De Boeiende Zonde NIEUWS UIT DE STREEK Schitterende Zegepraal. Dasns en Planquaert j Handelsrechtbank 'I ls troostclijk ora zien hoe de Fransche bisschoppen, in het midden der on- menschelijke kerkvervolgers allen gehtcht blij ven aan den Paus, en van al de geesteiykcu eensgezind huDne bisschoppen volgen en hoe al de geloovigen zich scharen rond hunne priesters,... Ha I de booze en valsche geloofs- vervolgers hadden eene scheuring verhoopt doch wat hebben ze ICClIJk HliSI'C K.CIIO Eere; eere ja zij ue Fransche bis schoppen, priesters en geloovigen I Op zijn Anseelens. De bedervende danszalen. Erembodegem. Sl-Kwinteiis-Lennik. St- Aleiiens - Bodeghem. - St - Lievens - Houlhem. - Liedekerke. is Gewilde leugen it Aunty unoer d« 64 binneugei orpin, zyn 15 priesters en 49 seminaristen. Te Buurges 16 priesters en evenveel seminaristen. Deze afnc/tutcelijlse maat regel, zuo onwettelijk als iets kan, verwon- dert en verslaat hen die hem vernemen. De krijgsoversten wien m^u deze lieden in <i'" ar men wierp, staau er zelf versteld over. Beroepen werden bij den Staatsraad inge- d end, maar zullen de Raden den moed hebben de regeering te lakeD Waarom werd die maat regel niet met meer taaie aanhoudendheid voor het Pailement gebracht en gehouden vooral lu alle geval, onder de kapot of onder de soutaan, zullen die mannen toonen dat een Franschmanshert onder hunne borst klopt, en dat zij zoowel de vlag als het kruis minnen... Ut'ij ttubiele doodett vielen te Sc-Nikiaas voor J. Van Merck, een gebrek kig mensch werd op de wijk «5 Straten dood gevonden met het hoofd in zijnen koolbak waarin hij gevallen was M Phritché. portret teek en aar in de Collegiestraat werd door zijne familieleden doodgevonden in zynen zetel; hij was rond de 60 jaar Fr. Verhei ck, rond d-* 60 jaar, logementhouder op het Kleinhulst, was voor zaken naar het statieplein van den staats spoorweg gegaan. Hij was in het Café de la Station een glas bier komen drinken en ging eens naar buiten. Daar men ondei vond dat bij zoolang wegbleef, ging men zien en vond hem dood op het gemak zitten.... Ach I die dood, die dood I... IJselijk is zij onverwacht I... Oe rootle broodrooverij kent geen palen. Prosper Bau- dewyn, gemeentelaadsiid te Gent, die met advokaat De Bruyne. ander som list raadslid, nitit wil dansen geJyk Auseele fluit, heeft be richt ontvangen -an de roode bakkerij, waar hij eene bezoldigde plaats bekleedt, dat hij van dit ambt ontzegd is. Ziedaar boe broederlijk I die vrijheids wurgers handelen O-.k dezell Ie herteloosheid ontmoet men bij 'f HbfÊ'tt- liütii ten allen kante. Ziehier een feit «iat de harteloosheid van de liberalen getuigt, iu eene offieieele school eener gemeente bij Luik wor den aau de leerlingen fcleedingstukkeu uitge deeld. Verleden jaar hadden de jongens cabans gekregen. Een arme kuaap was om eene reden ons onbekend, van school veranderd en volgde nu de katholieke school. De bestuurder der ge meenteschool heelt den knaap afgewacht hem iu zijn huis gesleurd eu hem deu caban afgeno men. Dat is hart. loosheid, en wij hopen dat de heer Minister dat zal doen veistaau aandien fan'atiejcen schoolbestuurder... Leeentl verbrand luidt eene depêche, die wij uit illut-!»kr<»c;u ontvangen. Inderdaad de twee kinderen van de echtgenoo- ten Ernest Bourgeois waren in de keuken aan 't spelen, toen de kleine Lucienne, 6 jaar oud, zich aar de tafel vastklampte en ze oruwn rp. De lamp ontplofte en de brandende petrol ver spreidde zich over het arme kind, dat weldra vlamde als eene tooits. Etnige uren nadien is het kind gestorven. De moeder had brandwon den aan het gelaat en de handen, met de vlam men te willen uitdooven. Haar toestand is even wel niet erg... In 'l land der kerk die- VCI1 gaat het opiecht hachelijn. Peinst eens menschen peinst eens De Ecossais, een soort f in do Iluchechouartstr. te Parijs gevestigd, ma ken aanleg om te verhuizen. De Grand-Orient zoekt nog altijd een dak, want zyn tempel ii aan den Staat overgelaten voor 1,300,000 fr Die Ecossais gaan in het oud kloosfer der Fran ciscanen... De kapel, die een half raillioen van bouwen heeft gekost aan eene weldadige dame, wordt de tempel van Hiram. Men ziet dat toch iemand goed vaart bij de jacht op het millardl! De kapel der broeders Maristen wordt eene concertzaal. Zij beeft 600,000 fr van bouwen gekost en bracht 105,000 frank aau het sekwester op. Het was een rentenierend handelaar die ze aanschatte. Daar waar het hoogaltaar stond zal cinematografie vertoond worden Te Chatillon-sur-Seine zijn onmeDschen met eene pop iu den arm in de kerk gedron gen. Zij deden alsof zij haar doopen zouden, begoten haar met wijn en bevuilden de vont. Mén ziet dat de scheidingswet eene les van eerbied jegens do andersdenkenden is Enz. Enz. Enz. al gruwelen, al gruweidadenl Eu in- tusschen juicht het Belgisch liberalism en socialism die schelmstukken toe en verlangt dat hun de gelegenheid geheven worde om hier in België ook alzoo te werken I El «lat schieten wat al onheilen heelt het reeds veioorzaakt. Te Lokeren schoot de genaamde Alois Rasschaert met een pistool ter gelegenheid van een hu we lyk. Bij hei eerste schot sprong het wapen uiteer met eeueu geweldigen slag twee vingers werden hem van lo linkerhand gerukt en de kleederen hem tot op het lijf verscheurd Eene plechtige bctoo- f had plaats in Fii ïstèro (Erankrijk). adat tH Hlougastel Daoulas (Finistère) be kend was g -wor ien dat er een ambtenaar zou komen, om k I'll Ishcelll uit de scholen weg te ruimen, namen de katholie ken daar hunne maatregelen om eene betooging op touw te zetten. 5000 Bretoensclie boeren stroomden samen in de kerk van Plougastel- Daouias. Zij legden een ontzagelijk houten kruisbeeld, met goud afgezet, en zoo zwaar dat vier sterke jongelingen het met moeite konden dragen, op een berrie neer waarvan een rood flu woelen kleed met gouden franjes afhing. Zes man te paard opeuden vervolgens een langen stoet van katholieken die zich mot het beeld op weg begaven. Ouder hen waren de geestelijken, de burgemeester, do raadsleden, de schoolkin deren en Villiers, de monarchistische afge vaardigde Allen zongen geestelijke liederen. Na een 'ede van Villi°rs en luide kreten van: Leve fltritdUH begaf men zich naar het stadf uis, waai het kruisbeeld van de draagbaar werd genomen eu vlak onder het borstb' -11 vau do Republiek werd opgehangen, 411 a fiVff DOJsirlgc Tvicti" dendat, kan gaan voor de parochie Bouc houte, ieder-laad er leven daar 4 vrienden,die elk 90 jaar oud zijn. 's ZoDdags trekken zy ter hoogmis en gaau vervolgens huu jasken spelen in hunne gewooe herberg. Het zijn Leo De Smet, Pieter Sabo en Pieter D'Hollander, land bouwers, de vierde is kleermaker Dubois. De drie landbouwers genieten welstand, doch wer ken nog op hun veld. De kleermaker is miu be deeld rn< t aardsche goederen, maar komt er toch stillekens. Ze hopen allo vier 100 jaar te worden. Wy verhopen het met hen. iievallen van razernij Oei, wat booren wij Ja zeer erge gevallen van razernij hebben zich in,en rond Leuven voorgedaan. Een d rij tal weken geleden werden te Hoverlee twee vrouweD van eonen hond gebeten. Zij namen ge«'n acht op die beten en over eenige dagen werd>-u beiden menschen ziek. Weldra moest men don geneesheer bijha'en en deze stelde met angst de gevolgen d»r hon 'enbeden vast. De razernij had zich reeds verklaard. Men heeft aan stonds de noodige maatregelen genomen om de zieken onder de strengst'* bowakiDgen verzekering testellen Hun toestand, eilaas, is hopeloos. Eene vrouw vau omtrent 70 jaren was ook rond dien tijd van den hond gebeten die men beschreef, en deze vrouw ligt op haai uiterste aangetast van razernij. De heer hongleeraar Van de Gehuchten hpeft nog eene bj-statinging van razernij gedaan bij een hond, die in de Tbienschestraat opgevangen werd. Men ziet dus dat men met de verordeningen van hot gemer-Dtestuur eu policie niet licht dient om te springen Wij raden de men.*chen aan wanneer zij zouden ge- beten worden door eenen houd, al is 't dat hij hoege naamd geen toekeus van razernij geeft, zich aanstonds door een geneesheer te doen verzorgen en den hond aan te wijzen di-* hen beet, opdat men hem in observatie zou kunnen stellen of degelijk onderzoeken. 114 Jaarkcs f dat kan nog gaai: I V Te Malaga is overleden Maria Lozano, oud 114 jaar. De oude vrouw had tot op het einde van haar leven o-n goeden eetlust, eon bewon deronswaardig geheugen «n een uitstekend ge zicht. UIT HET DAGBOEK EENER LIEFDEZUSTER, DOOR D. S. 3" Vervolg. Later vernam ik, dat een houw, vergezeld van eenen ruwen vloek, het eenige antwoord was, als zijne vrouw het waagde, hem tut in keer te willen brengen. Mijne ouders hier verzoeken kan en wil U niet, zei ze verder, hun medelijden zou ik niet kunnen verdragen, en wie weet, of bjj zich later niet beteren zal Zjj denken dat ik koud en ondankbaar ben, ik, die ziek beu van verlangen naar een uurtjo rust aan het moe derhait. Maar ik wil liever alles lijden, dan dat tij het vernemen. Gij ziet immers, dat hij van mü en van den kleine nog houdt. Vaak is hy ook goed on vriendelijk, en dan zyn wy weer een pasr ds^CD gelukkig. Heden w-cht waiedit ook oiet voorgevallen, als ik geen tmutdpyn had gehad, en mij over Bertie niet bezorgd had gemaakt, en hem daardoor niet zoo bits aan gesproken had. Hij was meer beschonken, dan ik hem ooit gezien heb, en vergat zich zoo ver dat hij my voor den grond sloeg. Als hij weer b(j zinnen is, doet het hem zeker zeer leed. - Steeds zocht zij hem bij mij te verontschuldi gen, ofschoon ik geen woord sprak. Gy spreekt er met niemand over, zuster dat weet ik. Toen ik zag, dat al myne pogingen Mllm«n«*ke>n ging naar de avondschool. Op zeke ren ki er gaf de meester eenn rekenvraag op te lossen, over 't behangen eener kamer met papier, zooveel me ters lanj?, zooveel meters breed en zooveel meters hoog, mits behoorlijken aftrok van deuren en vensters; de rollen papier zijnde zoo lang en zoo breed. Siimmeken keerde en draaide het vraagstuk langs alle kanten en zijden, cijferde geheel het bord vol, maar vond geene uitkomst. Als de meester h°m al lang laten schrijven en wrijven had, vroeg hij hem op 't einde Ehwel, Siimmeken, hoeveel rollen hebt gij noodig? Och, meester, zei Siimmeken, laat mij liever die kamer witten. der katholieke hoogeschool van Leuven De Moniteur vau Vrijdag bevat den uitslag der prijskampen voor het toekennen der studie beurzen aan leerliagen der hoogescholea van België. De katholieke hoogeschool vau Leuven, be komt elf prijzen; de offieieele hoogescbool van Luik, zee en; de offieieele hoogeschool van Gent, drie; en de vrijmetselaarshoogeschool van Brussel ook drie. De prijskampen hadden plaats in zeven ver- schillige vakken. VIER maal op' zeven is de eerate plaats toegekend aau studenten LeuveD, strijdende tegen leerlingen van drie andere hoogescholen. Dat zijn toch dommeriken, nietwaar die «kle rikalen I Aan de compagnie der Aalstersche VIJF EZELS I Eindelijk zullen ze ook nog gedwongen zijn van mee te zingen Vivan 't katholiek onderwys 1 't Is reeds 't land door bekend dat het tegen woordig leelijk scheef zit tusschen Daens en Planquaert. De socialisten hebben tijdens de kiezing van Kortrijk heel onrechtveerdig jegens Planquaert gehandeld. Nu, toen die kiezing ter bespreking kwam in de Kamer, wist Pieter Daens daar uit te vallen op de katholieken maar niet een enkel woordeken blaam uitte hy tegen het gedrag der socialisten. Planqaaert mocht dus in den steek blijven. Kan Meester Pieter niet schelen. Hij zit toch met de 4000 franksbes ieder jaar, hij I Daaruit coleire eu gramschap van Planquaert. Dan antwoord van Daens, die mistevreden is omdat Plaequaert gesproken heeft iu zijne ga zet. Nu verschijnt het wederantwoord van Plan quaert, waaruit wij het volgende knippen Veel valt er niet op te zeggen als men er het ge deelte van aftelt waarin M. Daens zijn eigen lof uit spreekt,schiet er weinig van over. M Daens zegt onder andere dat de handelwijze der socialisten hem niet wel bekend was. Er was nogthans reeds over gesproken den dag d°r kieziogen zelve te Brussel, en later was er in de verga deringen te Bru«>sel meer dan eens spraak van. M. Daens spreekt gaarne van zijn martelaarsschap. Zeker hebben de heeren Daens voor de partij veel moe ten verdragen. Doch zij mogen niet vergeten dat voor zeker nog nooit politieke strijders zoo ras tot iets ge komen zijn en zooveel ondersteuning hebben gekregen. De Partij bestaat nog maar 12 jaren en ze hebben reeds fO .jaren in d? Kamers doorgebracht. In strijd tegen bisschoppen en geestelijk werden de heeren Daens nooit verlaten en men weel wel wie in deze omstandigheden hen het hardnekkigste verdedig de, en wie zonder inzien van ambt of macht deze aan viel die de heeren Daens bestookten. n Dat is toch nog al een groote troost. Er zijn in de partij veel jonge menschen, die eene schitterende toekomst hebben opgeofferd aan de partij en die nooit zullen komen waar ze misschien anders reeds zouden geweest zijn, en toch spelen zij de marte laars niet en ten tweede zij worden niet altijd op gelijke wijze ondersteund. We za£en de andere partijen gesteund door hunne hoofdmannen van de onze werden wij niets gewaar, ten onzen voordeele ten minste. n Over eenige maanden kwam een oude strijder der partij naar de vergadering te Brussel hij was door eenen antiklerikaal op politiek gebied bedreigd met een grof onrecht. n Hij vroeg dat de partij eene afvaardiging zou be noemen om met dien persoon de zaak te hespreken er. zijn recht te doen eerbiedigen. Wie verzette er zich daartegen En de oude strijder mocht zelve alleen, zonder de partij als steun achter hom, als een bedelaar zijn recht gaan bepleiten. Ik herhaal het, M. Daens, zoo verliest men zijuo vrienden en eens dat ge uw echte vrienden kwijt zijt, hebt ge maar gezag meer bij de tegenstrevers voor zooveel gij hun nuttig kunt zijn of huu spel wilt spelen. Zie, M. Daens, moest ik een martelaar geweest zijn en ik zou tijdens mijn martelaarsschap menschen ge zien hebben die mij voorstonden, mij bij hoog en laag verdedigden, altijd op de bres waren om mij tegen mij ne vijanden, wie zij ook mochten zijn, te steunen, o ik weet dat mijne vurigste begeerte zou zijn op mijne beurt zulke menschen ter hulp t» springen en moesten zij eens ongelijk worden aangedaan, 'k weet zeer wel welke mijne houding zoude zijn tegenover deze die het on recht pleegden. En 'k geloof niet dat ik door zulke han delwijze min achting zoude bekomen dan gij door uwe houding door dewelke ik mij (en vele met mij; zoo ge krenkt heb gevoeld. ten, die zoo dikwijls de dwingelandij der behouders gekritikeerd hebben, en zoo dikwijls hen verweten dat men bij hen geen opmerkingen mocht doen of iets afkeuren zonder onmiddelijk er voor te moeten ver antwoorden, gaan denzeifden weg inslaan. Men zal niets mogen kritikreren of men zal voor den raad moeten verschijnen. Das op Zondag 3 Febr.is er eene algemeene vergade ring to Brussel (waarom niet te Luik) om 't geval Daens te bespreken. We zullen er zijn en we zullen de aangelegenheden der partij eens goed en dwars door bespreken H. Plancqüahbt er iets aau te veranderen, niets uithaalden, aam ik mij voor, mijn lot geduldig te verdragen tot den dood, en veel liever een levenslang martelaarsschap to verduren,dan de vernedering van mijnen man, dien ik eens zoo innig bemind heb. a Arme Lilie I hoe levendig herinner ik mij nog dien zonnigen morgen, de geurige rozen, dat van vreugde stralend meisjesgezicht, dat van het geluk vertelde, en nu lag zij daar bleek en ellendig, levenslang haar kruis torsend. De ongelukkige man, dio de slaaf der dron kenschap was geworden, zonk steeds dieper en iieper, zoo dat hij ten laatste zijne betrek king m zijn fortuin verloor. Ik deed voor Lilie al, wat ik kon. Als haar het hart brak van droefheid en kommer, wanneer zij hulp noch raad wist, dan klopte zy aan de kloosterdeur en vroeg naar mij. Daar stortte zij haar hart uit daar gaf zij eenen vrijen loop aan hare tranen,' die als beken vloeiden. Eens kwam zij, terwijl ik gereed stond, een zieke te bezoeken. Ik bad haar my te vergezellen, in de hoop, dat zij door het zien van vreemd leed, haar eigen voor eene korte wijle zou vergeten. Lilie huiverde, toen wij eenige der krochten, welke de achterbuurten der groote steden tot schande strekken, bezochten. Het eerste woon vertrek als wy het zoo noemen mogen dat wij binnentraden was een op eene kleine bin nenplaats uitziend dakkamertje v -on hoog huis in eene donkere steeg. zoo sprak de burgemeester, zijn cn blijven wij oprecht wreedaardig en die woor den werden algemeen toegejuicht. De taks van 200 frank en de verordening over de danszalen zijn verlengd voor een nieuw termyn vau 10 jaren. Wij lezen iu deu Patbiote vau 15 dezer Een goed voorbeeld I In de laatste zitting van den gemeenteraad te Leuven zijn de ver schillige partijen eensgezind geweest om te be kennen dat de danszalen ware krochten van bederf voor de werkende klas uitmaken en dat het noodzakelyk is den geesel te bestrijden door alle wettige middelen. Een taks van 200 frank, niet als belasting, maar wel als recht- streeksche tegenwerking, werd door den Raad gestemd, ten jare 1837, doch zij schijnt onvol doende. Het College heeft daarenboven beloofd het verdwijnen der danszalen Da te jagen door middel van afschaffing bij tant geen uien wc meer opengaan en de beslaande zullen stilleVens aan de eene na de andere gesloten worden. «In deze zaak Slechts zy die de armoede van Londen ken nen gelooven, wat wij daar vonden. In eenen hoek van het kamertje lag eene zieke vrouw op een hoop vuil stroo. Een stuk stoel, was het eenige huisraad geen tafel, gteu vuur, geen levensmiddelen. Vier stumperds van kinderen zaten naast en op elkander gehurkt, om zich zoo te verwarmen in een anderen hoek zag ik nog eene andere gedaante zitten. De honger keek den kinderen uit de oogen, en hunne han den waren paars van de koude. Aau den muur hing een soort schotel. De kinderen droegen schoenen noch kpusen, en hunne kleuren waren enkel lompen. De vader had weliswaar een goed weekgeld, maar des Zaterdags, zoodra het loon uitbetaald was, begaf hij zich naar de herberg, en bleef daar tot de laatste duit ver teerd was zoo vertelde ons de zieke vrouw. Meermalen bezocht zy hem daar, en bad hem, haar toch een schelling (60 cent) voor de arme hongerige kinderen te geven. Als hij niet kwa lijk geluimd was, wierp hij haar iets toe, maar vaak ook gebeurde het, dat zij blij was, onge deerd weg te komen. Overdag ging zij uit wer ken, en met het weiuig, dat zij verdiende, voed- dezij hare kinderen, zoo goed en slecht het kon. LaDger dan eene week was zij ziek, en had al, wat eenige waarde ha<L te gelde ge- maakt. Zulk lot verduren de armen zwygend I I Zeer zeker zullen deze heldinnen, van wie nie mand notitie neemt, eens lykulijk beloond wor den, als Hy verschijnt, die ieder naar verdien- VAN AALST Bij vonnis van 27 December 1906 werd de failliet van P. Brys-Vertongen te Erembodegem ingetrokken, de schuldeischers voluit betaald zijude. De Griffier, Edmund SCBEERLIKCHA. Het bestuur der St - A- uuniduc. mandus' gilde van Hofstade heeft de eer zijne medeburgers en liefhebbers van Hofge'vogelte uit te noodigen tot de voor drachten over hoenderkweek welke de E. H. Cobbaut volgens ministerieel besluit, zal geven op Maandagen 2l en 28 Januari, 4, n, 18 Fe bruari aanstaande. De voordrachten zullen plaats hebben in de gemeenteschool statie telkenmale om 6 1/2 ure 's avonds en zijn tue- gankelyk voor eenieder. gramdrager, moest zaterdagmorgen, om 6 uur een koopwarenbericht naar Welle dragen. In de Kepperstraat gekomen, werd hij door een zwartgemaakte kerel aangevallen, die hem twee steken in den buik toebracht. Na den jon gen zijn geld afgenomen te hebben, wierp hij hem in eenea gracht.De jongen had 35 centie men op zak. Op het hulpgeroep van het jonge slachtoffer kwam de doenter vau Jan Raes toegeloopen, die zekeren van Eeckhoutis gaan verwittigen, welke Fransaertuit zijnen neteligen toestand heeft gered. De gendarmerie ondorzoekt, Maandag namiddag gebeurde alhier een droevig ongeluk De genaamde Kamiel De Bundel was bezig met zijnen zolder te kuisschen daar de zolder nogal slecht was schoot by er door en bleef be wusteloos ten gronde liggea.Em bijgeroepen geneesheer vond zijn toestand zoo erg dat hij moest berecht worden. Het arm slachtoffer wonende op Ronsevaal, is rond de 3o jaar ge huwd en vader eevs huisgezin. i\illOVP Sedert eenige maanden wor- den er nu en dan revolverkogels door de ruiten van het klooster der H H. Har ten geschoten. De policie van 't gebeurde ver wittigd, heeft een streng onderzoek ingesteld 't is te hopen dat de plichtigon weldra zullen ontdekt en streng gestraft worden. van Brussel is naar deze gemeente gekomen om een onderzoek iu te stellen over het volgen de In den nacht van 31 December tot 1 Jaeuari hebben twee jongelingen de gebroeders D... die sinds lang in veete leefden met de familie V... de ruiten uitgeworpen van de woning de zer laatste. V... stond op en kwam buitengesneld, l 'e aanvallers sprongen op hem toe en sloegen hem ten gronde. V... bekwam erge verwondingen en moest zich te bed leggen. Zijn toestand is evenwel schielijk veel verslecht. Het parket van Brussel dat middelerwijl op de hoogte van de zaak was gebracht, heeft maandag een onderzoek ingesteld en de gebroe ders D... na eene konfrontatie met V... aange houden. Ptmpllf» Dieven zijn zaterdag nacht met valsche sleutels in de loka len geraakt van de samenwerkende rrelkerij. De kwaaddoeners hebben vier groote kruiken medegenomen, bevattende elk 20 kilos room. De diefstal werd zondag morgend ontdekt en aanstonds stelde de policie een onderzoek de dieven zijn evenwel nog niet ontdekt. In den afgeloopen nacht hebben dieven by mid del van braak en beklimming dertig reisdui ven ontvreemd bij den heer Van Schepdael landbouwer alhier, tot heden zijn de daders on bekend. Zaterdag avond kwam het 17 jarig meisje Hen drikx, van Letterhautem, met den tram naar huis. Dichtbij Houthem werd zij onpasselijk en ging c p het platform staan. Ongelukkiglijk stuikte zij eraf en werd bewusteloos in de her berg der W8 Van Pamel, Polfbroekstraat, ge dragen. Het arme meisje verloor veel bloed uit neus enooren, en een bijgeroepen geneesheer vreesde voor erge gevolgen. ste zal vergelden 1 Wij verleenden hulp, zoo veel wij vermoch ten, en zetl'eden onze wandeling voorl. Mij ontglipte een zucht, bij de gedachte, dat de oor zaak van deze afzichtelijke ellende de dronken schap was. Verder bezochten wij eenige hulpbehoevende kinderen ook hen vonden wij met hun zessen iD eene kamer in den onreinen vloer zitten. Brood en en verwarming was er, maar welke verzorging 1 Een oude vrouw, door een vrien delijken buurman tot hen gezonden, gaf een kind van drie maanden melk te drinken, de andere waren aan hun lot overgelaten. Een der kleine wurmen, met eenigszins ernstig ge laat en vriendelijke, blauwe oogen werd door Lilie opgetild, zij nam den kleine op den arm eu vroeg, hoe zijne moeder heette. Onmiddelijk schoten hem de oogen vol tranen, en hij zei Moeder is dood en komt niet meer terug. B Waar is dan uw vader Die zit in de gevangonis, omdat hy moeder heeft doodgemaakt, antwoordde een ander, grooter kind. Dit was werkelijk zoo. De vader, een luie, hartstochtelijke man, had zich in zijn blinden toorn, op zijne door arbeid ver zwakte vrouw geworpen, en haar met zoo veel geweld tegen den grond gestooten, dat zij er van stierf. Dit was natuurlijk in dronken toe stand geschied. «Overal dezelfde oorzaak,» zuchtte Lilie, toon zy het huis verlaten hadden. «Het schijnt» hette Assche bijeenkomst geweest van den liberalen bond. Onzen onder president was op zynen post... Hy zat nevens M. Janson en was heel fier M. Janson te mo gen assureeren, van zijne brandende liefde voor het liberalismus... Hy trok zynen ötui cigare uit en presenteerde aan M, Janson eene fy'ne ci gare... Janson heel geflatteerd acceptceerde... wat later zegde Janson tot 't menneten. Wat chikken type... onze vice presedent... Ne boer van Liedekerken die zulks gehoord had, schoot in zijne krammen en zegde Nee maneer... da's geene vieze president da... das bij ons ne ZWARTE... 't poeier heeft hij geheel en gansch niet uitgevonden maar... had hy toen geleefd hij zou er aan geholpen hebben. Lezen da kan hij goed, zulle maneer... en schrijven ook op twee woorden schrijft hij maar drij fouten En in zijnen kop daar zit wat in, zulle. Ja ma neer da's nen bol man, ja, daar steekt zooveel in als in eene opgeblazene verkensblaas, en wat dat daar in steekt dat weet ge niet hel Ma neer I raadt ne keer. Wind, Mon AsSClie. Verledene week, hebben wy voorgesteld, de Damen der leden van den liberalen bond op onze kosten te laten drukkeo indien het getal ingeschrevene leden 60 bereikt... Ze moeten er uog geene 60 hebbon want wij hebben nog niets ontvangen,.Noch- i tans, Buyl is de liberalen van Assche in het le- j ven komen zeeveren... Maar Apropos,., is die f Buyl geen oud schoolmeester Zou het libe- ralismus dan de schoolmeesters partij geworden zyn Redactie. We lezen in DE ASSCHENAXR», het moedig katholiek weekblad van Assche en om streken In de goddelooze Hoppebloem lazen wy over eenige weken Over eeuige dagen overleed te Assche eene brave en rijke weduwe. Het lyk was nog niet koud, als er ne jonge snotneus van ne pastoor bij de familie aanschelde. Ik kwam ne keer zien, zegde deze, of ik niet eenige missen zou mogen doen voor Madame. Ik zal ze goeikoop doen Toe laat er mij maar eenige doen. Hoeveel Als gij ze met H dozijn commandeertzal ik ze u laten aan 20,50. En de moedige Asschenaar antwoord als volgt Luid op en voor iedereen roepen wij hier Duistere persridder, hetgeen ge komt te ver tellen zijn gewilde leugens Ge liegt en ge weet dat ge liegt Wij beroepen u en dage» n nit PERSONEN en NAMEN te nemen 1 Wij dagen u uit ora het kleinste bewijs te leveren Wij stellen de kolommen van ons blad tot uwe beschikking om uw waar gebeurd feit in volle daglicht te brengen Zeg, onbe schaamde lij krat, durft ge vooruit komen. Wij wachten u. BravoAsschenaar, dat heet men schryve- laars op hunne plaats zetten Zullen z'antwoorden Bij neen!... Ze weten maar al te wel dat ze gelogen hebben... Maar waarom vinden de penneknechten der framassons zulke historiekens uit Waarom vertellen ze zulke leugens Wel, christene menschen, 't geldt hier weeral ne priesteren de priester moet men kleineeren, misprijzen, be spotten, misachten. Men moet het volk tegen den pries'er ophitsenhem hatelijk m ken onder de menschendat is het stelsel der logieknechten en eens, alle gezag ontnomen aan Bisschoppen, Pastoors en Priesters, dan is ook de Godsdienst verdwenen onder het volk... en het rijk van Satan overheerscht de wereld. De framassons- bnechten, hebben maar altijd het gezegde van Voltaire voor oogen Liegt, liegt maar op, liegt maar door, er zal toch altijd iets van over blijven Dat is, er zal toch wel hier en daar ne snul zijn, die uwe leugens zal slikken. Op heeterdaad van leugen zijn ze nu betrapt te Assche; maar hoeveel pastoorshistoriekens komen er niet in slechte en goddelooze gazet ten, die niet van dicht by kunnen nagezien worden Hoevele paters- en nonnen historiën die van verre komen.., en verteld worden onder valsche namen, of wel onder naam van X, Y, Z, enz. Brave menschen, laat u nooit ophitsen tegen de Priesters, eerbiedigt ze. wat ze in Hverltden warenzijn ze nu en zullen ze blijven. De han delwijze in 't volbrengen hunner priestelijke bediening zal en moet verschillen volgens de tijdsomstandigheden en de plaatsen, maar hun doel DE MENSCHEN TEN HEMEL GELEIDEN, en ze zeifs HIER OP DE WERELD ZOO GELUKKIG mogelijk te maken, /uilnu ze altijd en overal BEHERTIGEN EN TRACHTEN TE BEKOMEN, Brave menschen, hebt dan uwe priesters lief, ja eer biedigt ze altyd... en hoe meer de framassons- knechten ze vervolgen, hoe meer gy er moet rondscharen om ze te verdedigen. Luistert naar hen, want nooit of nooit heb ik geweten, dat iemand die den raad der Priesters gevolgd heeft en naar hen heeft geluisterd, het zich BEKLAAGD HEEFT. Een echt katholiek mennehen. zuster, dat uit de dronkenschap alle mogelijk® misdaden kunnen ontstaan; ach, hoe is het mogelijk, dat de menschen zich aan zulk een afschuwelijke ondeugd kunnen overgeven I «Het is de zonde onzer eeuw hernam ik. «Ik ken slechts weinig familiën, die geheel van dron kenschap verschoond blijven. Nu eens is het de man, die vrouw en kinderen in de diepste el lende dompelt, dan weer is het de vrouw, die, Gode zij dank heel zeldzaam toch, én hare eer én hare waardigheid in het gezin prys geeft, zoodat zelfs hare kinderen zich harer moeten schamen en dat, Lilie, is nog verschrikkely- ker I Op geen andere wyze maakt de duivel zich gemakkelijker vau de menschen meester dan op deze. Denk maar eens, hoeveel kommer, wanhoop en slechtheid de dronkenschap na zich sleept. Kon men al de misdaden, al het leed, door de dronkenschap veroorzaakt, onge daan maken, dat zou reeds veel zyn. Kwamen alle vermoorde vrouwen, alle verwaarloosde kinderen, al de verloren zielen te zamen, de door hen gestorte tranen zouden een stroom doen ontstaan. Ik geloof, dat een groot deel der verdoemden ten gevolge van deze zonde aan het eeuwig vuur is prijs gegeven. Hue de rechtvaardigen ook mogen biddeD, aan de ge- rechtighf id Gods ontkomen zij toch niet. Ik houd nog meer van eenen dief, dan van eenen dronkaard. Slechte menschen bekeeren zich vaak, dronkaards bijna nooit. Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1907 | | pagina 2