Kennis, Zondagen 2 8 9, Maandagen 3 810 Oogst. GODDELOOZE BALDAD1GHEBEN. Liberale Ambtenaars OPGEPAST Van rond de wijde wereld. Zaterdag 18 Juli 1908 2< CilTGAA* luschrij- ringsprijp giitgsprijH WIJ MIW'EX I 't Een en 't ander. Politieke ontwikkeling. Dood van Graaf de Merode. Rijke menschen zorgt toch voorde kleine burgerij! Laat uwe leveranciers nooit naar hun geld wachten. Anders zijt gij de schuld van menige angstvolle be zorgdheid bij die personen. Welke domme wedding Abonnementspry s ▼oor gansch België franco te huis, 2.50. tToor de vreemde «aden, 5,00. Zakken en ievep boeven vracntvrij toegezonden te Warden- Alle tu> tih-oU moeten den dinedagsvond en bet nïouws den woensdagavond op onze bureelen toe gekomen zijn. üngeteekende brieven worden in de scheurmand ge worpen. Alle postoureelen ont vangen inschrijvin gen, op alle tijd stippen van het j&ai De onkosten dei kwtjtingbrieljeazijr en laste van den lestemmeling. Men gelieve, bij veran- dering van woonst, het juist ter echt wij ten te eenden. Vonnkuea1 b. den kleinen regen Aankondigingen tasschen de nieuw»- tijdingen 20 cen tiemen per regeL tiemen den regel.-** Annoncen op de 4* bladz. worden bere- b» kendvolgena plaat»* ruimte. Voor alle L, ^dverteatièn zich ML uitfluitend te wen- VT* rlen op ons ÜU- K»? RKEL, LtrUtrud, ér 94#M. De geabonneerde hebben 't recht te* maal per jaar eene 'Jy tnnonce van 5 regel /Z^te plaatsen, die vier W~ jiikal schtereenvel* -gens zalversohijnen« '*X. Bu chtbaar making In te zenden v»ei Weensdag Drukker Uitgever J. VAN NUFFEL—DE GENDT, Kerkitraat, 9, AELST, Alle rechtzinnige menschen oordee- len dat de ministeriën, na 24 jaar katho liek bestuur, nog veel te veel met libe ralen en vrijmetselaar» opge propt zijn. Dat misbruik is ten deele te wijten aan de onrechtveerdigheid der vorige liberale regeeringen, die schier nooit katholieken als ambtenaars aanstelden. En eens dat die heerschappen in de ministeriën gedrongen zijn, bezigen zij al hun invloed om hunne vrien den, kennissen en kozijntjes in het zeif- de land van belofte te doen binnenko men. Natuurlijk zijn deze altemaal van den zelfden deeg, volbloedige libe ralen. Maar er bestaat nog eene andere oorzaak waarlijk, de katholieke mi nisters zijn veel te goed en te onpartijdig In plaats van het even. wicht, dat door de ongodsdienstige ministers vroeger ten voordeele der liberalen gebroken was, volgens alle rechtveerdigheid te herstellen, met. kacholieke ambtenaars te benoemen die tegen het overgroot getal hunner tegen strevers eenigszins zouden kunnen op wegen, hebben zij hunne vijanden al te veel begunstigd. Met het best inzicht der wereld, en om zoo men zegt enkel rekening te houden der ver diensten hebben zij alzoo als recht- streeksche onderhoorigen mannen aan gesteld, die verre zijn van hun vertrou wen te verdienen, en die zelfs hun bestuurlijken invloed tegen de katholieke ministers zelf misbruiken. Iedereen weet dat, telkens er sedert 24 jaar een katholieke ambtenaar aan gesteld werd, de liberalen aan het roe pen vielen, om te beweren dat zij van al de openbare ambten nu verstooten waren. Om de liberalen te believen zouden zij alleen in de bestuur- plaatsen moeten toegelaten worden. Welnu, om op zulke beschuldigingen te antwoorden, liet over het algemeen de regeering eene statistiek opmaken der katholieke en liberale benoemin gen, waaruit het ten overvloede bleek dat,zoo er iemand begunstigd werd, bet veel eefder de liberale partij was. Maar die heeren zijn nooit tevreden. Juist omdat zij nooit tevreden zijn en altijd zullen schreeuwen, ware bet vol gens ons inzien, veel beter geweest van op hun geschreeuw niet te letten, en van eerst en vooral door het aanstellen van katholieke ambtenaars, het even wicht tusschen liberalen en katholieken te herstellen Misschien zouden zekere bestuurlijke belangen ook beter ter herte genomen geweest zijn, bijzon derlijk in bet ministerie van oorlog, in het ministerie van ijzerenwegen, enz. Hoe komt het, dat de teel over de vrijwilligers, die de katho lieken in de Kamers gestemd hebben, feitelijk tegengekant wordt in de mi- nisteriëele sferen Vergeten de hoogere ambtenaars niet vrijwillig, dat zij betaald worden, niet om stokken in bet wiel te steken, maar om de wetten uit te voeren Hoe komt het, dat de teel over de zondag rust zoo gebrekkelijk toegepast wordt, zoodanig dat men er in de Kamer reeds verschillige malen heeft moeten over klagen En om een feit aan te halen, dat verscb gebeurd is, hoe komt het dat in het ministerie van spoorwegen de liberale haoge ambte naar M. Ramaeckers, die zijn ontslag gegeven heeft, in een zeer groot deel zijner bezigheden door eenen liberaal en vrijmetselaar is moeten vervangen worden Wij weten wel dat de minister M. Helleputte er niet anders uit kon maar is dat juist geen bewijs dat de opeenvolgende katholieke regeering zich veel Ie inschikkelijk ge toond Tyjrhpn ten opzichte hunner vijatjifen, Nfcir-geene katholieke benoe- "^•mïngëh genoeg gedaan hebben Die toestand is te betreuren j en het begint tijd te worden daar een einde aan te stellen. Al te veel goedheid zou als eene echte zwakheid gelden, die noch aan het land, noch aan de regee ring, noch aan de katholieke partij baten kan. Eerbiedig en beleeid, maar hoogst- dringeDd bericht aan onze katholieke hoofdmannen. 't Moet volstrekt anders gaan I Muziek van Jozef Cammaert. Wij minnen u, geboortegrond, Lief België, waar ons wiegske stond, En moeder 't zondagkindje blond Gul zoende op den fulpen mond I.... Wij minnen u Wij loven u, o zalig oord, Waar 't staamlen van ons eerste woord, Zacht suizend als een blij akkoord Hel juichend werd onthaald, gehoord Wij minnen u Aanbeden land, waar burgerdeugd, En vrijheidszucht er wenkt de jeugd, De geest verheft, de ziel verheugt, U zij ons hart, met trots en vreugd Wij minnen u O dierbre Vadergrond, zoo zoet, Gij die ons leert, beschut en voedt, En schenkt, ons jongren, heul en moed, Gegroet I Geloofd Aan u ons bloed Wij minnen u Pktrüs Van Noffel. Velen spreken gedurig over politiek en weten niet eens wat dit beteekent. Dat woord komt van het grieksch polis stad en betee kent de beste wijze om eene stad of staat te besturen. Die wil doen aan politiek moet dan zien, welke de geschiktste party 9n personen zyn, om eene gemeente, eene provincie, een land, wel en wys te regeeren, tot zedelijk en stoffe lijk welzijn der inwoners. Daar het stemrecht, hedendaags, de macht stelt, in de handen der massa, komt het er op uit van wijze en verstandige kiezers te hebben. Daarom, zegt Dr Albersee, zyn er geen ge- vaarlijker menschen dan domme kiezers. Op dezen hebben de volksmenners altijd grooten invloed, omdat zij kunnen speculeeren op de laagste hartstochten van den raensch, en met een opwekkend en meesleepend woord, den vooravond der verkiezing, het volk weten op te hitsen en ze de bedrieglijkste en onmogelykste dingen doen slikken. Die woorden kunnen ten volle toegepast worden op onze laatste verkiezingen. Sedert 1830 rees er niet eene kwestie op, van zulk groot nationaal belang dan deze der overname van Co ago. En wat zagen wij De uitbuiting der onwe tendheid van 't volk op schaamtelooze wijze. Vele mannen, die zich volksvertegenwoordiger, Doemen, kennen inderdaad de ziel van het volk en zijne teergevoeligheid als er kwestie is van zyne kinders. Op den vooravond der kiezing lieten ze alle andere belangen^ in den steek en hadden|maar eenen kreet Kiezers uwe zonen zullen moeten naar Congo trekken om er vermoord te worden door de bloeddorstige negers, Die politiekers wisten wel dat het gansch onmogelijk is, maar ze wisten ook dat ons volk niets verstond, noch van kolonie, noch van grondwet, noch van algemeene ontbin ding. Ze speculeerden op zijne onwetendheid en oogsten bijval. 't is zoo dat de week na de kiezing de heer Hoyois aan die mannen toeriep Ik ben gerechtigd te zeggen dat gij de kiezers hebt bedrogenhun wijsmakende dat onze soldaten naar Cougoland zouden moetenen dat de kleri- kdlen de grondwet wel zouden weten te vet draaien en te verkrachten. Gij wist dat ge loogt.Ge zult nu niets antwoorden... Gij zijt hier teruggeko men niet met opgeheven hoofd maar schaamrood. (Tegenspraak aan de uiterste linkerzyde). Een laatste woord, 't kant zijn dat ge herbegint H kan zijn dat ge het vraagstuk onder een ande ren vorm voorstelt. En dit zal zoo zijn, en 't zal nog eens lukken. Waarom Omdat ons volk niet genoeg ontwikkeld is op staatkundig gebied en bijgevold geene scherpzichtigheid genoeg bezit om klaar te zien in het herbergpolitiek van vele volksmenners, en geene breede ge dachten en opvattingen ^om onpartydig te zien en te weten, welke jannen het best ge schikt zyn om de godsdienstige, zedelyke en stoffelijke belangen van timnen persoon, van huisgezin, van hun i£%d te bestatigen, te verdedigen en vooruit te helpen. De vrouwenarbeid lu de mijnen. Dank zij de weldoende wet van 1889, zal het werk van vrouwen en jonge meisjes in de my- nen weldra geheel verdwijnen. In 1906, in de drie koolmijndistrikten van Henegouw zijn er maar 17 vrouwen meer gevonden, die gebezigd werden aan het werk beneden in den put, 3 in den Borinage en 14 in de kom van Charleroi. Diö cyfers zijn die van het officieel verslag der provincie Henegouw, over den toestand der mijn- en metaalnijverheid. Onze grintwegen In de gewestelijke landbouwtentoonstelling te Gent heeft de beer Emiel Ledewyn dier stad, het gelukkig gedacht opgevat, op eene zeer schrandere manier te tooneu, hoe men op de uitmunteDdste wijze de beste landbouwwegen maakt. Het staal dezer grintweg is gelegd rechtover het paviljoen van het onderwijs, en trekt de aandacht van al de genen dio belang stellen io het verbeteren onzer wegen op den buiten, één der gewichtigste punten voor het welzijn des landbouws. Voor de kleinhandelaars In het Ministerie van Arbeid maakt men een wets voorstel op, regelende den handel, de uitstal ling, het uitventen, den verkoop by opbod van nieuwe goederen. Bedoeldo wet is gevraagd door de bonden tot bescherming der belangen van de kleine burgerij. De spoorwegen der wereld. Volgens een opgaaf in de laatste aflevering van het Archiv fSr Eisenbahnwesen hadden op het einde van het jaar 1906 de in exploitatie zynde spoorwegen vaD alle landen der aarde een lengte van 933,850 kilometer. Het aanlegkapi- taal kan worden geschat op rond 115 milliard gulden. De meeste spoorwegen bevinden zich in Amerika en wel 463,096 kilometers, daaronder in de Vereenigde Staten (met inbegrip van Alaska, dat 579 kilometers spoorwegen bezit) 361,579 kilometers, aldus 4-5,GÖ0 kilometers méér dan in geheel Europa, waarvan het spoor wegnet een omvang had 316.093 kilometers. De godsdiensthaters aan 't werk. De burgemeester en de adjunkten der gemeente PrAs, Frankrijk, die nog maar pas gekozen zyn, begaven zich woensdag morgend naa* het oud- mannekenshuis. Zy gaven aan den bestuurder te kennen dat de kruis- en heiligenbeelden moesten verdwijnen, en dat de gebeden in het gemeen verboden waren. Een kwart uurs later kwamen eenige policieagenten. bunne hatelijke meesters, al de godsdienstige zinnebeelden in het gesticht afrukken. Ei 1 de Vijf-Ezels van Aalst zullen opspringen van goddelooze blydschap, als ze dat hooren zullen... Bli de socialisten bestaat geen de min ste on fbaukelybheid. De partij die zegt ge sticht te zijn tot het bekampen der slavernij, past ze zelf toe. Zij beroept zich gedurig op de leer van Chris tus, en bokampt die tevens met hardnekkigheid valschheid en dweepzucht. Zij wil het lot der werklieden verbeteren, en baat de hare zoo ongenadig uit, dat moeder Themis haar by de ooren moet sleuren. Zij dreigt met dolk en fakkel hen die leven van hun kapitaal, maar onder hare mannen treft men bij dozijnen bezitters aan van villa's, dikke buiken, prachtige gespannen, kasteelen, lieden die de vrucht hunner kapitalen genieten, en leven zonder weiken. Werklieden I scheurt u los van die partij van slavernij en van tegenstrijdigheid. foor een pastoor, In 't plaatsje Castel-naudary marcheerden onlangs 's mor gens vroeg om 4 ure dertien gendarmen aangevoerd door een luitenant en vergezeld van drie politieagenten, door de eenzame straten. Om een of ander oproer te dempen Een volksoploop uiteen te drijven Maar neen, het stille stedeken lag geheel in rust. De troep gewapende manschappen hield stil voor de pastorij. Ze hadden opdiacht gekregen, om... den pastoor uit zijn woning te zetten,daar zijn huurceel vernietigd was en de pastorij dus weer aan de gemeente verviel En zóó gebeurde het, dat zeventien stoere sol daten een schamel huisje binnendrongen om een enkel armmoedig pastoortje op straat te zetten. In 't verlichte Frankrijk, natuurlyk I Godsdienstig ondertcijs afgeschaft de schoten te Bonte. De municipale raad van Rome heeft met 57 stemmen tegen 3 het afschaffen gestemd van alle godsdienstig onderwijs in de scholen. tind koper, dat overigens zeer gevaarlijk is, onont- beerlijk is voor het welgelukken der konfituren en ge leien vertinde koperen kasserollen en zelfs ijzeren, waarvan het verlak ongeschonden is, worden met even goed gevolg gebezigd.Dat de konfituren juist van pas gekookt zijn, noch te veel noch te weinig, is van invloed op hunne goede hoedanigheid en bewaring. Ze j zijn gaar, wanneer een druppel daarvan onmiddellijk j op eene koude telloor opstijft. j Men doet de konfituren en geleien,zoohaast zij verkoeld zijn, in zuivere, droge potten. Men snijdt schijfjes fijn papier uit,die juist groot genoog zijn om do oppervlakte der vruchten in de potten te bedekken; 's anderendaags dompelt meu dit papier in brandewijn, en legt bot over de konfituren. waarna men de potten toeplakt of er pa pier over bindt. Als men veel vruchten inmaakt, duidt me» op de potten den aard en den datum der bereiding aan. Men bewaart ze in eene droge plaats. Zoo men de konfituren te lang houdt, vormt de suiker er kristal achtige korreltjes in. Aalbesü-ngelei. Men neemt 2 kilogrammen roode aalbeziën op l/2kilogr. witte. De beziën worden afga- trost, en op het vuur omgeroerd, tot zij aan het koken gaan. Men giet ze dan dooreenen doek of eene teems men perst de beziën niet te zeer, omdat alsdan de ge lei min klaar is. Het sap wordt gewogen, mot een gelijk gewicht brokjes witte suiker gemengd, op het vuur omgeroerd en gesehuimd na een tiental minuten be proeft men, of de gelei opstijft. KrickenkonfituurMen neme liefst krieken met korte stelen, die men ineens van stoenen en stelen ont doet. Men laat de vruchten 4 of 5 minuten koken, en giet ze dan door eene teems. Het sap is zeer vloeibaar en moet op de helft verkoken; men mengt er dan al roerende eene hoeveelheid suiker in, gelijk aan het ge wicht van de krieken en het verkookte sap te zamen. Men doet de krieken bij het sap men schuimt, en laat de vruchten nog eenige minuten koken. Kriekenkonfituur is arm aan pectine en stijft dus moeilijk op. Om haar lijverig te maken, mengt men haar met aalbeziën (1/5 van hbt gewicht der krieken)t van welke men het sap goed uitperst, en bjj het ver kookte kriekensap giet. Ons dierbaar Vaderland komt een groot en gevoelig verlies te ondergaan door het overlij den van Graaf de Mérode-Westerloo, senatoor van het arrondissement Turnhout, oud-minister op bevel van en voorzitter van het Senaat. Sedert eeuwen is de naam de Mérode be roemd en pry kt op verschillende bladzijden van onze vaderlandsche geschiedenis. Gelyk zijne manhaftige voorvaderen was de overledene een toonbeeld van eerlykheid, rechtzinnigheid, vaderlandsmin en bovenal van een vurigen christen. Wij nemen innig deel aan den rouw die de edele familie de Mérode en gansch het Vader land treft. Dat God zijn getrouwen dienaar, die zooveel goed gedaan heeft aan Kerk en Staat, honderdvoudig beloonen. Konfituren en geleien. Zij worden he 's reid, de eerste met de heele vrucht, de andere enkel I met het sap. Ze zijn hunne lijvigheid verschuldigd aan t de pectine of plantengelei die zij bevatten. Pectine is I een niet-stikstofhoudend geleiachtig bestanddeel, dat volgens de soort der vruchten min of meer overvloedig iszij lost zich in het sap op door de koking, en doet het tot gelei verdikken als het koud wordt. In den handel worden de confituren dikwijls met ge latine vervalscht; zelfs verkoopt men konfituren die bij de scheikundige ontleding geene sporen van vruchten vertoonen. Aanmerkingen. Men gebruike versch geplukt fruit, dat noch onrijp noch overrijp zij, en liever witte suiker dan de min of meer onzuivere meelsuiker.Het inmaken mag niet te lang duren de vruchten zijn min fijn en stijven moeilijk op, als zij lang moeten ko ken, wat het geval is als 't vuur niet heet genoeg is, en ook als men te weinig suiker gebruikt. Gansch ten onrechte wordt gemeend dat het gebruik van onver De Katholieke Jonge Wachten van het arron dissement Brussel hebben eene vergadering go- houden te Sc-Pieters-Jette en hebben er een voorstel ten voordeele van het gedwongen school gaan, gestemd en toegejuicht, mits het voorbehoud dat de huisvader vry weze in de keus der school. Wy betwijfelen het niet of de JoDge Wach ten zijn met de beste inzichten bezield, maar dat zij degelyk op de hoogte zijn van den toe stand, dat betwijfelen wij sterk. Onder opzicht van opvoeding en onderwys, ware het te wenschen dat alle kinderen naar school gingen. Maar de wettelyko dwang wordt enkel ge vergd door onze tegenstrevers, die er eerst en vooral op uit zijn het onderwijs en de leerlingen onzijdig te maken. Laten wij ons niet verschalken door den wolf in schapenvacht Van den anderen kant Is 't zeker dat de schooldwang door de bevolking, vooral in Vlaand^.reD, zeer ongunstig zou onthaald wor den en dat by ten minste zooveel opschud ding zou verwekkeu als de slechtste wet, die ooit gestemd werd. Dat verlieze men niet uit het oog. In dezelfde vergadering werd eon wensch ton voordeele van den persoonlykon dienst uitge bracht, op voorstel van den héér Carton de Wiart, volksvertegenwoordiger. Hier ook diene men voorzichtig te zijn. Liberalen en socialisten zijn party gangers van den persoonlyken dienst in theoriej maar als het er op aan komt, dan koopen zy ook- plaatsvervangers voor hunne zonen. Zy zouden voorzeker een wetsontwerp of wetsvoorstel stemmen, dat den persoonlyken dienst invoert, maar daarna, en vooral tijdens de kiezingen, zouden ze zeggen *t Zyn de katholieken die 't gedaan hebben!» Laat ons de kiezingen van 24 Mei niet ver geten 1 Ze heeft al te schoon lesjes gegeven aan de katholieken, die niet vooruitzien bytyds. Een Brusselsch blad meldt het volgende dat onze lezers droevig zal schokken: Het 5® linie, in garnizoen te Antwerpen, doet schietoefeningen in het kamp van La Gland, provincie Luxemburg. Twee kompag- nies zijn ingekwartierd te Chatillon. De soldaten die er deel van maken, hebben Zondag, r.er gelegenheid van de processie die uitging, zich ergerlyk gedragen. Van achter een venster van de socialisti sche coöperatief, hebben soldaten in het voor bijgaan het H. Sakrament beleedigd, terwyl een ander soldaat, groote gebaren makend, naast de kerk de benedictie nabootste met zyo munitiebrood, builend Dotninus Vobiscum l Een onderofficier reed per ry wiel midden door de processie, met het doel, deze in wan orde te brengen. En toen men dezen kerel, die op het punt was kinderen omverre te werpen, vroeg wat hij wilde, zegde hij zyne pedalen verloren te hebben. n Gedurende dien tijd deden onderofficieren blazen voor de soep, hoewel het niet het uur was. Dat maakte dat de soldaten, zelfs zy, die de processie niet wilden, deze langs alle kanten moesten doorsnijden, om naar de kantien te gaan. De burgemeester, die een onderofficier, welke in het voorbijgaan het Allerheiligste bespotte, zyn slecht gedrag deed opmerken, kreeg een onbeschoft antwoord. Al de soldaten en oversten, die zich zoo grof en onwaardig gedroegen, waren in uni form. Wat dunkt er u van, lezers Is het te verwonderen dat onze bevolking er schrik van heeft als een zoon, een broeder of een vriend in het lot valt Den dag dat een brave jongeling naar het leger optrekt wordt er evenveel geschreid in zijn huisgezin alsof men hem ten grave droeg. Men moge zeggen wat men wil, het leger geniet nog de faam niet bij onze bevolking, eene school van beschaving zyn. En feiten zooals deze hierboven, zijn niet van aard het zulke faam te bezorgen. Nochtans is de toestand in het leger verbe terd sedert een 20tal jaren doch men ziet hoe het er nu nog gesteld is. Voorzeker, degenen die zulke grove balda digheden pleegden,hebben zich vergrepen tegen de tucbt en ze zullen gestraft worden. Doch het is reeds veel te veel dat zulke feiten zich kunnen voordoen. In Holland en Duitschland, protestantsche landen, ziet men geen dergelijke vergrypen tegen den godsdienst. Keizer Karei had eene byzondere genegen heid voor de siftd Gent. Je mettrai Paris dans mon Gand zegde hij dikwijls. Met dit doel deed hij in zyne geboortestad Gent verscheidene gebouwen oprijzen, die door elk een bewonderd werden als echte juweclen van smaak en kunst. Koning Leopold houdt ook veel van Gent. Het is hij die gedurig de werkzaamheid der Gentenaars aanmoedigt en hen aanspoort om hunne stad meer en meer uit te breiden en te verfraaien. Het Gouvernement.St-Baafs-, 't Bel fort, 't Stadhuis, de St-Niklaaskerk. de schoone nieuwe brug, de Post en St-Michielskerk, 't zyn zooveel meesterstukken. Zondag laatst kwam de koning vergezeld van ministers en hoogge plaatste mannen, de landbouwtentoonstelling te Gent bezichtigen. Hy werd er met grooten geestdrift ontvangen en hy heeft met veel be langstelling alles wel nagezien. Hy was ten uiterste voldaan over den wonderen vooruitgang van den landbouw in België. Tengeïolge eener wedding, ledigden vier land bouwers, uit de gemeente Cendriaux, in Frank rijk, die in eene herberg zaten, zes en dertig liters wijn, of elk negen liters. Eensklaps scheen een hunner in te slapen, en toen ze hem wékken wilden, bemerkten z\j dat hjj dood was,

De Volksstem | 1908 | | pagina 1