ienstias streek IJselijke Smartkreten BELANGRIJK BERICHT. al aple rival viva De Suisran't 1' ol 2e lenaekei Hulde aan de manhaftige Brabanders, die Dolf Daens uit de ËLamer wierpen ouderdom van de pere- 300Jarlgcn ouderdom De Blindeman van Argenteuil. Bij aldien wij morgen meester zijn, is er geene enkele plaats meer voor de katholieken. Echte liberale Vrijheid. Allerbeste en Dierbare Vrienden lezers onzer schoone gazet, 't doet mij oprecht nu plezier, dat ge reeds met boven de^f) (fllllZCIBtl geklommen zijt... Wie zou 't ooit gepeinsd heb ben, dat de Volksstem zulk eene reuzenvlucht zou kuanen nemen hebben Wel ja 1 't doet mij plezier dat ge met zoo velen zijt 1 Waarom zult ge mij vragen. Wel Vrienden I 't is omdat ik daardoor do gelegenheid heb om vandaag aan zooveel brave menschea ineens proficiat te wenschon om de sell IttCrCIUl C OVCI'Vt hülllSg, welke ons braaf ka tholiek Ministerie Zondag laatst behaalde over den duivelschen aanhang van godsdienstvijan- den, die de helsche framassonsloge had weten bijeen te trommelen... Ha Ha 1 Ha die fra- massonsbende, de lage samenhang daar ligt hij nu in 't zand Haha 1 ha zij die reeüs zoo fij n en goed ingericht waren om eene on menschelyke vervolging tegen alle brave men schen te beginnen I... Daar liggen ze nu, terwijl hunne ijselijke en woedende $UlCK*t!&r6- teii niet een rechtzinnig hert tot medelijden beroeren... Ja, christene menschen allen, gy moogt vieren en feesten nu 't Is verdiend, 't is Eassend I Leve ons vrijgevochten Vaderland eve onze herwonnen vrijheid Leve onze Hei lige Godsdienst 1... Gedurende onze dagen van werken eu zweeten is er in den zetel van de italiaansche krediet bank te Turino, in Italië eene kolossa le aflrOggClarlJ ontdekt. Ken be diende der bank, Cirio genaamd, ha talrijke titels van het italiaansch krediet vervalscht en had er aan verschillende banken voor ongeveer drie miljoen frank van verkocht. Daar zekere van die titels aangeboden werden aan de win ketten van het italiaansch krediet, werd er een onderzoek ingesteld. De beheerders ontdekten de vervalsctiiüg. Verscheidene italiaansche en vreemde handelshuizen zijn voor aanzienlijke sommen bedrogen. Cirio heeft zich zondag g zelfmoord, br 1.. en in een brief aan den projtu- reur des koüings heeft hij zijne medephc gen bekendgemaakt. Men weet nu dat Ciuo zeer veel geld verspilde, alhoewel hij er den scnijn niet van had... Ziet, vrienden, dat is weeral een toer van eenen, die zijnen Paschen niet hield I altijd dezelfde dieven- en moordersboel.., Tok 1 Tok Binnen Ha 't is Stieo, onze brave gebuur I Wat scheelt er, jongen lief? Mijnheer, 't is dat ge mijn artikelken over den 1*1211*$ niet medegedeeld hebtjmet al dat spel over de kieziDg Toe sprak onze vriend dezen morgen vroeg, en 't is daarom dat wij ons baas ten, 's maDS artikelke over te drukken. Ziet, hier volgt het De perelaar kan gedurende verscheidene eeuwen vruchten dragen. Op sommige perelaars nog eene groote hoeveelheid vruchten. De appelaar wordt slechts 100 tot 150 jaar oud. Zou de brave Stien nu content zijn? Ach 1 ware 't mij, o God, Gelijk de Meidagmorgen, Vol zuiver zielgenot Doch neen, daar valt te vechten Geen vrede, geen ver bei, Tot dat het, wapenknechten, Eens eeuwig worde Mei Ja, Vrienden in den schoonen Hemel, daar alleen staat ons zoete rust te wachten. Hier op aarde, is 't maar altijd te strijden, en voort te strijden 1.. Nu nog eene korte UefflelUHlOI'ie r'° liberale kandida- teDlijst van Brussel voor de kiezing van verle den zondag had op 't laatste oogeoblik eenen naam verloren dezen van zekeren Smets, lee- raar by de liberale normaalschool voor meisjes. Nu zijn daar uitleggingen over gegeven in de geheime zitting van den gemeenteraad. Er was eene historie van kalverliefde ontdekt tusschen den leeraar en eene zijner leerlingen, Zulke gevallen hebben zicb nog voorgedaan, verklaart schepene Lepage M. Smets en zijn duivinnetje hadden herhaaldelijk afspra ken om samen wandelingkens te doen. De schepene deed hem zijn ontslag indienen. Hij vroeg uitstel, omdat zijne vrouw op dat oogenblik gevaarlijk ziek lag. De vader van het meisje verklaarde zich schriftelijk overtuigd dat de eer zijner dochter ongeschonden geble ven was, en voegde erbij, geen vervolging tegen M. Smets te willen inspannen. De gemeenteraad heeft aangenomen dat M. Smets op pensioen gesteld worde. Oude menschen, vrienden, past toch op zijt voorzichtig I... Te Fontaine-L'Evëque was een 70jarige ouderling. Jean Hecq maan dag morgend alleen in zijne woning gebleven, terwijl zijne vrouw eenige boodschappen ging doen. Toen de vrouw thuis kwam, vond zij het verkoold lijk van haren man op den vloer lig gen. De ongelukkige had een solferstekje aan zijne kleederen willen in brand wrijven om zijne pijp aan testeken en had alzoo zijne kleederen doen vuur vatten. Do doodstrijd van den onge lukkige moet verschrikkelijk geweest zijn... Ach Heere 1... Eerlyk duurt langst», zeggen de wijze menschen, en of ze wel gelijk hebben, 't Is daarom dat wij met oprechte voldoening het volgend schoon feit aanhalen. Vrijdag laatst, had B. Neyl, koetsier, te «ent, na eenen heer gevoerd te hebben, in zijn rijtuig eene som gevonden van 50 fr. De CCV lijkt' tiOetHi&i* heeft zich verhaast dit geld naar het policiebureel te dragen. De heer, die het geld verloren had, is er weer in bezit van geko men en heeft den koetsier voor zijne eerlijkheid beloond... De stoomer die den dienst doet tus schen Riga en de badplaats Dubelu, is bij het afvaren wegens overlading tgezOHhCH, vijf en zestig personen zijn verdronken... Eene fCUlt'vhoOS Heeft groote schade aange richt in 't mijnkamp van Golcouda, in Spanje 25 personen werden gedood. De spoorbaan van den Southern-Pacific-Railread is onderbroken. En in Sim Francisco, daar is het wederom wreed en ijselyk gesteld. Denkt eens, denkt eens: Dinsdag is't daar beginnen rege nen, en regenen en altijd regenen, met volle beken. Eindelijk veranderde dat schrikkelijk regenen in een waren stortvloed die niet miü- der dan zes uren aanhield. Het was een ware zondvloed, vergezeld van ontzettende wind welke alles medevoerde wat door het water was gespaard. Duizenden personen, die sedert de groote ramp in tenten buiten de stad woonden, verkeeien tbans in de grootste ellende, daar al hun voedsel doorweekt is geworden, hunne vuren zijn uitgedoofd, hunne brandstoffen on bruikbaar. In het kamp heerscht thans honger snood en koude en de toestand is waarlijk hart verscheurend... Ja, vrienden, 't is uitnemend gelijk er tegenwoordig toch groote onheilen ge beuren. Laat ons btH'll%€>eV<U<jheift doen, opdat Gods almachtige hand ons bevrijde van al zulke droeve dingen, 't Is vaa God dat al die zaken koenen... Hij is de Meester van leven en dood. Hij heeft de krachten der natuur in handen, laat ze los eu lemt ze in, gelijk het zijn Heiligen Wil belieft,... Hiermee, beste vrienden, eindig ik voor deze week, en raad u allen aan nogmaals een pintje te ledigen op den schoonen zegepraal der katho lieke party, en op de daverende klopping van de gevloekte framassonsloge. In een groot en somber gebouw te Rouaan zat bij het schijnsel eener lamp een bejaard man van zeer eerbiedwaardig voorkomen geheel en al in de studie verdiept. Hij bevond zich in de stille omgeving eener ruime bibliotheek, welke versierd was met de afbeeldingen van een aan tal rechterlyke personen iQ hunne scharlaken toga 's. Aan de onderscheidingsteekenen, welke hij droeg, zag men dat hij zelf tot de eerste waar digheidsbekleders van een gerechtshof moest behooren. Die grijsaard was Laurentius Bigot de Thebermesnil, eerste advocaat des konings bij het Parlement van Normandie een man van groote kunde en nog grooter deugd een dier ge leerde magistraatspersonen uit de zestiende eeuw, in welke de orde der rechtsgeleerden zoo heerlijk uitblonk. Zijn lange werkdag was reeds des morgens te vijf ure in het paleis be gonnenAldaar had hij door heldere requisi toirs aan het parlement uitspraken voorgedra gen, die kracht van wet zouden verkrijgen voor de provinciën. Thans hield de onvermoeide grijsaard zich met iets bezig, dat hij veeleer als eene uitspanning beschouwde hij legde namelijk de grondslagen voor eene rijke verza meling boeken en handschriften, welke later zoo beroemd werd, waarvan men tegenwoordig nog spreekt, nu zij sedert Jam ve r>oid is, en die in de herinnering van Frankrijk zal blij v. voortleven, zoolang de letteren daar ra eere zullen zijn. Menschen, menschen. Leest, leest dit. Maar neen, ge zijt nog te veel in 't plezier over de schoone overwinning die 't katholiek ministerie behoudt. Maar toch, we gaan 't u zeggen. Rens, de fameuze Rens, liberale volksvertegenwoordiger zegde zaterdag te Dendermonde, aan twee katholieke heeren van Aalst: Bericht aan onze Katholieke Heeren Ministers die maar al te dikwijls aan liberale plaatsvragers den voorkeur ga ven ten nadeele van bekwame katho lieke vrienden. Te Kolken heeft zondag de inhuldiging plaats gehad van het vaandel der maatschappij van Oud-soldaten Moed en Trouw, n Maat schappijen van verschillige dorpen namen er deel aan en om 6 ure namiddag werden er schoone premiën onder de oudwapenbroeders uitgelot. Te LebbeBtc ook waren de geuzen niet voldaan over den uitslag der kieziug, daar om keerden zij hunne wraak tegen de katho lieken. Eenige jongelingen werden door de blauwe muiters aangevallen. Zekere Jan V.d.M, bekwam een messteek boven het oog. Proces met het onderzoeken van een zeer oud hand schrift dat zijn vriend Furnebius hem had toe gezonden, werd hij eensklaps gestoord door het gedruisck, dat twee jongelieden maakten, die niet ver van hem in Horatius zaten te lezen en hunne bewondering over de verzen des grooten dichters luide uitboezemden, 't Waren Emeric Bigot, zoon van den rechtsgeleerde, en zijn vriend Stephanus Parquies, beiden leerlingen van Hotomannus, Cujas en Balduïuus thans brachten zij hun vacantie te Rouaan door. De .oude heer wilde de ode (1) zieo., welke hen zoo in verrukking brachten weldra stemde de bewon dering van den grijsaard met die der jongelin gen in. 't Was de tweede ode van .het derde boek vau Horatius' lierzangen, waarin de dien ter den lof zingt van de krijgsdeugd en van de deugd in het algemeen. Juist had Laurentius Bigot de krachtvolle eindstroof gelezen, waar in de dichter doet uitkomen, dat de strafgodin den schuldige, die zich reeds gered waant, hoe wel soms met langzamen tred, blyft achtervol gen en eindelijk met krachtige hand aangrijpt, toen er zich eensklaps aam de deur der gaamderij een gedruisch deed hooren en er een magistraat- persoon werd binnengelaten. Alleen zijne onder scheidingsteekenen lieten daaromtrent geen twyfel over anders zou men aan zijne «onge- meene bleekheid, zijne ontdane gelaatstrekken zijne ootmoedige houding gemeend hebben, niet den officier-crimineel, maar veeleer een groot misdadiger voor zich te zien. Ik heb misdaan,» 3prak hij onmiddellijk tot Laurentius Bigot, ik heb misdaan, ik bekt ra het, maar als ik u bidden mag, veroordeel m.y niet, alvorens ray gehoord te hebben. verbaal is tegen die rustige blauwtjes opgesteld. En zondag namiddag hadden rond de 3000 bede- vaarders, van St Gilles bij Dendermonde een bezoek gebracht aan O. L. Vrouw van Lebbeke. Op 2 Juni aanstaande zal Z. D. li. de Bisschop van Gent, het H. Vormsel toedienen aan de vor melingen dier gemeente. Ën nu met Lebbeke kermis zal eene geitententoonstelling plaats hebben. Er zullen om 250 fr. prijzen aan de deelnemers toegekend worden. Dus geiten kweekers op post en wel zien dat ge vóór 1 September aanstaanbe ingeschreven zijt. Op maandag tweede Sinxendag inhuldiging van den E. H. De Paepe, als pastoor der nieuwe parochie van Erembodegcui Terjodeu. Een prachtigen stoet zal de nieuwe parochie doorkruisen, en of er volk zal zijn. Wij raden onze vrienden Aalstenaars aan eens een bezoek te doen aan onze vrienden van Terjoden, welke ons zoo zeer aan't hart liggen. Aan hen roepen wij toe schaart u steeds onder de wijze leiding van uwen nieuwen Herder eu Terjoden zal groeien en bloeien onder zijn wijs bestuur, Hij leve lang de eerweerde heer De Paepe. Dinsdag zijn groothertog Frans-Ferdinand van Oostenrijk, prinses Sophie van Hoheberg, de Oostenrijksche minister, graaf de Clary, damen van 't Oostenrijksch hof met de keizerlijke wacht, te Wetteren aangekomen en brachten een langdurig bezoek aan de kweekerijen van bloemenplanten van C. Kerkvoorde. De prins was zeer voldaan over zijn bezoek. -- Te Zele is M. Fr. Verganwen, advokaat, als provincie raadslid voer het kanton uitgeroepen, 'c Zal best zyn niet te strijden, hadden de liberalen gedacht. M. J. Galle, jonderwijzer te Vlier- zele, is hoofdonderwijzer benoemd teOorde gcm. Proficiat I De Volksstem weDscht den vriend van vroeger en feilen werker uit voller harte proficiat... Te Lede viel de genaamde S>xtus De Smedt in de Molenbeek. Men heeft hem kunnen redden, gelukkiglijk... De man nen van Erpe is het onmogelijk hunne vlagge- feest te vergeten, en die talrijke opkomst van maatschappijen. Ja, broeders gij moogt er fier over zijn, uwe katholieke vrienden zijn nog aan het uitsterven niet, ziet ge wel hé Op Illclrc spreken ze nog wel eens van de plassende re genvlagen, die het laatste deel van 't schoone feest kwam storen, doch dat doet niets ter zake, Binnen laDge jaren nog zal men in do streek vertellen, dat er nooit zooveel volk op een feest te been was als voor de plechtigheid van ERPE... En alzoo gaat het in de wereld. Het schijnt nu dat men op Erpe een beetje jaloersch is, omdat de retret der Congreganisten van MEIRE zoo wonderwel lukte... Luistert, vrien den lief, wij gaan er ons niet verder meê be moeien. Al die goed lukken in hun werken voor 's volks welzijn, wenschen wij uit voller hert proficiatEn ach do dood De dood, ze komt vaak onverwacht Als dief en roover in den nacht I.. Wanneer de genaamde Raes te Dieghcui, zondag morgend ter atembu? geweest was, trad hij in eene herberg binnen, viel neer en was dood. Do ongelukkige laat eene weduwe en ver scheidene kleine kinderen achter.., En te Asscbc heeft men den baas uit De Wijudraif dood gevonden. En een onzer nieuwe lezers van St-Pleter® Leeuw schrijft ons Ik ben een beetje vollijvig, 'k heb breede schouders, en 'ne korten hals, en iedereen zegt dat ik een geraaktheid zal krijgen. Weet gij daar geen remedie tegen Ziethier, vrienden, wat wij dien braven raan als antwoord geven Vriend, vast alle tien dagen 'ne keer; neemt alle weken een voetbad, en slaapt niet des middags; drinkt veel water en weinig wijn; drevelt al eens rond uwen akker; en ligt zoo lang in het bedde niet; bewerkt gij zelf uw bloemhoveken houdt uw lichaam altijd in roering; en ik durf u verzekeren dat gij, ingezien uw kloek gestel, honderd jaar oud zult worden. Ook geven wij dien zelfden raad aan wie 't passen moge, aan de trouwe lezers vau Ruisbroek en viescm- bcck. Wie weet, misschien kan onze raad ook te passé komen bij onze vrienden te Strytheui en te Wambeek... Waarom, zult gij vragen vrienden lezers, waarom zoo drukken op dien raad van gezondheidsleer Ha, vrienden, 't is omdat onze Brabanders zich zoo wel, zoo won derwel geweerd hebben in de kiezing van zon dag. Eere, eere zij hen, en lang, lang, zeer lang leven en genot hunne prachtige overwinning. Ja, leve, leve het moedige, christene Braband Ah Ah Ah Wie Wie De liberalen samen met de socialisten en de daensisten. Dê katholieken waren zon dag avond zeker omver 't En kon niet anders Ze zouden zij twee stemmekens meerderheid gehad hebben, en, toch zouden ze geregeerd hebben. Ah Ah Ah Goblet d'Alviella zou voorzitter van den ministerraad zijn En Mechelynck,de liberaal van Gent, ging ook eene portefeuille hebben En, en, en... Pastoor Daens mis schien ook. En onze fameuze Rens,die wist dat al van buiten van zaterdag. En Rens trakteeren, jongens, te Den dermonde en champagne geven Drin- ke maar 't Werd zondag avond, en... Oh la, la. Zij zijn van 't brugsken in 't waterken gevallen falderalderire faldera'ldera I Alsdan begon de officier-crimineel zijn ver haal, hetwelk de advokaat des Konings met kalmte aanhoorde, terwijl de beide jongelieden met de aan hunne jaren eigene nieuwsgierigheid het oor leenden. Een burger van Lucca, Zambelli genaamd, was in Engeland een handelshuis gaan oprich ten en had aldaar voorspoed in zijne zaken ge had. Toen hij den leeftyd van vijftig jaren had bereikt, was zijn fortuin gemaakt en begon hij behoefte te gevoelen om naar Lucca terug te keeren en zijne laatste levensjaren door te brengen bij een broeder, dien hij liefhad. Hij schreef dit aan zijne familie, welke met vreugde hierover vervuld werd. Weldra berichtte een tweede brief uit Rouaan, waar hij bij zijne komst uit Engeland was aangekomen, dat hij binnen twee maanden te Lucca zoude zijn. Dien tijd meende bij noodig te hebben om zijne za ken te Parijs te regelen en de reis te doen. Te Lucca bey verde men zich om een huis voor hem te zoeken. Er verliepen nu twee, vier, zes maanden, maar Zambelli verscheen niet en, wat nog vreemder was, men had te Lucca zelfs geene latere berichten van hem ontvangen. De angst der familie ging alle beschrijving to boven. Zyn broeder Cornelio begaf zich naar alle huizen waarmede Zambelli door den aard van zijn han del in beti ekking konde staan. In die huizen had men Zambelli gezien of meende men althans hem gezien te hebben. Een persoon had zich onder dien naam vertoond en was het bedrag komen invorderen van wis sels, welke met elkander eene aanmerkelijke som beliepen de kooplieden vertoonden de 1 handteekening van Zambelli onder hunae kwi- j tantiën aha Putteke is ontroostbaar over de klopping der Libera len. Zijnen blauwen snuit is niet meer te zien.. Ja.. Ja.. Putteke blijf maar t' huis en laat de menschen gerust... En Pijlschieter dan? Die is bezig met zijnen catechismus te leeren... om hem aan 't Menneken en andere kinderen voort te leeren. A Boeboe is verloren... die hem terug brengt krijgt eene goede belooning... adres Villa Kefferken Jef. Peer... Ik weet hem zitten. Peer.. He wel Jef... Waar zit Boeboekon Jef.. Van affront is hij zich gaan stoppen in de buis van 't Menneken. Peer.. Jef.. ge zijt..mis hij is vertrokken naar de Maan met de buis van 't Menneken en uen heelen hoop rotte bloemen., daarom zingt men Oh oh oh Boeboe is naar de maan. (3 maal) Met 'en buis en rotte bloemen Zien wij hem daar weeral staan. Papaken. Wij hebben toch ons beate gedaan om ons Menneken in zijne kefferachtige cacdidatuur te hel pen, niet waar Mamaken. Mamaken. Papaken, papaken, gij geeft aan ons menneken veel te veel toe, gij maakt ons menneken zoo hooveerdig dat wij er geenen weg zullen mee kun nen. Papaken. Ik zie mijn menneken toch zoo geerne, en als de kinderen dan toch eens candidaat willen spe len 'k ben eens curieus hoeveel stemmen hij bij zijne kamaraden zal... wantik ben fier op mijn Menneke: en ik heb alle geweld mogelijk ingespannen om hem te doen lukken... ik reken zoo ten minste op en 5000 stem men.. Mamaken. Papaken, ge zult u dat beklagen, Iet er op.. Heel den namiddag loopt papaken angstig rond.zij ne zenuwen werken fel... 't wordt avond, d'eerste ge kende uitslagen geven moed aan papaken... maar de kansen verminderen... 't Is 9 ure., hoef., 't menneken komt binnen geloopen, met een blauw, zuur, lang, azijn gezicht... nog geen 2000 stemmen roept hij., en gansch ontmoedigd laat hij zich op eenen stoel vallen, 'tls zeker toch niet waar, roept papaken... 2000 stem men.,. en g'hadt altijd gesproken van 5000 stemmen, g'hebt dat aan de Brusselaars ook wijs gemaakt... en daarvoor heeft men u laten opzitten, niet waar... oh welk affront en weeral een buis... en nochtans, Menne ken, 'k heb u meer dan een half franksken gegeven dat mamaken niet en wist... en dat alles verloren 't Men neken springt recht... en als een klein duvel/ten... be gint te sakkeren en te lieren... met zijne vuisten op tafel te slaau, de stoelen omver te stampen en in zijne razernij slaat hij een glas kapot... Mamaken heeft het gehoord, ze komt binnen gestoven en ziet haar neken stooten en stampen., zich wringen en kringen lijk een duivelken in een wijwatervat., terwijl hij ge durig roept., die boeren, die stommen boeren.. Mama ken, pakt haar Menneken bij zijnen collet, schudt hem Al die handteekeniogen zijn valsch piep Cornelio verontwaardigd uitlicht mij in om- tremt het uiterlijk van den misdadiger, opdat ik hem overal naspore en het mij gelcikke hem te ontmaskeren. Men kon hem echterdaaromtrent geenerlei inlichting verstrekken er was van dien persoon geene herinnering overgebleven. Een stoute diefstal was alzoo gepleegd, en men had vermoeden op eene nog vreeselijker misdaad. Cornelio, die zyne nasporingen voort zette, begaf zich van Parijs naar Rouaan. Hij bezocht achtereenvolgens al de hotels van deze stad. In een dezer had men Zambeli gezien hij was daar cenigen tijd gebleven en vervol gens met een knecht naar Parijs vertrokken op welke men echter geen acht had geslagen Bovendien waren er sedert zeven of acht maan den verloopen, en hoe zou men zich dien knecht herinneren in een der meest bezochte hotels van Rouaan, waar men er dagelijks zoo vele te zien krijgt ra dienst bij kooplieden en edelen Het was in dien, ging de officier-crimi neel voort, dat Cornelio een klacht by my kwam indienen ik had evenals hij het vermoe den, dat er eene groote misdaad Dfloest hebben plaats gehad tusschen Rouaan en Parys doch hoe hiervan zekerneid gekregen Maar bovenal, hoe tot de ontdekking van den schuldige ge komen Eindelijk overweldigde mij, te midden onzer talrijke en vruchtelooze nasporingen, plotseling eene gedachte, waaraan, ik niet kon weerstaan. Vóór zes of zeven maanden was een goudsmid, Martel genaamd, lot dusverre te Rouaau geheel ondekend, albiier een winkel komen openen. Men wist niet,, van waa.r die j man gekomen was zijDe houding en dg uit- eens goed... en roept., d'as hier gedaan hé ik ben dat lieken van kandidaad fel beu... g'hebt nu uwe goes ting met uwe buis niet waar en nu met my mee... eeu, twee, drijis hij ontkleed., en wordt in zijne wieg gestoken... Mamaken begint te wiegen... en zingt... do do kindeken do... 't menneken ligt te blij ten., mamaken steekt hem zijnen teutter iu den mond., en wiegt en zingt maar altijd voort... Intusschen komt Papaken al zuchtende naar boven... och erme, och erme ons menne ken... weeral eene buis... och erme... Mamaken ziet papaken binnenkomen en zegt hem... ziet ge nu welken last wij met ons snotventje hebben... hij wil niet slapen, en ligt daar zoo colèrig.. zoo colèrig dat er geenen weg te kannen is... allez, ge kunt gij nu maar wat zin gen om hem in slaap te krijgen... en Papaken zingt: De Treurzang van Boeboe aan 't Menneken over zijn mislukt notarisschap 1. Geen notaris Menneken O dat is toch spijt l dat uw beste penneken, nu geen akten schrijft Geen notaris Menneken geen gebruik van 't penneken 't notarisschap kwijt, jan verdekken d'as spijt voor, 't portemonnaieken. 2. Ge moet daarvoor niet schreeuwen O mijn beste vriend en daar niet staan geeuwen O mijn troetelkind. Ge moet daarvoor niet schreeuwen noch daar staan te geeuwen 'k neem deel in uw spijt want het is geen profijt voor, 't portemonnaieken. 3. Maar ge moet u wreken, dat zeg ik Boeboe de Jap in kleeren steken lapt er maar op toe 1 ja ge moet u wreken de Jap in kleeren steken 't veijaagt het verdriet en zoo wint ge toch iet, voor, 't portemonnaieken. 4. Span U aan de keting, van het liberaal dat men voor uw meeting, U maar goed betaal' span u aan de keting geef dan toch maar meeting al is 't zeeverij daar is toch wel iets bij voor, 't portemonnaieken. 5. Antwoord van 't Kefferken aan Boeboe. Maar die vervloekte boeren, stoppen d'ooren toe Ze zien niet naar mijn toeren Beestniet waar Boeboe Maar die vervloekte boeren zien niet naar mijn toeren, 'k waar' beter toch t'huis want ik krijg weer een buis, voor 't 'portemonnaieken. Twekzahg. 't Menneke. Boeboe. Ik ben dan te beklagen Gij zijt dan te beklagen ik uw troetelkind gij mijn troetelkind 'k zon mijn eigen slagen 'k zou mijn eigen slagen 'k heb het niet verdiend 'k heb het niet verdiend 'k ben dan te beklagen ge zijt dan te beklagen 'k zou mijn eigen slagen 'k zou mijn eigen slagen 't notarisschap kwijt 'tnotarisscbap kwijt en daar ligt al 't profijt ja daar ligt uw profijt voor 't portemonnaieken. Eu zoo eindigt de comedie der blauwe candidatuur van 't 1* of 2'e menneken. Zedeles. Ouders, ondersteunt nooit uwe kinderen in hunne hooveerdige grillen., want, die hoog wil vliegen... zal laag vallen. Uit de Sussen gaan.., of uw land kwijt Voor ons kiezen of creveren 1 Brave menschen. wat zegt gij van zulke Vrijgezinden wat zegt gij van die mannen die alzoo geweld en dwang willen gebruiken om de brave menschen onder hunnen hiel te hou den!... De boeren, moeten ontvoogd worden, niet waar liberuileu Keffers, naar deftige, serieuze menschea mogen ze niet luisteren.... den raad van hunnen pastoor mogen ze niet volgen... niet waar... want dan zijn ze dompers beesten... ploegen die in God gelooven enz... Maar eens dat er ergens een boerken gevonden wordt die voor u liberuilen stemt... dan wordt dat boerken in eens een beschaafd en verstan dig mau,.. Gelukkig... zulke beschaafde boer- kens worden er niet veel gevonden... maar... dan is er een ander middel, niet waar Liberale Pakén Facade klacher... dan moet men de boe ren dwingen... bun land afnemen... ze brood- rooven... Voor ons kiezen... of... creveren... en toch en buiske 1 Leve de Katholieken. drukking van zyn gelaat hadden iets vreemds hij liet zicb niet uit over zijne vroegere betrek kingen, en zij, die hem daaromtrent polsten, hadden slechts ontwijkende antwoorden gekre gen, welke met merkbare verwarring gegeven waren. Getroffen door de overeenkomst van zyn beroep met dat, hetwelk Zambelli had uitge oefend, en gewaarschuwd door een onwillekeu rig voorgevoel, zond ik hem iemand, die, onder voorwendsel van aanzienlijke inkoopon te wil len doen, zich langen tijd met hem onderhield en in den loop van het gesprek den naam van Zambelli uitsprak. Op dien naam zag hy Martel verbleeken en ontsteltenis en angst door zyne blikken verraden. Dit feit, dat my werd overgebracht, koa slechts mijne vermoe dens versterken. Ik besloot alzoo daarop door te gaan, maar hier ik beken het heeft overmaat van ijver mij doen dwalen. Op mijn last ging een deurwaarder bij Martel het bedrag invorderen vau eeu valschen wissel van 400 kro nen, welken ik onder eea verdichten naam had laten opmaken en die bij lyfdwang invorder baar was. Zoodra Martel dit papier zag, zwoer hij, dat het valsch was en weigerde het te be talen. Door den deurwaarder gelast zich naar de gevangenis te begeven, volgde hij hem aan stonds met de gsrustheid van iemand, die weet dat hij niet schuldig is doch weldra stond hij eensklaps stil en zeide, torwijl hy eene ongemee- ne ongerustheid 7ertoonde Ik ben wel gerust wat dezen wissel betrefthij is volkomen valsch en ik zal dit kunnen bewijzen maar zou er ook iets achter kunnen steken Heeft men u van mets gesproken 't Vervolgt.

De Volksstem | 1906 | | pagina 2