NIEUWS UIT DE STREEK Wonderbaar leven Wel besteed i Het Parket van Brussel vervolgt al die uitheemsche artisten zoo vrouwen als mannen, die in zekere schouw burgen liedjes debuteeren die verergernis ver wekken. Reeds zijn er veroordeeld. Bravo Al de parketten des lands moesten zich bijzonder hezighouden met de zedeloosheid tQ,bevechten; men zou het vuil gespuis spoedig de matten zien oprollen. Aan onze Hoveniers. Gelukkig de jongelingen, die 't als een schande aan zien zich Ie maskeren Dedie worden de schande hunner ouders niet. Priesterlijke benoemingen. De gezóndheid van den heer Woeste. STADSNIEUWS. Zondagrust. BCh telingen Passard en hunne huurlingen Doyen en Hanart. De dieven moeten naar België ge vlucht zyn. Al de juweeliers zijn verwittigd yZ^jt gerust,'t is weeral van die fameuze soort, die dwylen zal op karnaval 1 Ha! Ha riepen de katholieken in dc Kamer, verleden week, teiwyl Heer Minister Renkin aan 't spreken was. Pie achtbare Heer deelde mede boe 't in 1884, nadat het pnr- tijdige liberalism zes jaren lang had meester gespeeld, gesteld stond met de beroepshoven en 't verbrekingshof in ons land Toen, inderdaad, waren er in die hoven slechts 24 katholieke rechters tegen 108 liberalen. Voor de verscheidene rechtbanken van 't Gent- sche alleen had het recht verkrachtende Minis terie 88 benoemingen gedaan, en op die 88 kwam er maar eetl enkeic katholiek aan de beurt. By het hooren van zulken schandelijken bestuurtrok, wie kan er zyne verontweerdigiDg bedwingen Thar s, integendeel, na 24 jat en katholiek beheer, zijn er in de drie beroepshoven en het verbrekingshof van Brussel juist 78 katholieke rechters tegen 78 liberale. Menschen, die recht van harte zijt, ziet dat na en oordeelt. Een jubel feest je vieren, dat ligt in de mode tegenwoordig. Ook wie kan er redelyk tegen zijn Nu krijgt de spoor- tTCff ook weer zyne beurt. Woensdag laatst was het 60 jaren geleden, dat nit Londen de eerste bijzondere perstrein, naar Edimburg en Glasgow vertrok, en dat men in die steden, de dagbladen van Londen, die 's nachts gedrnkt waren, voor den middag lezen kon. De telegraaf bestond nog niet tusschen de hoofdstad en de provinciesteden. Nu kan men, in alle landen der wereld, dank aan telegraaf en telefoon, de beknopte iohoud der voornaamste dagbladar tikels lezen, korten tyd nadat ze verschenen zijn. Een goudkorreltje moeten wij soms tusschen onze schoone nieuwsjes wer pen, schrijft Vriend Koben ons dezer dagen. Het gedacht is waarlijk niet slecht. Daarom schenken wij er eentje ten beste Al wie •oil opgebonden heeft In God te geloo- ven, had eerst verlangd dat God niet zonde bestaan 1 'I%e Male bus, menschen, dat komt men toch niet alle dagen tegemoet, God dankl Te Gent algelijk gaat er voortaan nu eeu figu- reeren. In een gevecht tusschen twee dokwer kers, nabij de Dampoort, beet een der vechters zynen tegenstrever een stuk van een zyner ooren. Onze blauwe en roode kopstukken gaan hun hertjs nog eens opeen karreken laten rijden, als ze 't volgende telegram gaan lezen Donderdag nacht zijn kwaaddoeners in de kerk van St-Etienne, te Tours, gedrongen en hebben er alles, wat breekbaar was, verwoest. De ellendelingen poogden ook de kork in brand te stekenDe schade is zeer groot. «Wat vreugde I roe pen die helhonden uit, wat vreugde, als wij dat ook eens in België zullen mogen zien ge beuren 1 Menschen I Menschen vergeet dat niet 1 Een geweldige aardbe- Tin ff i0 Maandag in den vroegen morgen gevoeld te Bracca-Leone, Bruzzano en Ferruz zano in Italië. Er werd evenwel geèno schade aangericht, God dank 1 Honger lijden,vrienden 'fc is hard. L)at hebben veel werkmenscheo rond Doornik ondervonden. Gelukkiglyk loopt de werkstaking der groofwerkers van den Door- nikschen omtrek, die omtrent drie maanden geduurd heeft, ten einde. Het is tyd ook, want de ellende werd algemeen. In zekere steengroe ven zal het werk binnen eenige dagen hernomen worden. En hoe curieus I 'c socialism is altijd gereed om de verdwaalde dompelaars aan te hitsen tot het afbreken hunDer geldwinning maar als er te ondersteunen valt, dan laat het de arme sukkelaars krebbyten en creveeren. De pelrool. helaas ücd vreest men te weinig. Zaterdag avond,rond 9 u., greep een groot ongeluk plaats te Holleberg, in t Groot Hertogdom Luxemb. gelegen. Ter wij haar man, landbouwer, naar de Dorpsplaats gegaan was, klom vrouw Anna J. naar hare slaapstede, met haar 3jarig zoontje. Op de kamer nevens sliep reeds haar 12jarig manne ken. Een halt uur later wilde de landbouwer op zijne beurt slapen gaan,maar op de kamer trof hem eeu schrikkelijk schouw spel. Een erge pretruolgeur sloeg hem tegen. Het bed stond in vlam, en de moe der, met haar jongen in de armen, lag er uit gevallen, bezweken aan vreeselijke braud- wonden. Heel het land door eischen alle rechtzinnige menschen, dat het vrij onder wijs door het Staatsbestuur ondersteund worde, zoowel als de officiöele scholen. Gelijk de toe stand tegenwoordig voorkomt, mag het met blyven duren. De aanneembare lagere scholen moeten bezoldigd worden gelijk de aangeno- mene. Zoo dacht de rechtveerdigheid. Mn 'i Kanaal van Verneu- Zeil had er een botsing plaats. Door den stormwind zyn by Langerbrugge de schepen Wyoming en Ancient Brmton op elkander ge botst. De Wyoming liep eene erge scheur op in van den gelukzaligen Pailoor rat* A ra 2* Vervolg. Onder dees getal waar M. Vianney, als zijnde de eerstelingen zyner kudde, sterk op roemde, muntten vooral uit een ryk mensch, Jufvrouw van Ars en een arme landman. De edele dame was altijd bezig met goede werken te doen zij was de onvermoeilyfce rechter arm van den doftigen Pastoor de landman leidde een meer beschouwend leven. Men vond hem zeer dik- wyls in de kerk, en M. Vianney, die hem in in de ooge had,en die bemerkte dat zyne lippen Steeds onbeweeglyk bleven, vroeg hem eens Maar, Vader, wat zegt gy alzoo aan Pnzen Lieven Heer binst de vele uren, die gij aan den voet van het altaar doorbrengt Ik zeg hem niets, antwoordde hy; ik denk aan Hem en Hy denkt aan my.» Eenvoudig en schoon antwoord, waar de Pastoor van Ars verwonderd over stond en waar hy den vinger Gods in zag, die de on wetenden met zoo wijze spreuken begunstigt. De blydschap van den y verigen Pastoor zou volkomen geweest zijn, hadde hij veel zulke de flank en dreigde te zinken Het gat kon ech- j ter gestopt worden. De Wyoming zal in de i droge dok moeten gesleept worden. De Ancient Brinton kon zijnen weg voortzetten naar Gent. De tweede stuurman stortte op 't oogenblik der botsing in 't kanaal en verdronk. Acb Heere I oor de tweede maal hc- openen de liberal- n den schoolstrijd in Enge land. De gevloekte frammassonsloge, dat vuige monster, wil daar ook zijn allesverdervende en besmettende klauw werpen op de onschuldige jeugd... Een vreeselijk gevecht ontstond Maandag avond tusschen werklieden. Verscheidene Italiaansche werklieden kregen twist met Duiischers, op de baan van Rodange (grens Frankrijk Groothertogdom Luxemburg) Messen on revolvers werden te voorschijn ge baald, boksijzers en gaanstokkpn met lood deden mede, en bet bloed vloeide. Toen iemand riep De gendarmen zijn daar, stoof heel do bende uiteen. Bleven ter plaats liggen do 3"jarige Pradanini met opengesneden hals; ziju toestand is hopeloos. De man is gehuwd en vader van vier kleine kinderen. De 20jarigen Serdum was de schedel gekloveD, hij is ook doodehik gekwetst een derde heeft een mes steek bekomen door den bil; zijn toestand boe zemt eveneens gevaar in. De minder erg ge kwetsten hebben zich over de grens uit de voe ten gemaakt... Hoe dwaas, hoe uitzinnig en barbaarsch zyn zulke tooneelen I Een wreede moord Autwerpen gepleegd eene vrouw vond men verwurgd in haar huis. Zware vermoedens we gen op een fameus koppel, dat nog voortvluch tig is. Menschen, menschen welk wereldje toch by dat goedje dat Gods geboden met de voeten treedt Eene dame aan den drank rerHtaafd, V0Qd men te Etterbeek in den modder eu 't slijk liggen Maandagavond, Ze was bijkans versteven van de koude. Binnen gedragen in een huis daartegen, gaf zij den geest... Ach I die ongelukkige drank I... Op de kusten van MMejcieo verging eeu stoom buot. Twee matrozeu en 27 reizigers verdronken. iieliikslelling van 'I vrije het officiëete onder- MCijS is de kreet, die heel 't land door weergalmen moet, 't is de kreet van recht en rechtveerdigheid De vuige fraraassons- loge mag VUU!' en vlam spuwen, die gelijkstelling zal er komeo. En, a proposwanneer gaat men eens dunken aan die heereu, die ten jare 1879 vaarwel zegden aan de vette jaar wedden, welke hun iu 't officiëel onderwijs toe- loechen, en moedig hunne onderwijzersbaau begonnen in 't vrije katholiek onderwys Ze kerlyk, men heeft iets gedaan voor de onderwyzers, welke bua ontslag gaven ten jare 1879 doch degenen die in dat jaar eerst huune intrede in 't onderwijs deden, hebben insgelyks onschatbare diensten bewe/en aan Kerk en Vaderland, Daarbij, 't zyn deze laatsten, die 't liberaal ministerie dwoog het bedrag der Studiebeurzen weder te geven, welke zij genoten haddeD. Verder blyven tot hiertoe die jaren, welke zij in 't vrij onderwys door brachten, heel en gansch verloren voor het pensioenInsgelijks d heeren die later- tijd, vóór den val van 't liberaal Ministerie in dienst van 't vry onderwys traden, verdienen ruimschoots dat er eens emstiff en doelt r effen d op bunnen toestand te dacht worde. Wat al moed en opofferingen heb ben zij zich ook getroost I Hoevelen huuner zijn niet in de noodzakelijkheid geweest eenen plaatsvervanger voor 't leger te koopen 1600 zuurgewonnen frank en meer te betale terwyl de officiëele normalisten of onderwyzers kosteloos vrij bleven van den militairen dienst... Ja, op al die zaken dient er eens nagedacht 1 't Mag driDgend heetan I De jaren, welk een gediplomeerde onderwijzer in 1t vry onderwijs doorbracht van 1879 tot '84 moeten kuunen meetellen voor zyn pensioen Zoo eischt -Ie rechtveerdigheid. 't Was immers de Staat die maakte, dat die heeren geen dienst nem°n kon den in 't officiëel onderwijs. Jti ie iUÊiff bleef die rechtsherstelling achterwege I Het ia een algemeen gekend feit dat de groenten- kweek sedert eeaigen tijd in ens land eene groote uit breiding heeft genomen, en wij deelen de zienswijze van den heer Albert Henry, Hie onlangs aan de leden dereentrale landbouwraaatscbapplj verklaarde dal de B»lgen er alle belang bij hebben deze teelt nog meer uit te breiden. In sommige streken heeft men reeds begrepen dat bet mogelijk is, door de oordeelkundige groenselkweek, de inkomsten merkelijk to vermeerderen. In het arrondissement Mechelen worden er ongeveer 1000 hectaren groenten van alle slach geteeld welnu, eene statistiek aangaande de verzendingen, gedaan van Mei tot 9eptember 1906, in eenen omtrek van 10 kilo meters dezer stad, heeft bewezen dat er gedurende d&t tijdstip voor 3,241,637 franken groensels waren ver zonden, wat overeenkomt met eene opbrengst van meer dan 30^0 fr. per hectare. In 1907 hebben de hoveniers van Aarschot, die zich toeleggen op het kweekea van vroege erwten, per hectaar SfVOfr. bekomen. Deze «ijters toonen genoegzaam, dat de groenten- kweek zeer winstgevend is. Men mag nochtans niet vergeten dat de bemesting hier eok eene groote rol speelt. Uit de proefnemingen, van den heer Saunen, hovenier te Aarschot, is het ge bleken dat het toedienen eener volledige bemesting altoos de grootste opbrengsten en de hoogste winsten verzekert. Ziehier eenige uitslagen zijner proeven AARDBEZIËN. Zwavelzure Superfosfaat Znalveriure opbrengst ammoniak potasck per are I. 1 kgr. 3 kgr. 3 kgr. 163,8 kgr. II. 1 kgr. 3 kgr. 122,1 kgr. III. 81,9 kgr. WORTELS. i - II. 4 kgr. III. - 6 kgr. 6 kgr. 2 kgr. 2 kgr. 325 kgr. 450 kgr. 375 kgr. Wij zouden de uitslagen van andere proeven kunnen aanhalen, maar wij denken dat deze voldoende zijn om de landbouwers te overtuigen, dat zij er grootbelang bij hebben een regelmatig en oordeelkundig gebruikte maken van scheikundige meststoffen, bij de teelt van allerlei groensels. J. Aidit. Aartsbisdom Mechelen. Zijn pastoor be noemd te Anderlecht. de E. H. Van der BeleD, onderpastooa in St' Gadula te Brussel te Broechem, de E. H. Adriaensen, pastoor te Rillaer te Borgt-Lotnbeek, de E. H. De Maeyer, onderpastoor te St-Genesiua-Rhode. Bisdom Gent. De E. H. Gommaerts, on derpastoor te Wondelgem, is in dezelfde hoe danigheid benoemd in H. Krjrst te Gent. De E. H Maur. De Decker, student ia het collegie van den H. Geest, te Leuven, is be noemd tot leeraar in het Klein Seminarie van St-Nikolaas. 4- I p/lp Donderdag morgend is te Lede godvruchtig in den Heer ontsla pen, de eerweerde heer Ivo Fivez, pastoor dezer parochie. Na uitmuntende studiën gedaan te hebben was bij op volgend lij k leeraar aan het collegie van Geeraardsbergen, daarna pastoor te Nukerke en te Lede. Zijne oudleerlingen spreken nog met den grootsten lof over den schranderen professor, die met zooveel be kwaamheid en kunde eene der moeilijkste klas sen gaf. Als pastoor van Nukerke heeft men hem met de grootste voorzichtigheid, wijsheid en krachtdadigheid aan het werk gezien. Wel dra was er op die moeilyke parochie eenen gan- schen ommekeer en zyne deugd en zyne ver diensten riepen hem naar de belangrijke paro chie van Lede. Daar zette hij htm met ie ver aan het werk tot uitbreiding der scholen en het inrichten der sociale werken. Veel heeft hij gewerkt ondanks zijne wankeleode gezondheid Dat God hem honderdvoudig beloon». Maandag, in den valavond, is een begin van brand uitgeborsten in de woning van Pieter Dhondt, Achterstraat. De vrouw wilde bare lamp aansteken. De lamp viel uit bare band en kwam terecht in de wieg van haar kind. Op het hulpgeroep van de vrouw is Achiel Noël toege- loopen en he<?ft het brandende wiegje op de straat geworpen. De schade is niet erg. d4*i*4l4* Zondag aanstaande, ocuuoiiaeiuc. x Maart( is het aldaar plechtige inhaling van deu volksgeliefden heer Mathys. als burgemeester dier gemeente. Als het weder gunstig is zal hot er daar op los gaan. Wij bebben hier voor onze oogen het program ma van den stoet alsook de feestcantate of welkomgroet. De stoet, die Mijuheor Matbys zsl afhalen tot Dendermonde, is samengesteld uit 25 groepen. Om 7 uren 's avonds is het algemeene verlich ting. Wy zullen te naaste week, als het God belieft, het verslag geven over de feest. menschen aangetroffen eu vooral veel personen die, gelijk zij, dikwijls communiceerden. Wij moeten ons best doen, zegde hij, om alle dagen te mogen naderen tot de H. Tafel des Heereu. Indien wij de sacramenteele communie Diet dagelijks doen, laat ons ten minste bezorgd zijn om op eene geestelyke wijze te communicee- ren dat kunnen wy altyd doen, en wy moeten gedurig verlangen om Jesus te nutten. De com munie is voor de ziel wat de blaasbalg is voor eeu vuu^ dat staat om uit te gaan. Maar de parochianen die hy begeerde tot Onzen Lieven Heer te zien naderen, zochten uitvluchtsels om tot de communie niet te moeten gaan, zeggende: Wy zyn onweerdig Oazen Heer te ontvangen; eu daarby, wy zyn te ellendig en hebben te veel bezigheden om dat te wagen. 't Was hier dat de Pastoor van Ars al zyne behendigheid ge bruikte om die tegenwerpingen te werderleggen. Gaat te communie, herhaalt hy zonder op houden, gaat tot Jesus, gaat van hem leven, opdat gy voor hem zoudet leven Zegt niet dat gy te veel werk hebt. De goddelijke Zaligmaker roept hy u niet toe Komt tot mygy allen die belast en beladen zyt. Zegt niet dat gy het niet weerdig zijt? Dat is waar, maar gij hebt de communie van noode. Indien Onze Heer alleen acht gegeven had op uwe weerdigheid, nooit zou hij zijn sacrament van liefde ingesteld heb ben. Zegt niet dat gy te ellendig zyt. 't Ware zooveel als zeggen ik ben te ziek om den ge neesheer te doen komen. Alle de wezens vragen naar voedsol om te kunnen laven wel nu, hot voedsel der ziel, 't is God. De ziel kan zich niet dan met God voeden 1 Enkel kan God haar verzadigen I In alle de huizen treft men eene plaals aan die den naam draagt van voor raadkamer (office) De kerk is het huis der zie len, en er bestaat eene voorraadkamer. Ziet gy daar het tabernakel Indien men u vraagde, wat is dat uwe zielen zouden antwoorden 't is de voorraad of spyskamer. Alles moest wijken voor zulke krachtige woorden, en wel haast rekende men het zich tot eene eere dik-^ wiils te com goud iceeren. Om het reeds bekomen goed te versterken en in wezen te houdeo, om te maken dat men het menscheiijk opzicht onder de voeten trapte, en men bekommerd was om overal deftige voor beelden te geven, moest men bezorgd zyn om broederschappen in te richten. De Pastoor van Ars stichtte bijna gelyktydig eene Broederschap van den Rozenkrans voor de vrouwen, en eene Broederschap van het H. Sacrament voor de mannen, die moesten, volgens z^jn oordeel, de eersten zyn, om Jezus te komen aanbidden, te loven en tn danken. Thans kon de dienaar Gods do misbruiken met betrouwen te keere gaan; hij verzette zich voor eerst tegen de herbergen, die Teel kwaajl deden VnIIa Lijkrede van den heer Baron tuuweie, de SUenkauUt Mijne Heeren. Het vervallen van eenen pijnlijken plicht valt mij heden ten deel- Als Burgemeester dezer gemeente moet ik hier bij dit gapende graf eene laatste hulde brengen en eenen laatsten vaarwel toesturen aan eenen man, wien wij allen de grootste achting en liefde toedroegen; dién wij lang nog in ons midden hoopten te bewaren doch dien de onverbiddelijke dood ons zoo onverwachts is komen ontnemen. Nochtans, is de plicht, dien ik ver vul, pijnlijk om het groot verlies dat wij doen. Valt het bitter een laatste vaarwel te zeggen aan «enen vriend, die ons zoo onvoorziens ontnomen werd, troostelijk toch is het te denken dat Ik hulde breng aan eenen ver dienstelijken man.die door zijn rechtschapenheid, zijne gedienstigheid, zijnen onverpoosden iever en werk zaamheid, de liefde en de achting van zijne overheden, van zijne ambtgenoten en van zijne medeburgers ver worven had. De heer Jan Baptist Gierts was nog in den bloei des levens. Geboren te Herfelingen den 24 September in 't jaar 1861, wierd hij als hulponderwijzer in deze ge meente genoemd in't jaar 1889. Tot ieders voldoening volbracht hij steeds zijne plichten van bekwamen on derwijzer, en door de zachtmoedigheid en de bedaard heid zijns karakters won hij de genegenheid van zijne leerlingen en de achting zijner medeburgers. Om familiereden verliet hij eenen oogenblik het schoolonderwijs om zich op den landbouw toe te leggen, waarin hij zeer ervaren was, maar welhaast kwam de drift van zijn eerste beroep in hem weder op,en in 'tjaar 1904 kwam hij wederom ziine plaats van hulponderwij zer in onze gemeenteschool hernemen. En toen in 'tjaar 19^5 de heer Eugene Van der Veken om gezondheids reden zijn ontslag nam van hoofdonderwijzer, werd de heer J. P. tieerts, door algemeene toejuiching van ge meenteraadsleden en van burgers, tot opvolger in de edele taak van opleider der jeugd, door den heer Van der Vekën opengelaten, aangewezen. Gansch zijne loop baan van onderwijzer hee,ft de heer Gierts in onze ge meente doorgebracht, sedert meer dan twintig jaren hadden wij hem als onderwijzer in onze gemeente werk zaam gezien, en met hem de taak van hoofdonderwijzer toe te vertrouwen, waren wij verzekerd dat de oplei ding onzer jeugd zich in goede handen bevond. En gij, mijne heeren, die zijne ambtsbroeders waart, gij die zijne liefde kendet voor het onderwijs en gezien hebt hoe zijne werkzaamheid tot zelfsopoffering ging, gij kunt getuigen dat hat betrouwen dat wij in den heer Gierts stelden, geenszins misplaatst was. Het ambt van onderwijzer, Mijne Heeren, is een ver heven en edel ambt. De jeugd vormen en opleiden op den weg van eer en plicht, er goade christenen, goede burgere, weordigefeden van de samenleving van ma ken, welk edel en vprheven werk 1 Welke gestadige zelfopaflerine wordt er van den onderwijzer niet ver- eischt Een geduld zonder einde, eene onverstoorbare kalmte, gepaard met eene zachte krachtdadigheid en eenen on verpoosden arbeid,eeno onophoudende bekom mernis voor het welzijn van anderen, die er straks den tijd niet overlaat om zelf de familievreugdeu te genie ten waartoe gij als vaders des huisgezins volle recht hebt ziedaar, mijne Heeren, het leven van zelfopoffe ring van eenen ouderwijzer Maar ook, Mijne Heeren, welke zoete voldoening moet gij gevoelen, wanneer gij uwe plichten van goeden onderwijzer met liefde;'met ie ver, met verkleefdheid vervult I j En deze hoedanigheden van goeden onderwijzer bezat onze betreurde overleden in de volste uitdrukking. Met herten ziel wijdde hij zich aan het onderwijs toe, ik ben gelukkig deze getuigenis in 't openbaar af te leg gen. Gedurig bekommerd onbezorgd om iets in 't on- derwijs der kinderen te verbeteren, kwam hij meer- 5 maals maatregelen mij voorstellen van verbetering,zon der er op te letten dat de toepassing dezer maatregels zijne taak merkelijk zouden bezwaren. Gedienstig als hij was en bezield met een vurig ver- langen om al wat tot vorming en veredeling van hert en geest van het volk dienstig kon zijn, in 't werk te stellen, toonde hij zich bereid om zijne kennissen en be gaafdheden ten dienste der gemeente te stellen. Edel" moedig en onbaatzuchtig aanveerdde hij do taak van be stuurder onzer Fanfaren maatschappij en wist haar door zijnen onvermoeibaren iever en werkzaamheid op weg van vooruitgang te doen voortstappen. Allen droe gen hem de grootste liefde toe en waren gelukkig eene gelegenheid te vinden om hem hunne dankbaarheid te betuigen Ook wanneer het droevig nieuws zich ver spreidde, dat hun geliefde en ievervolle bestuurder ge vaarlijk ziek was, werden allen pijnlijk getroffen en de onvoorziene mare zijner dood sloeg allen met de diepste droefheid. Wie had ooit gedacht, Mijne Heeren dat dit verdienstelijk en werkzaam leven zoo spoedig zou eindi gen Eenige dagen geleden zagen wij hem nog vol ge zondheid te midden.zijner leerlingen deel nemen en be lang stellen in hun spel, en helaas I heden bevinden wij ons aan den boord van zijn graf om hem een laatste vaarwel te zeggen Mijne Heeren, het is de wil van God: wij moeten ons aan de schikking van de goddelijke Voorzienigheid on derwerpen. Doch steeds zal het aandenken van den heer Gierts ons duurbaar blijven. Als goede christen is de heer Gierts gestorven, volko men overgelaten aan den wil Gods, en ons allen de zoe te hoop nalatende van hem eens in den hemel terug te zien Mochte de algemeene deelneming in den rouw welke de familie en gansch de gemeente treft., eenige vertroos tingen brengen aan het hert van de diepbedroefde echt- genoote en van het nog schuldeloos kiud van den duur baren overledene. En nu, Mijne Heeren, nu blijft er ons nog over van bij dit graf aan den heer Gierts onze dankbaarheid uit te drukken voor al het goede, dat hij in ons midden ver richt heeft. De goede God schenke hem de belooning, welke Hij beloofd heeft aan degenen die er velen tot de gerecht heid opleiden. Vaarwel, Mijnheer Gierts Rust in vrede te midden dergenen aan wier welzijn gij al de krachten uws levens toewijdet I Uw aandenken zal hier steeds in eere blijven Schenke God u de eeuwige rust 1 Vaarwel I in zijne parochie. En zie, na korten tijd, wist hij door zynen y ver, door zyne voorzichtigheid en vooral door zijne behendigheid met die hui zen van bederf gedaan te maken. Vervolgens laakte hij het dansen, en om de zen hinderpaal uit den we-g te ruimen, zou hy meer moeite moeten doen, want*velen zyner pa rochianen, oude en jonge, vonden daar al hun vermaak in. Iu den biechtstoel en op den kan sel spreekt hy dat kwaad geweldig tegen, zeg gende Alwie de dansfeesterkJjy woont, laat zijnen engelbewaarder aan de deur staan, en ?t is een duivel die hem vervangt, zoodanig, dat er welhaast zooveel duivelen zyn inde zaal, als er menschen gevonden worden die dansen. Velen der ingezetenen van het dorp, waren het niet eens om die manier van zien van hunnen Pastoor goed te keuren; sommige ohunner wil den dat men van dees verzet afzag om M. Vian- my niette bedroeven, terwijl eenige anderen weigerden hem te gehoorzamen. Op den feest dag van den H. Sixtus, patroon des dorps, noo- digden de jongelingen, boos als zij waren, de jonge dochters der parochie uit, om tegen den wil van hunnen Herder,met hen te Domen dan sen op eene,aangeduide plaats. Maarzit*, hetgroot- ste gedeelte dier meisjes gaven aan are uitnoo- digingen geen gehoor, eD de dansfet *st moest opgeschorst worden. De Pastoor was uitermate blijde dat de zaken alzoo waren afgelo «ppen, en A Verledene Maandag en Dijos- dag nanmiddag was heel Assche te been. Niemand was aan 't werk. Wat was er dan te doen Tellten», met den trein van een uur wierd J -B. De Valk, beticht van moord op den jachtwachter van M. Jules Crick, naar Assche gebracht. Elf automo bielen brachten de gezwornen, wetsdoktoors en de rechters vaD het hof van Assisen naar Assche om samen met den betichte, ter plaatse waar 't drama was voorgevallen, de gezegden van den bijzondersten getuige E. De Coninck te gaan beoordeelen. De verklaring van De Conick werden echt en afdoende gevonden ook niemand twyfelt aan de veroordeeling van den betichte. Zeker is 't dat hij reeds door de bevolking van Assche en omstreken veroordeeld is. Wan neer hij van den trein stapte, wilde de menigte hem op 't lijf, en zonder de krachtige houding der gendarmen, zou 't volk hem ter dood ge bracht hebben. Dertig gendarmen hadden moeite om 't volk op afstand te houden. De woede van 't volk was onbeschrijfelyk, arm en ryk, jong en oud iedereen was opge wonden, en wanneer de betichte uit de statie stapte, was 't eeu geroep van moordenaar 1 moordenaar 1 ter dood 1 ter dooddat er de ooren van tnitten... en... dat heeft alzoo Maan dag en Dinsdag plaats gehad. Zoozeer was ieder verontweerdigd, dat vol gens men zegt, bijzondere Ingezetenen der gemeente, de hand weigerden aan eenen zyner verdedigers. Men zegt zelfs dat hy harde woor den heeft moeten hooren. Ieder was nochtans verwonderd, dat het on gelukkig slachtoffer, geenen verdediger had by het gerecht. Het 8lachtoffer,een jongeling van omtrent 23 j. had het nochtans verdiend, want hij was een brave en deugdzame jongeling, de steun zyner brave moeder, en wierd door iedereen bemind en geacht. Indien het bewezen is dat De Valck dien laf- fen moord heeft begaan, dan kan hij niet genoeg gestraft worden, want iemand omver schieten is toch 't laatste, 't Leven den evenmeDSch ontnemen, strijdt niet alleen tegen de wet Gods, maar zelfs tegen de wet der natuur. De toestand van onzen achtbaren Volksver tegenwoordiger M. Woeste, is zoo goed moge- lyk.De aehtbare staatsmiaister is terug te been; dinsdag morgend legde hy re^ds een bezoek af in het ministerie van binnenlandsche zaken. Men mag hem een dezer dagen terug in de Ka mer verwachten. Goddank. Zondag, i Meert, zal de dienstdoende apoth. van M. Callebaut, op de Botermarkt, alleen open blijven, te beginnen var 12 ure 's middags. Creem boter. Markt vac Zaterdag 29 tebruari 100 kil, ter markt. Prys 3,50 per kilo Davldofondo Aalot en O au «trek en. Boekerijen. In St.-Canullusgchool, (OSBROEK. Open alle Zondagen van 10 tot 11 are voormiddag. In de Jongensschool, (MOQR3EL BAAN,) Mijlbeek. Open alle Zonda geo van lü tot 11 are voormiddag Mn Sl-MMarlenskerk. De namiddag van Zondag, 23 Febraari, zal laag ge prent blijven in het geheugen der ware Aalstenaars, vurige vereerders van onze grooten Beschermheilige, St-Martinus. 't Was immers de openbare aanstelling der St-Mar- tensgilde en de inhaling en de wijding van een treffend nieuw Beeld, dat alles opgeluisterd door een deftigen Stoet, plechtig Lof, heerlijk Muziek, luisterrijke Pro cessie en vooral door een onvergetelijk prachtig Gele genheidssermoen. De R. H. Bruggeman, Onderpastoor der Hoofdkerk van St Baafs te Gent, met zijne helderklinkende stem, ontwikkelde ons, in eene grondige en sierlijke rede, de woorden gesproken door de leer ingen van den Grooten H. Martinus tot hunnen stervenden Meester: Meester blijf bij ons 1 n Wij ook moeten tot onzen Patroon die zeilde woorden spreken. Na gaat hij altijd bij ons blijven door zijn Beeld; hij moet ook bij ons blijven door zijn geest, door zijne be scherming, door zijne voorbeelden Zijn geest is een bij bedankte zijne parochianen met de tranen in de oogen,omdat zy naar hem geluisterd had den. Het werken des zondags, waar de duivel, ge durig verjaagd en overwonnen, meer dan ooit veel van hield, moest toch ook, door het toe doen van M. Vianney, allengskens ten einde gaan. En niet wonder, want de Pastoor van Ars drong om zoo te spreken zoader tusschenpoos op het behoorlyk vieren der zondagen aan, zeggende Myne vrienden, met des zondags te werken, maakt gij uwe ziel en uw lichaam ongelukkiggij levert u in de handen van Satan, gy kruisigt Onzen Lieven Heer, gij verzaakt uw geloof en gij loopt met rasse schreden naar de hel. O 1 wat heeft hy het mis, die meent veel geld te winnen met des zondags zonder nood- zakelykheid te werken 1 Gy denkt misschien dat alles van uwén arbeid afhangtdoch zie daar eene ziekte, ziedaar een ongeval... Het duurt niet lang om alle onze plannen omver te werpen 1 een on weder, eene hagelbui, een vorst is daartoe genoeg... Welnu, God heeft dat alles in zyne handen, hij kan zich wreken als hy wil en gelijk hy wil. Wordt voortgezet. Dit boekje van het wonderbaar leven van den Geluk zaligen J.-V.-M. VIANNEY, Pastoor van Ars, is te verkrijgen by A. enV. Van der Schelden, Drukkers- Uitgevers, Onderst., 20, Gent, alsook ten bureele dezes

De Volksstem | 1908 | | pagina 2