L 'I Ynrval toner scholen. I HARTVERSCHEUREND. J| Onze Honden. L00ZE VOSJES ni 'El 14® Jaargang, aOr Inschrij vingsprijs 2 centiemen het nummer. Zaterdag 18 Augustus HMML Aankondi- giitgsprijs m - - De oogst geschoren De winter geboren Ter overweging. licicecii JuiirèN heelt sc- zegd, moeien wij ons he re! (lees om aan «leklcrika- ie maelit een tlooilclijkc slag toe te brengen.» plannen «Ier vrijmetse larij. Gij hebt België 's toekomst in handen Leve Leve onze aloude vrijheid Weg met de roode, blauwe en groene dwingers Waar gaan wij naartoe? Heil de helden van l879-'84 VOOR ELKEEN IETS. ZDHETSnEIhT. Onsterfelijk. Instorting van eenen put te Ukkel. Ouders Ouders wilt gij bi ■ave Kinders, zendt ze nooit elders dan naar echt christelijke scholen. Gelukkig Frank a*ijk. vel le mesicn mot II gal iHBMM Abonnementsprijs voor gansch België franco te huis, 2.60. Voor Ue vreemde landen, 6,00. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle ar tikels moeten den dinsdagavond en het nieuws den woensdagavond op onze bureelen toe trekomen zijn. Ongeteekende brieven worden in de scheurmand ge worpen. Alle {.ostnureelon ont vangen inschrijvin gen, op alle tijd stippen van het jaai De onkosten der kwijtingbriefjes ziji ten laste van dei jestemmeling. Me? y' v gelieve, bij veran dering van woonst, bet juist terechtwij zen te eenden Deukker-Uitgever J. VAN NUFFEL—DE GENDT, Kerkstraat, AELST. mssamssmm^' Vonnissen 1 fr den kleinen regel. Aankondigingen tnsschen de nieuws tijdingen 20 cen tiemen per regel. Aankondigingen op de 8* blz. 10 cen tiemen den regel. Annoncen op de 4* Madz. worden bere- kendvolgens plaats ruimte. Vooralle advertentië» zich uitsluitend 'to wen den op ons BU REEL. Kerkstraat 9, Aalst. De geabonneerde hebben 't recht een \ftiaa! per jaar eene annonce van 5 regel te plaatsen, die vier maal achtereenvol gens zal verschijnen Ruchtbaar making in te zonden voor Woensdag. Waarom zouden er nog zoovelen zijn tegen bonden, tegen werldiedenver- eenigingen Waarom vindt de priestfer bij katholieke patroons nog zoo weinig hulp, nog zooveel bestrijding? Waarom zijn er, die nog altijd den werkkring der priesters willen beperkt zien tot de Kerk en Sacristie Ik ken maar één uitleg, elke andere zou voor die heeren te grievend, zou verpletterend zijn, en die uitleg, de meest zachte is onwetendheid. Men spreekt over de Encycliek Rerum Novarum en Graves de Commune en hoevelen van die heeren zouden die Encyclieken, ik zeg niet bestudeerd, maar aandachtig gelezen hebben Hoe velen zouden eenige studie hebben ge maakt van de brandende quaestie van dezen dag En toch handelen ze of ze alwetend waren, en daarom verlammen zij het werk van priesters en leelcen hun ge- heele wetenschap bestaat in: zooals het was in den beginne zoo nu en in der eeuwigheid. Amen. Zij gelijken op dien boer, waarvan Staring verhaalt, die nog al tijd met groo- te laarzen tot de heupen door slijk ën modder plaste, terwijl toch een nieuwe brng gebouwd was. De voorouders had den zoo gegaan, dus hij ging ook zoo. Bouwt gij uw brug om droog te gaan, ik kom er ook met laarzen aan. Maar die hoofdige boer hinderde toch anderen niet de brug te betreden, en he laas,ge weet het beter dan ik, die vast houdende heeren verlammen alle so ciale werk en zien niet in dat ze onze werklieden naar de socialisten drijven. Heeft dan de geschiedenis die lieden niets geleerd Heeft dan de stein van Paus en Bisschoppen niet krachtig ge noeg weerklonken Met den besten wil van de wereld twijfel ik, of die heeren zich ooit zullen bekeeren, de laarzen schijnen aan hunne voeten vastgegroeid; maar ons jonge geslacht, zij. die de mannen der toekomst zijn, zij, van wier opvoeding en denkwijze een toekomst afhangt,dat zij onderricht worden op so ciaal gebied, dat zij later niet ploeteren door modder en slijk,maar de brug dur ven betreden; dat zij optreden niet met wantrouwen in de ziel tegen alles wat niet is als voorheen, maar met het vol le bewustzijn, dat men de bakens moet weten te verzetten naar het getij, dat men geen stroom stuit in de machtige vaart, maar ze een goede bedding moet geven, zij wezen mannen, voor wie het kindschap Gods geen ijdele klank is maar die in daden toonen, dat ook de werkman is een kind van Gods geslacht en dus een broeder in Christus, die met ons opgaat naar eenzelfde Vaderland 1 De Gids. zegt het Vlaamsche volk. Zonder do waarheid van dat rijmend gezegdo in iets te betwisten, willen wij de warme oogst maand niet laten voorbijgaan, aleer eens het veelvuldig goed, het overvloedig voordeel herinnerd te hebben dat het katholiek gou vernement ons deed, gedurende die wel doende maand der bruine roggehalmen en gou den tarwenaren 4 Augusti 1899. Instelling van een theorieken en praktischen leergang van kolonialen landbouw in de tuinbouwschool van den Staat te Vilvoorde. 4 Augusti 1890 Wet de regeering machtigend om den handel der waren bestemd voor de voeding van het vee, te regelen. 6 Augusti 1887. Wet het registratierecht op de pachten verminderend. 9 Augusti 1889. Wet op de werkmanswoningen, waardoor de spaarzame en vlijtige werkman in staat gesteld wordt zich een eigen huis aan te schaffen mits betalingen die weinig den huurprijs, welken hij anders betaalt, te boven gaan. 12 Augusti 1895. De provinciale-, gemeente- of bij zondere laboratoriums wordén toegelaten om, zoowel als de Staatslaboratoriums, de ontleding der zaden, van de landvette en het veevoeder te doen. 14 Augusti 1889. Reglement tegen de vernietiging der insektenvretende vogelen. 74 Augusti 1897. Wet op de inkwartiering der troepen (vergoeding aan de inwoners). 76" Augusti 1887. Wet op de betaling van 't werk loon, het loon moet in gangbare munt betaald worden. De betaling mag niet gedaan worden in herbergen, drankslijterijen, winkels of aanpalende vertrekken. Afschaffing der banmolens. Wet op nijverheid- en arbeidsraden. 18 Augusti 1887. Nog eene goede wet voor de werklieden; zij mogen niet meer dan 2/5 op hun loon laten afhouden en er mag slechts 1/5 beslag op gelegd worden; hetzelfde geldt voor de dienstboden en de be dienden dieniet meer dan 120n fr. 'sjaars winnen. 19 Augusti 1889. Wet waardoor de opbrengst van het vergunningsrecht en der invoerrechten op het vee en het vleesch aan de gemeenten toegekend wordt in evenredigheid met hunne bevolking. Hetrgouvernement trekt daar geen profijt uit. 20 Augusti 1901Maatregelen om de besmettelijke ziekten der kiekens te voorkomen. Wel wat verschil De liberalen beloven altijd De socialisten faitacn gedurig bet volk op tot alle dwazigheden De daeosisten doen 't een voor en 't ander na! En de katholieken, die alleen werken voor 's volks welvaart. Onlangs had in het Volkshuis, te Brussel,een anti- militaristische mee ting plaats, voorgezeten? door gezel Vandervelde. Jaurés, de leider der Fransche socialisten,don- dérde tegen de geldmannen, die tot den oorlog aanzetten uit winstbejag, 't Spreekt vanzelf dat zijne redevoering met anti katholieke verklaringen door spekt was. Onder meer verklaarde hij zich ge lukkig, namens het Fransch socialisme eene wet te hebben doen stemmen,«die aan de kloosters de opvoeding der jeugd en van het volk ontrukt». Gezel Vandervelde heeit dien socia- listischen leider geluk gewenscht met zijne houding, en eindigde zijne aanspraak met de woorden SI Katholieke menschen rukt op als een man op tegen de SSSOOjlC De liberale volksvertegen-i woordiger Warocqué stelde aan den heer minister van rechtswegen de volgende vraag lederen dag worden in 't land van Charleroi en in Henegouw revol verschoten gelost en dolksteken toegebracht. Dat komt steeds meer in voege. Is de heer minister voornemens eene wet voor te stellen tot regeling van het dragen van wapens Denkt hij ook aan de rectitbank van Charleroi nieuwe onderrichtingen te geven om met grooter strengheid op te treden De complimenten aan Vooruit, die zoo gaar ne aan den godsdienst de verantwoordelijkheid oplegt van de misdaden, nu en dan op den Vlaamschen buiten gepleegd door eclal uit schot, het eerst vatbaar voor socialistische propaganda. In de socialistenstreek Charleroi zijn moord pogingen dagclljksche kost, zegi de liberale volksvertegenwoordiger Warocqué. Is het te verwonderen Een volk zonder geloof is tot alle schelmstukken gereed. Het schoonste bewijs daarvan is Frankrijk. Ziet en overweegt wat er daar tegenwoordig ge beurt 1 KINDERKOOR. Wij komen voor u knielen, O God van Hemel en van aard, Die in ons kinderzielen 't Geloof der Vaadren hebt bewaard. Wil op ons kinderrangen Met welgevallen nederzien, Terwijl wij, in ons zangen U onzen dank. ons hulde biên. Verhoor ons kinderbede En schenk, o Heer in overvloed Uw zegen, Uwen vrede Aan hen die streden voor ons goed, Aan hen die onverschrokken Voor ons ten strijde trokken Nog klinke lang In Vlaanderland, Langs allen kant Hun strijdgezang Zij zullen haar niet hebben, n De schoone ziel van 't kind, Zoolang men nog in Vlaandren r Een enklen Vlaming vindt 1 Uit Bultynck's Jubelzang. DE WETTERA tRhi:\§ Dr Beving, van Brussel, heeft het volgende middol tegen de beten der Wetteraarkens bekend gemaakt Men vermengt een koffielepel creoline (aan 1 fr. den kilo) met twee soeplepels vaseline. Die zalf is weinig kostelijk en geneest. Men kan ook het gebeten deel met een doek doppen. Men neme alsdan gekookt koud geworden water, met een leeksken creoline op een glas. Men raadt de bewoners der door Wetteraarkens ge teisterde streek aan dit eenveudig en goedkoop middel te gebruiken. MPe her li eeevotffinff in Ch'est n tie ij li De zwarte bende, de naloopers van de likwidateur van kloostergoederen, zijn van 18 tot 21 Juli naar Nizza gekomen. Er was kwestie aan spotprijzen de meubelen van de Salesianen van Dom Bosco te verkoopen. Deze voorwerpen werden door iVI. oavy, pleitbezorger te Marseil le, en likwidateur van het Orde, in de lokalen van de St-Pieterspatronagie, Place d'Atme, te Nizza, te koop gesteld. Dit patroonschap, dat de eerste stichting van Dooi Bosco in Frankrijk was, wordt sinds drie jaar bestuurd door eeno erkende vereeniging. Men moest de te koop gestelde voorwerpen aan het honderste hunner weerde laten. Wanneer een lot aan de grijpvogels en dieven ontsnapte dan huilden zij als bezetenen Vive Combes 1 A bas la calotte 1 De deurwaarder, met den verkoop gelast, moest de policie ontbieden om hot socialistisch gepeupel te beletten tot geweld daden over te gaan. 't Was pijnlijk om zien hoe al de groote koe ren en portalen van het gesticht opgekropt waren met banken, stoelen, bedden, kassen, linnen, keukengerief, potwerk enz., en te mid den van deze opeengestapelde voorwerpen, de honelertl weezen met hunne meesters, angstig zich afvragend of er na den verkoop een bed om op te rusten en een gereodschap om hunnen stiel, voort te leeren zou overschie ten. Vele toeschouwers hadden Mennen in tie oof/en en konden hunne protestatie niet be dwingen tegen de schandalige handelwijze der Corabisten. De patronagie telde zeven werkhuizen waar de weezen een ambacht leerden drukkerij, letterzetterij, boekbinderij, schrijnwerkerij, slotmakerij, schoenmakerij en kleermakerij. De vereeniging heeft de machieneu der druk kerij en het gereedschap der schrijnwerkerij en kleermakerij kunnen terugkoopen, doch moest de schoenmakerij en slotmakerij laten gaan. Zij heeft ook het beddegoed, de tafels der eetzaal, de apotheek on een lot meubels kun nen inkoopen. De meubels van het personeel, van de kapel en sakristij, het linnen, de bibli otheek, het keukengerief en de schoolm-ubelen gingen in andere handen over. Deze huelelooze vee/iou/t duurde vier dagen, en, de laatsten dag, moesten de weezen en hunne meesters uit geleend keukengerief eten. Ziedaar hoe de beruchte wet van Waldeck- Rousseau de arme lieden en de weezen be schermt, en waartoe de inventarissen dienon. Wegmei hot gevloekt liberalism en socia lism, do twee onmenschelijke volksbeuleu 1... en dat aan de heeren Seminaristen voortaan streng zal bevolen worden hunne moedertaal korrokt te spreken, onder elkander en in hunne katechismuslesseu. IIoug<;svMuot>d In China. la de omstreken van T'Ong-Chan-Hien-Houpe, waar de levensmiddelen en de rijst zeer duur zijn, hebbende armeu de rijst- winkels en de huizen der rijken geplunderd. Troepen zijn ter plaats gezonden om de wanorders to beteu gelen. Inden Human is de rijst zeer schaars en de prijs ervan is 300 p. c. verhoogd. Wanorders, veroorzaakt door den honger, zijn op vcrschillige punten van het rijk uitgebroken. Het rad der forlniu. Het lot van 100,000 fr. in de trokking der Loterij van de Drukpers is gewon nen door twee vriendinnen, mej. Fernando Tilly, kleer maakster te Parijs, on mejuffer Lièvre, handelaarster te Montrouil-sus-Bois. Krcliler. Gij zijt tot veertien dagen gevange nisstraf veroordeeld. Hebt ge nog wat te zeggen Beklaagde, Ja, mijnheer de rechter, ik zou mijne straf graag dadelijk ondergaan. Rechter. Waarom Beklaagde. Omdat mijne schoonmoedor nu juist bij mij logeert Vooruit*s hoofdopstel ler, die 25 jaren lang on derwijzer bij de gentsche stadsscholen geweest is. schrijft in Vooruit"num mer van maandag 30 Juli laatstleden, nopens de 1 gentsche stadsscholen Geheel het on der wij- zend personeel klaagt putten in de aarde over het verval onzer scholen. Een snuifje he liberale papierkrabbelaars 1! Ha Ha Ha Ja. meqschen zoo gaat het alom ia de scho len, waar 't liberalism den meester speelt.... En verder, 't is in liberale scholen dat men, tfewetcKlao», eene heele schaar leerlingen durft verwaarloozen, om slechts te zorgen voor eenige bevoorrechte gastjes,..., 't Is in liberale scholen dat men meesters tegenkomt, die onder het schooljaar voor eenige dagen naar liberale congressen trekken en hunne leerlingen intusschen maar laten vlotten Enz. enz. enz...... UW.... Ha 1 Ha ii. tic Pans. -- Z. H. Pius X, die nogal leed van de vermoeienissen der laatste dagen, is er in zulke mate van hersteld, dat hij aan dokter Lapponi eene maand verlof gegeven heeft. Tnsschen Bulgaren en Grieken. Eene bende Grieken heeft het Bulgaarsche dorp Khales aan gevallen; zij staken de huizen in brand en doodden ver scheidene inwoners. De Sultan ziek. Thans wordt officieel be vestigd wat reeds mondsgemeen beweerd werd, name lijk dat de Sultan van Turkije zeer ernstig ziek is. Een krach van 20 miljoen. Een tele gram uit Chicago meldt dat de Staatsbank, gelegen in de Milwankeedreef, hare betalingen geschorst heeft. Het tekort zou 20 miljoen frank bedragen. Eene perzlsehe grondwet. Dé Shah van Perzië heeft aan zijn keizerrijk eene grondwet ge schonken, met eene kamer die zal gekozen worden op deroepsvertegenwoordiging Voor de duiven. De liefhebbers zullen met genoegen vernemen dat voortaan bijzonder wagens voor het vervoer hunner lievelingen worden bestemd. In eiken wagon zullen er ten hoogste 33 manden ge steld worden. De Iwecgcvechten. Het getal tweegevech tenis in Duitschland veel verminderd. Dit is te danken aan de inrichting dor eereraden. Deze raden trachten altijd de gevolgen eener onvermijdelijke ontmoeting min org te maken; zoo wordt de pistool altijd vervan gen door den sabel of hot rapier. De uitdagers gewennen er zich ook aan, niet dadelijk de strengste voorwaarden op to loggen, omdat zij weten dat zij door de eereraden met zouden bekrachtigd worden De Vlaamsche taal. Het Fondsenblad meldt dat er in het Groot Seminaria van Gent eene grondige hervorming van het Vlaamsoh onderwijs op handen ia Men weet, dat Combes C" destijds beweerden, dat de verkoop van de goederen der geestelijke gemeenten in Frankrijk ('Cl! lllli!J|;ml zou opbrengen voor de staats- kist. Daar ertot nu toe uit den verkoop van zwartgoed niets dan kos ten voor den staat zijn voortgesproten, hebben de Fransche kerkvervolgers nu een ander middel uitgedacht. Onlangs deden twee Zusterkens der armen van Montmedy eene omhaling voor de «tilde llliltlllCliCllii, die zij verzorgen. En wat gebeurde er De veldwachter hield hen niet alleen lijk, aan maar stool nog al het geld dat zij bij zich hadden, en bracht het naar den burgemeester Waarlijk men moet in Frankrijk zijn om zulke schandige dieverijen te mogen plegen 1 Daar is alles toegelaten tegen de katholieken -- In een te Rome verschijnend blad, deOsser- vatore Romano, werd voor eenigen tijd een kort overzicht gegeven van den vooruitgang der Ka tholieke Kerk in het nieuwste der vijf wcreld- deelen Australië. Er zijn daar in do laatste dertig jaren, behal ve de bloeiende diocesèn op Nieuw Zeeland, niet minder dan 10 bisdommen opgericht. Vele geestelijke Orden hebben daar stichtingen en vinden er eenuitsterst vruchtbaar en gezegend arbeidsveld. Zeer veel droeg de uitstekende per soonlijkheid van den kardinaal-aartsbisschop van Sydney, Moran, bij tot dezen vooruitgang. Onder het bestuur van dezen waardigen opper herder kwam vooral het aartsbisdom Sydney tot hoogen bloei. Zoo telt de stad Sydney alleen 80 parochiën met 1G8 kerken en kapellen, waaronder de neerlijke, in gothischen stijl ge bouwde kathedraal, die met de schoonste der oude wereld in pracht kan wedijveren. Deze voorspoedige ontwikkeliug en bloei der Kerk, die in Australië, evenals in Amerika, geheel vrij is en onafhankelijk van den Staat, toont ons duidelijk de altijd oude en toch immer verjeugdigende levenskracht der Kerk van Christus. De Kerk bloeit in de nieuwe wereld in gou den vrijheid 1 Frankrijk vooral kan zich aan het voorbeeld barer jongs',u zusters spiegelen 1 Onsterfelijk zijt gij, o goddelijke Kerk 1 De helsche krachten ku>-nen u vervolgen en doen lijden, doch de zege blijft aan U Het is een gentsche aannemer, M. Frans Carcnon, die gelast is met het bouwen van het klooster der gasthuisnonnen op de Defrólei, over den eigendom vsn mad. Errera. 't Zal een groot gebouw zijn, be slaande eene oppervlakte van drie en half hektaren, met gasthuis, klooster en kerk. De gebouwen zijn reeds onder dak en men was juist bezig een put te maken van twee meters doorsnede en drie-en-dertig meters diep, Dichtbij den put stond eene lokomobiel die eon kalk- machien in werking stelde. Het werk vorderde snel, want op de drie on dertig meters van den put waren or reeds drie en twintig gemetst, toen vrijdagmorgend het schrikkelijk ongeluk voorviel. Juist ten 6 uro 10 was do aannemer patmaker Bol Westemburg op den bodom gedaald, in gezelschap van do werklieden Van Liedekerke en Raul Van de Steene, allen gentonaars. Op dit oogenblik bevond zich de vier de putmaker, Ernest Vansiepou, boven den put en deed de windas werken waarmede zijne gezellen afgedaald waren. Vijf aardewerkers voerden dc aarde wog die uit den put gehaald weg. Eensklaps hoorde men van uit den put roepen Redt u redt u 1 Het stort in De vijf aardewerkers konden vluchten. Vansiepen echter werd met de wind as in den afgrond verzwolgen men zag hem de armen omhoog steken terwijl hij riep Hulp Hulp mijne kinderen! Vervolgens verdween hij onder de instor ting. Vansiepen word ten 11/2 ure namiddag gored. Hij schijnt niet erg gekwetst, ecu zijner beeneu is gewond en hij heeft kneuzingen over gansch het lichaam. Hij klaagt ook van inwendige pijnen, doch de geneesheeren die hem in het gasthuis verzorgen, zijn van oordeel dat hij spoedig zal hersteld zijn. Ernest Vansiepon woont te Gent, doch hij was, vanaf liet begin der werken, op logist in den Groenen Ja ger niet verre van de plaats der ramp. 't Is een groo ve en sterke werkman. Toen hij tot het bewustzijn kwam, zegde hij met zwakke stemIk heb daar vree- selijk geleden. Ik meende dat het gedaan was mijne arme kinderen... De gansche zaterdagnacht en den zondag werden de reddingswerken onophoudend voortgezet. Zondag, om 9 uren 's avonds, had men de oagolukki- gen nog niet bereikt. De vrouwen, broeders en zusters der slachtoffers zijn zondag uit Gent ter plaats der ramp gekomen. Hunne wanhoop beschrijven is onmogelijk. Duizenden en duizenden personen verdrongen zich ter plaats der ramp. Met bovenmonschelijke krachtinspanning werkte men voort, Maandag, Dinsdag en Woensdag... Dinsdag antwoordden de ongelukkigen nog op het ondervragend kloppen der redders.... Over den einduitslag, zie onze Laatste Berichten. De statistiek bewijst dat Zwitserland per hoofd 25 fr. belasting betaalt Duitschland.45; België, 50; Vereenigde Stalen, 100! Rusland, 106 Portugal, 355! Oostenrijk, 380; Italië 402; Span je, 410; Engeland 530 en Frankrijk 858 fr. per hoofd 1 Men ziet dat een gouvernement van logiegasten peper duur kost. Op den grooten feestdag van Oaze-Lieve- Vrouw-Hemel vaart leidden do socialisten hoofd mannen hunne honderden tdacen naar Brussel. 't Was om te gaan mautfesteeren ten voor- dcele van den werkdag van 8 uren,... Wat looze, valsche vossenstreken I riep een oude, brave werkman uit, toen hij het sla- venlegertje zag naar de statie trekkeu... In de kopstukken van 't socialism zit er, hoel 'tland door.gccH CSlkd^rCill- l|C BÈClilC voor den werkman 1 voegde de grijze man er bij... 't la overal Uitzuiger! j, uitbuiterij en verslaving van het werkvolk, overal waar 't socialism iets te zeggen heeft 1 zoo ging de wijze werkmac voort... 't Land door weten de hoofdmannen zich het zweet vaa de arme werk- klieden, die zij aan hunnei. j riem hebben vastgeketend 1 1 riep de stokoude man wederom 1 uit... ui I

De Volksstem | 1906 | | pagina 1