Mgr. Mercier ei M ïlaamstl. I T AAN 'T ROER. BOERENKINKELS. lypeniifistekeïkzïëii N° 591 Jaargang Inschrij vingsprijs feRKÖttüs- gingsprijs wmi Gelukkig land. SNIPPERKENS. Onpartijdige gazetten. VERROTTING. Belangrijk wetsontwerp. Godsdienst en Wetenschap. Vernuftige uitleg Oorlog aan het alcoholism 1Dompers. - tie re zant/erfjes I 1 V ormisscD 1 f; den kiemen regel Aankondigingen fci'jii gei tien Aankomt it- if bia tieu!. !i den rog-M Anm-ncec op de 4 blo<'z. worden bero- kendvolg-.ms plast ruin.te. Vooralle advr-rtentii'n zich aitsluiteaad te ven- op ons BD REEL, Kerkstraat, ff, A'list. De geabonneerde bon h recht een •per jaar eene nee van 5 regel plaatsen, dia vier maal achten -uvol- -• ns zal verschijn et Ruchtbaarni akiutj te zenden voor Woensdag. Drukker-Uitgever J. VAN NUFFEL—DE GENDT AELST. Kerkstraat iSS«W Abonnementspi voor gansch Iranco te huis. v'oor de vreemde landen, 6,00. Pakken en brieven Loeven vrachtvrij toegezonden te worden. AU* ar tikels moeten den dinsdaff&vond en het nieuws den woensdagavond op onze bureelen toe gekomen zijn. Ongeteekende brieven worden in de scheurmand ge worpen. Am •.ostbureelen ont vangen inschrijvin gen, op alle tijd stippen van het jaai De onkosten der k wij tingbriefjes zijr ten laste van deD jestenaineling. Men y relieve, bij veran aering van woonst, het juist terechtwij zen to tonden Eene volle maand hebben wij gefeest, God gedankt en van geluk gedroomd. 't Was triomf in Vlaandrenland De Brabanders, ook die koene strijders, wij hadden het van hunne manhaftig heid verwacht, dienden zoo eene per- tige davering toe aan den geus en aan allen die met den geus mee huilden. Lof en eer aan het klpek Brabandsch volk dat zijn kiezerkens, hoerah Heden, bij 't ontwaken verschijnt een kloeke forsige oostvlaamsche jongen vaandrig met de vaderlandsche drie kleur in zijne welgespierde vuist en bo ven aan den kop van zijn vaandelstok hoog in de lucht verheven, staat met waakzame oog de fiere vlaamscheLeeuw houdende vast in zijne muil een uitge breide wit en gele wimpel waarop de namen van Aalst, Gent-Eecloo, Den- dermonde en Waas en in hoofdletter te wapen Ja te wapen, mannen van Aalst, Dendermonde en Gent en Waas. Binnen 23 maanden is het uwe beurt van den strijd te voeren en zegen te be halen, en den framawon en iijne kliek in zijne verholen spe lonk op te sluiten. Te wapen van heden af, tot morgen niet gewacht. Lui worden de slapers, verrast zijn de lamlendige en gefopt de jannen van tijd genoeg. Van nu af aan op de wacht en, de dijken versterkt om geen bres moge lijk te maken. Aan 't werk, aan 't werk De manschappen geteld, hunne bil lijke rechten nagezien en de kiezerslijs ten in ordedaarenboven in ieder dorp, op alle wijken de volksinrichtin gen uitgebreid en ze, als een netwerk, over onze vlaamsche gouwen gespan nen. Dan vergaderingen en nog ver gaderingen van onze talrijke maatschap pijen, 't zij van nut, 't zij van vermaak. Vergaderingen, geene vergaderings- kens of zoo wat strooibriefkens maar van die machtige bijeenkomsten waar felle sprekers optreden, onze werken doen kennen en doen bloeien waar onze leiders, indachtig dat men hierna den tijd heeft om te rusten, op den post van eere staan en met ons braaf volk nauwere kennis maken. Kandidaten bakken, dat is onze zaak niet kandidaten komen uit den grond op uur en stond de mannen die 't volk aan 't werk ziet. En hoogen tijd dat men niet alleen prachtwerken uitvoere en millioenen doe springen en dansen om de oogen uitte steken, en babéltorens in Baby lonen op richte maar ook dat de bui tenlieden eens mochten ondervinden hoe het staatsmanna smaakt. Te wapen aan 't werk voor God en land en wij staan vast aan 't roer A. B. van Leeuw. Onlangs bracht Zyne Doorluchtige Hoogwaar digheid Mgr Mercier een bezoek aan het klein Seminarie te Mechelen. De Aartsbisschop, die door eenvoud en vrien delykheid uitmunt, hield eene aanspraak tot zyne studenten, waarin hij hen aanmaande, zich lichamelyk, geestelijk en zedelijk te ont wikkelen. Over het Vlaamsch sprekende, zegde Mgr dat de studenten gelijk hadden voor hunne taal te stryden, want dat is eene edele zaak. Doch, voegde hy er bij, wilt ge goed werk doen, spreekt dan zuiver uwe taal en geene gewest- spraak. De groote oorzaak, waarom het Vlaamsch in hoogere standen wordt misacht, is dat het doorgaans zoo slecht, zoo leelijk sproken wordt. Spreekt zuiver Vlaamsch, en zult veel voor het Vlaamsch gedaan, ge zult veel gewonnen hebben, Een luid hoerrah van de Vlaamscbgezinde studenten begroette die woorden van den Kerk voogd Bravo, Mgr Mercier voor die woorden zijn alle Vlamingen u dankbaar Het bud jet voor 1907 werd in de fransche kamer neergelegd. Er zijn voor 150 miljoen nieuwe uitgaven op ingeschreven. Deze zullen moeten gedekt worden door 1Eene verhoo ging van 30 t.h. der rechten op de erfenissen van 10.000 frank 2. opcentiemen op den bal sem en de likeurwijnen, en een taks op dé mi nerale waters 3. eene verhooging van 10 t.h. der overschrijviugsrechten van roerende weer den aan drager4. de beteugeling van het smokkelen in den verkoop van den alkooi. Gelukkig Frankrijk 't Is waarlijk te benijden Illsslonniirlsflea vermoori! Eene paketboot, te Marseille toegekomen uit Japan, China en de Indien, met 456 passagiers, brengt slechte tij dingen mede uit het verre Oosten. In den omtrek van Peking zijn gedurende de maand Mei vijf kerken ver nield en geplunderd. Zes missionnarissen en veertig bekeerde Chineezen werden omgebracht. Dccuirallc voor dleotilbodcu. —Een ko ninklijk besluit stelt vast dat het eereteoken door de koninklijke besluiten van 7 November 1847 en 28 Fe bruari 1861 ingesteld, ook aan do dienstboden, die 25 jaar dienst tellen bij denzelfden meester, zal kunnen toegestaan worden. Oflicieele gï'iifscheuucr». A1 dieper zakt Frankrijk De gemeenteraad van Lorient heeft met 30 tegen 18 stemmen beslist, dat alle godsdienstige zinnebeelden of teekens van geheel bet grondgebied der gemeente OOK VAN DE KERKHOVEN, moeten verwijderd worden. Arm Frankrijk (laderdompeuslocEtcn ia Oost-liaan- deren.In 1905 hebben de verschillige bescherm- komiteiten der werkerswoningen 5236 vragen inge zonden tot het bekomen van ouderdomspensioenen 3812 werden aangenomen 1424 verworpen. Bij de beroepskommissie werden 742 verhalen inge diend, 582 door de belanghebbenden, 160 door den heer gouverneur; 291 beroepen werden aangenomen, 151 verworpen. Knticn cu mollen. ^en onderzoek heeft uitgewezen dat de dijken der Schelde, onlangs wegge spoeld, gansch ondermijnd waren door ratten en mollen. Het verslagaan de regeering gestuurd, besluit dat er hoogdringendheid bestaat deze ratten en mollen door alle mogelijke middelen te verdelgen, wil men op de dijken kunnen staat maken. Misdadig plan. Daar de wetgevende Kamers van Oostenrijk een uitstel genomen hebben voor de stemming over de kieshervormingen, hebben de rijke heeren socialistische hoofdmannen besloten de arme werklieden allen drie dagen hun loon te doen verliezen door staking, te beginnen op 28 Jnni. De bakkerBgasten moeten de eerste zijn, en de andere moeten volgen. Aangenaam koningstoebtje. Koning Victor Emmanuel, van Italië, is een weinig te benijden vorst. Bij het bezoek dat hij vrijdag aan Ancona heeft gebracht, waren 280 speurders, 500 policieagenten, 800 karibiniers en 9000 soldaten voor zijne veiligheid in dienst. De policie heeft al de balkons langs den weg van zijn intocht afgehuurd en bezet. Verschillende verdachte personen zijn in bewaring gesteld. Gelljjh. In den Beloken tijd. De kapel der PrecLikheeren, te Parijs, is door den zaakgelastigde van 't ministerie voor... danszaal verhuurd I.nsteraar veroordeeld.Voor laster tegen den katholieken XX Sièclevan Brussel, is het liberaal blad Les Nouvellesvan La Louvière, heden veroor deeld tot 300 frank schadevergoeding, twee inlasschin- gen in andere bladen en al de kosten van 't proces. Toelating om t« bevlaggen. Een libe raal van Godarville (Henegouwen) vroeg aan den (ka tholieken) burgemeester, om dezen te plagen, de toela ting om, in geval de liberalen het ministerie zouden doen vallen, de blauwe vlag met rooden strik temogen uitsteken. De burgemeester antwoordde nagenoeg in dezer voege Die toelating is u gegeven. Gij moogt [zelfs, wan neer het ministerie niet valt, uw blauwe vlag met tra nen bezaaid, halftop hangen en de roode strik dooreen rouwkrep vervangen. De Burgemeester, F. Thomas. Ondeugend. Een dokter vroeg een bewoner van een afgelegen dorp, of 't niet moeilijk was daar geneeskundige hulp te krijgen. a Och, dokter, we hebben die ook niet vaak noodig, antwoordde de man, de meesten stervea hier hun na tuurlijken dood. n Er bestaan geen onpartijdige gazetten, dat is reeds honderde keeren gebleken. We krijgen er au weer een nieuw bewijs van in den onzij- digen Soir. In de russche stad Bielostock heeft een jood eene bom geworpen in eene katholieke proces sie een priester en verscheidene andere per sonen werden er door gedood. Onmiddellijk daarop begonnen de jorlen van uit een huis op het volk te schieten met revolvers. De soldaten omsingelden het huis en de katholieken vielen dan ook de joden aan. Zoo werd do gebeurtenis verteld door het nieuwsagentschap Havas-Reuter, dat alles behalve katholiek is. Welnu, de Soir verknoeit gansch dat verhaal om te doen gelooven dat het de christenen zijn die de joden aangevallen hebben en stelt als titel erboven Gruwelijke slachting van jo den Ziedaar wat de onpartijdigheid der zoogezegde onzijdige bladen waard is. En zeggen dat vele katholieken dat liberale blad lezen en ondersteunen 1 Hoe is zulks mogelijk bevolking der genoemde landen 'uitmakend, 295,000 slachtoffers van het alcoholism per jaar of 8,02 per duizend, en worden er aan de begroting van Oorlog en Zeewezen 4 1/2 mil jard besteed, terwijl de alcoholzwelgers '10 mil jard 20 miljoen frank V jaars aan huunen zwelg- lust ten offer brengen. Be'gië, hot kleine, vrije België staat in ver houding aan het hoofd dezer n tie 1 Dat wil zeggen, dat het leger der matigen nog ver be neden het voldoende getal blijft, en dat de matigheidsbonden nog vrij wat meer aanhang verdienen dan het tot nog toe het geval is. Dat wil ook zeggen, dat Napoleons oordeel Geen oorlog maakt zooveel slachtoffers als het alcoholism slechts door weinigen gekend is of voor oogen gehouden wordt. Hoe treurig, zulks in het zoo vooruitstrevend Belgie nog te móeten aantreffen Do liberalen beginnen weeral uit te vallen op die domme boerenkinkels, ploegeu dlc In God gelooven en naar hm.no priesters luisteren. In de verlichtste steden, schrijft de Flandre (nr van 31 Mei) daar durven de priesters hunne politieke bemoeiingen niet anders plagen dan in 't geheim, Maar in de bedorvéne buitenge meenten daar geneeren zij zich niet. Zij heer- schen er als dwingelanden. In Vlaanderen moeten do buitenkiezers stemmen gelijk zij willen. Daar is eene kudde kiesvee waarvan zij zeker zijq het zija domme onwetende kwezelaars, die zelfs nog niet ken nen waarin een gouvernement bestaat, noch wat eene begrooting is of een wetsontwerp.... De boerkens zullen wel doen deze nieuwe liberale beleedigiugen diep iu het, geheugen te printen. Een parijzcr correspondent schrijft aan een hollandsch blad Voorstanders van eene hervorming van het huwelijk in Frankrijk zijn van plan, bij de Kamer een wetsontwerp in te dienen, dat o. m. zal bepalen dat elk huwelijk na een afwachtingstermijn van twee jaar, zonder bijzondere reden, ontbonden kan worden, op verzoek van een van beide partijen, zelfs in- dien de andere er tegen is. Dat zou dus ten- gövolge hebben dat geèn huwelijk lalnger bindend zou zijn dan twee jaar. De maatschappij is in Frankrijk blijkbaar tot staat van ontbinding gekomen. Een gansch natuurlijk gevolg der ontchriste- ning en papenvreterij. In Februari7 905 hadden MM. Helleputte en Bertrand in de Kamer elk een wetsvoorstel neergelegd betrekkelijk de beperking van de werkuren en van het nachtwerk. Het verslag, namens do middenafdeeling der Kamer daar over door M. Mabille opgemaakt, is verschenen. De middenafdeeling stelt voor, voor elke nijver heid, het maximum werkuren, zoowel voor het dag- of als voor het nachtwerk, bij koninklijk besluit te doen bepalen. Het nachtwerk zou voor de vrouwen verboden worden. De loochening van de echtheid eu oudheid der Evangeliën steunen velen onzer tegenstre vers op een boek van Renan, die zelf maar her schreven heeft wat vooruitgezot was door Chris tian Baur en daarom van Multatuli den naam van letterdief kreeg. Nu,thans is aan de beweringen van die schrij vers de kop iügedrukt door iemand, die ia de wetenschappelijke wereld van groot gezag is en de godsdienstzaken bestudeert uit oogpunt van loochenende kritiek, namelijk door den leeraar Adolf Harnack, der hoogeschool van Berlijn, conservator der koninklijke boekerij al laar. Op wetenschappelijke gronden toont professor Harnack aan, dat het Evangelie van den H. Lukas geschreven werd tusschen de jaren 30 en 70 onzer tijdrekening, en hij voegt er letter lijk bij «Van gansch het werk van Christian Baur blijven nog enkel eenige snippers over. Ziedaar wat ongodsdienstige geleerden erken nen na grondige studio. Ons dunkens kan zulke getuigenis wel opwegen tegen den onzin, die onnoozele schrijvelaars zoogezegd namens de wetenschap vertellen. Vindt ge 't ook niet Progressist Lorand, eene blauwe windblaas van denzelfden stoefersaard als Anseele er eene in 't rood is, had wiskundig (I) aaogetoontf dat de katholieken, den 27 Mei, twaalf zetels moes ten verliezen. Die voorspelliug heeft zich niot verwezen lijkt, onze lezers weten't, on profeet Lorand heeft nu al zya vernuft ter hulp geroepen om, met em genialen uitleg, zijne eer vau profeet te redden Deze uitleg is nu in den Ralliement versche nen en zegt Zoo wij slechts vier, in plaats van twaalf zetels bekdmen hebben, 't is dat... de kiezers nog to veel voor de katholieken hebben gestemd Wat zegt gij er van Als 't niet regent noch waait noch hagelt noch sneeuwt, 't is,., dat het goed weer is. En Lorand gaat door voor oen van hunne knapste, want hij was aangeduid om... minis ter van nijverheid en arbeid te zijn De bevolking van Rusland bedraagt 100 mil joen inwoners die van Engeland 40 miljoen die van Duitschbnd 50 miljoen die van Frank- ryk 39 miljoen die van België 6 miljoen 700 duizenden die van Zweden en Noorwegen 7 miljoen 200 duizend. Jaarlijks nu vallen als slachtoffers van het alcoholism in Rusland 130,000 of 1,30 per duizend; in Engeland 50,000 of 1,20 per dui zend in Duitschland 50,000 of 1 per duizend in Frankrijk 40,000 of 1,02 per duizend in Belgie 20,000 oj3,20per duizend (30 per dui zend ten minste in de groote stedenin Zweden en Noorwegen 4 a 5000, of een weinig meer dan 1/2 per duizend. Aan de begrooting van Oorlog en Zeewezen besteden jaarlijks Rusland 1 1/2 miljard, En geland 1 miljard, Duitschland 789 miljoen, Frankrijk 1 miljard, Belgie 43 miljoen, Zwe den en Noorwegen 97 miljoen. Aan het alcoholverbruik wordt geofferd door Rusland 3 1/2 miljard, door Engeland 2 1/2 mil jard, door Duitschland 2 miljard, door Frank rijk 11/2 miljard, door Belgie 1/2 miljard, door Zweden en Noorwegen 20 mfljoen of 1/5 van een miljard. Trekken wij nu de opgegeven cijfers samen dan bekomen wij voor 243 miljoen zielen, de DE lii liV. Het morgent in hel oosten, En ginder kraait de haan Hij roept door heel de buurte 't Is tijd om op te staan Doet uwe deuren open, Ontsluit uw vensterraam Plooit uwe kniên ten gronde En vouwt uw handen saam. Doet uwe morgenbede Dankt God die heel den nacht Om u, en huis, en dieren En velden hield de wacht Gaat schuur en stallen binnen, Verzorgt en voed uw vee Neemt 't alaam op den schouder En gaat naar 't veld er mee Beploegt en zaait nw akker En zorgt voor uw gezin, Houdt hart en ziele zuiver, Dan oogst gij zegen in. Dat roept hij door de buurte, Dat meen ik te verstaan, Maar, jammer toch hoe velen Begrijpen niet den haan A. Vandemaele. Aanhoudend steken liberalen en socialisten den draak met het dompersonderwijs der katholieken. Ware het mogelijk den geuzenlas teraars den mond te stoppén, dan zou men hun den Moniteur Beige van 12 Januari 1.1. nog eens moeten voorleggen, welke voor dit jaar de uit slagen voor de reisbeurzen en den onderlingen wedstrijd tusschen de vier hoogescholen van België mededeelt. Wij lezen dau 4. Voor de Wijsbegeerte en Létteren 7 studiebeurzen, waartusschen 4 voor de hooge school van Leuven. B. Voor de rechten 2 studiebeurzen waarvan 1 voor de hoogeschool van Leuven. C. Voor de Natuurlijke Wetenschappen l studiebeurs, voor een student van de hooge school van Leuven. D. Voor de Wiskundige Wetenschappen 1 studiebeurs, voor een student van de hooge school van Leuven. E. Voor de Geneeskunde 9 studiebeurzen waarvan 2 voor de hoogeschool van Leuven. F.Voor het Ingenieursvak 1 studiebeurs voor een student van de hoogeschool van Leu ven. Naar men ziet werden er op 21 studiebeurzen tien door de studenten van Leuven, de katho lieke hoogeschool behaald 1 Zullen de geuzen blaadjes don moed hebben die prachtige uitslagen aan hunne lezers be kend te maken Sa 1 Dierbare Vrienden der Volksstem, die op den buiten woont, ik hoop dat gij niet zoo vermoeid zijt als de Aalstenaars het nu zijn. 't Was immers deze weck Kermis ia Aalst en geene Kermis buiten AalstRechtuit gespro ken u beklagen doe ik niet.Immers kermissen is kostelijk en daarbij heel dikwijls zoonadeelig aan de gezondheid.... Ook daar zijn er die met de kermissen hunne eer en faam, ja hun groot sten schat op aarde, de zuiverheid hunner ziel verliezen... Dierbare Buitenvrienden, voor u moet ik dus bijzonder veel en schoon nieuws weten te geven. Welnu, ik ga het doen. Oor deelt liever Te Oostende heeft de plechtigheid der ZeCiCijf/iiif/ Zondag laatst plaats gehad, 't Was de Zeer Eer weerde Heer Deken der stad, die de wijding deed. Eene ontelbare menigte woonde de indrukwekkende plechtigheid bij. Moge de almachtige God, hij die leven en dood in Zijne handen draagt, dit jaar onze dierbare laodgenooten bevrijden van alle zeerampen I Sedert eenige dagen is de hitte in Amerika verschrikkelijk. Zaterdag namiddag steeg de thermometer tot 91 graden Fahrenheit. Talrijke personen vielen in de straten, door zonnesteken getroffen en andere werden zinneloos. In den nacht van zaterdag op zondag sliepen er wel 50.000 menscheu in open lucht. Te Chicago had men 92 graden. Vijf personen stierven van hitte, en een 20 tal vielen op straat, van zwak heid. Ook te Philadelphia en Louise is het even heet. Alla! ze mogen zeggen wat ze willen, maar liefst ben ik in Belgie, ons geliefde Belgie. 't Gaat hier meer met mate. God dank 1 Lit Ilninme is ons over veertien dagen eenen fOff eifI'/lY/iVfiii toegekomen, die wij uit plaatsgebrek met kunnen meedeelen hebben. Doch deze we^k kregen wij daarom don deurkcaarder j*, vrienden, lacht niet. Niet alleen het fameus Ailstersch Loon tje, maar ook adderen durven al eens den deurwaarder zonden aan de bravo Volksstem. Die gbdeurwaarderde telegram luidt als volgt Uit het landbou .vcomio Huunno is het volgende verzoekschrift rondgestuurd Alle vogels die dozen zomer in België hopen door te brengen, hebben in hunne eerste vergadering van dit jaar, besloten, tot alle jongens eu meisjes het vol gende vriendelijk verzoek te richten Nu wij weer uit verre vreemde landen in onze vroe gere gezellige woonplaatsen zijn teruggekeerd, en in bosch en veld, in stad en dorp onze nestjes weer heb ben opgezocht, hopen wij hier ons huishouden rustig te kunnen inrichten en een prettig leven te zullen heb ben. Daartoe verzoeken wij, voor ons zelf en voor onze kleintjes, een hoekje waar ze gerust kunnen wonen, waar niemand, oud noch jong, groot nog klein, ons eenig leed aandoet en waar niemand ons poogt te be- rooven van onze kost -lijke vrijheid, die wij zoo zeer op prijs stellen. Vooral vragen we zeer vriendelijk en dringend, dat toch niemand ons nestjes, die we met zooveel moeite gebouwd hebben, zal verstoren, dat ze niemand weg nemen zal en dat onze aardige jonge kleintjes met rust worden gelaten, opdat wij ze kunnen groot brengen. Wanneer de kinderen on de menscheu zoo goed willen zijn voor ons, dan zullen wij, uit dankbaarheid onze schoonste liedjes zingen, clan zullen wij vliegen en fladderen óp boom en tak, op struik eu plant, en door tjilpen, fluiten en kweeleu allen genoegen doen; dan zullen wij veel schadelijke insecten wegvagen en opeten, waardoor in bosch en veld. in tuin en hof alles goed kan groeien en bloeien, en groot en klein' zich mot ons kunnen verheugen in da vernieuwde pracht vac de schoone natuur om ons heen Aldus besloten op onze eerste vergadering van dit jaar, gehouden in een van de lieflijkste plekjes van Oost-Vlaanderen. Namens de vergadering Nachtegaal, LijsterVink, Roodborstje. Ha Ha riep ken uit, als hij kec- nis kreeg van die vogelver- gadering. Ik ook ga de lie?e vogelkons helpen bescher men». Ik zal geene nesten meer rooven,eer dat de vogel- joDpskenspluimen hebben Rechtuit gesproken, 't is oprecht spijtig dat zoovele om 't leven gebracht worden in den lente- en zomertijd.

De Volksstem | 1906 | | pagina 1