latti) Hoerahons Belgische volk haat, verfoeit het fransche Comhism. Triomf L Onze Triomf. Aai de nooit vermoeide, ontemliare Volksstem vaa Aalst. aan VERKIEZINGEN VAN 21 MEI 1906. EEN GEBED öi Aankondi- gingsprijs Op Sinksen. Van overal iets. 118 Jaargang, IV0 586. Zalei'daa 2 Juni 1906 Inschrij vingsprijs ?Uij? Den almachtigen God zij dank over onze schitterende zegepraal... En, 1111 met hoop voor uit naar t zilveren Jubel jaar van ons Katholiek Ministerie f Olïicieele uitslagen VAN NUFFEL—DE GENDT Kerkstraat, 9, AELST Kom Schepper Heilig Geest, ach kom Bezoek uw volk, uw eigendom, Vervul met uw genadekracht, De zielen door u voortgebracht. Gij zijt de Trooster hoog geroemd. En wordt de gave Gods genoemd, De levensbron, de lieldegloed, De zalving van 't oprecht gemoed. Gij zijt van 's Vaders rechterhand De vinger en 't beloofde pand, Die hart en tong zeer rijk begaaft, En met uw zeven giften laaft. Outsteek uw licht in ziel en zin, Ontvonk het hart met hemelmin, Versterk met uwe kracht altoos Het lichaam, anders zwak en broos. Verdrijf den vijand van ons af, Verleen ons vreê in plaats van straf, Geleid ons langs de rechte baan, Opdat wij alle kwaad ontgaan. 't Was feest in Aalst maandag avond. De blauwen vragen ons waarom wij vieren. Heel pimpel. Omdat ons ministerie die volgens hen heel zeker omver lag, fixe recht houdt, en Omdat Hotf Haens is gaan ree pen. Kens trakteerde Zaterdag te Den- dermonde met champagne op den ver zekerden val van 't ministerie en, hij eet rit voor nen krollekop te krijgen. Onze Woeste zei aan Dolf Daens in de Kamer Gij zijt in uwe 14 dagen en, de opstandeling is den dieperik in. Toen de tegenwoordige kieswet ge stemd werd rekende men slechts op 8 stemmen meerderheid voor de katho lieken ter Volkskamer en niettegen staande den dwang door de geuzen uit geoefend tijdens den laatsten kiesstrijd behouden wij stemmem meerder heid die heel zeker zullen versterkt worden bij de herkiezing binnen twee jaar, in Oost-Vlaanderen, Luik, Hene gouwen en Limburg. Daarom vieren wij Daarom hebben de BOKKEN triom fantelijk onze straten doorkruist, ge volgd van eene ontelbare zingende en springende, joelende en dansende me nigte, op de vroolijke arias onzer drij katholieke muziekmaatschappijen. 't Geuzenras kon 't niet verdragen, 't Schuimbekte van razernij en vierde zijne onverdraagzaamheid bot door een kinderachtig gefluit van uit de vensters der Vijf Ezels. Hoe moedig Hoe liberaal Deze triomfviering beteekent Hulde aan onze kloeke Braband- sche hopboeren, die Dolf Daens bewe zen hebben dat zij noch verraders, noch ongehoorzame priesters, noch prulle- mans of volksbedriegers ter Kamers willen zenden Kant: aan onze duizende getrouwe lezers uit die overschoone streek, voor de krachtdadigheid waarmede zij onzen goeden raad volgden en dopten voor de katholieke lijst Hulde aan onze West-Vlaamsche vrienden van Brugge, Yper, Oostende en Rousselaere; Hulde aan de mannen van het standvastige Leuven die ondanks het samenzweerend monsterverbond der geuzen met de roode bandieten en de groene chismokraten, steviger dan ooit de katholieke vlag op het bolwerk hun ner kiesomschrijving plaatsen Hulde aan de Kortrijksche kiezers die Leeuwken Plancquaert zoo duchtig afstriemden Hulde aan Nijvel, Arlon, Neuf- chateau, Virtoa, Mechelen, Turnhout, die zoo kranig hunne katholieke zetels wisten te behouden j Hulde aan de gekozene katholie ken van Antwerpen, Namen en Dinant. Hulde aan al de kloeke strijders van het katholieke leger, die deze glansrijke overwinning hielpen berei den. Hulde aan allen en Dank Uit dezen schitterenden uitslag trek ken wij het gevolg, in overeenstem ming met nog hier en daar bestaande liberalen met gezond oordeel, dat er nog veel water door de zee moet voor aleer de katholieke meerderheid in België zou bezwijken. Het blauwe vat Gaf alles wat Het binnen had Aan Priester Daens zeggen wij uit het diepste des harten Mocht uw val u leiden op de baan der verzoening met uwen God, der on derwerping aan Zijn gezaghouders hier op aarde. Mocht uwe nederlaag uwe bekeering zijn DE VOLKSSTEM. Hoerah drij maal hoerah o Volksstem wij hebben hem liggen I Hij is geschoten hy, de verdwaalde priester hij de volkophitser Hij is uit de parlementaire wereld verdwenen Hij is, volgens onze voorzegging, in den politieken afgrond getuimeld, waar hij nimmer zal uitge raken 1 Goddank 1 duizend maal dankwij, zijn verlost van dien schijnheiligen volksbe drieger 1 Hij is mi door de Brabandsche Boe ren in het slijk gedompeld! hij, die zoovele brave katholieken van de onderdanigheid aan het gezag der Kerk heelt afgetrokken 1 Hij is gevallen onder de algemeene verachting, hij die zooveel twist en tweedracht in de weste lijke gemeenten van ons arrondissement had teweeg gebracht Bravo o Volksstem !wij hebben hem lig gen tot voldoening van eenieder f Hij zal niet veel beter meer kunnen aanvangen, dan in het oudemannekens huis te gaan of beter, naar La Trappe. Men zegt dat hij hiertoe reeds eene aanvraag gedaan heeft Aan u, o Volksstem dan's dank in naam van alle ware Katholieken Dank in ïiaanst van onze katholieke Volks vertegenwoordigers 1 Gij hebt ook ons katholiek kanton Assche uit al uwe krachten ter zijde gestaan in den hard- nekkigen strijd dien wij gjevoerd hebben tegen do aanvallen der vijanden van rust en orde, gij moet ook met ons deolen in de vreugde en den roem der overwinning En nu, 0 Volksstem, niet gerust Van nu af moet gij u gereed maken tol. den kamp dien gij te strijden hebt in uw arror idissement f Binnen twee jaren moet Peer de. Liereman hetzelfde spoor in van Dolf. Een gedaan plezier vergt dankbaarheid. Wij, van onzen kant zullen u dan ook ter zyde staan,, en het onze bijdragen om ook dien Volksophïtser op de plaats te zet ten die hij verdient. Niog e«cns, kloek aan,. o vro me Strijders van Aalst, em binnen twee jaren zullen wij nogmaals lauweren plukken t En 111 plaats vüd dien, volksverleider, Eenen var: de Onzcu naar de Kamfr zenden Niet zelden, neen zijt gij ter hulp gevlogen Het christen volk, bedreigd door 't bloedig staal 't Zingt statig u met vreugdetraan in de oogen, Maria dank, voorzege- op zegepraal... Hoe menig sticht, gedenkstuk onzer vaderen, En tempelmuur, bekroond met rijken buit, Met wapenpraal, tafreelen, lauwerbladeren, Hoe menig feest drukt uwen bijstand uit Wij noemen u, de Moeder van den Heere, Den bijstand van geheel de christenheid Uw blik bevangt als 't bliksemlicht der sfere, Dat op den stond al 't helsch gebroed verspreidt.. Ons afgebeeld door Davids sterken toren, Met schilden en met krijgsvolk gansch bekleed, Met de Almacht zelve omwapend, leent ge uw ooren Aan ons gebed en weert ons alle leed... Opwyck. Kromme Nellis, DER Antwerpen. 13 zetels. Officieele uitslag. Kiesdeoler 10,544. Katholieken 75,235 st. Gekozen heeren Coremans Biart, Delbeke, Dewinter, Segers, i Henderickx en Van Reeth plaatsvervangers heeren De Meester, Duysders, Ullens, Van- kerckhoven-Donnez en Van der Linden. Liberalen 52,723. Gekozen heeren Delvaux, Franck, Tonnelier, Augusteyns en Jaak Ver- heyen plaatsvervangers heeren Vekemans, i Strauss, Van Doosselaere en Hendrickx. Socialisten 14,504. Gekozen heer Terwagne; plaatsvervanger Van Linden. De andere lijsten bekwamen slechts 4369, 1169 en 420 stemmen. Statu quo. itlcchelen. 4 zetels. Officieele uitslag Kiesdeeler 12.920 Katholieken 38,760 stemmen. Gekozen heeren Lefebvre, De Cocq, Van (Jauwenbergh. Kartel21,653 stemmen. Gekozen: heeren Van de Walle effectief, en van Breedam, bijge voegde. DaeDsisten 802. Statu quo. Turnhout 3 zetels. Officieele uitslag. Kiesdeeler 11,262. Katholieken 33,784. Gekozen heeren de Brocqueville, Versteylen, Lepaige. Katholieke alleenlooper heer Lambrechts, 2724 st. Liberalen 8,734. Statu quo. BrnNsel. 21 zetels. Officieele uitslag. Geldige stemmen 279,206. Kiesdeeler 11,544. Katholieken 109,590 stemmen. Gekozen de heeren Nerincx, Wauwermans, De Coster, Ren- kin, Carton de Wiart, Colfs, Van der Linden, De Landtsheere, Hellinckx. Van de suppleanten heeren De Bontridder, de Henricourt de Griinne, De Bue, De la Croix. Borginon. Liberalen 89,179 stemmen. Gekozen de heeren Huysmans, Janson, Hijmans, Féron, Lepage, Lemonnier, Monville. Van de sup pleanten heeren Cocq, Wesenbeeck, Dumont, Vliebergh, De Caluwé, Jeurissen. Socialisten 57,720 stemmen. Gekozen hee ren Van der Velde, Bcrtrand, Deiporte, Del- baslée, Meysmaus. Van de suppleanten heeren Huysmans, Conrardy, Fischer, Maes. Blijven allen beneden den kiesdeeler de lijs- te der landbouwers 862 st. Daensistcn 8631 st. volkspartij 1284 st. independeutcn 11280; alleenlooper Scheerliuck 660. Leuven. 6 zetels. Kiesdeeler 12,349 st. Katholieken 49,396 st. Gekozen heeren Schollaert, de Trooz, Rosseeuw, de Becker. Van tie bijgevoegden heeren Poullet, de Wou ters, Caluwaert, Van den Eynde. Kartel 33,491 st. Gekoz heeren Claes (lib.) Van Langendouck (soc.) Van de bijgevocgden heeren Don-y, liberaal, Th. Claes, soc. Statu quo. Nijvel. 4 zetels. Officieele uitslag. Kiesdeeler 15,105. Katholieken 30,210 st. Gekozen heeren Snoy en Brabant. Van de bijgevocgden heeren de Lalieux en Van Zeebroeck. Kartel 39,779 st. Gekozen heeren Jourez lib. en Allard soc. Van de bijgevoegden hee ren Gheude soc. en Boucher lib. Statu quo. 4 zetels. Officieele uitslag. Kath. 29771 st. geko zen heeren Vis'art, Ruzette, Standaert. Kartel16,142 st. Gekozen Termote Statu quo. 5 zetels. Officieele uitslag. Kiesdeeler 10,544. Katholieken 42,081. Gekozen heeren Tack, Keynaert, Liebaert. Van de bijgevoegden hee ren Busschaert, Bouckaert. Kartel 21,088 stemmen. Gekozen heeren Van de Venne (lib.) Do Bunne (soc.) Van de bijgevoegden Van Leynseele (Jib.) en Verbeke (soc.) De socialist De Bunne zou aldus gekozen zyn met 24 stemmen meerderheid. Doch de uitslag der kieziDg wordt betwist, en bezwaren die heel gegrond schijnen zijn ingediend. Het is dus goed mogelijk dat heer Busschaert toch gekozen zij in de plaats van De Bunne. De Kamer zal uitspraak moeten doen. Veurnc-Oottlendc-UKui ulde. 4 zetels. Officieele uitslag. Kiesdeeler 11,332. Katholieken 33,997. Gekozen heeren Van der Heyde, De Groote en Pil van do bijgevoeg den heeren Hamman, Maes en De Roo. Kartel 19,036 st. Gekozen heer Buyl de suppleanten heer Van Sieleghem." Statu quo. Boussclnere-Tliiclt. 4 zetels. Officieele uitslag. Kiesdeeler 11.106. Katholieken 44,217 stemmen. Gekozen heeren Becrnaci t, Gilles de Pelichy, Van d< Bruggen, J. Delbeke. Van de bijgevoegden heeren Boone eu Vau Nameu Kartel 10,245. Statu qua. 3 zetels. Officieele uitslag, Kiesdeeler 11.207. Kathol. 28,287 stemmeu. gekozen heeren ïïllvS MmiS' v" de bijgevoegden Kartel 11,207. Gekozen heer Nolf. Van bijgevoegden heer Victoor. Statu quo. Van der de Namen, 5 zetels. Officieele uitslag. Kiesdeeler 14,411. Katb. 38,471 st. Gekozen heeren Melot en Peti,t-^a^.de BUPPleanten heeren Golcnvaux en de Gaiffier. Kartel 43.225 stommen. Gekozenheeren Furnémont (soc.) Hambursin (rad.) en Fossion (soc). Van de bijgevoegden heeren Gilliard isoc.) Grafó en Simon (lib.) De katholiek Dohet wordt vervangen door een socialist. Bluant Pliillppcvllle 4 zetels. Officieele uitslag. Kiesdeeler 14.7S2. Katholieken 35,319 stemmen. Gekozen heeren Cousot en Hubert. Vau de bijgevoegden heeren de Fontbaré en de Pierpont. Kartel 29,564 stemmen. Gekozen heeren Horlait (soc.) en Capelle (rad.). Van de sup pleanten Mahy en Duchateau. De katholiek d' Huart is vervangen door den radicaal-socialist Capelle. Arlon-Marchc-Bustocne 3 zetels. Officieele uitslag. Kiesdeeler 12,436 Katholieken 24,873 stemmen. Gekozen heeren Delvaux, de Limburg. Van de bijgevoeg den heeren Wilmart cn du Bus. Kartel 18,67a. Gekozen heer Francois. Vau de suppleanten heer Ozeray, Statu quo. Ncnrchntcau-Yirlon 2 zetels. Officieele uitslag. Kiesdeeler 12,122. Katholieken 22,245 stemmeu. Gekozen heer Ileyneu. Dcsuppleant heer lacques. Kartel 16,848 stemmen. Gekozen heer Lorand. De suppleant heer Rahlerbeck Abonnementsprij s voor ganach België franco te huis, 2.60. V oor de vreemde tanden, 5,00. Pakken en brieven boeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle ar tikels moeten den dinsdagavond en het niouws den woensdagavond op onze bureelen toe gekomen zijn. Ongeteekende brieven worden in de scheurmand ge worpen. All, postbureelen ont vangen inschrijvin gen, op alle tijd stippen van het jaai De onkosten de? kwij tingbriefj es zijr ten laste van den jestemmeling. Mei p gelieve, bjj veran dering van woonst, het juist terechtwij zen te lenden. DrüKKER-U 1TGEVER Vonnissen 1 fr- den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuws tijdingen 20 cen tiemen per regel. Aankondigingen op de 8» blz. iO cen tiemen den regel. Annoncen op de 4* bladz. worden bere- kendvolgens plaats ruimte. Vooralle advertentiën zich uitsluitend te wen den op ons BU- 8EEL, Kerkstraat, 9, Aalst. De. geabonneerde hebben 't recht een \maal per jaar eena annonce van 5 regel te plaatsen, die vier maal achtereenvol gens zalverschijner Ruchtbaarmaking in te zenden voor Woensdag. Over eenige weken schreef Peer Daens in 't Land van Aalst, dat hij God dagelijks bad, Opdat, zoo hij op een verkeerden weg dwaalde, de Christene Volkspartij zou in de kieziogen bezwijken en verdwijnen... Daar nu de fameuze Onens-partlj is Zondag laatst eens oprechtelijk bezweken in de kiezingen Ja, de schismatieke chef, pastoor Daens, tuimelde te Brussel in 't zand Leeuwke Plancquaert kreeg de klopping te Kortrijk Vannestewerd afgerammeld te Brugge!.. Alia I eene ware bezwijking 1!! Ha I Ha ware Peer Daens' gebed rechtzin nig geweest, hoe zou hij zich haasten om vaar wel te zeggen aan zijne opstandige wer king Zonder wachten zou hij zich in alles onderwerpen aan de voorschriften onzer Gees telijke Overheid... En alles ware goed en wel 1 Want, de eliristene volkspartij, wel te verstaan dedie, welke het gezag der Kerkelijke Overheid ten volle erkent, dedie mag niet ver dwijnen, neen, neen, nooit Ja, ja, duizenden en duizenden werklieden en kleine burgers haken en verlangen naar 't opkomen der oprechte chiistene Volkspartij. Thans versukkeld tusschen de klauwen van het verslavend liberalism, of van 't aluitzui- gend socialism, vragen die menschen niet an ders dan te mogen marcheeren onder de be schermende plooien eener vernieuwde christe ne Volkspartij, onderdanig aan Bisschoppen en Paus. Geuneenteklcziugicn in Zwitserland. In de gemeentekiezingen, die te Berne hebben plaats gebad, verloren de socialisten zes zetels. Een onkel hunner verd gekozen. Te Geneve ondergingen zij eene overgroote klopping. Geen enkel hunner werd gekozen. Bij onze Zuiderburen. Het gevolg van den beroerden toestand in Frankrijk is, dat het geld in de spaarkas die barometer van welstand en rust in een land gestadig vermindert. Van den 21 tot den 31 Maart 1906 werd er ir. I,525,747,80 meer weggehaald dan gestort. Van den 1 Januari tot den 31 Maart beloopt die som tot fr. II,270,185,10. Na tc volgen voorbeeld. Op voorstel van Lord Reay heeft het Hoogerhuis van Engeland in twee de lezing een wetsontwerp aangenomen, waarbij de verkoop van tabak, sigaren of sigaretten aan of ten ge- bruike van kinderen onder den leeftijd van 16 jaar verboden wordt. Dc Chinezen richten zich In. De Chine zen richten bijzondere korpson in, bestaande uit infan terie en ruiterij, op den voet van d ze der 7reemde mogendhede». De buitenlandsche kolonie ziet deze maatregelen maar wantrouwig aan. Dc inventaris te Miclln SDe boedelbe schrijving in de kerk van Mielin kan tot hiertoe nog onmogelijk gedaan worden. De inwoners houden kloek stand zij hebben de kerkdeuren weggenomen en in de plaats barrikaden van steecen opgericht. Zij houden do wacht rond de kerk en de geloovigcn klimmen bij mid del eener ladder, langs oen venster in de kerk om de dienston bij te wonen. Op Corea. Een opstand, die eene grooto uit breiding neemt, is op Corea tegen de Japannors ont staan. Het verbruik van sigaren iu een jaar. Het is van algemeene bekendheid, dat het verbruik van sigaren meer en meer toemjemt doch weinigen hebben een begrip van bet ontzaglij ko aantal, dat jaar lijks in rook opgaat. Volgens eene matige berekening bedraagt dit getal in ronde cijfers 12,000 miljoen, dat is voor eiken bewo ner der oude on nieuwe wereld gemiddeld ruim 9 siga ren, vrouwen en kinderen, ook zuigelingen medegere- kend. Huwelijk van Koning Alfonso. Het ge tal personen die de buitengewone gezantschappen uit maken, die het huwelijk van den koning van Spanje komen bijwonen, overtreft 1120. Madrid is opgekropt met vreemdelingen. Zulks heeft voor gevolg dat de prijzen, in de hotels, kolossaal opgeslagen zijn. Niette genstaande de tusschenkomst van de overheden, zijn deze prijzen overal zesdubbel geworden. Be gevolgen der aardbevingen. San- Francisco, 25 Mei.De Verzekeringsmaatschappijen hebben 25 miljoen dollars geleend, om de verzekerde eigendommen te kunnen betalen. Ze zijn tegen den godsdienst niet Zeker om eens te meer to toonen dat de socialisten te gen den godsdienst niet zijn, dreef Vooruit den spot met het geloofspunt der verrijzenis, en gaf hij te ver staan dat, als er waarlijk een verrijzenis plaats beeft, bij nog liefst met de verdoemden zou zijn Waarlijk, Vooruit, zoc'n akeligheid wenschen mij u niet. Uw zelfverweDscbing verwekt bij Christenen en kel walg en... medelijden. Gcvangenisbestuurder tot een ontslagen ge vangene.Ge keert nu weder onder de menschen te rug, om een nieuw leven te beginnen. Wat denkt ge te doen 'i dntslagcne Met uw vvrlïr, mijnbeer, dat is een beroepsgeheim. Brugge. Kortrijk. Ypt te. bt.At.il mm

De Volksstem | 1906 | | pagina 1