Genezing te Limits - Oostakker. Moederliefde. PRAALGRAF E P. Valentinus O F M Doet lijk uw vadren Sl-Quinlen-Lemiik. ^rlaiiw°y- EremboAegemIJet mei^e dat °p eM> St-Goorickx-Oudenhove. - Ei I 'i liberalism en 't socialism, langs om meer goddeloos wordend zit weer met ££HC harde nootHoe gaan ze die kraken 't Is de plotselinge genezing to Oostakker, van •luff r Petiet, uit Brussel. goddeloosheid heeft bet kwaad in haren strijd tegen onze Lieve Vrouw, de Moeder Gods... VOLGENS EEN ENGELSCH blad ondergin gen sinds 2 maandon, op 60,000 Chineezen, die in de mijnen van den Rand, r£'3m(tnHV(t(il, w< rkon, er 12,900 veroordeel ingen, 23 werden gehahrecht voor moord op blanken gepleegd, in Je maanden April en Mei 11. In hetzelfde tijd- ve.-loop werd er in 70 huizen gebroken. Sinds den invoer der Chineezen, in Zuid-Afrika, heeft men daar 2400 moorden geboekt. Ja, die geel tje zijn een zegen geweest voor Zuid - Afrika, lie Rand_ magoateu all en varen er het best mee... Welk le en, welk helsca leven, waar de etiristene godsdienst niet heerseht I Dinsdag namiddag heeft Gustanf Cobhaut, laudbouwer, wonende Beekstraat te Aalat eeaacsi Of op het policiebureol ge bracht, welke hij op de Moorselbaan, aan de Molenbeek doodgeslagen had. Eeno belooning is aan het Gouvernement aangevraagd. Ge moet wet a vrienden de otters zijn van die zonder linge dieren, waar de goddeloosheid zoo geern eens mui schermt! 't Is omdat die dieren de kunst h'-zitton zich een huis met stagiën te bou wen. 't Is een oprechte troost voor 't Aalstersch liberalif-ra en socialism dar er daar ook eens zoo een kerel geknipt is I 1 1 Vuurwapens! vrURW\PE!\'*, in handen van binders, hoe'onvoorzichtig 't komt nog eens te blijken, te Luik. Twee kinderen van marktkramers, speelden met eenen revolver, dien ze niet gelaaen meenden. Eensklaps ging een schot af, en een der kleinen n> tving de la ding ia volle borst. Een geneeshc bostadigde dat de kogel niet verre van de longen stak. Men wanhoopt bet arme kind te redden Ach Heere! Daar nu een coleirige brief van oene keu kenmeid dio ons zegt dat wij meer Kooltkuu*! moeten geven Alia 1 menschen, daar wij niet geern iemand kwaad maken gaan wij haastig weer beginnen met die kookkunst. Wij gaan juist iqis geven dat past voor den Zomer, 't Is de wijze «ui vlcesch bescheiden maal In den oveu te hcpbruden zoo dat het tot het laatst© toe jeugdig blijft. Veel menschen kunüen maar eens ter week versch vleesch koo- pen. En dan is het den derden dag reeds droog 6D doorgebraden, van het telkens weèf op te warmen. Om dit te vermijden, zorg dat uw uuur fel brandt, zet het stuk dicht tegen den pot, keer het langs alle kanton rond, zoodanig dat er spoedigom zoo te zeggen, een korstjen omgebak- hen is. (Daardoor wordt al de jeugd naar binnen gehouden) Dan plaats men het stuk vleesch volgens gewoonte, zorgende dat alleen de kant dien men wil gebraden hebben naar het vuur ge keerd wordt. Als het opgediend wordt snijdt men van dien gebraden kant. De volgende dagen laat men ook altijd maar éénen kamt braden, min of meer volgens dat men liet begeert. En zoo hebben wij op den Donderdag vleesch geëten van den Zondag, dat er 't bloed nog uitliep. Dit middel komt ook zeer wel te pas voor iedereen," bij voorbeeld als de brok vleesch eens te groot is, diode beenoouwergebracht had of als men ondervindt dat men beter vleesch heeft met grooter stukken te vragen, iets wat dikwijls gebeurt, enz., enz. pensioenen ran (15 fr, zullen binnen kort betaald worden. Wij verne men inderdaad dat do berichten voor de beta ling reeds in, oenige steden van Vlaanderen toegekomen zijn. 'c Ware te wenschea dat de mipisterjeaie If rechthebbenden zeer verlangend om huh pen sioentje te krijgea... Uit Mittau, Stnutand is te Berlijn het bericht toegekomen dat een scheepskapitein en zijne twee luitenanten gedyoaraiteerd zijn ge worden door matrozen, can boord van hun schip in opstand gekomen, Ha Ha menschen, weet ge wat dat is 'I yroofste en schoonste H Het stelsel van eenige personen rijk te maken ten koste van het werkmansbrood. Dat noemt Vooeuit de grootste en schoon ste schepping... Niet vies, hé Ik help de menschen nooit meer, zei Slim mekecs broertje, gisteren. En waarom niet vroeg zijne moeder. Wel, vandaag in de school had Piet eene speld gestoken in den stoel van den meester, en toen de meester wilde gaan zitten, zag ik het en trok den stoel weg. Meester viel op aen grond en toen hij op stond gaf hij mij een lap om de ooren, omdat ik den stoel wegtrok en Piet gaf mij een trap, omdat de meester nu niet in de speld giDg zitten VAN DEN TE HASSELT Men schrijft ons uit Hasselt Velen uwer lezers zullen zich nog herinne ren dat op i Januari 1905, hier te stede, in het klooster der Minderbroeders godvruchtig over leden de Z. E. P. Valentinus Paquay, alom ge kend onder den naam van hét Heilig Paler ken De bevolking van Hasselt, dankbaar voor de ontelbare weldaden, welke hefc van den bra ven man, gedurende bijna 50 jaar had ontvan gen, vatte het plan op een monument cp het graf van den eerbiedweerdigen overledene op richten. Dit ontwerp genoot den grootsteu bij val bij de menigvuldige vrienden en vereerders van den braven kloosterling. Wij zijn gelukkig aan te kondigen, dat het praalgraf rond den 15 Augustus zal ingehul digd worden. Het monument is in blauwen arduinsteen uitgewerkt en bestaat uit eenen langwerpigen grafzuil omringd van kleine kolonnen die dGOr ijzeren ketenen verbonden zijn. Boven aan de grafzuil een vierkantig voet stuk. waarop eene gothische nis, in dewelke het bronzen beeld van P. Valentinus. De brave man staat afgebeeld als volgt: 1 Hij houdt de hand uitgestrekt om de Abso- j lutie te geven hetgeen beteekeut dat hy een groot gedeelte van ziiu priesterlijk leven in den biechtstoel heeft overgebracht. O- L. Vrouw Virga Jesse* blikt minzaam op hem neer.- onder haar beeld staat Ave Maria het geliefkoosd schietgebed van den eerweerden overledene. Het volgende jaarschrift ha.sseLbtenses aC aMICI reLtIgIose aeDIfICabant, moet aan het verste nageslacht melden, dat Ue Has selaren en vrienden dit praalgraf uit dankbare genegenheid aan 't Heilig Paterken n schon ken. Kenners noemen het geheel een echt kunstwerk, dat wol gelukt is en eere doet aan de Heeren Gussé en Harzimont, de uitvoerders van het plan. Aan de Vlamingen. Doet lijk uw Vadren deden, Bukt voor geen dwingelandij Van vreemde spraak en zeden Houdt steeds uw Vlaanderen vrij. Doet lijk uw Vadren deden, Die helden zijn genoemd, Om deugd en kundigheden, De wereld door geroemd. Doet lijk uw Vadren deden, Leeft steeds naar hun gebod, Zij leden en zij streden. Voor Vaderland en God. A. Van de Maele. 4. Plotseling hield zij op, doodelijk verschrikt over de ontzettende gelaatsuitdrukking, die hare woorden op het gezicht der weduwe hadden te weeg gebracht. Deze ademde diep op, snikte van opwinding en stiet eindelijk op een ver- -chrikkelijken toon deze woorden uit Zoo, gy wendt u tot mijn moederhart Hoe slim, hoe berekend Maar heeft uw zoon toen misschien >>ok gedacht aan mijn hart, toen hij mijn eenig kind voor immer van mij wegrukte Heofc hij niet den dolk in mijn hart stooten, zoodat het nooit meer van die wonde kan genezen Nooit :al ik hem vergeven, don moordenaar nooitI nooit Hare oogen fonkelden, hare lippen beefden van ingehouden toorn. De sidderende rechter land wees op de deur. Berkharts moeder volgde dezen wenk. Met wankelende schreden verliet zy de kamer, en buiten zijnde, gilde haar de item der weduwe nog in het oor: Moordenaar, nooitnooit I Het was in den namiddag van Allerheiligen, op den dag voor Allerzielen, het gedenkfeest onzer dierbare afgestorvenen. Alles stroomt naar het kerkhof, de stille doodenstad, om daar voor de rustende bloedverwanten te bidden. De dorpskerk was gevuld met geloovigen, die voor d9 zielerust der afgestorvenen baden. De moe der van Jozef bevond zich in eene eigenaardige stemming; haar verlangen naar haar lieveling was bijzonder groot, de haat woelde dubbel heftig in hare borst. Daarnaast deed zich nog een ander gevoel gelden, dat der ontevreden heid met zich zelve, het bewustzijn, dat zij te kort kwam in haar doen en laten, dat iets bij haar toch niet in orde was. Waren het de woorden v^n den ij rerigen pastoor, die haar i n Talrijke leden van de twee kongregatiën der gevestigd in de kerk der eerw. paters minder broeders, te Schaerbeek, bevonden zich Maan dag in de kerk der eerw. paters Jezuiëten te Lourdes-Oostakker waarheen zij zich in bede vaart laadden begeven. Eene der bedovaartsters een 27 jarig meisje Jufvrouw Rosa Petiet, kostgangster van het godshuis voor vrouwen, in de Gauchcretstraat, t© Schaerbeek, door kloosterzusters gehouden, en die sedert den ouderdom van 19 jaren blind was, verklaarde eensklaps aan hare zuster, die nevens haar zat dat zij begon te zien. Dat was onder het lof. Na deze plechtigheid begaf men zich naar de grot en toen de blinde zich daar de oogen waschte kreeg zij geheel en al het gezicht weder. Zij gaf er afdoendo bewij zen van, te midden der algemeene ontroering der ooggetuigen, waaronder zich de eerw. pa ter bestuurder dar bedevaart en andere pries ters bevonden. Jufvr. Rosa Petiet is naar het godshuis der Gaucheretstraat teruggekeerd en de toestand van hare oogen blijft uitmuntend. den namiddag weder bezocht had en haar krachtig bad toegesproken, welke haar zoo on rustig maakten Hij had bij de weduwe gevoe lige snaren aangeroerd. Goede vrouw, had hij gezegd, gij zijt niet op het rechte pad Gij moet uwe vijanden beminnen, niet haten, staat in de H. Schrift, en gij haat niet alleen den aannemer Berkhart, ofschoon hij den dood van uwen zoon niet op zettelijk heeft gepleegd, maar spot bovendien nog met Gods Voorzienigheid. Daardoor han delt gij echter juist tegen de liefde tot uwen gestorven Jozef. Gij kunt hem immers niet eens dat goede bewijzen, dat heden bijna iedere afgestorvene wordt toegevoegd, namelijk de weldaad van uw gebed. Want met een hart vol haat en ontstemdheid zelfs tegen den goeden God, kan men niet bidden. Verjaag dus dat lee- lijke gevoel van haat tegen Berkhart, vooral, wijl hij zolf toch reeds genoeg onder het oege lukkig geval lijdt Wend uw hart weder tot God, dan zal niet alleen de vrede in uw hart terugkeeren, maar gij zult ook uwen Jozef door vrome voorspraak nuttig kunnen zijn 1 Ais vuur brandden de vermaningen des pries ters op het hart der weduwe. Waarlijk de eerwaarde heer had gelijk nog slechts weinig had zij voor haar Jozef gebeden, en door hare verbittering hem in de eeuwigheid niets ge holpen. Sedert laDg blikte zij voor het eerst met een rouwmoedigen blik op het eenvoudige kruis beeld boven de tafel. En dan hoe kwam het toch dat Jozefs moeder het voorval met de moeder van Berkhart niet uit hare gedachten kon verdrijven Steeds traden haar de kommervolle trekken der vrouw, hare innige bede om vergeving, hare deemoedige houding weder voor den geest. Wat had deze vrouw dan bedreven, dat zij zulk eene behan deling van haar verdiende ?ij Z toch stond in de heele omgeving als zeer goedmoedig en welda dig bekend, en kon meQ het haar euvel dui den. dat zij uit liefde tot haren zoon zich tot De katholieke bladen deze feiten verhalende, spreken van geen mirakel. Zij laten het oordeel over de genezing aan de kerkelijke overheid over. De vrijdenkersbladen |]van hunnen kant, van welke alle bovennatuurlijke genezing onmo gelijk is zijn vrij te onderzoeken of do auto- su- gestie welke zij in plaats der hulp van hierbo ven stellen ook is aan blinden het gezicht weer te geven. De heeren Maenhaut, de Bethune en andere heeren Kamerleden hebben een wetsontwerp neörgelegd, strek kende om de heeren officiers van het Openbaar Mini sterie bij de politierechtbanken oeue billijke vergoeding toe te kennen vanwege het Staatsbestuur. Die vergoeding zon beloopen tot 1000 fr. in de kan tons van 1* klas en 800 fr. van 2® klas 000 tr. van *3® klas en 400 van 4' klas. De beweegreden aangehaald door den heer Maen haut, zijn voorzeker onwederlegbaar en toon en ten zeerste aan hoe gegrond, hoe billijk de voorgestelde wet zijn zou. Doch er is meer tot staving van het ont werp Vroeger bleven de geldboeten, uitgesproken door de politierechtbanken, ten voordeele der gemeente, en als dan schonken die gemeenten aan den ambtenaar van het openbaar Ministerie eene vergoeding. In Aalst be liep dezelve tot 400 franks en werd zij tot 1868 uitbe taald. Wat is er gebeurtde boeten zijn ten voordeele van den staat, geeischt, en uitdien hoofde, weigerden de gemeenten nog langer de vergoeding aan hunnen com missaris te betalen. (Registre de resolutions de la ville d'Alost, 1868). Sindsdien is do politierechtbank van Aalst een der gewichtigste van het land geworden zij telt in haar gebied niet min dan 22 gemeenten, 6 brigaden gendar merie, met eene bevolking van 76,695 zielen, die aan haar rechtspleging onderworpen zijn. Ook werd bij koninklijk besluit van 21 Mei 1905. de rechtbank van het kanton Aalst tot de 1° klas verheven. Men telt slechts 11 rechtbanken van I® klas 14 van 2® klas 51 van 3® klas en 131 van 4® klas. Hoeft het gezegd wat werk de parketten van de poli tierechtbanken vereischt De samenstelling der dos siers, het onderhouden van verschillige registers, het dagvaarden der getuigen, de onderzoeken, het opmaken vaa een overgroot getal staten, de uitvoering der von nissen, het bestudeeren der overtredingen, oene gesta dige briefwisseling met de parketten, de gendarmerie en de gemeenteoverheden. In Aalst klom de briefwisseling op 6 maandon (1906) tot 268 apostiels) Door nieuwe wetten, koninklijke besluiten en eene me nigte gemeentereglementen, die daaglijks verschijnen, de reglementen op het vervoer, op het toezicht der eet waren, op de landlooperij, op de openbare dronken schap, verdubbelt het werk op verbazende wijze, bij zoo ver, dat men zonder overdrijving mag zeggen, dat de politiecommissarissen overlast zijn met hun openbaar Ministerie, en er hen weinig tijd overblijft om hun be zig te houden met hun ambt, dat hen door de gemeente opgelegd wordt en van wien zij betaald worden. De vergoeding aan de heeren officiers van het Open baar Ministerie het zou aan den Staat slechts eenige duizenden franken kosten ware niet alleen eene bil lijke zaak, maar zelfs eene rechtveerdige topassing door de wettelijkheid ervan vereischtde officiers van het Openbaar Ministerie hangen af van het Ministerie van Rechtswezen, ze zijn ambtenaars van den Staat, ont vangen dagelijks van wege hem, of van de vertegen woordigers de3 Konings, of vanwege de provinciale be sturen, eene menigte plichten te vervullen, blijven ge stadig ten dienste der parketten, eindelijk blijven zij te eeniger tijde onilerwoi'pen aan de wederzijdsche be hulpzaamheid met 207 collega's, zoo voor wat betreft de uitvoering der vonissen, de beteekeningen van Nooit mag de Ambtenaar van het Openbaar Ministe rie zijne taak als volbracht, als geëindigd aanzien de aard van zijn ambt vereischt eene gestadige, onver poosde waakzaamheid, eene bestendige aandacht, ten einde de uitvoering der vonnissen te verzekeren, aller hande listen te verijdelen opdat de veroordeelden aan de betaling der geldboeten niet zouden ontsnappen. Hier nogmaals handelt hij teenemaal en uitsluite- lijk in het belang der staatskist, waarin door zijne zor gen, jaarin, jaaruit, de sommen worden gestort, door hem van de verwezen op aanhoudingsbevel of gevan genbiljet geeischt. De gezonde rede zegt dus, dat de huidige toestand dezer nuttige ambtenaars, dient verbetert te worden, en dat het Gouvernement, hetwelk hen met een zoo zware en lastige taak belast, hen ook dient te betalen. De voorgestelde vergoeding van het wetsontwerp is geenszins overdreven het bedrag ervan is door de voorstellers in zoodanige matige wijze voorgedragen dat wij zijn ervan overtuigd, er geen enkel kamerlid zal gevonden worden, die zich zou durven verzetten tegen de stemming dier kleine som, welke die werk zame ambtenaars toekomt. De heeren wetsvoorstellers ontvangen hier voor hun ne lofweerdige tusscheükomst, den dank van allen, die het wel meenen met de bedienaars der wet en de ver van rust en orde. P. V. N. dien stap had vernederd Zeker niet want zij werd toch door dezelfde drijfveer geleid, als haar eigen haat tegen Berkhartdoor de moe derliefde. Een zacht berouw begoir in het hart der weduwe te ontkiemen, dat zij deze vrouw zoo bits had afgewezen, en onwillekeurig verminder de ook de verbittering tegen den zo?n der on rechtvaardig behandelde vrouw. Allerzielendag brak aan, duister, nevelig, koud en guur, Jozefs moeder snelde naar het kerkhofeen slapelooze nacht had hanr nog milder jegens God en de wereld gestemd, dan zij gisteren reeds was. Maar wie beschrijft hare opgewondenheid, hare verbazing, als zij bij het naderen van Jozefs graf reeds twee andere men schen daar vond Een zwaar lijdende ineenge doken man stond in diep gebukte' hondiog voor den grafheuvel, met gevouwen-, handen, de bleeke lippen bewegend in het gebed, en eene oudere vrouw was bezig kruis en heuvel met welriekende bloemen te sieren. Berkhart kwam het over de lippe.n der we duwe en bij het zien der twee persontsn bekroop weer de oude haat en afkeer haar hart;. Wat hebben die twee bij het graf mijns Jozefs te doen wilde zij woedend vragen maar eeü blik op den zieken man de smeokende uitdruk king in het gezicht der moeder en de rustige stem die op het kerkhof heerschte drongen deze onwillige vraag terug. Met kloppend hart trad zij nader. De beide personen met een open blik te verwaardigen, of hunne handen te grijpen die zich vergevend ge zind naar haar uitstrekten dat kon zij nog niet van zich niet verkrijgen. Snikkend viel zij aan den voet van het graf op de knieën, en bedekte haar gezicht met de handen Haar hart maande haar te bidden voor de rust va n Jozefs ziel; maar in tegenwoordigheid van Be rkhart kon zij geen vrome gedachten vormen ge eo gebed over hare lippen cloea komen. Bijua vr jrdrieHg keer- I Prlf* Zaterdag viel vrouw Caigius mot een ttesch in de hand. Zij bekwam nog al erge wonden en moest verzorgd worden door den doktor. Maandag morgend heeft er een hevig ge vecht plaats gehad tusschen Gyriel Meurix en Pieter Lemmens bijgenaamd Piot. Deze laatste een gevaarlijke kerel heeft reeds dikwijls met moeder Justicia af te rekenen gehad. Dc politie is met de zaak bemoeid. MnnrcpB Heden Zondag kermis op het Kruis dat volkrijk gehucht. Ten allen tijde gekend om zijne verkleefdheid aan de katholieke partij. De Harmonie luistert de kermis op. Maandag 23 Juli om 5 uren is er ook een wielrydersfeest. Wij hooren dat dit feest veel bijval zal genieten, Aalst zul ook eens gaansjoeron. All Right Wij hebben verwonderd geweest de Konink lijke Harmonie van Moorsel in den stoot van Zondag verleden in Wiezeniet to zien. Zij had den er nochtans beter gepast dan de liberalen van Denderbelle. ffAfclirlp Zondag laatst 15 luli is iiuisidut. hier eene chiistene Vakver eeniging gesticht voor de textielbewerkers. Op 8 Juli was er eene puike Voordracht ge geven door den alomgeachton en hooggeroem- den redenaar Eerweerde Pater Rutten, en Zon dag laatst door do gezochten volksprelrer M. R. De Bruyne vau Geut. Talrijke werklieden zijn reeds ingeschreven en komen Zondag na de Hoogmis nogmaals bij een, om samen die verschillige punten der standregelen te bespreken eu voor goed vast te stellen. Men verwacht dat te dier gelegenheid nog vele fabriekwerkers en ook 'fabriekwerksters zullen bijtreden. Onze achtbare Heer Volksvertegenwoor diger de Bethune komt bericht te ontvangen dat de Heer Minister het lastencohier goedge keurd heeft betrekkelijk het herstellen eener brug te Hofstade onder de baan van St-Niklaas naar Geeraardsbergen. PolI'HH'P Twee i0QgelinKen dozer ge" meente kwamen dinsdag mor gend, ten 1 uur, van de kermis vau een naburig dorp. Op den steenweg bemerkten zij twee kerels, die achter een boon verborgen waren en hen scheneu af te wachten. Daar de jonge lingen geen wapen hadden, zetten zij het op een loopen. Doch weldra klonken er drie schoten de jongelingen werden getroffen in den rug en in het hoofd. Voorbijgangers, die de scho ten gehoord had den, snelden toe eu terwijl de eenen de ouders verwittigden, gingen anderen een geneesheer ontbieden. Een der jongelingen, Vauderkelen genaamd, is erg gekwetst zoodat zijn toestand de grootste onrust inboezemt. l)e andere zal indien er zich geene verwikkelingen voordoen spoedig hersteld zijD. De gendarmerie van Ninove doet een ieverig onderzoek er. is reeds op het spoor der daders. Het schijnt dat de oorzaak van het drama wraakzucht is. Hpkplo-pm —Woensdag des middags UdkCIgllll. lag een kleine steenafdra ger ter steenbakkerij achter de herberg In den Beer te slapen. Een groote loeder van 39 jaar kreeg het afschuwelijk gedacht van, voor de grap, een bundel strooi in brand te steken aan de voeten van den kleine. Onnoodig bijna er bij w—.yrrgrrntrartio inraap vciBotrrnt— kelijke brandwonden bekwam het vel hing er af. De noodige zorgen werden door een genees heer toegediend. De kleine huilde van do ge weldige pijn. Laat ons hopen dat die barbaar- sche voetbrander voorbeeldig zal gestraft wor den. Ei Ei 1 wat aardige zaken gebeuren er toch Toe liberalen en socialisten, trekt het werkvolk maar van den godsdienst af 7nnnpo'pm duif verspeeld door den ljuillicgcill. heer burgemeester Rubens in 1904 op Madrid, is nu toegekomen. maert begaf zich maandag morgend naar do markt te Brussel. Nauwelijks was hij eenige minuten vor, of grooto vlammen sloegen uit boveu het dak zijner woning, Alhoewel de landbonwer do vlammen be merkte, ging hij voort naar da markt. De hof stede werd geheel vernield. De landbouwer ging bij eene verzekerings maatschappij, die zijne hofstede verzekerd had, om de geleden brandschade te ontvangen. Dinsdag, toen Weymaert voor de tweede maai naar Brussel ging, werd hij ia de doos ge draaid. de zij zich om, hare schredeq richtende naa het kapelleken op het kerkhof om ongestoord vóórhaar geliefde zoon te bidden; daar zou de gehate aanblik van Berkhart haar niet hinderen voor haar geliefd kind alle goed voor de eeuw igheid af te smeeken. Heel dicht naderde zij het altaar. Hoe lang was dat niet meer geschiedl Eene geheimzinnige macht scheeu van uit het tabernakel op haar gemoed te werken, eene onweerstaanbare liefde die tot zich trekt en liefde tot den ovenmensch doet ontstaan. Het hart der weduwe klopte, als wilde het breken. En dan welke eigenaardige opschriften en spreuken bevonden zich om en boven het al taar, Mij is de wraak, las zij aan de epistelzij de God is de liefde boven het tabernakel Be min uwe vijrndenstond op een schild door een engel gedragen. De ziel der weduwe werd meer en meer ontroerd; alles scheen samen te werken om haar gemoed mild te stemmen. Nog een oogenblik duurde het, dan nchte zich hare gestalte hoog op naar het tabernakel en van hare lippen vloeide eene innige berouw volle smeekbede. En bij ieder woord om verge ving orer haar slechten levenswandel, dat zij tot den Goddelijken Heiland richtte, bij elk gebed dat zij voor haar gestorven lieveling uit sprak, werd het haar lichter te moede, haalde ziM ruimer adem. Toen haar smeekgebed geëin digd was, had zij haar vértrouwen op God en hare liefde tot Hem geheel wedergevonden. Met het voornemen nog denzelfden dag hare ziel in het H. Sacrament der biecht van alle zonden te zuiveren en nooit mee" aan Gods Voorzienigheid te twijfelen, besloot zij hare gebeden aan het altaar. Reeds wilde zij opstaan, toen haar oog, door eene onzichtbare macht geleid, weder geboeid werd door de spreuk Bemin uwé vijanden Bij het lezen schoot het haar te binnen, dat de goede God haar nooit volkomen in Zijne genade c morgend van verle den wees met een honden karreken met melk naar Aalst reed, en op don Steenweg, een wei nig voorbij de herberg Het Muisken door eenige zatte heerkens werd aangerand en deer lijk geslagen, is nog altoos bedlegerig maar op de beterzijde. De daders zijn thans gekend en zullen rechterlijk vervolgd worden. Assche. TT 0p 29 JuIi aanstaande, zal de Harmonie der katholieke Gilde onder de kunstige leiding van Mijnheer K. Wal pot, zoon, eenen reuzenstap wagen op het veld van roem en eer Gezegde maatschappij zal dan deel nemen aan den muziekwedstrijd in Hal. Uit genegenheid voor de trouwe vrienden der gemeente en der omliggende dorpen heeft hei bestuur beslist op Zaterdag aanstaande 28 dezer, vooravond van den feestdag, eene puike algemeene herhaling, in vorm van concert tc geveu ter Gildeuzaal. Al de stukken van het concours zullen dus uitgovoerd worden. Op, vrienden lezers onzer Volksstem, alwie eeuigzins weg kan begeve zich tot het feest, dat om 8 uren zeer stipt aanvang zal nemen. Damen en j uffers worden ook hoogst dringend uitge- noodigd. Den aangename kunstavond wacht nogmaals al de liefhebbers. Ingang gansch vrij Calckei». ^Cü })raacl is ontstaan in de mouterij van Cremers. De werklieden der wovery en geburen gelukten er in na voel werken het vuur te blusscben. Ach. Vereecke, 18 jaren oud, die ook hielp, viel door het dak 111 den vuurpoel. De jongen brak eeu been en bekwam brandwonden. De schade beloopt roud de 5000 frank. Het parket van Audenaarde is donderdag alhier afgestapt. Met betrek tot de aanranding waarin zekere De Latte, eenen ergen messteek in de keel bekwam. Weltereu g0meöatGraad heeft in de laatste zitting Leon De Graeve, tot bestuurder der nieuwe gas aange steld. De trekking van den prachtigeu tombola zal plaats hebben den 4 September aanstaande. Zekere Leon Michem werkzaam in het fa briek Beernaerts, is vrijdag avond aan het schaafmachien den linkervoet gepletterJ. Dok tor Van Sande verzorgde hem Vrijdag avond is Auguste Capelle, door de politL aangehouden. De kerel in dronken toestand zijnde werd achter de grendels gezet. Straatschuimers hebben maandag nacht de deuren van M. A. De Mey, erg bevuild. Hij belooft 50 fr. aan. dezen die de daders zal keu- baar maken. Den zelfden avond is een venster van L. Bulté openbraken. De dieven zullen verrast zijD, want zij hebben enkel eene koperen staaf meê genomen. Slamink Donderdag morgend is Poly- door De Kimpe, in het fabriek van Gh. Vermeire, van eene ladder gevallen. Hij heeft zich erg gekwetst aan armen en het rechter been. Ten nadeele van Leonard Sanaris heeft men 75 struiken aardappels uitgetrokken. De vrouw vau Jan De Beule wilde kleer- goed boven de stoot te drogen hangen. Daarvoor stond zij op eene tafel. De vrouw deed eeueu misstap en viel er af en brak den arm op twee j-l-ro*:acTjIJ, ocowikuuJigc zorgen worden toege diend. Zondag was het Kasseikermis op Avermaat, om gemakkelijker te kuu- nea bedienen had een herbergier, eene ton bier iu de schuur gelegd. De ton 's avonds nog niet af zijnde moest de zoon er wacht op houden. Eenige dronken personeu wilden de ton nade ren, hetgeen de zoon wilde beletten. Hierop mishandelden zij den jongeling. De baas kwam zijnen zoon ter rulp doch deze werd zoo wreed mishandeld, dat hij maandag morgend, om 4 uren, overleed. Zaterdag namiddag bolde eon automobiel in dolle vaart over den steenweg vau Gent op Dendermonde. Tusschen den Kouter eu den Bareel wilde hij een gospan voorbij rennen. Om den voerman te doen aftrekkeu maakte hij een kelsch la wijt. Het. paard door dit duivelen ruim er verschrikt, sprong met mao en gespan den steenweg af, en kwam te recht in den gracht, die den weg bezoomt. Gelukkiglijk ge raakte de voerman er met zijn gerij weer onge deerd uit. De blo3dseeze rolde voort alsof er niets gebeurd was. Is het te verwonderen dat onze buitenlieden erg gebeten zijn op die doodrijders. zou kunnen herstellen, als zij zich niet met Berkhart verzoende. Een harde strijd ontstond opnieuw in haar gemoed al de ellende, die zij ondei vonden had, de verbittering van een ver woest levensgeluk streden tegen de stem van haar goeden engel. Beide handen op het hart gedrukt, diep ademend, stond zij daar, nog wei felend wat te doen. Een zacht, weemoedig snikken drong tot haar oor en noodzaakte haar om te zien. Welk een aanblik 1 Op een stoel zat Berkhart als gebro ken, bleek en ellendig en staarde haar aan. Zijne moeder echter had hare armen smeekend naar het altaar verheven, en onder snikken pre velde zij gebeden. Als een dolk ging deze blik der weduwe door de ziel; het was haar als brak daarbinnen eene ijskorst, die haar lang had be kneld; als deed het vuur der nieuw ontwaakte liefde tot God en het medelijden dit ijs tot milde tranen smelten, welke nu overvloedig over hare wangen biggelden Met een blik op het tabernakel stond zij op, ging met wankelende schreden naar den wij wa terbak en doopte hare rechterhand geheel in het water. Nadat zij zich zeiven gezegend had, reikte zij de sidderende hand met het gewijde water aan den man, welken zij zoo lang had ge haat, en dan aan zijne moeder, opdat ook zij zich met hetzelve zoude zegenen. Een zachte onderdrukte vreugdekreet ont snapte aan den mond van den gebroken aanne mer; een straal van innige dankbaarheid viel uit zijne oogen in die de beproefde weduwe. Alle drie verlieten de kapel en buiten viel de moeder van Berkhart de weduwe weenend om deu hals. Dank, duizendmaal dank voor de verge ving Dank, dank I stamelde ook haar zoon, terwijl hij de hand van Jozefs moeder drukto. EINDE.

De Volksstem | 1906 | | pagina 2