|De Boeiende Zonde NIEUWS UIT DE STREEK STERFGEVALLEN- Brievenbus. DAVIDFONDS Meire ^7er v*er Jaren von(^ men ^°- Borsbeke. ~Zo° erg, "iet- Door Denderwindeke. d-M-rdN-eDï Liefferringen. epraal, zeker, 1 Is echter niet genoeg dat op allo tO'ien te zingen de katholieken moeten huDiie krachten verzamelen en hunne IfgdlWCCl* 0|> slevljïfn voet inrichten. Zij moeten eene pcr§ stichten die hunne tegenstrevers den bek snoert. De katholieken dia bij duizenden geven telkens de Figaro eene inschrijving opent, moeten financieel de katholieke pers ondersteunen, zich met het christelijk onderwijs der jeugd bezig te houden, instede van ijdele verwenschingen naar het hoofd hunner vijanden te slingeren en gestadig te spreken van de poorten der helle, n Vusschen 7 russisch gou vernement en 7 talikaan is eene overeenkomst 'gesloten krachtens de welke de taal die in de katholieke kerken voor taan zal gebruikt worden voor de sermoenen, doopen,catechismuslessen en godsdienstige zan gen, de taal van de streek zal zijD, 't is te zeg gen het poolsch in Polen, het russisch in Rus land, het lithuaansch in Lithouwen. Deze over komst is eene belangrijke toegeving van het russisch gouvernement dat, tot hiertoe, be weerde in gansch het rijk derussische taal op te dringen in de kerken, als 't beste middel tot de verrussing van de verschillige volkeren die het eene Rusland uitmaken De russiscbe regeering heeft ook op baar grondgebied eon zeker eetal kloosterorders fff# J# k rijk gebannen toegelaten en hun alle gemak verleend om zich in Siberië te vestigen. Dit nieuws heeft in het Vatikaan den besten indruk gemaakt. Integendeel in de rijf Mixels te Aalst is het eene wreede steek in 't hart geweestDie man- Den kunnen niet lijden dat de christene men- schen nog een spierke vrijheid genieten. Me fameuze compagnie der vijl grijsjes was om te sterven van woede, toen ons katholiek Ministerie de eerste maat regels nam tegen de muilplaag. Waarom zou dat geweest zijn Zij beweerden dat 't uit liefde voor de landbouwers was III! Holala I en deze week wederom brak de muilplaag op verscheidene plaatsen uit. Ken aaanlag heeft plaats gehad te Lenvcn tegen de woning van Mgr Coenraets. Er is enkelijk wat schade aan de poort van het huis, Goddank Weeral het werk van het fameuze ras, dat tegenwoordig gekweekt en gedresseerd wordt door de liberale onderwijzersdoor die su™ der framassonsloge, die zich niet schamen onze christene, katholieke kinders te doen nieuw jaarsbrieven schrijven, waar niet eens het woord God in voorkomt... En dat durveD zij onder een katholiek Ministerie Alia 't is hoog tijd dat er eene andere ncliOOl- tcel komt. Eene nchooneeerlijke daad seint men ons uit Mecreudreé, boven Gent, Dinsdag namiddag kwam de ge naamde Leander De Waeghe, smid te Meeren dreé, van Ëekloo. In de gemeente Waarschoot bemerkte hij een pakje, dat op zijde van den steenweg lag. Hy opende het en vond daarin de som van 280 fr. en eene rekening van weduwe Joos. koopvrouw in oliegoederen te Eekloo. De Waeghe heeft deze terstond verwittigd welke haar verloren goed heeft afgehaald en eene belooning geschonken aan De Waeghe. Mie gemeenteraad van Mteims (Frankrijk) de credieten het roe- ren der klokken bestemd, afgeschaft hebbend, zoo komt de meier de luiders te verwittigen dat alle gelui tot verdere orders wordt geschorst. Gelukkiglijk heeft Onze Lieve Deerde klokken niet vaudoen om zijne stem te laten booren. Eene honderdjarige woont op de gemeente Wakker, West-VI. Zondag 13 JaDuari 1907 zal het juist 100 jaar geleden zijn dat Rosalie Villers geboren is Te dezer gele genheid zal er Dinsdag om 10 ure, eene plech tige dankmis gecelebreerd wordon, Rosalie Villers is gehuwd geweest met K. Mortier; zij heeft vijf kinderen gehad, waarvan een nog in leven is, eene dochter van 61 jaar, welke bij hare oude moeder nog is, maar zij heeft ook nog tal van klein- en achterkleinkinderen. Rosalie Villers of beter Zalleken Schappers, zooals men haar te Wakker no^mt, mag zich over eene allerbeste gezondheid verheugen en spreekt met groote liefde over de lang vervlo- gene tijden. In den loop van den zomer zullen groote fees telijkheden ter harer eer te Wakker plaats hebben. Daar na Hen waterval in vererozen De buitengewone koude die voor't oogenblik in Italië heerscht, en niet alleen Rome, maar ook Napels en de Vesuvius ingesneeuwd heeft is de oorzaak van een buitengewoon feit. De prachtige waterval van de Velins, bij de statie Mormore, in Umbrië, is gansch bevrozen. Deze waterval de schoonste van Europa, 200 meters hoog, is een ijskegel van het wonderbaarste effecc. Dit natuurtooneel verwekt een grooten toeloop. De waterval levert de drijfkracht van verscheidene nijverheidsin richtingen, die thans hebben moeten stilleggen. 7 Ms onverdraaglijk de officieele inrichtingen, als ze ïwts voor kunst en kunstwerken doen, meestal maar ijveren om beesligen wansmaak 'e bevoor- deeligen. Dat zien we in de beeldende kunsten en ook in de letterkunde... 't Is schande. UIT HET DAGBOEK EENEB LIEFDEZUSTER, DOOB D. S. 2* Vervolg. Men bracht mij onmiddelijk naar de kamer van het zieke kind. Lilie wierp zich in myne armen en weende, als voelde zij haar hart bre ken. Ik troostte haar zoo goed ik kon, en ver zocht haar een weinig uit te rusten, want zij was bleek van vermoeidheid. Ach zuster, zeide zij, toen zij het hoofd in het kussen drukte, gij kunt niet deDken, hoe reikhalzend ik naar u heb uitgezieD,. Geduren de vier dagen en vier nachten heb ik geen oog dichtgedaan, wyl ik mijnen lieveling niet aan de bedienden wilde toevertrouwen. Waarom verzocht gij uwe moeder niet te komen Een schaduw van verlegenheid overtrok haar mat gelaat, en ik zweeg. Bertie was zoo ziek, dat ik in de eerste dagen weinig hoop op zyne beterschap had. Doch er kwam eene weüding ten goede. De kleine hield weldra van mij. Ik bracht hem tot bedaren als de koorts hem onrustig maakte, vertelde ik hem stichtende verhaaltjes, en meermalen ge beurde het, dat hij in de stilte van den nacht, met zijn fijn stemmetje riep Zuster Magda- lena, hoe was de geschiedenis van de engelen Hip I lil|»'t liberalism is weer aan 't vooruitgaan I De gedeeltelijke kiezing, verleden Zondag gehouden te Breedene, by Oostende, is een schoone katholieko zege praal geweest De heeren Rutsaert en Van «len Berghe, katholieken werden gekozen met 516 en 455 stemmen hun tegen party behaalde 404 en 453 stemmen. Veertien dagen vroeger waren twee andere katholieken zonder strijd ge kozen. Breedene was indertijd een kleine |f- bcralc vesting. Nu durven er de geuzen zelfs niet me«r in strijdperk treden. En Ie Dlcwt wAren 58 jaar laög de liberalen heei eD rne»st< in den Raad. Thans zijn ze die meerderheid wijt; want door het afsterven van den beer Raymaekers, liberalen raadsheer zonder plaa'svervanger, staan er 5 katholieken tegonover 5 liberalen I 1 Op riif ezel» I op zonder uitstel een hunner, eenen lierzang gezongen, een triomflied Leev' de loge, waar 't al voor buigt, Leev' de loge, die 't ai uitzuigt, Leve 't volk in slaveraij Wij, Ezels, wij alleen zijn vrij I 11 Eene nieuwe schoone daad werd te Brussel gepleegd. Eene oude gebrekkelijke boodschapdoonster met doozen op den rug. was te Brussel in de koninklyke- straat gevalleD, ter corzake van dien vreose- lijken ijsgang, Eene talrijke menigte stond er mede te zien, doch niemaDd stak eene helpen- do hand uit. Een heer komt er langs, hij gaat naar de gevallene, helpt ze recht, pakt hare doozen op den hals, en gaat vooruit de sukkel volgt. Die heer was graal'de HCI'O de dc Wesierloo, senator van Tliurnlioilt. De goede God zal den braven man daaro er loonen. Wc Shack oil keizer van Perzlc is o verleden. Wc voorzitter der fran- sclie republiek heeft een dekreet onderteekend, volgens hetwelk de, leus God bescherme Frankrijk op de goudstukken van 20 frank moet vervangen worden door de drie voudige republikoinsche leugen Vrijheid, gelijkheid, broederlijkheid. China oultcaakleQ de gevolgen welke die ontwaking kan Da zich sleepen, zyn onberekenbaar. De mail/daag zendt ons weeral een telegram Te Acl. ghem-by E"doo, te Maldeghern en iu den omtrek heefr do muilplaag eene onrustwekkende uitbreiding ouder het hoornvee genomeu. Een twintigtal stallen zijn besmet; te Wachtebeke, op het gehucht Lange- lede, twe e. l)e ziekte heerscht ook te Kneese- laro. Bericht aan de Aalstersche firma De vijf Ezels J. Nooit. Vriend, Da Volksstem is vrij gebekt en onafhankelijk. Onze eonige politiek is de verdediging van onzen Heiligen Godsdienst. P. Slechts heden is het stuk kunuen verschijnen, 't Is wat lang. B. Waarom niet liever ons persoonlijk komen spreken in ons bureel 't Is altijd goed, 's avonds na 8 ure. A. De liberale schoolvossen, die, ja, zijn het on geluk en 't onheil onzer katholieke bevolkingen. Zon der dat men het bemerken kunne, hervormen zij de zoons onzer brave christelijke familiën tot onverschilli gen en goddeloozen. Een dier fameuze opvoeders zegde overtijd dat hij ook den Corau onderwijzen zou, indien men er hun toe aanzocht. Men sprak hun immers van het onderwijzen van den catechismus.... Ha gelukkig de ouders die begrijpen, dat het zeer gevaarlijk is een ohristen kind in de handen te laten van een liberalen onderwijzer. A. 't Is Loontje die om zijn boontje komt, Vriend. Zij er zeker van. V. Laat ons krachtig doorstrijden, 't Volk heeft dat geern bij de goeden. Alle benaamdheid of lafheid van onzen kant ateekt 't volk tegeu. Met moed en kracht vooruit. EN Wij hebben al dikwijls in onze stad hooren spreken en twisten over 't verschil dier twee maatschappijen. Hoe is het mogelijk, zegt men, dat een partijgenoot van het Davidfonds een tegenstaander weze van 't Algemeen Neder - landsch Verbond Hoe ze ook gelijkend schij nen, zijn de idéalen dier kringen wijd van el kander verwijderd. De eerste heeft tot doel de rechten der miskende Vlamingen te doen gel den, de taalgelijk beid te veroveren die tot nu onbekend is in België het Verbond heeft tot doel de Nederlandsche taal zoo hooggeschat te zien als gelijk welke taal, 't zij Fransch, En- gelsch, Duitsch, enz maar wat is men met die hoogschatting, indien wij maar altijd onder den Franschen hiel gehouden worden Ons geval is heel verschillend van Hat van Holland, Surina me, enz. Dus kunnen wij niet dezelfde idealen met gouden haar en de witte vleugelen Lang zaam, zeer langzaam beterde hij, en eindelyk heette het, dat alle gevaar geweken was. Mijn heer Andley zag ik weinig hij bezocht het kDaapjo meer dan eeus door den dag, doch zijne bezoeken waren kort, ofscnoon hij schynbaar veel van het knaapje hield. Maar mijne Lilie was niet meer, die ze vroe ger was. Aanvankelijk schreef ik zulks toe aan hare bezorgdheid om haar kind, maar ook toen dit buiten gevaar was, bespeurde ik iu haar geen verandering Eeo« zaak was zeer in het oog loopend telkens als ik onverwacht de kamer binnentrad, of haar ongemerkt gadesloeg, lag er eens waas van zorg en zwaarmoedigheid op dat anders van vreugde stralend gelaat. Zoo dra zij mij bemerkte, toonde zy het vroegere opgeruimde gezicht, doch haar lach was ge maakt. Ook vermeed zij elk vertrouwelyk ge sprek met my, hetgeen my zeer leed4deed, doch de oorzaak daarvan vermocht ik niet op te spo ren. Van haren man sprak zy steeds met inge nomenheid. Geldelijke zorgen drukten haar niet, want in huis heerscht* weelde. Tevergeefs zocht ik naar de oorzaak van Ie donkere scha duw, die deu leve sw« g an de mij zoo dierbare Lilie verduisterde Op eenen avond ik stond op het punt, m\j naar huis te begeven, wyl mijne hulp niet meer nc lig scheen werd de toestand van Bertie wee boden iijkcr. Iet kind begon in zijn h< bbeo zooals het onmogelyk is dezelfde ge neesmiddelen san te wenden voor twee ver schillende ziekten Daarbij 't is niet slechts omdat het verhoud ons ontoereikenbaar toe schijnt dat wij het niet verkiezen, maar 't is ook om zijn gedrag in zekere o ustandheden. Onder politiek opzicht is het Verbond Onpartijdig maar wij weten wat zulks beteekont. Onze vijanden getroosten zich alle opofferingen om onzen Godsdienst uit to roeien daarom moeten wij strijden onverpoosd, onvermoeid tot het be waren van dien heiligen pand, die ons zoo nauw aan 't harte li?t, alle vijanden moeten wij on vrrbiddrlljb bekampen, 't zij dat zij in schijn dezelfde doeleinden beoogen, 't zij dat zij zich maskeren achter hunne onpartijdieheid ja wij herhalen het de onpartijdige maatschap pijen zyD broeinesten van godsdiensthaat, en daarom zullen wij ze beoorlogen, en is het ver bond onpartijdig dan is het niet beter dan gelijk welk aDder van dat zooitje. Men kan ons mis schien wel toeroepen fanatiek I pessimiste 1 maar laten wij de politiek daar. Wij en alle redeneerende Belgen moeten uit eigenliefde het Davidfoitda boven 't N. V. verkiezen, 't Da vidfoods, het herinnert ons in zijnen titel den grooten Vlaming, die ods geslacht uit de duis ternissen der onwetendheid tot iu bet licht der zelfkennis' heeft verheven. Katholieken die man was een priester, een onzer geleiders, was onze Meester wij moeten hem volgen op zyne stappen en allen te samen het werk voleinden dat bij begon. Het Davidsfonds is Vlaamsch, door en door Vlaamsch in zijne schriften en in zijn hoofdbestuur, daarentegen is het Verbond toch hoofdzakelijk Hollandscb. Deze hoofdlei ders beschouwen ons als rest provincie, als eene afhankelijkheid, als een tak van eenen boom, waar zijn de stam van zijn Ze behandelen ons als sukkelaars, omdat wy dansen gelijk de Franschen schuifelen, maar moeten we onze stappen meten op Hollandsche deuntjes Neen, jongens, als wij willen dansen zullen wij wel eigen lied j. s vinden zonder daarom Franschen of Hollanders te worden. Wy zijn VlamiDge-n, Belgen en als dusdanig zullen wij ons eigen blij ven, zelfstandigen geen invloed deelen. Vlamingen I steunt het Davidsfonds! Wat wilt ge uwe krachten laten verdeeleu wat, wilt ge uwe moeite weg geven aan een ander en ze zelf groot noodig hebben Het Verbond handelt voor Holland, Vlaanderen, Zuid Afrika, de An- tillen, Amerika, enz., het kan dus wel krachtig zyn in zyn gebeel, maar toch zal zijne kracht verdeeld worden zoodat wij er minder zouden aan te danken hebben dan aan 't Davidsfonds. Dit immers handelt krachtig door, met volle be wustzijn van zijne moeilijke taak. En neemt 't Verbond zijne taak niet ernstig op Misschien wel is de wil goed genoeg, maar wat ziet men in tak Aalst Ze komen ons vertellen van Vet makelike avondfeesten op de keizerlike plaats voor redelike mensen Waarlyk wij vorsta.au er niets van. Waarom brengt men zulke beestighe den in onze schoone taal Men roemt hare wel luidendheid en men radbraakt haar I Waarom Waarom, vooruitloopers, wordt ge Hollanders, en is uwe strekking ons te verhollandschen V\atis de Vlaamsche beweging Het is het Vlaamsch volk verlossen van den v< rpestende Franschen invloed, het zijne onde lusfellln gen en zeden terugschenken, het is den Godsdienst doen herleven in Vlaanderen. Daarom. Vlamingen I komt onder de Vlaam sche vlagge geschaard en wapent u met den moed en de volharding en weze allen bereid om onze taal, onze zeden, onze Godsdienst en zoo ons dierbaar Vlaanderen te redden. Ram eda. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Eerw, Heeren De Beule van Buggenhout en Gabriels van Gent, priesters der laatste wij ding zyn proffessor benoemd de i® in St. Hen- ricus pensionaat te Deynze en de 2® in St Jo zefsgesticht te St - Nikolaas. Geestelijk nieuws. Wij vernemen uit goede bron dat de Eerw. Heer J. De Munter sedert omtrent io jaren Pastoor te Temsche aldaar verleden Vrijdag bediend is geworden van zijne Heilige recAten. Hy was vroeger onderpastoor te Bever - Waas en pastoor tot Zeevergem. Hij werd geboren te Lede bij Aalst den ii Maart 1846. t Binst den nacht van Maandag tot Dijnsdag is tot Evergem by Gent overleden de Eerw Heer A. De Smet, aldaar sedert 32 jaren pas toor. Hij was geboren te Petegem - Oudenaer- deden 29 December 1826 was vroeger onder pastoor op St. Amandsberg te Gent en Pastoor te Bottelaere Hij was broeder van de E. H. Pastoor van Michelbeke en oom van de E. H. Onderpastoor van St. Michiels te Gent. Verleden Vrijdag is na eene kortstondige ziekte tot Lokeren overleden voorzien van de H. H' Sacramenten der stervenden in den ou derdom van 76 jaren de Eerw Heer De Groote sedert meer dan 21 jaar deken dier stad. Hij was de oom van den Eerw. Heer Superior vau het klein seminarie te St. Nikolaas. R. I. P. bedje te woelen, zijn voorhoofd en zyne handen gloeiden van de koorts, drie a vier uren had ik bij het bedje gezeten, toen ik door een slag op de deur der voorkamer werd opgeschrikt. Lilie trad buiten de kamer, om de deur te openen, ik bracht de lamp in orde, in de stellige verwachting, dat beiden zouden komen, om Bertie te zien. Mynheer Andley sprak luid en op zonderlingen toon. Daarna werd alles stil. Na eenige minuten hoorde ik een gesmoorden kreet, gevolgd door een diep gekreun ik hoor de iets. alsof er een stille worstelstrijd plaats had eindelijk hoorde ik eene ruwe, opgewon den mansstem. Wat ik erop dat oogenblik over dacht, weet ik niet meer. Allerlei gedachten van dieven en moorden verdrongen elkander in mijnen geest. Ik greep de lamp van de tafel en ijlde naar de woonkamer* vanwaar het ge luid tot my gekomen was. Reeds menig treurtooneel heeft myn oog aan schouwd, maar geen heeft my zoo bedroefd, als dat, waarvan ik hier getuige was. De heer And ley, door drift en dronkenschap schier waanzin nig geworden, stond Daast zijne vrouw, die aan zijne voeten op den grond Jag uitgestrekteen helsch vuur blonk in zyne oogen, en zijn mood braakte gemeene vloekwoorden. Hij had mij niet hooren komeD, en naar ik uit zijne gezeg den kon opmaken, had Liolie de onvoorzichtig heid gehad, hem op zynen toe-stand te wijzen Hierdoor was hy in woe e Ou stoken, Eh'ttmhlKerel Uit de liberale ui cuiuuufpem, van Aalgt van 9 December zou al willen schampavi spelen. Hij veran dert re>'ds zijnen naam, *t is nu Jan Rechtuit - ge worden, Gewoonlijk zijn het maar gemeene kerels die eenen andere naam aannemen. Kerel van den 9 December zegt dat de schrijver uit de u Volksstem niets weerlegt, maar waarom hem dan zoo kwaad maken op dit schrijven En dan Jzet kerel zich op de hoogte van zijnen leerstoel uit de vijf ezels koppen om eene les te geven over het hondenras. Alla, laat ons toestaan dat hij meer weet over het beesten leven dan wij, doch er is in alle geval geen nood, ge loof ik, dat kerel aan't scheperstondje eenen poot zal komen vragen, daardoor ligt hij te veel ouder het slavenjuk neergedrukt. Voor 't overige, kerel, alle rechtzinnige vredelievende en trouwhartige inwoners kennen reeds hun hondje en hebben er volle vertrou wen in. Kerel zegt dat ze met 205 leden den uitstap naar de kerk deden, maar hij is groolelijks mie, er komt meer volk naar de Hoogmis. Maar vergelijkt eens uw liberaal muziek in de Hoogmis met de 25 mannen die dien Zondag de algemeene Communio deden onder de vroeg mis. En zeg ons eens, zonder liegen, hoeveel leden er aan uwe feesttafel geweest zijn? of zijn er misschien twee soorten van leden bij u De eene om te smeeren en de aDdere om met eene ledige maag te loopen Wat den toekomstigen bourgimaitre betreft, hij wil reeds eenen voorsmaak geven van zijn vaderlijk bestuur. Al wie eerlijk is en deftig loopt hem in den weg, moet de gemeente uit. Maar dat hij wel de oude pan beware, bestemd voor het schepershondje, 't is voor hem een familiestuk dat nog dienst bewezen heeft, niet waar En zij zal misschien nog te pas komen met October aanstaande, want zijn trouwe slaaf is bezig met hem eenen nieuwen sluier te spinnen om ze alsdan aan zijnen flankaart te knoopen. En nochtans, die verdiens'elijke slaaf zou nog goed zijn om later politiekommissaris te spelen. Hij weet de de zwakke kant van een groot getal kieken en konijnen kokken, hij kent de melkerij, die treffelijk handelende hare leden meer betaalt d.-n zij zelf hare boter uitver koopt. Zelfs de beelden van O. L. Vrouw, door de christelijke bevolking van Erembodegem met zooveel godsvrucht vereerd, zou hij onder zijoe bescherming kunnen nemen. Wel, menschen. wat vreedzame dagen zouden er ons nog staan te wachten onder dergelijke leiding Kerel, jongen, wees toch wat ernstiger in uw schrijven. Zeker hebt gij gezegd ons dingen pakt nog niet, wij moeten nog meer doorliegen. Verleden Zondag hadden wij hier de sar- giëndeeling van 1M. deu Notaris »e Sade- leer aan den ouderlingen bijstand Onder steund elkander. Welke schoone gift 500 sargiëu en dat reeds gedurende 10 jaren is ten minsten 10,000 fr. voor de werkende klas van Erembodegem. Wie dit in Erembodegem nog gedaan heeft mag zijnen vinger opsteken. Ook waren de 500 leden het eens om in alle om standigheid hunne dankbaarheid te betoonen aan Myoheer den Notaris en aan de goede zaak die hij verdedigt. Vleerbeke. r dagen geleden keerden M. en Mevr. Leon Cosyns terug Van hunne huwelijksreis. Inge zien de z» 0 bedenkelijken gezondheidstoestand waarin zich op dit tijdstip de oude Mevrouw Cosyns bevood, werden alle feesttoebereidselen tot het vieren eener blijde inkomst door de fa milie Cosyns van de hand gewezen. Daar de toestand van mevrouw Cosyns, voor het oogenblik betrekkelijk goed is, heeft verleden zondag het jeugdig paar den welkom- groet ontvangen van het gemeentebestuur en van de Koninklijke Harmoniemaatschappij St Cecilia, waarvan de heer advokaat Cosyns, lid en secretaris is. De achtbare heer senator Van Vreckem, burgemeester der Gemeente en voorzitter van voornoemde maatscbappy, heeft het huwelijks paar in zeer gepaste woorden, gelijk hij zoo wonder wel kan, welkom en geluk gewenscht, en tevens de hoop uitgedrukt dat de Cosyns steeds met hart en ziel in de belangen der ge meente iu deze Koninklijke Harmonie Maat schappij zouden blijven waarnemen. Die wensch werd van harte bijgetreden door den persoon aan wien hij gericht was, en luid ruchtig toegejuicht door al de aanwezigen. Hierop volgde eene hertelijke ontvangst. Welverdiend. Het eereteeken van 2® klas is bij koninklijk besluit, verleend aan A- dela Van der Natten, voor ruim 35 jaar zeer getrouwen dienst in de familie Cosyns. Zulk een eereteeken is vereerend zoowel voor de meesters als voor de dienstmeid zelve. 0de Terwijl men bij Philemon Blon- deel aan 't zwingelen was, is de molen plotseliug in stukken gevlogen. De ge naamde Joos werd gekwetst aan de hand; Domion Blondeel bekwam wonden aan het linkerbeen. mien Segers vermoord op straat. Hij was vader van 7 kinderen. Men kon den moordenaar niet vinden. Nu heeft een persoon van Meire, die in Frankrijk werkte, op zyn sterf bed bekend dat hij de dader is. had haar voor den grond geworpen. Ik snelde de arme ter hulp, zonder een woord te zeggen, hief haar hoofd in de hoogte en liet het op mijnen arm rusten. Heete tranen vielen uit mijne oogen op hare marmerbleeke wangen ik kon ze niet niet weerhouden. Welk een treurig aanblik de eerst zoo gelukkige, lachen de knop, nu eene geknakte bloem. God beware h, lezer, en vooral u lezers, voor zulk een huiveringwekkenden aanblik 1 De heer Andley scheen ontnuchterd, en keeb v -rlegen voor zich. Hij wist niet, dat de kleine weer ingevallen was, en dat daarom nog in huis was. Met moeite strompelde hij de kamer uit, en langen tijd kreeg ik hem niet meer te zien. Lilie lag in myne armen als een kind. Ik deed mijn oest, om haar te troosten, en wi«-sch haar de bloedende slapen. Lang zweeg zy, eindelijk lispelde zij Zuster, liever ware ik gestorven, Jan dat gij dit gezien en gehoord hebt. Beter dat ik het gehoord heb, dan iemand anders, Lilie ik kan u troosten en helpen, daarenboven hebt gy my lief, en ook zal uw kruis lichter worden als gij het niet alleen draagt. Ach, hoe lang duurde deze nacht 1 Ik wekte de kinderjuffrouw, en verzocht haarbij Bertie te blijven, want ik wilde de zieke moeder niet alleen laten. Lilie kwam niec tot bedaren. Te vergeefs d«ed >k mijn best, om hare gedachte af te leiden, Harebeele droevige lijdensgeschic- s« mirnge bladen is gemeld dat hier een moorddadig gevecht heeft plaats gehad. Het slachtoffer zou den schedel opange- kapt zyn en in hopeloozen toestaud verkeeren, de dader zou gevlucht zijn. Er is wel iets gebpurd maar 't is gelukkiglijk zoo erg niet. 't Is weeral een drankdrama dat geene erge gevolgen zal na zich H pen. 't Was al laat in den avond en J. B. Nuyt- tens was beschonken. Nuyttens is jongman en heelt sddaat geweest als vrijwilliger en is nog al liefhebber van nen borrel. ...,^n e,eDS verwarmd zijnde, is hij maar moei lijk te bekoelen. Zoo wat aangeschonken zijnde trad hy in de herberg van J. B. Goessens, herbergier en slachter, en maakte nogal beslag. Dat begon den baas te vervelen, die Nuyt tens verzocht er van door te trekken. Nuyttens was niet gewillig en er ontstond een twist. Ten einde geduld bracht Goessens aan Nuyttens een slag toe op het hoofd zoo danig dat Nuyttens ten gronde viel buiten ken nis. Nuyttens verloor veel bloed werd in een ge- burenhuis gedragen en men hep om den ge neesheer van Herzeele. D^ze verwond de won de. Na eenen dag, twee of drie kon Nuyttens opstaan en nu, is hij reeds voor goed op de been. 't Is zoo nog het best ook. Goessens is een gehuwd man en vader van familie. Niemand is gaarne last aangedaan in zijn ei gen huis Oordeaem. - Dinsdag sing de 82jange ouderlmg. De Paepe naar het veld. Rond 9 uren vond men hem raidden in den sneeuw liggen. De ongelukkige had eenen bloedopdrang gekregen. Men liep om den geneesheer De Ryke en den eerw. heer onder pastoor, doch niets kon baten, daar do onge lukkige reeds had opgehouden te leven. den Broecke twee ruiten uitgeslagen en een 50tal dakpannen afgerukt. Bij K, Goossens werd eene schouw afgerukt. kwamen drij Windekenaars van de markt van Ninove. Reeds in den nanoen waren zij nog al tijd aan het drinken. In bedronken toestand verlieten zij een herbergsken op het begin van 't grondgebied van Windeke. Kestemont kreeg ruzie met een zyner ge zellen, Pië Dek sloeg hem in den grond en ran selde hem zoo afschrikkelijk af dat Goossens uit medelijden bewogen na schoon spreken Kes temont van het lichaam van het slachtoffer wilde aftrekken, woedend keerde Kestemont zijne razernij tegen den braven man Goosens zynen vriend nochtans, vader van huisgezin, doorstak hem zoodanig met zijn mes dat Goo sens ter plaats zou doodgebleven zijn, wareu er geene geburen tusschen gekomen. Men voer de Goosens op eenen kortewagen naar huis in bedenkelijken toestand. Hij is nu overleden en Kestemont is aangehouden en naar Oude naarde in 't gevang gevoerd. Droeve dronken schap. Ziedaar weerom drie uwer slachtoffers Pië Dek een vracht slagen, Goosens dood, en Kes temont in 't gevang. Thiplrnrïp —Schrikkelijk ongeluk. Ii'icnuuc. Donderdag der verledene week is Frans Vercauteren 35 jaren oud door eenen riem van 't machien dat hij bestuurde meegeslingerd en in stukken en brokken gesla gen. ari waren er reeds twee geboorten en 't is maar een begin I Beken dat het wel gaat voor een driehonderdtal inwoners. TWnflth Onze Tiste de Schreeuwer 'is fel boos omdat zyn zoontje naar de liberale byeenkomst van den blauwen bond van Assche is geweest... Hoe zal hij dat nu gaan schoon spinuen bij de ka tholieke boerkens van Ternath Eugéne. Eene monica. m». ziek uit van den libe ralen bond van Assche... Ziet ge; 't menneken Boeboe en ne voyageur in 't regenwater van Liedekerke daar flikkeren op 't gespel van eene monica... 't is arm Die stoefftrs toch Ze zijn 200 in getal zeggen ze I I En voor alle muziek eene monica... *00 leden in hunnen bond dat ziet ge vanhier nog geene zestig... Als ce bond meer dan zestig leden telt, echte zulle... dan willen wij ook nog wat propagande maken en wij zullen denjlijst heel den lijst van den liberalen Bond gratis voor niet doen drukken. De redactie. denis vernam ik eerst later, en ik zal trachten, ze hier in korte woorden mede te deelen. Gedurende de eerste drie jaren van haar huwplijk was Lilie heel gelukkig geweest, zoo als zij zelve zeide. Tijdens haar verblijf in het zuiden begon mijnheer Andley vaker de ge zelschappen op te zoeken. Overal werd hy gaar ne gezien wegens zijne geestige gesprekken en zyne aantrekkelijke manieren. De eene uit- noodiging volgde op de andere, en het kwam zoo ver, dat hij zijne vrouw en zijn thuis heel en al verwaarloosde, en dat de stille avonden in de familie voor hem de meest vervelende wa ren. In den beginne dronk hij niet meer dan de anderen, maar van lieverlede werd hij aan den drank verslaafd. Geloof niet, zei ze, hem steeds veront schuldigende, dat hij opzettelijk meer dronk, dan hem dien lijk was neen, hy is geestig, vroolijk, en zijne kameraden maken daarvan misbruik, opdat hy hen vermake. Zij verzin nen dan van alles, om hem aan het praten te houden, en hun ten gevalle, drinkt hij zoolang, totaat hij bewusteloos is De eerste keeren deed het hem leed en schaamde hij zich zoo, dat hy mij dagen achtereen niet in de oogen dorst zien maar nu is het gansch anders, nu mag ik hem geen aanmerking daarover maken ik mag hem geen woord zeggen. Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1907 | | pagina 2