am EI Bond der GsiBntt-atvap HI1 Verdraagzaamheid! TER OVERWEGING. ¥- BE R I C H T KLEINE KRONIJK. Of t. i -i jaargang N° 609. U UITGAAF Zaterdag 10 November 1906 nschrij- ugsprijs - mm Alle nieuwe inschrijvers ie een abonnement voor et jaar 1907 nemen zul- ?n De Volksstern, te reke- en van den dag- hunner ischrijving tot het einde an Deeembe»' 1 906 gratis ntvangen. De Volksstem verschijnt en Zaterdag van iedere eek en kost maar 2,50 fr. lariabeelden langs straat. IXiet genoeg gekend en overdacht. aanbevolen brief Aankondi- gingsprijs BRIEFWISSELING. Er zijn vandaag maar twee groote machten meer: de Katholieke Kerk en de Vrijmetselarij DIEP GEZAKT. Kluchtspelers Volksbedriegers bonne'/ientsprijs or gauac'n België nco w huis, 2.5P ',,r de vreemde •ten, 6,00. a liken ci> brieven ."Jie.htviij Fegezoii leu t.p l,'Is moeten 'ei m t nieuwe deu )ensdagavond op ZR barbelen toe komen zijn. Ongeteekenac even worden in scheurmand ge rpen. All jtbureelen ont wen inschrijvin- if op alle bjd- Dn jpenvanhet jaa De onkosten den I ijtingbriefjes/. i -- laste van der- temmeling. Mpü j-ve, hij verau- ing van woonst, jaistterechtwij te '.enden Drukker-Uitgever J. VAN NUFFEL—DE GENDT, Kerkstraat, g, AELST. '4 -ffff*1 'L Stoffen srj Frinji ussens j ve Voon '-'ortnak uiten de: Wanneer wij soms eenen te rugblik werpen in de geschiede nis, dan stuiten wij menigmaal op gebruiken die bij onze voorouders in voege waren, en welke op onze jen bijna weinig of niet meer gekend zijn. 3 onder ander ontmoeten wij de schoone en felijke gewoonte van aan de hoeken der stra- een Lieve Vrouwbeeld te bangen, gewoonte ke bijna in allo steden van Vlaanderen, doch irnamclijk hier te Aalst in eere stond. Indien b.v. een löOial jaren achteruitgaan, dan aeu wij bijna geene enkele straat onzer stad prijkte een beeld van de H. Moeder Gods; 3st al de openbare gebouwen waren met een riabeeld versierd, zoo onder andere het Starl- s, het Landhuis, de verscbillige Stadspoor- i enz. Al die beelden, welke met zorg wer- onderhouden, moesten aan onze stad een ilderachtig uitzicht geven doch betooverend landoenlijk moest 't schouwspel zijn wanner r vonds voor iedere beeltenis eene kaars te iden hing. En mij dunkt ik zie menigen rter, op wandeling langs de straten, eerbie- het hoofd ontblooten iedere maal dat zijn een Mariabeeld ontwaartik zie menige stene huismoeder met haar kind op den arm yruchtig neêrknielen voor het afbeeldsel der aelsche Moeder, en ik zie de kleine een iskeu slaan terwijl zijne lippen prevelen is gegroet Maria. elukkige tijd voorzeker, tijd van eenvoudig of, van diep overtuigden godsdienstzin pijtig is het ja, dat zulke goede oude gewoon- langzamerhand verdwijnen, om plaats te ken voor gebruiken die misschien fatsoenlij - schijnen voor de nieuwe tijdgeesten, doch trbij het herte en de ziel koud blijven. Waar de Lieve Vrouwbeelden van vroeger Waar ie openbare vereering van do H. Moeder s Huizen worden gebouwd, prachtige en Jtsche monumenten zien wij oprichten, alles ens den laatsten smaak der mode en vol- i de nieuwste uitvindingen de voorgevels den kunstig ineengezet met gepolijste stee .in symmetrische orde verwerktgeene kos- worden gespaard om het gebouw een rijke- uitziebt te geven, niets wordt vergeten, en waar is de nis, die tot standplaats moet len van het Lieve Vrouwbeeld Waar hangt antaarn waarin 's avonds eene kaars zal uden ter eere van Maria Doch, 't is waar dat is niet meer volgens de mode 1 Wij zijn -meer in de jaren 1700, wij leven in de eeuw beschaving, en.... andere tyden, andere ze- lewel, dat zou moeten veranderen Aan ire woning kan men natuurlijk geen Maria- id plaatsen, en dit vragen wij ook nietdoch dke straat zou voorzeker ten minste één ld van de H. Moeder Gods moeten hangen, '.ulks is niet onmogelijk. Goddank, er zijn iten waar men reeds ievorig aan 't werk is eest door de tusschenkomst van godvruch- i personen wier naam wij liefst verzwijgen hunne nederigheid niet te kwetsen is me- oud beeldje, dat reeds lang scheen vergeten ijn, wederom uit den hoek gehaald, en thans kt het op den hoek der straat, tot groote doeniug der cliristene bevolking, llmoedigf Jufvrouwen, wier b< lauglooze en jrvolle werking wij niet genoeg kunnen be- deren en prijzen, doen van lijd tot, tijd ee Di aling in V, gebuurte, waar iedereen met go jen den kleinen penning stort voor het on- toud en de versiering der beelden. En iede- zaterdagavond wordt de schoone nieuwe ;aarn ontstoken, en het kleine lichtje schijnt lederen voorbijganger vriendelijk te willen uit- noodigen om ten minste eenen groet te gunnen aan het afbeeldsel zijner Hemelsche Moeder. Welnu, dat is schoon Dat is troostend voor het hert van den christen, eD zoo zou het in iedere Straat moeten gaan. Welaan vrienden, handen uit de mouwen 1 Dat iedereen eens rondkyke in zijne gebuurte, als er wat goede wil bij is, zal alles spoedig ge klonken zijn. Onze Aalstersche bevolking is, evenals hare voorouders, inoiglijk verkleefd aan haren godsdienst, en zij zal hare medewer king niet weigeren doch daar moet iemand zijn die het vuur in den wind steekt en de zaak ter harte neemt. Aan 't werk dus 1 En binnen eenige maanden, zal er bier in Aalst geen en kele straat meer te vinden zijn, hoe klein ook, of er zal een Lieve Vrouwbeeld prijken Zoo zullen wij den goeden ouden tijd herdenken, den tijd van eenvoudig en diep overtuigd geloof; en wie daartoe zijnen steun verleent, zal mede helpen aan een werk, dat niet alleen edel en verheven, maar tevens cok hoogst verdienste lijk is. Cebamus. De socialisten die maar altijd roepen en ver wijten, hebben geenen tijd om in hunne gazet ten te schrijven en den werkman voor te leg gen, wat 't gouvernement heeft teweeg gebracht tegen het voorgaande manchestiriaansch mi nisterie der liberaleD. De katholieken immers moet men altijd aanvallen, en men zal zich liever aansluiten met de geuzen die nooit iets hebben gedaan, dan de nederige klassen ver drukt en bespot Welnu, werkman weet en overdenkdat sedert ruimen tijd het belasting stelsel des gouvernements zoo is ingericht dat dé werkman minder en minder worde bezwaard. In den staat vindt men slechts drie belastin gen grondlasten, personeele lasten en ver- bruikbelastingen. Grondlasten betaalt de werkman niet, natuurlijk alleen eigenaars betalen. Personeele belastingen betaalt de werk man niet meer krachtens de wet door de katho lieken ingevoerd. Wat meer is alhoewel hij geene personeele belasting betaalt, kan hij de vermeerdering van stemrecht krijgen, die aan den eigendom is toegekend, als wanneer hij met de ondersteuning van H komiteit der werk manswoningen een eigen huis berust 1 Verbrulhbelastlugen, volgens de getui geniszelf van den socialist Denis,vallen op zoo weinig voor de werkman dat men ze niet mag aanrekenen, ten ware de werkman zijn geld verkwiste in alcool en prachtverbruik Overdenk het, werkman, en vergeet terzel- vertijd niet, de vijftien millioenen gegeven aan ouderdomspensioenen de veertien millioenen aan militie vergelding, en eindelijk de negen millioenen prijsvermindering op de werkmans abonnementen va» het Arrondissement Aalst. Op Zondag 4 November, om 3 ure namiddag verga derden te Aalst Hotel L'Union bij mad. we Van Stichel, de gemeente-ontvangers van ons arrondissement. 67 Ambtgenooten waren aanwezig. De ieverige on vermoeibare voorzitter opent de zitting en leest eenige brieven tot verontschuldiging van afwezige ontvan gers. Daarna geeft hij verslag over de vergadering der afgeveerdigden van de gemeente-ontvangers, gehouden te Brussel. Vervolgens wierd er breedvoerig gesproken over het steeds aangroeiende schrijfwerk der gemeen te ontvangers hunne groote borgstorting, die maar 3 °/0 intrest op brengtde zware verantwoordelijkheid, die op hen rust. Voor dit alles, trekken vele gemeente ontvangers nog altijd oveigelaten aan den willekeur der gemeentebesturen eenen spotloon van 50 fr. 75 fr. 1' 0 fr. per jaar, zonder binst geheel hun leven de min ste verhooging te mogen verwachten. Geen wonder dus dat er eenparig besloten werd, krachtdadig en een drachtig te werkep, om dien droeven toestand te ver beteren, die in het voorspoedige België, reeds meer dan 75 jaren duurt; te werken om dit hongerloon to zien vermeerderen, en van den Wetgever, met de aan staande Kamerzitting eene wet te bekomen, die de jaarwedde der gemeenteontvangers op behoorlijke wijze regelt. Immers, waarom zou men voor do gemeenteontvan gers niet doen, wat men deed voor veldwachters, ge meentesecretarissen, gemeenteonderwijzers enz. Eene afveerdiging werd benoemd, die gelast is, dm toestand der gemeenteontvangers, hunne billijne eischen, bij de heeren Volksvertegenwoordigers en Senators te gaan uitleggen en verdedigen. Om 5 ure eindigde dè vergadering, met de beste hoop op goeden uitslag. Wij sturen den volgenden aan M. Petrus Daens, als antwoord op eene leugen uit zijn Land van Aelst van Zondag. Aelst, den 7 November 1906. Mijnheer Petrus, Ik moet gebruik maken van mijn recht van antwoord om eene leugen zoo groot als nen olifant te weêrleggen. In uw Land van Aelst van verleden Zondag ze8t gij dat De Volksstemdoor my uitgegeven, de gazet van M. Moyersoon is. Dat is gelogen, Mijnheer, en er bestaat in 't burgerlijkwetboek een artikel, die derge lijke gezegdens met boet en schadevergoeding straft. De Volksstem behoort aan mij en aan niemand anders Alvorens het tegendeel te herhalen, noodig ik u uit eens te mijnent binnen te stappen men zal er u, zwart op wit, doen zien dat De Volksstem aan Van Nuffel toebehoort en geens zins aan M. Moyersoen. Ik hoop, dat ge in 't vervolg mijn wettigen, door hard werken verktegen eigendom niet verder zult betwisten, ronder te minste te bewijzen van hetgeen ge zegt. Druk dit, a. u. b. als antwoord en aanvaard mijne beleefde groetenissen. Tot ziens. J. Van Nuffel-De Gendt, Drukker-Eigenaar der Volksstem. Db Schijver, Edm. Van Laethem. De Voorzitter, J.-ADe Beer De liberalen hebben van dat woord een aardig gedacht somtijds 't Is iederén keer, als zij het toepas sen op de katholieken. Zoolang 't liberaal goedje de katho lieken niet vannoode ofte vandoen heeft, zijn die brave menschen maar goed om alleen te loopen, om ver schopt te worden, ja om van honger te creveeren. Maar eens dat de katholieken bet blauwe ras kunnen voordeel opleveren, dan keert de kaart. Zulks gebeurt voornamelijk telken male als het goddeloos gedoen goes ting heeft op firn /tovlc-inou- nuie der katholieken, ofwel als het willen zou dat die brave menschen steuntje of laddrrlje staan voor eenige zijner creaturen ha ha! dan, dan ja, moet er aanstonds «.een midden zijn van beschaafden om gang met elkaar, van hooge waar deering en verdraagzaamheid en oprechten eerbied. Of 't blauw goedje belangloos is, niet waar ?1 De vos zonder steert was 't ze ker ook Naïeven zijn de katholieken, die zich der wijze nog later, bij den neus leiden, is 't verleden misschien geen borg'meer voor het heden, en ligt er in "t nu niet meer wat worden zal Wie een sprekend en beteekenisvol voorbeeld wil van beschaafden om gang vanwege liberalen jegens katho lieken, beschouwe en overwege eens hoe de liberalen ran dra tal strrsrbra lm ma re a t eva ad zich aanhoudend gedragen jegens onze katholieke raadsheeren.... De sneeuw in Frankrijk, In vele deelen van Frankrijk heeft het overvloedig gesneeuwd. Te Rodez bereikte hij eene hoogte van 30 centimeter. Tusschen Lé Puy eD Saint-Etionne waï het treinen- verkeer onderbroken. Nieuwe senator. Z. K. H. prins Albert van België, die krachtens artikel 58 der grondwet van rechtswege senator is, zal binnenkort werkelijk deel van den Senaat maken. Naar alle waarschijnlijkheid zal prins Albert, in de openingszitting van 12 Novem ber, den grondwettelij ken eed afleggen en tot Jsenator uitgeroepen worden. Dit bericht wordt officieel door den griffie van den Senaat bevostigd. Een domper Uit Lisabou, de hoofdstad van Portugal, wordt gemeld De eerw. pater Himalaya is ijverig bezig met zijne laatste uitvinding te volmaken, don Pyrlieliophoor, bestemd om de zonnewarmte samen te trekken bij mid del van een reflector vaa een nieuwen meetkundigen vorm. Deze reflector, waarvan de eerw. uitvinder het ont werp vertoonde in de tentoonstelling van St-Louis vertegenwoordigt eene werkzam oppei vlakte van 80 vierkant meter met 6.217 el meuun. De opgevangen warmte trekt zich samen in eenen oven, waarvan de hitte hooger kan stijgen dan die van eenen electrischen oven, 't zij 3.5C0 graden. De Pyrheliophore n zal dus alle gekende metalen kunnen smelten en zonder kolen stoomketels kunnen doen werken. Wat een domper n zulke pater toch is Ernstig;. De roode Peuple vindt dat de rus- sische revolutionnairen gelijk hebben te stelen, te branden en te moorden, omdat... de russische keizerin zooveel van reukwerken houdt I Niet waar dat de volkeren ongelijk zouden hebben, hnnne belangen niet toe te vertrouwen aan zulke ern stige mannen als de woreldhervormers van den Peuple De godsdienstvervolging; |u Frnnk- Hjk De minister van eeredienst, Briand, door een dagbladopsteller ondervraagd, heeft verklaard dat de kerken na II December niet zullen gesloten worden en de priesters voort mis zullen mogen lezen. De kerken zouden den eigendom worden van den Staat. Ook het heiligdom van Lourdes en de kerk van Mont- martre, te Parijs, zouden Staatseigendommen worden. De miliclelotlng. Aanstaande jaar zal weer in elke provincie, de miliecieloting in al de kantons plaats hebben op denzelfden dag. De minister van bin- nenlandscbe zaken heeft de gouverneurs verzocht den dag der loting te bepalen tusschen den 2 en 7 Februari. Eene heldin. De gravin Maria de Lannoy heeft vaarwel gezegd aan hare familie en aan hare for tuin verzaakt, om de melaatschen op het eiland Humba Kanam te gaan verzorgen Het christen geloof alleen levert zulke heldinnen De Doemn. Daar de kiezingen voor de Doe- ma in December plaats hebben, heeft de regeering in Rusland bevolen de Zemstvos te doen bijeenroepen in November. De tclcgraafknbelvloot op de gehccle wereld. De totale lengte van de onderzeesche te- tegraafkabels bodraagt thans ongeveer 450. 000 kilo meters. De vloot, bestemd voor het leggen en het on derhouden van deze kabels, bestaat uit niet minder dan 53 vaartuigen, vertegenwoordigende een tonneninhoud van 95, 000 ton en eene beweegkracht van 25.000 paar. denkracht. Frankrijk bezit 6 van deze schepen, drie van den staat en drie in't bezit van maatschappij en Denemarken heeft er Z, Duitschland 2, Italië 1, Nederland 1, China 1, Japan 1, de Vereenigde Staten 1, (terwijl er 2 in aanbouw zijn), Engeland 2, Canada 2, Nieuw-Zeeland 1. De 32 overige vaartuigen zijn in het bezit van maatschappijen, hetzij Engelscho, hetzij En- gelsch- Amerikaansche. ■udlnncnopstand In Amerika. Uit den Staat Wyoming komt het bericht toe dat 700 Cheyennen en 800 Utennen zich vereenigd hebben en in opstand gekomen zijn. In een gevecht, dat de Amerikaansche troepen met de Utennen hadden, verloren deze laatsten drie man. Verwer<-ldlijkcrM. Ken Brusselschgenees heer schreef in de XXme SIECLE dat, zoo de Brussel- sche godshuizen nog de kloosterzusters niet veijaagd hebben uit huDnc hospitalen, het is omdat zij niet ge noeg vertrouwbare wereldlijke ziekenverpleegsters kunnen krijgen. De godshuizenraad, uit dweepzuchtige papenvi eters samengesteld, is overigens de verwereldlijking der gasthuizen gansch genegen, daarin gesteund door een drietal geneesheeren. Nu, oen dezer geneesheeren heefteen gesticht op zijn eigen dat hem toebehoort. Welnu, hij heelt er kloos terzusters als verpleegsters doen komen Wereldlijke ziekenverpleegsters, dat is goed voor do arme zieken, volgens den anti-klerikalen dokter. Maar voor de rijk- betalende zieken in zijn eigen gesticht moet hij kloos terzusters hebben. Zegt dat niet alles ineens Modern. BEDELAAR. Eene aalmoes, als 't u belieft HEER. Kom binnen dan zal ik u wat geven. BEDELAAR, Dat kan ik niet, mijnheer, want dan zouden ze mijn rijwiel stelen. Vonnissen 1 fr. den kleinen regel. Aankondigingen tosschen de nieuws tijding' n 20 cen tiemen per regel. Aankondigingen op de 8* blz. 10 cen tiemen den regel. Annoncen op de 4* bladz. worden bere kend volgens plaats ruimte. Voor alle advertentiën zich uitsluitend te wen den op ons BU REEL, KerJutraeU. 9, Aalst. De geabonneerde hebben 't recht eem "ia/ per jaar een'a iinonee van 5 regel e plaatsen, die vier maal achtereenvol gens zalverschijner Ru ch tbaarmaking in te zenden voor Woensdag. Mijnheer de Uitgever der Volksstem Een schrift, dat tic Aalsteischc Tak van 't Nederlandsch Verbond dezer dagen togen uw hooggewaardeerd weekblad verspreidde, durft beweren dat Pol de Mont de itijzOH- fiere iniieme rriend was van Guido Gezelle, Hierop heb ik een woordje ia 't n idden te brengen. Als medewerker van het blad Loquela, door Guido Gezelle uitgegeven, had ik het genoegen jaren lang in nauwe betrekking te zijn met den geachten Heer Onderpastoor van Kortrijk, Guido Gezelle. Te dien tyd ook bloeide de Zanterggllde van Zuid-V laanderen, waarvan ik voorzitter was. Iu Juli 1888 richtte de Zau- tei*«»gil<le het folklorisch maandschrift Velk en Tnnl op. Dat schrilt was regelrecht gericht tegen de Volkskunde van Pol de Mont, om dat deze uitgave eene caricatuur maakte van de schoone christelijke gebruiken van ons VLamsche volk. Welau, wie was de man, die ons leidde en richtte in het edel streven en werken tegen de ongodsdienstige school van Pol de Mont Die man was Guido Gezelle. Handelende over de schriften van Pol de Mont hekelde hij den gevaarlijken schrijver meer maals ten bloede. Altyd zocht Pol de Mont en zijne volgelingen om in de gunst te geraken van Guido doch nooit lukte 't hun de verstandige priester kende te wel die mannen en dier drijf— veeren. Timeo Danaos et dona ferentes zegde de voorzichtige Heer mij op zekeren dag, toen hem een vleiend schryven van hunnentwege was toegekomen. Dat weinige uit de ware historie zal vol doende wezen om al wie eeolg; verstand hééft, te doen begrijpen, dat Pol do Mont hoege naamd de bijzondere intieme vriend van Guido Gezelle niet was. Gélief intusschen enz. Uw toegenegen in X° A. Van Heuverswyn, pr. Aalst, den 5 November 1906. Het maatschappelijk werk bij uitmuntendheid is dat der christene vakvereenigingen. De vraag die thans op rijst is niet of er vakvereenigiogen zullen bestaan of niet, maar of die vakvoreenigingen christen oTsocialis- tisch zullen ziju. Mgr Mebcier. Gladstone. —De groenen schrijven in hun on recht Als ik denk aan onzen grijzen lei der..., dan begrijpen wij waarom de godloochenaar Feuerbach uitroepen durfde In de praktijk zijn ook de ka- j tholieken godloochenaars, hunne da den verloochenen hun geloof De groenen zijn dus 't akkoord met den f/odtoor/tf'liaar Feuerbach Wat zijn zij dan Wat zeggen hunne daden, zooals de ze van zoo iets te schrijven dan wei van hen En wie zal betwisten dat de openba re daden van al hunne leiders, zoo groe ne als grijze, strijdig zijn met de voor schriften van het geloof Zij leven van laster en leugen, al leenlijk om de persoonlijke baat. Wat zegt het geloof daarvan Hoe ver de groentjes al gezakt zijn blijkt overigens uit een ander ar tikel in t zelfde Onrechtwaarin ie mand die denkelijk van Suikernonkel niet gekregen heeft wat hij er van ver wachte, den mensch het recht betwist over zijn eigendom vrij, maar zonder verkwisting noch oneerlijkheid te be- schikken Wie 't Onrecht leest, moet 'tot de overtuiging komen dat het spreekwoord «I lebben is hebben, en krijgen is de kunst, door een groene werd uitge vonden. De roode van Aelst hebben weest peroreeren op 't kerkhof... Ea weet ge wat ze daar hebben verteld LuistertRust zachtkameradenrust in vredeen telkenmale wij een bezoek brengen, zullen we u verkonden dat uwe leer vooruitgaat en 11 eens den eindtriomf melden. Ons dunkens is het dood dom voor een socialist die meent dat ne mensch niet anders en heeft dan een li chaam, hetwelk eens dood, alles dood is dood dom is 't van daar te gaan spreken alsof de dooden hoorden en leefden 1 Ten ware dat die mannen overtuigd waren, dat er eene ziel is Maar dan O schandalig slecht is die pa rade De socialisten ran Aelst roepen triomf om dat de lock-out van Verviers is gedaan. Wij ook, wij bedanken ons Heer 1 Maar 't schoonste van al dat is de hooldmannen der socialisten partij, al gedaan hebben wat mogelijk is om de lock-out te doen voortduren lil Misschien weten de kleine mannekens van Aelst niet wat hunne groote leiders Van de Velde enz.... uit steken. Maar iedereen is zoo dom niet. We weten genoeg wat er achter de gordijnen zit. O kluchtspelers, O volksbedriegers I

De Volksstem | 1906 | | pagina 1