Mora't golraÈ koren Sjiikaten envatasiiipp. T IS SCHROMELIJK Landbouwers kundige meststoffen L-ETEisriiisra- 1902 De Blindeman van Argenteuil. Uil LhDDtKt. door onze wijde streek. 8 t-Ca iha ri na-Lom beek Sottegem. gouvernement van zin het kanaal der Noordzee naar do Bahische zee aanzienlijk te verbreeden; men zou dit kanaal brengen op eene breedte van 107 meters m eene dippte van 40. Dit mtsttchliff tcerk van het grootste krijgskundig belang, zal ongeveer 200 miljoen mark kosten. Hoeveel kost eene snuifdoos* vroeg Mie ken Trien aan hare gebuurvrouw. Daar zijn geene van nyeer dan twee frank, zegde 't vrouw- Ie I F.ene verknoping van Kotsjoebei te Parijs, gaf Jr vrouwtje ongelijk, want daar is enne gou den tabaksdoos Louis XVI, getooid met goua ches v;m Van Blarenbergbe, verkocht VOOI* 4S,»5« tra uk Nu te weten, of de SDuii daai uit beter smaken zal dan uit eene doos van 17 een ton In ftpauje, daar is't du weer iets geweest, Keu her iff ICtHpd'til heelt de gewes ten Murchuna en Moron,nabij Sevilla in Spanje, verwoest. De spoorweg is op verschillige plaat sen vernield, en de scbade door de landbouwers geleden is overgroot... Nabij de statie van Herbestal is Zondag een ballon gevallen, die door een eDgelscbman, Torai genaamd, bemand was. De ballon kwam op do spoot baan terecht, op 't oogenblik dat een expresstreiu aangestoomd kwam de wagons vlogen er rakeliugs voorbij. De luchtreiziger is bedbutds het verschrikkelijk ft ton timer ontkomen... En dezen teer hebben wij iets voor onze Vrienden, welk een lootje op Brussel hebben, van de leening van 1902 STAD BRUSSEL 23e trekking. 15 Juni 1906. S. 20940 n. 9 is uitkeerbaar met fr. 10.0C0 S. 22696 n. 14 id. luOO S. 26253 n. 19 id. 500 S. 5908 li. 19; S. 22696 n. 2 id 250 De 20 obligaties waarvan De 20 obligaties waarvan de nummers volgen zijn uit keerbaar met 200 i'r. ieder. S. 5908 n. 8 S. 20940 n. 16 5908 10 20940 20 14 23 25 12 13 20 5908 5908 59'8 15626 15626 15626 15626 20940 21175 21175 22696 22696 26253 26253 26253 de nummers volgen zij n uit keerbaar met 150 fr. ieder. S. 59( 8 n. 13 S. 20940 u. 25 5908 16 21175 5908 21 15626 6 15626 9 15626 19 15626 23 20940 13 20940 18 20940 21175 22696 22696 22696 22696 26253 26253 26253 Iedere obligatie der 7 volgende series is uitkeerbaar met 110 fr., uitgenomen degene hierboven aangeduid 5908 15626 20940 21175 22696 26253 Deze obligaties zijn uitkeerbaar den 1 Juli 1906. Uit Luik krijgen wy eenen snelhrief. 't Is over t/rij tceleerdietidc on (f('l'M('ft('j(/(ll(f('li, Ziethier, Vrien deu, Op aanvraag vsu Z. H. den Bisschop van Luik, heeft onze H Vader de Paus aan de drie Luikenaars de volgende hooge onderscheiding verleend Aan buoglceruur Kurlli. het kruis van Commandeur der Orde van St Gregorius den Groote, met plaataan MM. Uallemagne, volksvertegenwoordiger en Klaas Gobiet, voor zitter der Katholieke Vereeniging het kruis van Commandeurs. Onnoodig do talrijke verdien sten jegens de Kerk op te sommen, welke deze drie kloeke strijders zich verworven hebben doch wij achten het ons ten plicht den H. Va' der onzen iDnigsten dank te betuigen en de nieu we commandeurs onze beste gelukwcnschen aan te bieden... ite framassoDsloge zet bare werking maar stout voortin Fraukrijk. Nu wederom heeft de prefekt van het depaitement der Seine eene lijst opgemaakt van 38 kloosterscholen, die deu 31 Juli aanstaande zullen gesloten worden. Tien ervan zullen totaal afgeschaft worden; de overige slechts gedeeltelij. Ziet, mensehen, en niettegenstaande at zulke vrijhoidstnoor- dende toeren, durven de liberale kopstukken uit t Aalstersche toch beweren dat de Gods dienst niet vervolgd wordt in Frankrijk en dat elk er vrij is II! Merci met zulke vrijheid I... Vliegen, vlicgcu I dat is iets van die vlie gen! riep boer Jan deze week uit. Juist kwam SI int lit )t daar voorbijgegaan, die de woorden van den boer goed hoorde. Wat zegt ge daar van de vliegen vroeg Slimme ken. Wel, dat er hier zoo schrikkelijk veel zijn en dat ik niet weet hoe ze weg gekregen I sprak de boer. Wel I is 't maar 'dat ant woordde Slimmeke, dat is gauw gedaan! «Hoe kan ik het doen, vroeg de boer. Wel, ant woordde Slimmeken, 't is wel gemakkelijk Men haalt in de apotheek een braakmiddel vangt de vliegen, neemt ze voorzichtig tus- schen duim en vinger, zoodat hun geen been gebroken wordt; doet ze behoedzaam den bek open, geef ze. meteen vJiegeDlepeltje een portie braakmiddel in en laat ze dan gerust vliegen. Na tien minuten zijn ze dood I zei Slimmeken i 't Was dinsdag laatst een droeriae rerjaartliMfJ't was negen en dertig 4e vervolg. In het Parlement had men er na lange debat ten toe besloten om den blinde van Argenteuil te hooren. Gervaas was voor de vereenigde Kamer verschenen. Zijne oprechte en omstan dige verklaring had een diepen indruk gemaakt, doch de gemoederen waren nog met twijfel ver vuld. Hoe zou men het leven van een mensch kunnen doen afhangen van de vluchtige herin neringen eens blinden grijsaards, die niet an ders dan gehoord had, die. slechts had kunnen hooren Was het mogelijk, dat die man verze kerd genoeg was van zijn gehoor, van zijne herinnering, om eene stem te herkennen, welke slechts een enkelen keer door zijn oor was ver nomen Dit moest men op de proef stellen men moest achtereenvolgens al de gevangenen der conciergerie naar het paleis laten komen, en onder deze ook Martel. Bij aldien de blinde, na hen te hebben hooren spreken, uit zichzelven en zonder te missen, zonder een enkelen keer te aarzelen, voortdurend de stem onderscheidde en standvastig herkende, welke hem eenmaal zoo getroffen had, dan zou deze laatste aan wij- zing, met alle andere vereenigd, geene onzeker heid meer overlaten, en er zou eindelijk een groot voorbeeld gegeven worden. Het was niet onvoorbedachtelijk, dat de dag voor Kerstmis tot die proefneming was uitgekomen, welke tot dusverre in de geschiedrollen der justitie zonder voorbeeld was geweest. Had men op een gewo nen dag aldus al de gevangenen voor laten ko men, dan zou men hunne vermoedens opge wekt, listen ingeboezemd en alzoo den uitslag van de geheel nieuwe proefneming in de waag schaal gesteld hebben. Daags voor Kerstmis zou men integendeel aan i jaar geleden dat Maximiliaan, keizer van Mexico, te Queretaro gefulsiljeerd werd, door een peloton revolutionnaire soldaten, onder de bevelen van generaal Escobado... 't Was juist dien dag dat wijden ouderling Karei De Schrij ver, van 86 jaren tegenkwamen te Ardooie, wo nende wijk Kruip-in-d'aarde. Hij had voor de 56a maal te voet den beêweg gedaan naar Hal. Hij is te Hal door de geestelijkheid plechtig in gehaald... Proficiat nogmaals aan den kloeken man!.,. Ha! de bedevaarten is nogal iets, waar het liberalism en T socialism zoo razend op zijn... lu Jiap/tti ontstond eene groote schrik. Op dei. berg Aso, op 't eiland Kiou- Chou, is een nic liralciontstaan waaruit rook opslaat. Men hoort onderaardsch gerommel. Uit Calabrië, in Italië wordt gemeld dat men daar zaterdag nachtrond 1 1/2 ure, eene hevige aardbeving gevoeld heeft, verge- acid van O fl( (I ISf/l (fCI'OIH- mrl en van akeiige bliksemschichten. Ver scheidene streken zijn verwoest... Ha dierbare vrienden, blijven wij voortdurend gerangschikt ouder het glorierijkj vaandel van Gods Heilige Kerk, en bidden wij den almachtige om be vrijd te blijven van al zulke vreeselijke dingen. 111T I r I) fi r 1/ r Aalstenaars Gij menten van Wat voor eene gemeene geuzensoep heeft Aalst ons verleden zondag opgeleverd Het was hier feest bij onze liberalen. De Aalstenaars hebben er den eersten prijs beko men niet alleen door hun getal, maar ook door hunne gemeene manieren, door hunne geuzen liederen cn in 't bijzonder door hunue spotter nijen met een O, L. Vr. beeldeken dat, boven de deur van ons gemeentehuis staat in wapens van Lebbeke. Men spreekt hier bijzonderlijk van een Aalstersch studentje, nog een manneken van de eerste broek maar vol fraosch beslag, die goed heeft gevonden zich te onderscheiden door zyne openbare spotternijen met O. L. Vrouw. Waar zou Aalst naartoe gaan moesten zulke kerels ooit zijn meesters worden 1 Ook, denken wij, dat alle treffelijke Aalste naars zulke gemeene handelwijze zullen afkeu ren, en hieruit zullen leeren naar waarde schatten, hunne blauwe kopstukken, aanvoer ders van zulke bende. Men berekent, dat er van 1831 tot 1899 in België genever gedronken is voor de kolosale som van 5,444,908,750 of vijf millard vierhonderd vier en veertig millioen negenhonderd acht duizend zevenhonderd vijftig frank. Volgens de statistiek en verklarin gen der dokters, sterven er per jaar in de hospitalen twintig duizend menschen van ziekten door het misbruik van al- kool veroorzaakt. En hoevelen sterven er elders nog van Doch dit officiéél cijfer alleen in acht genomen, zijn er op de 75 jaren van ons onafhankelijk bestaan, niet min dan een millioen vier honderd duizend menschen gestorven van 't geneverdrinken. Welnu, veronderstelt dat die men schen hun leven slechts twintig jaar verkort hebben, en per jaar slechts duizend frank wonnen, dan maakt hun ne vroegtijdige dood in geld een ver verlies van acht en twintig milliards. Wat zegt ge er zoo al van Wat and'ren opdoen in deu drank, Zet gij datj vrienden, op de bank, Of zorgt dat 't naar de spaarkas gaat, Of in 't pensioentje van den staat. Dan hebt g'een appel voor den dorst, En leeft tevreden als een vorst, En wat er dan gebeuren mag, Ge vreest voor geenen kwaden dag. de conciergerie zeer verbaasd hebben gestaan, indien het bevel niet ware gegeven om al de vangenen naar het paleis te doen komen want het gebruik vorderde, dat de heeren van de groote Kamer daags voor de groote feesten achtereenvolgens eiken gevangene voor zich deden brengen. Somtijds zelfs gaven die hooge magistraatspersonen ter gelegenheid en uit eer bied voor feest de vrijheid aan gevangenen, die wegens kleine vergrijpen in hechtenis gehouden werden. Bovenal moest men den blinde doen begrij pen, hoe heilig de taak was, welke de Hemel hem scheen te hebben opgelegd. Aan het hoofd van het Parlement stond de President Feu, die om zijne wysheid en deftigheid Cato Censorius genoemd werd. «Gervaas, sprak hij tot den blinde op plechtigen en doordringenden toon, hierboven ons is het afbeeldsel van den God- Menscb, die op valsche getuigenissen aan het kruis gehecht werd en daaraan voor ons allen wilde sterven. Zweer bij die afbeelding, zweer bij God zei ven, die hier tegenwoordig is en ons hoort, dat gij niets zult bevestigen, waarvan gij niet even verzekerd zijt als van uw bestaan en van het ongeluk, dat u van het genoegen be rooft om de zon te aanschouwen. Na dezen eed, dien de grijsaard aflegde op een toon van gemoedelijkheid, welke niet toe laat aan de oprechtheid van een getuige te twij felen, begon de pi oefneming, welke de grijze mannen van het Parlement hadden uitgedacht. R eds waren er achtien gevangenen verschenen en hadden op de tot hen gerichte vragen geant woord. De blinde, deze hoorende had geenerlei beweging gemaakt van hunnen kant, waren de gevangenen, die hun onbekende man ziende, on verschillig en kalm gebleven. Alsdan werd op zijne beurt de negentiende gevangene voorge bracht; doch wie schets zijne onsteltonis bij het zien yan Gervaas? Wie ma dt de plotselinge ont- Aan de statie van Baasrode Noord (Den- dermonde) gebeurde Maandag namiddag een schrikkelijk ongeluk. Een paling verkooper, Fleurquin genaamd, kwam met zyn hondenkar, door drie honden getrokken over de baan. Zijue vrouw en twee kindereu zaten in de kar hij liep er nevens. De barroel was open en Fleurquin reed onge stoord door. Maar op het zelfde oogenblik kwam een goederentrein aangestoomd. I)e kar vloog in splinters en de inzittenden werden in deerlijken toestand op de baan geworpen. Van Fleurquin was been en arm afgesneden door de wielen der lokomotief. Hij stierf wel haast in de armen van den eerwaarden heer Pastoor De Pratere die aanstonds was toegeloo- pen. Het oudste kind was op den slag dood geble ven en de vrouw, wiens hoofdschedel gekloven is, verkeert in stervensgevaar. liet jongste kind is, als door een wonder, zonder de minste schram, vrij gekomen. Ook werden 2 der honden gedood. De bareel- wachter die in zijn hut zijnen boterham zat te eten, zegt dat de trein te vroeg kwam en niet ge signaleerd was. De zaak heeft te Baasrode niet weinig op schudding gemaakt. En tc Weltcreu wordt er weerom zooveel geklaagd over de slijkluizen eene soort van venijnige kerfdiertjes. Deland- bouwers hebben waarlijk schrik naar hunno velden te gaan, want de beten ziju diep eu ge nezen traag. En Zondagnacht kwam C. De Mey zijne dochter van den dans halen in eene her berg. Een twist ontstond tusschen Do Mey en andere. Eene klacht is bij de politie ingediend. Nu Donderdag morgend werd de brave hond der familie X. door emen persoon een oog uitgescho ten. De schutter zal zijne rekening af te wach ten hebben. Een man werd, langs deu grooten steenweg, twee vingers vermorzeld tusschen een mortelmachien. Doktoor De Ryck verzorgde hem. Het parket is Zondag opnieuw te Chcrs- knuip afgestapt. De vrouw van A. Keymolen, en hare dochter werden in tegenwoordigheid van haren man gebracht. Na eene langdurige onder vraging werden man vrouw en dochter samen naar Dendermonde geleid. Te Lede hebben on bekende kerels den offerblok van de kapel, het H. Graf, opengebroken en den inhoud geroofd. Naar het schijnt is men op het spoor der daders. Weeral brand 1 Vrijdagavond zijn er vier hui zen te Krpe afgebrand. Zij hoorden toe aan de weduwe Schollaert en D. Van Neerinckx. De oorzaak van den brand is ongekend. Ook Woensdag is te St. Minria-Mtoofebeke de herberg De Appel afgebrand. Alles is verzekerd' En te Uetuieraent zijn drie heeren leden van het gemeentebestuur, die de herinnerings- medalie van de regeering van Z. M. Leopold II komen te ontvangen. Wij wenscken hun uit ter herte proficiat. Nadere inlichtingeu ontbraken toen we vernamen dat <*nee vriend B. Haems onder het getal was als hebbende 25 jaren on- berispelijken dienst als ontvanger dier gemeea te. Nogmaals proficiat vriend Benjamien. Het kind Van der Linde van noaehroortie zoo vreeselijk verongelukt is Zaterdagavond in het St. Jansgasthuis te Brussel overleden. Het par ket is verwittigd. Maandag werd er te ittt- beek eene tentoonstelling van aardbeziën ge houden, onder het voorzitterschap van M. Dq Coster, volksvertegenwoordiger. De eerevoor zitter bedankte de deelnemers over den beko men uitslag. De Eerweerde H. Van der Donckt, onderpastoor, bedankte het gemeentebestuur over zyne geldelijke toelagen. Daarna reikte M. De Coster de prijzen uit. Maandag nacht is er te XeUick een schrikkelijken brand ont staan op de hoeve van landbouwer Bettens. Zij hadden enkel den tijd de kinderen en het vee te redden. Alles is vernield. Uit het onderzoek blijkt dat, dieven het kickenkot geroofd hebben en vervolgens de hoeve in brand staken. Ja vrien den menschen zonder geweten durven alles. Maandag avond zagen personen van St-Pie- ters Leeuw langsheen de vaart een kinder roering welke zijne trekken te lezen gaven, zijn verbleekend krampachtig samentrekkend gelaat zijne haren die te berge rezen, het koude zweet, dat op zijn voorhoofd parelde, en zijne be zwijming, welke zoo groot was, dat men hem ondersteunen en naar het bankje brengen moest, waarop hij geen plaats kon nemen zonder ge holpen te worden. En zoo verslagen als hij was, kon men, toen bij weder tot zichzelven kwam, in zijne onwillekeurige bewegiög, hetzij de folterende knaging eener schuldige ziel ontdek ken, welke zich eene misdaad te verwijden heeft, hetzij wellicht ook spijt van eene onvol ledige misdaad begaan, van zijn werk niet ten volle verricht te hebben. De President en de rechters zagen elkander aan in verwachting van 't geen er gebeuren zou. Doch zie nu, bij de eerste woorden, welke Martel antwoordde op de vragen van President Feu, werd de blinde, die van den aanvang af aan dit tooneel, waarvan bij niets begrepen had, koel en ongevoelig was gebleven, eensklaps sterk aangedaan en leende bij aandachtig het oor, bij luisterde, luisterde nogmaals met groote inspanning en trad eensklaps achteruit, terwijl hij eene veel beteekenende beweging van af grijzen en angst maakte, als om met zijne han den een voorwerp terug te duwen, dat hij in zijne nabijheid ^ontdekte, en terwijl hij poogde te ontvluchten, riep hij uit Hij is het; ja, dat is de stem, welke ik op de hoogten van Ar genteuil gehoord heb. De cipier bracht Martel (want hij was het) meer dood dan levend weg en gehoorzaamde hierin aan het bevel van den President, die hem gelast had een anderen gevangene te doen voorkomen; doch dat luide uitgesproken bevel was gepaard gegaan met een teeken, hetwelk de cipier begreep, zoodat hij es.nige minuten 1 later wederom Martel binnen bracht, die ten i tweeden male op het bankje geplaats en onder j voituurken staan, waar twee kinders,een muisje en een joDgsken, rustig lagen in te slapen. Men bracht het voituurken naar het politiebureel. Uit het onderzoek bleek dat er eene vrouw meê j gekomen is per trein van St-Ghislain. Men denkt dat de vrouw zal verdronken zijn. Pei lingen gedaan leveren geenen uitslag op. Er zijn inlichtingen gevraagd te St-Ghislain. En men spreekt te Vollezecle veel over den toe stand van den baron de Steenhault. Naai men zegt bestaat er niet het minste gevaar. Frans Plas een 26jarige landbouwer van Asbelie, had zaterdag namiddag te Ausche zijne duiven laten inkorven. De man bezocht verscheidene her bergen. Hij beging de onvoorzichtigheid daarop te gaan zwemmen. Nauwelijks was hij in het water, of werd getroffen door eenen bloedop- drang. Eenige uren later vond men zijn lijk. Maandag zagen wij de 110) Bedevaarders der gemeenten Asscbc, &»«chc ter-ISeyde» en Udkclgcui, van hunne bedevaart naar O. L. Vr. vaq, Scherpenbeuvwl te huis komen, wel wat zagen al die menschen er gelukkig uit. Had Daens die meDscben moeten zien, hij zou wel kunnen weten hebben, wat do reden zijn waarom de Brabanders hem aan de deur der kamer gezet hebben; in dat volk zit nog het oud geloof zijner voorvaderen, het verfoeit; al die mannen welke hunne priesters wekelijks laste ren eu beschimpen. Tot slot een hartelyken proficiat aan de EE. ;HI1. Pastoors inrichters der bedevaart. KIKlEVENBtJS. R. Wees zonder vrees, man. De liberalen durven alles, dat weten wij. Doch God leeft, die 't al geelt. A. Strijd legen, al wat gemeenteschool heet I Zekerlijk, vriend, dat keuren wij goed. Braband heeft gelijk is langs de g moentescholon dat het ongeloof in onze katholieke huisgezinnen binnen dringt. Ja 'tis zelfs zóó op de katholieke gemeenten, zeggen de klaar ziende Brabanders, 't Is in zulke scholen dat er, zelfs op katholieke gemeenten, ongodsdienstige onderwij zers, of onderwijzeressen binnen geraken, en eens daar binnen, kan men er niet meer van af. Dus overal den l voorkeur geven aan de aangenomen scholer., dat wezo ons plan. Dat de geuzerij maar grijuze en briesche, 't blijve zóó. Ze kan ook scholen bouwen. A. A. Waar blijven de beloofde artikeltjes A 'u 'tcanton Asschekunn g bestatigen hebben gedurende den ver leden kiesstrijd is 1" Dat vele heimelijke liberalen zich doen hennen heb ben. 2® dat de gekende liberalen meer in 't openbaar voor de liberalen gestreden hebben... Wij kunnen alzoo rond gaan van parochie tot paro chie en overal zullen wij 't zelfde bemerken. Rechtuit gesproken 't is zooveel te beter alzoo kunnen de brave menschen al de liber Uiltjes kennen. Maar ook, liber Oiltjec zet dan geen masker meer op mat gaineentekic- zmgxm, zulle Bijvoorbeeld in Aasche. komt niet meer al' onder den naam van ware Ajschenaren, want uwen blauwen snuit zal onder dien deknaam wel gekend worden... En... te ESSCHENE, moet 't Putteke van geene roode streep meer spreken. hij staat in 't blauw en blyft in 't blauw... maar de brave katholieke kiezers van Esschene zullen aan het hoofd hunner gemeente zulk een blauw liber uil postuur niet meer willen... Ook iedereen roept het van nu af... 't Putteken zijne erwten zijn uit te Esschent... Zoo moesten die libcruilen overal vliegen. Ternath. Hier begint het ook te spannen... mot de groote kiezing hebben de i'ernatsche geuzen zich doen hennen. Ook de Ternatsche brave menschen zijn van zin, met de gemeentekiezing heel dien geuzen boel omver te werpen. Volgens men ons verzekert... zal 't wel gaan. Men hoort hier niet veel van Daens meer spreken... De boerkens zijn te veel bekommerd met 't zwert... of d'hopluizen...'t Schijnt dat d' hop wat betert... maar de boerkens hebben gespoten... gespoten tegen de sterren op. De proefneming met 't hopluizen poeder verledene Zondag gedaan heeft hier ook de boorkens aangezet om daarmee hunne hop te bespuiten... en 't heeft hun bij zonder gelukt... Verleden Donderdag hoeft een land bouwkundige van den slaat met dat zelfde poeder proef neming gedaan te Schepdaal. Temeerste is hij voldaan geweest als ook de boerkens die de proefneming bij woonden... Boerkens, Boerkens, bezorgt uwe hop... 't is een pand. Ds Socialisten vragen ods waarom 't Stemmeken afgeeft tegen de socia listen Samenwerking daar er vele ka tholieken en priesters de samenwerking voorstaan? Men moet met de rijf 'ezels veel verwantschap hebben om zulk eene vraag te stellen, bijzonderlijk in dat 't proces van Leuven nog versch nu 't geheugen ligtNu om kort en klaar te zijn de socialisten Samenwerking houdt aan de medewerkers een deel af rechtstreeks en uitsluitelijk, voor politieke propaganda. 1 en tweede de Socialisten propa ganda, heeft zij voor doel de stoffelij ke verbetering van den werkman, ver geet dadelijk de zedelijke verbetering. De ware stoffelijke verbetering is noch tans niet mogelijk, zij kan ten hoogste niet komen zonder de zedelijke kracht van den mensch 'T en is niet genoeg geld te winnenf men moet het kunnen besturen. Ten derde: de Socialisten propaganda steekt in 't hoofd der menschen zotte droomen. Zij hitsen den ongelukkigen op om 't onmogelijke te willen Hoort liever Jaurès 't fameus kopstuk der Socialisten in Frankrijk, komt weerom te bewijzen dat de socialisten vele kun nen vernielen in de maatschappij, maar dat ze hoegenaamd niet en weten hoe de maatschappij zou moeten ingericht wor den. Is 't dan nietschandelijk?Is 't geen misdaad de menschen zoo naar 't onbe kende te leiden, ze in de duisternis te werpen Vreeslijk is de verantwoor delijkheid van die hoofdmannen die zelf niet en kunneni aanduiden wat en hoe eene socialistische maatschappij, in der daad, niet op het papier zal zijn, en die T volk voor toekomende van alles be loven maar alles wat nu bestaat aan vallen!... Wij, katholieken, wij willen van alles dat bestaat het goede nemen en het kwade uittrekken zoo leert ons de En cycliek Rerum novarum Het volk moet weten waar men naar toe gaat. Wee die het bedriegt een vreemden naam ondervraagd werd. Nieuwe vragen lokten nieuwe antwoorden uit, maar de blinde aanstonds met het hoofd schuddende, zeide Neen, neen, dat is mis leiding, ik herken de stem wel van hem, met wien ik gesproken heb op de hoogte van Ar genteuil. n Tot zesmaal toe werden op die wijze al de ge vangenen uit de conciergerie naar binnen ge bracht, doch telkens in eene nieuwe, onver wachte volgorde, om zoodoende alle herinnering uit te wisschen en elke berekening te verijdelen; zelfs deed men aan eenigen der verbaasde ge vangenen vragen, welke op den moord van Zatnbelli betrekking hadden, en, ingelicht door een teeken van den President, gaven zij ant woord op die beschuldiging, welke hun echter vreemd was. Doch de blinde aarzelde geen oogenblik en steeds herkende hij met zekerheid de stem, welke hij op de hoogte van Argenteuil vernomen had. Eindelyk was het vreeselijke geheim opge helderd het was, alsof er eene bovenmensche- lijke stem in de uitgestrekte groote Gerechts zaal weergalmde en tot den blinde zeide Hij is 't, 't is de moordenaar van Zambelli 1 Die dreigende en wrekende donder, welke ten dage der misdaad op de hoogten van Argenteuil den grond deed daveren, had den schuldige getroffen verpletterd. Rillend stamelde hij eindelijk te al te late en voortaan onooodige bekente nis want voor al de rechters, die daar ter vier schaar zaten, was de uitslag der proefneming zoo goed als eene bekentenis geweestde op rechte en onwillekeurige kreet der waarheid bad hen zoo recht in het hart getroffen, dat het hun voorkwam, dat zijindien zij zelf de misdaad hadden zien misdrijven, waarvan zij thans den eenigen wonderbaren getuige voor zich zagen, geene grooter zekerheid zouden kunnen bezit ten. noch voeder zonder waarborg wegens hunnen titel: indien gij twij felt over hunne zuiverheid, laat ze ontleden in het Laboratorium van Leo GrlIIaert Vrij heidstraat, 4, te Aalst. Goede kopersulfaten hebben een titel van ongeveer 96 0/0. Superphosphaten werden verkocht naar waarde hunner kracht van 1 plosbaarheid. (Bel gisch Reglement). De zuiverheid der stoffen is zelden te erken nen bij de kleur of dei. reuk: de ontleding al- leeD geeft er u do zekere waarborg van. Het Laboratorium gelast zich met allen aard van ontledingen aangaande Nijverheid, Handel, Voedinstoffen. Verledeu Diüsdag melden onze vrienden in den Kath. Kring te Sottegem eene buitengewone kantonale vergadering, voorbode van den aau- staanden strijd voor de wetgevende kiezingen van 1908. Al de afgevaardigden van het kanton waren er toe uitgenoodigd en ook allen,op weinige uit zonderingen na, hadden er aangehouden tegen woordig te zijn. Ja zeggen wij het spoedig, onze katholieken van Sottegem, zyn zinnens hand in hand en uit al hunne kracht te werken tot het veroveren van een vierden zetel. Aan het bureel namen plaats de H.H. Eug. de Kerchove d'Exaerd?, Senator, voorzitter der kantonale vereeniging Van Vreckem, Senator de Bethune en De Sadeleer, Volksvertegen woordigers Boeckaert en De Beer, Provinciale raadsleden Omer Van Lierde de edele Heer Van deu Hecke de Z. E. H. De Corte, pastoor- Deken de E. H. Van Impe, pastoor De Vrieze en De Keyser, secretarissen. De H.H. de Kerchove d'Exaerde, Van Vrec kem, de Bethune, De Sadeloer en Van Lierde, namen beurtelings het woord en wakkerden iedereen aan zonder vertoeven ten strijde voor onze katholieke partij. Hunne redevoeringen eu het verslag van Mr De Vrieze, Secretaris, over de werkzaamheden in 't jaar 1905 voor 't kanton Sottegem, werden geestdriftig toegejuicht. Eene tweede vergadering zal in 't kort plaats hebben. Aan de andere kantons is het, dat schoone voorbeeld door de katholieken van Sottegem gegeven Da te volgen en dan zijn wij van nu af verzekert dat een vierde zetel van volksverte genwoordiger in Mei 1908 aan ons is 11 Weinige oogenblikken daarna hoorde men in een donker hok der conciergerie een vreeselijk vonnis uitspreken, terwijl op een naburig plein treurige toebereidselen werden gemaakt, want in dien tijd bestond r voor den mensch, die een doodvonnis tegen zich had hooren uitspre ken, geen volgenden dag meerde zon zou voor hem niet meer opkomen. Eenige uren later konden de omliggende straten de menigte nieuwsgierigen bijna niet bevatten, die terug keerden van de Oude Markt, waar zij getuigen waren geweest van een aangrijpend schouw spel en de mannen en die vrouwen, bleek, bevend en geschokt, herhaalden onder elkander met ontroering eenige woorden, welke voorze ker allerernstigst moesten geweest zijn, te reke nen naar den toon, waarop zij ze herhaalden. Want eene stem had zich van boven van een tooneel van smarte aan hen doen hooren en die stem, welke toen zwak was en weldra ge smoord zou worden, sprak en weergalmde in dat uiterste oogenblik met groot ontzag en klem; zij zweefde als de stem Gods donderend en ont zettend boven die ontelbare menigte, welke slechts gekomen was om te zien, maar op dat oogenblik niet meer zag cn sprakeloos enkel luisterde. En die stem had woorden lateo hooren, welke in langen tijd niet zouden vergeten worden want welke zedenmeester zal ooit zooveel ge loof vinden en duurzamer indrukken nalaten dan een overtuigd eu veroordeeld misdadiger dan hij, die, aan het uiterste oogenblik zijns levens genaderd, zijne misdaad voor het aan schijn der gansche wereld belijdt dan hij, die het bij ondervinding weet, dat, in welke woestijn de booswicht ook zijne misdaad gaat bedrijven, God daar altijd vroeger dan hij, alles ziet, niets vergeet en later zijn onverbiddelyke aanklager en hrikkelijke rechter zal wezen

De Volksstem | 1906 | | pagina 2