WÓ Vol Xs& Komediespel. ALLERLEI NIEUWS. De werkstaking te Roeselare. Aankondi- ningsprijs In de vijf ezels. Ik zou zeggen. Op onze hoede. 11* *i.i<n gang N° 606 Z&leniau 20 October 1906 Itischrij- vingsprijs Waarom als t u belieft slechtste, vervaarlijk, is aan«c- allijtl $roolcre hasidcl W©r<ll gedreven dat do ver dorven en verderfelijke Fiaoscbe drukpers ous land met hare voortbrengselen overstroomt. TUINBOUW. Op 100 slechte kerels, die voor de tribunalen verschij nen, moordenaars, dieven, onkuischaards, enz., zijn er 99 die geen geloof hebben, of hun geloof verloren heb ben. De kinderen van Verviers. TEN STFtIJDE in 1877, galef oaulcrstcuiHl, aangemoedigd cbi op de Uoo^le geplaalst wordt, die ze moet bereiken, zullen de kerken verlaten, zoo niet verbrand worden, de kloosters verjaagd, te beginnen met de best ingerichte, de liefdadig heidsbuizen en zelfs de scholen ontnomen wor den aan den godsdienst, die ze heeft gesticht. Eene ougodsdicnslige wetgeving zal alles wat zooveel moeite gekost heeft om tot stand te brengen, eenvoudig afschaffen of tot andere ein den gebruiken. Gelende en rijzende bladertjes. Kent' rrresetij/ic spoor trt'ff i'<8Otpt viel Maandag te Btarchien- tie-an Pont voor. De sneltrein, die te 6 u. 44 ItV'iic tea re roorzietiigheitl Drukker-Uitgever J. VAN NUFFEL—DE GENDT, Kerkstraat, 9, AELST 't Is een echt komediespel, dit rondleuren met de kinderen der werkstakers van Verviers. Wilde men voor hen zorgen, daarom was 't niet van noode, die arme schepselkens te ontrukken aan de armen hunner wcenende moeder en ze af te trekken van vaders knie, die daar nu zit vol haat en droefheid zonder werken zonder kroost... Waarom kon men dit geld en eetwaren hun niet ten huize doen geworden dan toch hadden die diepbcproelde ouders de voldoening van de tegenwoordigheid hunner kinders genoten terwijl zij nu^ als kleine Bohemers gedreven worden naar d'een of d'ander stad en wie weet in wiens handen Ach waarom toch al die wouden openen, en zulke hartverscheurende tooneelen doen plaats grijpen waarvan Verviers getuige was Men zegt dat er moeders waren die hunne kin ders van tusscheu de klauwen dier herterre ter* haaldeD, gelijk weleer de moeder van Florentië haar kind onttrok aan de muil van den leeuw. Weten zij niet die gevoellooze komedianten, dat nen ouder zijn kind be mint als den appel van zijn oog en liever een* korste droog brood zou eten samen met hem dan alleene de fijnste lekkernij. Denken zij misschien dat het arme volk, zulke ouderlijke gevoelens niet bezit en die willekeurig mogen miskend worden. Hebben ze dan geenen eerbied meer voor de zwak heid en de weerdigheid van het kind, dat voor zeker niets begrijpt van die aocialiatiaeke pantomime, en zijn jeugdig hartje ver scheurt voelt bij 't afscheid van moeder, om als weerloos schaapje geleverd te worden in de handen eener vreemde Maar dit maakt do re kening niet van de socialistische Boudoha's, zij moeten daarmede propaganda maken, de wou de van het volk openreten, en compassie ver wekken bij de menigte Zij zijn als eene berde bohemersof barakegasteu die gaan kinders stelen, om ze uit te stallen in d'een of d'ander stad met de foore en ze te gebruiken tot hun profijt. Arme kinderkens spijzen ten huize, ze 't eten laten opdienen door moeders hand, tranen afdrogen in 't geheim, daar spotten zij mede de mannén van «Recht en Vrijheid» met die liefdeleering vau Jezus. Alles moet theatraal, brutaal en publiek zijn tot zelfs hun ne rondreizen in Europa, met een koninklijke auto, zooals gezel Vau der Velde die te Napels logeerde in de Via Palazzia aan 200 frank per dag, en gelijk gezel Demblon een oude schoolmeester, die 't Oostende, het Grand- Hotel betrok waar de hertog van Orléans ver bleef. Intusschen zenden die socialistische ca- pitalisten eenige roode commis-voyageurs, in de genre van Nichels, om voor 30 frank per week uit de kas der werklieden (zonder de reiskosten) met trommel en trompet alles in rep en roer te stellen en rond te loopen met een schotelken terwijl dit aan de roode kasteelhee- ren geen duit zal kosten. Taine, heeft bet met recht gezegd, in zijn boek La Révolution Franfaise, de ziel van eenen revolutiounair, is deze van eenen bloed doraligen comedian! en 't is zoo, de socialisten werpen zich neder gelijk een bende raven in het open veld, bij voorkeur waar er bloed en lijken zijn. Te Courrières kwamen zij toegevlogen op de verminkte lijken der mijnwerkers om er aas voor hunne propagande uit te pikken te Tourcoing klom Guesde op een grafheuvel om aau den weldadigen heer De Mot toe te roe pen Gij zijt de schuld van de dood onzer broeders een machien was gesprongen, dit kan bij de socialisten niet gebeuren Te Moerzeke en kwamen ze niet, daar was geen spek voor hunnen bek, zij hadden zelf geen woord van lof voor de zusterkens, die honderden arme kinderkens beroofd van huis en dak, spijsden en huisvestten. Ha, moesten die bloedzuigers en jakhalzen eens meester zijn in ons land hoe zouden de armen, zieken, en machteloozeu, er tot speelbal dienen van hun brutaal geweld. De hebzucht en de dwin gelandij zou de bovenhand hebben, zooals te Gent, waar eenieder moet bukken onder den ijzeren arm van den kapitalist Anseele. 't Is eene plicht het aan ons volk te toonen, wat ze te verwachten ziju van zulke volksiedders. Van nu reeds, staat achter ieder volkshuis een barak waar de een of de andere rooden Clown zijn comediespel speelt en zijn beste doet om sluw te zijn. Werklieden dat eenieder zijn oogen opene en wel toezie, hetgeen nu reeds gebeurt is maar een staalken voor de toekomst. Daar op de markt, waar al t verstand van socialisten en liberalen rond den tijd van kiezing, samen komt daar, ja, daar op de markt, trekken d ezels wieed hunnen ooren in. Peis ne keerde groo- te schrijver Le Playeen soort van vrijdenker, ne socialist, die man heeft nen artikel geschreven in de Uéforme sociale, over de ontwikke ling der nijverheids en landwerklieden in België. Nu 't besluit van dien schrij ver is 't volgende wij vertalen het let terlijk Op het gebied van vooruitzicht en spaarzaamheid, evenals op dat der maatschappelijke bedrijvigheid en der methodieke verbetering van het lot der arbeiders, neemt België tas- schen de natiën plaats op den eer- sten rang, en wij mogen waarlijk met naijver de wonderbare ontwik- keling van dit wakker volk gade- slaan het weet vooruit te strijden op den weg des vooruitgangs, hoewel het doof blijft voor de stem van klas- senhaat en dwaze hersenschimmen Hein Wat zegt ge, Vijf ezels Laat uwe ooren maar hangen, 't Is nu ne franschman, en gij zijt er zot af het is ne franschman die dat afgeeft Weg niet den priester! Van H ongednrte der Pa pen verlost ons Vaderland roept het Aalstersch liberalism. En waarom Is het omdat de priesters niet gekleed zijn ge lijk andere menschen Maar is iedereen niet vrij van een lange broek of een korte, van een langen frak of eenen korten te dragen En als het vrouwvolk met drietippen van hoeden of met bloemkorven op hun hoofd loopt, wie beeft daar iets in te zien Leve de Vrijheid, zelfs van geen haar of van valsch haar te dragen Is het omdat hij predikt maar Diemand is gedwongen van naar zijn sermoen to luisteren. Is het omdat hij biecht en communiceert of andere Sacramenten bedient maar hij leent toch maar zijnen dienst aan degenen die vrij willig dien dienst verzoeken Is het omdat hij armen en zieken bezoekt, allo noodlijdenden helpt maar zijn liefdadig heid belet een ander niet vau hetzelfde te doen Neen, redenen zijn er niet, tenzij omdat de Prièster de afgezant, de dienaar is van God. Wegmei de Priesters, dat wil zeggen, weg met den Godsdienst De liberale onderwijzersbond beeft, naar den wenk der vrijmetse larij, tijdens den kiesstrijd een veld tocht voor het verplichtend onder wijs op touw gezet. Die Bond houdt zich nu nog op andere wijze bezig met antiklerikale en godde- looze propaganda. Hij heelt namelijk REIZEN DE OF VLIEGENDE BIBLIOTHEKEN inge richt zoogezegd om den zin voor zelfonderricht in de jongelingen te verspreiden, doch in wer kelijkheid om de liberale gedachten vooruit te zetten. De werken, die aldus vei spreid wordeD, be gunstigen de onverschilligheid iu zake van godsdienst, wekken twijfel, mistrouwen eu ou geloof en wakkeren de zucht naar genot en on afhankelijkheid aan; met een woord zij zijn best geschikt om, volgens de verklaring van vrijdenker Lautent, «ZIELEN AAN DE KERIv TE ONTRUKKEN»' Katholieke ouders, houdt streng het oog op de boeken, welke uwe kinderen lezen, vooral wanneer het werken zijn, die zij aan bibliothe ken of anderszins ontkenen. ren, maar erkennen wij ook dat de laatste jaren het getal dei slechte of der zoogenoemd onzij dige dagbladen, die DOg slechter zijn dan de £l'OCi<l. (3at erinonz-dige hoekeu, vlug schriften pre'ten en pos'kaarten Ach («slapen wij niet op onze lauweren laten wij ons in goene bedriegelijke rust wiegen. De vijand van Kerk en vaderland dreigt altaar en haard. Weg met hem, eer het te laat is 1 en strijde christenen ten strijde Laatrijpende appelen mogen langer blijven hangen; ze nemen nog in omvang toe, terwijl de smaak nog beter wordt. Zelfs eenige graden roude doen geen kwaad, mits men zo niet juist op dit oogenblik haastig afplukt met de bedoe ling ze nog te redden. Men laat ze op den boom rustig ontdooien en plukt ze in het middaguur. Zelfs iu December plukt meu soms nog appelen die bij den oogst vergeten waren en een vrij strenge vorst goed doorstonden. De vruchten waren nog saprijk en smaakten zeer goed. Frambozen. Zijn uwe frambozenplanten te oud, waardoor ze niet genoeg of te slechte vruchten geven, maak dan een hoekje of een of meer rijen hier voor gereed. Geef aan den grond, waar u deze vruchtensoort wilt planten, bij voorkeur goede varkensmest, dit is gebleken de beste bemesting voor frambozen te zijn, ze worden dan met het meeste succes hall October daarop geplant. f Droevig, ja zeer1 droevig is de staar van zaken te Verviers 1 Gelijk het Zijn Hoogw. de Bis schop van Luik schreef. 't Is te hopen dat de patronen tot edelmoediger gevoelens zuj- len komen en dat de werklieden ver- licht zullen worden om wijs te han- delen en niet alleen gehoor te geven aan opstokers Allen moeten wij gedenken dat we menschen zijn, en bijzonderlijk kristen menschen die de plicht hebben malkander te helpen.» Dat is de take van een ware christen herder. En de goede bisschop blijft er daar niet bij, hij zendt duizèncl fran ken naar de familiën, betreurende dat de liberale en socialisten kopstukken naar zijne stem niet willen luisteren He We'l wat zegt ge er van soci alisten Gij die altijd beweert dat de broederlijkheid bij u alleen te vinden is Spreekt, wat zegt ge Dat is beter dan de ongelukkige kinders te gaan af- 1 halen met trompetten en trommels. En die arme kleinen den haat, den nijd, den klassenstrijd in 't hert te boeze- i men... Toen over 9 maanden de slacht- I offers van de Schelderamp moesten uit- wijken en de katholieke familien en kloosters de kinderen ontvingen, maak- ten zij al dat gerucht De ware lief de heeft al dien blaai niet van doen I Ten jare 1877. dus dertig jaren geleden, gaf M. Baudon, een uitmuntend Christen, alge- meene voorzitter der Konfe- renties van den II. Vincentius a Paulo, zijnen landgeDooten de volgende vermaning Indiende katholieken, ten minste in Frankrijk, de ondersteuning hunner <11*11 li JICrS °P ckm eersten rang hun- ner goede werken plaatsen, zooals zij het in Duitschland doen; indien zij elk jaar twee of drie miljoen daaraan besteedden, mag men ge- rust beweren dat de toestand spoedig zou ver- anderen, dat het geloof iu honderdduizenden zou herleven, want zij zouden verlicht zijn. Doch deze oproep bleef onbeantwoord, en de toestand, in plaats van te verbeteren, vererger de. en eindelijk vielen op het ongelukkig Frankrijk de rampen, waar het nu onder ver pletterd ligt. De voorzegging van den heer Bau don werd letterlijk vervuld. Indien de katholieke drukpers,zegde hij nog De heer Baudon zag klaar hij wees het ge vaar en toonde het redmiddel er uaast. Wezen wij in Belgiëzoo blind niet als zijne Fransche toehoorders. Ik weet hel wel, do toe standen zijn verschillend, de katholieke pers is bij ons beter ingericht dan bij onze Zuiderbu- De Bien Public, stipt een artikel aan, van La Patrio met eenige bemerkingen La Patrie, zpgt het, uit, zijn gedacht ov r de werkstaking van Roesselare, welke wij ten volle deelen. Dit blad brandmerkt ten rechte, eenige nij verheidsbazen van Ropselare als verdrukkers van het katholiek syndikaat. Hun gedrag is reeds gestraft. Die onderdrukkers hebben laf toegegeven als do roode kopstukken, met be dreiging de verbetering eischte welke het kris ten syndikaat nutteloos vroeg, omdat het vreed zaam te werk ging. De eerlijke lieden moeten ook die handelwijze kunnen beoordeelen zooals zij het verdient. Die werkstakingen, zegt de Patrio, is op huis houdkundige redens gesteund, op de bedrevene fouten der work meesters. Doordrongen mot da leerstelsels der liberale school, welke niet meer van -nnzm tijd zijn, bonden die patroons zich verschuild achter noodlottige vooroordeelen. Er bestaan to Roeselaro, fabriekreglemen- ten waar men in volle lettprs kan op lezen Wordt oogenblikkelijk weggezonden, de werk man welke deel maakt van het syndikaat der gilde Nu, de gilde van Roeselare gelijk over al en elders,is een werktuig tot vrede en Diet tot oorlog. Dit gaf niet, bet goddeloos liberalisme, gesteund door het huishoudkundig liberalisme gaf niet toe, geene kristone syndikaten Men schupt de leden als gevaarlijke lieden weg. Ter uitzondering van eenige lofwaardige patroons, handelde men maar met het kristen syndikaat om het te vernietigen. Nogt.ans men had geene grieven in te brengen. Zekere nijvetheidsbazen zoo oubermhertig voor de goede verstooten de minste aanvraag tot verbetering, tot afschaffing van misbruiken en hebben zich ten hoogste gedwee en lamzak kig getoond, by bet zicht van een Gentsch heerschap. De fiere trotschei l van den morgend veranderde den middag in platzakkenj en ze bogen eerbiedig neder voor den socialisten lei der. Wij beweren ni' t dat er geene toegevingen mochten gedaan worden, volstrekt niet. Maar in de tegenwoordige omstandigheden zich voor doende, moest dit enkel het socialismus doen stijgen. Men kende de gilde niet, welke Docbtans, matig en kalm was, te kalm misschien zeggen sommigen. Aan socialistische kopstukken, aan vreemdelingen, aan eene ontketende werksta king gaf men op dwaze wijze toe Avies aan alle hardnekkige patrootis, welke te werk gaan als die van Roesselare, en vroeg of laat er de slachtoffers zullen van worden. ifiTTTfWti 's nami'U»gs uit Charleroi vertrekt, is nabij de statie van Marchienne uit de sporen ge- loopen. De lobomotief kantel de om. De machinist en de stoker lagen er onderen werden gedood. Talrijke reizigers zijn gekwetst. Aan ii n sneltrein waren twee maohienen ge spannen. De eerste liep uit de sporen en kan telde om. De tweede reed dwars door den ko lenwagen der eerste lokomotief. De machinist Bullinckx werd tegen den vuurhaard doodge drukt. De stoker Zineke was beide beeren ver morzeld en den buik opengescheurd. De twee slachtoffers waren onmiddeiijk dood. der armen komt ontrukt te worden aan de liefda Abonnementsprij s voor gansch België franco te hois, 2.60. Voor de vreemde landen, 6,00. Pakken en brieven toeven vrachtvrij toegezon Ier te worden. Alle ar tikels moeten dec linadagavoud en het nieuws den woensdagavond op onze ba realen toe gekomen zijn. Ongeteekende brieven worden in de scheurmand ge worpen. Al!' postbureeien ont vangen inschrijvin gen, op alle tijd stippen van het jaa» De onkosten de> kwijtingbriefjes ziji ten laste Van det >ftstemm"tmg. Mei gelieve, bij verar dering van woonst, het juist terechtwij zen te tender Vonnissen 1 fr- den klunen regel. Aankondigingen tnsschen de mtuw»- tijdingfn 20 cen tiemen per regel. Aaukoi 'ligingen op de 8' blz. 10 cen tiemen ilen regel. Annnnr-n op de 4* Maria. wordeD bere- odvrlgens plsats- •ïin-.te Vooralle 'vertentiën zich sluitend te wen- n op ons BU- KEL. Kerkstraat, Aalst. De g-abonnperde 'ebben 't, recht een aal pe. jaar eono anoDce van regel plaatson, aio vier "aal achtereepvol- -'•ns zalverschijner Ruchtbaarmaking n te zenden voor Womsdag. Prliimelijjke verlovlaj. - Ta Madrid wordt de verloving aangekondigd vatigrina Karei de Bourbon, infant van Spanje, weduwenaar van dn prinses der Asturieën, zuster van den koning Alfonso XIII, met prinses Louise de France dochter van den hertog van Orleans. Prins Karei is generaal in hot spaansch legor hij heeft twee kinderen uit zijn eersto huwelijk. De pewt. De-pest is uilgobroken op h' t eiland Manrice, 23 gevallen hebben zich voorgedaan waarvan 15 met doodelijken afloop. Dr koude In knieriko —Over verscheidene deelen van Amerika bobben echte sneeuwstormen ge woed. te Cleveland zijn vele personen doodgevrozen en ligt de haven vol ijs. In Georgia zijn 50,000 balen katoen vernietigd. De schade is onberekenbaar. Zwitserland. De moordenares van UI. Maller, mej. Tatiana Leontieff, is vrijdag ranr- gend uit de gevangenis naar het krankzinnigengesticht van Meunsiogen gebracht. Zij heeft zich niet tegen hare overbrenging verzet. M. I.eontieli beeft hetmaar zondag vernomen a's hij kw.un om zijne dochter te bezoeken. Dc godsdieuslvcrvolelioff I" Vrank- Het fransch gouvernement komt verscheide ne meiers op te schorsen omdat zij de kruisbeelden, die op bevel van het gouvf moment uit de scholen waren verwijderd, terug hebben doen hangen. Or cholera in Ooiland. Ebn tel(lPlm uit Rotterdam meldt dat zichtweo gevallen van cholera hebben voorgedaan, het een te Bloemendaal, in het Noorden van Holland, en het ander te Oranjowond in Friesland. Twee personen zouden in enkele uren be zweken zijn. Oreiffcndc ruauenoorloff in Amerika. - Senator Tillman, van Zuid-Carolina, heeft verklaard dat het Zuiden der Vereenigde-Statcn op het punt is een groolen rassenoorlog te zien uitbarsten. Onbekend Men vooeg dezer dagen aan een jong meisje, meer bekend met huishouden en winkel dan met de dieren der Noordpoolstreken of zij ooit ijsberen had gozien. Neep, Mijnheer, antwoordde zij schuchter, ik kom zoo weinig op straat Moest men vragen wat ik liefheb, Ik zou zeggen 'k min de bloemen, Al de bloemen nit de weide Die wij plukken, d'e wij roemen Ik zou zoggen 'k min het miertje Dal 'k zie kruipen langs de paden, 'k Min hoe bijtje dat 'k zie vliegen Met zijn' honlugbuit beladen Ik zou zeggen 'k min de velden, 'k Min de bergen, 'k min de dalen, 'k Min het loeien van de dieren En 't gezang Jer nachtegalen Ik zou zeggen 'k min de wolken, 'k Miu het maantje aan den hemc-1, 'k Min bij dag de zonnestralen, 'k Min bij nacht het stergewemel Ik zou zeggon 'k miu mijn dorpfce Mot zijn kerkje, met zijn' graven, Met zijn vreedzaarti-brave menschen Die daar bidden, die daar slaven Ik zou zeggen 'k min mijn Vlaanderen Met zijn' zeden, met zijn' tale 'k Min wat waar is, 'k min wat schoon is En wat goed is altemale. Erombodegem. A. Vandemaei.e. Aardbevingen in Europa. 1 wee aard schokken die elkander met een uur tusschenpoos op volgden, zijn waargenomen geworden in de Devon- valiei in Schotland. Het is reeds de 15° aardbeving bin- non 12 maanden, die men aldaar gevoelt Ook in Zweden, te Nordingra, heeft men hevige aardschokken waargenomen, die begeleid waren door regen en wind. Hevige onweders hebben vele streken van I'rankrijk geteisterd. Verscheidene personen en vele dieren zijn door den bliksem gedood geworden. Te Termini en Trabia, Sicilië, werden drie geweldige aardschokken aangestipt. Terng unar de Moederkerk. Tien jaren geleden was een katholiek priester, baron Zucco, naar hot protestantism overgegaan. Hij heeft thans zijne dwalingen afgezworen en vraagt om in de katholieke Moederkerk terug te keeren. Geloofsvervolging. Bet staat voor de katholieken niet goed in de republiek Ecuador. Men verzekert dat het aanstaande Kongres de sluiting van al de katholieko kerken zal voorschrijven. Uitvoer. Gedurende 1905 heeft men uit België naar den vreemde uitgevoerd voor 22,G69,013 frank marmer. Voorwaar eene schoone som. Bilode vogels. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat bij de holiandsehe regeering bestaat, bij eene nieuwe vogelwet het bezitten, verkoopen, ver voeren, te koop aanbieden enz. van blinde vogels straf baar te stellen. Dat ware een goede maatregel. Nieuwe koollogeu ontdekt. Op ongeveer 11 kilometer van Dover, Engeland, zijn rijke steen koollagen ontdekt. Volgens de ontdekkers is er ruimte voor dertig of veertig koolmijnen. Verwereldlijk lug <l< r UoNpitaleu. Te Dijon, in Frankrijk, waar niols anders in hot hospitaal ziju dan wereldlijke ziekenoppassers, komt een dezer aangehouden te worden, beschuldigd van onnoemlijke j aanslagen, gepleegd op kinderen in het hospitaal in bc- handeling. Een ander oppasser, beschuldigd van dezelfde feiten, en tegen wien een aanhoudingsmandaat is afgeleverd, is nog niet kunnen aangehouden worden. En het is zulk stelsel dat onze blauwen en rooden hier in België ook zouden willen invoeren £,aalrljpende appelen Aan een beke zat een jongling. Blommen plukkend op den boord Aan zijn zwakke hand ontvallen, Dreven ze op de golven voort. Ach 1 zoo vlieden mijne dagen Sprak hij. rustloos als de bron, En mijn jeugd verwelkt als 't blomken Voor de heete middagzon

De Volksstem | 1906 | | pagina 1