Benoemingen van ïiiifltsslm NIEUWS UIT DE STREEK De nieuwe laMnels-Owrsle Bierbrouwen Joseph Haydn Ecti ■iiisrekcnliigjc houdt de Vivan het katholiek Mi nisterie, dat ja, gaan de bedienden van den SDeorweg nog eens roepen, voor de tiendui zendste maal. De koude heeft het werk der spoorwegwerklieden ongemeen lastig gemaakt. Ook zal men met genoegen vernemen dat de minister van spoorwegen besloten heelt hun, gedurende de groote koude, eene vergelding té schenken van 4U centiemen per uur... Bravo 1 achtbare Heer Minister Ten tijde van 't ge vloekte liberaal bestuur werd er by de blauwe bazen niet eens aan 't overwerk der arbeiders gedacht. Ecu pijnlijk ijsrira 111 a Eene eeuwclingc g^t feest Opgepast inenschen De Eerlijk duurt het langst, Dc nlcuwjaarsglltcn voor Dc kloostervcrvolglng In Frankrijk duurt altyd voort Woensdag namiddag werden de Zusters Augus- tijnersen uit het gasthuis van Parys, waar hun orde sedert eeuwen dienst doet, verjaagd. Onze Belgigche liberale en socialisten bazen branden van ongeduld om ook in ons land zulk beulen werk te mogen beginnen. Nogmaals IcvC ons brave Mini Wanneer Wanneer Opening der Kamer van Volksvertegenwoordigers Erembodegem Oombergen. Soltegem. Treffelijke mensehei) koopt loch niels in winkels waar zedekwetsende ar li kels voorbanden ziju. Weg met die vuiligheden der potaschzouten EENE KUNSTENAARSLOOPBAAN PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN, Bavegem. St-Lievens-Haulem. "7;B?rn?rd Pollare. De genaamde Camiel Dupont, Galmaerden. Esscliene. ~,]fIsw?'w.aarda'deTer- In Rusland, daar is't iets! In mid den en Oostelyk Rusland moec het er thaos verschrikkelijk toegaan. Ia verscheidene di- strikten teekent de thermometer 30 graden onder zero. De bewoners der provinciën Arkan gol en Viatka, die vooral bestaan van jacht en vischvangst, hebben het fel te verduren, en in deze streken heerscht grooto nood. Verschei dene personen kwamen van koude om, andere werden onder de sneeuw begraven. Het Ooste- yk spoorwegnet zal dezer dagen zijne uitbating staken. Ei Ei I («O doodcii, 130 gekwetsten. In 't opera van Rhoadus (Pensylvamë) is een cinematografisch toestel ontploft, terwijl de zaal vol volk was. De ont ploffing heeft bovendien een brand veroorzaakt, welke gansch 't inwendige van het gebouw ver nield heeft. Vrouwen en kinderen vluchten naar alle kanteD; een veertigtal sprongen uit de vensters; veien werden vertrappeld, anderen kwamen in de vlammen om. Er zijn 160 .ooden en over de 130 zwaar gekwetsten, waarvan nog velen zullen bezwijken. Als dieven in den hollen nacht, Zoo komt de dood vaak onverwacht. groote bollen iu Amerika tegen woord tg druk bezig. Het geldt het berucht |4£|||£|£|3 van Panama Men is te Washington, de hoofdstad der Vereenigde Staten, verkeerd uitgekomen met de rekeningen over de kosten voor het graven van hot kanaal. Er was geschat dat die werken 560 a 700 miljoen frank zouden gekost hebben, maar er zijn er thans reeds 400 aan verteerd en de werken zyn voor geen derde gedaan, De wetgevende kamers zullen nog 500 a 700 miljoen moeten bij stem men... Legt zo mij daar I (ielukkiglyk dat de Amerikanen zoo slim en verstandig zyn vangeen geld te verspillen door schooloorlog, of door godsdienstvervolging. Anders zouden ze moei- lyk aan al die milfioeoen geraken. wordt ons bericht uit Hermalie. Reu tiental knapen waren deze week aan 't schaatsenrijden op het kanaal van Luik naar Maastricht, bij de brug van Forman te Hermalle, toeu het ijs onder hunne voeten braken de jonge Detalle, 10 jaar oud, naar onderdook. Op het hulpge schreeuw zyner kameraden kwam de moeder van het slachtoffer toegeloopen en waagde zich zonder een:ge aarzeling op het ijs. Do ongeluk kige Is het slachtoffer geworden harer moeder lijke zelfopoffering. Rond 5 uren 's avonds wer den de twee lyken opgetrokken. Vader Detalle, wapenmaker te Permaile, blijft weduwenaar met 7 kinderen. vieren te Brugge. Op 6 April a.s. zal in die stad het eeuwfeest gevierd worden van MejThero- sia Hoeke, wonende in de Heckhontstraat. De eeuwelinge is nog zeer wel te pas en haar toestand laat verhopen dat zy in volle gezond heid Let gelukkig tijdperk van haar honderd sten verjaardag zal beleven. Een gebuurtecomi- teit is gevormd om die zeldzame gebeurtenis naar behooren te vieren. valsche vyffrankstukken met de beeltenis van Leopold 11, en andere met de zinnebeelden der Fransche republiek zijn thaus in omloop in do hoofdstad en in de voorsteden. Vooral op de Veemarkt van Brussel en van Cureghem brengt men ze aan den'man Deze stukken zijn zeer goed nagemaakt. De policie verwaarloost niets om de vaischmunteis te ontdekken. blijft de kenspreuk van nog zeer veel meuscüen. Zoo vond een bewoner der Robertsonstraat, te Luik, een gouden uurwerk. Zoodra hij wist dat het juweel, den heer D., der Kempische straat, toebehoorde, heeft hij hetzelve ter hand gesteld Preficiat 1 Eere zij dien treffclijken vinder 1 onzen Heiligen Vader den Paus bedragen reeds boven de 26 duizend frank. Eere zij het katho liek Ëelgenland sterie Het bestuur van Spoorwegen heeft be sloten het minimum van dagloon te vergen bij de werken door het bestuur in openbare aanbe fiteding gegeven.Dat heet werken voor ons volk. Vivan zulke mannen 1 Wat oneindig verschil toch met de framassonsche uitzuigers, die tijdens hun fameus b stuur in 1878 84 niets an ders wisten uit te richten dan hunne eigen zak ken goed te vullen en de werklieden en land bouwers te duivelen. De wërklieden zullen ook eens zóó slim worden van zelf hun bier te brouwen.Zoo schreef Nichels over enkele maanden. Wanneer worden de werklieden nu slim De brouwersstiel moet geene geheimen meer hebben voor Ni chels, sedert hij gezoden en gebraden bij de liberale brouwers zit. Durft hij misschien de liberale brouwers niet mishagen door de concurrentie der werklieden En moeten de werklie- ken het profijt van bier te brouwen verliezen om den welstandswille van Nichols met de liberalen ^Werklieden Wanneer wordt ge nu slim Wanneer Wanneer "V"-A-üst 14 J^LÏsr^xji?,i Heer Nerlncx, ondervoorzitter, brengt hulde aan de nagedachtenis van heer de Trooz, by beaamt de redevoering.die tijdens de begrafenis door heer Schollaert werd uitgesproken, die het orgaAn was van de gevoelens der Kamer. Er zal een brief tot Mevr. de Trooz worden ge richt. Heer WOESTE, in naam der rechterzijde treedt de uitgesproken woorden bij. Heer de Trooz bezat in hooge mate het gevoel van plicht. Ook heer JANSON brengt in naam der drie linkerzijden hulde aan den dierbaren afgestor vene. Heer SCHOLLAERT, diep ontroerd en mot tranen in de stem, dankt in naam der familie en zegt hoe nauw de diepbetreurde overledene aan zyn hart lag. Nadat de onderscheidelyken ministers de hun gestelde vragen hebben beantwoord, wordt heer Poullet, bygevoegd kamerlid voor Leuven, tot den eed toegelaten. Er wordt voorgesteld en aangenomen dat de Kamer, Donderdag om 3 uren haren nieuwen voorzitter kiezen zal. Heer SCHOLLAERT, cabiuetshoofd, geeft Meire. Zor,dag verleden is alhier 4 godvruchtig overleden, in den gezegenden ouderdom van 82 jaren, Eerw. Moe der Pharaïldis,overste van het klooster der pa rochie sedert 1874. Gedurende 33 jaren heeft de eerbiedweerdigo kloosterlinge niet opgehou den te werken tot heil der zielen en voorname lijk tot uitbreiding van 't katholiek en christen onderwijs onder de volkskinderen. Moge God haar beloonen voor al het goede onder ons ge daan en moge hare gedachtenis altijd in ze^en blijven I zijn erin 1907 geweest46 huwelijken 192 geboorten waarvan 91 van het mannelijk geslacht en 101 vau het vrouwelijk geslacht87 overlijdens waarvan 3G van het mannelijk en 61 van het vrouwelijk geslacht; uit de gemeente gegaan 213 waarvan 97 van hetmanuelijk en 116 van het vrouwelijk geslachtin de gemeente geko men 206 waarvan 95 van het mannelijk en 110 van het vrouwelijk geslacht. Er waren op 31 December 1907 5972 inwoners. uit het arrondissement Aalst. Het Staatsblad kondigde deze week reeds de volgende benoemingen af M.M. De Cock, Erembodegem Van den Bossche, Sint-Lievens-Essche Flamont, Gee- raardsbergenDe Clippele, Gvseghem Braeck- m n, Bavegem De Boom, Denderleeuw Mat- tbys, Herzele Van den Bossche, Hofstade Van der Taelen, Idegera De Porre, Leeuwer- gem Cooremau, Moorsel Thibaut, Nieu- woDbove Limbourg, Santbergen Van Dam me, Smoerhebbe-Vloerseghem Govaert, Wan- zsle. M. SCHOLLAERT M. Sghollaert 56 jaar oud. Hij is de zoon vau eeneu hoogleeraar vaa L uvea, die ook lid der Kamer is geweest en als spreker eenen grooteu naam had verworven. Ia 1874 bekwam hij met ouderscheiding zijn diploom van doctoor in de rechten te Leuven. Vooraleer volksvertegenwoordiger te zijn, was M. Fraüs Schollaert, vau 1880 tot 1888, pro vinei raadslid van het kanton Leuven. Op 19 Juni 1888 werd hij tot volksvertegenwoordi ger van Leuven gekozen en sedertdien werd zyn mandaat altyd vernieuwd. Op 25 Mei 1895 werd hij Mi ister van Biu- HlmmP Zaterdag morgend, nenlandsch-* Zaken beroemd^ in vervanging van ur zette de roode h M. J. de Burlet en bleef uieu post bekleeden tot 5 Oogst 1899, toen het ministerie Vanden- peereboom aftrad en vervangen werd door het ministerie de Smet de Nay er. Op 8 Juli 1900 werd hij tot ondervoorzitter der Kamer benoemd en als zoodanig herbe noemd in November daaropvolgende. Iu 1901 volgde hij den heer De Saedeleer op als voorzitter der Kamer en werd sodertdien bij eiken nieuwen zittijd tot voorzitter her ko-zen. Hij is Commandeur der Leopoldsorde; Groot Officier vau het Eorelogioen van Fran try k Grootlint der orde van Si-Olaf van Noorwegen Commaudeur der Pius Orde, enz. Donderdag wilde L. De Winter, 60 jaar oud, eene tas koffie uitschenkeu, toe hij eensklaps dood ten gronde viel De ongelukkige was b zweken aan eene harta ierbreuk. M. Oscar Cousy, gemeen teraadslid, kwam Vrijdag uit zijne woning, toen hij op hy op het gaanpad uitgleed en een aim brak. vervolgens lezing van de mmisteriöele verkla- Oordeelkundig gebl'llik 11" Vervolg. Joseph Haydn voelde zich geheel verruimd, schier welgemoed, zoodra hy het kapelhuis wcêr achter den rug had. Bidden verlicht allen nood, vermaande hij zichzelven, en hy ging in den naburigen St-Stefanusdom, waar hij voor het beeld van den gekruisten Zaligmaker zijn hart in kinderlyk vrome bewoordingen in een vurig gebed lucht gaf. Na eenigen tyd stond hy op en keerde opge ruimd huiswaarts. Marie, de dochter van den kousenwever, opende hem de deur en geleidde hem in zyn kamerke. Het is alles zoo goed voor u ingericht als onze armoede het veroorlooft, mijnheer moge het u naar den zin wezen Zoo had het meisje gesproken en zich dadelyk daarna verwyderd. Haydn leunde het gloeiende voorhoofd tegen de ruiten van zyn dakvensterke. O dat ik een spinet of een groot klooster orgel onder myne handen hadde zuchtte hij wat zou ik thans zingen 1 Arme Haydn Hy verborg zijn aangezicht in beide handen ring, Heer HYMANS verklaart geen vrede te heb ben met hetgoen hij zooeven gehoord heeft. De politiek der regeering bleef wat zy was, de on ze zal ook niet veranderen. De daden en ziens wijze der regeering zullen wij bespreken bij de aanstaande wetgevende kiezingen. De Congokwestie willen wij aanvatten, buiten allen partygeest, enkel het welzijn van 's lands hoogere belangen en van de kleurlingen inzien de. De linkerzyde wil van het verdrag, in zynen huidigen vorm niet hooren. Maar gezien de re geering, om rekening te houden van onze vrien den, zullen wy die vrank en vrij in de Commi- sie der XVII blootleggen. Elke nieuwe oplos sing ons voorgeleid zullen wij met welwillend heid onderzoeken. Heer VANDERVELDE drukt zyne verwon dering uit dat ministerieele verklaring stom blijft over kieshervorming en beperking van werkuren. Nopens den Congo verklaart Vandervelde dat de overname zou afgekeurd worden door de overgroote meerderheid van 't parlement. In dien het ontwerp gewyzigd wordt, zullen wij het welwillend onderzoeken. Iieer JANSON verklaart dat de Kamer nim mer zal toelaten onder voorwendsel van colo- nie dat er eene regeering van achter de scher men met de hulpgelden van het kroondomein de openbare meening kunne uitkoopen. De be spreking wordt gesloten verklaard, Heer LIEBAERT in naam der regeering, legt een wetaentwerp neer waardoor het vet'gun ninggrecht gewijzigd wordt, (Dit nieuws wordt op al de banken aet geestdrift onthaald.) Bisdom Gent.—Zijn onderpastoors benoemd: to Eist, de E. EL Mollaertj to Bnggoohout- Opstal, de E. H. Baten, beiden priesters van de laatste wijding. en weende. Daar droeg de zachte avondwind de zoete tonen van een lied uit het tegenover liggende buis op de markt tot hem over eerst luisterde hjj in vrome aandacht als boorde bjj engelen zingen, daarop klapte hjj lachend in de handen en zong uit volle borst eene melodie, gelijk zü zooeven in zjjne horst geboren was] Dat was eene weldadige lichtstraal ln den duisteren, troosteloozen nacht. De eene dag reikte don anderen stil de hand, zij groeiden tot weken aan Haydn was met zijn geld ondanks de grootste spaarzaamheid ten einde. En in weerwil van alle zoeken, loo- pen en draven, was het niet gelukt ook slechts een enkelen leerling te bekomen. Hjj zou zich met het karigste eereloon tevreden gesteld heb ben, maar niemand begeerde zjjne diensten en degenen, wien hjj ze mistroostig aanbood,' weigerden een onbekenden bedelmuzikant] waarvoor men hem hield, toe te laten. Nu en dan verdiende hjj eene kleinigheid met voor een troep muzikanten, die des avonds in koffiehui zen van minderen rang speelden, nieuwe dan sen af te schrijven, of ook wel soms in plaats van oen toevallig afwezigen muzikant diens part jj over te nemen maar het eerste was niet toereikend om zjjnea honger te stillen, en het laatste vervulde zijn gemoed met afkeer want zjjn hart bloedde bjj deze mishandeling van de Om in den landbouw schoon© uitslagen te bekomen is het niet voldoende aan den grond de onmisbare voe dende stoffen te geven, maar men moet ze tevens onder den meest oplosbaren vorm aanwenden. Ook moet men meststoffen gebruiken die geenen nadeeligen invloed hebben op de planten, op het oogen- blik dat man ze toedient, of op het tijdstip dat zij moe ten benuttigd worden. Eindelijk zal men den handels- prijs inzien in betrekking met hunnen inhoud in voe dende elementen. In een vorig artikel hebbeH wij bewezen dat het noodzakelijk is eene volledige besmesting te geven indien men eena maximum-opbrengst wil bekomen daaruit volgt dat men de potaschzouten niet mag ver- waarloozen, die, overigens, de hoedanigheid der voort brengsels verbeteren. Onderzoeken wy nu aan welke potaschmeststof men behoort de voorkeur te geven. MijnheerSmets heeft, in potascharme gronden, de volgende uitslagen bekomen Haver Maïs Klaver Zonder potasch 27,25 gr. 94 gr. 84,85 gr. 1 gram onder vorm van chloorpotasch 49,90 gr. 245,5 gr. 219 gr, 1 gram onder vorm van zwavelzure potasch 47,50 gr. 259,5 gr. 236,75 gr Zooals men ziet geeft de zwavelzure potasch kleine vermeerdering van opbrengst bij de maïs en by de klaver. Zulks kan men toeschrijven aan het zwavel zuur dat altoos gunstig werkt op de peulvruchten. Bij de voederbeet heeft de heer Smets het tegenover gestelde bevonden. Nergens heeft men een groot ver schil bestatigd tusschen deze twee potaschzouten, doch men geeft gewoonlijk de voorkeur aan de chloorpotasch omdat deze vette beterkoop is. Men mag evenwel niet vergeten dat de chloorpotasch altoos eeüigen tijd vóór het zaaien meet toegediend worden, of eenige weken vóór hel planten. De kaïnite, die veel keukenzout bevat, kan soms aan de natuurlijke eigenschappen der zware gronden scha den, door dat hij aan de oppervlakte eene ondoordring bare korst vormt, die de oorzaak is dat de opbrengst vermindert. Men gebruikt hem dus in de weiden, in de lichte en zavelachtige gronden, bij de teelt van peul vruchten enz., en men geeft de voorkeur aan de chloor potasch in klei- en zware bodems. Wanneer men verplicht is de potaschzouten laat aan te wenden, eD dat men dus de nadcelige gevolgen vreest, zal men liefst zwavalzurepotasch gebruiken. Bij de kweek van tabak moet men altoos zwavelzure potasch toedienen, om reden dat de chloor nadeelig werkt op het brandvermogen dezer plant. J. Aidit. hij soms, door den honger genoodzaakt, mede plichtig moest zyn. Lang had hij de soaibere schimmen der moe deloosheid uit zyne ziel geweerd. De jeugd hoopt toch zoo licht en zoo geerne, waar de koele, maar ervaren leeftijd reeds alle hoop heeft laten varen. Maar nu was ook ziju moed gebroken. Voor de eerste maal in zyn leven had hij schulden gemaakt, schulden bij de men schen, bij wie hij inwoonde, die bijna even arm wareu als hy zelf. Twee gulden, eene som, groot genoeg om zyne opgeruimdheid te benevelen, bedroeg zijne schuld, en het brood, dat h(j daarvan stuksgewyze at, smaakte hem harder en bitterder daa ooit tevoren in zij a tot dus verre waarlijk niet verwend leven. Het was Zaterdag. De lucht was zwaar be wolkt, de regen viel in dichte stralen neêr en kletterde, door een feilen westerwind gezweept, tegen bet dakvensterke van Haydn, die als vernietigd op zyn drievoet zat en het hoofd diep op de borst liet neêrhangen. Zijn moed en zyne hoop waren ten einde. Zyne moeder kwam - hem voor den geest het was hem als stond zy j smallen wenteltrap naar het muziekkoor op, weer voor hem, gelijk toenmaals, als zy tot schoof met een gebiedend gebaar en krachtigen hem zegde Gij moet priester worden I Zou arm der armen leekebroeder, die het orgel hy daarom geen zegen by zijn volhardend zoe- geene melodie wist te ontlokken, van het bank- ken hebben, omdat hij den vurigsten wensch je af, en greep met geoefende vingeren in de zyner moeder onvervuld had gelaten? Deze toetsen. O 1 wat klonk dat roerend en smee- rond haan zich neder op een der magazijnen van de firma Van Damme, gevuld met cocomatten en garen. Het vuur breidde zich snel uit en reeds had het zicu meegedeeld aan het dak der zoutziederij Van Garsse; maar dank de dappere tusschen- komst der taliyke werklieden en van het wak ker pompierskorps, was men het vernielend eiement spoedig meester. De schade wordt op ongeveer 3000 fr. geraamd. Alles is door de verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend, Maandag is bet parket van Dendermonde ia de ge meente geweest om eene erge zaak te onder zoeken. Dc genaamde Raymond Gussen was 's morgends half dood op de baan gevonden de ongelukkige was met messen doorkorven e aan het hoofd had hy cerx; gapende wonde, veroorzaakt door een slag met eene spade. Gus sen verkeerde in gevaarlijken toestaud, zoodat de geneesheer hem deed berechten. Het parket heeft, na grondig onderzoek, eene aanhouding gedaan dinsdag werd eeu tweede verdachte by den onderzoeksrechter ontboden. Ei l wat sehelaierij l .j j De Rycke, van Burst, die per volo naar de gemeente ge komen was, werd er aangevallen door drie on bekende kerels. De Rycke bekwam dry mes steken, waarvan een in den Jinkervoorarm, d-ie gansch opengereten werd. Erwetegem. namiddag o ontstond er brand in de pachthoeve van G. De Cock en De Brakeleire Het vuur breidde zich snel uit en deelde zich mede aan de naburige woni- g; beide huizen werden ten gronde vernield. Men had grooto moeite om het vee te redden. De schade is aan zienlijk. TCinOVf* Deze week was eene fabriek werkster, die te Denderleeuw woont, langs den Tragel, langsheen den Dender naar huis gegaan. Om den weg in te korten, ging zij over het ijs naby de brug van Teralphe ne. Opeens brak het ys en de ongelukkige ver dween in het water Men heeft het lyk nog niet teruggevonden heeft verleden jaar g«loot en een goed nummer getrokken. Nu wordt hy dit jaar nogmaals opgeroepen voor zynen broeder, die reeds 19 jaar dood is Volgens de boeken van den burgerlijken stand, heeft in 1907, Petrus Dupont, zich van den soldatendienst vrijgeloot alhoewel hij reeds 19 jaar dool het beurt van Camiel, die v*rled«n voor zynen broeder een goed nummer 'rok, nog eeus te loten. De zaak is aan den minister van oorlog onderworpen. Heerne, een alleengelegen huisje. Üe familie bestaat uit de tvroo echtgenooten en talrijke kinderen uil hun huwel jk en het eerste huwelijk van den man geboren. Deze laatste, Domimek Thill, een gewezen mijnwer ker, 65 jaar oud, was sedert 8 jaar ziek. Hij leed aan kanker en kon niet meer gaan. Hij mopst gedurig te bed blijven. De zonen werken in de koolmijnen van den Borinage, zij behooren allen tot eene nachtploeg, vertrekken 's avonds en keeren 's anderdaags morgens met den trein van 5,20 u. weer. Gedurende hunne afwezigheid blijven de moeder, de dochters en de jongste zoon, 14 jaar oud, bij den zieke. Zaterdag morgen vertelden de thuisgeblevenen aan op het beklemde hart, dan al de kommer, waarocper hij gebukt ging. En toch kon hy ook thans nog niet besluiten aan het verlangen zyner moeder gevolg te geven, ook thans nog had hij voor al hare smeekingen geen ander antwoord gehad, dan dat zyne ziel, zyn leven en zijne liefde der muziek toehoorden. Op een slapeloozon nacht volgde een regen achtige Zondag Haydn sloop zonder ontbijt uit het huis en ging doelloos straat in straat uit, tot hy voor het klooster der Barmhartige Broe ders stond. De klok luidde voor de hoogmis en Haydn trad het heiligdom binnen. Hij zocht het afgezonderdste hoekje op en beproefde te bidden. Maar zijn gemoed bleef koud en ge voelloos en zonder gfedachte ot woord. De hoogmis begon, Haydn herademde hij hoopte eene godsdienstige, toon volle, zijn leed verzachtende mnziek te hoorenmaar hoe dun, hoe kinderlijk, zoo geheel zonder gevoel of melodie klonk wat eeüe ongeoefende hand met moeite op het orgel speelde Haydn's aan gezicht gloeide ras besloten snelde hy den de van den arbeid weerkeerende jongens, dat er 's nachts iets buitengewoons gebeurd was. De vader, dien iedereen dacht niet te kannen gaan, was gevlucht door een venstertje zijner kamer en was sedert dien niet mper weergekeerd. De zonen gingen daarop op zoek. Zij vonden niets tot aan de beek, die op een honderdtal meters afstand van het huis loopt, an die maar gedeeltelijk bevrozen was. (De stroom is er heel hevig.) Zij doorwaadden de beek, waarbij het watar hun tot de knieën reikte en aan den overkant vonden zij het lijk van hun vader in de sneeuw uitgestrekt. De zonen verwittigden de gedarmen over het ge beurde en 'j namiddags kwam het parket ter plaats. Het onderzoek duurde tot laat in den avond. Het is gebleken dat alle gedacht van misdaad moet van kant gezet worden en dat de man eene natuurlijke dood ge storven is. 's Morgens ten 4 ure. had vrouw Thill haren man nog eene tas koffie en een glaasje likeur gegeven. Toen zij een uur nadien weerkeerde, stond zij niet weinig verwonderd den man, die nog slechts eenige dagen te leven had, niet meer te vinden. Waarschijn lijk was Thill in zijne ijlkoorts opgestaan, door het vensterje gekropen en had zich laten afglijden. Dan is hij maar rechtdoor gegaan tot hij doodgevallen is. De ongelukkige was op zijne kousens en maar half aangekleed. In de sneeuw kon men gotd zijne voetspo ren volgen tot de plaats waar het lijk gevonden werd. guldü muilezel van Mevrouw Da-Dans vivan da liberuilen schreeuwt, maar hij kan veel beter. Kalfken Mozes die de nachtmerrie zelf gedresseerd heeft, moet maar een toeken doen en zie de muilezel staat op zijn achterste pooten en begint voor goed te zingeDt Wijlo zijn van Meulebeek-Meulebeek... Dat al om de Pilatussen te chagiineeren... Putteken heeft zijne inhaling als burge meester, vastgesteld op den Zond&g van Carna val. Dat is geen slecht gedacht Maar 't zal er spooken I De liberalen gaan allen nog eens hun groot mombakkes opzetten. Heel Hanswyk is ook voorzien van poeder... met rook... Zy zul len schiften zegda, Jan Krot, zoodanig dat het onmogelijk zal zijn voor Putteken van in slaap te vallen op zijn rijtuig,... Men is bezig met de straten in orde to zetten tegen Carnaval. Verledene weok heeft Putteken den grooten ysberg tegen de school doen afbre ken... 't Is spijtig. Esschene zag er waarlijk lief uit met dien ontzaglyken ysberg juist voor de plaats. Maar Putteken betrouwde het spol niet hij wil over geenen ijsberg rijden als hij inge haald wordt. Maar de Pilatussen gieten van boven water dat het stroomt... om Putteken zeker doen uit te schuiven. Ik zal er 't parket over verwittigen zegt Putteken. A I)e Volksstem zal er dezen keer aan geloo- ven... Zy heeft durven melden dat De Mot, Putteken als burgemeester uitgeroepen had. Dadelyk heeft Putteken een nummer der gazet naar De Mot gestuurd. Wat gaat er nu gebeu ren? Prins Albert, (myn kozijn Albert zegt Put teken aan Fritz) gaat er zijn eigen mês bemoeien. Als gij denkt dat Putteken niets meer te goed heeft.... A Tijdens den laatsten kiesstryd hebben wy hier te Assche leden van den liberalen Bond hooren roepen en schreeuwen Weg m*t de jappers I Wet met de papen I A bas la calotte 1 F..., voor de kat- tekoppen I enz. enz. enz. Die leden wilden dan geene de minste betrek king m^er hebben met de japneuzen. 't Waren dan de japneuzen niet die de blauwe Bondman- nen verstieten en verloochenen; maar 't waren leden van den liberalen Bond die de japneuzen uitscholden, verweten, verloochenden en er niets gemeens meer wilden mee hebben. Z"hadden van die japneuzen niet van doen ze konden zonder hen voortenz., enz. 't Is waar, die leden van den liberalen bond, die alzoo huilden en schreeuwden waren misleid en bedrogen door eeDige blauwe broekventjes en eene blauwe comeer ofte snoltenbloem. Maar NU 1 nu zijn er vele japneuzen in Assche die op hunne beurt niets gemeens meer willen hebben met hunne uitschreeuwers en beleodigers... eö dat verstaat zich nog al gemakkelijk. En zie nu ne.beer I Nu is die blauw snotten- bloem verontweerdigd 1? omdat sommige katte- koppen hunne vroegere beleedigers niet komen troetelen en omhelzen 1 Maar waar zit H Menneken nu Waar zijn de Boeboe's 't MfDnekeD zit in Brussel en de Boeboe's!!?? deelen uit en geven I?? WatWoorden 1? Doch woorden zyn geen oordenzegt het spreekwoord, en dat komt hier goed van pas. Ehwel 1 Wat denkt g'er van Zebedbüs. Het 3 jarig zoontje van de echtgenooten Van Vaerenbergh op het gehucht Walvergem, stond op een stoel nevens de brandende kachel. De stoel klonk om en het arme knaapje viel op de kachel en werd erg verbrand. Ach Heere 1 zun mrip Hnnr hom Kümi^ i_ i *yuer moeaer onvervuld had gelaten? Deze toetsen. O 1 wat klonk dat roerend en smee- e muzie waaraan gedachte drukte hem eensklaps nog zwaarder kend, en hoe volgde het eene leed op het an- j dere, zoe eenvoudig en zoo diep, zoo zoet en zoo vloeiend, en toch weer zoo krachtig en zwaar, dat de oude monnik de handen vouwde en verwonderd op het orgel staarde, als wilde hij het vragen waarom het heden zulke weg- sleepende melodieën voortbracht. Haydn baad de in verrukking; by verheugde zich over zich zelven het was hem als baanden alle zoolang gevangen gehouden gedachten zich een uitweg en verkondigden zij aan de geheele wereld het lied van het verlangen zyns harten. En toen de woorden der H. Consecratie gesproken waren, ging zijn spel in een zoet, geheimzinnig fluisteren over, dat zich by het Benedictus tot een jubellied van innige aanbidding verhief. De mis was geëindigd. Haydn had niet bemerkt dat een tweede monnik met zeer innemende gelaatstrekken naast hem was komen staan. Hy sloot het manuaal, schoof de registers in, en stond op om heen te gaan toen gene hem dankend de hand toestak. Haydn drukte die met warmte. Kom met mij meê als gy er den tyd toe hebt. Haydn glimlachte droevig. Had hy niet zulk een overvloed van tijd, dat hy niet wist waar aan dien te besteden Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1908 | | pagina 2