Vergadering der Steenbakkers NIEUWS UIT DE STREEK Apothekersbond, KATHOLIEKE TURNERS IH 1 •a Van zie he dieeen eten KAATSSPEL. Baardegeni. Oulter. Zondagmorgen, tusschen 7 1/2 Geeraardsberffen. r.Zo,?-aB ^fs Zele. Erembodegem. Sot te gem. St-Quintens-Lennick. dagDirna: Bravo Putteken STADS XIEÜ VVS. Zondagr ust. FEEST DER l 'f L?: Een hott deed/a cige Paat bin nen kort gevierd wordt n te Oudenaarde, Mevrouw Paul-Henri Do Smet, geboren Sylvie- Clcmence Van Cauwenberge, is sinds eenige weken haar honderdste jaar ingetreden. Zy geniet nog de beste gezondheid fSetceldige onteedees hebben to do laaifltt dageu over ffraukrfjk geheerscht Donder, bsgei, regen treffen vooral de depat te- menton van het midden van Frankrijk en ver oorzaken groote schade. Mie leugenpees kreeg een lermen klets. De verantwoordelijke uitgever van het Italiaansch blad Conibntllnmo te Florencie is dezer dageu voor het assisenhof dier stad verschenen en veroordeeld geworden tot 7 maanden opsluiting en 1000 frank boet, omdat hij een artikel had afgekondigd dat lasterend en eerroovend was van Z H. den Paus. A eh Mice eel ongelukken op ongelukken I Woensdag voormiddag speelde de 7 jarige Lodewijk Franck, uit de Zandstraat op de spoorbaan van den stoomtram. Hij werd door c'oq tram verrast, en ondanks al de moeite van den machinist, onder de wielen verbrijzeld. Een huis van vier veedie- pen is dinsdag te CluclnuHil (Vereenigde Staten) ingestort, de puinen kwamen te recht op Werklieden, die op een naburig terrein bezig waren met delvingswerken uit to voeren Men denkt dat er een twaalftal dooden zijnAch 1 werklieden, dierbare werklieden 'neemt toch voorzorgen op uw werk. Daarbij, of beter nog, eerst en vooral zoekt bovennatuurlijko sterkte. Vergeet nooit dat het gewljriwnter de kracht heeft om ons te bevrijden van ongelukken. Om die reden laat niet eenen morgen of avond na van het kruisteeken te maken met gewijdwater. Dc^ companie van de Aalstersche \ijf Mïzets mag er meo spotten en schimpen, zooveel het hun goddeloos herte lust, verzaakt nooit meer aan het oud christelijk gebruik vau gewijd water te bezigen. M8 titiU IOCft zo° hevige godde- loosheid in t liberalism van Aalst Zekeriyk, menschen I dat is daar zoo. h)e framassonsloge heelt daar een handvol trawanten, die dat libe ralism daar veranderd hebben in eenen open ly ken stryd tegen OnzCU MAcveit MMeee Jezus Christus, 't ls daarom dat velen, zeer velen in Aalst het liberalism verla ten en stillekens aan zich aansluiten by do brave menschen, dÏ9 blijven houden van Kerk en H.H. Sakramonten. Dp Mieoedees van MAefde vieren dit jaar het honderdjarig bestaan hunner kongregatie, die te Gent gesticht werd in 1807 en thans, in den loop dezer eeuw, uitgebreid is geworden tot do verschillende provinciën van België, alsmede in Holland, Engeland, Ierland, Kanada tnde Vereenigde Staten van Noord- Amerika. Tot heden telt die kongregatie niet min dan vier-en-veertig gestichten, het eene deel dienende als tOCVlUChlSOOVil voor alle soorten van ongelukkige, het audere tot opvoedingshuizen der kristene jeugd. Mie booze stehelveehens die 't schooue Frankrijk aan 't kelen zijn, heb ben wederom getoond dat ze durven. Het Fransch Staatsblad heeft Zondag een dekreet afgekondigd, waarbij de sluiting bevolen wordt van 82 scholen door kloosterorden gehouden. Daaronder zyn 11 scholen voor jongens en 71 scholen voor meisjes. De meeste dier scholen zyn gelegen in het Noorderdepartement.... t Gaat er wreed, als men ievers de booswichten aan 't roer gebracht heeft, ijselijj* wreed. Welke schrikkelijke rekening zullen 5» ren hebbeu, die toch de eerste schuld zijn van al die schelmerijen *t ls om te schrikken en te beven. TE HMtiSSEMs. S' Pietcr is de patroon der steenbakkers. Het kristen syodikaat had eenen oproep gedaau aan zyne leden, om op S' Pietersdag, hun feest to komen viereH in den werkmanskring te Brussel. Buitengewoon wel beantwoordden ze aan dien oproep, er [waren niet min dan 700 tot 800 steenbakkers tegenwoordig, anderen zelfs schat ten het getal op verre de 1000. De stoet naar de Kerk was waarlijk indruk wekkend het was een echte volksstoet de verbroedering aller klasgen volksvertegen woordigers, priesters, advokaten, steenbakkers (mannen en vrouwen). Hij trok de aandacht van vele toeschouwers, maar ook de verbitte ring van een groepje groene steenbakkers (wel diep in de 20) die aan de poort stonden van deD groenen Hof en basten van koleire als dien grootschen stoet voorbij trok. In de Kerk knielde dit werkende volk eerbiedig neder voor Jezus den grooten werkmanhet vervulde gansch den middenbeuk en deden ons denken aan het kristelijk feestvieren der der middel eeuwen, toen de gilden met hunne trommels en banieren ook den God-mecsch kwamen danken en den zegen afsmecken over hun werk... In de feestzaal wêergekeerd, namen ver schillende redenaars het woord en wezen op den groei en den bloei en de macht ven het Kristen syndikaat, dat krachtdadiger dan gelijk 't w elke (ah zonder eenige vergelykiDg met dit van het vermolmde daensisme) optreed ten voordeele van het volk.jEertijds, riep de Heer Maanhout uit, waren de steenbakkers niets, in de oogen hunner patroons, zij mochten ze wegjagen aftrekken naar wiflekeur maar nu, ah nu rekenen en zij vreezen die macht, die overal op redelijko wijze, het recht het volle recht der steenbakkers doet gelden 1... Dikwijls wierden de sprekers onderbroken door luidruchtige toejuichingen. Vooral toen de achtbare Heer Maanhout in name van den Minister van arbeic hot kruis vau eerste klas stak op de borst van den E. Heer Seyssens, dan vooral daverde de zaal, door de donderende toejuichingen van dit duizendtal werklieden, dat in hunne sti ijders, hunne verdedigers en weldoeners wil de vereeren. 't Doet deugd zulke feesten en 't moet voor zeker een diepen indruk maken zoowel op den ruwen steenbakker als op den waren volks vriend. Opgepast bij t deiaken Vnenueu Lezers 1 Vrouw Jules Cleeoipoel te Temache, op haar schip zijnde, vergiste zich van Üesch. Denkende bier 'te drinken, dronk zy aan eene flesch, die voorloop van zeep in hield. Een geneesheer heeft haar onmidde- lyk de noodigo zorgen toegediend. Haar toestand is hoogst gevaarlyk... is altyd gevaarlyk, zegt eenen wyze man. Te Mllaueu in Italië zyn zeven personen, die van eene zieke gans geëten hadden, erg ziek gewor den. Twee hunner zyn reeds overleden en de anderen verkeeren in hopeloozen toestand. Oneeelijh en schaamte loos. Ua' zijn de liberalen in hunne houding tegenover de zoogezegde kristene demokraten* hunne bondgenooten in de kiezing vau 1904 te Dendermonde. Zij loochenen niet dat hun geko zene, M. Van Damme, voor de kiezing, met M. Planquaert, zynen plaatsvervanger, eene overeenkomst heeft gesloten, waarbij de eerst genoemde zich veebonden heeft het laatste jaar van zyn mamiaat aau laatstge noemde af te staan. M. Van Damme heeft die verbintenis, te zamen met M. Plancquaert en met nog anderen, met zynen naam ondertee kend. Zij loochenen ook niet dat thans de tijd is gekomen om die verbintenis uit te voeren. Doch, in plaats van dat te doen, houden zij die vergadering, waarin zy beslissen dat M. Van Damme zijn mandaat moet behouden, onder voorwendsel dat M. Plancquaert aan de bepa lingen van het kontrakt is te kort gebleven. De kristene demokraten zijn niet te vree zen, dus is het onnoodig tegenover hen eerlijk te zijn I Kampstrijden op Zondag 7 Juli. Te Quaregnon. Quaregnon, Jemappes, Fra meries. Te Soignies. Soignies, Braine, Rebaix. mislagen der Kampstrijden op Zondag 23 Juni. Te Jemappes. Cambron bekomt den hoed. Quaregnon overwint met 7jspelen 34 vijftienen ti gen 3 spelen 26 vijftienen aan Jemappes. 2° Luue. Cambron overwint met 7 spelen 33 togen o aperöu 22 vijttienen aan Jemappes. Beslissing. Quaregnon overwint met 8 spelen 35 vijftienen tegen Cambron 3 spelen 28 vijftienen. Te Quevaucamps. Etterbeek tegen Schaar beek. Schoone kamp bij do eerste rust, Schaar beek 5 spelen tegen 4. Bij de tweede rust Etterbeek 10 spelen tegen 8. De overwinning is voor Etterbeek met 13 spelen 74 vijftienen tegen 11 spelen 65 vijftienen. Te Laeken. Flenu overwint met 8 spelen Enghien 5 spelen. 2" Lutte. Lens en Jemap pes leveren eene schoone kamp waarin Lens de overwinning behaalt met 8 spelen 47 vijftienen tegen 7 spelen 50 vijftienen aan Jemappes. Beslissing. Gemakkelijke overwinning van Lens met 8 spelen 38 vyftienen tegen 3 spelen 25 vyltienen aan Flenu. Te Quenast. Soignies overwint Rebecq met 7 spelen tegen 3 lutte Tubizie overwint met 7 spelen 35 vyftienen Braene 5 spelen 31 vyf tienen Beslissing schoone kamp 9 sptlen en 40 gelijk overwiuniDg van Tubize met 10 spelen 59 vijftienen tegen Soignies 9 spelen 57 vyf tienen. Te Tijvel Rebaix overwint met 7 spelen 36 vijftienen Braene met 4 spelen 32 vijltienen. 2° lutte Braene overwint met 7 spelen 39 vijl tienen Nyvel 6 spelen 36 vyftienen. Beslis sing. Een zeer scüoone kamp 12 spelen en 40 gelijk de overwinning is voor Braine met 13 spelen 80 vijttienen tegen Rebaix 12 spelen 74 vyftienen. Te La Boevaie Cuesmes overwint met 7 spe len 36 vyftienen Framaies 5 spelen 35 vijftie nen. 2* Lutte. Framaies overwint met 7 spe len 29 vyltienen tegen 0 spel 22 vyftienen aan La Bouverie. Beslissing. Frameries over wint Cuesmes met 8 spelen 45 vijftienen tegen 5 spelen 31 vyftienen. Te Ath. Chapelle a Oye overwint met 7 spe len 33 vyftienen Ath 2 spelen 16 vyftienen. 2* Lutte. Jemappes overwint met Ledft, M. Jozef Van Hauwermeireu, van Lede, is te St-Lievens-Hautem, tydens de feestens, van zijn gouden uurwerk eu dito ketting, ter waarde van 750 frank, ontlast. i\illOVe Vanaf 1 Juli, rydt een nieuwe reizigerstrein tusscheu Nioove on Aalst-Noord. Vertrek uit Ninove 6 2 u., Okegm 6 9 u., Iddergem 8,13 u., Denderleeuw 6.18 u. Aansluiting naar Brussel-Noord ten 6.21 u. Vertrek Denderleeuw 6.22 u., aan komst Aalst-Noord 6 32 u. Aansluiting naar Gent-Zuid ten 6.40 u. Dit is eene goede zaak voor vele werklieden onzer streek. en 8 1/2 uur, is er langs het venster ingebroken in bet huis van De Rycke, op Zevenkoten, terwijl de vrouw naar Niuove was, en men heeft eene som vau 4 a 500 frank gestolen, die in den ressortbak van het bed zat. De Rycko is over 3 weken naar Frankrijk gaan werken. fj het alhier wyk- kermis Sint-Pieter.'s Avonds, rond 12 ure, is er gevochten in do herberg van Adrien Monse'ur, Buizemontetraat. Maandagnacht was het weder om hetzelfde spel in de danszaal Sint-Sebastien bij Jan Promereur men heeft daar met pint glazen geworpen en ruit"n verbryzeld f de ge naamde Casimir Vlaminck beeft een pintglas in het aangezicht gekregen waardoor de helft van zyne onderste lip afhing. Vijf der vechters zijn door de policie in den amigo opgesloten ge worden tot 's anderdaags. Proces-Verbaal is ten hunnen laste opgemaakt. gc- Zondag nacht viel de genaamde V. A., wonende wijk Wesepoel, in zijn huis van den zolder. Dokter Daelman be vond, dat hij eene gevaarlyke wonde aan het hoofd bad bekomen, en dat een bloedader sprongen was. Zijn toestand is bedenkelijk. Sl.-Lievens-ïIoutem. Zooals men weet heeft deze gemeente als patroou den H.Lieven, den grooten apostel der Vlaanderen. De reli- kwiën van dien roemrijke heilige bleven in de gemeente tot in 1007. Ditzelfde jaar werden zij overgebracht naar Gent, men vreesde dat de kostbare overblijfsels zouden gestolen worden door de soldaten van keizer Hendrik II, van Duitschland, die toen in oorlog lag met Boude- wijn met den Baard, graal vaa Vlaanderen. Tot in 1540 werden de rolikwiën, krachtens eene overeenkomst, eens 's jaars naar St-Lievens- Iloutem teruggebracht. Zondag was het de 900 verjaardag van de ovorbrengst der rslikwiëu naar Gent en de 1250 verjaardag der marteldood van St-Lieven. Dit dubbel jubelfeest werd Zon dag op plechtige wyze iu de gemeente gevierd De Marktplaats was prachtig, ja schilderachtig versierd. Aan alle huizen wapperde de nationale driekleur en men zag overal jaarschriften L-r eere van St-Lieven, te midden van tooverach- tige bloemenversieringen. De kerk was rijk ver sierd, zij is gebouwd op de plaats zelve waar eens het graf van den martelaar was. In de groote linkerbeuk staat het grafmonument van van St-Lieven. - - 7 spelen 35 Zoo redeneeren de liberalen. Een bondgenoot I vÜfDeQeD> Bois de Lessines 4 spelen 28 vyftie- die is goed als een citeoen er I nen,„— Beslissing. Chapelle a Oye overwint het sap uit te peisen, daarna werpt men hem weg. Een schoenmaker werd te Ter donk in zijD bed dood gevonden. Eene scheihhetijhe aaed- bevingdubbel zoo hevig als die welke Klngotou vernielde, moet ergens plaats ge- SBpen hebben. Zoo seint men van verscheidene nten. Men weet het door middel der aard schokmeters.'t Is te hopen dat het op den bodem der zee geweest zy. Zoo niet zijn ei schrikke lyke telegrams te verwachten. AMaecelin Albertde hoofdman der wynboeren in 't Zuiden van Frankryk is nu ziek. Onze lezers weten dat da man zich gevan gen gegeven heeft. Hij en zijne volgelingen Ondervinden nu ook dat de socialisten bazen, ©ens dat ze aan 't hoofd eens lands geraakt zijn zich aanstellen als erge dwingelanden, ja echte monsters, die met niemand mednlyden ofte compassie gevoelen. Om te eindigen herhalen wij dringend aan onze vrienden landbouwers, dat ze niet vergeten mogen hunne patatten of aard appelen te besproeien met bordclec- SChen papHun oogst eischt dat drin gend, zeer dringend, met 8 spelen 36 vijftienen Jemappes 2 spelen 19 vijltienen. Maandag; 94 Janl. Te Gosselies. Gaeraerdsbergen bekomt den hoed. Braine overwint met 7 spelen Jemappes 5 spelen.2" Lutte. Jemappes overwint met 7 spelen Geeracrdsbergen 5 spelen. Beslis sing. Na eene zeer schoone kamp van 6 spelen en 40 gelijk overwint Braine Jemappes. Te Me ns. Cuesmes overwint met 8 spelen 37 vijftienen Frameries 3 «pelen 22 vyftienen. 2' Lutte. Frameries 8 spelen 42 vfjltienen Cam bron 7 spelen 44 vyftienen. Beslissing Cues- mes 8 spelen 39 vijftienen tegen Frameries 3 spelen 23 vijftienen. BRIEVENBUS. Weet gij nu chris tene cuders waar gij Zondag morgend werd de relikwiekas van St-Lieven door Mgr Stillemans, bisschop van Gent, naar Houtem begeleid. Een stoet van 20 ruiters reed den kerkvoogd te gemoet tot op den steenweg van Gent naar Brussel. Ten 10 ure werd op de Groote Markt eene pontificale mis gecelebreerd. Overal in de vensters van de buizen waren er honderden toeschouwers. Rond 3 ure, hield de regen wat op en de vreemde maatschappijen, gekomen om aan den optocht deel te nemen, vormden een stoetten 4 ure werd Z. H. Mgr. Stillemans en de geeste lijkheid afgehaald in de pastorij en naar de Groote Markt geleid, waar weer in open lucht het plechtig Te Deum gezongen en de zegen met het;H- Sakrament gegeven werd door den bisschop, 's Avouds was er algemeene verlich ting. uwe zonen, uwe dochters moet naartoe sturen om deftig opgeleid te worden, om hunne eer zuiveren ongeschonden te bewaren De liberale slimmerikken hebben bet uitgebazuind naar... de danszalen. Als zij meester zyn, gaan zij onze gemeente in een luilekkerland herscheppen. Alle dagen trompetgeschal, orgelgeronk en snarenspel, alle dagen feest en bal. Geen lasten meer voor de danshuisbazen, weg met de rustige burgers I weg met de vreedzame herbergiers I Al de zuur gewonnen centen der huisgezinnen naar de balzalen, al de dansmeesters renteniers, en verbod aan de geestelijkheid er nog een woord over te reppen in hunne zondaagsche onder richtingen. Weg met de Congregatie van onze Lieve Vrouwweg met het klooster I weg met het genootschap van Sint-Fraociscus 1 Dit alles is dwaasheid, kwezolarij, dompery 1 Leve de danszalen, daar is het licht, daar is de wijsheid, daar ligt het zedelyk en stoffelijk geluk der huisgezinnen. En die arme sullen zijn dom genoeg om te gelooven dat de ouders hunne taal goedkeuren Ja, de balhouders zullen zich herinneren dat de toekomstige burgemeester hen allen tot ren teniers zal maken maar zouden de beste brok jes soms voor den edelmoedigen eigenaar niet zijn I Ob nei n I in geldzaken is de man zoo belangloos, en hy bezit immers toch geene dans zaal 1 Ouders leest en oordeelt, Op Zondag i4 Jnli 1907 zal ter Zaal van het Jongens- patroorschap, Kprfcholstraat, eenen Vlaium acben Eeeaiavond gegeven worden door de Vlaamscbe Gilde Hoop op do Toekomst met de welwillende medehulp van d-m Z. E. H. HUGO VERRIEST, lid der Koniok lijke Taaikamer van België. Het klavier wordt gehouden door den heer Octaaf De Hovre, Toondichter. Dendermonde. - voortgleden- afgevaardigden van het kanton, met het oog op de aanstaande kie zingen, zijn aangeduid deheeren Jéromo Hers- sens eu advokaat Geerinckx. - Een jong meisje van zoo wat 14 k 15 jaar, Maria V.., vergezeld van een huishondje, had zich in de magazijnen der samenwerkende maat schappij. Oude Vest, eenige koopwaren gaan aanschaffen die zij in een handnet draoeg. Bjj het uitkomen zag zij haar hon-tje aan den rand van het kanaal op den kaaimuur iets aan 't eten 't welk hij ergens gerobberd bad. Nieuwsgierig ging zij het onderzoeken maar gleed uit en plof te de diepte in. Het verkleefd beestje sprong zijne meesteres achterna, smartelyk blaffende, hetgeen de aan dacht opwekte van een ijzerenwegbediende, die hond en meisje kon grijpen en aan wal breDgen. Een koud bad was dan al doch de getrouwe verkleefdhoidheid van dit beestje, moest door elkeen opgemerkt worden. De drenkelinge werd dan ook zorgelijk verpleegd. middag ontstond er twist tusschen een smid, Leopold Vranken, 40 jaar oud, en een land bouwer Pieter Pauwels, 37 jaar oud, in eene herberg der gemeente. Na eene hevige woorden wisseling gingen beide mannen er uit. Op straat daagde de smid zijnen tegenstrever uit hem nog te verwijten en daar Pauwels de schelwoorden herhaalde, liep Vranken een geweer halen dat hij in de haag verborgen bad en loste een schot. Pauwels viel jammerend neer, erg gekwetst aan de beenen. Hij werd naar zijne woning gedra gen. Een uur later heeft men den plichtige aan gehouden. AsSphp De eerste broekventjes der liber- uilen van Assche hadden toch zooveel plezier, omdat??! do katholieke gemeenteraad toch zoo dom li? geweest was de belastingen te verhoogen, nu, juist voor de kiezing. Wat hebben wij water op onzen molen dachten zij. Wij zuilen die Jappers nu wat gaan wijs maken in onzo Voddengazet 't Kefferken en Boeboe geholpen door den President met zijn peerden- Putteken heeft verleden zondag eene schit terende overwinning behaald... op den verkoo perder Volksstem. Die groote man heeft bewe zen dat hij waarlijk geroepen is om Kaporaal der dragonders te worden. Die liberale monark kon dan niet uitstaan dat De Volksstem, die hem dorst aanranden, verkocht werd aan de deur der kerk. Dat is daar gewijde grond, zet hij... Daar mag ge-n katholiek blad ver kocht worden. Hij heeft dan bevel doen geven aan den verkooper van het kerkhof te verlaten. Maar nu is Putteken van zin daar een geuzen- blad te doen verkoopen het welgekend god deloos blad zal het antwoord vau Putteken uitveerdigen... Doe maar op Putteken... en gij roemrijke Pijlschieter scherp nog maar eens uw beste pen. Maar pas op Putteken daar waar gij zoekt het goddeloos blad te koop te stellen, daar rusten de gebeendcren der vaderen l' Doe maar aan, het volk weet toch dat het zoo nauw niet steekt voor een liberaal zooals gij. Maar de Volksstem zal daarom niet zwijgen hoor I zij zal voortgaan met den stryd te voeren voor het brave volk van Esschene. Ons blad is vereerd geweest door uwen aanslag. Dat bewyst dat wij de waarheid gezegd hebben aan eenen liberalen alleenheprscher wiens macht ten gronde stort. Liberale alleenheeracher, het volk heeft u leeren kennen, uwe werken, door ons aan het daglicht gebracht, hebben u doen bennen als een liberale werker, als een knecht der framassons. Laitiz genoeg, liberale dwingeland, hebt gij den jan uitgehangen... Liberaal dat is uw titel, en hij zal in uw blaas kaken gebrand blijven I Lang genoeg, liberale kaporaal, hebt gij het Zondag 7 Juli zal de dienstdoende apoth. van M.VanCaelenbergh in de Leopoldstr alleen open blijven te beginnen van 12 ure 's middags. Crecinbot«r. Markt var Zaterdag 6 Juli 118 kil ter markt. Pry's 2,80 per kilo Davldwfonda Aalst en Omstreken. Boekerijen. In St.-Camiüusachool, (OSBROEK.' Open alle Zondagen van 10 tot 1] ure voormiddag. De zoolang gewenschte dag, waarop het Bondsfeest zou plaats grijpen was eindelijk aan gebroken De zon vermocht uiet door de dikke «rijzo wolken te dringen, die als een gewelt boven de stad hingen. Hoe bekommernisvol raadpleegde men den hemel, hoevele blikken van spijt eu ontmoediging zag men niet; waar - lijk men nam het ter itarte h''t dreigen der zwarte regenwolken. Eenigzins opwekken», wapperden de zoo talrijke nationale vlaggen aac stakeD en verhoogen, buiten vensters en daken. Waar men het oog ook wendde, overal zag men onze driekleur. Overal zag het er prachtig uit. Zaterdag avond voor het openen der groote feesten deden de twee inrichtende maatschap- pyen een prachtige optocht door onze stad. Van Zondag morgend zeven uren schetterden de klaroenen, roffelden de trommels en hoorde men reeds den rythmisohen stap onzer felle turners in de straten. Wat ccn leven en wat een bedrijvigheid I De kampstrijden nemen zoo gauw mogelijk aanvang op de aangeduide plaat sen. Van 10 1/4 komen reeds maatschappijen naar den Dendermondschen steenweg, om den stoet te vormen, tusschen drommende nieuws gierigen wriemelde de witte mutsen, de loop der geweren en daarenboven vlaggen die hunne rijke pracht van kleuren, hun esthestische schoonheid van teekeniug pralend en juichend lieten wapperen. Het was een ware verrukking voor de Aalstenaars die maatschappijen te aan schouwen die elke eene aardigheid hadden, elk iets nieuws in zich opgesloten, zeker dat ze zouden bewonderd, zouden gevierd worden. De stoet zet zich in beweging om 10.50 ure en be geeft zich naar de Pupilleschool voor de alge meene herhaling. Na deze begaf men zich door een piassenden regen naar de St-Martenskerk waar er de mis gecelebreerd werd, vandaar trokken zij naar het Stadhuis waar de ontvangst plaats had. In do zaal bemerkten wy do heeren Woeste en De Saedeleer, volks vertegen woor- digers, de heer Van Vreckem, senator, de heer Burgemeester en Schepenen en vele Gameente- raadsledi-n, de eerw. heer Willems pastoor, de heeren O. Van der Haegen, P. De Paepe, De Vis en andere notabiliteiten onzer stad De heer Rurgemeester sprak doa wolkorugroet uit; de heer Van Eldaen antwoordde daarop en bracht een welgepaste hulde aau den hter Woeste voor zijne genegenheid jegens onze katholieke turners. De heer Woeste nam het woord. In de krachtige en geestdriftige taal die hem eigen is, wees hy op de hardnekkigheid onzer vyanden en spoorde dan ook de katholieke tumors tot eeu waardig verzet aan. Hij toonde hen den weg die zij moesten volgen om hunne tegen strevers to verpletten om ons zoo weldoend gouvernement staande te houden, detoekotnsi behoort aan de jeugd, zegde hij, aan hen de krachten, de bloei eener pat ty, dat onze jon gelingen zich onverschrokken onder ons vaan del scharen, dat zij hand in hand gaan met do katholieke jonge wachten, werkend in éen richting met onverpoosde iever, en zy zullen zelf verwonderd staan over den steun die zij de hoofden zullen aanbrengen, over de schitteren de uitslagen die zij zullen hekomen. Een dondei van toi juichingen begroette deze schoone en kernachtige redevoering. Ondertusschen gaf het muziek der oud-soldaten van Gent een prachtig concert, welke veel lol wegdroeg. Toon achter hen Jemappes gespeeld had, moest men beken nen dat er goede turnmuzieken bestonden. Zoo liepen de morgendfeesten af en al had het weder niet goed mede gewild men was toch ruimschoots voldaan. 's Namiddags kwamen al de turners samen aan de Zeebergsche brug. Daük aan de goede regeling en aan de bijzondere orde was welhaast een grootsche stoet gevormd, waaraan 30O0 fnrnrrs deelnamen, met muzieken en ver schelde trompettersclubben. 20 minuten duurde het vooraleer dat katholiek leger was voorby getogen. Bijzonder bemerken wy do prachtige kostumeering en talrijke groep van Steun geeft Moed Brugge, Waarschot, Laeken, St-Jans Molenbeek, Willen is kunnen enz. De Fransche maatschappijen wierden bewon derd voor hunne fiere houding en ietswat over dreven tucht, in hunne kleeding stelde zij beter een soldaat dan turner voor." Wat was hy prachtig dien optocht van al die maatschappijen al die vlaggen, al die turners met hunne heldere schoone kostumen, hunne overheerlyke vaan dels, het was eene bonte mengeling van alle kleureuop een witten achtergrond, het was zoo levendig, zoo treffend, dat het iedereen zijne bewondering verwekte. Zoo doortrokken zij de bevlagde straten onzer stad. Rond 4 1/2 uren kwamen zij op het Esplanadeplein, waar de overhandiging van de bondsvlag plaats greep. In het midden van het schoon versierde plein, staan onze Aalstersche maatschappijen rondom hen die talrijke schaar turners, die aanblik was overheerlijk, eene volkomen stilte, een gespan nen aandacht van wegens die duizenden toe schouwers. Daar treed de schoone bondsvlag vooruit, die vlag die reeds zoo vele steden heeft bezocht, die telkens als ze buiten komt, getuige is van jubelengejuich. Eenige woorden en de uwen door cn volk van Esschene voor den aap gehouden, gy I groote driekleur wordt overhandigd aan den a u.1hMJ. Marcoen Henri, het oudste lid van Wil len is Kunnen een gejuich breekt los, terwijl de muzieken het Belgisch nationaal lied en de Marseillaise speelden. Fier en verheugd trok- keu de Aalstenaars met de bondsvlag van het plein. Het tweede deel van het programma be stond in stokoefeningen der twee maatschap pijen, wij moeten alras zeggen dat de uitvoering zeerwel lukte, de samenstel, de fraaiheid dier lessen verraadde de schepper er van en kostte ons geen moeite het werk van den turnleider Teirhnckx te erkennen, kracht eu geduld zijn van noode om die moeilyke oefeningen aan te leeren, die -amenstel is zyn eigen scherp en weinige tornleiders zullen ben» evenaren ia hebt het doen bespotten door door geuzen Pljlachleter. Het volk van Esschene, zelfs dat gedeelte door u en uwen liberalen Pijlschieter misleid het volk heeft zyn geweten verlicht gevoeld als de waarheid is gezegd geweest aan u, liberale dwingelanden. Het volk. dat u aan 't werk zag in eene goddelooze gazet om deftige menschen te bespuwen, vroeg die voldoening. En nu gaan wij terug aaD 't werk, zonder vrees. Putteken, na deze reeks artikels over uwe geuzerij, gaan wij zien wat uw liberaal beat uur weerd la. Menschen van Esschene de Volksstem zal u doen zien aan wat onbehen dig, wat dom bestuur gij verslaafd ligt. I M.'t Is door de scholen, dat de framassonsloge wil meester geraken over ons volk. Daarom doet zij alles om de toekomstige ondorwijzers te vergoddeloozen en te bederven. Vervolgens gelast zij hare trawanten geo andere dan zoo gevormde onderwijzers in de officiëele scholen te brengen. Dediedan moeten de kinders van ons christene volk ontchristenen en vergoddeloozen... 't Is wraakroepend... Ouders, ouders, past op! past op 1 Groot is uwe verantwoordelijkheid voor GoJ... P. Zend maar. Doch pasop de taalfoutèn, a. n. b. F- Dw kind uil die school trekken, zekerlijk, manl Wacht niet. Mannen, die 's Zondags de Mis verzuimen, mogen onze christ6ne kinders niet in hunne klas bob ben. Laat ons christenen wezen, door en door, mannen van één stuk gelijk onze groote vaderen. ft. Topken-Bosch en Menneken-Bier hebben zitten weenen, schrijven ze ons. 't Is omdat de menschen door heel 't arrondissement hunne schoonste naamtjes ken nen tegen dat die blauwen eens op ronde trokken om de kiezing to bewerken. Dat ze gerust wezen, 't volk van Aalst zal eerst van allen die pertige naamtjes eere en hulde brengen Jongens die huiswaarts keerden, zijn gisterenavond aangevallen door eenen karei, die zich verscholen had. Een hunner, Flies, bekwam een geweldige slag op het hoofd toegebracht bij middel van een stuk hout. Men heeft den jongeling moeten huiswaarts dragen. Rij oon peerdenk'uring alhier heeft D. Geen... eenen stamp op den arm bekomen, met zooveel geweld toegebracht dat do arm gebroken ls Een nevens'aande jongeling bekwam eenen slag op het plat van de hand. is X. X. 'tls er niet al ingekunnen. De andere zaak gaat haar slakkengang.... B. 't Is hoog tijd. Iedere christen mensch verstaat dat er niet meer mag gedraald worden. Eikendeen moet de goddeloosheid bestrijden, 't Liberalism en 't socia lism zijn inderdaad de goddeloosheid openlijk geworden. —Na grondig onderzoek heb- ben wij i.evonden dat het stuk, zoogezegd officiéél, dat een onbekend dik heerschap op ons bureel kwam nederleggen, hoegenaamd niet officieel is. Het is niet geteekend door de aangeduide personen. Bijgevolg kunnen wij er geen gevolg aan geven. gedachten, maakten rap 'n en opstelraad uit, en 'tzou donderen en bliksemen te Assche,. hagelsteenen eene el dik zouden vallen op den Jappersgemeenteraad. M. de Burgemeester zeker zou er door vergruisd wor den... iedereen beefde... Brrrl Brrrl. Brave menschen van Assche—zijt gerust... 'tOnweer is voorbij... 't Wa ren kinderen, die opstelraad speelden... en kinderen brengen kinderwerken voort... d'eeno tegenstrijdig heid vond men achter d'andere, d'eene onnoozelheid en kinderachtigheid volgde d'andere... Wat zeeverij üllil Zijt gerust, brave menschen van Assche de katholieke gemeenteraad leeft nog... M. de Burgemeester is nog tan volle gezond en bekwaam nog lange jaren ons duur baar Assche goed te besturen. Weet go nu watserieuse menschen zeggen—en zelfs liberalen Vermits de gemeente verplicht was leeningen te doen om de buitengewone onkosten te dekken, moest men ook, als natuurlijk gevolg, opcentiemen heffen, om de intresten te betalen der geleende gelden.... Dat is re delijk.... Men had kunnen wachten de belasting te verhoogen tot toekomende jaar... Dus tot na de kiezing. Dan zou men geschreeuwd hebben, dat men de kiezer» badroog. Men heeft de opcentiemen verhoogd nu voor de kie zing opdat iedereen zou kunnen kiezen met kennis van zaken... en dat is deftig, dat is loyaal. Dat bekent ie dereen, dat bekennen zelfs serieuse liberalen. Heeft men te veel opcentiemen geheven Integendeel—slechts 10 centiemen, zoo weinig moge lijk. Is de gemeente slecht bestuurd Iedereen zegt dat Assche niet meer kennelijk is. Wat kasseiden, racaillebanen zijn er niet gelegd sedert 10 jaren Assche is eene kleine stad geworden. Betaalt men te veel in Assche Menneken gaat eens bij uwen vriend Putteken naar Esschene—stapt eens af aan den tramstilstand van Es- schene (Caudenberg) en begint eens te tellen de honder de duizende Puttekens die erin de kasseide liggen van aan den tramstilstand tetaan de kerk. Vraagt hem eens, of het waar is dat men te Esschene 176 opcentie men betaalt, terwijl dat men ln Assche er sleehts 76 ■9oet betalen... Dus 100 meer te Esschene... Hewel, Menneken antwoord nu ne keer, betaalt men te veel in Assche 't Is waar zulke vraag kan men aan kinde ren nietstellen kinderen zijn gewoonlijk te partijdig maar de inwoners van Assche zullen zelf wel kunnen oordeelen. Creval. In de Jongensschool, (MOORSEL- BAAN,) Mijlbeek. Open alle Zonda gen van 10 tot 11 uren voormiddag.

De Volksstem | 1907 | | pagina 2