Door «e pirte Streel, De Blindeman van Argenteuil. mei zijne 48 Mildere Werkman op uwe hoede! Hola.'Een heel je stiller a.u.b.! Eere aan 't forsche zege pralend Brahand, dal zich de lessen, welke de kies strijd ons gal', weet len nul- Ie le inaken: alom ziet men reeds uit 0111 meerle ijveren voor de vrije en aangeno men katholieke scholen. Bravo Assche-Terheyden. 7 yerI,ede? Voor onze Landbouwers. Rapen. Landbouwers,^00ptge™ef^K'id'<un1; door't liberalism eo't socialism, hoeft sommi- gp ttrschapen in echte bloeilhon- fll'li in chte schurken... Welke les, welke los voor ouders en meesters Hat. sommige menschen te stout omgaan met ai «lie nieuwe zaken, welke de scheikunde eri do handel tegenwoordig overal aanbiedt, dat staat vast, zoo bad de horlogiemaker Koustant De Meyer, te Meenen, donderdag avond eene brandende kaars geplaatst nevens eene ontstopte naphteflesch. Eensklaps beeft het ontsnappend •gas Miur gevat; de llosch ontploifo. Opeen oogwenk stonden de kleederen van dpn borlo- giemoker in brand. De ongelukkige heeft ijse- lijke wouden aan den buik en de handen beko men... En te St- Denijs-bij-Koitrijk is ook een wreed geval gebeurd, de vrouw van Remi De Cuyper jaagdo eene koe weg, die uit haren stal ontsnapt was. Het tweejarig kind van De Cuy per, uadfide intusscbentijd bet vuur. Toen de moeder terug kwam, stonden de kleederen vaD het kind in vlam, de vrouw viel in onmacht. De vader die in de nabijheid werkte, kwam toege sneld en doofde de vlammen uit. Het wichtje had zulke vrccsefijhe Vt'nrOli- ft l SI ff I'M bekomen, dat het aan ue gevolgen ervan overleden is... Daarentusscbeu is te Petegem-bij-DeiDze, zaterdag Jan Van Bever sluis hovenier, in zyne serren schielyk over leden. Hij was 58 jaar oud Beversluys was juist voornemens naar Gent te gaau naar de begraving van zijn vriend De Clercq, uir, de Zaadsteeg, welke ook schielijk ovei leden is. Het is het tscreite schielijk over tijffeië dat deze week to Petegem plaats had Verleden Donderdag. 66° geboortedag van prinsen f1ha riotle, zija^ft Koning, prinses Clementine en de gravin van Vlaande ren de ongelukkige vorstin gaan bezoeken en bloemen aanbieden. Daar zij juist een ba^er zeldzame heldere oogenblikkeu bad, kon zij bare familie danken voor die blijken van genegen beid. Heel haar kasteel was overigens voor die gelegenheid met bloemen versierd, iets waaraan zij, zoowel bij haren 'Verjaardag als bij baren naamdag, telkens zeer gevoelig is. De bewoners van Bouchout, die haar om hare weldadigheid zeer lief hebben, sluiten zich alle jaren bij die huldebetooging aan. 't Is toch iets in dat ongelukkig Frankrijk De onmeDscbelijke framassonsloge zet de kerkvervolffissff ^aar altijd voort De gendarmerie van FlavigDy heeft, op eisch van tien likwidator der Ursulinnen van Flavi- gDy,deze kloosterzusters met brutaal geweld uit bun klooster gedreven. Men moest de poort van het klooster openbeuken. De Zusters be vonden zich in de kapel, met een afgeveerdigde van den bisschop van Dij on en een honderdtal inwoners der gemeente. De moeder overste pro testeerde krachtdadig tegen de uitdrijving der Ursulinnen. De afgeveerdigde van den bisschop sprak der- plecbtigen baDvloek uit tegen de ma kers en de uitvoeders der hatelijke wet. De kloosterzusters verlieten vervolgens bet ge bouw... En dan komt de Vuile Galm van 't Aalstersch liberalism nog eens schijnheilig aan de menschen zeegen, dat er geene klooster lingen uit Frankrijk verjaagd worden 1!!.. En "Zaterdag morgend heelt de boetstraffelijke rechtbank van Tournon den Z. E. H. pastoor van St Martin en een zijner parochianen ieder tot eene maand gevaDg veroordeeld, omdat zij zich tegen de fiOeifelfoeschrijViiSff iter kerk verzet hadden... dat alles vindt het Aalstersch liberalism zeer natuurlijk en hoegenaamd niet vrijheidscbeudend Te Eeck<>, eene gemeente waar de groote steen weg van Gent naar Oudenaardo doorgaat, daar is 't iets geweest. Er was, schijnt het, een zotte rit voor automobieJs tusschen die twee steden Te Eeke stelde M. Kinet vast dat zijn automo biel niet regelmatig reed, hij stopte en op het zelfde oogenblik sloeg eene geweldige vlam van onder den motor uit. MM. Kinet en Gheude sprongen uit den automobiel en werden ver brand aan het gelaa*, evenals M. Rodet die ne vens den automobiel stoDd. De automobiel was splinternieuw, zelfs nog niet geheel opgemaakt en kostte 18000 fr. Het gestel en de zittingen waren slecht vastgezet en eene staaf heeft de buis van den naphtepot door het schokken door gesneden en de napbte is ontvlamd en ontploft.. Ja, ja, meDschen, men is nog ten einde niet met al de vieze per ten. welke de automo biels zullen spelen aan diegenen, die er meê ryden Maar iets waar vooral zou dienen op gewerkt te worden dat is een maatregel te vin den tegen hun ongelukkig fioOitrijiten Een geneesheer uit Luxemburg schrijft aan eenBrus- selsch blad dat er een? wel zou moeten gemaakt worden, luidende als volgtZal gestraft, worden met vijf jaren opsluiting, elke geleider van eenen automo biel of motocycle die, iemand gekwetst hebbende of die, rechtstreeks of onrechtstreeks een ongeval veroorzaakt hebbende, zich zal verwijderd hebben zondorzijn adres af te geven en zonder aan de slachtoffers van het onge val de noodige verpleging bezorgd te hebhen. Zullen gestraft worden met een jaar opsluiting de personen die den in gebreke ziindon geleider vergezelden. Die straffen zegt de geneesheer schijnen alleen bij machte te zijn de groote oneerlijkheid der chauffeurs te voorkomen indien zij hoofdzakelijk gestraft wer den omdat zij zich ten spoedigste uit de voeten hebben 3" vervolg. Spreek met de meeste vrijheid,antwoordde Bigot, maar wat kunt gij ons te zeggen heb ben Alsdan verhaalde de grijsaard, dat hij acht of negen maanden geledcD van Argenteuil ver trekkende om eene bedevaart te gaan doen, op de hoogten gekomeD was, welke het dorp om riDgen, toen hij, gewaarschuwd door het geblaf van zijn hoDd, bleel staan en luisterde. Eene menscbelijke stem, doch die zacht, klagend ea smeekend was, liet zich hooren Monster, riep deze uit, uwen meester 1 uwen weldoe ner I Genade 1... Moetik sterven zoo ver van mijn vaderland, zoo ver vau mijn broeder Vervolgens had hij een laatsteu, ijselijken, hart verscheurenden kreet gehoord, als van iemand die den geest geeft; daarna werd er niets meer gehoord dan de zware voetstappen van iemand, die met een zware vracht beladen scheen. Door een onweêrstaanbaren aandrang voortgedreven, sprak de blinde, was ik voortgetreden en riep ik: Wat is er toch gaande? Wie ligt daar zoo te stenen Niets, ant woordde eene ontstelde stem; u het is eene zieke, dien men wegdraagt en die aan het ij len is geraakt. Ga u gang maar, man. En toen heorde ik, dat die stem zacht en dreigend zeide Nu begreep ik, dat er eene gemaakt, zouden zij niet meer durven vluchten en, bijgevolg, voorzichtigor zijn. De wettenmakers zou den weldoen, dunkt ons, dat voorstel van den Luxem- burgschen geneesheer eens te overwegen en nog beter het ten uitvoer te brtngeu Npcd neen zei Stimmekenzulk eene wet is er niet vandoeu. Al wie wilt kan zich te allen tijde uit de voeten maken. Welnu, hoe zoudt gij doen fel Slimmeken, als er een automobiel recht op u komt gereden Zoo vroeg Sl'romeke's kame raad.Wat ik zou doen, antwoordde Slimme- ken, welik zou omhoog springen Hoe dat ren kieken een droeven toer speelde aan eenen veloman 1 Dinsdag avond r<jed een man per velo van Gent naar Lokeren. Op do wijk Het Zwaantje te Lmtrne, vlo gen eenige kiekens uit eene gracht. Fa n hunner geraakte tusschen het rijwiel. De man stuikte hierdoor met het hoofd op eenen boom. Hij werd nogal erg gekwetst aan het hoofd en is in eeoe naburige herberg verzorgd... En sprekende van velos komt onze gebuur met een schoon nieuws- je at. 't Is bet deze Met den nieuwen transat- lantieker Lustianiavan de Cunardkompagnie, hoopt meu de reis van Europa naar Amerika te kunnen doen riet(lat/ets ett naif» Dat schip overtreft in g-ootte nog verre den Kaizer Wilhelm en zijue snelheid be draagt 2 knoopen meer per uur. Er zijn opbaal- kooien aan boord om van het eene verdiep naar het andere te gaan. alsook «en ieh fooatoestel. Goed, antwoordde onze vriend Stien daar op, 't zal nog komen dat wij op eenen dag naar Amerika zullen reizen en er van terugkeeren Maar in dat Amerika en is men ook niet vrij tegen ongelukken en ODgevalleD, ging onze ge- buuur voort. Inderdaad do man heeft gelijk. Een ganscbe blok huizen, te New-York, is dins dag door een geweldigen brand vernield de schade beloopt 2 1/2 miljoen frank... Zie, zegde Stien, dat ware iets om Zondag eens naar te gaan zien 1!.. Te Henckfalva, in den omtrek van Szeged, in OowtcMriijjk-nttugnric, woont een vader Sigismond Székely. Hij is 51 jaren oud en vier maal getrouwd geweest. Székely bad van zijne vier vrouwen 52 kinderen, doen vier dezer zijn gestorven. Er blijven hem rog 31 jongens en 17 meisjes over. Alia een dozijn of tien zulko tal rijke familiön zoudeu deugd doen aan 't verrot te Frankrijk, dat van jaar tot jaar uitsterft langs om meer EiEi dat gaat er naartoe, onder die soort welke nog van Paaschbiecht, nog van Paasch- communie wil hooren Te Genua, in Italië, kwamen agenten der veiligheidspolicie woens dag in een politieken kring, die enkel scheen bezocht te worden door lieden van de groote we reld. Zij ontdekten daar onderden schijn eener politieke vereeniging eene bende kwaaddoe ners die in het lokaal vergaderingen hield. Dicvt-D, aftruggelaars en valschspeler.s baddeu een vennootschap gesloten voor de uitplunde ring van rijke lieden. In den kring, een klein salon, vond men talrijke voorwerpen die van diefstal voortkwamen... Dat is al van dien cali ber, die meê loopt met de framassons eD die de brave christenen helpt vervolgen en 't land uitjagen 1... 't Is hard om hooren voor de aan hangers van 't liberalism, maar 't is toch zóó 't Is altijd en overal iets, zei grootvader za liger. Over eenigeD tijd stond de Maas te hoog en 't was onheil op onheil. Nu, staat ze laaa en daar, 't zijn weeral ongelukken. De ai tl tin ff eau hel ir a ter pril tier Hans beeft twee ongevallen veroorzaakt. Te Ampsin is een scbip, toebehoorende aan M. Louis Mal- herbe, van Hoei, en geladen met asscbe, op eene zandplaat gevaren. Het vaartuig kreeg lek en zonk onmiddellijk. Bijna op hetzelfde oogen - blik vaarde een schip, geladen met steenkolen, bestemde oor Parijs, tegen een stuk muur op het grondg«j.bied vau Hermalle. Het vaartuig krepg insgeliiks lek en zonk in eenige oogen- blikken... In DnitNcSilaiiMfi heeft de moordaanslag wel ke tegen den koning van Spanje gepleegd werd, de overheden aan 't werk gezet tegen de anar chisten ofte alvernielers. De duit.sche overheden nemen er kiachtdadige maatregelen tegen te Diisseldorf verscheidene anarchisten ziju reeds aangehouden en talrijke huiszoekingen gedaan. Men he« ft een anarchistisch vlugschrift Revo lutie en Leger in beslag genomen De recht bank heeft de vernietiging van dit tijdschrift bevolen. Soortgelijke maatregelen zijn genomen let/en tie anarchisten vau Dort- muud. Te Weissensec, in het voorgeborchte van Berlijn, werd dinsdag een boedeDmakers- gast aangehouden, die in een anarchistisch blad een artikel geschreven had, waarbij hij de ar men aanzette de ryken te vermoorden. De be stuurder van het blad is voortvluchtig... Maat regelen nemen, dat is goed en weldoch daar valt niet te vergeten dat de eerste oorzaak van het anarchism de ongodsdienstigheid is. welk door het liberalism en 't socialism gedurig ver spreid wordt.Daarom, ja daarom, dienden alle Overheden te streven eu te werken, opdat er overal en alom een door eri door christelijk on derwijs aan de jeugd zou gegeven worden. Wie den straffenden arm van den almachtigen cn rechtveerdigen God vreest, neen, die is geen anarchist... En in Knaland, het bedorven Rusland, waar men 't volk met geweld van den ijselijke misdaad moest gepleegd zijn en hoe schets ik u de ontsteltenis, welke mij over meesterde Alles liep te zamen om mij te be angstigen; want op datoogenblik barstte er een allerverschrikkelijkst on weder boven onze hoof den los, de donder rommelde met afwisseling van vreeselijke slagen, die den grond Jdeden daveren en den boosdoener schenen te vervol gen. Het was alsof de wereld zou vergaan. Sid derend en buiten mij zeiven van angst vervolgde ik mijnen weg, en ik had mij toen stellig voor genomen, dat ik het gehoorde nooit zou open baren; want de misdadiger is misschien in de zen omtrek geboren, en het leven van een armen blinden grijsaard, gelijk ik, staat immers len prooi aan den eersten den besten deugniet, niet waar? Doch zoo even, toeu mijnheer de Baljuw sprak van een lijk, dat gevonden is op zulk een .korten afstand van de plaats, waar ik die stem gehoord heb, kon ik die kreet niet inhouden. Thans heb ik alles gezegd; moge mij hierom slechts geen kwaad overkomen Gedurende het verhaal van den blindeman scheen Laurentius Bigot als in eene diepe mij mering verzonken te zijn, welke nog aanhield, toen de blinde reeds lang had opgehouden te spreken. Vervolgens wendde bij zich eensklaps tot den grijsaard en sprak hem aldus toe Grijsaard, ik moet u eene vraag doen denk er wel over na, alvorens te antwoorden is die stem, welke gij op de hoogte hebt vernomen, die u bedreigd heeft, levendig in uw geheugen gebleven Meent gij dat gij haar zoudt kunnen herkennen, indien gy haar andermaal h.urdet, maar op zulk eene wijze herkennen, dat g;.aa Katholieken Godsdienst heeft afgescheurd, daar gaat het er Dog altijd naartoe Er beerscht daar geen veiligheid meer voor niemand. Ziet hier ermige staalkens. Te Bialistock is do policieovrrste. gedood gewor den door een vuurschot. Te Siedice is de gou verneur doodelijk gekwetst geworden. De ple gers dezer aanslagen konden ontsnappen. De heer Mirovitcb, burgemeester van Siedice die zondag avond met revolverschoten gekwetst werd is maandag overleden. De toestand van den overste van bet sekretariaat is zeer beden kelijk. Ook tegen den heer Maraoki adjunkt van den luitenant der politie is zondag avond een aanslag gepleegd... Aai aai wat is het leven onder de menschen EENE HEL, eens dat de vreeze Gods verbannen is Ha brave lezers der Volksstem, ik weet ffoeii nientrs v<->or al die geem geen handvol kersen eten of die soms goesting heb ben op eenige lekkere peerkens of appelkens I De fruitteelt zal decs jaar overvloedig zijn in geheel de streek rond Sint-Truiden. De kersen yyu ongemeen prachtig. De appel- en peere- boomen staan zwaar geladen. Het zal eene uit muntende vergoeding zijn voor den slechten oogst van verleden jaar. God dank Oudertusschen gaat de duivelsche framaa- sonslotre maar altijd voort met hïirc perten in Frankrijk te spelen, 'i; land der klooster en kerkdieven. In de bladen .an den Blue is met geen vergrootglas nog de rubriek te vindenHet ssiiitinril fier 'O il ff re ff a He waarmede de anticle- richle driften van het volk destijds werden opge zweept en dat Waldeck Rousssau voor de oogen der werklieden liet schemeren als moetende dienen tot eerste pensioeuenfon Is. Laat ons dat milliard van de kloosters afpakken, heette het, en wij deelen bet uit aan den afgeskafden werkman. Het is heelemaal anders uitgekomen. Ten eersto, er was geen milliard, ten tweede de Fransche werkman zal van hetgeen de gestolen eigendommen opbrachten HOOÜ CCB1C «iuiii te zien krijgen. De vrijmetselaarspers bewaart een zorgvuldig stilzwijgen. De vrien den, immers, hebbeu bun doel bereikt, ze heb ben zich zoodanig vetgemest dat de fameuze likwideering der kloostergoederen in plaats van boni achter te laten, een gat maakt in de Staatskas, 't Laatste feit dat aan 't licht geko men is, is stichtend. Dezer dagen werd hec arm mobilair van het klooster der f1lirSifl'ti- tersen te ersailie ff^kocht en de verkooping bracht de kolossale som op vacfG87 frank. De kosten der likwidatie, integendeel, stegen tot 6200 fr: in ronde cijfers eu de Staats kas 't is te zeggen, het geld der belastingbe talers mag bet verschil bijleggen. België heeft gelukkiglijk, bij de laatste kiezinggu de kerkdieven van de kas geweerd, en 't heeft goed gedaan.1, is 't niet waar, beste lezers der Volksstem Tiens I hier herinneren wij ons wat we te IVloerzeke lastri zagen 't is dat de landen voor een d«iel bewerkt zijnde, ginder hun ge woon uitzicht herkregen hebben. Men is bozig aan het maaien van 't gras. dat er vettig uitziet en roodachtig. De aardappelen, over eenige we ken geplant, staan boven, doch zij ziju meer dau eeue maand ten achter tegen op andere ja ren 't is een barde slag voor de landbouwers en kooplieden die anders met dit tijdstip een goeden stuiver verdienden met den kweek der vioege aardappels. Lees het vonuis vau Lenvcu tegen de Mocialistlache kooperatlef. Alle uitlegging of aanmerking is nutteloos 1 Ach hoe ongelukkig de werkman die in de socia- listi&he kooperatieven ingelijfd, eens zijne oogen open doet I Dan ziet hij hoe men van hem een slaaf heeft gemaakc 1 Wil hij vrij ziju Ach hij moet alles verliezen wat hij in de koo- peratief heelt binnen gebracht, en daarenbo ven hij vliegt buiten alle de vakvereenigingen dien hij stuiver per stuiver heeft helpen stich ten. En dan nog wordt hij door de fameuze broeders of gezellen vervolgd gelijk een verrader en schelm. al over bloemende velden en «velden. 't Eerste dat wij hoorden vertellen, dat was wat de verkeerde wereld is. In vergelij king met Europa, sprak een jong baasje te Zele, mag men zeggen dat Australië de ver keerde wereld is. Het is er Zomer, wanneer wij hier den Winter hebben. De barometer klimt er gewoonlijk voor den regen, en wanneer hij zakt, dan is het een teeken van goed weer. De aren den zijn er wit en de zwanen zwart. Het is de zwarte zwaan die als zinnebeeld prijkt op de postzegels der engelsche bezittingen in Austra lië... Fel gesproken voor een jongentje van 14 jaar, zegde onze reisgezel Domien Min lach wekkend is dat doodrijden van een prachtig jong peerd door dien automobiel, Vrijdag morgen. Te flamine waren ze Zondag nacht aan 't in breken, maar ze hebben mogen 't hazenpad kie zen 1 proficiat aan die Jangevingerssoort, die weigert Gods Geboden te onderhouden Te Cbcrsbaiup hebben de gendarmen een onder- zbek geopend over eene erge zaak. Ha ja wij vergeten nog dat wij te Wctlereu, op den wijk Overbeke, en een schoonen,grooten,koste- lij kec hond zagen doodrijden door een rijtuig, 't Ongelukkig beest huilde en kermde eeist, dat 't schrikkelijk was.., Te Lede was de ooglijder Van Geert haast verdronken, Zondag morgen. De brave man was in eenen gracht gesukkeld. Schuur en stal van landbouwer Klout, te Oordegcm, alsook de schuur van landbouwer Van Langenhove, ernevens, zijn afgebrand. niet zoudt verwarren met eene andere stem n Ja, mijnheer, antwoordde de blinde op staanden voetzoo goed als ik de stem mijner moeder zoude herkennen, indien zij nog leefde, dat goede mensch Maar, hernam Bigot, hebt gij er wel over nagedacht? Er zijn acht of negen maanden sedert dien dag verloopen. n Het is voor mij alsof het slechts eenige uren ware immers mijne ontsteltenis was alsdan zoo groot, dat ik mij nog altoos verbeeld, zoowel de stem die klaagde, als de stem die tot mij gesproken heeft, evenzeer als de dondersla gen, welke dien dag geweldiger dan ooit waren te hooren. En daar Bigot nog twijfelde en beden kingen maakte, sprak de blinde terwijl hij de handen ten Hemel hiefGod is goed en Hij verlaat de blinden nietsedert ik niet meer zien kan, hoor ik beter. Doch gij behoeft mij niet te gelooven; zie al de inwoners van Argenteuil zijn hier of voor het logement bijeen; op de feest dagen hadden zij er dikwijls behagen in mij te omhelzen, terwijl zij hunne stemmen poogden kenbaar te maken en mij vroegen: Wie heeft tot u gesproken Laten zij nu zoggen of ik mij ooit bedrogen heb 1 Zij riepen eenparig uit, dat de grijsaard waar heid sprak, en dat het des Zondags, wanneer bij te Argenteuil was, voor hen een tijdverdrijf en een spelletje voor de knapen der gemeente was. Eenige uren later verliet Bigot Argenteuil en keerde naar Rouaan terug, terwijl hij den blin deman medenam IJoe heerlyk was niet in de XVI0 eeuw de groote gehoorzaal van het Bariemeut van Nor- De roode uitbuiters ziju kwaad omdat de Denderbode een vonnis heeft medegedeeld dat tegen de socialistische kooperat.ief van Leuven door de rechtbank is uitgesproken. En in plaats van stillekens te zwijgen, ze roepen luidkeels 't is en schande die lastertaal tegen de socia listische kooperatief 1 Niets en kan bewezen worden Maar mannekens, indien er niets en kan bewezen worden, waarom verklaart dan uitdrukkelijk het. vonnis van Leuven, 1° dat die honperatirf 40 0\0 achterhoudt voor de politische propaganda, 2° dat de broodkaarten de weerde niet en hebhen die zij zouden moeten 3° dat de feiten ten laste gelegd van de kooperatief echt zijn en bij gevolg dat, men mag zeggen dat die kooperat ief met hare broodkaarten hare leden stelselmatig exploiteert of uitbuit Mannekens, manne kens, is wel te zien dat ge van de kompagnie der Vijf ezel» zijt... Zwijgen pastte bier beter. Ternalh. h°PPePlaDters zijn den kop in geene hop dees jaar 1 Van nu af zit ze vol zwart... of beter vol hop luiden... Wat daarmee gedaan Boerkens gelooft mijlaat ge uwe hop alzoo maar groei en... dan is 't verloren... een middel blijft er u over en dat is «puiteu... «pnitcui... eu dan nog; «puiten,.. Waarmee? ge wee tg het wel Boerkens, met tabak sap, zeep enz. Of beter nog: een heer van Brussel, is verledene zondag ho-r komen proefnemingen doen met een ïïop- luizen poeder dat u meer gemak geeft in 't spuiten cn 't gereedmaken, dat u minder kost... en zekerder de bopluizen en andere kleiue beestjes doodt... Als men dat poeder in water doet, gemengd met wat koeizeik, wordt het zoo rood als bloed... De proef hierteTer- natk heeft ons bewezen dat er geen enkel dier tje, dat geraakt is, nog in't leven kan blijven, en daarbij, den hoppeplant blijft, schoon be waard... Boerkens, «laar het u bijna niets en kost... is bet slechts de moeite die gij toegeeft... en waarom zoudt ge dan uwen hop niet bespui ten Allocs... zegt niet, geen avance I beproolt het ten minste eens... maar noudt vol... en ge zult lukken... Bespruit dus uwe hop... 't is eender waarmee... als 't maar goed is... gelooft mij... spuit... spuit toch uwe hop. Een Hopboerken van Ternath. cc/vfip Daens vraagt zich af Wat mag 1 l er gebeurd en omgegaan zijn in dat Bra- band, bijzonderlijk in d'hopslreken van Brabandn Geachte uitgever der Volksstem van Aalst, laat toe aan een klein hopboerken van Assche daarop, op zijne manier te antwoorden. 1. Wij boerkens van Braband, wij zijn christene menschen, eerst en vooralkort en goed. Wij aanzien de H. Kerk als een HUISGEZIN. In een huisgezin heeft de vader het oppergezag, en bijgevolg •moeten al de kinderen den vader eerbiedigen, bemin nen, gehoorzamen. In onverschillige zaken zelfs, waar de vader zijn vaderlijk gezag niet moet doen gelden, dan aanzien wij den raad welke vader ons geeft als een gebod, en vol eerbied voor zijn vaderlijk gezag zullen wij naar zijnen raad luisteren De H. Kerk is dat groot huisgezin dat heel de wereld door verspreid is; en de vader van dat huisgezin is Zijne Heiligheid den Paus van Rome. In Zijne Heilig heid den Paus erkennen wij dan onzen oppersten vader, dien wij eerbiedigen, beminnen an gehoorzamen. Ouze Heilige Vader heeft ons in openbaar ge zegd dat wij moesten ajbreken met twee afgestrafte priesters, die hij met naam en toenaam heeft genoemd. Wij hebben geluisterd en gehoorzaamd; en ziedaar de eerste en voornaamste reden waarom Pastoor Daens in Braband, in d'hoppestreken is buiten gekegeld. 2. Jaren lang, hebt gij P. Daens, onzen achtbaren heer Burgemeester en Volksvertegenwoordiger, in al uwe gazetteu en schriften, gelaakt, bezwadderd en door 'tslijk getrokken. Gedacht in uwe verwaandheid, hem dood gekregen te hebben met hem Leo de Zwijger te noemen. Hewel is Leone Zwijger, dan zijt gij 'nen Babbelaar De heer Leo De Coster,, sprak wanneer het noodig mandië, met hare zoldering van zwart ebben hout, versierd met bevallige arabeske (1), waarin vol jeugdigen luister vermiljoen (2), goud en azuur schitterden, met hare van lelies doorweven tapijtwerken, haar schoorsteen, welke een groot gedenkteeken scheen te zijn, hare vergulde beschotten, hare vensters, waarop de koningen van Frankrijk prijkten, 't paars- kleurig verhemelte, dat opgehangen werd, wanneer de Koning de provincie bezocht, en te allen tijde hare reusachtige schilderij, waarop men Lodewyk XII, den vriend des volks, zag met zijn deugdzamen minister, den goeden kardinaal d'Amboise, die de provincie begif tigd had met eene blijvende rechtbank, welke iederen dag eu ieder uur vonnis velde Wan neer op een grooten plechtigen rechtsdag hon derd en twintig magistraatspersonen daar ter vierschaar zaten, met hunne lange witte baar den en scharlaken toga's, met presidenten aan het hoofd, gekleed in hermelijnen mantels, en men dan vóór den eersten president, die in den hoek was gezeten, twee handen der gerechtig heid gekruist zag onder een hamer, 0 I alsdan van ontzag doordrongen en verbaasd over zoo veel luister en majesteit, verootmoedigden de lieden, die de uitspraak moesten hooren, zich voor dien indrukwekkenden Raad. Maar wat was het niet, wanneer men, de oogen opslaan de, boven al de vergaderde magistraatsperso- dat aangrypend tafereel van de kruisiging zag, waarop Mozes de wetgever zich vertoonde, de vier Evangelisten, en op den voorgrond 11 Koode verfstof. was, en gij,,, gij babbeldet altijd, gedurig en overal... gelijk een ekster. De heer Leo De Coster is ne werker; meer dan dui zend personen heeft hij geholpen door raad en daad... en dit op een tijdstip van 4 jaren. En gij. wat hebt gij gedaan voor uwe broeders Hol. volk opgehitst... veel beloofd maar tot hiertoe niets gegeven. De heer Leo De Coster is ne werker, zeg ik, en gij nen veel bel over en nenstoeffer. Ziedaar de tweede rede van uwe buis. De kiezers hebben -ien heer Leo De Coster gewroken en hem terug gezonden naar de Kamersen u hebben ze wandelen gezonden. 3. De hoprekwestie zelf, waarmee Daens zooveel heeft geschermd in Braband, is zijne dood geweest. De boerkens hebben welhaast ondervonden dat de Daen- sen water in d'eene hand droegen en vuur in dandere-, hier in Bra-band, vroegen zeinkomrechtenop d'hop..! EN te Turnhout, schreven de Daensen (of lieten ze schrijven) dat ze tegèn die inkomrechten waren... De boerkens hebben gezegd... geene valsche trukken... en Daens ligt daar nu te utimelen en te spartelen... hij is den bak af. Leert hier uit. brave menschen. altijd rechtzinnig te handelen, belooft nooit, wat ge niet geven kunt. De kiezers hebben geene twee zakkerij geduld.... en heb ben Daens per express naar Aalst weer gestuurd. Krak Een Boerken van Asbeek. J zaterdag heeft men hier het luk opgevischt van den genaam- den Joannes Plas. Volgens 't schijnt, was hij daags te voren na 't middagmaal genomen te hebben, met zijne duiven opgetrokken naar Esschene, om ze op te leeren. In 't terugkomen om zich te verfrisschen, moet Lij zich willen baden hebben in eenen put. Een bloedopdrang moet zich voorgedaan hebben en is den put in gevallen, waar men hem des anderendaags heeft gevonden... Hoe onvoorzichtig toch in het water te gaan, Da dat men maar pas gebten heeft 1 De rapen worden door al de landbouwers naar waar de geschat omdat zij een onmisbaar wintervoeder zijn voor de huisdieren 't Is vooral in jaren van misluk king dezer vrucht dat zij grootelij ks bekommerd zijn met de voeding hunner staldieren, wetende dat zij moei lijk doelmatig kunnen vervangen worden. Eenige inlichtingen nopens de teelt van dit voeder zullen dus wel te pas komen. Rapen volgen meestendeels als navrucht op gerst en rogge waaraan gewoonlijk eene groote hoeveelheid stal mest werd toegediend. In voorkomend geval wendt men geene stalvette bij de rapen meer aan, doch men neemt zijne toevlucht tot vloeimesten en en echte Peru- guano. Deze meststoffen werken spoedig en zulks is vooral noodzakelijk om reden dat deze vracht maar eenen zeer korten tijd groeit't komt er dns op aan den grond te voorzien van goede onmiddellijk opneëm- voedingstoffen. Tal van landbouwers maken nog uitsluitelyk ge bruik van beir, het gebruik er van is niet te misprijzen doch er valt te bemerken dat deze natuurlijke meststof te weinig fosfoorzuur inhoudt, wat schadelijk is voor de vorming der raap. Anderen gebruiken ook sodanitraat in dit geval geeft men niets dan stikstof die in de groote hoeveel heid toegediend te vool cle bladoren doet ontwikkelen tot nadeel der raap zelve. Om goede uitslagen te beko men raden wij aan 1 kgr- echte Peru-guauo per roede voor het zaaien goed in te werken. Deze bestaat gemid deld oer 100 kgr 7 kgr stikstof 10 kgr. fosfoorzuur en 2 kgr. potasch. Zij vormt dus eene volledige meststof. Ziehier overiggens den uitslag eener proef door in 1905 bekomen Percpel 1 bemest met stalmest alleen aan de voor gaande vrucht en 1 Hectoliter beir per roede voor het ophakken, gaf per Hectare 26475 kcr. rapen Perceel 11 waarop insgelijks stalmest aan de voorgaande vrucht werd toegediend en voor het zaaien der rapen 300 kgr. Peru guano per hectare ontving bracht 37900 kgr. op. Zij dus oen verschil van 37900 - 26475 11425 kgr. Tegen I f. per 100 kgr. maakt dit eene geldwaarde uit van 11425.De guano betalen wij tegen 22 f deJIOOkg de uitgave was dus per Hectare 66 f. waaruit volgt dat wij eene zuivere winst hadden van 114,25 - 06 48,25 Deze cijfers bewijzen genoegzaam dat de echte Peru- gnano van het wereldberoemd huis to Antwerpen eene voortreffelijke meststof is die den landman scboone winsten verzekert. 'dige meststoffen noch voeder zonder waarborg wegens hunnen titel indien gij twijfelt over hunDe zuiverheid, laat ze ontleden in bet Laboratorium van Leo Grillacrt, Vrijheidstraat, 4, te Aalst. Goede kopersulfaten hebben een titel van ongeveer 96 0/0. Superphosphaten worden verkocht naar waar de hunner kracht van oplosbaarheid. (Belgisch Reglement). De zuiverheid der stoffen is zelden te erken nen bij de kleur of den reuk de ontleding al leen geeft er u de zekere waarborg van. Het Laboratorium gelast zich met allen aard van ontledingen aangaande Nijverheid, Handel, Voedingstoffen. Christus, tusschen zijne Moeder en den Apostel! Bij dat gezicht kon men een soort van angst niet onderdrukken, en onwillekeurig kwamen die regelen in de gedachte, waarin de Psalmist ons God voorstelt, zittende te midden der raad plegende rechters, en God met hen recht spre kende. Het was in dit achtbaar heiligdom, dat daags vóór Kerstmis, des morgens, de hee^en van de groote Gerechtskamer in buitengewone zitting vereenigd waren. Maar dezen keer hadden zij hunne zwarte toga's aao, en aan hunne sombere en peinzende houding kon men zich voorstellen, dat zij een strenge plicht zoaden gaan vervul len. Door'geheel de stad ondervroeg men elkan der met nieuwsgierigheid omtrent hetgeen er in het Parlement, in het geheim van den raad kon verhandeld worden. De moord op den koopman van Lucca, du inhechtenisneming van den vermoedelijken misdadiger, de ont dekking van het lijk van 't slachtoffer, de on- veraoopte getuigenis to Argenteuil door een blinde afgelegd dit alles gaf eene onuitputtelijk* stof tot gesprekken en gissingen voor eene on telbare menigte, welke elkander verdrong op. het voorplein en in de toegangen tot het paleis>. Eenieder dacht bij zichzelven, dat eindelyk de zou aangebroken zijn, waarop alle onze kerheid een einde zou nemen, de dag, waarop» een onschuldige in vrijheid gesteld of een mis dadiger, een monster naar het schavot zou ge voerd worden. Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1906 | | pagina 2