De gasquestie. De kloefwacht Apothekersbond. DE LIJKPLECHTIGHEDEN ROSA NIEUWS UIT DE STREEK Vieze mannen Vieze katholieken 104 Jaar otitl De weduwe Ver- sluys, geboren Anna Lauwors, van Breedene, is verleden vrijdag 104 jaar oud geworden. Het kloeke oudje geniet eene uitnemende goede ge- zondhi id zij helpt nog mede aan het werk in de keuken en in den hof. De weduwe Versluys heeft 17 kindereu gehad, waarvau er slechts nog twee in leven zyn. Geschiedenis en Waarheid. Velsii aue Zondag avoud werd er erg l gevochten tusschen twee stief broeders. Eeü hunner, Theophirl VerlindeD, kreeg twee erge messteken in den buik on in den rug zijn toestand is hopeloos. De dader is aangehouden. STADSNIEUWS. Zondagr ust. Baron Leo de Béthune. Over honderd jaar was er nen franscbeo gelukzoeker naar Aalst overgevlogen. Onder de Bevolulie plaatste hij de Godin der Hede op het altaar der Begijne- kerk en hij riep Al de kloost af! en vive de Det sse Raison EENE VERTELLING UIT DE Y' EEUW, Krem borf^gem i £uiden is teruggekeerd, bij de heropening der Kamer als minister van landbouw optreden. He Kanierziltijd is niet geslo ten, maar enkel geschorst. Men bad gedacht den zittyd in October voort te zetten, maar t schynt dat het niet noodig is. Toch moet de Kamer weer bijeenkomen om den zittyd te slui ten. Ze zal bijeengeroepen worden den Dinsdag 29 October en men zal den zittijd gesloten ver Waren. De zittyd 1907 1908 zal op Dinsdag 12 November geopend worden. 1 oor de èjzerenteegbe- dtenden. M. de minister Helleputte, rekening houdend van de onvoordeelige voor vaarden, waarin de werklieden van den ijzeren weg zich bevinden door het klimmen der dag loonen in de bijzondere nijverheid, zal hoogst waarschijnlijk een minimum van dagloon van 3_frank vaststellen voor de groote steden en de nijverheidsgemeenten. Al de dagloonen var 2,20 fr. en 2,40 tr welke nog in sommige stre ken bestaau, zullen afgeschaft worden. Hoeveel onderstand hebben de libe ralen aan het werkvolk gegeven ge durende de werlcstakingen Ran M. Leveau dat niet zeggen Dat hij eens ga snuffelen in Concordia in plaats van op het stadhuis.... He tronderen der Weten schap. Een jonge geleerde van Lyon zou het middel uitgevonden hebben om de elrk- trieke kracht op grooten afstand te leiden, zonder draad. Uitroer van He tg inch /ruit naar Engeland.' Men kan zich niet voorstellen welke groote hoeveelheid appeleD, pruimen, peren, enz. uit Oostende met de stoombocten van de Maatschappij Cockerill naar lilbury-Londen verzonden worden. Verle den week was het eene lading van 9000 manden fruit, ruim 1C0,000 kilos, en dinsdag namiddag werden 5000 mauden reine-claude ingescheept, meestal uit de provincie Namen. A riebetachtig't Is ongelooflijk hoe de kinderen binst de lange vacantieweken gemakkelijk vergeten wat zij vroeger in school zoowel geleerd en dikwijls zoo goed gekunnen hadden. t Om er u maar één staalke van te geven t was in de eerste dagen van 't schooljaar de meester overliep nog eens de verschillige tijden der werkwoorden en stelde menige vraag, die onbeantwoord bleef... Eindelijk aan eenen zijner beste leerlingen sprak hij met meer moed... Stlen, jongen, antwoord gy ne kder zon der haperen... en goed zulle Stel eens dezen volzin in de gebiedende wijze Du os (rekt dcu ploeg... Eu zonder een oogenblik te moe ten peizen vloog het antwoord Ja I mees ter I! Maanden lang schroef ne socialist onzer stad over de geschiedenis van de guldensporon, in 't jaar 1302. Ons dunkeus zou dien Alwet- r zijne lezers mogen inlichten over do werksta king der dockers te Antwerpen... Hij zal mis schien wel antwoorden: maar ik handel gedurig over die zaak. Inderdaad, alweter. Maar 't is niet genoeg over eene zaak to handelen men moet aan zijne vrienden en partijgenoten de waarheid doen kennen. Wij dagen u uit, over de zaak van Antwerpen, in uw gazet te spreken volgens de echte ware geschiedenis Gij zult u wel wachten. Want moesten de socia listische werkmenschen met hunne eigene oogen, zien beschreven, wat het roode kopstuk Chapelle en zijn mederoepen Mierlo, daar hebben nitgestoken, ze brieschten van gram schap, en hingen beiden aan de galg. Wat? al die famiben in ellende dompelen, en dat alleenlijk voor hunne heerschappij op die armzaligen te handhaven I Wraakroepend is het I O lezers, moest men de ware geschiede nis kennen, die roode leiders zouden ne post pakken Doet uw oogen open... En berkent onder de herderskleedagie den bloeddorstige wolf... Laat hem builen C'est moi Goyot, le beboerde le troupeau, Vereemgt u en ver wijdert u van hen. In ons vorig artikel bobben wij getoond dat St-MI.I»laas en Denderinondc van do zelf- uitbating van do gas hadden afgpzien om het contrakt van Aalst met de Sociélé centrale aan te nemen. Thans willen wij nog eens voor oogen leggen de voorwaarden door dit contrakt vastgesteld. Voorwerp der vergunning. Do stad slant enkel bet inouopollum af vnu de gas. Zij behoudt hare volle vrijheid om op welk tijdstip ook, in zelfbeheer uit te baten, hetzij do electriciteit, hetzy elke andere manier van verlichting, die haar zou behagen. Zij mag zelfs deze uitbating aan eenen derden persoon vergunnen onder voorbehoud nochtans, vaD, bij gelijke voorwaarden den voorkeur aan den ondernemer der gasverlichting te geven. Uitbreiding der bnlsleldlag De tegenwoordige buisleiding strekt niet ver der uit dan tot ongeveer 18(00 meters. Volgens het nieuw contrakt heeft do stad het recht buislf-idingen te doen plaatsen overal waar zij het nuttig oordeelt, mits zy op den weg dezer buisleidingen ten minste eene lantaarn doe plaatsen "p nl'e 6<> m. afstand. Dus zullen wij SCHAARBEEK en MIJLBEEK rmt gloeibek- •-en kunnen doen verlichten. Openbare verlichting. Deze verlichting wordt nu verzekerd door 365 gaalantaarnen en een zeker getal petrool- lanipen. Do helft der gaslantaarnen branden gedurende 3555 uren per jaar de andere helft gedurende 1481 uren. r De huidige verlichting is onvoldoende en ge brekkig, en nochtans kost zij ons nog meer dan 9000 fr. per jaar. De Société centrale verzekert ons koste loos eene openbare verlichting van 550 Jantaar- nen met bek Auer, gedurende 3600 uren bran dende. Ia de veronderstelling dat deze lantaarn on geplaatst zijn op eenen gemiddelden afstand van 50 m. (ou wy mogen dezen afstand op 6m. brengen), dan verzekert ons dez" icbikking eene uitmuntende, kostflooze op» nbaro ver lichting vooreeneu omtrek van 27500 m. Daarbij, naargelang van den aaugroei der bevolking, zal de maatschappij hot getal koste- loozo lantaarnen vermeerderen met vijf lantaar- nen telkens de bevolking met 500 inwoners vermeerdert. Verkoopprijs vau de gas. De maximum pryzen zullen beloopen tot 0,15 voor de verlichting en 0,12 voor de be weegkracht. Deze prijzen brengen eene zeer tastbare vermindering mede op de huidige pryzen. Auudcel der stad. Het contrakt voorziet voor de stad kosteloos heid van het grootste deel der openbare verlich ting oen aandeel in de ontvangsten der maat schappij Dit aandeel beloopt tot 4 op de jaarlijksche bruto-ontvangst van den vei koop van de gas, boven de 100,000 fr., indien de verkoop de som niet overtreft van 200,000 fr. 5 0/o op deze ontvangst, zoo zij stijgt boveu de 200,000 fr. tot 300,000 fr. 6 indien de ontvangst 300,000 Ir. overtreft. 7 indieu de omvaDgst 400,000 fr. overtreft. Dit aandeel is van aard om in de toekomst ernstige winsten aan de stad te verzekeren zonder haar aan eenig gevaar bloot te stellen. Om te bewijzen dat wy met dit coutrakt voor te stellen de belangen van de stad behertigden zullen wij slacht drie bestatigingen aanhalen. 1" Geen enkele stad van België heeft zulke gunstige voorwaarden van haren aannemer be- konien voor hare openbare verlichting. Wy zijn de eeuige, die eene schier kostelooze openbare verlichting zullen hebben. 2" Dat geen enkele andere stad ook eenen lageren prijs betaalt voor de verlichting harer openbare gebouwen. 3e Dat, voor wat aangaat het leveren der gas aan de biizosderen, wij in de middelmaat bly- ven, indien wij de steden aanzien, die eene vergunning hebben toegestaan, terwijl wij voor- deeligere prijzen bekomen hebben dan deze, tocgestaanjdoor het zelfbeheer, in de st den van middelbare belangrijkheid. R. Moyersoen. Zoo bet schijnt is er weer om spraak van het inrichten 'der liberale kloefwacht. Zoo als men ziet, bestaat de liberale biesbewerking hy- na uitsluitelijk in bespiedtrij en verklikking Men zal dus nog eens de mouchards, in kloef en-tenue, ont moeten in al de straten der stad, in groepen van drie vier man, om liet verkeer der katho lieken na te speuren. Zet men een voet op straat de kloefwacht is daar, en ze volgt u op de hieleo, bespiedt u waar ge gaat, of van waar ge komt. De stad is voor acht dagen in staat van beleg. Dat is de liberale vrijheid, Heeren Kiezers die kloefwacht gpeft ons eenen voorsmaak van wat er ons te wachten staat moest de liberale hutsepot hier op 20 October zegevieren. Zij zouden de politie herinrichten, die vrygrzinde heeren, en ze zouden de politie wel betalen I I Maar Maar I I I 't Zou een kloefpolitie zijn, waarschijnlijk voor half geld Is't. niet verteld gewr r-st dat de kioelenmou- cbards, over vier jaar, hunne laatste pree niet hebben kunnen krijgen Betaalde men ze met den Donderdag voor de kiezing, en als des Zondags den strijd gedeeltelijk verloren was, liet men dan de klnetmoucbards, niet loopen, met DRiE DAGEN PRÉE TE GOED, waar ze hedendaags nog altijd naar schuife len Dat wordt ten minste toch beweerd door bedrogenekloeffers. 't Zijn oordjesbijters, die blauwe politiebi rs, en de rekruten dienen op te passen eer ze den mouchards-tenue aantrek ken I I Bericht aan de liefhebbers. ftan, omdat fust daar nog aans te mear gezien heeft waar zijne ware vrienden zyn. M O*erar ontmoet men heden daags vieze katholieken. Ze scbreeuwpn bij hoog en bij laag dat zo katholieken zijn Ze slaan op huonp borst... en ze zouden zweren dat ze katholiek zijn... maar op hunne manier. Overal komt men zulke katholieken tegen... die voor gekende geuzen en liberalen stemmen. Hoe is dat mngeijk zult ge vragen En nochtans, zoo zijn I L~ Waarom handelen die zoogezegde katholie ken alzoo Ze zullen het u zelf zeggeu, luistert Ik huur land van eenen liberalen eigenaar, zegt de eene ik doe stiel zegt de andere en mijn concurent vindt zijn brood bij de katho lieken en ik moet dan noodzakelijk mijn brood winnen by de liberalen, .en... daarom loopen ze mee met de vyanden van God en Kerk II en daarom stemmen zo er voor. De priesters bestrijden natuurlijk de geuzen en liberalen, als de grootste vijanden van Gods Kork Volgens die vieze katholiekeo, om bun plezier te doen zouden de priesters bunnen plicht niet mogen kwijten... de werking van den priester is voor hun eeo verwijt en waar schijnlijk de oorzaak van knaging van concien- tie... Die hnagkttg willen ze verdooven en daarom bemeten ze en neren ze mee tegen pastoors en priesters De priesters immers hebben het ongelijk niet to dansen lijk zij flui ten. Zijn dat geene vieze mannen Verkoopen die mannen hunne ziel niet voor een weinig Zijn dat geene vieze katholieken En kent ge er zulke niet Lappa. Zondag 7 Oct. zal de dienstdoende apoth. van M. Callebaut in| de Botermarkt alleen open blijven te beginnen var ia ure 's middags. Hemohralen-Harlement. doortocht van den stoet z;jn do straatlantarens voorde Creemboter. Markt vac Zaterdag 28 Sept. 125 kil, ter markt. Prys 3,10 per kilo Davld«fond« Aalst en Ontiatrcktru. Boekerijen. n St.-CamiHusechool, (OSBROEK.' Open alle Zondagen vam 10 tot 11 ure voormiddag. VAN 't Is Wo"Dsdag, onder eenen ontzaglijken toeloop van volk, zooals men er te Aalst nooit te zien kreeg, dat Kiezera trie riep dat Vraagt het aan de ouder- Xoadt gij voor dal biezen iinge'n roths he 15* Vervolg' Uwe onachtzaamheid verdient voorwaar het lot, dat de onschuldige ten deel gevallen is n Torwijl Eusebius deze woorden sprak, kjvam de overste des kloosters, dat daar niet ver af stond, het scheepsdek op, in gezelschap van eenen man, die, naar zijne kleeding te oordee- len, een landbouwer der streek moest zyn. Na vriendelijk gegroet tc hebben, sprak de overste als volgt Eusebius aan «Deze man, die een oDzer pachthoeven bewoont, en tot heden toe ongedoopt gebleven is, kwam my dezen morgen eene gebeurtenis mededeelen, die. naar hy zegt, Let besluit in hem gerijpt heeft, zich eindelyk tot het christen dom te bekeeren. Hij woonde gisteren een offerfeest bij in den tempel van Bacdius, hier aan de kust. Daar is een man van het schip by hen gekomen, en heeft de half bedronk enen aangezet, in het scbip eene jonge christen maagd te gaan halen, onder voorwendsel dat men haar zou kunnen dwingen, een offer aan Bacchus te boengen Dewijl de maagd, nadat zij in de vergadering gesleurd was, standvastig weigerde te doen wat meu haar verzocht, en den afgod veasmaadde welken die lieden ver eeren, dreigde Felix Sago baar met den dood. De man uit het scbip gaf den raad. haar te kruisigen, welk voorstel onmtddellyk bijval vond en eenige beschonken jonge gasten heb ben de christenmaagd op de meest onmeusche- lijke wijze aan het martelhout genageld. Dit alles berichtte mij deze ruaD, die door de held haftigheid, waarmee de cbristenmaagd Jezus gestorven is, zyn hart heeft voelen ge raakt worden, en hy is met mij gekomen om mijne woordoD te bevestigen. Is uw bericht waarheid vroeg Euse bius den landman. Heer, het is zoo, was het ontwoord. «Euzoudtgij den man herkennen, die uit het schip naar uwe vergadering gekomen is Wat zou ik niet Hier staat hij, antwoordde de landman, terwyl hij op Jabdas duidde. Gij, Jabdas, gij hebt my dit aange daan vroeg Eusebius met weemoedige ver bazing. Jabdas gaf geen enkel woord terug. Hij erkende, dat loochenen en zich verontschul digen nutteloos was. Doch waren zijne blikken dolken geweest, zij zouden het hart des mans doorboord hebben, die zyne misdaad bad uit gebracht. Ellendeling I ging Eusebius voort, ik zweer het u, de dood, welken gy eene heilige hebt toegedacht, zou»op staanden voet de uwe worden, indien ik niet overtuigd >vas, aan Rosa te mishagen, indien ik dit vonnis over u moest vellen. Ik ga doen, wat zij in mijne plaats ge daan zou hebben in plaats van wraak te nemen, wil ik u vergiffenis schenken. Zeg mij ésn ding wat is het, dat u tot zulk afgrijselijk schelmstuk beeft bewogen Wat mij biertoe bewogen heeft Dit zult gij weten het is de wraak. Zij heeft mijn geluk in hare hand gehad. Op myne knieën heb ik gesmeekt, om datgene van haar te be komen, waarvoor gij mij vrybeid en rykdom beloofd hadt. Zij heeft het my hardnekkig ge weigerd. Dit zwo r ik haar te zullen vergelden.» Dus is myne goedheid de oorzaak van mijn ongeluk. «Niet uwe goedheid, maar haar onwil. Wraak hebtgy genomen, en ik zie, hoe hatelyk de wraak is. Neen, ik wil my Liet wreken. Ga weg van mij, on geniet de vrijheid voor j als vrucht uwer misdaad. Jabdas verliet het schip. c En du, sprak Eusebius tot den klooster overste, mooten wy spoedig voort van hier. «Wat noopt u tot zulken spoed vroeg de overste. Eusebius verhaalde hem de zaak mot den ouden Iselis. Indien het zoo is, sprak de overste, moet gij inderdaad zoo spoedig mogelijk Cor sica verlaten. Men zou u naspeuren ieder oogenblik toevens is gevaarlijk. Doch ik weet raad. Gisteren is van het eiland Margarita een schip bij ods aangekomen, met hetwelk onze medebroeders, die aldaar gevestigd zijn, ons graan en andere op het vasteland geladene waren turen wij zenden hun daarvaor hout in de plaats. Het vaartuig ligt zeil-ee. Voer. met hetzelve, het lijk van haar, die voor Jezus- Christus gestorven is, naar Margarita over, en onze medebroeders zullen haar met vreugde en eerbied ontvangen. n Eusebius en Iseüs namen dit voorstel aan. Onverwijld werden de overblijfselen der heilige maagd en martelares op het bedoelde schip gebracht. Eusebius, Iseüs en Maxima, met nog twee dienaars, gingen mee aan boord met het lyk, terwijl het schip van Eusebius zijnerzyds zijoe reis naar Massilia vervorderde. En zie, God bewees onmidd»lijk door een merkwaardig wonderde heiligheid zijner dienst maagd. Ofschoon de wind regelrecht uit do ongunstige richting blies, vaarde het schip, met den kostbaren schat hare relikwieën be laden, met volle zeilin naar zijne bestemming toe. Monniken, die men onderweg ontmoette in j een licht bootje, waarmee zij van noord Daar zuid, met gusstigen wind, naar het eiland Caprpra zeilden, konden het wonder getuigen. En gelijk zij het Dadien verklaarden, hunne verwondering was niet gering, ziendo dat deze opvarenden, van het zuiden naar het noorden, met eenen geheel ongunstigen wind, zoo snel als vogels, met gezwollen zeilen hen tegen kwamen. In Margarita, het huidige eiland Gorgona, dat recht tegenover de stad Livorno ligt, werd het heilig lijk, door de vrome monniken, met de grootste vreugde eu vereering opgenomen. Zij bereidden haar in hunne kerk eene rust plaats onder de mensa van het hoogaltaar. Een aantal altijd brandende lampen beteekenden, dat daar eene maagd rustte, ia wier lamp dé olie niet ontbroken had. Eusebius kon het niet over zyn hart kjygen, de plaats te verlaten, waar zijn dierhaarsté schat was neergelegd: hij, met Iseüs en Maxima, vestigde op het oiland zijne woonplaats. Hij wijlde het liefste in de kerk, waar hij vaak de goddelijke diensten bijwoonde. De goddelijke genade stroomde, door Rosa's voorbed-», immer overvloediger iu zijne ziel, en verlichtte ze met helle klaarte. Het christendom, dat hem een eeuwig leven in den hemel voorspiegelde, naast de mogelijkheid van Rosa terug te zien' en zonder scheiding by haar te blijven, bood hem Dog den eenigen troost op deze wereld. Weldra liet hij zich onder het getal der ge- loofsleerliDgen opnemen, en ontving na korten tijd het doopsel. Naar de tijdelijke goederen had hij verder geen verlangen. Hij liet verkoopen wat hem in Massilia en Karthago toebehoorde, en gaf het grootste deel der opbrengst aan den arme. Hij hield slechts zooveel voor zich als hem uoodig was, tot bekostiging der kleine huishouding, waar 1st üs en Maxima deel van maakten. Zoo ieefde hij nog eenige jaren en toen de Heer kwam aankloppen, vond bij hem wakend, en in zijne lamp brandde de olie der goede wer ken, waar de gewijde waskaars in zijue ster vende ha- d het zinnebeeld van was. En toen, gewis, werd de voorzegging ver vuld, welke Rosa, van op het kruis, hem toe- gelispeld bad: by ging met zijne bruid het eeuwig bruiloftsmaal vieren in den hemel. zyn gelegi nheid sangestoken en met rouwfl jer« onhangen. Gansch de bevolking is te been. De scholen, waarachter zich eene massa burgers en werklieden hebban ge schaard vormen de haag Twee byzondere treinen, den e"nen uit Brussel den andere uit Gent, brengen eene talrijke schaar vrienden, die een laatste blijk van hulde aan den dierbaren afge storven geven willen, mede. Bij hunne aankomst is't onmogelijk ten st"rfhuiza binnen te drineen. zoo talrijk zya ze toegekomen zij, die aaD de overblijfsels 'au den waren volksvriend, een laatsten blijk van vriendschap, van liefde, van dauk- baarheid od erkentelijkheid komen brengen. De salon,in rouwkapel herschapen,maakt een diepen indruk op ons allen. Met vochtige oogen aanstaren wy de houten kist, en door hare houten wanden zien wij nog, maar helaas slechts in verbeelding, een zoeten lach, een vriendelijken blik op zijn edol gelaat. Talrijke kaarsen zijn ontstoken en die dSnsende klaarten die zich oe de zwarte behangsels weerspiegelen doen Diets dan den indruk vergroott-n. Een warme handdruk aan de diepbeproefde familie en ons een weg baanende door de stcedsgroeiende volksmenigte winnen wij de straat, 't, Was tijd onze moed kwam vol M. Woeste sprak de eerste lijkrede uit. In naam der Aalstersche afge-eerdigden bracht hij den afgestorven kollegaeene laatste hulde. In roerende woorden deed hij de werkzaamheid, d» verkleefdheid, de zelfverloo chening, de hoedigheid van hart en geest uitschijnen, die Baron de Béihune kenmerkten Hij sprak ook over de hevige strijden,die hij steeds met manhaftigen moed, zonder zwakheid had doorwors eld. M. Gheeraerdts bu--gion"ester vaa Aalst,in naam van den gemeenteraad, de Z E H. Deken Roelaadts, in naam van het kerkfabriek van St Vlartinus, M. Bruy- ninckx in naam van de balie van DenJermonde en M. Van Vrcckem, senateur, in naam der Katholieke Asso ciatie, brachten een laatsten groet aan den katholieken werker, dera overtuigden christen, den verkleefden vriend, die hen io den bloei der jaren werd ontrukt. Altijd, met d<m zelfden iever vind men hem, als wan neer het er op aankwam den godsdienst en de voort planting van de katholieke zaak door allerlei onderne mingen te bevorderen. Die to--loop van volk op zyue bpgravenis, is een bewijs dat zijn strijden werd goed gekeurd, dat zijne wel laden niet zyn veigeten. Na d« gebruikelijke gebeden wordt het duurbaar overschot op vier kloeke werkmansschouderen getild. Leden van den katholi<-kon we kmauskring hadden er aangehouden hunnen geliefden voorzitter zelf naar zijne laatste rustplaats te dragen. Een donderend salvo be groet de verschy uing. De stoet stelt zich in beweging. Men gaat kerkwaarts. Vooraan het kruis en ne kerk' bedienden, dan komen de banieren van conlreriën en de vlaggen der maatschappijen waarvan de edele heer deel- aakte men telt pr wel zestig.. Daarna de muzieken. treurmarchen spelende dan de geestelijkheid en de doodkist het ontzielde lichaam bevattende het wapen van den overledend een kussen waarop zijne talrijke een teekens zijn gespeld; de eerweorde zusters, die het stoffelijk overschot bewaakten... De rouw wo'dt geleid door zijne zonen, twee knapen wier droefheid ons het hart grie't, hun oom Mgr. de Béthune, diepbewogen, vergezeld hen. Volgen de heer burggraaf de Biolay, schoonzoon, de broeders eu schoonbroeders, waai tusschen de heer Barou Descamps, minister van sehoone kunsten eu talrijke familieleden van den diepbetreurdeu. de H.H. Ministers de Trooz, Liebaert, Davignon en Woeste, de Senatoren Van Vreckem, de Kerchove. Graaf d'Ursel, Baron Huart, De Volder, Riepsaot, Mgr Ke sen, Orban de Xiviy. De Volksvertegenwoordigers De C"ster, De Bmyu, Carton, Rosseeuw, Raemdonck, Standaert, Thibbaut, Van Cleemputte, Begerem, Maeuhaut, Visirt de Bocarmé, oo heer Gouverneur der provintie Oost-Vlaanderen, Verwilgen, bestendige afgevaardigde, De Clippel, arrondis8ementcommissaris, generaal Cuvelier, generaal Verstraeten, Schepencollege en Gemeenteraadsleden, enz. enz. Het koor van St Martinus is gansch met rouwfloers omhangen, enkH het lispelen der kaarsen en treurge zangen kunnen wij er hooren. Ieder kaars verlicht het wapenschild drij blauwe sterren op wit doek, waarbo ven op blauw doek een toren van schietgaten voorzien, De ruime kerk is welhaast ingenomen, niet een stoel blijft ledig en nochtans iedereen wilt binnen, jedereen wilt eene bede storten voor hem die zooveel goed heeft te weeg gebracht. De off rande eindigt lang na den dienst en 't is omtrent een uur vooraleer de stoet zich weder heeft gevormd. Tieurig voorwaar is de lange stoet, die zich naar het kerkhof richt. Eene nieuwsgierige menigte in eene stomme aandoening gedompeld vormt twee dichtgeslo ten rangen op den doortocht van den lijkstoet. Op het veld der dooden wordt door M. C. De Keg<d namens de katholii ken werkmanskring en M. F. Cnck den Bur gerskring eene treffende lijkrede uitgesproken. Ons dierbaarste pand wordt in den schoot der kille grafstede geborgen. Niet een kan zijne tranen wederhouden en weenende verlaat men den doodenakker, zich nog eens omkeererde om op den steen te rtaren onder dewelke de laatste overblijfsels rusten van hem wiens vroeg afsterven wij betreureD, van hem die gedurende zijne korte loophaan zooveel goede werken heeft gesticht, waarvan de verdiensten hem zijn voorafgegaan naar de eeuwige verblijfplaats voorbehouden aau dest yders die de goeie stryd hebben gestreden. De algemeene rouw, de overvloedigeu volkstoeloop aan de begraving, is een blijk dat eenieder die het hart op de rechte plaats draagt de familie de Béthune op eene bijzondere wijze eerbiedigt en waardeert. En hier wil ik nog eens aanhalen wat men reeds vroeger heeft geschreven, dat voor den oprechten Aalstenaar do Béthune beteekeut Trooster der Armen, Raadgevor der Burgers, Be schermer der Weezen, Verpleger der Kranken, Verdi- diger van Kerk en Volk en Land. Dat zyne ziel in vrede ruste. R. EINDE. Keren dank aan de inrichters zuiker feoat, en mochte zij veel bijbrengen tot nog meerderen bloei van onzen onderlingen bijstand, welke zooveel verzachting brengt j in het huis van den werkman ten tijde der beproeving. Doeka. Qe ziet er mij noo dubbiueus uit, Fina. Fina Ja, Doeka, 'k ben gelijk 't weer, 't weer is nog al wol, maar er zit toch ietg in dat triestig is, op dezen tijd van 't jaar... Doeka. t Is partemza voor 't heldergems weer. de zomer is aan 't sterven... Fma. Ja, kind, sterven is allemens erven... Ik kom daar van do begrafenis... Doeka. Van de begrafenis van Mijnheer don Baron, Fina Fina. Ja, Doka, zie mijn hert kreveert er nog van... Zooveel droefheid op alle wezens, maar bijzon derlijk eene onuitsprekelijke smart bij de zoo beproefde familie... Mijnh-er de Baron, nog zoo jong, zoo vol leven... zoo werkzaam, en altijd gereed voor iedereen... Niemand kon gelooven dat zijn einde zoo nabij was... Doeka En elk trachte toch zoo naar zijne genezing, I' ina... Kr is zooveel voor gebeden en gesmeekt, door ons braaf werkvolk... Fma. Ja. Deeka, want er zijn bijna geen werk menschen in ons Odst, of hij heeft ze dienst bewezen. Doeka. Ook de dankbare genegenheid ligt in alle herten, voor hem en voor de achtbare familie... j de bi gravenisplpchtigheden van den ZOO diepbetreurden ma.— Er was ne schrik van volk ministers, pró- Volksvertegenwoordiger plaats hebben gehad. De rouw sen anten, t magistraat van de stad, ou veel heeren en i is algemeen. Bijna overal steekt de vlag halftop. Op den In de Jongensschool, (MOORSEL BAAN,) Mijibeok Open alle Zonda gen van 10 tot 11 uren voormiddag TBIJ NAAR ITET HOOGDtJITSCH. bloeiende katholieke onderlinge bijstand Ondersteunt Elkander (500 leden, do atdaeling van Terjodon blj- begrepon) zijn jubelfeest gevierd van tienjarig bestaan 1897 1907). Niemand wien het aangaat, is bij deze viering vergeten geweest. Vooreerst drij Zondagen uitstap tot bezoeking en aanbieding van bloemtuilen aan de wijkmeesters, ieverige werkers tot bloei van de j maatschappij. Dan de vierde Zondag het groot, het algemeen feest. Grontsch en broederlijk was dit daar zag men hooggeplaatste mannen, afgeveerdigden van Bisdom en Ministerie, Kamerleden, Eerevoorzitters, Geestelijke en Burgerlijke Overheid vermengt met de i gewone leden van den Onderlinge Bijstand. Zelfs zag men daar de afgeveerdigde van bet ministerie de deco ratie van 2» klas van onderlingen bijsta«d op de borst «teken van den Voorzitter der Maatschappij, een nede rige werkman. Groot ook was de geestdrift der menigte die met honderden den feeststoet vergezelden. Zulke feesten doen voorzeker deugd aan het hart van eiken mede dinger on zijn zeer dienstig tot vereffening van den hevigen strijd tusschen de volksstanden. Ook zijn wij zeker dat deze jubelfeest veel goed zal gedaau hebben aan ons volk, dat de geheugenis ervan lang in den geest zal blijven en dat ons volk in alle omstandigheden zijne dankbaarheid er voor zal betoo- veel werkvolk... ons werkvolk heeft het hert nog op de rechte plaats Doeka. Doeka. Niemand heoft een hert gelijk ons volk, Fina... ons volk geeft liefde voor weldaad, Fina. Fina. Maar Doeka... Doekt. Fina. Fma. Weetje wie da'k daar ook gezien heb Doeka Neen ik, Fina. Wast onzen koning Leapol? Fina 't Was onzen M. Petris, Doeka... onzen M. Petris die... Doeka... die M. den Baron toch zoo onbetamelijk heeft behandeld in de Kamers, in Werkman eu in Land in meetingen en in manifesten. Fina. 't Gmg nog al dikwijls te veel over zijn hout, Doeka. Ook had ik mij niet verwacht van onzen M. Petris daar te zien In zijn plaats, 'k had stilleken thuis gebleven... ik zou beschaamd geweest hebben van mij daar te laten zien. En zoo heb ik veel menschen hooren spreken. Doeke. Om beschaamd te zijn moet men eergevoel in zijn lijf hebben, Fina Wat zou ik zeggen M. Petris is den hol op met de geuzen... en ik geloof waarachtig dat hij eenige vijzen los heeft... I'ina. 't En kan nio anders Doeka, want zou hij anders de kasjevang van do geuzen zijn, Doeka. De laatste man in ons Oilst die voor de geuzen zou loopen, zou toch Pie Donsj moeten zijn. Als we moeten geloo- van wat hij ons altijd wijs gemaakt heeft, Fina. Doeka. In alle geval zit hij te konkelfoezen voor de kiezingen der geuzen, Fina I En hij is zoo gejaagd i dat hij gsen momentje meer kan rusten. Fina. Wel, djiemenis van maderia 1 wat zal er nog gebeuren met M. Petris... altijd met liberolen, met liberolen of met socialisten., om 't katholiek t'overrom- pelen... Doeka. Voor nieuwe schoolooriog, broodrooverij voor uwe christene consciencie. vergeuzing van ons volk, twist en tweedracht in alle besturen... Fina. En zeggen, Doeka, dat M Petris, in den tijd de geuzen zoo schrikkelijk bestreden heeft Doeka. Ja en muilpeer-n daarvoor heeft gekregen, dasse hem met zijn kinderkens moesten binnentrekken in een huis aau de kerk, om uit d'hauden te geraken... Fina. En de belegering van Chipka, Doeka. op dienen nacht daar dat de kasseisteenen door de ruiten vloegen, gelijk te Sebastepol. de kanonballen... Doeka. En do mitrailje van flesschen en pintglazen en van alles wat er onder die liberale snotneuzen hun handen viel... Fina.— Ja zelf vloeg er ne kasseisteen tot in 't bedde van Baasken van de Wiele. Doeka.— 't Klein Franske was by na dood van schrik Fina... Fina. Ja ja, van schrik en ook bijna dood van den kasseisteen Doeka. Doeka. Dat is fictief d'histoere, en zooi is 't ge beurd... en de geldsren van Chipka wisten g'heel wel uit welke kassematten dat do Franschc gekomen waren die Sebastopol... 'tis te zeggen Chipka bombardeerden. Fina. En M. Petris wist het ook wel; maar nu... nu is't in vergetegem geraakt. Ja er staan heel zeker eenige vijzen los, Doeka. Doeka. 't En kan nie anders Fina, want den dag van vandaag is 't veel s«lamaris, grimlaoh, oogskepink «n vleierij voor de liberale schorten van dien tijd en die nu groote liberale Moschieug geworden zijn, die Ons Heer in de berechting tergen. Fma. En nu gaat M. Petris vriendelijk de handen drukken die de kasseisteenen in Baasken zijn bedde deden vliegen met gevaar van dood. Doeka. En hij travakt voor die geuzen, die sala manders, die breabatissen... om ze op ons st dhuis te krijgen. En onze man zon daar moeten in meedoen in dat krapuleas werk tiy? Fina- Wij zoude hem nog liever de beenen van het lijf slaan, Doeka, of hem Foeter malheuren llll. Watten I! Watten II Op Maandag 7 October, om 9 urea 'g morgens, zal er ter Sint Martenskerk, van wege den Katholieken Werkmanskring eene II. Mis opgedragen worden. De leden die zouden belet zijn, verratfiudoor oca lid van Uan buisgezüi to dooa

De Volksstem | 1907 | | pagina 2