ROSA Alles voor 't Heilig Menneken 1! NIEUWS UIT DE STREEK Well die Engelschmans! De vuile en gebrekkige rei z igertncagons van de compag nie "Du Nord francais» zullen te rekeneu van de aanstaande maand, niet meer gebezigd wor den. Dat heet een opperbest besluit. Die vuile bakken uit de Frausche Republiek kunnen wij heel wel missen op onze schoone spoorwegen. Een Vongoleesch school reent weid Zoe ndag te Gent gevierd. De socia- listen huldigden in den Gent- schen Congo eene officieele schooi in met een stoetje van: -A) 200 dutsen voorafgegaan door 20 ketelslagers, b) twee roode vlaggen, c) het fooretroepje van Amatus, d) eenige vodden op een stokje, e) generaal Anseele met zijn staf, f) wat vrouwvolk. De roode generaal liep met gebogen kop van schaamte over 't belachelijk bendeke. Dat zal hem leeren, zoo openlyk wil len toonen dat Vooralt de meester is van Gent's officieele scholen... Ja, ja, 't is zoo, gelyk het vroeger was en altijd blyven zal Loontje Komt om zijn boontje. Op den boord van een De naam van Keizer Karei komt ons te binnea met het hooren van dien van dezes geboortestad. Daarom gaan wij tusschen ons nieuws ook iets meledeelen over dien grooten man Te Sie-MË aria-Meierdev officieel middelbaar onder 38 dikke aardappelen E Rond de 80 Tziganen, EENE VERTELLING PIT DE V1 EEUW. Br ievenbus. Priesterlijke benoemingen. KAATSSPEL. Erembodegem. Heldergemöp Erwetegem Aederbrakei. °gi® ?ries- Schellebelle. t7,z;fhdl?is inv,de/,an wveiieieu. Jacob Mattbys> wlnkeliei.f i Het metriekstelsel van maten en gewichten heeft vooreerst nog geen kans in Engeland te worden aangenomen. Een van de redenen tegen de invoering is, de vrees van de kooplieden, dat zy moeilyker hunne waren op het vasteland zullen kunnen plaatsen, wanneer de verbrui kers door de gelykheid van maten en gewichten hunne prijzen gemakkelijk kunnen vergelijken met die van hunne vastelandsche mededingers. water spelen of per velo ryden, kan droe ve gevolgen hebbeu. Maandag morgend is Rene Van Aste, spelende met den top, aan de Strop kaai te Gent, in de Schelde gevallen. Hij kon gered wordeD, j uist als hy voor de derde maal onderging, dank zy schipper Lod. De Donder, van Antwerpen, die met zijn schip in de nabij heid lag. Over ouds hadden de keizers en koningen elk hunnen zot; maar dat waren van die zotten, die zco zot niet waren als hunne muts wel stond. Tot bewijs van dien, Keizer Karei vroeg eens aan zijnen zot of hij met hem wilde verwisselen Gij zoudt keizer zijn, zei Keizer Karei, en uw Jzot. Dat spel zou niet draaien, zei de zot; gij zijt niet verstandig genoeg om zot te zijn; en ik ben NIET DOM GENOEG om keizer te zijn. menschen daar gebeurde een droevig ongeluk. Een jongeling van 17 j. wilde zich ver maken met musschen te schieten. Een geladen geweer hing aan eenen balk. De jongeling nam eene tafel, zette er eenen stoel op, blom er op en nam het vuurwapen af. De stoel kantelde om en de jongen viel. De haan van het geweer raakte den kant der tafel, het schot ging af en de ongelukkige jongen kreeg de lading in volle borst. Hij was zoo erg getroffen, dat hij kort nadien stierf. Eene kaaksmeet ofte kaakslag, menschen, zoo prachtig en klinkend, dat het gelyke schier niet te vinden is, heeft het Wij# gekregen, en dat recht solemneellyk Dat gebeurde in den wedstrijd van wiskunde welke over korten tijd plaats had. Alia I vrien den, 't is te schoon, te overschoon, om het te verzwijgen. Het Staatsblad van 25 Augustus laatst deelt dien fameuzen uitslag meè: Voor de Rhetorika der Oude Humanoria, namon er 21 leerlingen deel aan den wedstrijd voor die der Moderne (wetenschappelijke afdeeiing), oG9 slechts IWCC, op de 21 be kwamen de helft der punten de eene 56, de andere 54 op IOC 11 Voor de wetenschappelijke afdeeiing waren er ook slechts t WC© die over de helft der punten bekwamen 74 en 52 op 100 II Daar er voor eenen prijs 80 punten op 100 noodig zijn, kon er geen toegekend worden. Onze 7 7 mededingers werden dus afgescheept met een accesslt en drie eervolle lueldlu gen III 't Is te fel 1 Indien zoo iets gebeurde in de Vrye Gestichten van Middelbaar Onderwys, je zoudt wat te hooren krygenBroederscho len Dompersgestichten enz. enz. I... Ha Ha I Ha 1 een feestlied, een machtige jubelzang zal weerklinken en weergalmen,"over 't plein, waar de t ij/ Ezels van Aalst zoo vaak hunne droevige blikken op rondstu ren. Hiu Han Hin Hau Achteruit Hm Hau I Hiu Han I 't Blauw gezwets is uit Ha I Ha I Ha 1 Tra la la 1 'Ach! God*! Wat droevig lot Voor Topken-Bosch En 't kopkeu los aan ééoen BLruik.dat kan nog gaan. De landbou wer Fr. Van Landeghem te Willebroekstak een struik uit waaraan er zooveel hiDgen,die te zamen 6 1/2 kilos wogen Zy waren van allerbesten smaak. gebpzitrd aan het hopplukken te Krupa, in Bohemenkregen twist, trokken de messen, en begonnen wild en woest te vechten. Toen de gendarmen de vechters konden scheiden, lagen 3 Tziganen dood op den grond en 15 anderen doodelijk gekwetst. Eenigen der moordenaars werden aangehouden. JOe atpenroosjes Ofte het edel weiss kostten 't leven aan twee knapen in Zteilarfianti, 'i waren Frans Kurt en Erucst Oelhmann. Zij giDgen edelweiss plukken op de Planplatto, in het Oberland en zijn in eenen afgrond gevallen en werden verpletterd opge trokken. Ach 1 't blijft altijd waar wie 't gevaar be mint, vergaat er in. Zoo is 't ook met de kin- ders, die bij liberale onderwijzers of ODder- wyzeressen op school gedaan worden. Meest altyd kost het die kinders hun geestelyk leven. Wee en bittere rouw drukt daD later loodzwaar op 't lijdende hert der treurende moeder maar te laat... te laat... een kind, dat ongods dienstig is, lacht en spot met zijne ouders ver driet.... VRIJ NAAR HET HOOGDUITSCH. 13* Vervolg* De oude Iseüs, na eene hartversterking ont vangen te hebben, lag weldra, onder het be schermende dak, in eenen verkwikkenden slaap verzonken. Gaan wij zien wat in dien tijd op de plaats, waar Rosa haren vader wachtte, voorviel. Men kan licht raden, dat de godvruchtige dochter geene minuut liet verloren gaan, maar vurig den hemel smeekte, de onderneming haars bruidegoms te zegenen. Terwijl Rosa aldus, in hare kajuit, den Hemel geweld lag aan te doen, wandelde Jab- das, in zwarte gepeinzen verloren, op het dek des schips, Hoe zeer en hoe lanb ook zijn wrok kend hart gesnakt en geloerd had naar eene gelegenheid om wraak te nemen tegen Julia, hy had nog geene kans gevonden om zijnen haat de gewenschte voldoening te verschaffen. Nu overlegde hy met zich zeiven, of dit het gunstig oogenblik niet was om iets te wagen, terwyi Eusebius afwezig en hem het gansche toezicht iu handen gegeven was. Het was een eerlyke namiddag en het scheepsvolk hadde gaarne van dit schoone In een Hollandsch blad las men onlangs het volgende 0 Diep getroffen werden we onlangs door wat in verschillende dagbladen de briefwisselaars uit Parijs verhaalden van de verpleging der kranken in de Parijzerihospitalen. Het was gewoonweg weerzinwekkend. Alleen wie er over grof geld beschikken kan en, als hij machteloos op 't ziekbed ligt, boven- dien familie en kennissen heeft, die toezien, dat hy werkelyk een goede verpleging krygt voor dat geld alleen zoo iemand kan ge rust met het hoofd op het kussen leggen, als de krankheid over hem komt. Maar wee dengenen, die dat niet kunnen en gebruik moeten maken van de stads- en staatsziekenhuizen, de klinieken enz. Er zyn gunstige uitzonderingen, bestatig den do schrijvers, maar over 't algemeen zijn de verplegers of verpleegsters (om 't nu maar eens in de taal der Schrift te zeggen, dan begry pen de lezers best, wat er mee bedoeld wordt) Hun dienst is byzaak. De belooning is hoofdzaak. De dienst is een lastig, zenuwtergend, vies en ondankbaar werkje. Maar 't is hun brood, en daarom trachten zij het zoo wéinig mogelyk te doen en door zooveel afleiding als ze zich veroorloven kuanen, er nog wat dragelyks van te maken. Droevig is het lot der ongelukkigen, die Gods hand aanraakte,en die aan een dergelijke, van alle liefde gespeende zorg zich moeten toe vertrouwen. Of er dan geen toezicht is «Ja, een streng medisch toezicht zou wel iets kunnen helpen. Maar eilaas I Dezelfde schrijver verhaalde van een openbare les die de professor-heelmeester aan zijn studenten gaf, en waarbij een dood ziek man op de meest cynische wijze als PROEFDIER als leermiddel gebruikt wérd, door ieder op zijn beurt betast, bedrukt, bevoelt, juist op de ziekste plekken, dat de man het uitbrulde van pijn, terwijl de professor met zijn discipelen zich de handen wreven van genot over het leuke geval Ge voelt, zoo iets lezende, den toorn vlam men in uw bloed, en de vuist knypt zich on willekeurig s&men over zulk een kannibalisme.» Het blad wijst ten slotte op de oorzaak der schromelijke verwaarloozing van een der be langrijkste onderdeelea der christelijke naasten liefde. Inderdaad, nu het weleer zoo gelóovige volk den hoogen God den nek en niet het aange zicht toekeert, nu heeft het ook aan het ziek bed de verpleging, die het verdient. Kiezers I Kiezers I wilt gij niet dat het libe ralism en 't socialism u en uwe medemenschen zulke WRAAKROEPENDE VERPLEGING in het gasthuis uwer stad of gemeente bezorgeD, stemt dan enkel voor de party van den almachtigeD, rechtvaardigen God, dat is de katholieke party. Kiezers Kiezers vergeet niet 1 dar kloosters. De E, H. Beyla licanciaat in koophandel- wetenschappen, leeraar in het St-Lievensgesticht, is benoemd tot bestuurder van hetzelfde gesticht. DeE.H. Joliet, doktoor in godsgeleerdheid en in kanonniek recht, is leeraar van wijsbegeerte benoemd in het klein seminarie van St-Nikolaas. Zijn onderpastoor benoemd te Adegem, de E. H. Lens, onderpastoor te Verrebroeck; te Verrebroeck, de E. H. Rumes id. te Massemen; te Massemen, de E. H. Cambier, id. te Denderbelle; te Denderbelle, de E. H. De Letter, gewezen ooadjutor te St.-Amandsberg. Zijn benoemd tot kapelaan: in de hoofdkerk van St-Baafs, te Gent, De E. H. Gabriels, leeraar in het kollege te Den- dermonde, en de E. H. De Beule, leeraar te Deynze te Eekloo de E. H. De Vos, leeraar te Lokeren te Ronse deE. H. Van Hoorenbeke, leeraar te Audenaerde, te Audenaerde de E. H. Van Brande, priester in het se minarie, in het pensionaat te Deynze, de E. H. Raman priester in het seminarie. De E. H. Peirsman, priester in het seminarie, is be waker benoemd in het college te Geeraardsbergen de E. H. Bogaert, priester in het seminarie, tet bewaker in het oollegie te Ronse. X. X. 't Pakje werkgoed gaat komen. H. Dank, Vriend, ga zoo voort. Derwijze doet gij veel voordeel aan de goede drukpers. Was er op elke gemeente een enkei persoondie de zaak ernstig opneemt gelijk Gij het doet, daar zou op weini ge jaren nergens eene goddelooze gazet te vinden zijn. L. Zij gerust, man I De zaak is aan gang. M. De school, de school, dat is de groote zaak. De christene ouders, die een hunner kinderen toevertrou wen aan een liberalen onderwyzer, handelen uitzinnig. Hunne handelwijze roept luidop God 1 straf ons I Ook moogt geer verzekerd van wezen, zij verbeuren hunne rust en hun geluk voor de toekomst. Die win den zaait, zal stormen maaien ESSCHENE en ASSCHE. Goed heilkloeke strij ders I Gij hebt het wel voor. De vijanden van onzen Heiligen Godsdienst, die moet men bevechten met den iever en de volherding, gelijk gij;het doet. Vooruit met med De schoonste zegepraal lacht u tegen. K. Opperbest, goedejongen. B. De goede drukpers ondersteunen op de eene of andere wijze is het uitmuntendste der goede werken op onze dagen. Inwoners van Assche, gij kunt allen 't heilig Menneken. 't Is 'n en heilige van de nieuwe soort...'n en christenen liberalen heiligen I I 1 Hij is 't zoontje van Mamaken en Papaken, beiden gekend voor hunne groote spaarzaam heid. In weelde, (niet in armoede) is hy op gebracht; de PAP heeft hem niet ontbroken. De spaarzaamheid heeft hij van zijn Paken en Maken geërfd en... ook geen uilen.., hy ziet vooruit en moet voor de toekomst zorgen... an ders zou hij iu zijnen ouden dag kunnen armoe lyden 1 Pas 25 jaren wil hij notaris worden, eene goede broodwinning zegt hy... doch, och arme 1 1 't misluktI... 20 a 30 duizend balie- kens naar de sterren 11 Ik moet iets anders aanpakken zegt hy ik moet zorgen voor den ouden dag.Ik zal repre sentant worden I... maar ziet, de kiezers willen dat liberaal Menneken niet lil 4000 ballen kwyt och erme toch... Wacht, zegt 't Menneken, mijn halvekatery brengt mij niets op... 'k zal Burgemeester wor den, dan win ik toch 300 franken., 'k zal my voor den oogenijlik daarmee tevreden hou den... in afwachting dat het zooveel duizenden wordt I Kiezers van Assche... wat zegt gij van zulk een GELDZUCHTIG MENNEKEN mag men niet roepen alles voor 't nieuw hei lig Menneken I Alles voor Pater Pee I BISDOM GENT. De Z. E. H. kanunnnik Van den Gheyn is, op zijne aanvraag, ontlast van het bestuur van St-Lievensgestichthij is benoemd tot algemeene bistuurdcr van de Werken ter eere van het Allerhei ligste Sacrament in het bisdom Gent, en tot visitator weder gebruik gemaakt om de streek een weinig te doorloopen. Jabdas toonde zich by- zonder inschikkelijk voor hen, die hem hiertoe het noodig oorlof vroegen. De een kwam weldra achter den anderen af want het gemakkelijk gehoor, welk de eersten vonden, was eene aan moediging voorde anderen. Ten laatste was er niemand meer op het schip aanwezig dan Rosa en Jabdas al het volk had zich hier en daar verstrooid. De wijn oogst was in gang, en men vond overal kermis, en overvloed van rype druiven en andere voortbrengselen aens gezegenden najaars, om zich eens terdege te vergasten. Jabdas blikte van het dek des schips den oever langs. Hy scheen eenig noodlottig ont- ontwerp in zynen geest te broeien. Op eenen uitsprong van den oever, aan den noordkant des inhams, stond een oude tempel van Bacchus, en het was daarheen dat de gunsteling van Eusebius by voorkeur den blik heenrichtte. Wat had hij daar gezien om zoo zyne aan dacht te boeien De heidensche godheid Bacchus werd vooral vereerd als de beschermer der veldvruchten en vooral des wijnteelts. Ofschoon zyn eigenlyk feest den 17 Maart viel, vierde men ook in dit jaargetyde van den druivenoogst, in de meeste zijner tempels, feestelijkheden ter erkenning Uitslag; der Kampstrijd Maandag 2 September te Denderbelle. Ninove bekomt den hoed. Aalst moet het onderspid delven met 3 spelen tegen 7 aan Hofstade. 21utte, Aalst behaalt gemakkelijk de overwinning met 7 spelen tegen 1 aan Ninove. Beslissing. Hofstade overwint met 7 spelen tegen 4 aan AalBC- Eene bijzondere melding De Beer waarin wij een zeer sterke speler her kennen. Zondag 8 September le Aalst. Zeer schoon weder. 2UIU toeschouwers toegestroomt van alle omliggende dorpen omringen het schoone kaatsplein welke nu op de Esplanade is aangelugt, 1 kamp. Lens tegen Aalst. In Aalst ontbreekt De Moor het beste element dezer partij, zij moet het onderspit delven met 2 spelen 17 vijftienen legen 7 spelen 30 vijftienen aan Leus, 2 lutte. Moens versterkt Hofstade, dis Quaregnou overwint met 7 spelen 31 vijftienen tegen 2 spelen 2o vijftienen. Beslissing. Men voorziet een hardnekkige strijd. Men is min of meer in deze verwachting bedrogen. Lens keert goed maar veel kwaad, nochtans er is aan Hofstade weinig te doen, daar De Beer bijna alle ballen achterkeert die men hem opgeeft, men heeft weinig zou zien kteren. Hofstade behaalt de overwinning met lo spelen 46 vijftienen tegen 3 spelen 27 vijftienen. Al de kaatsers van Holstade hebben wel gespeelt, en zoo gevormt zoo deze partij het hoofd bieden aan de sterkste partijen van 't land. Lens kon beter. Er zijn 265 ballen gespeelt waaronder 21 kwaad geslegen en 53 kwaad gekeert* Junior. zijner milde gaven. „Men offerde hem dan het verschgeperste diuivenzap en met honig be smeerde pannekoeken aan. Vrouwspersonen, met eiioolkransen gesmukt,, bereidden deze honigkoeken en verbrandden ze voor de koopers op kleine komtooren, welke zy tot dit doel voor de tempels opstelden. Ünuertusschen werden, aan de hoogste pyuboumen, uit schors gesnedene gezichten opgehangen, m de by- geloovige meening, dat de velden enjwyubergen, waar de wind het gezicht des gods naartoe keerde, van dezen gezegend werden. De talrijke maskers van schors, welke men aan de hoornen zag zwieren, bewezen, dat het dal, waar de Prunelli doorstroomt, m Uien tyd nog door menigvuldige heiuenen bewoond werd. Dit bewezen ook ade talrijke bezoekers, welke Jabdas dien namiddag uit „alle verschil lende richtingen naar „den Baccü us tempel zag toestroomen. De eersten ter plaatse waren de met eiloof bekroonde vrouwen, met hunue platte pannen en draagbare vuurhaarden, rond dewelke zien weldra eene aanzienlyke menigte verdrong. Velen droegea groote lederen emmers, uit geiten vel vervaardigd, die met druivensap of wijn geuid waren. Men zag reusacntig ge- buuwde kerels en wild uitzienue jonge gasten, welke men op eenzame wegen liefst zou ver meden hebben. uren uit Ninove, zal van 1 October aanstaande stilhouden te Erembodegem om 6,41 uren. En dit dank aan M. Woeste. De iberalen gaan daaruit besluiten dat M. Woeste tegen het werkvolk is. Hnfctarfo Op Zondag 22 September ■luisidUC. aanstaande, houdt onze Vo- gelteeltmaatschappij «St-Amanausgilde» hare 4e jaarlyksche tentoonstelling van hofgevogei- te onder hare leden, in de groote zaal der Kloos ter8cbool op het dorp, Gezien het groot getal inschry vingen, reeds ingezonden, belooft deze tentoonstelling al- lermerkweerdigst te zullen zijn vooral de gou- de en zilverbraekelsche klassen zullen goed vol zet zijn Benevens dezo klassen zijn er nog Zilvere en goude zwarte koppen, Mechelsche Minorka's en Orpingtons. De tentoonstelling is open van 10 ure 's voor middags tot 5 ure 's namiddags. De ingaogprijs is 10 centiemen. Het zal aan geene liefhebbers, bezoekers ontbreken. Deuzelfden dag op do wyk kamdries, is het prijskampen keuring van trekhonden. Alle honden houders van Hofstade worden er toe uit genoodigd. Kostelooze deelneming. Terzelfder tyd stichting van een bond van trekhonden, Lede De dochter vun de echtgenootén Schoot was aan 't werk in de nabij heid van een cokevuur. Het meisje naderde er te dicht by en hare kleederen schoten in brand Toen de moeder en de geburen de vlammen konden uitdooven, was het arme reeds erg ver brand aan de linkerzijd zal, zooals wij reeds aangekondigd hebben, het groot wapenfeest, ter eere van den eerwaarden Pastoor Temmerman plaats hebben. Het feest gegeven door het schermcomiteit «De Klauwaerts,» van St- Amaodsberg, belooit zr er prachtig te zijn en zal bestaan uit oefenin gen met het geweer, floret, sabel, grooten en kleinen stok, alsook schermpartijen met rapier en strijddegen. Het gemeentebestuur en bijzonderlijk de heer Burgemeester De Swaef, hebben gezorgd om het feest zoo aantrekkelijk mogelijk te ma ken Het muziek van Haeltert zal in den na middag een koncert geven. Buiten de versiering der gemeente zal des avonds een vuurwerk plaats hebben en zal het algemeene verlichting zijn. Onze gemeente is verrijkt met eene schoo ne bibliotheek. Meer dan 500 verschillige wer ken onzer Nederlandsche schrijvers zyn er reeds te vinden. Wij hopen het getal boeken gedurende deze maand te brengen tot 800. finl Ipcrpm 0°ze geachte heer profes ouuegem. ser o VaQ Lierde bebomt dees jaar weeral eene schoone onderscheiding met zyne leerlingen. Vijf hebben deze week het bekwaamheidsdiploma voor snoei en teel van fruitboomen bekomen. Eere aan den onvermoeibaren professor Van Lierde. er brand ontstaan in de woniDg van den land bouwer Arthur De Clercq, Paterstraat. De scha de is zeer aanzienlijk, doch door verzekering gedekt. Men kent de juiste oorzaak der ramp nog niet. Drihrakpl Zondag nacht kwam eene r bende baldadige kerels langs het gehucht, tegen Everbeke. Zy hebben er eene partij struiken haver van 30 aren omver gesmeten,de banden opengesneden en de schoo- ven rondgestrooid. De schade aan den eigenaar Victor De Clercq veroorzaakt is aanzienlijk. ten-oroecke, wierpen schelmen op dezelfde manier 80 stuiken open ten nadeele van den landbouwer Emiel Men- schaert. -- Maandag namiddag ontstond eene vec-ht- party by Br. Van üaele wijk Ha< yershoek. Een joDgeling had het er wat te bont gemaakt. De huisgenooten Jtepen hem achterna, de eenen gewapend met eene spade, de anderen met rie ken en stokken. De vluchteling is gelukkig niet erg gekwetst. toelelfabriek vau M. Alex. De Waele, eene werkstaking uitgeborsten. De werklieden vragen eenen opslag van 1 centiem per stuk. De patroon heeft geweigerd. Dinsdag voormiddag, 9 September, moest er eene meeting plaats hebben voor de werksta kers in eene herberg te Schellebelle,Hoogstraat, door eenen spreker van Aalst, maar toen M De Waele ook is gekomen, zijn werkstakers en spreker er van door getrokken. Wptlpnpn Dinsdag morgend, toen wonende Moerstraat, rond 5 ure, zijne venster- Tusschen allen stak een yzersterke gezel door zyne hooge, krachtige gestalte uit. Jabdas had op eene vroegere reis van hem hooren spreken. Hy hiet Felix Sago, een voorname in woner der streek en dweepzuchtig voorstander van den heidenschen godsdienst. Zijn gezicht, met de volle, roode wangen, door een prachti- gen blonden baard omiyst, ware het eerlykste oorbeeld van een Bacchuskop geweest over daad, wellust en wreedheid stonden er spre kend op te lezen. Deze man, wiens overvloedigen, nedei- hangenden haarbos een breede eiloofkrans overdekte, verrichtte het ambt van opper priester voor het afgodsbeeld. Op het plein voor den ingang des tempels stond namely k een standbeeld des wyngods, voor hetwelk men een groot vuur ontstoken had. Sago wierp van tyd tot tyd een handvol honigkoeken in het vuur, en begoot het met druivensap en honig. Hy leidde verder de geheele plechtigheid. Het er alleszins zeer wild en uitgelaten tus schen de aanwezigen toe. Bonte groepen logerden zich op den bodem, om den god te eeren door het genot der gaven, die hy Verleend had. Men dronk uit de emmers met wyn, en at vau den meegubracnien mond voorraad. Eet ledereu dronk steeg de baccüan- tiscby lust. in uitgelaten vroolykneid sprongen de knapen en meisjes -zingend en joeicnd luiken ging openen, bestatigde hy dat deze binst den nacht gansch begoten waren met petrool. Een afgebrand solferstekje werd op de vensterzuil gevonden. Kwaadwilligen zullen gepoogd hebben dien man zyn huis in brand te steken, omdat zijn zoon Jan-Baptiste tydens de werkstaking by M. Beernaerts aan het werk is gebleven. De petrool waarmede men de vensterluiken had begoten was geloopen tot op het voetpad. Maandag avond heeft zekere P. Pc-nne, bygenaamd Pieter Cadaster, al de vensterruiten verbrijzeld ter woonst van Bruno Ojsteriinck, een werkman, die aan het werk gebleven is iu de faoriek Beernaeits. Oosterlinck maakt ook deel der Vrye Weversgilde. A hp Assche aan de nare christenen De strooibriefjes van do liberalen- laolneuzenbond, die m6n Zondag uitdeelde in Assche bevatte vele waterslagen en kluchten en voor panto- mien de schoone spreuk Assche aan de ware chris tenen Kiezers lacht niet zulle, dat moogt ge niet doen ais 't iemand valt. Assche aan do ware christenen.... en dezen,.die de briefjes uitstrooiden zien misschien nooit het binnenste der kerk maar ja, volgens het geuzenblad n de Fop- perbloem kan men goede christen zfjn zonder de mis bij te wonen. Assche aan de ware christenen.... en de leider (uit wraak) van den snotneuzenbond... 't Menneken... wan neer er eone berechting voorby zijne villa komt, grim lacht, doot spottend de beweging der bel na, en houdt het hoofd gedekt.... De medeleidera van 't Menneken wanneer er eene berechting komt. in 't naar don trein gaan, die loopen om in de statie te zijn en het hoofd niet te moeten ontblooten voor den Christus, den God- Mensch. Assche aan de ware christenen en ais de libera- lensnotneuzenbond in de statie van ABsche priesters ziet binnentreden, schreeuwen ze hun schoon ei^ vlug- verhoord (vraag het aan Kobe Flok) gebed ofte strijd kreet... ii bas la calotte -.... a bas la calotte... Assche aan de ware christenen en de liberale spuiters met Menneken en Cla aan het hoofd, konden nog het Zwart-Zustershuis (waar niets wonen dan zusters, vol zelfopoffering en liefde, en weesjes), niet voorbij gaan zonder den kreet h bas la calotte te schreeuwen, Kreet, getuige van hunnen godsdiensthaat Assche aan de ware christenen en de Foppers- bloem, het geliefd blad van den mennekensbond, krioelt wekelijks van spotternijen, lasteringen en leugens be treffende den Godsdienst, onze heiligen, onze bisschop pen en priesters. Assche aan de ware christenen en neen 't is genoeg wy kennen ze nu de ware christenee..^Een aar dige manier niet waar, Asschenaren, van zich ware christenen te noemen. Menneken, als gij denkt dat de kiezers van Assche voor den zot mogen gehouden wor den, stnur hun dan nog alle weken zoo een programma van klacht en leugen en met 'nen allerkluchtigsten pantomienAssche aan... de... ware??? christe nen ha., ha., ha., ha... Sursum corda. FfitteliPiiP had het wel gedacht: ik UÖ»L,11CI1C. had aawelljks Be2eKd dat de Pijlschieter zoo plezant werd, of hij schoot iu zyne fransche combisten-coleir en werd woedend als een echte Satan 't is nu lijk een.helsche draak en alleman krijgt er schrik van... Geen wonder, de boerkens kunnen toch zyne redeneering„niet verstaan en deze 13 toch zoo doodeenvoudigHoortAls een boer in Esscbene 17 6 opcentiemen betaalt, dan bataalt hij zooveel uog ulet aio die boer. die er in Assche 7 6 betaalt. Want gij moet weten groote staatsbanen doorloopen dat dorp, en daar zijn oude kasseisteenen te koop, eu daar staan groote kasteelen 11 1 Eu ai de boereu, die dat niet verstaan dat zijn ezels. Pijlschieter gaat er nu zijn eigen aanspannen en met zijne nieuwe rekeuKunile(i7 6 76;gaat hij de boerenjongens eens flink op den goeden weg zetten, maar luister eens, Pylschieter, ga eerst eens de uitgestrektheid van Assche afmeten, en dan leer ons daarbij welke de lasten zijn die op een hectaar grond wegen te Assehe, en vergelijk het dan met Esscheue daar hebt gij aans om eens goed te rekenen. Die verdoemde «pcenlieuien willen toch maarniet verteren noch <»j Putteken, noch bij Pyl- schieter-Slipdrager. Daarom zyn die jannen nu aau 't sluimen en aau't spuwen gelijk volgezogen echels, die men zout op den snuit strooit. Wees dan wat be daard, mijn heve Pylschieter, want als gy zoo leelijk blijl't te werk gaan dan schrijven wij geen woord meer van u. Gij zijt bekwaam, in uwerazerny om icuaaud ellen at te Nlaclttcu. Wonder toch, dat gij niet zachtmoediger wordt bij de bocreudceiueu. Maar zie, tegen dit iaaiste heb„ik toch niets, dat moet gy met denken. Gy Handelt met veel meer verstand dan die scürikkeiijke Lucifer, die u onlangs verschenen is... Die heelt er geen de minste manier van. Nu zie wel toe vau altijd goed kalhohek,tu blijven en voort te doen op uwe ennstehjke manier. Een groote christen meusch, die heeft voor phcüi van te behagen aan de iramassons van Brussel daarom moet hy liberale geuzeugazeiteu verspreiden om het volk te vergeuzeu, ja verwf jilcrcu vau dcu Uods- dleuat hij moet,van die opneemvodden doen ver- koopen waar het volk beginselen zal opnemen van de verbeesunghy moet al doen wat iu zyue macht is om de pricaicm (e bcviaileu, le bezwadderen en te beleedigen. Dans de echte manier Vooruit dan Pylsclneter, vooruit mijnheer de Mar kies. Waar blijft uw klerikaal schandaal? Waar blijven de helhonden om de priesters door de modder to aleu- reu. FoeiFoei 1 net liDeraal gespuis Maar past op Putteken, en Pylschieter, past op voor den zvever- lap 1 dooreen, terwyi de ouderen met welbehagen het spel aanacuouwdon en dapper den beker aanspraken. Zoodra Jabdas van op het schip bemerkte, dat de uitgelatenheid der Baccnuadienaars op het hoogste geklommen was, verliet hy yiiugs net dek en spueuue op zyne beurt naar den tempel toe. Daar mengde uy zich tusscüeü het volk, de geiegeuneid bespiedeuue om met Öago te spreken. «Hoe veiheugt het my zoo ving hy aan heden eene zoo scnoone gelegenheid te vinden, in uvv gezui&coap den god le Voiecren, dien ik boven alien inyne voorkeur schenk. Van jongs af neb ik Daccuuu genuiuigd, en ik prys u, me myne gevoelens uecit jegens den gou, wien wy de souoousie gave le danken hep Oen. Allen echter nouuen üet niet met ons, en de bomiuneuswaaraige god des wynd heelt zyne vyauden. Zienier wat ik meen. Ginder in ons temp bevrndi zich eene wondwachoone maagd. Welke bly de zegepraal zou het voor onzen god nint zyn, indien ook deze maagd ""i dit leest wilde deelnemen. Zy zal hei ecnier met gewilng uoeu, want zy men den Goki uisig- de. Kondei gy haai uwingen, onzen god te eeren, gy zouot daaruour zooveci te meer zyn weiguvajien eu zyueu zegen veruieueu. Wordt voortgezet*

De Volksstem | 1907 | | pagina 2