H DE OUDSTE DOCHTER WINTERBLOEKIEKENS. 11° .Jaargang J\° 618. V UITGAAF /aie.da„ 12 Januari 1ÜÖ7 Inschrij vingsprijs Aankondi- gingsprijs der kerk. HET LIED VAN DEN WAREN KATHOLIEK. ALTIJD LASTERE*. Iioe we achteruitgaan. Lijden kan het geloof, vergaan, nooit Schandalige leugenaar. eenen plaatsvervanger Dc liberale Jeugd doet niet zel den op bijzondere wijze van zich spreken. Don derdag namiddag, roni 4 ure, werden twee priesters op de Wilrykschevest, te Antwerpen vervolgd door eeu tiental knapen van iO tot I2 jaren oud die de priesters de gemeenste scheld woorden nariepen. Gelukkig kwam er een werk man aan op het oogenblik dat die liberale jeugd nog wat anders naar de priesters ging werpen, maar het optreden van den werkman dee l hen de vlucht nemen. Ziedaar de vruchten van een liberaal ol onzijdig onder wijs. ne fransche regeering Een goede raad is goud waard 1 De Abonnementsprijs /oor ganach Belgie ran co te huis, '2.51) oor de vreemde anden. 5,00. /akk«n en brieven hoev'-n vrachtvrij toegezon ien te «orden. lie ar tikels moeten den Unsdacravond en het nieuws den woensdagavond op onze bureelen toe gekomen zijn. Ongetee.kende brieven worden in de scheurmand ge- worpen. AJ1< >stoureelen ont- ?angen inschrijvin gen, op alle tijd- itippen van het jaa onkosten de - ij tingbrie^ es c i en laste van t. -estemmehng. 5L ïaheve. bij verao lering van woonst, het aist tereehtwii- zen te '.enden Drukker-Uitgever J. VAN NUFFEL—DE GENDT, Kerkstraat, 9, AELST. Vonnissen 1 fr. den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuw»» tijdingen 2U oen» ti< men per regel. Aankondigingen op de 3* bh. 10 cen tiemen den regel. Annoncen op de 4* bladz. worden bere- kendvolgens plaats ruimte. Voor alle advertentièn zich pitaluitend te wen den op ons BU REEL, Kerkstraat, 9, Aalst. De geabonneerd» hebben 't recht een maal per jaar een» 'annonce van 5 regel c te plaatsen, die vier maal achtereenvob- gens zal veracht nee Ruchtbaarmaking in te zenden voor Woensdag. Gij hebt ze geweten die oudste doch ter van brave ouders, welke na een on berispelijk leven in de handen is geval len van eenen bederver, om ze meê te slepen in de zonde en in de schande... Hetgeen reeds gebeurde met de on gelukkige dochter van een talrijk huis gezin, is nu ook gebeurd met de oudste dochter der Kerk, met Frankrijk. Zij ook had eeuwenlang een onberis pelijk gedrag, zij was de eerste om als land het kristen geloof te omhelzen en sedert haar doopsel te Reims bleef zij de eer en de roem harer moeder, de H. Kerk. Ten tijde der kruisvaarten, ten tijde der middeleeuwen, ten tijde van het protestantismus, schitterde Frankrijk uit, door zijnen heldenmoed, en ridderlijkheid, en trouw aan Christus' Kerk. En nu... Ach zij is gevallen, die oudste dochter in d'handen van eenen bederver, van CC!! UlOIISlCr. de vrijmetselarij... Sinds jaren werkt de loge met eene helsche sluwheid om die dochter te doen afbreken met hare Moeder en te recht mocht M. Delahaye onlangs in volle kamers uitroepen gij minister Briand, gij zijt de vader niet der schei- dingswet, dit monsterken wierd sedert lang geboren tusschen de donkere mu ren der loge en gebunseld in de kar tons der vrij metselarij En inderdaad traagzaam, maar vast en valsch, wierd er voortgewerkt aan die afbreuk tusschen Kerk en Staat. Gelijk altijd en overal is men begon nen met te mikken naar de schoone ziel van 't kind... Vooreerst het onderwijs verplichtend maken en dan kosteloos, en dan onzijdig, en dan goddeloos. En weg met de boeken, waarin de gebene dijde naam van God stond ingeschre ven, weg het beeld van den gekruisten Heiland, weg met al dezen die aan de kinders daarvan nog zouden spreken men zal ze verbannen als schelmen, als booswichten Christus moet weg, en Barabas moet los En om daar beter in te gelukken, zal men ook gelijk ten tijde van Jesus, de verblinde en stomme massa opmaken en te Toulouse uitroepen Zietdaar achter die muren van die kloosters daar ligt ceil milliard verborgen, dat u toebehoort En nutteloos was het, dat graaf Al- bert De Mun, in 1901 aan de ministers toeriep Dit bedrieglijk milliard, zal smelten als een bol was tusschen uwe dievenhanden en wacht u van de hand te leggen op hetgene u niet toebehoort, gij baant den weg tot de plundering uwer eigene goederen en kasteelen, wont het monster dat hij voedt, het so- cialismus, zal u op uwe beurt verslin den I Maar niet kon baten. Baekeland en C" ging voort met stelen en weerlooze schepsels op vlucht te drijven men zond brutaal den vertegenwoordiger weg van den Paus, en scheurde het eeuwenoud kontrakt tusschen Rome en Frankrijk gesloten, men stelde eere- dienstelijke bonden in de plaats, om beter de geestelijkheid te leveren in de handen van den Staat, men ging als een andere Jozef II de kandelaars stellen in de kerk, men schoot ze dood die weer stonden en het bloed stroomde... Men verbood nog omhalingen te doen in de kerk, nog mis te lezen zonder de toe lating van den Staat en dit alles in den naam der Vrijheid 1... Ik ben verwon derd, riep Je minister de rechterzijde toe dat gij, katholieken, die schei- dingswet met de twee handen niet wilt aanveerden. Ik heb alles gedaan wat ik kon om alle geweld te vermijden om u alle vrijheid te verzekeren, om uwe priesters zelfs nog eene jaarwedde toe te kennen. Ik ben uw beste vriend en gij luistert naar eenen vreemdeling. Het schol maar weinig, of zij kregen eenen kus, maar dit zou den kus van Judas zijn. De priesters mistrouwden zulk valschen weldoener men had ge dacht dat het geschenk de wet zou doen aanveerden, en dat de geestelijkheid verslaafd was aan het geld, gelijk zij die vetgemestte schotellekkers. Maar mis, de opvolger van Gregorius VII, de arme Hildebrand, stond recht en sprak Nonpossumus wij kunnen die wet niet aanveerden en al de Bisschoppen en geheel de geestelijkheid van Frank- krijk, 80,000 priesters, antwoordden door den mond van M. Turinaz. Liever sterver, liever verhongeren dan onge hoorzaam te zijn aan het zienlijk hoofd der H. Kerk. Dit feit is eeltig lit dC £CHCllle<leiliS, en Briand zelf moest bekennen dat dit een prachtige en onverwachte geste is, van we gens de geestelijkheid van Frankrijk. En toch ging hij voort met de bisschop pen te verjagen en de jonge levieten uit hunne kweekscholen te werdrijven. Maar dit alles zooals Albert De Mun zegde zal dienen tot heropbeuring van het geloof in dit ongelukkig land Gij hebt goddeloozen trachten te zaaien en wij, wij zullen kristenen maaien. Die eene vrouw smijt is ffll lalaai'd en die eene moeder mishandeld onteert zijn eigen zeiven. Welnu, de H. Kerk is eene moeder, en die haar vervolgt, zal ook weldra den weg inslaan van een Waldack-Rousseau en van andere kerk- vervolgers. Machtiger mannen hebben het kris- tene geloof willen versmachten in hel bloed maar de Kerk te midden der hevigste vervolgingen, staat kalm, met een bebloed kruis in de hand, de oogen ten hemel en rustende op het glorieus graf van haren goddelijken Meesier. En zij ook zal verrijzen ten derden dage Resurrexit sicut Dixit en aanheffen een eeuwig Alleluia Ik ben een ware katholiekI En fier op dezen naam, Hij is door alle tijden Gebleven zonder blaam. Ik ben een ware katholiek En toon dat overal Ja, Dooit of nergens zal men zien Dat ik het schamen zal. Komt naar mijn huisken zoo gij wilt En ziet daar eens in 'f rond, Het woord hier woont een katholiek 1 Dat klinkt u uit den mond. Bespied mij waar ik ben of ga, Let op mijn werk en woord, En zeg ik niet leef gelijk 't Een katholiek behoort. Ik ben een ware katholiek En zeg dat zonder schroom, Getrouw aan God en Moederkerk, En 'k leve vrij en vroom. Ik min de naam katholiek En strijd er voor met kracht, En weg met h"m die laf en boos, Dien gchoonen naam veracht I Een heelen bundel schandalen n kan men telkens weer plukken uit den hof der kwade pers. In Oostenrijk zoo deelt de Reichspost mee ging onlangs het verhaal van een jongmensch, 15 jaar oud, die te Fiume in het klooster der paters Kapucijnen mishandeld zou zijn, toen hij daar het middagmaal gebruikte. Een geneeskundig onderzoek kon geen enkel spoor van eenige mishandeling ontdekken en zijn eigen moeder verklaarde, dat hij nooit bij de paters Kapucijnen een middagmaal had ge bruikt. Maar de schimpbladen gingen steeds door met het geval uit te baten tot bevordering van waarheid en vrede Deze pers wist zelf al spoedig te vertellen, dat twee der paters in hechtenis waren genomen. Daarvan was niets waar, en eindelijk begon de jonge man zelf te verklaren dat hij gelogen had, Maar hij vertelde nog meer hij had zijn rol gespeeld niet uit eigen genoegen, maar «c«» daarvoor betaald en mei «rijn aan gemoedigd. Hier gelukte het nu de waarheid te herstel len, maar hoe vaak blijft zulk een smaad niet kleven i En wie kan dan het kwaad meten, dat aan waarheid en recht, aan geloof en liefde wordt gedaan Daar ligt het helsche plan der goddelooze sekten den invloed van priesters en kerk ver minderen door alle ellendige en walgolyke middelen. Welk vuil en afschuwelijk werk Hoe ziju de ongelukkige lezers te beklagen die dagelijks, door het lezen van die geuzen bladen bedrogen en misleid worden. Onzijdighéid en vrijheid Te Val, zijn vier leerlingen naar de school gekomen met een kruisken op de borst. De onzijdige onderwijzer schoot in woede en wilde hun 't kruisken doen afdoen. Zij wpi gerden een hunner antwoorde zelfs Mijn kruis moet hetgene vervangen, dat men uit de school verdreven heeft. x De onderwijzer heeft de vier kinders voor eene maand van de school gejaagd 1 Wat ging het hem en zijne onzijdigheid aan, dat die kinders een kruisken droegen Of was het misschien ook al eene.. uitdaging? gelijk Vadeblandje en Vooruit alle kentee- keas van godsdienstigheid noemen I Oorlog aan de opium. Uit Peking, China, wordt gemeld dat de overheden alle opiumrookplaatsen doen sluiten hebben. MioÈtinlilijke gift. M. Rockefeller heeft aan de hoogeschool van Chicago, ter gelegen heid van Nieuwjaar, eene som van drie miljoen dollars geschonken, wat het totaal zyner giften aan dit gesticht op 19,500,000 dollars brengt. Vtriedubbrte terdood reroordeeling De Krijgsraad van Avila komt vijf pensja gers te veroordeelen, die twee jachtwachters gedood hadden. Drie hunner werden ter dood veroordeeld. De twee anderen kregen levenslan gen dwangarbeid. Uitbarsting ran den Teiuritss. Za terdag heeft eene uitbarsting van den Vesuvius plaats gehad. Een bergbegeleider werd door de lava medegevoerd maar door boeren gered Ziju toestand is wanhopig. Wikkelmunt. De eerste Kamer van Holland heeft met 21 stemmen tegen 14 het wetsontwerp aangenomen, waarbij het zilveren 5 cent stuk door een nikkelen wordt vervan gen. lie gang der teereld. Broeder Alexis schat de bevolking der aarde op 1500 miljoen; leeraar Ravenstein, van Londen, op 1623 mil joen Van 1800 tot 1900 is ze verdubbeld. Vol- geDS leeraar Ravenstein kunnen er 6000 miljoen menschen op leven volgens Pater Casteleyn, S. J. 10 maal meer dan nu. Het getal mannon en vrouwen is omtrent ge lijk. De middelmate van 's menschen leven is 33 jaar. Een vierde van de menschen sterft voor aleer zij 15 jaar oud worden. Op 1000 zyn er nauwelijks eeu die aan 100 jaar geraken en twee die de tachtig boreiken zes op honderd geraken aan de 65 jaar. Alle seconden sterven er ten minste 2, alle minuut rond de 150, elk uur 9.000, alle dagen 216.000. Tegen tieD sterfgevallen zijn er elf geboorten. Niets is gemeener dan de dood, en daar is niets waar ermin op gedacht wordt. Te Lourdes. De officieele beslaglegger is te Lourdes gekomen om alles aan te slaan wat betrekking had op den dienst der Grot en der kerken. Hij heeft echter maar de hand kunnen leg den op de huurkontracten, wadt alles is maar murgoed. De vent heeft overigens zijn tristig werk met uiterste beleeldheid verricht en zal denke- lijk maar met de huurders meer in aanraking komen. Van koude gestorven. Uit Bruni meldt men dat men, in de omstreken van Suli- kofi Moravie een troep zigueners ontdekte, en allen waren gestorven van koude. De ongeluk- kigen zaten dicht aaneengedrukt tegen koude. Een Belgische gouverneur. Kapi tein Malfeyt, die drie jaar geleden naar Emky vertrok, voor de herinrichting van de gendar merie «n Macedonië, is kolonel bij het turksche leger benoemd en krijgsgouverneur van het vilajet Brousse, in Syrië. Wieutre uitvinding. Eeu jeugdige Italiaan heeft eeu nieuw stelsel van telegrafie uitgevonden, hetwelk zou toelaten, langs een enkelen draad, een duizendtal telegrammen in beide richtingen over te seinen. De uitvinder meent dat met zijn stelsel, per draadloozen tele- men 20 depechen in beide richtingen zou iunnen overseinen. Een goed bestuit. Tengevolge van verscheidene ongelukken, in de laatste dagen ten gevolge van drankmisbruik aan eene reeks vischsloepen overkomen, heeft de minister van financiën aan het tolbestuur onderrichtingen gezonden, om er op te waken dat te rekenen van 1 Januari, aan boord dezer sloepen geen alcool meer zou ingescheept worden, Hunne groote mannen Den lof makend van Voltaire, dien zij een van hare in- tellectueele voorvaders noemt, haalt de Flandre libérale aan dat hij verscheidene zijner eigene werken aan valsch uitgedachte schrijvers toe schreef om aan gerecht en gevang te ontsnap pen. De zedelooze lasteraar was dus, volgens de aanhaling der Flatidre, een lafaard gelijk alle lasteraars. En de Flandre is fier hem een harer voor vaders te noemen Onze missionnarissen. De Katho lieke Missiën geven op als overleden in het jaar 1905 73 Franschen, 250 Italianen, 16 Belgen 8 Spanjaards, 4 Ieren, 3 Oostenrijkers, 3 En- gelschen, 3 Duitschers, 2 Syriers, 2 Beieren, 2 Hollanders, 2 Canadeesen, 2 Amerikanen, 1 zwitser, 1 Hongaar, l Griek, 1 Brazilliaan 1 Colombiaam, 1 Equatori ian, Ï.Maltees, 1 Ton- kinees. Het bendentrezess ia Macedonië Grieken- weder niet te ondervinden. Vooral in het zui delijk gedeelte van het land woeden Bulgaar- sche benden tegen de Grieksche bevolking. Id het dorp ClepDum werden zeven Grieksche in woners gedood ook in Equidui bedreven Bul garen gewelddadigheden tegen de Grieksche be woners. Een toren ingestort. De toren van het kasteel St-Georges, teChinon, Frankrijk, stort te in van oudheid eu vernielde een bijgelegen huis, bewoond ïdoor den heer Badi. Dit huis stortte in eene vrouw werd verpletterd. Terwyl in kiezingstijd alle liberale bladen ge vuld zijn met klachten over den zoogezegden achteruitgang van België onder het katholiek ministerie, ontsnapt hun soms, in gewone em standigheden, de bekentenis der waarheid. Al- zoo drukte zich de Gazette van Brussel, on langs als volgt uit De drnkké levendigheid op 't gebied van nijverheid, welke in 't land heerscht, en waarop wij de aandacht reeds getrokken heb ben, is op onwederlegbare wijze bewezen door de ontvangsten van den spoorweg op 31 Oogst 11. had de Staat, voor de acht eerste maanden van van het dienstjaar, 167,690,000 frank ont vangen, tegen 156,966,000 frank voor hetzelfde tydperk van verleden jaar, welk jaar nochtans als uitzonderlijk goed aanzien werd de ver meerdering is dus vau 10,724,000 frank. In deze vermeerdering komen de reizigers slechts voor 400,000 frank tusschen zij is dus bijna geheel te wijten aan het vervoer der koopwaren dit vervoer heeft in 1905 102,429,001 fr. gegeveD,eL|in I906112,752,000fr. Daar de oogst goed geweest is en de meeste nijverheidsgestichten talrijke bpstellingen ont vangen hebben, voorziet men dat de ontvangst van 1906 de 260 miljoen nabij zal komen, 't Zij meer dan vijftig miljoen vermeerdering op vijf jaren (207,700,000 fr. in 1901). Eene kleine vergelijking in 19o4 beliepen de gezamenlijke ontvangsten der Hollandsche spoorwegen op 48,954,266 gulden ('t zij 100 mil joen frank in ronde cijfers) en die van Belgit (Staat alleen) op 228 miljoen. Zullen al de liberale en sociale bladen eer lijk genoeg zijn om die onweerlegbare cij fer» aan hunne lezers meê te deelen? Wel neen ze zullen voortgaan met te schreeuwen dat het Katholiek ministerie België naar den afgrond leidtEn die mannen durven zich de apostels der waarheid noemen. O kluchtspelers 't Is ne schandalige leugenaar die schrijver van 't socialistenblad die beweert dat er ebn milloen gestolen is Rbij de Zusters van Rupel- monde Reeds eene geheele week hebben de dagbladen bewezen dat de duizbnde frak ken in dit klooster gestolen, weinig zijn tegen over de schbikkelijkb lasten van onderhoud welke die zelfverloochende Zusters op hun hebben genomen... Niettegenstaande dat pu bliek feit, van allen gekend, weet de Alweter weerom van niets O, 't is om van ontwaar- digheid ongelukken te doen I... En zeggen dat die schandalige leugenaar op het derde blad durft drukken En zoo is het in alle kloos ters, daar hij op het eerste blad smult om gansch eene partij niet verantwoordelijk te maken van de geheime stokery van Petrus Nichels, den socialist 1^ Och arme 1 als een socialist iets misdoet, alle de andere blijven toch heilig. Maar als men een Zusterken lastert, al da Zusters zijn te verdoemen O schijnheilige DRINKWATER VOOR KIEKENS. Het drinkwater voor kiekens mag in den winter of het later najaar niet te koud zijn. 't Best is, allee» water te geven, dat eenige uren ia de woonkamer heeft gestaan. Natuurlijk moet het zuiver en schoon zijn en, opdat het niet bevriest, eiken avond uit het hok ge haald worden. land schynt de gevolgen van het ongunstige Petruskerk I Verslaafd aan de loge, juichen liberalen en socialisten toe, aan de schandelijke oneerlijke handelingen van Frankrijks geuzenbestuur I En gelijk, de liberale socialist Janson het bekend Meester gewor denwachten zij geen dag de vrij metselarij wetten ook in België toe te passen. Nm kunnen de menschen die niet stekeblind zijn, oordeelen over de rechtzinnigheid dier mannen welke, altijd maar spreken van vrij- heid en onafhankelijkheid. Als er oen anarchist is die een huis van een treffelijke burger doet springen, of een aanslag doet op prins of koning, dan zou men moeten medelijden heb ben met dien schelm; ja, hun loven. Maar als men tegen alle eerlijkheid, een mandataris van de Paus besteeld, en hem zelfs over de grenzen zet; als men doorluchtige en stokoude bisschoppen en priesters buiten huis en kerk werpt; als men steelt al wat goede menschen, cent per cent, hebben gegeven voor hun geloof; ach dat is toe te juichen, dat is na te volgen Maar mannen, tyrans kunt ge spelen t Geloof kunt ge doen lyden Maar wat ge niet kunt't is 't Geloof doen vergaan; Vraagt het aan de vervolgers der drie eerste eeuwen. Vraagt het nadien aan uwen voorzaat, Julia nus de Apostaat. Vraagt het nog, aan Luther, 't hoofd der Protestanten, die aan den Paus schreef: levend ben ik voor u een geesel] doodzal ik uw onder gang zijnen die 's anderdaags zich ophing aan de spon van zijn bed Vraagt het, aan den bedorvene Voltaire, die uitriep binnen 20 jaar zal de kerk schoon spel zien. en die 20 jaar nadien, dag op dag, stierf in razende wanhoop Vraagt het aan Napoleon die over twintig jaren den Paus in ballingschap wierp, vraagt dit aan Bismark die over vyf en twintig jaren, bisschoppen en priesters in gevangenissen sloot Wat zegt u dat alles Lijden kan 't Geloof, Maar zegepralen moet het. Vergaan nooit 1 Tegen over den menschelijken Blok n der liberalen en socialisten, blijft pal als een rots Dierbare Vn «aden Lezers wij moeten herin neren ofte in 't geheugen terugbrengen, zoo niet bekend maken, dat ons liberalism en ons socialism het heel natuurlijk vindeu dat de kel ken gesloten worden in Frankrijk en dat de bis schoppen uit hunne bisschoppelijke paleizen, de pastoors uit hunne pastorijen, de seminaris ten uit hunne semiuariën gejaagd werden... Dat alles heeten de blauwe en de roode kopstukken eene zaat van nietnendtUle Ei ja 1 't is de wetroepen zy. En aan de wet moet elk gehoorzamen voegen zy er bij II! Goed zoo 1 felle kloppers I maar ten jare 1793 bevool ook 0 de wet dat diiizeiè- ftm hoofdCil moesten afgeslagen worden en waart gij dan eens in gevaar ge weest onder die slachtoffers te wezen, hoe zoudt gij zulke wet genoemd hebben 1 Ja, menschen, 't liberalism en 't socialism wenscht en verlangt jhetzelfJe dierenspel en heiligschendende dwingelandij ook in ons dier baar Vaderland uit te rechten. Daarom wezen wij op onze hoede. In'usschen naar de nieuws- jes der week gezien Het is vóór 1 Februari dat de storting der 200 fr. moet gedaan worden om zich desnoods te verzekeren. Boomkappers opgelet, men schen I Een schrikkelijk ongeluk is voorgeval len. Men was bezig hoornen te vellen bij de hofstede Minne te Moerktrkc (West-VI.) De vellers kapten de laatste wortelen af van eenen boom toen een rukwind eensklaps de koorden, die hem vasthielden, losbrak, on de boom met groot gedruisch neerstortte. Een voorbijganger Karei Coeman, oud 35 jaar, een felle werkman en vader van familie, werd door den boom ge troffen en erg gekwetst. Kort nadien bezweek hij. gaat een deel der diplomatische dokumen- ten openbaar maken, dia zij in de aonciatuur te Parijs «leed stelen. Dat verwekt algemeene misnoegheid in de diplomatische kringen, want het is effenaf eene daad van ontrouw. Op voor hand verklaren de diplomaten dat mee J£0C11 vertrouwen mag hebben ia die openbaar making, gezien van nu af geweten is 1° dat de fransche regeering verscheidene dier stukken heeft doen vervalschen 2° dat de meeste zulker dokumenten hunne ware beteekenis niet hebben, wanneer zy van andere, er mede in verband staande dokumen ten afgezonderd zija. Acl» Heere Zaterdag vermaakten zich te Peteghem eenige jongelingen met een oude col te verbranden. Eeu hunner stak een brandend fosfoorstekje aan den col dien een der jongelingen aan den hals had. De col vatte vuur eu eer men de vlammen kon uitdooveu, was de arme jongen reeds vreeselyk verbrand aan den hals. Qermania't orgaan van 't Duitsche centrum, geeft de Fransche katholieken volgende praktische wenken De strijd die thans aanvangt, eindigt met der kerke

De Volksstem | 1907 | | pagina 1