NIEUWS UIT BESTREEK Bij de Daensisten. Van rond de wijde wereld. Joseph Haydn 1 EENE KUNSTENAARSLOOPBAAN O neen, zij zijn tegen den Godsdienst niet Op, Jongelingen J Wie zijt gij De feesten te Sottegem. Geeraardsbergen. Erpe. Nu 't is weer Mei. Gegroet jtnaand Mei, geurende bloemen maand toegewijd aan de H. Maagd Maria. Vallen wij de Hulp der christenen ta voet, opdat wij gedurende deze maand zouden zegepralen over ae vijanden van Kerk en Vaderland. Tot belooning van den dapperen strijd, die de goeden Jtegeu het ongeloof eeleverd hebben, van 1879 tot 1884 ,en om hunne edelmoedige zellepofferiug gedurende die onge lukkige jaren, heeft de Heer ons land op eene byzondere wyze gezegend, zoodat België, dank aan een katholiek bestuur, op de eerste plaats komt onder aide beschaafde landen der gansche wereld. Die hemelsche bescherming moeten wij voort bly ven genieten, en het is tot de Moeder van alle gratiën dat wy ons zullen wenden om den foeden uitslag van de kiezing te bekomen, etgeen er het gevolg zal van zijn,den vrede.de rust, den voortduren den vooruitgang en voor spoed van ons duurbaar Vaderland. Onze Heilige Vader ontvangt van alle kanten der wereld gulle bly ken van genegenheid ter gelegenheid van zijn gouden jubelfeest. De Venêtiers offeren eenen kostelijken troon. De Duitsche katholieken zul len met hun geschenk ook te Rome aankomen. De vertegenwoordigers der katholieke drukper van ons land zyn op dit oogenblik in de eeuwi ge stad. Leve onze Paus Pius X. de vader van millioenen en millioenen christenen! Vet toch op met vuurwapens. Zon dag laatst te Kortrijk twee jongelingen staken onvoorzichtig genoeg het vuur aan den loop van een geweer, dat opgestampt zat met papier on poer.. Het geweer sprong in stukken en een dor jongelieden, zekere Vlaminck, werd getroffen aan het hoofd. Hy viel ten gronde en was wel dra een lyk. Hy is de oudste van 9 kinderen. Zyne ouders zyn ontroostbaar. Achl wat is de wereld toch een tranendal I... Wl'g met die maonen, die in hunne han den wrijven, alle keeren dat het nieuws uit Frankrijk toekomt, dat kerken geplunderd en gesloten.zijn,dat men priesters en kloosteilingen beeft verjaagd en verbannen. Zy zullen misschien nog blijde zijn op hun sterfbed eenen priester en eenen kloosterJing te kunnen krij gen, die met liefde hun geestelijke en lichame- 4jk« zorgen ïullen toedienen... Leve enze H. Godsdienst I Leve de vrijheid Weg met de dwingers Weg met de menschenplagers Weg met de kerkvervolgers i Weg met den schooldwang 1 Weg met 't alleman soldaat Weg met de kloosterdieven Weg met de kerkdieven I Leve 1 Leve de Belgisehe vrijheid OorlogOorlog tegen de vuige framassonsloge ME e n honderdjarige doet we derom van zich spreken, Godda k 1 De weduwe van Blandien De Loof, geboren Rozalie Thys, werd te Kanegem geboren den 8 Oktober 1908! Zy woont thans in de Loostraat te Aalier. Zij is nog kloek en gozoDd en hoort en ziet nog als eene jonge dochter, ondanks haren byna hon derdjarigen ouderdom. Oprecht gulherlig was het onthaal dat de koninklyke familie, zaterdag laatst, te Gent is te beurt gevallen. Koning Leopold vergezeld van Prins Albert en Prinses SLn van bbe tuilen werden aangeboden en verscheid'enehar telyke woordekens gewisseld. De Koning en zyn prinselijke gezellen hadden geene oogen genoeg om al die schoone voortbrengselen te aanschouwen. Eene ferme klets heeft de Flandre libérale getroffen. In de zaak van de Paters van Mahebrugge tegen La Flandre liberale, heeft de rechtbank de volgende straf uitgesproken La Flandre libérale wordt ver oordeeld tot 2 inlasschingen van het vonnis in hun blad, en 5 inlasschingen in andere dagbla' den naar de keus van den eischer daarenbo ven moet La Flandre 100 frank eerherstel be talen aan elk der klagers, zij 1600 frank. Dat zal als goede les verstrekken aan de liberale gazetschrijvera. Vongokteestie. Socialisten, Jibe— 'alen en demokraten, gij die tegen de welvaart van ons land zijt, wjj vragen het u en antwoordt rechtzinnig: kan of mag het zijn dat wjj,diefden (Jongo met ons zweet en ons bloed vruchtbaar gemaakt hebben, dat wy op het oogenblik dat wjj de vruchten van onzen arbeid gaan oogsten hem zouden uit onze handen smijteD? Wat zou den daarvan onze nakomelingen zeggen. Wij zouden in de geschiedenis voor kortzichtige menschen doorgaan, die niet verder zien dan hun neus lang is. Neen, dat zal geen waar zyn wy moeten den Congo hebbeD, om ons beschavingswerk voort te zetten, om eenen uitvoer te hebben voor onzen handel en nijver heid en tot eer en voordeel van het nageslacht, 16' vervolg. Zonder avondeten bracht Haydn hier schuchter tegen in. Ik heb geld en zou wel... Mij goed, Iaat ons wat gaan I Er schijnen toch oogenblikken te komen, waarop hot genie liever aan een kalfscotelet dan aan zichzelven denkt Zwijg, veinzaard I Zij traden eene herberg in de voorstad binnen. De lage gelagkantór was vol pratende en drin kende werklieden, die hun pijpje onder het gebruik van eene kan schuimend bier genoeg lijk rookten, en naar de muziek luisterden van een troep muzikanten, die op eene kleine ver hevenheid zaten te spelen. Het gezelschap be stond nit allerlei slag van menschen, die een geheimzinnig noodlot bijeengevoerd had, dikke en magere, oude on jouge, die er allen echter even lustig eu ook even arm in kleeding en linnengoed uitzagen. Zij blazen en stryken en denken aan de kreutzers, die op het bord, waarmede rondgegaan wordt, zullen regenen' en eten daarvoor in den geest de soep vao den volgenden dag. Zij musiceeren niet slecht, er spreekt meer gevoel dan handwerk uit hun t3e moet stekeblind zijn of van het kwaad bezeten, om zoo moedwillig te lasteren en te liegen en in hunne slechte ga zetten te durven schrijven dat de katholieken niets doen voor 't land. Verleden week nog heeft de heer minister van openbare werken nog laten weten dat hij voor den helft tusschenkomt in de oükosten van het leggen der lijnMteirelbeke-Garer-Xol- te gentHet bestek beloopt tot meer dan 2 miljoen fr. Liegen als kremers, dat kunnen ze, de kerkvervolgers. De Rosse Maan, alzoo genoemd omdat zij gewoonlijk wat vorst medebrengt, die alsdan de oorzaak is dat de joüge koopjes en slantjes eene rosse keur krijgen, heeft haren oop begonnen den 30 April laatst. Het en is nog geen Mei, zei Cies, en het was Meiavond spel, en Haydn, die vergenoegd zijn cotelet ver slindt, is daarmeê zeer in zyn schik. Ditters, sprak hy fluisterend, die daar maken menigen bok, maar het is toch muziek en zy bevalt my zeer goed Ditters zag zijn vriend van terzyde aan. Drink en zwijg Ik heb genoeg gepraat? Haydn werd wrevelig. Wat zijt gy onheusch of liever grof! voeg de hy hem toe. Ik heb u wel eens in eene betere luim gezien. Kriebelachtig. Stien en Koben, twee dieven,waren op zekeren nacht in eene buiten kerk ingebroken Vruchteloos hadden zij gepoogd in de sacris- tei te geraken, ze moesten teleurgesteld, zonder eenigen buit, de kerk weeruit... In het portaal der kerk gekomen, zie Ko ben, zoo sprak Stien en hij wees naar de twee klokzeelen die daar neerhingen, «dat is nog geld weerd... twee kommels of koorden om over den wagen te spannen als men den oogst in haalt... laat ons die afsnydei en meenemen Zoo gezeid zoo gudaan.. op een oogwenk waren de twee gasten als klaverkatten langs de koorden opgeklaverd... Koben eerst trok 't mes en zaagde en sneed eenige centimeters boven zyn hoofd..Pardaf 1 daar viel hij als een steen op den harden vlor r en kermde en klaagde, en zuchtte en riep Gij dommen ezel, snakte Stien hem toe, kan dat missen dat gij valt en en u zeer doet. Ge moest die koorde afsnijden onder uwt hand., en Stien doed het., het klok zeel viel... en Stien bleef ginder hangen Weet gij teat een leeme hOUt P Men beeft er verkocht m den dieren tuin te Antwerpen alsook andere uitlandsche dieren. De leeuw werd toegewezen voor 2000 fr. de leeuwin voor 400 fr. De hoogste prijs van sommige andere wilde dieren was 350 fr. Ser- pentea met hunne venijnige tong hebben geene liefhebbers gevonden. Er zijn er geooeg in de wereld diehnnne venijnige steken geveü,bij zoojverre dat eea geleerde eens zegde: Ik heb liever eene steek van eenen degen, dan eene steek van eene tong Rraeo. J4. Helleputte Een Bru»selsch blad schryft dat er in het Mini sterie van ijzeren wegen eene verandering ge bracht is aan de bestaande regels de beVOr- dering der klerken betreffend. Die verandering, of liever die verbetering, zal voor gevolg hebben dat dezelfde beambte nooit tweemaal eenen termijn van 3 1/2 jaar naai zij ne promotie zal moeten wachten, zooals het dikwijls gebeurde met het vroeger stelsol. Nog een wapen dat de wakkere Minister Helleputte uit de handen der liberalen en socialisten slaat Hij is de beste minister die wy hebbon kannen, verklaren volmondig alle bedienden. En zy zul len het op 24 Mei aanstaande nog beter betui gen en als één man voor de katholieken stem men I Vivan M. Helleputte Vivan ons Katholiek Ministerie In hunne gazetten en meetingen zingen de slechte partijen altijd rondde kieziugen het zelfde deuntje Wij zyn tegen den Godsdienst niet. Doch vraag eens aan die jannen van ons land Waarom zij den priester verwijderen van het bed der zieken f Wie de menschen doet begraven gelijk nen hond, en wie de kinderen van de ge meentescholen van Brussel, Antwerpen, enz., verplicht zulke begravingen bij te wonen Wie verbiedt een krols te plaatsen op de lykwagens Wie er banketten inricht van vleeseh op Goeden Trljdag Wie priesters, religieuzen en al wat deftig is bespet, belastert en vervolgt Wie er in de handen klapt en juicht en jubelt alle keeren dat Let nieuws uit Frankrijk komt. dat er kerken gesloten en priesters verjaagd zyn? O die valsche muiltrekkers die nu met de kiezing zeo onbeschaamd durven komen zeggen Wij zijn tegen den Godsdienst Diet. Zij zijn nu gelijk zachte lammekens geworden, maar het volk kent hunnen nummero, want dóór het schaapsvel steken hunne twee leelyke laoge ezelsooren uit. Zendt ze naar de maan, menschen Op, jongelingen, op ten stryde voor God en Vaderland toont dat gij de telgen zijt der man nen van 79, op verdedigt het goede met woord en pen, strijde voor da zielen uwer jongere broeders en zusters, want de tegenstrevers heb ben gezegd Alle godadienat weel ver dwijnen n 't is daarom dat wy vry- denkers geworden zyn. (Woorden van Van der Velde.) Te wapen I katholieke jonge lingen, op u rust het vertrouwen der maat schappij strijdt onverschrokken, bly ft trouw aan den eed uwer vaderen, die zongen Zij zullen haar niet hebben, De schoone ziel van 't kind, Zoolang men in ons Vlaandren Een enklen Vlaming vindt. Veritas. Ongetwijfeld gij zijt Vlaming en Katholiek. x.-nauj;ny eu lAaiJiuiiëK is onafscheidbaar. Een vlaming die niet katholiek is, dat is val sche mout. 2. Uwe voorvaderen waren katholiek. Ge tuige daarvan zijn die prachtige kerken en tem pels, die zij gebouwd hebben, en die kruisbeel den en Onze-Lieve-Vrouw beelden die men aantreft in de huizen, langs de wegen en zelfs aan de stammen van de boomen. 3. Gij hebt de belofte aangegaan in uw H, Doopsel en later is die belofte vernieuwd op den dag uwer eerste communie, dat gij nooit eenen aanhanger zoudt geweest zyn van den duivel en zijne volgelingen. Met katholiek te leven en te sterven vervult gy slechts hetgeen gy beloofd hebt. 4. Uw tijdelijk en eeuwig geluk hangt er van af. God heeft beloofd de brave menschen te ze genen, en voorspoed te verleenea, zelfs op de wereld. Die op God betrouwt, zyn geluk is hon derdvoud, zegt ons spreekweoord. Dus zoudt gy willen uonweerdig maken van Gods be scherming met den slechten strijd testryden en alzoo straffen over uw huishouden en uwe famillie te trekken. Neen daarvoor is ons volk te deugdzaam om de maledictie van God over hen te doen komen. Een vlaming is katholiek, gelijk zijne voorvaderen, en anders niet dan katholiek. H ij ontvangen den volgenden brief Mijnheer den opsteller, Een van ons mannen heeft u gezegd dat wij hoegenaamd niet kontent zijn van Pie Daens, en of het waar is Wij zijn bijeen geweest ver leden week, en wij hebben ieder zijn gedacht gevraagd over den toestand. Al onze vrienden van Ninove, Dsnderhaulcm en Denderleevw, wij waren daar wel 25 man, zeiden dat zij Daens zoo muê waren als koüen pap en dat het een schande was voor de party, dat die zeeveraar in de Kamers zit. Maar wat gedaan Een Roel ander stelde voor van aan Planc- quaert eene candidatuur aan te bieden, maar er wierd hem aanstonds getoond dat er geen kans was van te winnen. Van den anderen kant willen wij absoluut voor Pie Daens niet stem men en voor dé liberalen nog minder. Onze plicht van christene democraten is dus van on ze stem te geven aan de katholieke lijst, en wil len onze mannen niet stommen voor Woeste of de Sadeleer dan hebben zy keus tusschen Moyersoen en de Béthuae. Deze laatste zullen toch iets kunDen doen voor het volk, zij hebben er reeds blijken van gegeven. Wij doen dus een publieke oproep tot al ons mannen Jongens, niet stemmen voor Pie Daens Met den dien zijn wij niets genaderd... maar stemmen voor Moyersoen of de Béthune als fffi-hovan de hatholiekftJiist jdetjeiXKAlt-aj,- rollen. Hij heeft al genoeg zijnen duivel gescho ren. Wij vragen u Mijnheer, van deze regels in de Volksstem te willen opnemen, omdat wij we ten dat uwe gazet door vele Daensisten gelezen wordt. 1t is de beste middel om onze partijge noten te verwittigen. Op voorhand bedanken wij u ca hebben de eer u vriendelijk te groeten. Namens een groep oprechte democraten. Als gevolg op de redevoering door onzen achtbaren volksvertegenwoordiger, M. de Sade leer bïj de begroeting van ijzerwegen uitgepro- ken, heeft de Heer Minister Helleputte reeds talryke maatregelen genomen in het belang van ons arrondissement. Deze week heeft de Heer Minister het vol gende aan M. de Sadeleer doen kennen Erpe vijfbnlzen. De uitdeeling der reiskaarten aan de treinen nr 2800 (3 u. 33) en 4602 (4 n. 27) te Vijfhuizen zal verzekerd wor den deor de bar reel wachtster, welke thans^reeds gelast is met het toezicht der abonnementskaar ten en terugkaarten Oordegem. Eene brievenbus zal daar heel in 't kort goplaatst worden in het gehucht Strynaeersch. loipe. Een nieuwe agent der posten neemt deel aan do bestelling der brieven op het bureel van Lede, zeo dat de brieven te Inape een uur vroeger zullen te huis besteld worden. Erembodegem. Men onderzoekt de vraag gedaan voor den stilstand van den trein nr 2990, die om 4 u. 53 vertrekt uit Aalst naar Brussel. Appeltcrre. Het bekomen van den stil stand van den trein uit Denderleeuw, die.daar voorbijrijdt omtrent 3 uren, is ook aan een nieuw en ernstig onderzoek onderzoek onder worpen. Baerdegeui. Be werken aan de statie zyn onmiddellijk begonnen en zullen weldra voltrokken zijn. Aygciu Metre. Men onderzoek zorg vuldig het openen van eeue nieuwe halte voor beid»! gemeenten. Bender haute*»* Wits ettert en tderkac- 't Zal hier morgen feest zijn En een feest dat leven en nering zal bijbrengen: het puik der katholieke partij van het arrondissement komt hier vergaderen. 's Morgens, om 10 1/2 uren, zal eene Ctroote Meeting plaats hebben op den uitgestrekten koer van het gesticht, alhier. Daartoe zyn uit- genoodigd al de kiezers van het kanton. Onze katholieke senators en volksvertegen woordigers zullen daar het woord voeren. Zij zullen spreken over de belangrijkheid der aan staande kiezing. Alle weldenkende kiezers meeten daar aan wezig zyn om onze vaandeldragers toe te jui chen en nieuwe krachten te putten voor den strijd. Komt talrjjk vrienden, zoo zult gij een be wijs geven van getrouwheid en aanmoediging aan onze dappere volksmannen. 's Middags, prachtig concert ter Markt door onze befaamde Koninklijke Fanfaren,onder het bestuur van M. H. Walgraeve. Om 1 1/2 uren, groot feestmaal in de lokalen van de Jongelingspatronagie. 390 deelnemers zijn ingeschreven. Men heeft de lijsten moeten sluiten omdat men niet meer volk kon plaatsen. Nog nooit werd hier zulk getal bereikt, 't Is een bewys van den geestdrift die onze vrien den bezielt. Hl' AVfl Verleden zomer kreeg zekere illlIlOVÖ. c. P.., Van Santbergen een ge vaarlijken messteek in de linkerzijde. De onge lukkige genas, doch hij moest altyd een band dragen. Zaterdag werkte hij op het land, toen de band brak, en de wonde opensprong. De man viel dood ten gronde. Zijne moeder, die oek op het veld was, viel in onmacht. Isidoor De Vos, huurhouder, wonende op den Zak, met zijnen knecht Victor Van Hoven, wonende Zakstraatje, den Enghiensche steen weg afgereden met zyn paard, bespannen in eene ressort kar, toen op eens het paard ver schrikte en op hoi ging. Het paard kwam te recht op eenen boom, viel ten gronde en was op den slag dood. M. De Vos en zijnen knecht zijn over het paard gestuikt. Zij klagen ge weldig van inwendige pijnen. Wij hebben over eenige weken het onge luk gemeld in het Hunnegewklooster. Een muur was ingestortdrie werklieden werden onder de pumen bedolven. Een hunner was op den slag dood, terwijl de anderen erg gekwetst waren thans zyn beiden buiten gevaar. Uit het onderzoek is gebleken dat er niemand schuld heeft aan het ongeluk. Prinses Elisabeth heelt 100 fr. gestuurd aan de families der slachtoffers. ken. Men is voor goed bezig met het op verne,B#n met GENOEGEN, maken der plannen voor den buurtspoorweg g",thU fT'ry°1a*,,'en' 1 jdat de Katholieken vaa Aalst, MOEDIG strijden em die deze gemeenten moet bedienen. eenen 8Chitter®nden zegepraal te behalen, over dö Haeltert Eedê. Bevel is gegeven om al— Blauwen, Roodea en Groenen, met de aanstaande les gereed te maken voor het bouwen eener Kamer- en Senaatkiezing. Hewel 1 ja, werkt moedig, i werkt eendrachtig, met iever en geestdrift, werkt ge durig en overal laat geene enkele stem ontsnappen, nieuwe statie. Wij mogen er by voegen dat een groot getal nog andere verhoogingen zulltn toegestaan worden. Weer liggen gouden boterbloemkens neergestrooid, Dia zaetig balsem-geuren op de koele wei, In feestlivrei. De populieren, weer met jeugdig groen getooid, Daar wiegen hunne slanke kruinen, fier en vrij... Nu 'tis wéér Mei De kindren plukken rozen, vleehten die tot kroon En komen dan in eenvoud en rol zaalgen trots Zoo vrank en blij, Ze nederleggen aan den rijkversierden troon Op 't outer van Maria, de beilige Moeder Gods, Nu 't is weêr Mei 1 O Maria, gij vlekkelooze Wiebioem, We smeeken U, verhoor de klaohten onzer smart I U loven wij O Goddelijke Moeder-Maagd, o hemelroem, Ontvang met onze bee, de reinheid van ons hart Nu 't is weêr Mei I Jan Claebsehs. De muzikanten begonnen een nieuw stuk te spelen. Haydn ontroerde zyn gelaat werd afwisse lend rood en bleek, zijne oogen gloeiden. Die lieden speelden een zijner menuetten. En dat ging zoo vlot en vloeiend, als zong eene ziel de melodie, en nog daarbij met liefde en innigheid. Donderend bravogeroep blonk door de zaal. Het menuet moest herhaald worden. Haydn ging naast de eerste viool staan en luisterde met aandacht naar zijne tonen. Hij was geluk kig als een kind, maar ook overmoedig als een jongen. Was de wyn de oorzaak of de vreugde toen het stuk uit was, klopte hy een der muzi kanten hard op den schouder. Van wien is dat menuet vroeg hij op minachtenden toon. Van Joseph Haydn I klonk het scherp bescheid. Het is een echte boerenmenuetspotte Haydn in zijne brooddronkenheid. De eude na uzikant, tot wien deze overmoedige woorden gericht waren, zag Haydn een oogen blik van toorn gloeiend aan, ea hield daarna dreigend de viool op, als wilde hy die op het hoofd van den onbeschaamden spotter stuk slaan Kameraden riep hij de anderen toe deze melkmuil heeft Haydn beschimpt Zeo, dan zullen wij hem zoolang ranselen, tct hy vergiffenis vraagtantwoordden zij. Haydn's toestand werd bedenkelijk. Reeds had eene krachtige vuist hem by den rotskraag gevat en schudde hem toornig heen en weer, toen Ditters reddend en bemiddelend tusschen beide kwam. Laat den armen jonkman met vrede ver zocht hy; het is een melomaan en hierboven onder zyne hersenpan is het niet altyd pluis. Het is 't beste dat wij hem zachtjes buiten de deur zetten, misschien doet hem de nachtlucht goed. Zoo sprekende, stootte hij den armen Haydn, die op dit oogenblik werkelijk aan zijn gezond verstand twijfelde, tamelijk onzacht buiteD de ge lag kam. r op de straat. Wéinige minuten later volgde hij hem. Ditters, sprak Haydn, bleek van kwaad heid, ik zeg u de vriendschap op Hoe kondet gij mij een gek noemen Vergeef mij, antwoordde gene, maar gü Z^'t ontegenzeglijk slechts een groote domkop, die zichzelven met zyne lichtvee-dige tong een geducht pak slaag op den hals gehaald zou hebben, had ik u niet nog juist \an pas buiten de deur gestooten. Hebt gij damiet gezien hoe de kommervolle aangezichten vat, de muzikan ten verhelderden, terwijl zij uve melodieën speelden hoe zy den hun on belenden Haydn met elke noot liever kregen; hebt {ij niet gezien hoe hunne violen zuiverder zoigen en hun streek zekerder en voller werd en gy komt met uwe overmoedige grofheid caartusschen Waarlijk, zij hadden u geducht mteten afran selen, gij hadt slagen verdiend. Fori I die arme drommels te grieven Haydn, da was slecht van u Men moet waarlijk alle schande en schaamte vrij aijn om, gelijk Pie Daens, over de katholieke meeting te Erpe een manifest nit te strooien dat aaneen hangt van de leugens. Volgeus hom stond de heer Aivokaat Besteel» daar in eene erbarmlijke houding, tegenover Fons den klad- potter en kwam aan Dumont al de eer toe. Jnlst het omgekeerde is waar: neoit hoerden wij een spreker die zee eenvoudig klaar en kalm optrad als da heer Bosteels, die dan ook terecht als volksrede naar doorgaat, en nooit zagen wij bespottelijker straat jongensfiguur als Dumont tijdans de meeting, dat bekennen zijne vrienden zelf. Verder vinden wij het te flauw die domme beweringen te weerleggen; zeggen wij enkel dat Fons, uitgedaagd om 't gezeever van meester Pie te staven, den moed niet had om den handsch.sn op t.rapen. Wij herhalen dus met recht dat Daens en zijne trn- wanten onbeschaamde leugenaars zijnen hunne lezers zijn deerlijk te beklagen, dia al die valsche drogreden» voer klinkende mant aanvaarden. il'irin-T.lf'rfh* Inden nacht van M i-iicrae. Zaterdag tot Zondag is een begin van brand uitgebroken op de boer derij «ten Hore. bewoond door den landbouwer Vindevogel. De brand begon in het wageehuts Stroo en iandalm werd vernield. Men heeft het vuur echter kunnen uitdooven. Hill<»0-pm M' Van Beneden, 22 jaar UiUCjJeiil. oudi een veelbelovend onder wijzer te Bettelare is hier overleden en Dinsdag begraveD, in tegenwoordigheid van talrijke vrienden. Ditters, smeekte hij, reik mi uwe hand I Toen ik die ruwe beleedigende 'uitdrukking gebruikte, wilde ik slechts een enklm grieven, en dat was ik zelf. Ik voelde dat mijn genius goed zong, maar dat was mjj niet ginoeg. Zie, terwijl ik mijne schuchtere meniet hoorde spelen, wonden zich in mijne ziel, a.n rankende rozen gelijk, nieuwe, schoonere ei lieflykere gedachten om die eenvoudige tonen, hadden op dat oogenblik de muzikanten kunnet spelen, wat in mjjne ziel klonk, dan ware ikvoldaan geweest zóó echter was ik het niet. I Stilzwijgend en in gepeinzen verdiep, liepen de beide vrienden geruimen tijd naast tlkander voort. Eindelijk kwamen zij aan bet puit, waar hunne wegen zich scheidden, j Om 't Hemelswil, Ditters, waar i mijne rol muziek vroeg Haydn verschrikt. Die zal wel in do herberg liggen I woord de Ditters tamelijk koel. En ik had Maria heden nog zoo geerne mijn eerste succes getoond 1 zuchtte Haydn. Hoe zou zij zich met mij verheuud hebben, als Zij mjjae gedrukte menuettea gezien had I Ga slapen, vermaande Ditters. Dat de mnzikanten u voor de beschimping van Haydn afranselen wildon, is eea veel grooter succes dan dat de uitgever uit barmhaitigheid uwe note» gedrukt hoeft. Thans,lieve vriend, geloof ik aan u 1 Evenals de boom van onder naar boven groeit, zoo moet ook uw talent in het hart van het volk wortel schieten, dan wast het allengskens tet ongekende hoogte op. Goe den Dacht, Haydn, en vergeet den avond van heden niet 1 Het is de eerste spert vaa uwe toekomstige grootheid. VII. Clj zift een ezel I Toen Haydn den volgenden morgend na een onrustigen slaap ontwaakte, greep hij met beide handen naar zjjn klam voorhoofd, en 2ag door zijn dakvensterko naar den aanhrekenden dag Zijn voorkomen verried misnoegdheid; hij was ontevreden met zichzelven eu zijne onbe tamelijke moedwilligheid, ja zelfs met den lichten wijn, dien hij gedronken had, en met zijn vriend, die hem zoo welverdiend had terechtgewezen. Het ongelukkigste is de mensch als hjj met zichzelven ontevreden is. En dit was Haydn van ganscher hart. Daar viel een zonnestraal op zijn bed, schmielde voort tot in het ;ont- stemde gelaat des jongelings, en vaagde plot seling de nevelen weg, welke zijne aangeborens blijmoedigheid omhulden. Haydn spreng uit zijn bed, waschte zich als een kanarievogeltje, zong en floot daarbjj dat i het een aard had, en stormde het huis uit, vract denkt niet, dat gij er ooit, ik zal Bist zeggen te de bette dan werkt men «p elkander; de gebuu/op zijnen gebuur, de vriend ep zijnen vriend en alzee werkt iedereen- 't Is een reuzenstrijd dat is waar!... Wij hebben het over twee jaar ondervonden, wanneer wij zoo HARDNEKKIG te strijden hadden, hier in 't kanton Assche, tegen den ALSDAN nog verdwaalden Priester Daens... Doeh de Boerkens hebben klaar gezien en hebben, met Priester Daens eene buis te geven, Hem misschien de EERSTE GRATIE tot bekeering be komen. Mochte zulks oek het geval zijn met zijnen broeder Petrus, die oudanks den raad en smeekbede van den stervenden Priester Daens, toeh zoo HALSSTARRIG en DWAAS blijft voortstrijden met de vijanden van Goden Kerk... Doch... ik BEGRIJP met, hoe men zulk eenen vent kan naar de Kamers zenden 1111 Daar RAAST en BABBELT hij OVER ALLES... hij WEET alles 'T BEST... de liberale en sscialisiisehe volksver tegenwoordigers die LACHEN met HEM... als hij bab belt, stoken ze hem op... en roepen, LACHENDE TOE PEE, LAPT Z'HËT MAAR 1 Hij staat ge lijk, met 'nea Demblon. Demblon noemt men den Clow (ofte Hansworst der Kamers) en Pee noemt men PEE DE ZEEVERAAR Hij zeevert over alle gekende en ondgekende zakon hij maakt zich groot en bijzonder hij maakt zich «DIK Hij KRUIPT en wringt, zich, lijk nen duivelin een wijwatervat Hij is hevig, driftig, hitsig, bitsig, in een woordhy is lijk men hier zeggen zou a «en echt Beurzekeu met Tloolen. Hoe men zoo een BEURZEKEN MET VLOOIEN kan naar de KAMER STUREN dat versta ik niet. Ook denk ik, dat de Kiezers van Aalst mijn gedacht zullen doelen en Pee de Zeevoraar met eene PRACHTIGE BUIS ZULLEN BREVETEEREN. Lappa. Voort ging het in haastigen stap door nauwe en breede straten naar de herberg in de voor- I stad, waar den avond te voren zijn eenige vriend hem buiten de deur gezet had. Het kostte hem moeite het huis terug te vinden; toen hy het echter na lang angstvol zoeken gevonden had stormde hij naar binnen om met vliegenden adem naar zyne vergeten muziekstukken te vragen. Eerst betalen snauwde de herbergier hem grimmig toe, dan kunt gy de rol bekomen. Het zijn geen fatsoenlyke gasten, die vergeten hunne vertering te voldoen. Haydn's aangezicht werd vuurrood van schaamte. Hij tastte in zyn vestzak. Daar moest de gulden nog steken, die hy daags te voren van den muziekhandelaar ternggekregen had. Haastig scheurt hy het papiertje open een dukaat blinkt hem tegen. Haydn trilt van het hoofd tot de voeten van verrukkiag— zyn eerste honorarium l En dat zon hy aan den dikken hospes geven, die met norsche blikken voor hem staat Hoe gaarna hadde hy, de altyd honger en dorst iydende, dezen dukaat als eene relikwie bewaard Doch de herbergier stak reeds de manende hand uit. In kleine, vuile munt ontving Haydn het overschot van zyn goudstuk terug, daarby echter ook de zoo bit ter en smartelijk vermiste rol mnziek, en zon der groet verliet hy do herberg, met vlugge schreden huiswaarts keerende want de barm hartige lieden, bij wie hy inwoonde, en in de allereerste plaats de stille, fijngevoelige Maria, zouden de eersten zyn, die zyn geluk deelen. Zyn geest was geheel vervuld met rooskleu rige en biyde gedachten, de blijdschap bevleu- gelde zyn voet; daar rende hy by het omslaan van den hoek eener straat tegen een klein, rond manneke aan, met een scherp geteekend, geest vol, maar toornig gezicht. Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1908 | | pagina 2