Joseph Haydn LANDBOUWERSBOND NIEUWS UIT DE STRLEK I: Kond de ÏOOO benoemingen van burgemeesters zyn er te doen. Men is er in 't Ministerie van Binnenlandsche Zaken meê be gonnen. ?c J^pIs« weduwe, Eene bcrgscliulwlng en Tengevolge van eene Om godloochenaar te zijn moet men tot den hoogsten trap van hoovaardigheid of van verbeesting gekomen zijn, zegt J. Simon. Eene drukbeproefde ge buurte treft men aan te Selzate, de ge meente waar dezer dagen eene locomotief de vaart inreed. Zondag 3 November, overleed alhier de 22jarige Viktor VerbruggheD, land bouwerszoon. Woensdag stierf zekere Van Geldhove, die eeno weduwe met 15 kinderen achterlaat. Donderdag stierf M. Roelandt, de oudste inwoner der gemeente. Diusdag morgend overleed August Boone, een der oudste ge meenteraadsleden van Zelzate. Die vier over ledenen wonen op de wijk Eindeken op eenen afstand van slechts 25 meters... Be boni ofte het batig stol 103 zellinoordeu en 28 pogingen Be plechtige Mi. Beestmis EENE KUNSTENAARSLOOPBAAN He bestuurder run het Be nieutee gouverneur Een tekort ran 4 miljoen Een heer heelt een wree- dentoer uitgezet. Een troep Bosniaken, bestaande uit eenen man, Peter Mitrowitsch Stanko, twee vrouwen en een veertienjarige knaap, geleidden door de Duitsche steden, vier beren. Een «Ier oudste rederij kers van Gent, M. Mees, die zijne dagen in het oudmannengesticht sleet, is daar in den ouderdom van 93 jaar overleden. Vele oude vrienden van Gent en eene afvaardigiog van de koninklijke tooneelmaatschappy l)e Wijn gaard, van Brussel, woonden den lijkdienst bij. Zoolang de oude man in het gesticht verbleef, zorgden zijne jonge vrienden rederijkers voor zijn drinkgeld, tabak en andere kleine nood wendigheden... De Vlaamsche vriend ruste in vrede bij den Heer. Een paard verhangen 117 jaar oud worden, ziedat kan nog gaan Welnu, te Stockdale, iu den Staat Texas, is eene Mpxikaansche vrouw, Feliciana Garza, overleden in den ouderdom van 117 jaar. Lees ons prachtig men gel merk Joseph Haydn, Eene kunstenaarsloopbaan. ïegen de razernij. AFDEELING HOENDERKWEEK AFDEELING VEEVERBETERING Geeraardsbergen Sint-L ievens-Haulhein. 1 rerdmand Collaru woonde gansch alleen. Op de grensscheiding vau de gemeenten Vieux- Mesnil en Boussièr ;s (Franech Noorden) ter wyk Latroque, haar 6 jongens, die allen in de streek verblijven als bloemfabrikanten hadden haar dikwijls gesmeekt iemand by to nemen, doch ze wilde niet luisteren. Zondag nacht zijn verscheidene bandieten in haar huis gedrongen. I)e hond blafte hevig. De oude vrouw werd in haar bed verrast en met een zakdoek verwurgd. De werkvrouw, die 's anderdaags kwam vond het lijk harer meesteres en verwittigde de over heid. De schurken moeten eene groote som gelds meegenomen hebben. Men denkt dat ze niet lang op vrije voeten zullen loopen.... Ei 1 wat zijn er toch booswichten tegenwoordig I Eu toch werkt 't liberalism en Socialism altijd voort om de vreeze €Soda nit de herten weg te ne men. eene instorting ran rotsen hebben te Valence (frankrijk) plaats gehad. Het dorp Felinnes werd gedeeltelijk vernield. 40 Huizen werden bedolven. De inwoners haaden gelukkiglyk den tijd gehad om te vluchten. bOtSllïg tusschea eenen ophaalbak, die koolgravers naar boven bracht, en eene stij gende kuip met afval, werden Zondag avond te St-EtienDe, {Vvtmkt'ijk) zeven gravers 200 meters diep in den grond des puts geslin gerd. Men heeft onmiddelyk de opsporing der lijken aangevat, en daartoe het wat-r beginnen uitpompen dat zich op den bodem bevindt. Be Banier tier rothsver- legenteoordigers telt 166 leden, verdeeld als volgt 89 katholieken, 46 liberalen, 30 socialisten, 1 daensist. De katholieke meerderheid bedraagt er dus 12 stemmen. Br...! t gaat er naartoe in Frankrijk. Daar is eene vereeniging van spioenen ontdekt, mannen, die voor geld de hooge belangen van hun vaderland opofferden aan den vreemde!... Schande op zulke lage zielen... Ja; ja, 't gaat er goed in 't land, waar men met alle geweld den godsdienst wil vernie tigen. Te Parijs teas tie mist Zondag zoo erg, dat eene geheele reeks ongelukken heeft plaats gehad verdronkenen, rljtuigbo'singen, personen vermorzeld, enz. Het ergste oDgeluk had plaats op de lijn van Nasy-Ie-Sec, te Romainville, waar twee tramrijtuigen tegen elkander aanbotsten. Een zeven tien tal personen werden gekwetst. der ontvangsten en uirgaven van ons laud ge gedurende 1906 schijnt ten minste 2,500,0ü0 fr. te zullen wezen. Toen men de begrooting over legde voorzag men enkel één miljoen overschot Eere aan ons Katholiek Ministerie. Gelijk de zeeldraaiers zoo gaan ze vooruit in Frankryk. Het blad La Bourgogne bevat de volgende statistieken Sedert 1 Januari 1907, hebben wy voor het departement Yonne, in Frankrijk, alleen tot zelfmoord aan te stippen. Het departement Yonne telt nog 400 duizend inwoners, maar het is een der goddelooste van Fraükryk. De bevolking moet er diepgezonken zijn onder zedolijk oogpunt... 't Is verschrikke lijk... had verleden Woensdag plaats ter gelegenheid 4® Vervolg. De oude Haydn klopte juist zijne pyp uit. Hy doet zulks met eene zekere weemoedigheid, want zy is vandaag wat te vroeg uitgegaan en geerne had hij nog een tweede gerookt, maar de vader moet voor zyne kinderen sparen; er zyn er zooveelMet prijzensweerdige zelfver loochening legt de oude wagenmaker pyp en tabaksbuidel nevens zich op de bank, en werpt een oogslag op zijne vrouw, die met onver moeide vingers aan haar breikous werkt. Het is tijd om uit te scheiden, oudje I spreekt Haydn vriendelijk. Nog een paar steken, dan is de kous af, antwoordde de vrouw, zonder van haar werk op te zien. Gij zorgt in het groot door uw arbeid voor het dagelijksch brood der huishouding, de vrouw mag zelfs geen minuut ongebruikt laten voorbijgaan om voor het gezin werkzaam te zyn. En paste de vrouw niet onafgebroken op het kleine, dan hielp het werken van den man in het groote toch niet. Laat mij daarom rustig mijne taak afmaken; de slaap is my slechts in zooverre noodig, dat ik er krachten uit put om morgen opnieuw voor mijne lieve kinderen bezig te kunnen zyn. De oude Haydn zag zijne vrouw met erken telijkheid aan. Hij wist zeer goed, dat de beste man met eene luie vrouw tot den bedelstaf ver valt en een arme man met eene vly tige vrouw van de opening der wetgevende Kamers, in de St-Gudulaberk, welke door ministers, senator en volksvertegenwoordigers der rechterzijde bygewoond word... Ha 't is goed om te ont houden de liberale en socialistische senators en volksvertegenwoordigers bleven afwezig. Neen, de c krist ene menschen mogen dat niet vergeten... Mn eene feestrede te Wet teren heeft gezel Anseele gezegd dat de 'lag der socialisten het zinnebeeld zijn moet van den stryd tegen de Kerk Nog iets dat wij onthouden moeten... Ha I Ha 1 Ha ze zijn tegen den godsdienst niet 1 die schijnheiligen I... MMel eiland Elba. vermaard door het verblijl vaD Napoleon I, heeft dezer dagen ook geleden. Een hevig onweder heeft over het eiland gewoed en de streek verwoest De wegen zijn onbegaaobaar. De dorpen Marina en Marcina hebben het meest geleden. dood en huift te Rouen, is aangehouden. Hy bestooi de lykeu, die binnengebracht wer den. Een eerlijke tiaad verdient lof De jooge student, M. Jozef Michaux, vond te Luik, op de St Lambertusplaats aldaar, eenen oorring, die de waarde heeft van 42C0 fr. Hij heeft zijne vondst ter hand gesteld aan de eigenaarster, die den eerlijken joDgeling haren besten dank uitdrukte en hem eene schoone belooning gaf. Hoe eene ontpiofjtng toch kan ontstaan I In dezelfde stad Luik wierp eene dienstmeid der Venneswijk, met name Maria Del., eenige beenderen in de hevig bran dende kachel. Toen zij het deksel ophief, ont stond eene erge ontploffing, en het meisje be kwam erge brandwonden aan linkerhand en schouder, alsmede aau den rug. 't Is toch waar een ongeluk is gauw gekomen. der provincie Antwerpen is Graaf Louis do Brouchoven de Bergpyk. 't Is een eerbiedweer- dige edelman van 46 jaar. De provincie Ant werpen mag er roem op dragen. Een schrikkelijk ongeluk viel voor te Gent aan St-Pieters. Maandag mor gen, rond 5 ure, als de werklieden van den spoorweg zich naar hunne bezigheid begaven, vonden zij tusschen de riggels het gansch ver morzeld lijk van Cam. Vereecken, vader van 3 kinderen, wonende Ganzondriesstraat, 90. Sedert eenige maanden deed hij den dienst van ploegbaas en was du tengevolge van den mist, gelast met het plaatsen der springbussen voor de signalen. De dikke mist moet hem belet hebben de aankomst te zien van den mailtrein, waardoor hij getroffen en letterlijk vermorzeld werd. is bevonden te Genua, by den bankier Hamel. Eene ontploffing bad plaats te Eekeren in de statie. Zondagvoormiddag, ston den daar twee lokomotiefwageng, aan elkaar geketend, toen eensklaps de ketel van een stoomtuig ontplofte. De stukken ijzer van den ketel werden in alle richtingen geslingerd. Het zoontje vaD den heer statieoverste, dat voor den barepl stond, alsook een werkman, werden door de yzeren scherven gekwetst. Zij begaven zich van Geutenrode naar West- hausén, wanneer de jongste beer, een dier van 5 jaar oud, schielijk op zijnen meester, Peter Stanko, sprong, hem een vreeselijken klauwslag toe bracht in het gelaat en hem verwurgde. De twee vrouwen en de knaap die zich voor aan bevonden, gingen op de vlucht met hunne dieren. Ze liepen in eene naburige gemeente om de policie te verwittigen. Wanneer deze laatste ter plaats kwam, was de beer noderge- zeten oj> het lijk van zijn slachtoffer, dat by den buik had opengescheurd. Het vleesch der rechterbil was geheel afgeëten. De dood van den ongelukkigen berentemmer moet verschrikkelijk geweest zijn. vinden, dat gebpurt niet alle dagen,en gelukkig lyk, toch viel het voor. Tusschea Zaterdag en Zondag is het paard van Karel-Louis Van- nacke te Oostrozebeke in den stal verhangen gevonden. Het paard had de waarde van 1100 fr. en was slechts 3 jaai oud. Daar I Goéde Vrienden Lezers, wederom ontvangt gij eene hcele vracht nieuwskes. Wij hebben ze Kernilg-t'iiiilsebloniiiickcnM geheeten, ofte chrysanthenekens. Ik weet niet of ze alle Ulieden zullen bevallen; doch 't staat vast dat ze u aangeboden worden met liefde, tot uw onderwijs en uw verzet ofte vermaak. Natuurlijk zullen onze achtbare lezers van HUI#E meest tevreden zyn over ons bloemen- tuiltjp; doch de die hebben er by zonder reden toe 1 Intusschen wensch ik aan u allen, acht bare Vrienden Lezers den vriendelijken goeden dag; en tor de naaste week, als 't God belieft. De heer senator Steurs heeft in den Senaat een wetsvoorstel neergelegd bevattende bepa lingen tegen de uitbreiding dezer gevaarlijke kwaal en ter bescherming vau meuschen en dieren. Het artikel 1 van het wetsvoorstel bepaalt dat de dag na de afkondiging van de wet alle bonden moeten gemuilband zijn op straf van boet en gevang. VAN HET ARRONDISSEMENT AALST Zondag 10 dezer hield deze afdeeling hare eerste algemeene vergadering. Nauwelijks van 3 April gesticht telt zy reeds 14 aangeslotene maatschappijen. De vergadering was talrijk, al de Bonden waren vertegenwoordigd. Nadat de Heer Graaf Glénisson den E. Heer Cobbaut, den stichter en de ziel dezer afdeeling, bedankt i had, nam deze laatste als sekretaris het woord i en gat verslag over de werkzaamheden. Wat j een werk op zoo korte dagen gd met zoo veel bijval en voldoening bekomen 1 Vooruit, mai nen, vooruit I De vergadering vau Maandag 11 dezer was talrijk; bij de drio honderd kweekers waren van alle kanten van het Arrondissement aangeko- men. De Heer Baron Lodewijk do Béthune j deed eene wel doordachte aanspraak en gaf het woord aan den Heer Frateur, leeraar bij de hoogeschool van Leuven. In eene eenvoudige tale legde de spreker het nut en het inrichten van Veebonden uit. Met algemeen handgeklap wierd de spreker begroet. De Heer Baron de Béthune bedankt den E. Heer Cobbaut stelt voor terstond de Veebond van het Arrondisse ment Aalst te stichten. Op iedere gemeente, zal op aanvraag, eene afdeeling gesticht wor den. Op 't voorstel van den Sekretaris wordt het Bestuur samengesteld als volgt MM. Frans HaeltermaD, burgemeester te Schendelbeke, voorzitter; Gustaaf Matthys, Hofstade, onder voorzitter; Merchie, burgemeester te Strijpen, Omer Van Ongeval, Denderwindeko, Polydoor Van Bever, Aygem, leden. Deze schoone ver gadering zal lang in het geheugen blijven. Mocht zij talrijke vruchten dragen. Voor alles wat het inrichten van eenen plaatselijken Veebond aangaat, wende men zich tot den Sekretaris, den Eerw. Heer Cobbaut, Espla nade, Aalst. tot welstand kan geraken. Daarom was zij hem met eiken dag dierbaarder geworden en 4nans, nadat hij reeds meer dan twintig jaar met haar gehuwd was, moest hij tot zichzelven zeggen, dat hij zijne vrouw, toen hij met haar verkeerde, niet zoo liefgehad had als thans, nu zy als bejaard moederke naast hem zat. Sprakeloas drukte hij hare had doch in dezen handdruk lag meer dan duizend woorden hadden kunnen uitdrokken, want er lag de innigste liefde, de vurigste dank in opgesloten. De oude vrouw glimlachte vergenoegd. Daar komt de maan van achter de heuvels te voorschijn, sprak zij, opstaande. Zij maant Ods aau om ter ruste te gaan kom, vader 1 Op den dorpel bleef zy nog even staan. Ik zou wel eens willen weten, of *y by myn Joseph ook zoo helder en vriendelyk schijnt, en hoe mijn goede jongen het maakt. Haastig kwam een voetganger in de straat aanstappen, het onzekere, bleebe maanlicht liet wel zijne gestalte, doch niet zijne trekken onderscheiden. Vader moeder I riep hij reeds van verre. Verschrikt vatte de vrouw den arm van haar man. Dat is Joseph, fluisterde 'zy, scherp naar den voetganger uitziende. Haar hart bonsde en hamerde hy is het 1 en moeder en zoon sloten elkander in de armen 1 En nu zitten zy binnen by elkander in het eenvoudige vertrek daar in den boek onder het kruisbeeld zit Joseph, rechts en links vader en moeder. De maan met haar vale, matte schynsel, dat zyn weg door het kleine raam vond, was het eenige lioht in de kamer BRIEVENBUS. H. De brieswisseling wordt dringend verwacht. K. Zend maar. Hoe meer hoe beter. Doch ge< lange boterhammenals 't a belieft. M. Een christelijk onderwijs, ja, dat heeft elk kind noodig. Een zoon of eene dochter, die niet chris telijk opgebracht wordt, zal aan vader en moeder bloedige tranen doen weenen. Voorbeelden daarvan zijn er met hoopen. De oude Haydn liet den eersten storm van het wederzieu voorbijtrekken, zonder daaraan bijzonder deel te nemen. Toen de vervoering der vreugde bij moeder en zoon eenigszins be daard was en het gesprek een oegenblik stokte, vroeg hy schijnbaar onverschillig Wel, Joseph, is het reeds vacantia Neen, vader klonk het eenigszins schuchter en verlegen terug. Dat had ik ook al gedacht, anders moest ook Michel met u meêgekomen zijn. Is dat niet zoo Gy hebt gelijk, vader. Zoo, en waarom komt gy dan vóór den tijd en alleen Joseph Haydn talmde oen oogenblik met het antwoord hy raapte gal zijn moed bijeen en beproefde aan zyne stem een vroolyken, vasten klank te geven. Vader, word niet kwaad ik heb niets kwaads gedaan stellig niet maar ik ben uit het kapelhuis weggejaagd. De oude'man sprong op. Zijn gelaat was hard als steen. Gy weet uw kamerke, sprak hy koel be velend, ga naar boven en slaap, zoo goed of zoo slecht als gy kunt. Morgen zullen wy nader op die geschiedenis terugkomen. Met deze woorden verliet hij de kamer. Nauwelijks was de deur achter hem dichtge vallen, of de moeder sloeg beide armen om den hals baars zoons en vroeg met weeke stem Zeg, Joseph, gij hebt immers niets slechts gedaan Dat klonk zoo smeekend en liefdevol, zoo baDg en toch weêr zoo innig, dat den jonge ling hart en oogen overliepen. Erne Zondag rond den noen is de ge- r naarnde Victor Smals onzer gemeen te, in eene kleine weide palende aan den Gent- schen Steenweg bij middel eener ijzeren troffel doodgeslagen. Die gruwelijke moord wordt aan wraak, voortspruitende uit eene vroegere vecht partij, toegeschreven. Alfons T., en diens schoonbroeder, beiden van de moord beticht, zijn voortvluchtig. Het slachtoffer is maandag namiddag, na de lijk schouwing van 't parket begraven. Oultre "Maandag gebeurde er een erg ongeluk Pieter Rosseyns was een hoop steenen voor zynen bakoven aan 't plaat sen, toen opeens een .groo'e blok, waarop hy stond, los geraakte en viel. De ongelukkige werd onder den hoop steenen begraven. Toen men den man uit zijnen neteligen toestand kon redden, was hij schrikkelijk gekwetst. Gansch zyn lichaam vormde nog slechts eene wonde. Rosseyns werd stervend in zijne ^woning ge dragen. Ninove Maandag heeft eene groote verwarring geheerscht op de lijn denderleeuw Nioove-Ath. Rond 7 1/2 ure is de koopwarentrein St-Gkislain-Ath, in volle statie van Ninove ontriggeld. De tender stond gansch over de bijzonderste lijnen, zoodat alle verkeer onmogelyk was. Het ODgeval is te wij ten aan den slechten staat der wisselnaalden, die erg te lijrijn gehad hebben sedert de werken in de koopwarenstatie. De machinist heeft ge lukkig op tyds kunnen stoppen daaraan is het te danken dat er geene persoonlijke ongeluk ken te betreuren zijn. Rond 10 uren 's avonds was het verkeer hersteld. In de garenfabriek van M. G. Dumont ontstond er Dinsdag twist tusschen twee leer jongens, rond de 15 jaar oud. EeD huoner bracht zyn tegenstrever, den genaamden Van der Haegen, een messteek toe in de linkerzyde. De gekwetste verloor veel bloed en werd naar het gasthuis overgebracht; zyn toestand is be denkelijk. Pannewaert is Maandag in de Ediogschestraat onder zyne kar gevallen en overreden. De on gelukkige werd naar het gasthuis gebracht; hy klaagt van inwendige pijnen. Dinsdag morgend, begunstigd door een prach tig weder, had de eeuwenoude peerdenmarkt alhier plaats. De oudste inwoners bekennen nog nooit zooveel peerden en volk gezien te hebben als dit jaar. De kooplieden wapen tal rijk en de prijzen gingeD van 900 tot 1600 fr. De veulens waren bijzonder duur, ook hebben vele boeren zeer voordeelige zaken gedaan. De gauwdieven waren op de jaarmarkt ook goed vertegenwoordigd, want twee personen werden van hunnen geldbeugel, die nog al een rond sommeken inhield, ontlast. Een landbouwer die te dicht bij een peerd naderde, kreeg een hoefslag op het linkerbeen, de wonde bloedde hevig, doch is niet gevaarlijk. Het gemeente bestuur had aan de tentoon stellers van dieren aanzieulyke premiön verleend. Pamel. ^onc^a^ voormiddag werd de gemeente door een schrikkelijk ongeluk in op opschudding gebracht. Mad. Marie Van Eeckhout, 69 jaar oud, wonende te Pamel, kwam uit de kerk en wilde de straat overgaan om huiswaarts te keeren. Op dat oogenblik kwam een velorijder in volle vaart aangerold. Mad. Van Eeckhout werd omgeworpen en met geweld tegen den grond geslingerd. De veldrij der viel ook, maar hij stond onmiddelijk op sprong op zyn rijwiel en verdween in de rich ting van Brussel, langs den Ninoofschensteen- weg. Het slachtoffer bloedde geweldig uit eene schrikkelijke wonde aan den schedel. Zij had ook inwedige wondeD bekomen. Dearmeouder- linge werd naar h ire woning gedragen, waar zy eenige oogeublikken later overleed. De on voorzichtige wielrijder is gekend. Het parket van Brussel ds maandag ter plaat se geweest om een onderzoek te doen over het doodelyk velo-ongeluk. De wielrijder een in woner uit eene naburige gemeente, zal vervolgd worden voor verwondingen door onvoorzichtig heid, die de dood voor gevolg hadden. Neen, moederlief, fluisterde Joseph Haydn zyne lippen op haar voorhoofd druk kende. Iets slechts heb ik niet bedreven. Uw zoon keert braaf en goed tot u terug. God zij geloofd I jubelde de moeder, dat zy u weggejaagd hebben I Goeden nacht, lieve jongen I Ik verheug mij op morgen ik heb u veel te zeggen. Zy ging naar het wij waterbakje aan den deurstyl en zegende zichzelve en haren zoon. Geloofd zij Christus 1 In eeuwigheid Amen Slapen kon noch vader, noch moeder, noch zoon. Ieder verdiepte zich in zyne gedachten en deze waren nu eens vroolijk en dan weder droef geestig, ja, bijwylen zelfs bitter en toornig. Eindelyk vielen by alle drie do moede oogen dicht. En ieder had zyn droom de vader zag naar zyn Joseph, hoe deze als wagenmakers gezel by hem werktezijne moeder zag hem aan het altaar, zijne eerste mis opdragende Joseph Haydn echter droomde, dat hij onder eene ademloos luisterende menigte menschen stond en de muzikanten rondom hem speelden zyne melodieën zoo wonderbaar liefelijk klinkende, zoo volkomen als harptonen door eene engelhand aangeslagen.... Het was middernachtde maan stond hoog aan den hemel en zag lachend op de slapers neêr. En toen zy de droomen in hunne ziel las, liet zy eenige vliegende wolken over zich heen trekken daarna wierp zy haar volle licht in Joseph's kamer en daar bleef zij tot aan den morgend. De aanbrekende dag was somber en regen achtig. De hemel was grauw en dik, de lucht voch tig en kil, by tusschenpoozen stofregende het. Assche 1000 franken te winnen I 1 voor die zou bewijzen dateen liberale ryke geld zak zijne huurlingen op de eene of andere wijze zou dwingen. Dat schreven in hunne (geene lasterbrief- jes) waarheidsbriefjes 1 I I de liberalen des avonds voor de gemeentekiezing. Huurlingen van blauwe geldzakken komt pens zeggen wat ge weet. Hebt ge soms geene modellen van ge- teekende stembriefjes, volgens de welke ge moest stemmen. of anders land kwijt. Hoe- vele huurders van liberale geldzakken waren er, die 's avonds voor de kiezing 't mei op de keel ge zet wierden en na zyn vertrek den rijken blauwen smachthals verwenschten en vervloekten I z'Hadden te kiezen tusschen hun geweten en tusschen bun dagelljksch brood 1 I Huurlingen (in 't meervoud) komt met 10, met 20, met 50, met 100 en dan nog, de be loofde duizeod franken afeischen... maar neen... ge zoudt ze niet krygen want... z'hebben niets gedaan... ze weten van niets... ze zijn zoo on schuldig als Boeboe, die uit de mis komt. Daarbij, JiegeD, dat kennen ze niet ze weten niet wat liegen is, ze weten zelfs niet dac liegen bestaat I Dwingelandy I dat kennen ze zeker niet Doch heeren liberalen en grootsprekers van alle slag, hebt wat geduld, buut ge niet liegen I noen zal u dan leeren wat waarheid spreken is... ge zult dan ondervinden dat: de waar- beid altyd zegepraalt. Lappa. Gedurende 't octaaf van Allerzielen, hebben wij kunnen bestatigen dat' Assche nog niet rijp is voor het Iiberalismus. De Eerw. Pater Roelandts Redemptorist, heeft er 't octaaf der zielen gepredikt... en volk... volk... en van dag tot dag vermeerderde nog altijd het getal aanhoorders... Verleden Zondag als slot van rt octaaf heeft hij in krachtige woorden eenige vijanden van onzen Gods dienst aangewezen, vijanden, die wij moeten vluchten. De grootste vijanden, op onzen lijd, van onzen H. Godsdienst, zegde hij is de slechte drukpers de slechte gazetten. Tn het Canton wordt er een echte goddelooze gazet rondgestrooid zegde hij, en op straf van groote zonde, moogt ge die niet lezen noch uit genegenheidnoch uit curieusheid ge moogt ze in uw huis niet ontvangen nog veel minder ze koopen en alzoo ondersteunen. Dat sermoen heeft veel indruk gemaakt, vraagt het maar aan de aanwezigen... en ons dunkens zal men zoo gemakkelijk de snotterkens blom, niet meer lezen..., zoo veel te beter. Knak. FwhPI)^ De 'ezers der VOLKSSTEM 1 moeten weten op welke manier onze geuzen de politiek hier drijven. De zachte christene lammekens, die geen kwaad aan eene vlieg zouden durven doen, hadden de leuze aangeno men der fransche onwentelaars VRIJHEID, BROE DERLIJKHEID ..OF DOOD I De maneuvers begonnen op Zondag 13 October om 11 ure 's avonds. Groote vertooning op de plaats lage aanvallen tegen de priesters hevige schandalerijen gericht tegen de katholieke candidaten. Op Woensdag 16 October, wordt Alf. De Bolle door eene GEWAPEN DE BENDE omsingeld op den Dries. Donderdag 17°, Vrijdag 18n October. REVOLVERSCHOTEN in vollen dag, in 't bijzijn der liberale kopstukken* In den nacht van 19n tot 20" Octoberlangs alle kanten hebben de geuzen valstrikken gespannen om de katholieke werkers in inderlaag te vangen. Op het teeken der fluitjes komen uit alle hoeken de rakkers te voorschijn en begint de kleine oorlog waarvan de moddergazet durft spreken. P. Dom. DePlekker: krijgt 3 wonden aan de borst; hij moet zich verbergen in het huls van Bern-Jacobs. Dit huls wordt door de woeste bende aangevallen. De zoon Jacobs, wordt b(} middel van een stuk hopstaak gekwetst aan 't voorhoofd. D'Hoe, gewond aan het voorhoofd. AI. Moyson» krijgt een SCHRIKKELIJKE DOLKSTEEK In volle borst. Vict. Moyson, een ouderling wordt door de woestaards ten gronde geworpen.. Fr. D'Haes gewond aan de arm en de beenen het is een euderling van 70 jaar. Op den Meeter. om 1 uur 's nachts revolver schoten van wild*1 on christenen Het, huis van Van Schuerbetk op de Bellestraat wordt belegerd door eenige zoete schaapkens gewapend met bonmen van karrewagens. In den nacht van 20 tot 21 October, schrikkelijke BALDADIGHEDEN BIJ JOS MERTENS. In den nacht van 21 tot 22 October, na den SloDsendans, revolverschoten in de venster van Jean Desmedtin 't bijzijn der geuzenkopstukken. In den nacht van 27 tot 28 October worden de ven sters van Karei Nevens door het gespuis kapot gesla gen. Die zachte schaapjes pogen hetzelfde bij Eug. Boom. Wat dunkt er u van In welk roovershol heerschte ooit zulk een schrikbewind Die revolverschoten kwamen altijd uit den stoet der zoete onchrislenen. Voegt daarbij die ZANGEN BESTAANDE UIT EN KELE VLOEKEN, getoonzet door een afschuwelijk vel de ONTDCHT1GE LIEDEREN, de schandalige rijmen op de deftigste personen der gemeente Wie heeft het volk alzoo verlaagd en ontaard Waar was de POLITIE ais die revolverschoten den heelen nacht voortduurden Wat denkt daarvan de aanbidder van het Gouden Kalf, het Kalfken-Mozes van Esscheae Y P. S. Aanstaanden Zondag halen wij de kluchtige historie aan van Fluitjen den misbakken champetter. De oude Haydn zat, zonder eeu woord te spreken, bij den schotel, waarin de pap was op- gedragen. Hjj Jepelde werktuigelijk de dikke, gebonden pap op, oiet naar rechts of links ziende, langzaam, met afgemeten handbe weging het voedsel naar den mond brengende. Joseph hield zieh alsol hij atmaar hy loerde meer naar het barsche gelaat van zyn vader dan naar de papschotel, die hem heden, on danks zijn grooten honger, in het geheel niet smaakte. De oude man legde den lepel neêr, stond op, sprak een kort gebed en wenkte zijn zoon. In een klein, ongezellig kamerke stonden zij tegenover elkander. Dus zyt hy met schande weggejaagd Weggejaagd ja I met schande niet I Zool Wat hebt gy dan eigcnlyk uitge voerd Joseph vertelde open rondborstig de nood lottige steertgeschiedeois. De oude streek met duim en wysvinger om zyne kin. Ken oogenblik was het alsof hjj lachen wilde. Praatjes 1 gromde hy. Weggejaagd zyt ge, dat wacht het water van de zee niet af wat nu De jongen haalde verlegen do schouders op. Gy weet het niet ging de vader voort. Goed zoo laat my spreken en raad gdven. Ik wil niet, dat gij zulk een windbuil van een reizenden muziekant wordt, gelyk er met hon derden door de wereld zwerven en ten laatste hier of daar op een strooleger ol achter eene heg sterven. Gij wordt wagenmaker en daar mede punctum I Wjrdt voortgezet,

De Volksstem | 1907 | | pagina 2