mm Ei woordje gmisiisletr. PROVINCIALE KIEZINGEN. De onzijdige school Van rond de wijde wereld. Zaterdag 27 Juni lOOj^ Inschrij vingsprijs Aankondi gingsprijs BALLOTEERINGEN. Een "Werkmansliedje. 't Een en 't ander. Eon go Ldeloozo die waarheid spreekt. ONTMOEDiGEND. In Frankrijk. VOOR ONZE ACHTBARE HUISMOEDERS. IJselijk MfeHI -w »sr-ï" ildaigaug A 701 lr tliiGAAE Abonnementsprijs voor pmsch België franco te hou, 2.60. Voor de vreemde anden, 5,00. bakken en ieven koeven vraootvrij toegeionden te worden AÜe ar- akoLt moeten den dtnadagavond en ket meuwa den woensdagavond op onze boreelen toe gekomen zijn. Ongetéekende f brieven worden in de scheurmand ge worpen. Alle postboreelen ont vangen inschrijvin gen, op alle tijd- I stippen van het jaaz f De onkosten dei kwijtingbriefieszijr ten laste van den bestemmeling. Men 4 gelieve, bij veran- J dering van woonst, het juist terechtwij sen te wnden. I .fy, Drukker Uitgever J. VAN NUFFEL—DE GENDT, Kerkstraat, 9, AELST. f 't Is gedaan mét juichen en boflen in de gazetten der tegenstrevers. Gedaan met victorie kraaien. Hal de 24 Mei had hun wat voordeel aangebracht, de 14 Juni had hunne hoop teleurgesteld, maar de 21 Juni ging alles repareeren, en, al zagen ze wel geen kans meer de katholieke meerderheid om te gooien noch in den Raad van Namen, noch in den Raad van Luxemburg, toch rekenden zij op een dier victoires morales, die wel niet rechtstreeks aarde aan den dijk brengen, maar somwijlen indruk maken op de openbare denkwijze Instede een «zedelijke overwinning», hebben zij een reeks nederlagen gele den, waar ze nog lang de gevolgen van voelen zullen. Te Antoing werd de katholiek her kozen, ofschoon de liberale candidaat de week te voren eenen voorsprong van 250 stemmen op hem had. Onze vrienden wonnen 853 stemmen bij, de tegenstrevers gingen 27 stemmen ach teruit 1 Te Landen, ondanks de cartelwoede die weken lang in dit kanton heerschte, werden onze vrienden herkozen. Zij wonnen een paar honderd stemmen, bij welke de cartellisten achteruitgingen. Te Verviers veroverden wij 3 zetels op de socialisten: ons stemmental steeg van 5100 tot 5900 Te Glembloers en te Couvin wonnen wij 4 zetels op liberalen en socialisten. Dit maakt dat de katholieke Bestendige Deputatie van Namen, welker dagen geteld waren zoo voorspelden en jubelden de blauwe en roode gazetten in koor zeer versterkt uit den strijd komt. De katholieken wonnen immers in die provinciè: 5 zetels te Fosses, 1 te Fiorennes, 2 te Gembloers en 2 te Couvin, te zamen 10 zetels. Van den anderen kant, ze verloren er, bij de eerste stemming, 4 te Walcourt; zoodat de zuivere winst 6 zetels blijft f en dat onze vrienden hun meerderheid in den Raad zien aangroeien met 12 stemmen. Dat is het antwoord geweest op den bluf der combisten het antwoord der gezonde rede op den ZOltCH lasterveldtocllt, door de car tellisten gevoerd naar aanleiding van de Congo-naasting. Neen 1 de vertelseltjes, door de be strijders der Katholieke Regeering uit gevonden en schaamteloos rondgevent, werden niet geslikt door de burgers, de boeren en de werklieden nit het Naam- sche. Wat ICS voor zoo menigen onnoozelaard uit de Vlaamsehe ge- westenl De algemèene uitslag voor de negen provinciën is dan geen verandering in Antwerpen, Oost- en West-Vlaande- ren, Limburg en Henegouw 1 zetel verloren in Brabant, 1 in Luxemburg, maar 6 zetels gewonnen in Namen en 2 in Luik zuivere winst, over 't heele land: 6 zetels In 1900 behaalden de katholieken, in dezelfde kantons, waar het nu kiezing was, 199,466 stemmen in I steeg dit getal tot 240,802 stemmen. De oppositiepartijen verwierven in 1900 een totaal van 242,290, nu een totaal van 263,439 Stemmen. De katholieken pingel! (lUS VOOrult met 41,366 stemmen of 20,72 ten honderd; de oppositiepartijen met 21,149 stemmen of 8,73 ten hon derd. Ge ziet, beste vrienden, dat er geen de minste aanleiding bestaat om den moed te laten zakken. Met moed vooruit, bijgevolg on verpoosd gewerkt tegen de gezworen Mijn vrouwken lief, hier ben ik weer Van d'arbeid in de stad Toe, leg het werk nu ook maar neei Kom hier en rust nu wat 1 Maar doe toch eerst ons deurken toe, De dag is om, ik ben zoo moe I Ja, kom wat zitten aan mijn zij, Vertel mij veel en lacht... Hoe ging alweer de dag voorbij, Hebt ge aan mij gedacht Toe, vrouwken, doe ons deurken toe, De dag is om, ik beo zoo moe I Hoe ging het werken u vandaag, Waart gij steeds goed te pas Zijn onze bindren Diet te traag, En was ons kleintje kras Toe, vi ouwken, doe ons deurken too, De dag is om, ik ben zoo moe Ziet eens, nu slapen zij daar zoet En lustig zij aan zij In 't bedjen... 0, dat kleine goed Maak ons het leven blij Toe, vrouwken, doe ons deurken toe, De dag is om, ik ben zoo moe 1 U vindt ik altoos welgezind, Dat geeft mij moed voorwaar 1 Wij dragen 't lot te zamen. kind, Dan weegt het minder zwaar Toe vrouwken doe ons deurken toe, De dag is om, ik ben zoo moe 1 God gaf ons wel geen overvloed, Maar handen aan het lyf Hij gaf ons liefde, lust en moed En... ook een kind of vijf. Toe, vrouwken, doe ons deurken toe, De dag is om, ik ben zoo moe Ja, vrouwken lief, ik vraag naar rust, Kom d'avondbóe gedaan 1 Dan onze kinderkes gekust En naar ons bed gegaan. Maar doe toch eerst ons deurken toe, De dag is om, ik ben zoo moe Erembodegem, 15-6-08. A. Van db Maklb. zers, die handelen gelijk Morisot, tegen de rechtbanken te beschermen. Zoover is het gekomen in Frankryk zoover zou het komen in Belgis, indien liberalen en socialisten erin gelukten het hooge woord in de school te voeren. Menschen I menschen gedenkt datge denkt datdan voorzeker zult gij werken om overal cn alom het liberalism cn 't socialism te kortvleugelen, die twee helsche secten van goddeloosheid en zedenbederf. Eene heele ttlad die afbrandt. Een vreeselijke brand is uitgebroken in de stad Tree River (Canada). De vlammen werdeivdoöf een geweldigen wind aangeblazen. De pompiers van Montreal en Sarrbroek wer den ter hulp geroepen. De telefonische en telegrafische gemeenschap is gebroken en mon denkt dat heel de stad de prooi der vlammen geworden is, tn 'I leger. De generaaUfltnajoor Blanc- qiert, bevelhebber van de provincie Namen, zal tot luitenant-generaal bevorderd worden aanstaande en zal luitenant-generaal Teu- nis vervangen als inspecteur-generaal der Artil lerie. Het is generaal majoor Jnngbluth, «aide- de-camp van prins Albert, die tot luitenant- generaal benoemd werd en gouverneur der ver sterkte plaats van Namen. Prentkaarten. Men weet dat het ver boden is prentkaarten versierd mot een meng sel van mica en glaspoeder, met de post ont dekt te verzenden. In de tien eerste dagen van Juni zijn 3000 zulke kaarten, di» aan de ver zenders niet konden terug bezorgd worden in de scheurmand geworpen. Mgr. Mereier.Onze Cardinaal is waar lijk onvermoeibaar. Zondag morgen vereert hy de plechtigheden vau het Reruni Novarum te Antwerpen met zijne tegenwoordigheid 's namiddags begeeft hij zich naar Stabroek, om het godshuis in te wijden, opgericht ter nage dachtenis van aalmoezenier Cuypers, den held- haltigen priester, die met de Comte de Smet de Naeyer ten gronde ging den volgenden dag Maandag vinden wij hem terug in de ge meente Berlaer, bij Lier, waar hij om half elf voormiddag in bet gesticht der zusters vau het H. Hart van Maria het instellen zal voorzitten van eenen boerinnenkring. De hitte te New-Lork. Zondag is de eerste groote hitte over New York gevallen. Do warmtemeter wees 87 graden Fahrenh it. Meer dan 100 personen werden door zonnesteken ge troffen. Duizenden inwoners brachten den nacht door op straat of aan de zeekust. Het gedrang om uit de stad te geraken was zoo groot, dat negen personen versmacht of onder de voeten vertrapt werden. Is het geen schande, en wekt het geen verontweerdigingwanneer men de houding ziet van zeker jong geslacht tegenover godsdienstige be toogingen en tegenover de priesters Walgt men niet van de taal die men hoort voeren door opgeschoten Wij stellen aan onze lezers een staaltje voor 7 ongens. die zoogezegd van den mo~ van onzydigen onderwijzer uit Frankrijk, over s welken heel de Europeesche pers nu spreekt, dernen tijdgeest zijn doordrongen Het is de heer Morisot, onderwijzer te Vié- vigne. Die onzijdige onderwijzer had zijn on derwijs doorspekt met foeleedlgeude zin spelingen tegen den Godsdienst, het Vader land, alsook met onzedelijke bewoordin gen, zoo ergerlyk dat geen dagblad ze zou durven overdrukken. De Franschen zyn nochtans niet licht geör- gerd. M. Girodot, de vader van een der leerlingen van dien onderwijzer, de ouders moeten hunne kinderen naar dezes school zenden, daar er geen andere zijn, kloeg dien onderwijzer aan bij het gerecht. De onderwjjzer pleitte dat de rechtbank niet bevoegd was, 't is te zeggen niets te zien had, in hetgeen hij gedaan had, omdat het ge daan was, als handelende in uitoefening van zyn ambt als onderwijzer. De rechtbank van Dijon nam dat aan, en Morisot kwam er vrij van af. Zoodat, volgens de rechters van Dij on de onderwijzer in zyne lessen alle» mag zeggen wat hij wil, zonder dat de rechtbanken daarover mogen oordéelen i Doch M. Girodot ging in beroep en ditmaal kreeg bij gelijk. Het Beroepshof zegde dat de rechtbank wel bevoegd was voor de feitenjin zake, en liet toe ze door getuigenissen te bewyzen. Een algemeen verzet van wege de Fransche onderwijzersbonden ging op. Een afgevaardigde, M. Dessoye, bracht het feit vóór dé Kamer en kloeg er over dat een onderwijzer vóór eene rechtbank kon te ver- Ik aanzie geen mijner boeken zonder te sidderen ik plaats van voedsel geef ik vergif. Met al mijne schoone geschriften en redevoeringen ben ik niets meer dan een booswicht. J. JRousseau. En zeggen dat het liberalism en so cialism zulke schriften den naam van goede boeken geven. Ouders, ouders, waakt toch, opdat niet een j uwer zoner vast gerake aan eene libe- j rale of socialistische maatschappij Wij lezen in De Gids van den Ouderlingen Bijstand Bij de bespreking der begrooÜDg vau nijver- geid en arbeid, hebben de HH. de Ghellinck, Standaert en Gillès de Pélichy zich onthouden. De eerste heeft de redens dier onthouding in de volgende woorden doen kennen Al ben ik voor de onderscheidene artikelen der begrooting gunstig gestemd, tot myn groot leedwezen, zie ik mij gedwongen, my te onthou den. De redenen daartoe zijn 1Do achtbare niinister heeft ons niet de minste hoop gegeven dat de Regeering eerlang de wet van 1900 op de ouderdomspensioenen zou wijzigen,zóó dat de persoDen.tusschen 1845 en 1855 geboren, op hunne beurt een behoor lijk pensioen zouden kunnen genieten, mits een voor hen mogelijke besparing 2. De haast waarmede de begrooting van nij verheid en arbeid is afgehandeld, liet mij niet toe te vragen, dat op de begrooting van 1909 het krediet, onder artikel 25, ten voordeele van mutualiteiten en herverzekcringskassen, ver hoogd zou worden daardoor was ik ook niet in staat gesteld de redenen aan te geven, waar van deze verhooging onontbeerlijk geworden is. Do heeren Standaert en Gillès de Pélieby verklaren zich om dezelfde redenen te heb ben onthouden. Voor hen allen die sedert een paar jaren zich met de verbetering der pensioenwetten bezig houden, is het hoogst ontmoedigend te moeten vaststellen, dat men nog niets heeft willen doen om aan hunne rechtmatige wenschen eenigs- zins gehoor te geven. Wy betreuren dit ten zeerste, en vreezen dat vele moedige werkers hierdoor noodzakelijk in hunnen iever zullen verflauwen. Wat wy vooral spijtig noemen is dat geen enkele maatregel genomen werd ten voordeele der werklieden van 1843-44-45, die hunne stortingen niet of wel onvolledig gedaan hebben. Ware er geen middel gedurende den aan staanden buitengewonen zittijd toch iets te hopen Wij durven het hopen A. E. Vonnissenl tr. den kleinen rege>. Aankondifingei tussdtoa de meowa- tij dingen 20 oen- titanen per fegeL Aankondigingen op de 8* bi*.10 cen tiemen den regel.— Annoncen op de 4* ilndz. worden ber»> Lendvolgena plaat»- ruimte. Voor alle édvertentièn rich uitsluitend to wen den op ons BU- HJffiL, ZerlutrMit t, Aalil. De geabonneerde hebben 't recht an haal per jaar eene innonce van 5 regel _te plaatsen, die Vier maal achterewveh gen* iel verschijnen, —Ruchtbaar making m ie zeotles veer Weensdeg. in de oogen, omdat in do poriën vau de huid doorgaans onreine stoffen voorkomen, die tot de ontsteking van oogappel en ooglid aanlei ding kunnen geven. By zeer lichte aandoeningen in 't wasschcn met boorwater dikwyls een uitstekend middel, maar helpt dit niet, dan doet men verstandig een bekwaam oogmeester te raadplegen en niet zelf aan de oogen te knoeien. Bekond is het, dat men de oogen zeer ver sterkt, door het gelaat 's morgends in een kom frisch water te dompelen en de oogen langzaam ODder water te openen. Dit gaat eerst een beet- moeilyk maar met een weinig doorzettings vermogen weet men na een paar dagen zyn ge zicht zonder ademhalen eenige seconden in het water te houden, terwijl men de oogen met het grootste gemak opentmen gaat het zelfs een zeer versterkende en verfrisschende gewoonte vinden. Als dit geregeld iederen morgend werd gedaan, houdt men tot op zynen ouden dag sterke oogen. En nu nog iets over het afdrogen van de oogen men kan het doen op eene goede en op eene slechte manier; de juiste wyze is, den handdoek zachtjes vau den buitensten ooghoek naar den binnensten by den neus te bewegen. En ik eindig zooals ik begon, met de waarschu wing Spaart uw oogen antwoorden hebben. Minister Briand, in plaats van dien onderwijzer - te laken, beknibbelde het Hof van Dijon en vijanden van den heiligen Godsdienst beloofde, wettelijke maatregelen te nemen in- werdenendé oogst vernield is. Op de toppen onzer Vaderen I dieu bet noodig was, om voortaan de onderwjj- van de Pyreneën is er sneeuw gevallen. en hoogstens Icrapuleus en gemeen zijn 9 Ei dat gevloekt liberalism en socialism Metkboerenbond ran Dragnet. In de eerste algemeene vergadering verleden Zondag gehoudeD, werd, nadat de statuten aan genomen waren, een bepaald bureel gekozen van negen leden, waarvan als voorzitter uitge roepen werd de heer Simons Boendael. Spanje. Een telegram uit Madrid meldt dat in de koninklijke familie eene gelukkige ge beurtenis is voorgevallen. De koning deelde met stralend gelaat aan de omgeving mede dat hem een zoon geboren was. Er heerscht groote geestdrift in Spanje, nu de troonopvolging dubbel verzekerd is. Seholen genloten. De jacht op de ka tholieke scholen wordt in Frankrijk voortgezet. Er is nu van hoogerhand bevolen den 1 Sep tember aanstaande 19 onderwijsgestichten en 44 bygevoegde scholen of klassen, deelmakende van gemeDgde gestichten, te sluiten. In dat ge tal zijn er 5 jongensscholen van de Broeders der Christelijke scholen, een te Commentry, een te Lyon, drie te Nancy en 88 meisjesscho len. Van de Zusters van Sainte-Charles, van Lyon werden 12 scholen gesloten in het Rb one- departement van de Zusters van St.-Joseph, van Lyon, worden er in het zelfde departement 14 gesloten. Ha 1 alzoo is 't al klaarder en klaarder te zien waar 't liberalism en 't socialism naartoe wil len, eens dat zij de meesters geraken. Hel fruit in Limburg. Zelden zal bet oen jaar een overvloed van fruit geweest zijn als dit jaar. Peren, appels, kersen, prui men en perziken. Wat de vruchten te velde betreft, zij beloven even als verleden jaar een grooten oogst. Sneeuw. In de streek van Pau (Frank- rijk) zyn verscheidene rivieren buiten hunne oevers geloopen, zoodat de velden overstroomd Daar is eon soort van onweersvlagen, die niet alleen des zomers, inaar ook des winters kunnen komen Iemand heeft zich de moeite gegeven de bijzonderste •orzaken van die verschijnselen op te zoeken. Ziehier wat hij ons schrijft. De bijzonderste oorzaken van onweersvlagen ziin 1. Vaders kousen en linnen slecht wasschon en niet niet bij tijds vermaken. 2. Zijn werktuig verplaatsen en hem niet verwittigen 3. De maaltijden zorgeloos bereiden en nalatig op dienen. 4. Geen e rekening kunnen geven van de uitgaven: die er gedaan worden. 5. De kleine kinderen een groot deel van den dag slordig en half gekleed laten spelen. 6. Nalaten de grooten bij tijds naar school te sturen 7. De woonkamer niet zuiver houden tegen hij 's avonds te huis komt, 8. Hem onvriendelijk onthalen als hij van zijn werk komt. 9. Een groot deel van den dag ongewasschen of onge kamd het huiswerk verrichten. 10. Te veel praten in de buurt. 11. Gedurig klagen over de gebreken der kinderen in plaats van ze zelve tot beternis trachten te brengen 12. Het bed slecht opdekken en niet bij tijds verzul- veren. Spaart atv oogen 1 Als er eenig lichaamsdeel is, waarmee we roekeloos omspringen, dat zijn 't voorzeker onze oogen 1 We spannen ze tot het uiterste in en als ze moe, zwak, pijnlijk of dof worden wry ven wy ze achteloos uit met de knokkels van onze vuist, alsof ze, in plaats van onze kostbaarste en teerste bezitting, lichaamsdeelen zyn, die er minder op aankomen. Het ooglid is niet alleen daar om het oog te bedekken gedurende den slaap, maar het houdt de oppervlakte voortdurend vochtig en verwij dert 't stof; daarom is het zoo goed, de oogen by sterke inspanning eenige oogenblikken te slui ten, hetgeen de oogen aangenaam ontspant en het gezicht merkbaar goed doet. Wrijft nooit het lid ruw over het oog, omdat dit den oogappel schaadt, de gezichtszenuw beleedigt en het oog verzwakt. Als de oogleden zwak zijn en een neiging vertoonen aan elkander te kleven, hetgeen vooral by het ontwaken kan voorkomen, is het verstandig ze 's avonds met een weinig vaseline te bestrijken, terwyl men ze 's morgends met een zacht linnen doekje met lauw water uit- wascht. Wryft in ieder geval nooit met uwe vingers De Flandre Libéralen verklaarde deze week dat ze er niet veel op te zeggen weet, zoo Pary- zer genieters naakte vrouwen vóór hunne ge- noodigden laten dansen 1 Eu zeggen, dat er menschen verblind genoeg zijn, om zulk blad in de handen hunner doch ters té laten komen... Arme meisjes 1 Hoe diep toch daalde het Belgisch libera lism 1 hoe ijselijk diep Menschen 1 waakt 1.... Van alle kanten komt ons nieuws toe over Hchrihki'lij l; ft onuseder», die overal veel schade en verwoesting hebben veroorzaakt. In Frankryk heeft het er erg gegaan verleden Zaterdag. Het was een gedonder en een gebliksem, gepaard met zulken hevigen orkaan.dat hooren en zien verging. Op vele plaatsen zyn de vruchten totaal verloren. Is het te verwonderen dat de Almachtige eens zijne geeselroede over dat land uitstrekt Die niet hooren wil, moet voelen, en wie weet welke harde noten er nog zullen te kraken zijn tot straf der ongodsdienstigheid en der wraakroe pende kerkvervolging. Weltie leelijhe rekel» van socialisten, zy gedragen zich in de Kamer gelijk HtraaileirenIa plaats van kalm en verstandig het wetsontwerp te bespre ken, zijn zij er gedurig op uit om stokken in het wiel te steken en den nationalen wagen meer achteruit, dan vooruit te doen gaan. Indien zy een greintje vaderlandsliefde in hun herte had den, zouden zij zóó niet handelen. Een katho lieke volksvertegenwoordiger uit de Walen. Mr Hoyois, was dat spelleken moede, en hij heeft de roodj es en consoorten eens goed op den he hei gezet. Zy zaten er niet ge- makkely k, ge moogt er zeker van zijn. Mr Hoyois haalde al de teksten voor den dag, die zij in hunne strooibriefjes hadden gedrukt vóór de kiezing. Al die ÏIongoieugenH over het zenden van soldaten enz. werden hun daar opgediend en onder hunnen neus gewreven. Men heeft het hun vlak af gezegd.dat zij volks bedriegers waren en dat hunne geschriften en hunne meetingen muizenvallen waren in 't groot, om er de lichtgeloovige kiezers in te vangen. Wie slim is, laat hem niet vangen, zege Peetje Cies, en hy heeft gelyk. poeder fabriek van de c Dupont-Powder Company te Colorado (Amerika) is in de lucht gesprongen. De slag was zoo schrikkelijk dat op grooten afstand al de ruiten in stukken vlogen. Tot hiertoe heeft men van onder de puinen 135 lyken gehaald. De gekwetsten zijn ontelbaar. Past toch op I wie poeder behandelt, kan niet te 7ooriichtig zyn. Smoort nooit in de nabyheidvan zulke ontplof bare stof. Wij hebben meer dan eens gezien dat men op feesteü, als men 't kanon laadt en afschiet, veel, veel te onvoorzichtig is. A rme steenkapper*! in een» steengroef te Lessjn viel een groote steenblok op eene vout, waaronder vier werklieden aan den arbeid waren. Een dezer werd op den slag gedood de drie andere zeer erg gekwetst. Hoe schrikkelyk. Geld slaan is een schoon stielken, maar meest altijd heeft men die nog al gauw by de kraag gestekt. Valschmuuters zyn ont dekt te Mechelen en in den omtrek. Zy zyn reeds in het gevang opgesloten.

De Volksstem | 1908 | | pagina 1