Schitterende zegepraal van 't Katholiek onderwijs. ZEGEPRAAL Onze Helden van 1879 999 MÉ van l katholiek onderwijs. katholieke kollegiën 186 onderscheidingen, of 23.2 per school, legen 3«« aan i' e oilieieele gestichten of sleehls SO.7 per school. EOOR ELKEEN WAT. Een klein verschil. Waarom, ondanks de her haalde vraag die hun gedaan is, willen de liberale ge meenteraadsleden hunne ge lezen redevoeringen niet mededeelen om in het vol ledig verslag der zittingen gevoegd te worden Vreezen zij dat ze zouden verschijnen met hel ant woord onzer Katholieke Vrienden of wel hebben zij geene toelating ik regen van den grooten chef Afgrijselijk tramongeluk Wie zou liet ooit geducht hebben. Komt te verschijnen Nieuws uit de Streek. Denderwindeke. Ja,es Geeraerdsbergen Nederhasselt Bambrugge. - De Moniteur heeft de uitslagen meêge- deeld der wedstrijden van 't middelbaar on derwijs. Acht officiële ge steunde katholieke koilegiën en 28 offi- cieele onzijdige ge stichten hebben er aan me> Voor wat de grieksch-latijnsche klassen betreft, behalen de acllf 1 B<' kalStolieke gestichten bekomen 148 onderscheidingen tegen 142 aan ï/i; V li/Jl cieele gestichten Het katholiek kollegie van Kortrijk behaalt 41 onderscheidingen, dat van Poperinge 34, Sint-Truiden 29, Thielt 22, Herenthals 22. t Atheneum van Luik heeft 30 on derscheidingen, dat van Elsene 21 Antwerpen 18, Gent 17, Brugge 14, Brussel n, Bergen 10, Namen 9. Geen enkel officieel gesticht behaalt zulken schoonen uitslag als het katho liek kollegie van Sint-Truiden, dat een eereprijs, een eersten prijs, zes acces siets en acht eervolle meldingen heeft. Zes onzijdige gemeentekollegiën be komen slechts 37 onderscheidingen tegen 148 aan vijf katholieke kolle- giën. Die uitslagen verkondigen luide den lof van het vrij onderwijs, dat, op alle graden, verre de officieele kweekerijen overtreft Ouders 1 Ouders weest het dachtig 1 ge- Gevecht tusachcH Riisscben en Jtupau lier*. Naar luid van een telegram uit, New- York zou er op de kust van Kamtsjatka een bloedig gevecht plaats gehad hebben tusschen eeue Russische douanenboot en zes Japaansche visschersschuiteD, die bezig waren in verboden water. Dc Japanners ontkwamen, maar hadden 12 üooden, de Russen 19 dooden, onder wie een officier. Vermindering der brlevcntaka. Er is spraak van de vermindering van de taks,: voor brieven tusschen Frankrijk en België en weder- kecrig, van 25 centiemen op 15 centiemen. Akelige atatiatiek. In het jaar 1904 zijn in Britsch-Indië door wilde dieren en slangen gedood 24,034 personen, waarvan 21,880 door slangenbeten. Door tijgers kwamen om 't leven 796 menschen; door luipaarden 339; wolven 244 en door andere dieren 728. Bengalen levert de hoogste cijfers. Vorstelijk onderhoud. -- De Koning der Belgen heeft met den Duitschen Keizer een onderhoud gehad te Karlsruhe, in Baden. Belecdigingen. VÓOBUIT, het sociali stisch blaadje van Gent, is een zeer deftig 0* orgaan. Luister eens hoe de priesters, die gi£r het lot van den werkman aantrekken, er in] noemd worden: Gezalfde redacteurs, vrome leugenaars, schacheraars en schamoteorders, verraders, stoefters die alle redons hebben om te zwijgen, gewijde zeeveraars, bazenfleemersl zeemzoete, zoetsappige roomsche jongens, enz.» Deftig, hé Zou de schrijvelaar van die scheldwoorden vroeger op de vischmarkt staan hebben? Denkt hij zoo de werklieden te winnen eu hun lot te verbeteren Honderdjarige overleden. Mevrouw Fay, een Iersche vrouw, komt te overlijden in den ouderdom van 105 jaar. Gedurendo de laat ste veertig jaren leefde zij van niets anders dan van melk. De katholiekendag tc Bern. De deel neming aan den katholiekendag te Bern, verle den Zondag, was buitengewoon groot. Een etoet van 20,000 deelnemers trok statig en indruk wekkend door de stad. Het doel van den katho liekendag is het godsdienstig onderwijs in Zwit serland op steeds steviger gronden te vestigen en de samenleving naar de ware leering van Christus in te richten. Brugftcl. Doopplechtigheden.De gi dienstige plechtigheden voor den doop van prin sesje Marie José van Belgie zal plaats hebben ten paleizeder Wetenschapstraat, te Brussel, in November aanstaande. De plechtigheid zal de zelfde zijn als deze die voor den doop van Ka- rel Theodoor gevolgd werd. Storm iu China. Uit Hong-Kong komt het bericht dat dinsdag een storm over de stad is losgebroken, die twee uren duurde. Het en- gelsch schip SancheDuy de duitsche stoo- mer JobaDnes en de stoomer Fasthan zijn gezonken; de engelsche stoomer Monte- Agle is gestrand. De handel is opgeschorst. Een later bericht zegt dat 8 stoomers gezon ken zijn. Achtfransche officieren kwamen om. Honderden sloepen, die eene schuilplaats in de haven kwamen zoeken, zijn gestrand. Men voorziet dat de schade tot verscheidene miljoenen dollar zal beloopen. De cngclscbc vakvcreenlgiogen. In de engelsche Trades-Unions of vakverereenigin- i't herkiezing geweest voor hun parle mentaire komiteit. Twee socialisten en lien met-sociauaten zijn gekozen. Verscheidene socialistische kandida ten kregen eene buis. ItlieftionuarlMsen bedreigd. De vrees voor een bloeddorstig optreden der Boxers in 'tChineesch binnenland vermeerdei t. De mis- sionnarissen zijn niet meer in veiligheid en heb ben toevlucht in de steden moeten zoeken. Iu Chlun. Gedurende ecu opstand, die uitgeborsten was te Ha-Cha-Nhien, is de katho lieke kerk vernield. Men vreest dat twee fran- sche missionnarissen om 't leven gebracht zijp» Iu Bali. Blijkens een bij het ministerie van koloniën, in Holland, ontvangen telegram uit Nederlandsch Indië, zijn do Badoenscbe poeri's veroverd en beide vorsten met poengga- was, vrouwen en kinderen ten getalle van on geveer 400 bij een poepoetun gesneuveld. Eludelijk. Hu. Nu zijn wij pas twee dagen getrouwd en gij begint al ruzie tegen mij te maken. Zij Ja, hoelang zijn we niet verloofd ge weest, en al djen tijd heb ik mij moeien in houden. De socialisten die van zin zijn de wereld om te keeren, en een aardsch paradijs beloovenen, kunnen geen stel.-el geven volgens hetwelk de wereld zou ernstig be stuurd worden. Geen een van hun ne kopstukken ze bekennen het zelf en weten juist hoe het zal gaan. Welnu, als wij hen dat verwijten, weet ge wat die geleerde geesten, die alles weten weet ge wat zo ons antwoorden. Och, er zij vele dingen die de mensch niet en kan uitleg gen, of voorzien. Dat en bewijst niet tegen ons stelsel I Sa 1 mannekens, 'k meende dat ge, geen mysteriën en wildet aanvaarden Maar nu, de katholieken aanvaarden mysteriën maar daarby zij bewijzen met daden sedert ne gentien eeuwen, dat ze orde en rust. in de wereld kunnen handhaven, dat ze geluk en genot kunnen doec heerschen, daar waar ze vrijheid genieten, en hunne princiepen mogen uitwerken. Dat is, zoo een klein verschil he? met de diklamatiën der socialisten, die nog geen vijftig man eu kunnen in liefde en vrede doen leven. Hó 1 A propos Wat nieuws dan tegen Brus sel daar Hoe is 't met dat socialistenboelke c'a'. moet als voorbeeld dienen Rijs hoog, o zon, en laat uw stralen spelen Om 't fiere wezen van degeen die streden voor Gods Recht en hebben zwaar geledeD. Gij, vooglen, laat uw schoonste zangen kweelen, Rond alle die trotsche scharen, de velen, die deden wat hun ziel gebood, en mede met uw zangen ruischen onze gebeden in zoete Godsmuziek, die komt uw harte streelen Ja, U, die voor der kindree zieleheil hadt uw bestaan, ja heel uw leven veil, dees schoone dag is U, o koene gtryders, die wilden in de school den Heer behoün Die schoone dag is U, o koene lijders het zij voor U het allerschoonste loon De onderwijzers ontslaggevers van 1879 heb ben Zoudag te Mechelen eenen dag beleefd, die in gulden letters in hun bestaan zal geschreven staan, en hen troosten en wreken moet over veel bitterheden, ontberingen en ontgoochelin gen welke hun deel waren. Als diep overtuigde Christenen was hunne eerste bijeenkomst in Godes huis, den prachti- gen St Rumoldustempel, waarop Mechelen te recht zoo fier is. Heel de ruime middenbeuk was ingenomen door het inrichtingscomiteit met heer staatminister Beernaert, senators, volks vertegenwoordigers, geestelijke overheden, enz, aan 't hoofd. De feest vergadering. Nog onder den diepen indruk van deze een voudige maar grootsche betooging, begaven de ontslaggevers zich naar de schoone feestzaal der Frederik de Merodestraat, welke voor de gelegenheid te klein bevonden werd. Op het sober met groen versierde verhoog namen onder eindelooze toejuichingen plaats Z. 1). H. Monseigneur Mercier, heeien staats- tónister Beernaert, senators Leclef, Fris, /téoon du Pré, Léger, Braun, Keesen, volks vertegenwoordigers Decocq, burgemeester van Mechelen, Renkin, Delporte, Carton de Wiart, Colfs, de Broqueville, Pirmez, Ruzette, Mabille. Levie, Helleputte, Cartuyvels, Verhaegen, de Ghellinck, provinciaal raadslid P. Verhaegen, professor, Kurth, Henqueten andere geestelijke en wereldlijke personen van aanzien. kt vlag van den Belgischen Volksbond, die ook bij den dienst in de Metropolitane Kerk aanwezig was, wordt op het verhoog gebracht en bij haar verschijnen toegejuicht. Monseigneur Mercier opende de reeks aan sprakeD, met eenige woorden die blykbaar recht uit 't herte kwamen. Monseigneur verhaalt vervólgens hoe geluk kig bij was van den H. Vader het kruis Pro Ecclesia et Poniifi.ce te verkrijgen voor die moe dige onderwijzers, welke iu de netelige tijden der vervolging hunne positie, hunne bevorde ring, hun verzekerden ouden dag opofferden aan hunnen plicht van Christenen. Heer staatsminister Beernaert, die hem redenaar opvolgt, herinnert de diepe beroering welke het land schokte, toen hier de schooloor- U g ontketend werd en den heldhaftigen strijd welken de katholieken, gesteund op de grond wettelijke vrijheden, leverden tegen de vergod- deloozers van het ouderwijs. Heer volksvertegenwoordiger Helleputte, in eene merkweerdige rede, spreekt den ontslag gevers en ontslaggeefsters van 1879 de huldt en den dank uit welke hun verschuldigd is. Heer Van Clekmput, eere-hoofdopziener, ontslaggever van 1879, dankt diep bewogen do inrichters van deze grootsche betooging en Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Mgr Mercier, die van den Paus het kruis Pro Ecclesia et Pon- tifice, voor de ontslaggevers van 1879 verkreeg. Heer senator Braun, van Brussel, in eene bijzonder gelukkige toespraak, brengt eerst en vooral hulde aan den grijzen, maar nog altijd jeugdigen heer Beernaert, die zulk groot aan deel nam in den rampzaligen schoolstrijd door de sectarissen van links ontketend, en korut vervolgens op tegen het verwijt van deserteurs, welke men nu nog de ontslaggevers van 79 naar 't hoofd durft slingeren. Het feeatiunal. Het banket wordt opgediend in de feestzaal van het gesticht-Scheppers. Zes tot zevenhon derd disebgenooten. Heer Helleputte zit het maal voor. Aan zijne zijden senator Braun en heer Roeyens. Verderde meeste notabiliteiten, welke wij reeds ontmoetten in de kerk eu op 't verhoog tijdens de plechtige feestzitting Mgr Keesen, de heeren Michel Levie, baron de Brocqueville, senator Leclef, Colfs, Renkin, A. Verhaegen, Carton de Wiart, Cartuyvels, Stiénon du Pré, P, Verhaegen, enz. enz. Heer Michel Levie spreekt den eersten heil dronk uit. Hij noodigt do aanwezigen uit hulde te brengen aan de inrichters van den weerstand in 1S79, ouze Belgische bisschoppen, aan deze die reeds bij den Heer zijn en aan hun door luchtige opvolgers, en vooral aan Mgr Mercier 1 Indrukmakend en onvergetelijk is het r.ogen- blik, als de redenaar tot de vergadering de vraag richt Zoudt gij, damen en heeren, we derom blijken van zelfopofferingen heldenmoed geven, moesten nogmaals donkere dagen in België aanbreken en heel de zaal in ver voering antwoordt Ja I ja 1 Een onderwijzer ontslagger, heer Flamme, bedankt de inrichters der betooging in naam zijner collega's en doet uitschijnen dat zij in 1879 slechts hunnen plicht kweten zij wilden voort aan de opvoeding des volks arbeiden, maar tevens getrouw blijven aan God en de kei keiijko overheid 1)h heer Arthur Verhaegen betoogt dat de ootslaggoveis van 1879 geen verraders ziju, m oir dat zij de hoop verijdeld hebben der libe ralen, die gerekend hadden op hun verraad. De uil. naar vergelijkt de ontslaggevers aan de heldhaftige zouaven van Castelfbiardo, en stelt de commissie voor een gulden boek uit te geven, waar de namen en verdiensten in opgetekend staan der christen helden vau 1879. lieer Ver haegen sluit met den kreet Van scholen zon der God, van schoo'meesteis zonder geloof, o Heer, Verlos ons Vaderland Al de aanwezigen heffen geestdriftig bet strijd lied aan uil de droeve dagen Zij zullen haar niet hebben, De schoone ziel van 't lcind Ondanks de helsche listen fan 't geusche schrikbewind Zoolang Gods lieve zonne Op f laanderen nederblinkt, Zoolang er in ons gordel Een kop'ren penning klinkt. En machtig als een donder dreunt het refrein door de zaal Zij zullen haar niet hébben De schoone ziel van 't kind, Zoolang men nog in f laanderen Een enkelen flaming vindt Dan treedt heer Helleputte vooruit, begroet door hartelijk gejuich. Hij leest verschillige telegrammen, onder an Here een van de Kon. Maatschappij Land van Riem, van Aalst, dat hulde brengt aan de hel den van 1879. die hunnen vervolger Van Hum beek overleefd hebben. Stormachtig juichen onthaalt dit telegram. Enz. Enz. Enz...'t was een puik, oprechte- lijh puik feest, dat een onvergetelijken indruk nalaten zal bij allen, die het geluk hadden het bij te wonen. TUSSCHEN URSEI, EN 4DEGEM. Twee gezusters onder den tram. De eene vreese- lijk vermorzeld.De andere afgrijselijk gewond. Zondag avond kwam de laatste tram uit Aal ter met meer dan eeu uur vertraging te Eekloo aan De oorzaak daarvan, was, dat het volgende ijselijk voorval onderwege was voorgevallen De twee gezusters Claeyssens, de eene ge huwd eu de andere nog jong, kwamen terug met deu tram uit Aalter, w »ar het kermis is. Mejuffer Prudence Claeyssens, was nabij Ursel, ter plaats de Zweepe, doordieD het bin nen iu den tram zoo warm was, naar buiten gegaan om op den platform te staan. De maatschappij had dien dag de nieuwe rij tuigen der lijn Eokloo IJzendijke in voege ge bracht mee reden van het groot getal personen die Daar do kermis gingen. De reizigers der lijn Aalter-Eekloo zijn daar niet aan gewoon. Mej. Claeyssens, het rijtuig verlatende, den kende op den platform te gaan staan, viel tus schen de rijtuigen, werd vermorzeld en op den slag gedood. Hare zuster het ongeluk ziende, wilde haar grijpen en viel insgelijks tusschen dc rijtuigen. Zij werd het been afgereden en is voor het oogenbiik in het gesticht Lowie, te Eekloo. Zij verkeert in doodsgevaar. Seffens kwam men per rijtilig om de genees- heeren Lowie en Haemers, van Eokloo. De moeder van de ongelukkige slachtoffers woont te Eekloo, in de Teerlingstraat, en is weduwe. Ziedaar een ongeluk die eene groote versla genheid teweeggebracht heeft in 't Meetjesland. Marie Caeyssens is de vrouw van den heer Haers, sekretaris van Basseveldo. Ziehier eenige nadere bijzonderheden Mejuffer Claeyssens, was min of meer onge steld geworden en had tot hare zuster Madame Haers gezegd, dat zij voor eenige oogenblikken op het platform ging staan. Zy ging. Daar zij tamelijk lang wegbleef ging mad. Haers tot bij haar. Niemand kan zeggen hoe het ODgeluk gebeurd Opeens hoorden de reizigers die in het rijtuig waren, eenen hartverscheurenden kreet. Zij begonnen te roepen en gelukten erin den tram te doen staan. Seffens sprongen de reizigers uit en liepen de baan op Op eenigen afstand vond men de twee onge- gelukkige vrouwen liggen, dichtbij elkaar. Mejuffer Claeyssens was reeds aan hare won den bezweken. Madame Haers was eene bil afgesneden; zij heeft verder vele kneuzingen over geheel het lichaam. Men veronderstelt dat Mej. Claeyssens in on macht zal gevallen zijn en dat Madame Haers haar heeft willen beletten te vallen. Beiden zijn samen door het deurken van het platform gevallen. De twee slachtoffers zijn de rond 40 jaar oud. Madame Haers heeft geene kinderen. Deze laatste leefde nog tot dat men baar des nachts met een speciale tram naar het gesticht van doktor Lowie had overgebracht, alwaar zij den Maandag morgend, tusschen 6 a 7 ure is overleden. De droefheid van haar echtgenoot beschrij ven, die bij dit alles tegenwoordig was, is on mogelijk. Priesterlijke- bettoetttittffet» Z. H. Mgr de Bisschop van Gent heeft de volgende benoemingen gedaan Je E. H. Van Reckem leeraar in 't collegie vau Audenaerde, pastoor tot. Strypende E. 11. Ch. Mansens pastoor van Impe, bestuurder van een klooster tot Gent de E. H. De Keyscr bestuurder der Zusters van Liefde tc Melsele. pastoor tot Ideghem, Zijn tot leeraars benoemd: In hetSt Lievens gesticht te Gent, de E. H. B:uggeman, kandi daat in wijsbegeerte; te Ronse.deE. H.Gabriels, leeraar te Audeoaarde, en de E. H. Josson, dia ken in 't Seminarie in het Sr Jozefsgesticht te St, Nikolaas, de E H. Van Overloop, priester in het seminaaio. Iemand zegt a Ar!! in een tranr berouw is restitutie besloten. Dan zult ge natuur lijk verstaan er en kan geen waar of echt berouw zijn zonder dat deze die het heeft restitutie doet van zijne onrechtvaardigheden En in derdaad zoo leeren het de priesters in den katechismus... Maar 't zijn zulke dommerikken 1 De socialisten, die man nen die al 't verstand hebben... ge weet wel... Die mannen die schrijven: in een waar berouw is restitutie besloten, dat wil zeggen dat wie biecht niet en moet weergeven, dat hij zich gerust mag rijk stelen En dat staat gedrukt, in een blad dat de monopool wil hebben 's werkmans stand te verlichten. O domkop uit de Vijf Ezels I Als 't nog eens verlich ting is, staan er geheel zekerst»#. Gij telt ten minste, voor Ueee en te verkrijgen ten Bureele van De Volksstem alsook bij al onze vorkoopers Mtenediclus Kalender of Almnmik van O.-L. Vrouw van Vrede. derabJij Affligem Prijs 30 centiemen. I g/jn Zekere Rottiers van Lede, werk- zaam in de statie van Schaerbeke, werd een been gebroken terwijl bij bezig was met riggels te laden, Overigens' is hij ook erg gekneusd. Liefferinghe, zat zondag avond rond 11 ure in de herberg der We Meert. Een persoon met wien hij twist had, kwam binnen. Deze zonder iets te zeggen stak Cammaerts met een dolkmes in de richting van het hart De linkerlong werd doorboord. Het slachtoffer doodelijk gewond is reeds aan de beterhand. De gendarmerie van Niuove heeft den dader aangehouden. jesfabriek La Suédoise in werkstaking gaan de, hebben 200 andere werklieden doen verlet - ten. AflpcrVl^m P/achtige kruisweg, ft geschonken door den heer Alois D'Hondt-Goethals van Eekloo, is zondag gewijd. Het meesterstuk kwam van het huis Mathias-Zens, Gent. Maria-Lierde. r N^tioopers heb- ben hier den winkel van Pieter Lepage in stukken geslagen. De gen darmerie heeft een onderzoek ingesteld. hooren van vechten met messen. Woensdag avond rood 9 uren waren er eeuige lustige ver bruikers in de herberg vaa Benjamin Mathijs. Een dronkaard binnenkomende greep zekeren Bèazars vast en bracht hem met een kneuzend voorwerp eene wonde aan het hoofd toe. De woestaard de herberg verlatende sprong toe op Karei Voghe, die in zijn deur stond te klappen en plofte een mes in zijn wezen. Voghe doode- Zondag had hier een ongeluk plaats dat erge gevolgen zou kunnen gehad hebben. Een moto- rijder kwamjin den namiddag rond 4 ure in dol le vaart afgereden. Aan de herberg De drie koningen kwam hij terecht in eenen slag, ver oorzaakt door het overschieten der kalseide over de velobaan. Door den hevigen schok werd den wielrijder ten gronde geworpen en bleef bowus- teloos liggen. Gelukkig is hij er met lichte kneu zingen van afgekomen. lijk gewond storteten gronde. Doktoor Van Velde verzorgde beide slachtoffers en verklaar de hun toestand hopeloos. Het parket is ter plaatse geweest. De moordenaar is voortvluch tig» IS f Kermis Dijnsdag Hertelij k dank aan de heeren Senatoor Raepsaet, Volksvertegenwoordiger Thienpont, de provin ciale raadsleden enz. die ons vereert hebben met hun bezoek ter gelegenheid der Geitenten toonstelling onzer gemeente. Dit is eene schoone aanmoediging en een groot bewijs van genegen heid voor het volk, wij hopen dat de geitenboe- ren het zich ter harte zullen getrokken hebben. Dit feest is opperbest gelukt. De vlaggen wap perden aau de dakvensters, de lieden spoedden zich in groote menigte naar de dorpplaats, 64 geiten stonden er ten toon onder de keuring van den heer Ingenieur Vandamme en delicfhebbers van 't land van Aalst. Jan, het bokske van Aug- ustien Devos, Alice de geit van Chs. Ls. Del- court en Lisa, de huisvriend van F. De Lange, trokken met hunne medalie en hunne eerste prij zen fier over de plaats. Volhardt, alzoo vrien den geitenboeren van Eist op den weg van voor uitgang. Eer moet gedaan worden aan Adelaide Vinck, die hare veel belovende geit het schoonst heeft gesteld. Vriendelijken dank aan den E.H. na 2 jaren onder pastoorschap, door eene noodlottige Pastoor Voorzitter. j roode korsen op drie tot vier dagen, door de HH. Sacra- Dank nog aan al deze die met hunne tegen- menten versterkt ontrukt, wierd aa- Üofrfe van z!' woordigheid het feest hebben opgeluisterd. bedrukte zuster, aan ie gen- ui ,ner bloed Vrienden goede hoop tot toekomende jaar 1 j wanten, aan de verkleefdheid - alrijke vrienneu Namens de Commissie. 1 die hem nooit zullen verfr;et« 1856 1900 Verleden Zondag was het volop feest te Meire Men vierde er. in vollen luister, het vijftigjarig be staan van het genootschap van den H. Vincentius d Paulo. Om zes uren werd het H. Misoffer opgedragen, waaronder eene algemeene communie plaats had voor al de eereleden, werkende leden en ondersteunde fami- liën. Aandoenlijk en troostelijk was het te zien, hoe de arme neveus den rijke, de werkman nevens zijnen meestor, allen, zonder onderscheid van rang en staat, als broeders ondereen, mochten knielen aan de tafel des Heeren Hoe schoon die opwekking tot de H. Commu nie door deu Eerweerden Pater Didacus, minderbroe der, op een Jubelfeest van Sint Vincentius a Paulo, den vader der armen, een apostel der kristene liefde Ook mochten de beschermde huisgezinnen dien dag niet vergeten blijven hoe vreugdevol trokken zij naar huis, geladen met hun Vincentiusbrood en hun pak koffie 1 Om 9 uren werd eene plechtige jubelmis uitge voerd door de zangafdeeling der Xaverianen, waaron der de Eerweerde Pater Didacus een zielroerend ser moen deed, en de beteekenis vaa het Jubelfeest in tref fende woorden afschetste; na zulke indrukwekkende rede over de deugd van armoede door Jezus, onzen Zaligmaker geloofd en geprezen, en over de verhevene zending der kristene liefdadigheid, door den heiligen Vincentius en zijne navolgelingen zoo wel beoefend, zou men wenschen Vincentiaan te zijn en het zich tot oene eer te rekenen in de arme huttekens af te dalen om in den armeen noodlijdende zijnen broeder en besten vriend te vinden Wat het feest nog meer luister bijbracht, was de algemeene vergadering der Vincen- tianen, voorgezeten door den Zeer Eerweerden Heer Deken van Aalst, in de wel versierde zaal der Zondag school. Daar zag men Vincentianen van Aalst, Herder- sem, Moorsel, Oordegem, Vlierzele en Aygem, die er aan gehouden hadden hunne gelukwenschen te bren gen aan de jubelende Conferentie van Meire. Na een hertelijken welkomwensch van den Eerweerden Heer Pastoor werd het verslag afgelezen door den heer Secretaris der Conferentie 2600 wekelijksche verga deringen op vijftig jaren vijf en veertig duizend fran ken tot onderstand uitgedeeld sociëteiten van allen aard tot stoffel ijk en geestelijk nut van den werkman aangemoedigd en tot stand gebracht, ziedaar in één woord al het goedo door het genootschap gesticht en te weeg gebrachtTe recht mocht de Zeer Eerweerde Neer Deken van Aalst de Conferentie geluk wenschen en toonen hoe gelukkig hij was zich in hun midden te beviaden ook hebben al de aanwezigen het aanmoe digend woord van den eerweerden Spreker gretig aan hoord, en zullen zijne wijze raadgevingen, tot den bloei der conferenties bijgebracht, diep in het geheugen bewaard blijven. Na zulk een verbroederingsfeest bijgewoond te heb ben, ondervindt men, dat men i ts heeft geleerd in het leven, Damelijk zijn eigen geluk te verzekeren door anderen gelukkig te maken daarom zal onder alle wer ken, tot verbetering van lot der armen en geringen dezer aarde, het werk van Sint Vincentius a Paulo de kroone spannen en steeds blijven schitteren als een kosteliike parel aan de kroon der Roomsch katholieke Kerk. J U St E L L I E I» Refrein. Gegroet, o gulden schat der liefde, Wat zijt gij schoon en in genuchten rijk Gegroet blijf immer ons gelpiden, O zoete deugd, juweel van 't Hemelrijk Gegroet 1 Hoe lieflijk spreidt de naastenliefde Haar bloemen langs ons levensbaan, Wanneer wij, op 't gebed des Heeren, Het arme volk ter zijde staan. O vreugd zoo stil En zachtwanneer Vincentius' zonen, Met fieren moed en zonder vrees, De droeve zielewonden heeleu Van 't bloedend hert dor arme wees. O zoet genot der christene liefde, Die geene tweedracht kent, Die, uit den schoot van God ontsproten, Ons immer nieuwe gunsten zendt Ja, laat ons uwen roem verkondeD, Met dankbaarheid en vreugd, Gij, broeders, die uw troost gaat zoeken Op 't pad van eer en deugd 1 II Aanschouwt hoe wij met stillo schreden Door 't leven gean, vol hoop en kracht, En hoe ons woord van hulp en liefde Zoo menig leed en wee verzacht. O vreugd zoo stil En zachtak> wij de tranen drogen Van de arme vrouw en 't weerloos kind, Wier hert. geprangd door bitter lijden, Bij ons een steun en toevlucht vindt. Ja vieren wij de christne liefde Metjubelenden zang Haar stem is als het lied der Englen, Als hemelzoete tooverklank I Zij zal steeds weeldrig blijven bloeien, Die maagdelijke plant, Zij zal ook eens ons hoofd omstrenglen In 't hemelsch Vaderland. iYinOV#» fclerfffeval. Nooit of nooit heeft Ninove eene zoo treurige plechtigheid beleefd als verleden Maandag bij den lijkdienst en begrafenis van wijlen den Eerw. Heer Victor Haelterman onderpastoor dier stad. De Eerw. en diepbetreurde Heer Haelterman wierd geboren te Oultre den 31 December 1873. Als professor in 't College van Ninove onderscheide hij zich door zij nen iever voor de deugdzame opvoeding der jeugd. Twee uren in den omtrek van Ninove is er misschien geene parochie waar hij aan de herders geenen dienst heeft bewezen. Als onderpastoor tot Ninove was hij ais een engel van stichtende godsvrucht en door zijn min zaam en goed karakter, door zijnen eenvoudigen en aangenamen omgang, door zijn zalvend en liefdevol woord had hij eenieders genegenheid verworven. Geen wonder dan dat de ruime kerk van Ninove bij zijnen lijkdienst vol van vrienden en geloovigen was. Een negentigtal priesters zagen we ten off r gaan. Geen wonder ook dat men vele tranen de oogen zag ont vloeien niet alleen van juffers, mevrouwen maar ook van talrijke heeren eu priesters. Deingetogene menigte begaf zich ter kerk, waar het lijk henen gedragen wierd beurtelings door de Eerweerde Heeren van zij nen koers, die er ten getalle van vier en dertig aanwezig waren. De hoeken van 't baarkleed werden gehouden door de bijzonderste inwoners dor stad, als door den heer Yoorzittor van het Kerkfabriek. Aan het graf werden door de heeren A. Van der Hadgen, geneesheer en gemeenteraadslid, als ook door M. Callebaut het deugdelijk eu ieverig leven van den Eerwaarden af gestorvene herinnerd en in naam der talrijke vrienden den hertelij ksten vaarwel te zeggen of beter tot weder- ziens in den hemel. Onnoodig hierbij te voegen dat een ieders gemoed vol kwam bij die zielroerende bewoor dingen vooral als men herdacht dat de jeugdige afge storvene nog ten volle geene drie en dertig jaren oud, E Bij toec D mo M M bar stat pol sten leen Moj M 8 M onze Gas zelf late stici den sam vere de n D win aan naar van dat zenl verk zien D alle vers hebl dez In best Lok D zeer brni Aals LC uitsl 7594 leidi zuiv Li jaar Sj geen in lc lich gest kap than koe D 1902 SI zijn 0 stic zelf! D tam spre waa buis Z nijv tege woo ding E gen van len gek V VOO vor If ring spr E VOO die biet IV voe star die ben mij E wai zijn om K 1 niét

De Volksstem | 1906 | | pagina 2