Moedwerkers van Brabant, eii de VERRADER DAENS zal vaHen L. 1 I LANDBOUWERS LEEST! Vrije Zedenleer. Leve ons KatloMe Brabant. HI' 435.0OO li*, meer het doodvonnis Te peerde dooi* onze christelijke streek. Liedekerke. Hoogmoed zonder einde. Leve De Cosier en al onze Katholieke Volksvrienden. Wie Wie Weg met den verwensch- ten framassonsaanhang. a i j 5 t slicht heelt... De gemeente Brrilum, tegen Leuven, is letterlijk verwoest... Tien personen zijn er oroyekomcn, waarvan 6 uit één huisge zin. L) i ader en vier kinderen van dat gezin zijn als door mirakel gespaard gebleven, boven op 't. dak van hunne overstroomde woning.... IJselijke toestand Helaas zulke droeve nieuwstijdingen vun alle kanten Ja, 't is waar 't menschdom wordt tegenwoordig fel geteisterd Doch ik vraag het, is het wel te verwonderen Ziet eens, hoe de liberale, socia listische hladon en gazetten gedurig de ijsf- lijkute Mveu uitbraken Roept dat om geene straf?.. Ach vi lenden laat ons biti'itt't*i'tl'ijt/- lifid doen, ten einde den straffenden arm Gods tegen te houden, laat ons boetveordigheid doen 1... Te Chicago, in Aiuerikii, zija kwaaddoeners gedrongen in bet buis van conen financier, en uit Imt hrandkoffer, dat zij deden springen, roofden zij5oo.ooo frank'. Nog al een trok van de vieze soort dergeneo, ilte hunnen Raschen niet houden Kijkt, men- schen 1 mijn hert beeft van vero-tweerrligiDg, als ik verneem hoe het gait in de /itmtttt/t- ien ton Frankrijk. J achterkleinkinderen na. Dat dio twee felle menschen in vrede rusten bij den Heer Ha Vrienden, blijft vurig bidden voor den goeden uitslag der kiezingen. Werk ruoedig en onveisaagd I Doet de gevloekte fra- massonsloge achteruitdeirzcn.... Spreekt tot vrienden en keunissen en maakt dat iedereen stemme tegen 't liberalism, 't socialism en 't daeLsism 1... ons volk is goed in den grond. Helpt hel verlichten en onderrichten. Overal ook moogt gij zeggen en herhalen dat het in geweten en op straf van groote zonde voor God verboden is, te stemmen voor de liberale, socialistische of val- sche democratenpartijInderdaad die slecht stemt, is medeschuldig aan al de slechte wetten, dia zouden gestemd worden ten nadeelc van Kerk en Vaderland. Leve de Vrijheid Leve de katholieke Tartij ik moet u daar een woord over roepend zeggen Bijna he 1 Frankrijk door zijn de gasthuizen verwereldlijkt, 't is te zeggeD, bediend door het uitschot der samenleving. Bij gelegenheid heb ben wij staaltjes aangehaald van hetgeen de arme zieken en stervenden in die koten moeten afzien. Vooral in de krijgsgasthuizen is de toestand ellendig. Niet alleen worden er de ongelukkige soldaten als schurftige honden behandeld, maar, bovendien, wordt er de vrijheid van geweten gekrenkt op een manier die om wraak ten hemel roept. Onlangs sprong een kanon van een Fransch Scboolscbip. Vier leerlingen bleven dood, 22 werden gewond, en naar het gastbuis van Saint Maudrier overgebracht. Mgr Guilibertbisschop van Fiéjus en Tou lon, meende do gekwetsten een bezoek ie breDgen en de arme jongens wat woorden van troost toe te sturen. Doch, waar de poort wagenwijd openstaat voor t is gelijk wie, bleef ze gesloten voorden bisschop. Het bestuur van het hospitaal beriep zich op zekere reglementen, destijds uitgeveer- digd door Pelletau, den collega van minister Combes, en dc prelaat kon gaan vanwaarbij gekomen was. Onlangs verklaarde een opperofticier der marine aan eenen opsteller van den Echo de Paris Dagelijks gebeuren er aanslagen tegen de vrijheid van denken en gelooven, te Toulon en elders. Luister wel gedurende jaren en jaren stierf er te 'i'oulon ff een enkel lid van de bemanning der oorlogschepen zonder ge troost en gesterkt te zijn door dn laatste 11H. sacramenten. Sedert drij jaar werd {/een enkel onzer ma- lrozen, die slierten, not/ bediend of door den /tries ter bijt/eslaan De Aalmoezenier mag het gasthuis niet binnentreden, geen enkel katholiek priester wordt er toegelaten, En dit stelsel is in vele steden in zwang. Van 1 tot 12 April stierven te Versailles 15 soldaten. Allen vroegen den priester aan hun sterbed. Slechts bij twee werd do geestelijke toegelaten... als het te laat was; de aime joDgens konden niet meer spreken. Onder geen voorwendsel mag een gestorven soldaat godsdieustig begraven worden, zelfs dan niet wanneer hij er in gelukt is zich te laten bedienen. Zoo, Belgische katholieken, gaat men in Frankrijk nen gang met de vrijheid van gewe ten i Zoo zouden ook do Belgische Combisten te weik gaan, konden zij het bowin bemachtigen Maandag namiddag beeft men opnieuw, op het eiland Guiraes y, in Engelanl een lichten aardbetittf/sekok waargenomen. De almachtige God beware ons van andere on gelukken Zondag heeft in de Sint-Pietersbasiliek te Rome de plechtigheid plaats gehad der GELUK- ZALIGVERKLARING van de eerbiedwaardige Julia Billiard, stichtster der Zusters van Maria te Namen. O! gelukzalige Julia! bid voor ons dierbaar Vaderland I De vereenigde vijanden van onzen Heiligen Godsdienst willen hier een WrCC«lCB8 oorlog beginnen. Zij willen oorlog op het terrein der scholen oorlog tegen de kloosterorden; oorlog tegen alle be dienaars van den eeredienst; oorlog tegen de vrijheid van onderwijs, tegen de vrijheid van goweten - oorlog tCgCII al <IC Vl*|j heden welke in de Grondwet geschreven staan... o gelukzalige Julia bid toch opdat de kiezers op 27 Mei, ons katholiek Gouvernement zouden steunen en vei sterken I... Ha Ledeberg, Ledeberg. gij haalt er eere van uw feestin den katholieken kring, zondag, verraadt een nieuw en krachtig leven! Tot in 't Aalstersche en 't Brusselsche juicht men u tegen. Vooruit op de hc rlijke gloriebaan van 't werken voor onzen heiligen Godsdienst! Te dezer gelegenheid sturen wij een hertelyken vriendengroet aan de moeJiyo eerweerde heeren Andries, Dubois, Paem<\ Mertens, Van Cieem- put, Van Snick, Verniers, Dwelsbauwcrs Pletinckx en Buysse. allen professors, van St-Gregoriusgesticht aldaar,die samen met hun eerweerden heer Bestuurder zooveel bijdroegen om 't prachtige feest te doen gelukken Eere zij hun!... Wel wel't is toch iets met de booswichten Denkt eens men komt een tSllttrrkis- letikont/tlol te ontdekken. De policie heeft acht bommen aangeslagen en een zestien tal aanhoudingen bewerkt. Dat zijn eene soort van kerels, die voor doel hebben alles in da lucht te doen spriügen, en iedereen te vermoor den, die van hun helsch gedacht niet is. Zoover ja, leiden de leerstelsels van 't liberalism en 't socialism, van die twee sekten, waar het daensism nu een terbond meê dorst sluiten voorde kiezrng 1.. Te Killary is een eerbied we erdige ouderling overleden die zonder twijiel de deken was der onderdanen van koning Edouard, en denkelijk wel de oudste mensch van heel de wereld, hij heette Georges Fletcher eu was jltl'CBl OU<l bij was tot in den laatsten tijd betrek kelijk sterk gebleven. Hij kon nog zeer goed wandelen, met behulp van twee stokken, en zijn gezicht was nog zoo goed dat hij niemands hulp behoefde om hem te geleiden. Hij was 25 jaren oud toen de veldslag van Waterloo werd geleverd. Te Washington, in Amerika is de oud ste vrouw van Amerika en denkelijk wel van de geheele wereld, mev. Betsy Ware, overleden in den ouderdom van 130 jaar /lJ laat 98 Het liberaal ministerie liet den land bouw maar sukkelen de boer kan zijn plan maar trekken, zoo spraken onze liberalen Het eerste werk der katholieke re geering in 1884 was het stichten van het tninislerie tan andbontr Onmogelijk het tiende paart der maatregelen op te sommen, welke het ministerie van landbouw nam ter ver heffing en verbetering van den Boeren stand. Maar met bijzondere fierheid mag het wijzen op het inriclileu van liel Land- bouwttxidrrwijs1 Van in de lagere school tot in de universiteit, overal wordt de iandbouw aangeleerd als wetenschap, en iedere landbouwer weet, uit eigene ondervin ding, wat vooruitgang in 't bedrijf dit heeft tweeggebracht. Voor de bijzondere landbouw-en veeartsenscholen gaf het liberaal gou vernement 217.800 fr. uit. In 1902 na 18 jaar katholiek bestuur waren de uit gaven voor die scholen gestegen tot fr. 653.400, 't zij In 1902 waren in 't land 343 land- bouwleergangen voor volwassenen in gericht, bijgewoond door 10.120 per- sonent onder 't liberaal ministerie be stond geen enkele dezer leergangen, zoomin als er vliegende melkerijscholen bestonden, van welke in 1902 bij de 3.000 leerlingen gediplomeerd werden. Voortdurend wordt het landbouw onderwijs verbeterd en uitgebreid. Op dit oogenblik bestudeert het ministe rie van landbouw het inrichten van landelijke beroepsscholen, waar de kinderen het onderricht in de land bouwwetenschappen, ontvangen in de gewone lagere scholen, zouden volledigen. Moest nu het katholiek ministerie vallen, dan ware geteekend van het onderwijs des land- bouws riet alleen omdat de liberale- socialistischehutsepot geen belangstel ling toont voor het landbouwonderwijs, maar omdat zij het rijftntlif/ is. Ten andere, het congres der liberale en socialistische schoolmeesters, dat ver leden zomer te Luik bijeenkwam, heeft beslist dat het landbouwonderwijs bui- ten het plan en het doel der lagere school valt. Nu, afschaffing van landbouwonder wijs en bijzondere landbouwleergangen staat gelijk met StrCllimlllg vail «leis vooruitgang op land bouw gcl>lcd Landbouwers Overweegt wel den toestand en brengt geene vijanden van uw be drijf aan het roer Verleden Zondag werd te Hingeon, bij Namen een gedenkmaal geplaatst op een graf. Men had goed gevonden er een soort politiek feest van te maken. Heeren Furnémont en Hambursin verschenen ter plaatse en twee ge meenteraadsleden van genoemde stad maakten deel van den stoet, die in de schaduw van blau we vlaggen vooruitstapte. Zonder dat men ons van de dweepzucht kun ne beschuldigen, denlen wij teenemaal het ge voelen van een katholiek blad van Brussel, dat deze betooging effenaf laakt. De overledene was een ieverig liberaal, dat is geweten, Hij vertegenwoordigde vroeger zelfs Namen in 't Parlementmaar de omstandighe den van zijne dood waren zoo treurig dat men veel meer verstand zou gebruikt hebben, hadde men zijne asch niet omgeroerd. Heer Jozef Bodard immers dc man wiens ge dachtenis men met blauwe vanen, trommel en fluit, en liberale grootsprekerij zocht te ver- eereD, verloor het leven door de hand eener moordenaares. Maar zonder dat wij hier de band welke de misdaad ploegde, willen wit wasschen van het bloed dat er atan kleeft, mogen wij hier Ei I Ei 1 't heeft gestormd zaterdag, zondag en maandag I... Zulke onweders, zulke onweders, die blijven lang in 't geheugen waarlijk 1... Rond Gcernardsbergen is de oogst vernield. Te Mt-IHarla-E.terde werd een landbouwer, vader van elf kinderen, door den bliksem ge dood 1 Te lUeerbcku op het gehucht Steeno Brug, is eene scboone melkkoe doodgebliksemd. bij de kinderen Laroy. De koe die er neven stond is ongedeerd gebleven. En 't dak der pastorij is erg beschadigd. Te Appeltcrre doodde de bliksem de genaamde Martin Carton, 20 jaren oud. In de weiden te MEERBEKE werden verscheidene koeibeesten doodgeblik semd. Op J\'teutre»*hoveoü Wnarbeke ziju vele boomen in splinters geslagen, fla I te Nieuwenhove wacht al het volk ongeduldig naar de herstelling zijner monumenteele kerk. En alom in de streek kwamen de heeren onder wijzers ons groeten, en roepende V1VAN HET KATHOLIEK MINISTERIE dat zoo met eens, verleden vrijdag, de positie der onderwijzers verbeterde, en eene eerste rechtsherstelling gaf aan de belden cn slachtoffers van den school- stiijd 1879 84... Ja, vivan 't katholiek miaistc- rie I... Ook zal het NOG VELE JAREN aan het roer blijven, dat is zeker. De liberale gazet Le Temps van Parys moest het gisteren nog be- keunen... Te Itiltefiem, terwijl de hulpkoster zondag aan 't luiden was voor de Hoogmis, is de reep rond zijn been geslagen. Hij werd met groot geweld tegen den grond geworpen. Men heeft den ongelukkigen bewusteloos opgenomen. lUcirc bezit een der voornaamste melkerijen van 't land van Aalst dat blijkt hier uit dat er op een jaar 423219 kilos melk is verwerkt op brengende 167oO kilos boter waarvan is ontvan gen 50331 frs dus een middenprijs van ruim 3 fr. de kilo doorgauscbhet jaar, men mag zeggen dat het een ccüt geluk is voor eene knstelijke parochie waar de landbouwers zich als broeders vereenigeu. De genaamde Marie De Kegel, van die eenige dagen te St-Gilles, bij Brussel, was gaan overbrengen, bij hare zuster, overleed dinsdag. Wetsdoktors met de lijk— sctiouwing gelast schrijven de dood toe aan mis- dage bewerkingen. Te St-duot'ijo-Outlen- tioee is Zaterdagnacht vreeselyk met de mes sen gevochten. Zekere Remi Do Vos, bekwam tien steken. Tot hier toe is hij tot het bewustzijn niet weer gekomen... Ach hoe is 't toch moge lijk zoo te willen handelen Hoe aangenaam is 't niet van in vrede te leven met zijuo evenmen- schen 1.. Maar allal 't is de godsdienstige grond, dio aan al zulke vechters en woelmakers ont breekt En dan wil 't liberalism eu 't socia lism nog AL DE SCHOLEN GODDELOOS ma- keu Oei de wereld wierde eene hel gelijk.... De Meimaand brengt talryko bedevaarders naar O.-L.-Vrouw van Lede. Alle zondag voe gen zich bij de parochianen wien de ommegang zoo ter harte ligt vele vreemdelingen. Deze week alleen hadden wij dry bedevaarten: 1" de heereucongregatie van O.-L. Vrouw Boodschap van Brussel; 2" de jaarlijksche bedevaart der EE. Paters Jesuïten van Aalst met nunne 500 leerlingen; 3° de jaariijksche bedevaart der fransche congregatie van Aalst. Moge O.-L.-V. ben zegenen en hunne gebeden aanüooren. Te Nluove is door den bliksem alles in de sakristij der kerke ten gronde geworpen, het geen nogal groote schade veroorzaakte. To Lede ontstond er brand in het kasteel van M. Raman. Stalling, schuur cn varkenskoten ziju vernield. Het kasteel is ongeschonden gebleven toch de schade is groot. De Xaverianea van boSeifem verlangen met ongeduld naar het prachtig vaaudelfeesl van Evpe. De mannen zijn vol moed om eens te toonen wat zij kunnen daarby 't zal, met muziek en gezang aan 't hoofd een schoon en aangenaam uitstapje ziju. Ook Erembodegem moet voor niemand meer ten onderdoen En sprekende van Xave- rianen, die van A»»cl»e-ter Bcyde gaan Zon dag hunne broeders van Mekelghcni een be zoek brengen. Wij wenschen hun allerbeste weder evenals aan die van Erpc waar 't groote feest is. Te MaxcMzeelc was 't keuring van den veebond. Er werden 68 koeibeesten ge keurd en boven de 200ftank prijzen uitgedeeld. Leve 't katholiek gouverneiut 1 riep heel Maxenzeele dien dag. toch wel eene omstandigheid herinneren, die de planters van 't gedenkmaal tot meer beschei denheid moesten roepen. Hocorine Pirat was op 15 jaar door den ge wezen liberalen volksvertegenwoordiger verleid geworden. Hij stelde voor haar den weg van 't kwaad open, en verbloemde haren val, en spoorde er toe aan door de schitterendste belof ten, door de duurste eeden van liefde en ridder lijkheid. Ziehier hos do procureur des Konings zich voor 't Assisenhof uitdrukte Heeft Bodard zijn deel verantwoordelijkheid niet in bet ongeluk dat hem trof? De burgerlijke partij heeft ons hier voorge houden dat wy do speelbal onzer driften zijn. Welnu, dat loochen ik met verontweerdi- ging. Onze plicht is onze driften te weerstreven, die to dempen en te overwinnen. Wij moeten toegevend zijn voor hen die val len, zeker, maar zonder genado voor degenen welke tekortkomen aan hunne sociale plichten en die schandaal verwekken. Meester Bribosja, van zijnen kaut, drukte zich volgenderwijze uit en werd niet tegenge sproken De beschuldigde is eene arme naaister. Zij werd misleid door een machtige der aarde, die ontelbare slachtoffers heeft gemaakt in alle ran gen der samenleving. Bodard ging voor niets Zijne Heiligheid Pius X de wettige opvolger niet van den H. Petrus Is Pius X de plaats vervanger met van Christus op do aarde 1 Christene menschen, die nog een brein geloof bezit... luistert naar die huichelaars niet... scheurt van hen af.en luistert naar de stem van Zijne Heiligheid de Paus van Rome. AFGESTRAFTE PRIESTERS, willen aan gehoorzame en onderdanigo priesters de WET geveo 11 Kwame de Zaligmaker op deze wereld, Hij zou met de daenseu doen 1!?? Huichelaars Huichelaars Gij hooveerdige, verblinde afgestrafte priesters 1 Zou de Zaligmaker dan den Opvolger van den H. Petrus verloochenen 1 Zou HIJ met u ongehoorzaam en opstande ling wezen tegen Z. H. den Paus I Of, zou de Zaligmaker, pastoor Daeos als Paus en Fonteyne als Bisschop aanstellen Brave chnstene menscben 1 Diet alleen de Daensen beliegen eu bedriegen u... maar... ik durf het bijna niet zeggen zij drijven i ten spot met Onzen Goddelijken Zaligmaker zeiven. 't Is godslastering 1 Weihoe 1 zegde de Goddelijke Zaligmaker niet tot Simon Gij zijt Petrus, dat is steen rots... en op die rots zal ik mijne kerk bouwen, en de poorten der hel zullen tegen u niets ver mogen... en ik zal met u zijn tot het einde der wereld. De H. Petrus, was de eerste Paus... en is HTnl luun Vroeger zag men nergens op den buiten liberalen rondloopen om kiespropaganda te maken men liet de boerkens gerust... zooveel temeer daar men weet dat de boerkens allen brave katholieke menschen ziju en altijd voor de katholieken stemmen... Nu is 't wat anders... geene enkele parochie is er... of men treft er een stoefferken of een Menneke, of een Boeboeken aan die den rol vervult van lideruilen kiesdraver... Hier loopt er ook eenen sprinkhaan rond in d'her- bergen om de brave menschen van Molhem te misleiden... Maar... 'c zal hem niet lukken... do brave kiezers van Molhem zullen hun ver leden getrouw blijven en blijven kiezen voor de katholieken, lijk zij 't altijd gedaan hebben. Tni'nii11» Met Meiavond is L"page en eenige liberale flierefluiterkens van Brussal hier komen blauwe propagande maken. Verleden zondag is hier eene cho- cheteit vanMeulebeek (wijle zijn van Meulebeek komen de Marche des Gueux n spelen. De on partijdige cheffen van Ternath waren er allen aanwezig... AL TOCH geene liberalen Zou den daar misschien eenige van die onpartijdige kopstukken van Ternath jaloersch zijn op het Puiteken van Esschene Zouden ze misschien ook willen lid worden der blauwe Akademie c de Allerverlichtste Bollen van Assehe Brave menschen van Ternath doet eensgoec uwe oogen open... en ziet eens goed waar die onpartijdige mannen u willen naartoe leiden Zouden ze u soms niet willen doen stemmen voor de liberalen? Vraagt u eens af Zouden mijne ouders ooit voor vijanden van ons geloof gekozen hebben I Neen niet waar hewel gij ook niet... maar lijk uwe voorouders gij zult blijven stemmen voor de katholieken. achteruit als het 't bevredigen zijner driften gold, noch voor bedreigingen, noch voor eeden, noch voor geschrevene contracten. Inderdaad, hij had de ongelukkige het huwe lijk beloofd en onderschreven, op papier... van do Kamer der Volksvertegenwoordigers. Ondertusschen, vervolgde de advocaat der moordenares, beloofde Bodard het huwelijk aan vijf of zes andere vrouwen. Aan zekere juffer Lambret teekende hij een briefken waarin hij verklaarde haar onwrikbare liefde toe te dragen. Hij wachtte slechts eene gelegenheid af om haar te huwen. Dat slachtoffer heeft niet naar het wapen gegrepen, maar zij is zinneloos geworden I En die persoon is het op wiens lijk Furné mont en C° verleden Zondag het goede zaadder Combisten-politiek hebben gestrooid. Dergelijk loven vinden zij weerdig bewierookt te worden maar een burger, die ongewapend doodgescho ten wordt bij 't verdedigen zijner kerk tegen officieele inbrekers, heeten zij janhagel, canaille. Daaraan ziet men welk gedacht zij maken van de zedeleer. Wat verstaan zij daardoor en wie verdient hunne verachting onder het oogpunt, als zij eenen mensch als den rampzalige dien wij be doelen, eereweerdig vinden, en hem roemen.... om zyne burgerdeugd Wat donken de oudera over dergelijkea held Wie beeft er nog zijn eerste broeksken aan l Menneke. Wie kan alleen niet loopen gaan 't Menneke. Wie beeft er soms in 't beddeken gedaan H Menneke Wie durft dan 's morgeus niet opstaan Menneke. Wie krijgt dan kletskens op de broek? 't Menneke. Wie wordt gestoken in 'nen hoek? 't Menneke. En als hij zwijgt gelyk ne snoek Wie krijgt er dan ne peperkoek 't Menneke. Welke gemoedsaandoeningen zullen de vaders onder oogen hebben, die deelmaakten van den stoet, en onschuldige vyftienjarige dochterkens te huis lieten Of hadden zij die soms medegebracht om bloemen te werpen op het graf van den libera len volksvertegenwoordiger Het ware de moeite weerd eens na te gaan welke houding Bodard aannam als de zedeleer ter sprake kwam. Zou hij ook niet toegejuicht hebben telkens iemand daar proclameerde dat de godsdienst een verderfelijke grondslag voor den zedenleer was Wat beklagen wij de vaders en de moeders, die hunne kinderen naar scholen moeten zenden waar de loochening van God als het beginsel der wijsheid wordt aanzien. O die afschuwelijke maatschappij, die ont staan zou uit eene wetgeving welke met deze princiepen instemt Dan zouden op alle kerkhoven gedenkmalen oprijzen, die gebroken kolommen voorstellen, symbool van geweld en moord. Want als zy de wraak niet meer aan God overlaten zouden de slachtoffers zichzelven wre ken, dan zouden de beginselen der redelooze dieren hier meer in eere worden gebracht, ge lijk voor den tyd dat Christus leerde leven en vergeven. 1 c Dl Ik ben een oud soldaat, een warm verdediger van 't vader land. Soldaat ben ik met lijf en ziel, maar weet ge wat ik niet ben een goddeloozeeen paper fr ettereen priester hater. Ov r eenigen tijd bracht men mij eene liberale gazet. Ik heb de gewoonte niet zulke papieren te lezen, doch bij toeval had ik er een oogsken opgeslagen en vond daarin een dom artikel over Liedekerke. Ik zeg een dom artikel, want bij al den hutsepot dat er in te lezen stond, werden ook drij eerbiedweerdige pries ters aangerand. Deze dagen ontving ik wederom een blauw gazetje, goed voor het vuur aan te steken en ziet bij toeval nog eens vond ik daar iets uit Liede kerke, te weten over de liberale meeting en over de inwonders van Liedekerke, die niet uit vleierij, maar uit echte dankbaarheid voor de liberalen zouden stem men. Er waren daar juist 15 mannen, mannen die niet uit vleierij maar uit dankbaarheid liberaal zijn. Wat a[ zotte gedachten wat al hoogdrij vendo en misplaatste woorden, die noch keper, nocb rijbalk raakten wat al bokkesprongen, dat schrijven bevatte, kan ik u, lezer, niet vertellen. De pastoor kwam er natuurlijk wederom tusschen. En men zegt hier volop, in het dorp, dat de schrijvel>ar van die artikeltjes een snotteneusken is van Liederkeke. Een ventje die nog in de eerste broek steekt, die ook soldaat geweest is. Men zegt nog dat het menneke, wanneer hij klein was te Brussel naar eene slechte school geweest is, misschien omdat zulks met papa's gedachten overoenstemde. Men zegt nog, dat het pjefferken tegenwoordig met een stokje in de hand uitgaat, met handschoenen van het fijnste leder en met eene slechte gazet, die hij leest op den trein en waarvan hij soms het opschrift niet durft laten zien. Want men zegt ilat hij oen huichelaar, een tweegezichtige is. Hier in de gemeente speel' hij den liberaal en wanneer hij bij zijne katholieke kalanten komt, dan neemt hij zij nen paternoster uit zijn giletzaksken eu dan is hij ka tholiek en 4an, zoo zegt hij, speelt hij in de processie met de fanfaronmaatschappij, waar hij deel van maakt. Zulke manuen noem ik tweezakken en ik heb veel lie ver te doen mi-t iemand, die recht uit is, dan met die paljassen, dia hunne overtuiging achter stoelen en ban ken stekoa, wanneer bun intrest het vergt. Wat mij betreft, mij dunkt dat zulke handelwijze grootelijks af te keureu is. Een soldaat Is recht voor de vuist en maakt geen politiek daar, waar geen te maken is. Die haantjes vooruit moesten maar wat meer hunnen bek in hun pluimen houden en rust en vrede laten, daar waar allo os rust en vrede was. Dan ook zou er in ons vroeger zoo rustig dorp zooveel twist en tweedracht niet heorschen. In zulke omstandigheden, hoor, blijf ik t'huis Een oud soldaat. All Al Is dat Putteke snul die ons in de LS&LIICUC. Hopbloem Vuilstem noemt O sukkelaar weet dan wel dat dit ons niet raakt, wij weten sedert lang als men de waarheid zegt, als 'men verdedigt hetgeen recht en eerlijk is, als men de boeren huune ware vrienden doet kennen, als men hun stoffe lijk en zedelijk welzijn bewerkt, als men zonder vrees of achterdocht strijdt voor huisgezin, (lodsdienst eu Vaderland, en vooral, als men eenige blinden de oogen doet opengaan Wij weten dat als dan de boozon moe ten traebton ons met gal te bezwadderen, maar te ver geefs de Volkss'em - is gausch *rij, handelt volgens geweten en kent niet anders dan de plicht... De geuzen hebben aan ons niets te zeggen Wij zul len Putteke, wij hebben geen verbond aan gegaan, wij moeten aan de l'ramassons niet gehoorzamen! zijn wij daarom misschien Vuilstem Eer en Recht moet altijd zegepralen, maDneke wie dat wil tegenwerken loopt met den kop tegen den munr 1 Het volk kan voor eenen tijd bedrogen worden, soms voor langen tijd, maar eindelijk toch gaan de oogen open en aan zien de menschen wie hunne belangen ver dedigt en zij leeren hunne ware vrienden kennon 1 Het Katholiek Gouvernement heft ons '22 JAREN VOORSPOED, RUST EN VREDE gegeven Iaat Putte ke schermen, stampen en met den kop tegen den munr loopen, de menschen zullen er om lachen maar op 27 Mei zullen zij toonen dat zij getrouw blijven aan hun roemrijk verleden zij blijven verkleefd met lijf en ziel aan den Godsdienst hunner ouders kan hun huisgezin en aan het vaderland. De schrndige eu hartscheurende tooneelen {van Frankrijk toonen ons hoe de "geuzen de vrijheid ver staan ons Belgeland moet van die helsche dwingelan dij verlost blijven. Verleden zondag stondt Esschene in rep en roer... Putteke en Pijlschieter kwamen in't dorp en ze ston den splinternieuw in 't blauw. Wat hadden ze beziensü? Maar Putteken go moet daarvoor toch zoo colerig niet zijn... Heeft Boeboeken u in 't blauw geschilderd, g'hebt het immers zoo gewild. Brave mensehen van Esschene... 't Putteken zal u komen lastig vallen om voor de liberalen te stemmen... zegt maar ja... daarmee zijt g'er altijd't eerste van al. maar eens in 't kiesstoeltje... stemt volgens uw geweten voor de kathol ie* en. ASSChe k buiten gesmeten! Wie. Wel Boeboetje. Boeboetje heeft zijne maan in plan gelaten.... om voor den liberalen winkel te gaan werken... Gedurig loopt hij bij 't Menneke en als twee verlichte en grrrrroote bollen spreken zij over 't groot poli tiek... Menschen 't is van millioenen en milliards dat ze spreken. van Paters en Nonnen..., van zwarte lan den.. van per centen... van 5 en 6 en 7 per cent van boeren te kullen... van ze te dwingen om voor de libe ralen te stemmen enz. enz.... Op eens zegt Boeboetje tot 't Menneke.... wat heb ik toch plezier gehad bij de laatste bijeenkomst der Vellichtste Bollen.... Oh... ik heb er nog z'oon deugd van, als ik het getal geuzen en liberalen maar zien aangroeien o welk genoegen voor mij, als ik ze mag in 't blauwe zetten Ik verzeker u dat Putteken en zijnen Pijlschieter do verf niet meer zullen afkrijgen.... Maar a propos, als papaken zijne grille nog schildert.. waarom schildert hij die niet volop in 't blauw Maar zeg eens Menneke sedert wanneer is Papaken facade klacher geworden Zie dat mogt bij toch niet doen... de menschen spreken daar van en.... Opeens vliegt eene zijdeur open met geweld... Mama ken als ne wind vliegt naar Boeboetje.... met nen besem begint ze op Boeboeken, ach ermeu, te slagen dat het gensterdt.... Oh 'k heb compassie met Boeboeken.... En intusschen schreeuwt ze 'k heb het alles afgeluis terd.... k heb het gehoord hoe ge mijn Menneke komt opmaken tegen zijn Papaken.... en waarom zou Papa ken de grille niet mogen schilderen Wie kan hem dat beletten Hebben wij geene onkosten genoeg gehad aan ons huis en waarom zouden wij niet spaarzaam mogen leven en 't geen wij zelf kunnen doen waarom moeten wij daarvoor geld uitgeven En intusschen slaat Mamaken maar altijd voort.... Boeboetje huilt van pijn.... 't Menneke schreeuwt Mamaken houdt op houdt op... Mamaken roept nog harder.... Boeboe hier buiten.... Boeboetje die intusschen gedurig van den bezem krijgt laat het zich geen tweemaal zoggen.... Op handen en voeten kruipt hij onder de tafel en van daal de deur uit... recht naar buiten.... den trap kan hij niel meer ai... och ermen 1... och ermen al de geburen zijn er komen naar zien... en als hij niet weg is... dan ligt hij er nog. In een lief dorpje rond Assehe was eene katholieke meeting belegd tegen verleden zondag. Zij beloofde op voorhand, eenen grooten bijval op te leveren Dit stak de oogen uit van eenen liberaal die nochtans soms ook eons een katholiek kleedje durft aantrekken. Wat deed hij. Ras ontbood hij eene soort van cirk in de gemeente, die hare vertooningen publiek in de opene lucht zou geven, terwijl de katholieke meeting moest plaats heb ben. Aldus meende men het volk van de vergadering weg te houden hetgeen in 't geheel niet gelukt is. Den zelfden avond nog was kadé genoodzaakt naar Assche te loopen om de gendarmen t« ontbieden. Zijne kiekens waren gestolen dat komt van katholieke plan nen te willen dwarsboomen Verleden Zondag was alhier eene voordracht aan gekondigd te geven in Het Gildehuig door den E H. Vossen van Molenbeek. Op het dagorde prijkte de stich ting van eenen aardbeziën-en vaneenen 7e«bond. Om het welgelukken te bewijzen van deze bijeen komst zullen wij enkel het volgende zeggen. In de p'aats van twee bond»n, stichie men er zes, te weten Eenen aardbezienbond, drij veebonden, eenen geitenbond en eenen kiekerenbond. De voordeelen welke aan iederen bond vast zijn kunnen wij hier niet opsommen uit rede hunner talrijkheid. Bravo, brave landbouwers gij begrijpt dus dat er oneindig veel te winnen is met u te vereenigen in bon den. Gaat voorts op de ingeslagene baan. tot meerdere bevordering van den boerenstiel. (Jetbees).

De Volksstem | 1906 | | pagina 2