de Suisses In 't Vlaamsch zeggen zo Die geen geld en heeft en kan niet koopen. Ja menschen 't is alzoo. Als gij naar de markt gaat, ziet dat gij uwen portemonnaie Diet verliest op den tram gelijk het verleden zaterdag gebeurt is op den tram van Erpe. Ge lukkig nog dat de porte-monnaie gevonden is door den garde anders zou hij kunnen op een ander adres naar huis komen. De ongelukkige moeder liep voort, immer voort en kwam bij de eenzame vrouw de nacht, O nacht, lieve nacht, smeekte zij, zeg mij toch, waar is mijn kiDd «Uw kind, antwoordde de nacht, is met de dood heengevfogan 'k heb ze gezien toen zij bij u binnenkwam, 'k zag zo uitkomen en ylings wegvluchten. O I lieve nacht, kermde de vrouw, en hare stem was om een hert te breken, zeg mij toch langs waar is de dood met mijn kind heengevlucht Waarom moet ge dat weten antwoordde do nacht, gij kunt ze toch niet inhalen de dood is sneller dan de wind. Inhalen, dit zou ik, zeker. O I zeg my, langs waar is de dood met mijn kind gegaan, en de vrouw vouwde hare handen, en hare oogen blonken in de duisternissen. Welnu, sprak don nacht, ik zal het u zeggen, maar daarvoor moet gij voor mij iets doen. O vraag wat gy wilt en seffens zal ik het doen. Ik hoorde u, wanneer gy by uw kindje waaktet, gij zongt zulke schoone weemoedige liederen bij het wiegske, en ik, ik luisterde zoo geern naar uwe lieve stem. Zing nog uwe liede ren, die de gij bij uw kindje zongt en dan zal ik u zeggen laDgs waar de dood met uw kindje is heengevlogen. En de teerhertige moeder zette zich bij de nacht, en zij zong hare zoete liederen, die zy by haar kindje gezongen had. Hare stem klonk zoo droevig en beefde zij zong, zong en ween- Wat baat het den mensch de gan sche wereld te bezitten, als hij zijne ziel niet zalig maakt. Christenen, het gunstig ocgenblikj is aarge broken, de Paaschtijd is daar. Laat ons onze dierbaarste belangen ter harte nemen. Hoe hebben wij onze plichten vervuld jogeus GOD, jegens den EVENNAASTE, jegens ONS- ZELVEN Hebben wij de Geboden van God en van de H. Kerk nauwkeurig onderhouden,? Zijn wij aan do plichten van onzen staat niet te kort geltomen Ernstig zullen wij ons geweten onderzoeken en dan aan den Piiester't is om het even w-U ken priester door den Bisschop goedgekeurd eene oprechte biecht spreken, zonder eene en kele doodzonde te verzwijgen, met een waar berouw en goed voornemen. Wij zullen indach tig naar den raad van den biechtvader luiste ren en zoo spoedig mogelijk onze penitentie volbrengen. Daarop volgt de plicht van de H. COMMU NIE, ieder in zijne parochiekerk. Eens met God verzoend, is het aangenaam en allernuttigst zich met hem in het Sacrament zijner liefde te vereenigen. Hoe zacht cn hoe beminnelijk klinkt zijne stem I Komt allen tot mij, zegt Hij, gij die lijdt en strijdt en Ik zal u versterken! Gij zult naar die stem luiste ren nietwaar gij zult aan den Goeden Jezus antwoorden ja mijn Heer en mijn God ik kom tot u Ik geef u mijn woord van eer,voortaan wil lk u loven,ecren en dieno tot het einde mijns le vens! De zonde zal ik vluchten,de deugd beoefe nen U meer en meer beminnen opdat ik aldus bij U in de eeuwige zaligheid moge gerakenln Christenen, wij dio onzen God waarachtig tegenwoordig in het H. Sacrament aanbidden en eeren laat ons, niet alleen met Paschen maar meermaals in het jaar de H. Tafel Daderen om daar TROOST EN STERKTE vóór onze ziel te putten. Geschaar rond het tabernakel zooals weleer de Apostelen, de martelaars, de leeraars der Kerk, biddend en smeekend met den Paus, de bisschoppen en de priesters zullen wij aan onzen beminden Zaligmaker onze vurige liefde en on ze diepe dankbaarheid betuigen. de. De nacht aanhoorde de vrouw met weemoed eu stilte twee groote tranen blonken ook in hare zwarte oogen, zij murmelde mede met de moeder hare stem kreeg meer en meer kracht en eindelijk zong zij heel en gansch mede. Alles op aarde horkte naar die lieve stemmen der moedor en der nacht. Ga, vezelde de nacht, ga rechtvoort, altijd voort langs daar is de dood gevloden. IJlings sprong de moeder op en liep voort, en de nacht intusschen zong, zong een stil en wee moedig lied, en hare stem klonk zoo zoet, zoo geheimsinDig, en haro liederen waren nu ook zoo lit f en zoo zacht. De moeder vloog altijd voort, door velden en weiden eindelijk kwam zij aan eenen bosch, een grooten en uitgestrekten bosch. zy liep in den bosch verder en verper maar verdoolde. Nu weende en kermde zij nog meer en vroeg aan alle planten langs waar de dood met haar kind was gevlogen. Geen enkele sprak, want de winter had allen het leven ontnomen ol wel sliepen zij in de scha- duwe van de nacht De doornstruik alleen was een beetje wakker en schudde zijne takken van de koude. Naar hem liep de bedrukte moeder: O lieve doornstruik,» sprak zij zeg mij langs waar vloog de dood met mijn kind t De dood,» sprak de doornstruik, «ja zij is laDgs hier voorbijgevlogen met een kind; maar o, laat mij gerust het is zoo koud.» Zeg mij langs waar is de dood met mijn kind EsSChene.fiT ,De 1,'beraleburgemeester van Meeting der Daensisten door Fredden Pruim en consoorten (.1 April 1906). heengevlogen smeekte de moeder opnieuw en hare stem was zoo bedrukt,hare oogen scho ten vol tranen en zij vouwde hare handen zoo schoon. De dood sprak de doornstruik, Maar waarom zou ik het u zeggen, gij kunt haar toch niet inhalen.» Inhalen, kermde de vrouw, o dat zou ik zeker het hert eener moeder vliegt sneller nog dan de dood.» «Wat geeft gij mij dat ik het n zeg Vraag wat gij wilt, haast u, haast u, k Sta hier zoo stil zei de doornstruik en mijne bladeren zijn verdord de koude win ter heeft mij zoo gesteld en misschien zal ik sterven; maar kom, verwarm mij aan uw moe derhert, en dan zeg ik u langswaar de dood is voortgevlogen De arme vrouw vreesde niet, zij nam den doornstruik in hare haudon en verwarmde hem aan haar hart. Scherp stoken de doornen in het vleesch en de takken wierden besproeid met het bloed der ongelukkige vrouw, maar zij, zij vreesde niets, want ze moest haar kind weer- hebben. De doornstruik schoot groene en welige bla deren en kreeg witte en roode bloemen. Hij was nu tevreden en zei De dood is met uw kind dwars door dit woud gekomen. Volg dat wegel keu ginder, langs daar is zij voortgerlucht. En de moeder ijlde langs den weg voort, nog altijd bloedden die doornsteken druppeltjes vielen op den grond en veranderden in kleine bloedroode bloemekens. 't Vervolgt. SLIMMEKEN had de slechte gewoonte van lang te slapen. Vader had al alles geprobeerd om hem dat af te leeron niets was er aan te doen. Op zekeren dag zei hij hem als gij 's morgens uit uw bed niet kunt, denkt dan dat gij in het vagevuur ligt, en gij zult er seffens uitspringen. 's Anderdaags bleef Slimmoken nog langer slapen. De vader ging hem roepen Hewel, zei hij. kwaad weg, waarom denkt gij aan 't vagevuur niet «Ik deuk er aan, sprak Slimmeken, half sla pend, maar ik heb binst mija leven zooveel kwaad ge il daan, dat ik er nog een geheel uur moet in blijven De Heer Firmin Van den Bossch, Procureur des Ko- Dings te Dendermonde, heeft zijno letterkundige schet sen over L' escaut tragique, verschenen in Le Bien Eu- blic welwillend ter beschikking gesteld van het Comi- teit voor de or» rstroomden van het Zoete Waasland, en het Dendermondsche Deze schetsen worden nu uitgegeven in een lieven bundel opgesierd mot 10 onuitgegeven zichten op de ramp. Zoodanig dat het boekske eene belangwekken de en kunstvolle gedenkenis van deze Iaalste verwoes tingen zal uitmaken. Deze uitgave zal gereed zijn tegen Donderdag 12 April en maar éin frank kosten 't exemplaar Do gansche opbrengst van de verkooping zal gestort worden in de onderstandkas voor de overstroomden en meer in't bijzonder verbruikt worden ter opbeuring van den toestand der lieve kleine overstroomden die hier en daar opgenomen zijn Het valt niet te twijfelen dat deze uitgave fel zal ge geerd worden want benevens het liefdewerk dat men er mede verricht, komt men nog in 't bezit van een kunstwerk in opzicht van letterkunde en stoffelijke uit voering. Alle vragen moeten gericht worden tot den heer no taris Vermeersch, gouwraadslid en lid van het onder standcomiteit van Dendermonde. 't School is uit. Twee mennekens gaan samen naar huis en onder weg beramen ze welk spel ze gaan spelen. 1' Mennrhen. Willen wc candidaat spelen 2e Mennetten Is dat candidaat voor de kiezing? 1' Men netten. Ja candidaat-représentant zou mijn 'papaken zeggen. S" Mennetten. Ha welja 1° Mennetten. Ik hen iberaal candidaat. 'i' Mennetten En ik ben ook liberaal candidaat... mijn papaken en mijn mamaken zijn aiie twee liberaal. I' Mennetten. De mijn ook en daarbij mijnmatanijo di is ook liberaal., en ik hoor ze altijd zeggen als go groot zijt dan moet ge maar goed de Sussen en de Jappers bekampen en be strijden. 2° Mennetten. En mijn matantje en mijn ko zijntje zegg'-n dat ook. i' Mennetten. Ja. maar ik was d'eerste candidaat. 2° Mennetten.. We zullen alle twee liberaal-candidaat zijn. 1' Mennetten. Ja maar daar mag maar een candidaat zijn. 2° Mennetten. En die ben ik I' Mennetten. En die ben ik. 2' Mennetten.En die ben ik. 1° Mennetten, 't Is ik kan beste vloms. Mennetten, 't Is ik k»n beter spreek. 1° Mennetten. Wij zullen nog een Menneken bij vragen... en dit zal Boeboetje zijn en die zal oordeelen wie 't beste kan spreken en Boeboetje zal zeggen wie van ons twae do' ware candidaat-liberaal zal zijn 't Eerste of 't tmeede Mennetten en Boeboeken Boeboe. Wat Boeboeken ik ben ik niei meer klein lijk gij zulle Menneken, ik ben groot I ik heb verstand, veel vorstand i... daarbij ik heb nen baard zegtBoeboe 't Mennetten.Boeboe, die Aalstersjbe kiessaucissen d'as zware kost, man die liggen mij zwaar op de maag. Boeboe. Laat er mij van gerust, ze plekken aan mijne ribben... ik kan er 's nachts niet meer van slapen Accr»|ip Wij zegden dat het den fameuzen geus Monville is, die de Brabandsche boeren wou nen heelen last aan doen met zijne onnooze- le wet op het inspannen van d'honden, welken zich nu op den lijst der Brusselsche framassons bevindt voor de Kamerkiezingentegenover den achtbaren Heer De Costers van Assche. Boerkes van Braband Weet ge wat die afgezant der Loge, in zitting van 9 Juli 1897 in den Provincialen Raad van Braband van n durfde zeg gen, als M. De Coster hem vroeg Maar hoe is 't toch mogelijk dat ge verdraagt dat een hond met honderden kilos patatten vervoert, en dat een boer van gemiddeld 70 kilos op zijn gerij niet mag zitten Weet ge wat Monville antwoordde P. c. q. c'est de la chair d'ivrogne. Omdat de boeren ZATTERIKKEN VLEESCH zijn Dat staat zwart op wit in de verslagen. En die verslaaf de logiegast heeft het toupet van te denken dat ons Brabandscb volk hem zal komen! toegeloopen met zijne_ stem. All I oui, zegt de waal, en hij deed het heelomaal anders als hij alleen in 't biechtstoelken stond. llivoniïpplii —Onze steeds zoo rustige en eensgezinde gemeente is verleden Zondag gestoord geweest door eene liberale meeting. Een beerken (in schfjn, want later hebben wij vernomen dat het Automatiek war, lid der Akademie De Verlichte Bollen van Assche I was na de missen blauwe briefjes komen uitdeden. Daar het meeren- deel der boeren weigerde deze aan te nemen, heelt hij om zijne woede botte vieren, er met groo.te pakke^n over de muren en hagen der hoven van rustige Heden geworpen. Schoon.hd I Onder de sprekers was ook een menneken, dat goed gekend was van een groot getal Mazeleeren, geen won der dus dat zij er hertelij k mede lachten I De meeting kan men samenvatten door deze woor den 't WAS NE FIASKO Moed, brave boeren van Maxemzeele, weest steeds getrouw aan de goede zaak. Gedenkt het verleden der liberalen, socialisten, daensisten en andere tisten. Ver gelijkt het met dat der katholieken. Toont op 27 Mei aan de godsdienstvijanden, wie gij zijt en aan u zal de zegepraal wezen. MOEDIG VOORUIT, christenen allen! de koddige avonturen der blauwe meeting wel verteld Zie, dat was nu de cchtu waarheid. Het stond gedrukt, precies gelijk het voorgevallen was. Daar heeft de Volksstbm eere van I Ook was het geen wonder, dat de verkooper, als bij donderslag, al zijne nummers verkocht had. Iedereen wilde het lezen, dat schoon verslag En of wij gelijk gij ons noemt jongo spniters maar overtuigde katholieken fier waren 1 Hum I Hum 1 Zeker hebben wij onzen plicht gekweten, en dat zul len wij nog, als 't zijn moet.WatJdenken zij weldat zij maar niet hertoginnen, want dan zou het er kunnen stuiven De jonge Katholieke Spuiters van Leeum. Nota van de Volksstbm. Dank u, jongens, voor uwe mededeeling dat is wel. De waarheid schrijven doen wij altijd, ziet ge, met leugens gaan wij niet om. Liegen dat is het stieltje van blauwe, en roode, en groene twiststokers. Wij hebben gehoord dat er daar te Hal ook zoo een blauw leugenbladje bestaat. Wij vernemen, dat bet verslag, daarin verschenen, over de wondere misluk te meeting, leugens waren van 't eerste tot 't leste. Wij zullen er niets op antwoorden omdat wij weten en goed weten dat bet gazetje in Leeuw toch niet gelezen wordt. Hebt gij ons noodig,jonge strijders van Leeuw, wij zijn ten uwen dienst. Als, er iets gebeurt, schrijf bet ons maarof zelfs, als het zijn moet - en in zaken van belang zal onze briefwisselaar van hier tot bij u om inlichtingen komen. Vooruit voor de goede zaak -Knappe verdedigers zijn er nooit te veel Tot den naasten keer en zijn er Zondag geene num mers genoeg van de Volksstem wy zullen er meer en meer sturen I JLsschene loopt de zolen van onder zijne voeten voor de liberalen. En nogtans liet is een slechte voorlooper dien de lo- gieraannen in hem gekozen hebben. Esschene is een staal van liberaal bestuur II Over twintig jaren was Esschene een voorbeeldig dorp. Een katholiek bostuur had door onophoudend werken en wijs overleg al de sieebte aardewegen met schoone steenwegen vervangen die aanzien werden voor de beste van den omtrek. Sedert vijftien jaren nu staat Esschene ondereenen Blauwen meester groot, zeer groot van hart, maar wat beeft hij gedaan I!! Ga nu eons zien in welken ellendigen toestand er de straten liggon geen de minste vooruit gang is er in dat voorbeen zoo lief dorp vast te stellen, de opcentiemen of gemeentocontributie staat er dé hoogste van h«t canton, 61 t. h., de hulzen komen er dionsvolgens bitter hoog in de schatting. Met vijftig duizend franken is het niet mogelijk do straten in gceden toestand te brengen, en ongeloofe- hik ofschoon den toestand zoo akelig is wordt er uit de kas van de gemeente geld genomen tot ondersteu. uing van muziek, feestelijkheden en andere nietig- Driegezicht. Ik ging juist voorbij het stekskensfabriek wanneer mijn vriend Pei mij toeriep gaat gij ook naar zulke zeeverij luisteren? maar Pei ik versta niet goed wat ge wilt zeggen. Toe, toe, zei Pei Pruim en Fredden zijn bezig met meeting te geven en ik geloof dat zij stapel zot woiden. Ta, ta zeeverjj of niet ik ga een potje pak ken en daarmede z&I ik ook iets weten. Ik trok het stekskensf»briek binnen (bij Steksken, wil ik zeggen) en daar stond onze groote lange Pruim in zijne hemds mouwen op de tafel, smoelen trekkende gelijk een aap. Ik bekeek hem eens goed en dacht dat hij een gezwel op de kaak had. Doch lk bedroog mij, want eensklaps gaat het gezwel van den üakerkant naar den rechter bant en pardafop den grond... een groote sjik In een zwembad. Na die moeilijke taak nam Pruim het woord in dezen zin (op twee of drij woorden is het juist)Ja, vrien den nu durven ze mij al in de gazet zetten, ik die nooit nooit eenen vloek gezegd heb die nooit van iemand kwaad spreekt, is dat niet wreed ik een toonbeeld (uitgenomen, Pruimken, als ge 's morgens te huis komt en uwe wederhelft u niet binnenlaat) nooit heb ik iemand iets misdaan. Maar zij hebben schrik dat ik zal opkomen als Daensist voor de Provincie.

De Volksstem | 1906 | | pagina 2