im 9a. aouo-ï: Bloedige klauwen AchteruitFramassonsehe blauwe, roode en groene vrijheidmoorders, achteruit OORDEELT. DOMPERS IIs Jaargang N° 585. Inschrij vingsprijs Zaterdag 1 I Mei 1906 Aankondi- gingsprijs De toestand over en 20 jaar en nu. de boerenstiel bloeiend hans- van den werkman Vreedzame menschen. Weg met het alleman soldaatweg met den school dwang!... vivan t Katholiek Ministerie België tot Maria. Snipperingskes. MenschenMenschen toch Wal bewijst dat Werklieden, voor u. Denkt er op. In den trein van Aalst naar Brussel. Waken en werken. Nu hebben ze 't gevonden. om de verscheurende nepen Abonnementsprijs voor g&nsch België franco te hois, 2.50. i oor de vreemde landen, 6,00. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle ar tikels moeten den dinsdagavond en het nieuws den woensdagavond op onze bnreelen toe gekomen zijn. Ongeteekende brieven worden in de scheurmand ge worpen. Alk postoureelen ont vangen inschrijvin gen, op alle tijd stippen van het jaai De onkosten dei kwijtingbriefjes ziji ten laste van den lestemmeiing. Met gelieve, bij veran dering van woonst, het inist terechtwij zen te tend en Drukker-U itgever J. VAN NUFFEL—DE GENDT, Kerkstraat, 9, AELST V ÏV'; "'Wij Yonnissen 1 fr. den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de meuws- tij dingen 20 cen tiemen per regel. Aankondigingen op de 8" blz. 10 Gen tlemen den regel. Annoncen op de 4* bladz. worden bere- kendvolgens plaats ruimte. Voor alle advertentiën zich uitsluitend te wen den op ons BU REEL, Kerkstraat, 9, Aalst. De geabonneerde 'hebben 't recht een maal per jaar eene annonce van 5 regel te plaatsen, die vier maal achtereenvol gens zalverschijner Ruchtbaarmaking in te zenden voor Woensdag. Wij spreken hier tot menscken van jaren, zonder overdrevenheid en zonder bombast enkel tot hun gezond ver stand, dat, God zij gedankt nog zeer ontwikkeld is onder 't volk. En wij vra gen hun menschen van gelijk welke opinie, moet ge niet bekennen dat wij onder alle opzichten op een 20 jaar tijd onzeglijk veel vooruitgang gedaan heb ben in ons klein landeken Is de toe stand niet totaal veranderd in stad en op dorp, bij groot en bij klein, bij boer en bij werkman Ziet eens bij die brave boerkens, welke miserie over twintig jaar, boe ze moesten scharten om hunne pachten te betalen de beesten en golden geen geld, de boter en had geenen uitweg, de pachthoven kwamen webel en niets wierd er gedaan tot verbetering van hun lot. Maar de katholieken kwamen aan 't bewind en overal wierden kweeksyn- dicaten, boerenbonden en melkerijen gesticht, met de hulp en de toelagen van 't goevernement eerst stribbelde de boer daartegen en hij keek verbaasd op met een zeker mistrouwen. Hij was niet gewoon aan zooveel troeteling én genegenheid van het staatsbestuur dat, hem altijd als eene stierfmoeder behan delde maar 't goevernement verdub belde zijne toelagen, zijne voordrach ten, zijn landbouwinstellingen en de boer trok weldra uit den grond en uit den stal wat er uit te trekken is, en zijn toestand was opgebeurd, veredeld, ver beterd en ganscb omgekeerd. En nu is iedereen bekent het een dingen gaat tegen en 't is gebrek aan werkvolk. En hier vraag ik al uwe aandacht. Men heeft dikwijls genoeg het werkvolk in de hooren geblazen dathet de socialisten en de daensisten waren welke de dag hebben doen opslaan. En daar en is niets van, volstrekt niets I Als de groe nen nog onder dengroenenstruik zaten, was de toestand der werklieden op den ijzerenweg reeds benijdenswaardig meeste daghuur, pensioen, ziekgeld, enz. Nu, minister Van den Peereboom, welke hun lot zoo had verbeterd wist, dat de daghuurkes klein waren op den buiten en die overvloed van volk nog eenen anderen uitweg moest hebben dan naar Frankrijk. Hij zette dan de poorten der groote steden wijd open om er voor een klein geld, uit al de hoeken van België, die dikke drommen van werklieden te laten binnenstoomen, en er goede daghuren te verdienen aan de groote werken van het katholiek goe vernement. Dit bracht alweer een gan- schenommekeer te weegin den toestand der werklieden. Wie durft dat afstrij den En dit zal nog verbeteren, maar stilaan, niet te haastig of te zot, het volk ook leeren sparen en goed gebruik maken van zijn geld, anders dient het tot zijn ongeluk, en opgepast voor de duurte van het leven iu 't algemeen, want met groote daghuren lijdt men dan armoe. Dat is eene maatschappij kun nen besturen; altijd vast en zeker voort- werken tot verbetering van eenieders lot, tot spijt van die 't benijdt. En zorgen voorden werkman, maar den kleinen burger en de anderen niet vergeten, die ook toch menschen zijn, en 't leven gemakkelijk en aange naam maken voor eenieder. Daartoe over geheel het land als een spin- nennet .werpen van ijzeren-wegen, van buurtspoorwegen, van steen wegen, enz. en zoo het leven en de verfraaiing brengen in dorp en stad, als moest het miliioenen en millioenen kosten. En dit alles heeft het katholiek goevernement verwezenlijkt,zonder dat een enkele burger eenen cent meer moest betalen dan onder het dompers- geuzeubestuur, wel integendeel. Moest vader, die van over 20-22 jaar gestor ven is, nu nog eens weerkorrien, hoe zou hij zijn oogf-n opentrekken en ver baasd uitroepen: Wel Heere wie heeft dat al te weeg gebrachtop 20 jaar tijd is er nu meer veranderd en verbeterd dan binst geheel mijn leven, op 65 jaarl Welk schoon, welk prachtig land is België nu geworden II Dit is de kreet van eiken vreemdeling, die in ons land hier komt: 't maakt de bewondering uit van gansch Europa. Gelijk in d'exposi- tie van Milaan het Belgisch paviljoen in kunst en schoonheid al de andere overtreft, zno rijst het prachtig gebouw van Belgie's vooruitgang en welvaart temidden van de beschaafde wereld, en ge zoudt een lafaard zijn, moest gij dien steen (utre slem) welke gij bezit om het te helpen voltrekken, ge bruiken om dat te vernietigen. Ja, leve het katholiek goevernement! Als de massa der werkers overtuigd zijn zal, dat het groot ste gedeelte der burgers zich als ware brigands gedragen, k«I het laatste uur der burge rij geslagen selju. Zij zal dan met geweld onteigend en af ge schaft worden, als ze durft weer staan 1 Dat stond te lezen in den Join nol de Charle - roi van 25 April 1906. En 't is met die roode re- volutionnairen die deburgerij uitschelden als brigandsdat de liberalen en de daensisten zich in een mons eer ver bond aansluiten 1 Wat denkt ge daarvan, vreedzame burgers O Maagd van Lourdes onbevlekt ontvangen, Dikwijls ziet g'ons voor U neergeknield, Want gij verhoort ons innigste verlangen, Uw hert wacht ons met moedermin bezield. Neem 't Vaderland, o Maagd in uwe hoede, Nooit had het zoo uw hulp vandoen als nu 't Weersta met moed de hel en hare woede, Het blijve trouw aan God.aan Kerk, aan UI Het blijve trouw aan God,aan Kerk, aan U! I. De wereld weet hoe in den loop der eeuwen Voor 't waar geloof de Belg zijn bloed vergoot; Nog strijden wij, als ongetemde leeuwen, Voor dat geloof, ja strijden tot den dood II. Dien heilgen schat, dien laten we ongeschonden Aan 't dierbaar kroost, als eerst en kostbaarst erf, Opdat het steeds aan Christus wet verbonden, Als christen leev' en trouw als christen sterv' III Ja trouw en hou voor Christus voortgestreden 1 Hij is ons hoofd. Aan hein ons goed en bloed Hij heorscbe op aarde in wet, bestuur en zeden En 't menschdom valle aanbiddend hem te voet mi. Maria help, help gij ons zegepralen yich zonder U, hoe zwak is onze hand Met u, o Maagd zal ons de moed niet falen Wij sterven blij voor God en Vaderland. Uc schade te Saw Francisco. Een be kend handelsman heeft aan den correspondent van de Times gezegd dat hij de schade te San Francisco, al of niet door verzekering bestreden, met in begrip van openbare eigendommen, winkelvoorraden en bijzonde re bezittingen, op 3,500 millioen frank raamde. Kieztngen 1st Rongarlë De wetgevende kiezingeu hebben eene verpletterende meerderheid gege ven aan de partij Kossuth, den voorman der onafhan kelijkheidsbeweging. Wat het 1° meifeest aan Frankrijk kost. Voor de handhaving der orde te Parijs waren er 25.000 man versterkingstroepen noodig, en in de mijn streek 40.000. Het vervoer der troepen, heen en weer, per ijzerenweg kost ongeveer twee miljoen frank. Rekent men daarbij de boventallige vergoeding aan de rfficiers en de mans-happen (in 't Noorden van Fran krijk verblijven er sinds veertien dagen gansche batal jons) dan komt men tot eene som van 5 miljoen die de Staat, de lastenbetalers dus, ter oorzaak van de socia listische woelingen te betalen heeft. En met de socialisten maken de liberalen en groene democraten kartel. Merci Twee zeerainpeu. De Engeische stoomer Presdon van Genua naar Liverpool, is op de rotsen van Camarina Spanje vergaan. Een andere Engeische stoomer zou nabij de kaap Villano vergaan zijn. De bemanningen kon gered wor den. I>e 1° Mei. De patroons der houtnijverheid van Leipzig en omstreken, hebben 1200 werklieden aige- dankt, omdat zij aan de betooging van den 1" Mei had den deelgenomen. A bas la calotte - De rechtbank van Bergen heeft een jongen geus tot 10 fr. boet veroordeeld omdat hij, om een voorbijkomenden priester te tergen, A bas la calottehad geroepen. De veroordeelde was tegen dit vonnis in beroep gegaan, doch het verbrekingshof heeft de veroordeeling bekrachtigd. Volksvertegenwoordiger--propagan dist zonder stem M. Buyl was destijds on derwijzer Hij werd op pensioen gesteld om reden van stemverlies. De man was in de volstrekte onmogelijk heid, nog het a-bc te onderwijzen Het schijnt dat het baantje van volksvertegenwoordiger veel bijgedragen heeft tot genezing van het liberaal Kamerlid. Immers, M. Buyl werd onlangs door het middenkomiteit der überale partij van Brussel gelast, op den buiten mee ting te gaan houden. Geen stem genoeg hebben om het a-b-c te onderwij zen,en dan zich heesch gaan schreeuwen op meetingen, hoe rijmt men dat te zaam Katholieke zegepraal. Te Houdeng Aime- ries had eene kiezing plaats voor den Werk- en Nijver- heidsraad. De katholieke lijst werd gekozen met 30 stemmen meerderheid. De vorige maal werden de soci alisten gekozen met 80 stemmen meerderheid. Bravo Lichting van 2906 Het contingent der lichting van 1906, wordt over de provinciën verdeeld als volgtAntwerpen 1971Brabant 2466 West-Vlaan- deren 1691Oost-Vlaanderen 2057 Henegouw 2198 Luik 1615 Limburg 505Namen 616Luxemburg 446. Totaal13,300 mannen. InarchUten te Parijs. I» liet Wh van Vincennes kwamen twee anarchisten, dio dragers wa ren van twee bommen. Eensklaps ontplofte een der bommen en een* hunner werd gedood en de andere doodelijk gekwetst. De twee kerels zijn van russische i afkomst. I Een compliment Zieke Dame. Wel dok ter, nu steek ik ai langer dan tien minuten mijne tong uit en gij hebt er nog heel niet naar gezien. Waarom vraagt gij mij dan om de tong te steken Dokter. Ja, ziet ge, ik heb toch een rustig oogen- blikje noodig voor het schrijven van een recept.' Id 1879,onder 't liberaalministerie, betaalde elke belg 10 frank rechtstreekscbe belasting in 1905, onder 't Katholiek ministerie betaalt men nog 6 frank. En niettegenstaande de ver mindering der lasten op <J$t koffie,, de.n suiker den tabak enz. zijn de inkomsten van 1884 tot 1905 met 250 millioen vermeerderd, dank aan den voorspoed van onze ijzerenwegein, onzen handel en onze nijverheid. Hulde han zulk wijs bestuur Lave het Katho liek Ministerie 1 In de redevoeringen welke gedurende de laatste dagen iu, de volkskamer uitgesproken werden door de heeren Ham- bursin en Modest Terwagne, evenhls door de andere liberale en socialistische redenaars, heb ben die mannen uitdrukkelijk verklaard dat de antikatholieken eens dat ze aan 't hoofd zouden geraken, «Ile de hnlpgeldcn zouden afschaffen, welke aan de bestaande landbouwinrichtingen verleend worden. zullen het u eeuwig schande spreken, dat gij zoo hand in hand gaat met de grootste vijanden van God en kerk, gij een Priester Dolf. Wat wilt ge er aan doen 't was noodig... Pee. Ja, en ik vrees dat het eens zal uit komen hebt ge dat gelezen in Klokke Roe land van dat verradersgel» Wie wiewie... Dolk. Zwijg, om de liefde Gods, ik begin te sidderen en te beven Sedert twee weken zijh erdoor de fransche bezitters meer dan 400 millioen frank in bewaring toever trouwd aan de nationale bank van Brussel 1 Wij spreken niet vau wat er in de andere banken toekwam. Verscheidene fabrieken zijn voor goed gesloten en komen zich in België vestigen. Ziedaar de vruchten van den oproer en de bloedige onlusten verwekt door de fransche kerk vervolgers. Oordeelt den boom aan zijne vruchten Jaarlijks geeft het katholiek bestuur 15 mil lioen voorde werkmanspensioenen en de pensioen kas. 9 millioen afslag op de abonnementen op den ijzerenweg voor de werklieden. 14 millioen voor de militianen I Vergeet die 38 millioen niet, en oordeelt wie uwe ware vrienden zijn. Liberalen en socialisten verlangen vooral aau het bewind te komen om den noodlottl- geu «chooloorloff van 1879—84 te kunnen herbeginnen en wetten op z' n Combes te stem men.Zij hebben openlijk in de kamer den wensch uitgedrukt dat er in Belgié ook eon Combes zou komen Eu met zulke godsdiensthaters spannou de daeDsisten aan om het katholiek gouvernement omver te werpen Wat dient er meer gezeid Dolf. Ehwel, Pie, hoe staan mijne zaken in Braband? Pie. SlechtZeer slecht! Dolf.Wat zegt ge Pie. Rechtuit gesproken ik geloof dat ge uw matten moogt oprollen en de pijp aan Merten geven... Dolf. Oei, Pie, spreek toch alzoo niet, ge geeft mij nen steek in mijn hart Pie. Moet ik de waarheid zeggen, ja of neen j Dolf. Ja 1 Pie. Dan zeg ik dat de hopplanters ons vierkant uitlachen. De wind is gekeerd, Dolf, hij waait in ons zeilen niet meer.... Dolf. Hoe is dat toch mogelijk Pie. Dat is zeer gemakkelyk te verstaan. Ten eerste, de boeren zien duidelijk genoeg dat gij niets, hoegenaamd niets voor hen bekomen hebt... of denkt ge misschien dat die hopplan ters zoo dom zijn als een spaansche koe En van den anderen kant hebben zij veel te danken aan M. De Coster, die bonden ingericht heeft, voordrachten doen geven, en zeer geerne gezien is van zijn volk. Dolf. Spreek niet te hard, de Volksstem zou het weer kunnen hooren. Pxe. Wees gerust. Ten tweede, die fameuze brief uit Rome, die heeft ons veel kwaad gedaan. ZoolaDg dat wij kunnen schermen hebben met Rerum Novarum en den grijsaard van 't Vatikaan, gingen onze zaken vooruit er zyn altijd sukkelaars die dat gelooven. Maar nu dat de Paus zelf verklaard dat wij op den verkeerden weg zijn, is ons spel om zeep. A la chaudière zegt de franschman. Dolf. Wij moeten toch de kans nog eens wagen. Ge kunt niet weten... Pie. Tet, tet, tet I geen flauwe kompli- menten. 't Is zooals ik u zeg. En ten derde, de bekeeriug van onze beste soldaten Van Schui- lenbergh,Lebon, Meyfroidt, enz., enz. Dolf. Eilaas 1 eilaas 1 eilaas I Pie. En ten vierde, het monsterverbond van West-Vlaanderen. Zie, Dolf, dat is onze ge nadeslag. De brave hopplanters van Braband Wie vraagt er 't verplichtend onderwijs, menschen De mannen uit de Vijf Ezels daar op de Markt. En wat hebben ze tot hiertoe gedaan voor 't onderwijs In Frankrijk sluiten hunne vrienden duizen den en duizenden scholen, en ze plakken met hun twee handen. En ze roepen leve 't verplichtend onder wijs Ze jagen 200 duizend kinderen op straat en ze roepen wij alleen zijn vrienden van het onderwijs Die zelfde mannen die altijd het woord vrijheid in den mond hebben, spreken niet dan van dwang. Schooldwang, alleman gedwon gen soldaat, alleman gedwongen van te dansen gelijk ze schuifelen. Verplichtend onderwijs gaat bij hen gepaard met kosteloos onderwijs en wereldlijk of godde loos onderwijs. 't Verplichtend onderwijs schendt onze vrijheid 't Kosteloos onderwijs raudt onze kas aan; 't Wereldlijk onderwijs is een gevaar voor ons geloof. Ziedaar drij redenen waarom wij van dien hutsepot niet moeten hebben. Leve de vrijheid der huisvaders 1 Dat allen die kunnen betalen, het onderwijs hunner kinderen zelf betalen gelijkheid voor katholieken en geuzen wij betalen ons onder wijs dat de geuzen ook het hunne betaien I Dat het onderwijs gegeven worde volgens het geloof en de overtuiging der ouders Ouders die godsdienstig zijn, hebben recht tot godsdienstige scholen voor hun kinderen zijn er die van hun kinderen baanstroopers willen maken, dat moeten ze weten. Maar scholen van baanstroopers, moet men niet oprichten'. Hoe dikwijls reeds zegden wij dat men niet mag slapen. Die schrikkelijke dijkbreuken en de noodlot tige overstroomingen die er op volgden, bewij zen het eens te meer. 't Was reeds zoo lang dat er geen over strooming meer plaats bad... de dijken hadden reeds zoo lang dienst gedaav. En iedereen sliep op zijn twee ooren 1 En men zag naar de dijken niet om. En al met eens, de ty komt krachtiger op dan vroeger... de dijken wijken 1 En vrcese- lijk is de ramp En als het kalf verdronken is, dan wordt de put gevuld. Katholieken, dat het zoo niet zij met onze partij Waken en werken Op onze lange oppermacht niet betrouwd Op de sterkte onzer dammen niet beroemd I De ty komt op alle vijanden van God, van Kerk en Vaderland spannen samen. Willen wij bestand zijn om ons voor over strooming te bewaran, dan mogen wij niet op onze lauweren slapen. Wij moeten onze dijken versterken. Wij moeten onze kiezerslijsten zorgvuldig nazien. Wij moeten werken met de pen en door het woord. Oude werkkrachten moeten door jongere ge- stend en des noods vervangen worden. Jongens, opgelet voer de slaapziekte Men vergete niet dat de katholieke kerk op aarde de Strijdende Kerk is. In 1884 waren er 8.341 bewaar- lagere en adul- tenscholen die vr n den Staat albingen zij telden 482.145 leerlingen. In 1904 waren er 12809 scholen met 1.079.081 leerlingen. Ziedaar libe rale leugenaars wat onze katholieken oor 't volks onderwijs gedaan hebben. Zoekt en ge zult vinden zegt 't spreek woord. De liberalen zoeken reeds lang naar het middel om Priesters en Paters hun stem recht in te korten. En nu hebben 't die grrroote verstanden ge vonden De huisvaders alleen zullen een bijge voegde stem hebben op zekeren ouderdom. En daar erniet één Priester noch Klooster ling in dat geval is, zullen er zooveel stemmen min zijn voor de katholieken. Ze hebben reeds van alles uitgevonden, en alles mislukte, wat zal deze nieuwe uitvinding medebrengen Wie weet 1 want, menschen, al de vijanden van priesters en kloosterlingen zijn geene huisvaders wel verre van daai: 1 Zou men lang moeten zoeken om er te vin den die de lasten van het huwelyk te zwaar vinden, en die, zonder daarom belofte van zui verheid te doen, toch niet als huisvader wil len geboekt staan 1 Misschien zoude die wet nog het goed uitwerksel hebben die pensj jagers tot regelmatigheid te brengen I der volkshalcrs, de framassous. Dierbare Lezers der Volksstem, wederom zijt ey met eenige honderdtallen aangegroeid:.. Proficiat I proficiatgij wordt een ontelbaar leger 1 Ja, proficiat, proficiat duizendrraal 1... Danken wij den goeden God, die zoo goed is onder ons Vlaamsch Brabandsch'volk de goes ting voor ons nederig weekblad te verspreiden. Dankzij Hem! Gy wilt werken en streven van de bloedige klauwen der gehate en ver- vloeide frammassonslot/e. wier vuile wagen tegenwoordig door de libera len, de socialisten en de daensisten samen voortgetrokken-wordt, niet te moeten verdra gen... Goedheil Goedheil in uw nioefliff StrCTen en werken Neen in ons dierbaar Vaderland zullen de duivelsche blauwe, roode en groene geloofsvervolgers zich over gecne overwinning verheugen mogen, neen!... 't Is maar in Frankrijk, in 't ongelukkig Frankrijk, dat de bevolking blindelings blijft ten verdorve loopen daar schijnen de sluimerige katholieken er niet genoeg te hebben geleden om, bewust van het gevaar, aaneengesloten als ééu man... en niet, zooals weer gebeurd is, verdeeld in 't on eindige... de frammassonscheu Bloc om te wer pen De kiezingen van verleden Zondag h ebben de bende der socialisten en anarchis ten in de Fransche Kamer nog versterkt.... N; var te vreezen valt, zal Frankrijk dan maar vov irthollen op den weg die naar anarchie en on dergang leidt, de balloteeringen zouden onvoorziene verandering moeten brengen, wilde framassonsehe Bloc geknakt worden. Met nieu we razernij gaan nu de weinige vrijheden, die de k atholieken nog bezitten, aangerand worden, de ministers, niets meer te vreezen hebbende van nakende kiezingen, zullen hunne vrienden, de socialisten en revolutionairen, naar hartelust kunne.i laten begaan en dat zal duren tot het geschokte gebouw der samenleving erbij harst,.. Ei 1 Eiwee dan de burgerij de bnr- fjerijy welke daar op niet anders denkt dan l op affairens en plezieren I... 't Zal er gaan I spannen iu 't ongelukkig Frankrijk

De Volksstem | 1906 | | pagina 1