M ie IN T LAND DER VRIJHEID. 14- Jaargang N" olML Inschrij ving >s>« ijs 3311 tcriaansclic JisiiciiciisrlJ Verschrikkelijk. Wij zijn er fier op ISa te volgen. Kleine Nieuwsjes. Aankotsdi- gingsprijs EEN WONDERKIND! Vrouwen, voor u 1 SCHANDE. Katholieke werklieden 't hoofd omhoog- vrije mannen Weest Laat u des Zondags arbeid niel aan den houden door her- telooze ongodsdienst ige hee- ren... PRIJSVRAAG Wihlslroopersdrame Ie St-Goorix-Audenhove. r-v] ifv* //fly H >5^ -.J^kVJ s Drukker-Uitgever J. VAN NUFFEL—DE GENDT, Kerkstraat, 9, AELST. Abonnt 'ncntsprijs voor g&nsc-h België franco W hnis, 2.60. oor de vreemde landen, 6,00, Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle ar tikels moeten den diijsdatravoud en het nieuws den woensdagavond op onze bureelen toe gekomen zijn. Ongeteekende brieven worden in de scheurmand ge worpen. Alle postoureelen ont vangen inschrijvin gen, op alie tijd stippen van het jaai De onkosten der kwvj tingbrieQes zijr ten laste van den jestemroeling. Mer gelieve, bij veran dering van woonst, het j uist terechtwij zen te renden Aan het nummer van heden behoort een bijvoegsel. Het verkiezingstijdstip ligt nog versch in't geheugen, Bij sommi gen zelfs op de maag! Men herinnert zich voorzeker, hoe de liberalen alstoen de geloovige kie zers trachten zand in de oogen te gooien. De katholieken riepen van de daken dat de bevolking op haar hoede moest wezen en de goddelooze strekking van het Belgisch' liberalism wantrouwen de blauwe heertjes immers zochten en kel het bewind te bemachtigen om hun ouden wrok tegen den katholieken, godsdienst, dezes instellingen, bediena ren en volgelingen te koelen. De oor log zou zelfs pratischer doorgevoerd worden en vlugger van de hand gaan dan in 1878. Zoo waarschuwden de katholieke dagbladen. Tot groot ongenoegen en ergernis zelfs, hunner liberale confraters van al le tint en kleur. Deze spuwden vuur en vlam tegen die «leugenachtige» beweringen. «Dat was me nu eens echte klerikale onbe schaamdheid De liberalendit sprak tot vanzelf— waren hoegenaamd niet tegen den godsdienst, t Was enkel het aanmatigend optreden van hét sec- tarisch papism en het moeialschap der Roomsche zwartrokken, welke ze wilden kortwieken. Anders niet! En dan durfden die Jezuïetische organen Staande houden, dat een Belgisch geu- zengouvernement nog dweepznchtiger zou te werk gaan dan het bloc van va dertje Combes! Zoo iets was gewoon weg een schurkenstreek, een eerloos heid! Vanwege ultramontanen mocht men zich echter aan zulke manoeuvers verwachten. Enz. Enz.» Nu zijn de verkiezingen met al hun koortsige propaganda voorbij. En ook bij de gejaagdsten keerde de kalmte te rug. Laten we thans eens nagaan, in hoe ver de katholieke pers gelijk had met de massa der geloovigen voor de Vol- der liberale apostels te waarschuwen. Eens te meer beweren wij, dat het hoofddoel van een logegouvernement anders niet zou geweest zijn dan een onmiddellijke poging tot ontchristening der bevolking, en dat zij wel recht streeks den godsdienst op alle manier, zouden gekneveld en bekampt hebben. Het liberale Journal de Gand be kende, enkele dagén pas na de verkie zing van 27 Mei in eene vlaag van recht zinnigheid «Het geloof der buitenlieden ont staat het aan doopsel en raakt tot aan den stembrief. Men moet dus openlijk onomwonden en ronduit de geloofsleer bekampen, daar zij en verstand, en wil, en vrijheid doodt. Onze propagandisten zullen enkel nuttig werk verrichten, als zij de dwaas heid der stellige godsdiensten, de onze delijkheid van sommige geloofspunten, de omkoopbaarheid der uitbatende priesters zullen aangetoond hebben. «Telkenmale wij iemand van de wreedheid sommiger geloofsartikelen van de nutteloosheid en de hoovaardij der priesters zullen overtuigd hebben, zoo hebben wij een liberalen kiezer bij- gewonnen Maar zoolang wij,onder voorwend sel van eerbied voor den godsdienst den boer en den werkman al den zotte- praat van t Geloof als onbestreden waarheid zonder toezicht en zonder on derzoek zullen laten aannemen, zoolang ook zullen wij hen veroordeelen om de trouwe kiezers van 't papendom te zijn.» Welnu, wat dunkt u, vriend lezer Is 't duidelijk genoeg Volgens uttdrukking van dien ge- denkwaardigen tekst is de eerbied der liberalen voor den godsdienst enkel een «voorwendsel» moet de geloofsleer zelve zonder omwegen en onbewimpeld bestreden worden; wordan de dogma's en grondwaarheden des geloofs voor zotten praat uitgemaakt enz. Nogmaals, bestaat er nog twijfel mo gelijk En wat van volgend staaltie gedacht, dat het aartsliberaie Luiker blad /t'.T- press ons verschafte Wij blijven bij de overtuiging, dat het eenïg middel om ooit het klerika- lism op den Vlaamschen buiten te verwinnen is het dogma regelrecht aan te vallen, de onzedelijkheid der gods diensten te bewijzen, de schijnheilige geestelijkheid te ontmaskeren, die haar scepticism onder de mom der gods vrucht verbergt en die geld slaat uit de lichtgeloovigheid der onwetenden. Dat volkje daar bekampt ons, door dien het degenen, die voor ons stem men, met de hellevlammen bedreigt. Randen wij rechtstreeks die dwaze geloofsmeeningen aan, delgen wij ze uit, toonen wij aan de eenyoudigen, hoe ver de gezonde, menschelijke ze- deleer de zoogenaamd goddelijke zede- wet overtreft. Bestrijden we het dogma het is een vrucht der onwetenheid en maakt het echte bolwerk der ultramontanen uit. De katholieke Kerk, dat is de vijand Voor de nauwkeurigheid der verta ling dezer twee Fransche teksten staan we borg. Ze zijn ook afdoende, meenen wij. En zóó schrijven bladen van dezelfde partij, die, als't er op aankomt om de Belgische kiezers te vergeuzen, onzij digheid op wijsgeerig of godsdienstig gebied, ja zelfs eerbied voor de katho lieke overtuiging durven ten toon han gen. En voegen we 't er maar bij binnen twee jaar, bij de Kamerverkie zingen in de provinciën Oost-Vlaande- ren en Luik, hetzelfde onzuiver spelletje zullen herbeginnen. Doch we zullen trachten te onthouden. C 7 ;;,j O men katholieken in de gevan- penissen schandelijk he- -•* huorield worden. Men belee- De Rappeleen Fransch blad, dat men niet kan verdenken van sympathie voor de kleri- kalen, schreef, dat de b i de v inventarisaties gevangengenb- ■bi digt hen den geheelen dag en roept hun spot tend toe Zegt, schurkeD, zegt tot uw God, dat hij u komt bevrijden Verschrikkelijk niet waar? Dat geeft ons een staalken van de barbaarschheld der roe de kerkvervolgers. Doch wat onze bloedende christenc harten troost, 't is dat de vervolging nieuw leven en wilskracht aan de vervolgde katholieken zal geven. Het helsch bedrijf der goddelooze schurken zal van korten duur-we zen 1 f In Vlaanderen blinkt de Hemel blauw, Gelijk op alle stranden ln Vlaanderen straalt de morgendauw, Gelijk in andre landen. Lijk elders riekt de roos hier goed, Hier blinkt der vooglen tale, En Philomele zingt er zoet, Al heet zij Nachtegale. Den Vlaming, onder 't dak van strooi, En valt geen wijn te drinken, Toch ziet hij rond zijn veugelkooi, Zijn rijpe druiven blinken. Het bietje brengt uit veld en wee, Den honing in de buiken, En de olie, 't zeem, het was, de mee 't Groeit in onz' koolzastruiken Mijn Vlaandren spreekt een eigen taal, God gaf elk land de zijne, En laat ze rijk zijn, laat ze kaal Ze is Vlaamsch, en ze is de mijne Guido Gezelle. De duitsche Katholie kendag heeft in een zyner laatste vergaderingen be sloten, in al de duitsche steden maatschappijen tot stand te brengen, met het doel de zedeloozc boe ken, druksels, printen en beelden tot in de kleinste winkelramen en straten op te sporen en te doen erdwijnen. Te Keulen bestaat reeds zulke maatschappij en bare werking levert de beste uitslagen op. Tot onderrichting voor de hedendaagsche Phariseebn, die de heilige rechten var wat zij uit wellustig belang gelieven kunst te noemen daartegen zouden inroepen, zij ge dat de stad Essen groote feesten heeft ingericht ter eere van het katholiek Kongres, door het welk dat besluit gestemd werd. Kongresbesluit en stadsfeest zijn beide tref fende lessen voor onze liberale stadsbestu ren, die langs om meer lust toonen naar openbare vnlluls in beeld, en die de katho lieken tegenwerken wanneer zij aan de stad een leest willen geven, verre van de stad een feest te geven ter eere der katholieken. Wanneer begint men in ons land aan de kruistocht tegen al die walgelijke printen en druksels, diejhet gift der zedeloosheid meer en meer in 't volk doen dringen 't Wordt hoog tijd 1 I>e slachtoffer» der Seine te Parijs. Gedurende 1905 heeft men te Parijs, uit de Seine, het volgende opgehaald 101 menschenlijken, 2114 honden, 838 katten, 2869 ratten, 568 kiekens, 36 eenden, 4600 kilo geslacht vleesch, 215 konijnen, 12 schapen, 31 paarden, 44 melk- varkens, 8 varkens, 26 ganzen, 29 kalkoenen, 3 kalvers, 9 geiten, 681 verschillige vogels, een aap en een serpent. Ecnc groote bakkerij. De firma Krupp heeft voor hare verbruiksinrichtingen eene bakkerij laten bouwen die 100 man in dienst heeft, van wie er 77 bakkers zijn. In 43 ovens worden dagelijks twee wagons meel van 10,000 kilogr. elk verbakken en 80,0C0 tot 90,000 broodjes en 10,000 tot 12,000 zwarte en witte brooden gebakken. Heldhaftige Zusters. Een oude invalide, die in het Eranger klooster, bij Trier, bezig was den boirput te ledigen, viel erin. Drie nonnen sprongen hem achterna, maar konden hem niet redden.|De man is dood en de Zusters zijn zoo ziek dat men voor haar leven vreest. De pest. De pest ii&ve.rscheneu te Campos, Rio 'de Janeiro, Amerika. De inwoners verlaten de stad. waar groote angst heerscht. Pen kiud dat zich dooddrinkt. Verle den week liet te Maastricht, Holland, eene* vrouw de jeneverflesch onder het bereik van liaar 4jarig zoontje, terwjjl zij boodschappen ghig doen. Toen zij terug keerde, lag het kind bewusteloos op den grond. Het had z'oveel jenever gedronken, dat het eenige uren later dood was. Boschbrandcn in frankrijkUit Tou Ion seint men dat groote boschbranden in den 'omtrek uitgeborsten zijn. De troepen hebben alles in het werk gesteld om het vuur te beperken. Drie soldaten zijn in de vlammen omgekomen en zes anderen worden ver mist. Onze spoorwegen. —Inde maand Juli laatst leden heeft de s taatsijzeren weg meer dau een miljoen meer ontvangen dan in Juli 1905. De ontvangsten ver deden zich als volgt100,000 frank minder op de ont vangsten der reizigers 1,100,000 lr. meer op de ontvang sten der koopwaren. Er dient opgemerkt te worden voor de 100,000 frank minder op de reizigers, dat de maand Juli 1905 deze was der nationale jubelfeesten, en de maand,waarin de tentoonstelling van Luik db meeste bezoekers had. Deze cijfers geven een gedacht van den voorspoed, waarin de belgische staatsspoorwegen verkeeren. Moedige jouge Vorst. Thans eerst heeft de jonge spaan sche Koning, die tijdelijk met zijne ge malin te Londen verblijft, bekend dat hij, bij den wree- den aanslag te Madrid op den dag van zijn huwelijk, getroffen werd door eene bomscherf, die hem eene vlij mende wonde aan de borst toebracht. Hij had den moed er niets van te zeggen, zoolang de wonde niet genezen was, ten einde de Koningin niet te verschrikken. Dc duurte van het vee in Duitschland houdt nog steeds aan. Vooral in Zuid-Duitschland heerscht groot gebrek aan slachtvee, zoodat de slachtersvereeni- gingen in Munchen besloten hebhen zich nogmaals tot de regeering te wenden, met het verzoek maatregelen te nemen tot invoer van builenlandsch voe. luptikvleesch. Tengevolge eener naamlooze klacht, heeft het parket van Berlijn in eene wors(enfa- briek 3000 kilo vleeesch aangeslagen het bleek paar- denvlepsch te zijn. Het parket heeft het kerkhuis da delijk doen sluiten,waar het bedrog geploegd werd en de eigenaar zal vervolgd worden. Een lieve echtgenoot. Een met zijn vrouw niet heel goed overeenkomend echtgenoo't bezoekt een dierentuin en staat stil voor het hok van een leeuw. Vrouw Man, wat zoudt ge wel zeggen, als dat dier eens uit zijn hok kwaca en op mij aanvloog om mij te verscheuren Man Smakelijk eten De oorzaak. Conducteur van den tramwagen (tot een heer, die instapt, doch den wagen oogenblikke- lijk verlaat) Waarom stapt ge nu reeds uiter zijn binnen nog twee plaatsen. Heer Dat zie ik, maar rechts in den hoeïi zit mijn kleermaker 111 richt. Leer ze een betamelijk maal bereiden, den wasch doen,kousen stoppen,knoppen aan zetten, een hemd maken en goed verstellen. Laat ze eraan denken, dat een cenvoulige, maar goede keuken heel wat kosten aan apotheek uitspaart. Zeg haar, dat oen rijks daalder vijftig stuivers bevatdat men om te sparen minder moet verteren dat men zich op gebrek kan voorbereiden als men meer uit geeft dan de inkomsten. Leer haar dat een ka toenen rok, maar betaald (I), beter staat dan een zijden kleed, waar schuld aanhangt. Dat ze vroegtijdig leeren iokoopen doen en boekhou den van hare uitgaven. Herhaal bet haar, dat een eerzame werkman, in voorschoot en hemdsmouwen, honderdmaal achtenswaardi ger is, al heeft hij geen duit, dan een dozijn elegante, pronkerige heertjes. Dat ze ook minachting opvattpn voor ijdelen valschen tooi. Dat haar ja ja zij, en haar neen ook neen. Komt de tijd van trouwen, overtuig ze dan dat het geluk in de huishouding- niet komen zal ,van de fortuin of de positie van haar man, maar vau zijne zedelyko hoedanigheden en zijn gods dienstzin. Zoo ge haar dat hebt voorgehouden, en zij het begrepeu hebben, wees dan verze kerd dat uwe dochters gelukkig zullen zijn en haar weg vinden. Laat de rest aan God over. Hier hebb;n we gewis een ouderwetscho op lossing van een hoogst gewichtig modern-social vraagstuk, en dat wel uit het land van den vooruitgang én de emancipatie. 't Is zoo wat één en al proza, ge vindt niet? Weinig poëzie Wel is met dit advies niet de algeheele om gang der Prijsvraag der zoogenaamde vrou wenkwestie opgelost. Veeleer zeggen we, een heel stuk maatschappelijke misstand, waarin, vooral in groote landen, F de vrouw verkeert, is door dezen Amerikaanschen raadsman in het duister gelaten doch dit moet erkend wie langs dezpn prozaïschen weg het huwelijkspad opgaan, die bereiken de hoogte van aardsch geluk voor zoover dat 't in haarkring bereik baar is. Wat de huiselijke aard, de huwelijks band aan poëzie ooit leveren kan, aan ware poëzie, aan poëzie des harten, dat wordt het hare. Vonnissen 1 fr. den kleiDen regel. Aankondigingen tusFchen de nieuws tijdingen 20 cen tiemen per regel. Aankondigingen op de 3® blz. 10 cen tiemen den regel.— Annoncon op de 4® bladz. worden bere- kendvolgens plaats ruimte. Voor alle advertentitn zich uitsluitend te wen den op ons BU REEL, Kerkstraat 9Aalst. De geabonneerde hebben 't recht een maal per jaar eene Vnnonce van 5 regei -ieplaatsen, die vier maal achtereenvol gens zalverschijner Ruchtbaarmaking in te zenden voor Woensdag. O.ilangs valt mij een nummer van 't socia- listenblad in de hand 't was van 26 August 1. Ik sla mijn oogen op 't eerste blad, draai om, lees tweede en derde blad, en kom aan t vier de. Op dit laatste blad zijn het allemaal an- n on een. Welnu in gansch die gazet vind »ik geen ander artikels dan van dezelfden. Hij teekent alles. Die felle schrijver handelt over godsdienst, handelt over maatschappelijke za ken, over werkstakingen, gelijk nen eersten. Waarlijk, wij zouden willen weten, waar hoe dat manneken dat zoo al heeft geleerd In de ernstige dagbladen' zeifin de Penplezal men zich wachten van aan een en dezelfden man,die hoofdartikels over verscheidene groote zakea te laten behandelen.Hier tot. Als, echter, is er WONDERKIND, 't Weet het al. Pbéno- mène 1 Jammer dat die alweters zoo gemakke lijk eenvoudige menschen foppen l... Het gebeurde te Grenada in Span je- Eenige vrouwen van den Derdeu regel van Sint Fransiscus kwamen bij een, en zij zegden «Wij willen, dat in onze katholieke stad de winkels en magazijnen 's Zondags geslolen blijveu» En zij besloten: i0 Nooit des Zondags iets te koopen, tenzij in do uiterste noodzakelijkheid. 2° Nooit den voet te zetten in de magazij nen en de winkels die des Zondags open zijn. Op eenige weken lijds hebben 1500 honderd vrouwen zich bij de vereeniging aangesloten, En het gevolg Thans zijn al de wiwkels van Grenada des Zondags gesloten. Christene vrouwen ziedaar tér navolging. Wanneer begint gij een voorbeeld ln de wattenfabriek van Kufner en Zn. to Munich (Duitschland) werkten, benevens 50 leden van. een socialistisch syndikaat, ook 5 arbeidsters, die zich bij een christen syndikaat aangesloten hadden. Op Dinsdag 3 Juni nu dreigden de eerste met ge zamenlijke werkstaking, bijaldien de 5 andere niet doorgezonden werden. De patroon gaf toe. De vijf christene arbeidsters moesten hun plaats verbeuren, omdat zij geweigerd hadden lid te worden van het socialistisch syndikaat. Die brave vrouwen waren sinds lange javen in de fabriek werkzaam. Een van hen is een arme weduwe, en moeder van verscheidene kinde ren. Het syndikaat, waarvan zij deel maakt, heelt bij het gerecht klachten ingediend. Zoo staat het met de socialistische verdraag zaamheid De roode dwingelanden zijn overal dezelfde ■De Vcnte Francaise meldt, dat dc voorma lige kapel van de paters Dominibanen, in den faubourg Saint Honoré te Parijs, waar eenige maanden geleden nog in stilte gebeden en het II. Offer opgedragen werd, maar waaruitde zaakwaarnemer der llegeering de religieuzen voorgoed kwam verdrijven, thans verhuurd is aan een ondernemer van publieke vermakelijk heden, die er een danaloknal van heeft ge maakt, waar balletzangsters dagelijks hua kun sten vertoonen op de maat van een honderdman sterk orkest. Wat zeggen zij wel daarvan, zij, die onge- loovig glimlachten, toen voorspeld werd, dat de republiek de kerken ia danszalen zou verande ren vraagt de schrijver vau dit bericht. Wat een moeder met hare dochters moet doen '1 Het bekroonde antwoord op een prijsvraag, door een Amcrikaansch dagblad van het gros der moeders uitgeschreven, luidt als volgt Wat ge met uwe dochters doen moet Vooreerst er goede Christinnen van maken. Geef ze vervolgens een goed, grondig 0 ader- Vrijheer d'Este, eigenaar te Billère, vroeg aan den ontvanger, die in de kerk van zijn dorp den inventaris kwam opmaken «Van welken godsdienst zij t gij Ik, ik ben protestant, maar hetgeen gij doet dat is eene scliaudc. En terwijl de ontvanger proces-verbaal tegen hem opmaakte, ging hij voort Schrijft er nog maar bij dat het gemeen is De tribunaal Pau heeft vrijheer d'Este tot fr. 200 boet veroordeeld. 't Was nogal duur voor twee woorden 100 frank per woord maar 't waren ook woorden van beteekenis I Om dien walgelijken rooverstocht van de kerkdieven te durven schandvlekken krijgt men in 't schoone land der roode vrijheid zulke straf I Waar gaan we naartoe De kinderen van Rami Vekeman, bemerkten bij het opstaan, dat hun vader, die's avonds met hen to bed was gegaan, afwezig was. Terecht verontrust over zijn lang wegMtijven, ging de oudste zoon op zoek en vond zijnen vader levenloos in eenen meersch liggen, op een vijftal minuten zijner woning. Burgemeester en gendarmen werden bijgeroepen en men bestatigde dat de ongelukkige Vekeman gestor ven was aan bloedverlies veroorzaakt door een vuur schot. Op 50 meters afstand vond men een tweeloop geweer, hetwelk aan het slachtoffer had toebehoord en eenen gedooden haas; wat verder, op den kant van een bosch vond men eenen grooten bloed pas en men besloot dat het op deze. plaats was dat Vekeman het doodelijk schot bekomen had. Oogenblikknlijk was er eene ontelbare menigte ter plaats gesneld en alle geruchten deden weldra da ronde; volgens do eenen was Vekeman door jachtwachters ge dood, volgens anderen, had binst den nacht eene bende wildstroopers zich vertoond, Vekeman in het bosch ontmoet, hem voor eenen jachtwachter aanzien en op h m geschoten. I)e gendarmen, welke het voorloopig onderzoek de den, naailes gezien, gemeien en beslatigd te hebben, besloten dat er van geene misdaad kon spraak zijn, maar dat de ongelukkige zich zeiven, per ongeval had ge dood Üp loer staande op den hoek van het bosch. moet de wildstrooperdeonvoorzichtigheidbegaanhebben van met den kolf van zijn geweer op den haas te slaan, ter wijl hij de monding van zijn geweer naar zich goricht hieid. liet tweede schot moet dan afgegaan zijn en de gan- sche lading terecht gekomen in het lijf van den onge- lakkige, dewelke nog den moed gehad heeft aich met geweer en haas omtrent 150 meters ver in de richting van zijn huis voort te sleepen. Het parket van Audenaerde is 's middags ter plaats gekomen en de wetsgeneesheeren,dewelke tot de lijk schouwing zijn overgegaan,hebben eene gansche lading zaad uit de wonde gehaald. Dit zaad komt volstrekt overeen met dit vau eeneu kardoes,welken het slacht offer nog in zijne zakken had steken. Men heefi van allo verder onderzoek afgezien,daar het uitgemaakt is dat er slechts ongeluk in 't spel is. Vekeman was sedert twee jaar weduwnaar met 6 klei ne kinderen, welke hij nu in de grootste armoede achter laat. Hij was zeer geacht in de g

De Volksstem | 1906 | | pagina 1