ef Is 't waar ol te Diet, Sncialistea Verfrisschende kersjes. FF» Jaargang fit" 592. Inschrij vingsprijs lioode dwingelanden. Ellendige leugenaars Een recept om oud te worden. Het vertrouwen in Frankrijk Kleine Nieuwtjes. met het volk nanr den af grond te leiden. Ilowel We vragen het nog ne keer. Hoe zullen de socialisten besturen, als wanneer zij alle overheid of bestuur aanval len Hoe zullen ze de gelijkheid der men schen verwezenlijken, als ze de zieken geem gezondheid, den flauwen geene kracht,den dom- men geen verstand, den ondeugend geen deugd en kunnen waarborgen?.. Spreekt socialisten Wij, wij spreken, wij zeggen de wereld en is maar van eenige jaren, nen proeftijd waar groote en kleine, arme en rijke, zieken en ge zonde, volgei s de Voorzienigheid Gods, moeten leven'op zulke wijze dat ze don Hemel verdie nen. Die het anders meent, en zal nooit de armoede en droefheden der wereld uitleggen I De Drankduivel. 1906. Aankondi- gingsprijs Spreek Vlaamsch. 'tier te Aelst vrijmetselaar en te Brussel iConservateur Valsche beloften Weiklieden opgepast. Vrienden van den Boer Congres te Eehloo OllgClllkklgCIl zonken naar Abonnementsprij s voor gansch Belgiè franco te huis, 2.50. Voor cle vreemde landen, 6,00. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden t,e worden. Alle ar tikels moeten den dinsdagavond en het nieuws den woensdagavond op onze bureelen toe gekomen zijn. Ongeteekende brieven worden in de scheurmand ge worpen. Alle postbureelen ont vangen inschrijvin gen, op alle tijd stippen van het jaai De onkosten der kwijtingbrieijeszijr ten laste van den jestemmeling. Men gelieve, bij veran dering van woonst, het juist terechtwij zen te «enden. Drukker-U itgever J. VAN NUFFEL—DE GENDT, Kerkstraat, 9, AELST. Niets zoo leerzaam om de rechtscha penheid der liberale politiekers, te feeren kennen, dan hunne houding te genover het Daensism. Wanneer de christen démocraten nog nauwelijks hunne propaganda hadden begonnen en op bezadigde wijze hunne leerstelsels vooruitzetten, schenen de liberalen geweldig geërgerd door hunne houding, en zij scholden de Daensisten, toen reeds voor,volksopruiers en katho lieke socialisten. Hoe heviger echter de chritsen demo craten hunne eischen voorstonden: hoe meer zij in overdrijvingen en buitenspo righeden vielen, hoe minder het liber alism hunne handelwijze en hunne leer stelsels afkeurde en bestreed. Waarom die verandering" in de houding der geu zen ten opzichte van het Daensism De verklaring ervan ligt voor de hand: De werking van Daens en Cle moest voor gevolg hebben de katholieken te ver zwakken en daarom viel zij bijzonder in de gunst der liberalen. Hoe meer ook de christen democraten zich van de katholieke pajtij verwijderden: hoe he viger zij de katholieke regeering aan randden hoe meer bijval zij vonden bij de geuzenpartij. Wanneer eindelijk priester Daens openlijk in verzet kwam tegen zijne Geestelijke Overheid, wan neer hij en zijne partijgenooten niet aar zelden hoon en smaad te werpen op de geestelijkheid die hunne zienswijze niet deelde toen stond het liberalism voor die christen socialisten in bewondering en het verkondigde onbewimpeld hun nen lof. Een oogenblik echter was er spraak dat priester Daens, na zijn bezoek te Rome zich met zijne Overheid zou ver zoenen en van handelwijze veranderen aanstonds sloeg de geuzenpers eenen an deren toon aan de hoofdman van het Daensism was een pleuter,een man zon der karakter die noch achting,noch eer bied verdiende. Toen echter weldra bleek, dat hij niet alleen verstokt bleef in de boosheid,maar dat hij nog stouter optrad tegenover zijne Overheden, nog hardnekkiger werd in zijn taktiek, toen was hij weer aanstonds een groot, een verdienstelijk,een bewonderenswaardig man in de oogen onzer liberale tegen strevers j Het is dus klaar, dat zij in de chris- ten democraten en vooral in hun hoofd- j mannen priesters Daens en Fonteyne handlangers, zien wier werking aan het liberalism en het socialism ten goede komt. Aan die twee misloopen priesters wordt dan ook alles vergeven door de geuzenpers; meer. nog, wat deze in an deren afkeurt dat hemelt zij op in deze twee. Dat zij zich uitsluitend met poli tiek bemoeien dat zij het priester kleed zelfs hoewel zij het ten onrech te dragen in politieke meetings en in betoogingen rondsleepen; dat zij haat en afgunst stoken in 't hart van den minderen man, dat alles wordt hun tot verdienste aangerekend. Sedert den laatsten kiesstrijd hebben de Daensisten nog meer recht om aan spraak te maken op de welwillendheid en den lof der liberale politiekers. Immers, zij hebben er zich toe verlaagd zamen te spannen en gemeene zaak te maken met de vijanden en hardnekkige verhuizers van den godsdienst, waaraan zij, christen democraten, nog altijd beweren getrouw te zijn. Zij hebben dus in de kaarten gespeeld van 't anti- klerikalism; zich van dezer kopstukken laten gebruiken als werktuigen tot het bevorderen hunner eigene antiklerikale belangen. Heeft het liberalism van die onver geeflijke zwak- en kortzichtigheid der Daensisten gebruik gemaakt om deze nettekens in de doeken te doen,en hen, zoqals priester Daens' het zelf bekend heeft, hunnen eenigen zetel te ontfutse len te Brussel, het is van eenen anderen kant des te kwistiger met zijne vleie rijen en loftuigingen. Priester Daens heeten zij nu een rechtzinnig, volkslievend man, en zij trachten hem te doe-n ^loorgaan als een martelaar, voor de zaak, die hij verde digt hij mag aan de politiek niet vaarwel zeggen en nog veel minder zich verzoenen met zijne Overheid dat zou tegen zijne waardigheid zijn. Maar dat de socialisten hem als eene aalmoes willen toewerpen de bijdragen, waartoe hunne afgeveerdigden zich op voorstel van Destrée bij inschrijving zouden verbinden, en zulks omdat hij zijne propaganda in Vlaanderen zou voortzetten, tot meerder bate van het antiklerikalism, dat is niet tegen zijne waardigheid 1 Dat hij in eene door en door katholieke stad de straten afloopt in gezelschap van eenen fanatieken libe raal, als brutaal godloochenaar en kerkhater gekend dat hij in diens ge zelschap de liberale kringen bezoekt, dat is niet tegen zijne waardigheid Wat liberale prietpraat toch Nu, eene zaak is zeker 't is dat alle rechtschapen lieden, welke ook hnnne gezindheid zij, het gekonlcelfoes tus- schen liberalen en Daensisten y°9r hoogst ontstichtend houden en strijdig met de waardigheid van beide. Indo fransche nijverheids gemeente Croix, tusschen Rijs- sol en Robaais. hoeft de be heerraad van het weldadig heidsbureel. voorgezeten door socialist Desbarbieux, het vol gende besluit genomen Bij de heropening der klas- sen, in October, zullen de huisgezinnen wier kindeven naar de katholieke, zoogezegd vrije scholen gaan, geen recht meer hebben op den onderstand door dit bestuur uitgereikt. Üe- n zelfde maatregel zal insgelijks toepasselijk n zijn op de ouders der kinderen die naar geene n school gaan en zullen bevonden worden in de straten der gemeente loopende, gedurende de klassen. Ziedaar de roode dwingelanden aan 't werk Zij die gedurig spreken van vrijheid en vooruit gang zijn inderdaad slechts ellewdlgc dwin gelanden. De feiten bewijzon het ten volle Overweegt dit beste lezers Onlangs bevatten eenige Duitsche Kerkvijan dige bladen, waaronder de beruchte Deutsche Warte l6 Maart), een bericht van volgenden aard In de Sint-WoHganguskerk' van Ischl (Opper-Oostenrijk) is achter het altaar tusschen meer andere wonderen volgend merkwaardig feit afgebeeld Een werkman valt van eene hoogo bouwstelling afde heilige Woifgangus vangt hem in de lucht op, hoort zijne biecht, schenkt hem de absolutie, dient hem het H. Oliesel toe en... laat hem dan weder vallen, zoodat hij feestelijk den nek breekt. Com mentaar overbodig. Daarop antwoordt de Salzburger Kirchen- zeitung Wij stellen vast, dat dergelijke af beelding in de Sint-Wolfganguskerk niet be staat en dat geheel de wonderfabel uit de lucht Denkt ge, beste lezer, dat het eerste blad die terec'ntwijziging opgenomen heeft Wel neen Zooveel eerlijkheid mag men niet verwachten van de vijanden der H. Kerk, die lengen en bedrog als wapenen gebruiken 1 Onze belgische geuzenbladjes schamen zich niet het zelfde te doen. Daarom Katholieken, bestrijdt de slechte en onzijdige pers overal waar ge kunt, 't is een gewetens plicht 1 Een zeer groot dokter van Parijs Geeft negen regels licht en wijs, En zegthij, die ze onderhoudt Wordt, zeker honderd jaren oud. Ademt altijd eene zuivre lucht, Het werken diene u tot gepucht, Voedt u met water, melk en fruit, Sluit stipt d'alkoelsche dranken uit, Pataten, groentens is de kost, Die u van kwelling houdt verlost. Wasch 's morgens gansch uw bovenlijf En zet het warm door fel gevrijf. Neem eens per weok een huidwarm bad. Woon in geen huis ziltig of nat. De ledigheid dat is een pe3t Gestaag beweging is het best Na 't werkengrv ljjJ^vxouw. kind, Tracht dat ge daar uwe vreugde vindt, En ga naar bed op tijdig uur, Begeer in 't slaapsalet geen vuur. Leeft verder steeds in braaf fatsoen En zonder overdaad te doen. Zoo gij die regels wel betracht Wordt gij stokoud en blijft geacht. Ecue wnarscbnwitig- Verleden jaar heb ben in Duitschland 200 menschen, bij 't uitgieten van spiritus en petroleum op ontvlamde ol' ontvlambare stoffen, hun loven verbeurd. Deze statistiek beduidt voor huisvrouwen en dienstboden eene ernstige aanma ning tot voorzichtigheid. Een dichter. Uw man is dichter, niet waar madam Ja madam. En eene verbeelding dat hij heeft Hij zal zes dagen op de week laat naar huis komen en eiken keer een ander vertelsel uitvinden. De balans van de werkingen der Spaarkassen m Frankrijk, voor de tien eerste dagen van Mei, geelt dep volgenden uitslag Gestorte sommen fr. 2,824,240.08 Teruggehaalde som 12,407,705,82 Meer teruggehaald dan gestort9,643,465,74 Van 1-Januari tot 10 Mei hebben de terugnemingen de stortingen overtroffen met fr. 81,2418,138,54. Van 1 tot U Mei, tijdvak der kiezingen - heeft men dui het hoogste cijfer der terugnemingen aange stipt, welke de spaarkassen vermelden, 't is te zeggen nagenoeg een miljoen per dag. Het socialisme stijgt, het vertrouwen vermindert, het spaargeld vlucht naar het buitenland. Daar ligt eene les in, die nog elders dan in Frankrijk mag over wogen worden. Dat men de oogen opene 1 De liberalekeDS die schrijven en wrijven de mensch moet vrij zijn van alle geestelijke overheid en van Godsdienstde mensch zoekt van zijn eigen naar waarheid, rechtveerdigheid en kuischheid. Hola mannekens alle dagen zijn de bewijzen daar no mensch die de zeden leer mag volgen dien hij wil, en volgt gewoon lijk geene. mi geeft toe aan alle prullen, aan alle driften 1 En waarom als hij geenen godsdienst en heeft, waarom zou hij anders handelen Ongelukkiglijk waar de menschen zich zoo vrij maken van godsdienst en geeste lijke overheid, zijn ze ook welhaast gereed om alle overheid over boord te werpenDe socialis ten weten het welEn daarom schrij en zij al wat ze kunnen, gezamenlijk met de liberalen om den godsdienst belachelijk te maken en den eerbied voor de geestelijke overheid te krenken. Ze lachen in hunne vuisten, als ze zien hoede liberalen hun den weg banen.... en de groote mannen van licht, de mannen van de vijf ezels, ze zijn ziende blind Nog is 't waar of te niet socialisten Reeds meermalen kwamen wij in 't Stemmeken er op terug,datde socialisten niet en weten waar naar toe dat ze, al hunne meeste kopstukken te samen, niet en weten wat ze zullen verrichten moesten ze eens meester zijn en dat ze bijge volg de grootste der schelmstukken bedrijven, Brnsset. ïde Wereldtentoonstelling. Er zijn 14 plaatsen voorgesteld om de tentoonstelling van 1910 op to richten. Het uitvoerend komiteit zal ze deze week beginnen onderzoeken. Het houdt zijne zittingen in het oud Hötel de B'ouckére. Aardige dut». - Te Berlijn is eene vrouwenclub gesticht, waarvan de leden doof zijn. Artikel één van het reglement zegt dat geene leden kunnen aangenomen worden, of zij moeten doof zijn. De club telt meer dan honderd leden en is gehuisvest in de Wilhelmstraat. [Vllik.-lsllll.lveo. Bij koninklijk besluit van 30 Juni, zullen de nikkelstukken van 20 centiemen, van 10 centiemen en vijf centiemen, volgens de type van den Belgischen Leeuw, geslagen krachtons de konink lijke besluiten van 27 December 1860, 25 April 1891 en 9 Juni 1894, van 1 September 19l6 af, ophouden wetti gen koers te hebben. Riistorliug. IQ de badstad Lakamanawa, in Nebraska, is eene estrade ingestort, waarop zich zeer vele baders bevonden. Men rekent dat er 50 tot 100 personen verdronken zijn. Nieuwe aardappelen. Baron van der Brug gen, minister van Landbouw, heeft de landbouwkundi gen van den Staat belast een onderzoek te doen over het kweeken van eene nieuwe soort van pataten, oor spronkelijk van Uruguay, in Zuid-Amerika. Deze reu- zenplant, die reeds in Frankrijk ingevoerd is, zou 100.0'0 kilos aardappelen per hectaar voortbrengen. Een mlljjocu jzcsloleu. Behendige schur ken hebben hier op de koersen, bij middel van valsche telegrammen, een boockmaker voor een miljoen besto len. Opstand in China. De oproerige beweging, door de bende van het Groote Mes begonnen, begint volop aan eenen opstand te gelijken. Moorden worden gepleegd on de benden hebben de katholieke en de protestaansche kerken in brand gestoken Eene nlenwe vlIcKinaciiien. De heer Florencie, van den Aéro-Club, hoeft een nieuw vlieg toestel uitgevonden, gesteund op de vlucht der sprink hanen het bestaat uit twee stijve vleugels, waarvan het eene deel vast, het andere beweegbaar is, dat open en toegaat bij het vliegen. Het toestel meet 14 meter vlucht en weegt 42 kilo. De eerste proefnemingen zullen plaats hebben te Liberale mentaliteit. - De katholieken heb ben te Ghistel de katholieke zegepraal van 27 Mei ge vierd. Ze zijn door de blauwe schoeliocratie aangevallen en er zijn stokslagen gevallen. Daaruit besluit Vuilste Nieurvsken dat de katholieken de party der wanorde zijn Zonder commentaar... De Cholera te Manilla. °P eene week, eindigende op 4 Juli, stelde men 157 choleragevallen vast, waarvan 97 met doodelijken afloop. Wolken van sprinkhanen. Uit Budapest meldt men dat overgroote wolken van sprinkhanen over de pleinen vaa Debutchin neergekomen zijn ov^r eene uitgestrektheid van 50.000 hectaren. Gansch de i oogst is vernield. De landbouwers zijn tot den bedelstaf I gedoemd. Een aan den draDk verslaafd echtpaar te Koschmin (Duitschland) wilde zich onlangs geld verschaffen om zich te bedrinken. De vader schreef daarom aan zijne elders wo nende dochter, dat hare moeder eenige dagen geleden gestorven en begraven was. Hij had veel kosten gehad en verzocht zjjno dochter, hem geld te sturen. Het meisje deed dit, en het zuur gespaard sommekö werd in drank omge zet. Kort daarna schreef de man weer, dat hij in het ziekenhuis lag en niets voor het graf van zijne vrouw kon doeu of zij hem weer geld wil de zenden. Het meisje kocht een krans en ging, met geld bij zich, naar KoschmiD, om zelf voor alles to zorgen. Toen zij het ouderlijk huia bin nenkwam, vond zij daar, tot haar schrik, hare doodgewaande moeder smoordronken te bod Vonnissen 1 fr den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuws tijdingen 20 cen tiemen per regel. Aankondigingen op de 3® blz. 10 cen tiemen den regel. Annoncen op de 4® bladz. worden bere- kendvolgens plaats ruimte. Voor alle advertentien zich uitsluitend to wen den op ons BU REEL, Kerkstraat 9, Aalst. De geabonneerde hebben 't recht een taal per jaar eene ■innonco van 5 regel te plaatsen, die vier maal achtereenvol gens zal verschijnen Ruehtbaarmaking in te zenden voor Woensdag. 4= M. Advo! aat Neyt, Vrederechter te Gap- ryeke. je Arthur VerkaegeD, Volks vortegenwoordi- Het kwartier vóór 3 ure, plechtig Lof. Wij wekken al do godsdienstigs rnaDuon, „zers van ons blad, vuriglijk op, de belangrijke zittingen van dit Congres to gaau bijwonen. O, dié vervloekte jenever I Men zal zich herinneren dat, Z. K. H. prins Albrccht van België, de overstroomde gemeen ten van Vlaanderen bezocht. Het was te doen ia de ontvangstzaal op het gemeentehuis van een der geteisterde dorpen. Alles was tot hiertoe in 't Vlaamsch afgeloopen, toen opeens een zwart manneke de genees heer van 't dorp vooruit trad en stoutweg den prins allerhande aardigheden Dopens de overstroomingeu begon uiteen te uoen... in het Fransch. En de prins, met een goedig glimlach je, keerde zich tot het geneesheertje en Spreek maar Vlaamsch, manneke, zeide hij, ik versta dat ook Bravo, prins Albrecht 1 Kennen onze liberale lezers den liberalen Rotschild, die te Aelst, den liberalen vooruit- strever uithangt, en te Brussel, bij Matant uit den adeldom, waarvan er te erven valt den Conservateur en den godsdienstigen uithangt Er er loopen er zooveelWat is toch de overtuiging Zekere liberale voorvechters nemen onze werklieden voor snullen. Zij beloven hun plaatsen van meestergasten in groote fabrieken waar zij ni ts in te zeggen hebben waar de eeuigste actionnaris die in Aalst woonachtig is een katholiek is. Doch voegen zij er bij daar die plaatsen nu nog niet open zijn, komt eerst voor eenige weken werken als simpele werkman in een ander fabriek, het onze.... Zoo scheert men FrederikHeden voor geld, morgen voor niet. Wij bevelen deze handelwijze aan het nauw keurig onderzoek der socialisten, die zich voor dertig zilverlingen op de vischmijn reeds var- kocht hebben aan de blauwe cofferforts. Voor de laatste kieziog wilden de liberalen, in Braband de gunst der boerkens verwerven, of beter hunne stemmen bekomen. Dan uilden en schreeuwden zij, dat 't katholiek gouverne ment voor do Boerkens nooit iets gedaan had, maar zij, zij gingen de boerkens redden De kiezing is voorbij en wat gebeurd er In al de gemeenten waar er een Veebond ge sticht wordt werken ze tegen. Dit is weeral het geval te Esxhene. Volgens bet schijnt kan Putteke niet verdragen ffat men hem de toelating niet heeft gevraagd om aan de Boerkens goed te doen. Wat zegt ge van zulke liberale Vrienden van den Boer Maar 't is waar, de kiezing is voorbij en nu zijn do brave boerkens van voor de kiezingterug boerebeesten, domhoofden, ploegen die in God gelooven. Verscbillige libe rale gazetten konden geene scheldwoorden ge noeg vinden, om de boerkens uit te schellen... en waarom omdat de boerkens niet gedanst hadden... naar 't liberaal gefluit... omdat ze aan de katholieken getrouw gebleven zijn en voor hen gestemd hebben. Nu gelijk voot de kiezing willen de katholie ken 't welzijn der boerkens en 't waren de heeren volksvertegenwoordigers Renkin en De Coster die verledene maandag weeral tegenwoor dig waren bij de kenriug der beesten van den Veebond te Esschene om de boerkens moed te geven ze te helpen met raad en daad. Rond de 300 franken zijn or in prijzen uitge deeld verledene maandag... eene goede zaak hel boerkens—Esschenaren uw Putteken loopt u. in den weg... Smijt hem toekomende jaar van 't gemeentehuis... en ge zijt van dien blauwen verlost., en men zal u niet moer dwarsboo- men. Een Boebenvblend. "Wij vernemen dat Zondag, 22 Juli, een Con gres voor Derde Ordelingen van Sint-Franciscus en voor alle andere christelijke manspersonen, zal plaats hebben te Eekloo. Rond 8 ure 's morgends aankomst in Eekloo van al de congressisten. Om 9 ure, plechtige Hoogmis in de Minder- derbroederskerk, om den zegen van God over de werken van 't congres af te smeeken. Om 10 1/2 ure, algemeene vergadering in de Meisjespatronage, waar de volgende welgekende redenaars het woord zullen voeren 1» M. Prosper Thuysbaert, Ondervoorzitter van den Provincieraad en burgemeester van de stad Lokeren. 2' M. Advokaat Verwilgen, bestendig afge- veerdigde voor Sint-Niklaas. 3" M. Louis Wostyn, Gemeenteontvanger te Tbielt. Allerbeste Vrienden Lezers der Volksstem, 't is met een oprecht genoegen, een oprecht plezier, dat ik vernomen heb dat onze schoone en groote gazet u zoozeer aanstaat... Daarom, Allerbeste Vrienden, zijn wij opzoek om nog verbeteringen aan ons schoon blad toe te bren gen. Ook durven wij verhopen dat elk uwer een handje zal willen toesteken om zulke schoone gazet als de Volksstem nog meer 011 meer te verspreiden onder het volk. Niemand kan zich te veel overtuigen hoe noodzakelijk het is tegen woordig aan het volk goede lezingen te bezor- gen..... Hadde men ill frankrijk dat in tijds verstaaD, nu zou dat schoon en edele land niet te zuchten liggen iu de tnOH- sterachtige hlamren der ira- massoosloge. Met spoed en moed bijgevolg voor uit, Dierbare Vrienden, vooruit, Voor 't geeu den volke goed is, Voor 't welzijn van den volke. De trein die 10 minuten na middernacht uit Brussel naar Parijs vertrekt, is Dijnsdag raor- gend ontvifffgcM de Noordstatie te Parijs, tengevolge van eene verkeerde wisselbe weging. Verscheidene reizigers werden gekwetst en eene vrouw werd erg gewond... Maandag na middag, tijdens het leggen van bruggen door de soldaten van het 3 geDieregiment. over de Isère, te Grenoble, fook in Fraukrijk) is eene sloep, bemand met 14 soldaten omgeslagen. De de diepte alvorens men hen kon ter hulp komen. De lijken zijn niet teruggevonden. Uit Grobbendonck meldt men ons, dat dochter Caro lina Verlinden, welke, na meer dan 10 jaar ziekte en bedlegerigheid te Lonrdcs hare gezondheid hervond tijdens de jongste Vlaamsche Nationaal Bedevaart uit Antwerpen, het op dit oogenblik heel wel stelt. Hare krachten nemen lel toe, zij kan zonder eenigen steun

De Volksstem | 1906 | | pagina 1